Directeur betrokken bij mislukt project 'Je bent blind als je het in Breukelen niet door hebt' Kwartier tijdwinst door klein stukje spoorlijn AZL voert nieuwe patiëntenkaart in Randstad 8-9-10-11-12 DECEMBER GROENOORDHfiLLEN! florg en Zekerheid DINSDAG 7 DECEMBER 1993 Alphenaren kunnen straks in 35 tot 40 minuten naar Rotterdam 'treinen', in plaats van de 50 tot 55 minuten van nu. Om dat mogelijk te maken, moet er 'al leen' een nieuw, vijf kilometer lang stukje spoor komen bij Gouda. Het spoor maakt daar nu een omweg van vijf kilome ter richting stad (en weer terug). En dat is zonde, schrijven re gionale werkgevers- en werkne mersorganisaties in een brief aan de provincie Zuid-Holland. Volgens de ondertekenaars biedt het nieuwe spoor grote kansen voor het verbrokkelde stukje Groene Hart ten westen van Gouda. Rond het Gouwe-aquaduct liggen nu twee rijkswegen, drie spoorwegen, een rivier en een aantal provinciale wegen. Die gaatjes kunnen worden gevuld met een 200 hectare groot be drijfsterrein, dat extra aantrek kelijk wordt gemaakt door nieu we woningen in de buurt en een zogeheten transferium. In zo'n transferium kunnen automobilisten overstappen op de trein, schrijft de Kamer van Koophandel Midden-Holland, samen met de werkgeversorga nisaties VNO Zuid-Holland en NCW-west en de werknemers organisaties FNV district Zuid- Holland en het CNV district Zuid-Holland. De NS reageren afhoudend op de plannen. Het nieuwe stukje spoorlijn kost, samen met een station, 'honderden miljoenen guldens'. „De vele spoorwegen in dat gebied moe ten elkaar namelijk ongelijk vloers kruisen. En dat drijft te kosten op", zegt J. van den Ber ge, hoofd ontwikkeling van de Regio West. „Ook de dienstre geling wordt duurder: er moe ten misschien meer treinen gaan rijden en het stoppen le vert altijd vertragingen op." Tegenover die extra kosten staan maar weinig voordelen, vindt Van den Berge: „Zo'n be drijventerrein van 200 hectare is eigenlijk veel te klein om een lokker te zijn." De Kamer van Koophandel Midden-Holland zou echter al blij zijn als minister Alders van ruimtelijke ordening de weg vrij maakt voor zo'n terrein. „Onderzoek van TNO heeft na melijk uitgewezen dat in deze regio tot 2005 behoefte is aan minimaal 140 hectare voor be staande bedrijven", zegt de di recteur van de kamer, J.C. Brink. „Een tweede onderzoek voegde daar nog eens de be hoefte aan 60 hectare voor milieuvervuilende bedrijven Door het Groené-Hartbeleid van het kabinet mogen bedrij ven echter maar mondjesmaat groeien, en wil de Kamer van Koophandel dat de provincie met minister Alders gaat praten over meer bebouwingsmoge lijkheden in het Groene Hart. Tevens moet de provincie dan pleiten voor een nieuw stukje spoorlijn en een nieuw stukje rijksweg. Dat nieuwe stukje rijksweg moet het mogelijk ma ken om, komend vanuit Den Haag, richting Rotterdam te rij den. Nu kan dat alleen uit de richting Utrecht. Vervolg van voorpagina De directeur bedrijfsvoering van de universiteit, die nu op nonactief staat, was van het begin af nauw betrokken bij de bouw van de Annex bij het Sylvius Laboratorium. Hij was betrokken bij de selectie van projectontwikkelaar Fibomij en hield ook naderhand toezicht op de gang van zaken. LEIDEN RUDOLF KLEUN De Annex zou worden gebouwd om een aantal vakgroepen on der te brengen, ook zouden en kele externe huurders in het ge bouw trekken. De nieuwbouw moest door een projectontwik kelaar als een 'turn key' project worden gebouwd. De universi teit zou op die manier zelf geen geld in de bouw hoeven steken. Het project werd uiteindelijk gegund aan Fibomij uit Leus den, in feite een eenmansbedrijf van P. van Koningsveld. Die be steedde de uitvoering uit aan het inmiddels failliete ABS Eu- rospan Benelux. Dit bedrijf bleek bovendien ook eigendom van Van Koningsveld. De feite lijke uitvoering van de bouw kwam terecht bij aannemer De Kempen uit Rijsbergen en een aantal onderaannemers. Hoewel kon worden beschikt over kredietmogelijkheden tot acht miljoen gulden, afkomstig van de ING-bank, waren er van meet af aan problemen tussen enerzijds bomij anderzijds. De teit hield zich daarbij steeds af zijdig. Ook toen de bouw in fe bruari werd stilgelegd en bouw bedrijf De Kempen er een recht van retentie op nam. Dat bete kent dat de onderneming het gebouw in principe mag verko pen. De bank heeft dan het na kijken. Nieuwe afspraken die er in voorzagen dat het gebouw als nog in oktober zou worden op geleverd werden niet nageko men. De universiteit droeg ver volgens het dossier over aan Justitie. Officier van justitie F. Slits zegt dat het daar nog steeds wordt bestudeerd. Direct na de overdracht van het dossier vroeg een aantal be trokkenen ook het faillissement van Fibomij aan. De ING-bank hield zich daarbij en bij Justitie afzijdig. Dat betekent dat de bank bij een eventueel faillisse ment ook niet tot de schuldei sers hoort. De ING-bank wil niet op deze zaak ingaan. De universiteit heeft steeds verklaard zelf geen geld in het project te hebben gestoken. Volgens bouwbedrijf De Kem pen heeft de universiteit wel ongeveer 550.000 gulden bijge dragen aan het totale krediet van acht miljoen gulden. In middels zou na onderzoek van de rekeningen van De Kempen door rijkstaxateurs zijn komen vast te staan dat het gebouw zoals het er nu staat een kost prijs van 3,5 miljoen gulden heeft. Maar De Kempen heeft bo vendien nog een claim van 1,2 miljoen, terwijl ook andere schuldeisers nog geld krijgen. Het verschil tussen het krediet van acht miljoen en het feitelijk uitgegeven bedrag is dan nog groter. De Kempen heeft in opdracht van Fibomij ook nog een kleine interne verbouwing heeft ver richt bij het Sylvius Lab. Daar werd zo'n 50.000 gulden voor in rekening gebracht. Fibomij vroeg en kreeg vervolgens ruim 120.000 gulden uitbetaald van de universiteit. Onduidelijk is of het fiat daarvoor werd gegeven door de nu geschorste directeur bedrijfsvoering of door de be heerder van de laboratoria. Het extra bedrag zou Fibomij heb ben gebruikt om enkele andere rekeningen van De Kempen te betalen. LEIDEN CAROLINE V Patiënten van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) krijgen binnenkort een nieu we kartonnen registratiekaart met een streepjescode. De bekende gele ponskaart verdwijnt. Vanaf 15 december ontvangen mensen die voor een behandeling naar het AZL komen de nieuwe kaart. Hierop staan belangrijke gegevens vermeld zoals de naam van de betrokkene, het geslacht, de leeftijd, het adres, de huisarts en de verzekeraar. Iedereen krijgt een eigen pa tiëntnummer. Nieuwe patiënten hoeven voortaan niet meer langs de centrale balie waar de gele ponskaartjes werden gemaakt maar kun nen meteen door naar de polikliniek waar ze moeten zijn: de registratiekaarten wor den ter plekke vervaardigd. Dat geldt voorlopig alleen nog voor de nieuwbouw: patiënten die een afspraak hebben in de oude gebouwen, kunnen zich laten in schrijven in gebouw 38 of gebouw 1. Ook nieuw is dat gegevens zoals het adres van de huisarts duidelijk leesbaar zijn op de nieuwe kaart. Als iemand van huisarts verandert, ziet hij aan zijn kaart of hij de wijziging aan het ziekenhuis heeft doorgegeven. Nadeel van de ponskaart was dat deze gegevens niet leesbaar wa ren: ze stonden alleen in de computer van het ziekenhuis. Patiënten dachten er daar door vaak niet aan de veranderingen tijdig aan het ziekenhuis door te geven. De streepjescode is vooral bedoeld om de grote stapels formulieren met gegevens van patiënten in het ziekenhuis snel te kunnen verwerken. Deze formulieren krij gen een sticker met daarop de streepjes code. Een machine 'leest' de formulieren daardoor automatisch: de patiëntengege vens worden op die manier machinaal in de computer gezet. Voorheen werden die gegevens allemaal met de hand ingevoerd. In de toekomst kan met de streepjesco de op de registratiekaart ook patiëntenge gevens in de computer worden opgeroe pen. „Nu moeten de mensen die daartoe bevoegd zijn de zeven cijfers van het pa tiëntnummer invoeren, straks doet de leespen dat automatisch. Die gegevens zijn overigens wel beveiligd: als een pa tiënt zijn kaart verliest, betekent dat niet dat onbevoegden daarmee onze compu ters kunnen raadplegen." Waarnemend burgemeester benoemd in Haarlemmermeer i de ko ningin in Noord-Holland, Van Kemenade, heeft giste ren oud-burgemeester Lems van Zaanstad per 1 februari 1994 benoemd tot waarne mend burgemeester van Haarlemmermeer. Op die datum treedt de huidige bur gemeester, A.J. van Duist, te rug. De waarnemend burge meester zal aanblijven totdat de burgemeestersvacature in Haarlemmermeer definitief is vervuld. De van de koningin vt se redenen aan voi sluit. Volgens hem dige college van E zwaarder belast door het cente vertrek van wethouder Hofkamp. Zij moest het col lege verlaten na een verschil van mening over het terug betalen van te veel ontvan gen onkosten. Ook hecht Van Kemenade veel waarde aan de waarne ming in verband met de ge meenteraadsverkiezingen in maart 1994. ert diver - r zijn be- s het hui- i W al LJmuidense arts hoort vijf jaar celstraf eisen HAARLEM Vijf jaar cel. Die straf werd giste ren voor de rechtbank in Haar lem geëist tegen een 44-jarige huisarts uit IJmuiden. De man wordt beschuldigd van seksueel misbruik van meerdere vrou wen en van incest met zijn min derjarige dochter. De arts werd half december vorig jaar gearresteerd, nadat acht vrouwen aangifte hadden gedaan van seksueel misbruik. Het ging veelal om vrouwen, met wie hij in zijn doktersprak tijk in contact was gekomen. Het medisch tuchtcollege in Amsterdam heeft de arts eerder dit jaar in verband met de be schuldigingen voor een jaar ge schorst. De verdachte ontkent alle be schuldigingen. Volgens hem zijn de aangiften het gevolg van frustraties over de verbroken re latie. De arts wordt er verder van verdacht dat hij in 1989 zijn toen 10-jarige dochter seksueel heeft misbruikt. De man sluit niet uit dat hij het feit heeft ge pleegd tijdens slaapwandelen. Officier C. Hemmes achtte al le ten laste gelegde feiten bewe zen. Volgens haar heeft de man zijn positie als huisarts ernstig misbruikt. Raadsman mr. A.R. de Groot pleitte op alle punten voor vrij spraak. Volgens de advocaat zijn de belastende verklaringen zwaar overdreven of zelfs leu gens. De Groot meende dat de vrouwen hun verklaringen op elkaar hebben afgestemd. De half afgebouwde uitbreiding van het Sylvius laboratorium. De werkzaamheden liggen inmiddels sinds fe- De rechtbank doet op 20 de- bruari stil. foto loek zuyderduin cember uitspraak. Rijksweg A2 is door controles geen racebaan meer ÜTRECHT/BREUKELEN CPD 'De politie controleert uw snel heid 24 uur per dag', waar schuwt een opzichtig roze bord langs de snelweg even voorbij de oprit Utrecht-West. Na een kilometer duikt het eerste gele bord op met 'Uw snelheid wordt gecontroleerd'. Tot Am sterdam volgen er nog eens 39 van deze borden. „Wie het dan nog niet weet, weet het dan na drie weken als de boete binnen komt", zegt P. Jollie van Rijks waterstaat die in de nacht van zondag op maandag met zijn collega de borden langs de A2 heeft neergezet. Het autoverkeer op de rijks weg A2 tussen Utrecht en Am sterdam houdt zich keurig aan de maximumsnelheden op de dag dat de politie voor onbe paalde tijd is begonnen met in tensieve snelheidscontroles. Onze verslaggever reed niet sneller dan 120 kilometer per Utrecht en Amsterdam. Slechts vijf maal werd hij ingehaald. Drie maal door Duitsers die de waarschuwingsborden delijk niet begrepen. Op het drukste stuk asfalt van Nederland dat dagelijks 120.000 auto's moet verwerken, gebeur den het laatste anderhalf jaar 1000 ongevallen. Daarbij waren 112 slachtoffers, enkele mensen overleden. Om dat aantal terug te dringen verscherpt de politie de snelheidscontroles op de A2 tussen Utrecht en Amsterdam. Langs de A2 bij een tanksta tion ter hoogte van Breukelen zit in de berm van de weg een agent in een radarwagen. Hij re gistreert de snelheden van het voorbijkomende verkeer. Twee grote borden geven die snelhe den direct aan en ook de even tuele kosten voor de hardrijders worden gemeld. Het kostenbord licht maar zelden op. „De men sen weten het en houden er goed rekening mee", licht poli tiewoordvoerder J. Bennink van de Algemene Verkeers Dienst toe. Binnen eet een Culemborgse vrachtwagenchauffeur een bal letje gehakt. „Of ik merk dat er langzamer wordt gereden? Na tuurlijk. We geven zelf ook via het bakkie aan collega's aan waar die gasten staan." Maar ook de andere weggebruikers zijn op hun hoede. „Ze begin nen bij Utrecht al te waarschu wen", zegt een Amsterdamse vertegenwoordiger. „Je bent blind als je het in Breukelen nog nietdoorhebt." De intensieve publiciteits campagne van het Actiecen trum Naleving Snelheidslimie ten werkt dus, maar ook Ben nink weet dat er niet te vroeg moet worden gejuicht. „Tijdens de eerste uren van de controle reed vijf procent tussen Amster dam en Utrecht te hard. De hoogst gemeten snelheid was 144 kilometer per uur. De maandagmorgenspits maakt die cijfers natuurlijk een stuk mooier, maar normaal gespro ken rijdt 35 procent ook tijdens de spitsuren nog te hard. Het effect is dus al wel merkbaar." De pakkans is veel groter ge worden nu er 24 uur per dag wordt gecontroleerd en gemid deld zes verplaatsbare radar voertuigen onopvallend langs de weg staan opgesteld. „Voor heen waren er op onregelmati ge tijdstipppen snelheidscon troles op de A2 met gemiddeld één of twee radarwagens." Slechts zelden stond de politie 's nachts langs de weg. Óp die uren is de A2 tussen Utrecht en Amsterdam dan ook een soort racebaan. Bijna 70 procent van de weggebruikers rijdt dan te hard. Maar ook dat is nu voor bij, denkt Bennink. „De radar wagens staan er vanaf nu ook 's nachts. En de boetes komen sneller binnen. Binnen drie we ken. Dat heeft meer effect op het weggedrag van de hardrij ders dan een proces-verbaal dat na een paar maanden binnen komt." Wie vijftien kilometer te hard rijdt moet 50 gulden beta len. Een snelheid van 145 kilo meter per uur waar 120 is toe gestaan, komt op 200 gulden. „Laat de weggebruikers nu alsjeblieft niet denken dal er op de overige snelwegen minder wordt gecontroleerd", zegt Ben nink. „Dat gaat gewoon door. En misschien op den duur ook wel op deze manier. In het be gin levert het extra werk op, maar als de weggebruikers het eenmaal weten, kunnen we het met minder tijd e WOENSDAG 8 DECEMBER: 14.00 uur OPENING kermis en braderie Walt Disney figuren Inlevering kleurplaten 22.00 uur: groot vuurwerk DONDERDAG 9 DECEMBER Vanaf 14.00 uur kermis en braderie 2i.oo uur optreden Marianne Weber VRIJDAG 10 DECEMBER: Vanaf 14.00 uur kermis en braderie /2i .oo uur optreden Ronnie Tober ZATERDAG 11 DECEMBER Vanaf 11.00 uur kermis en braderie 16.00 uur uitreiking kleurplaatwedstrijd HOOFDPRIJS WALT DISNEYREIS Vanaf 11.00 uur kermis en braderie FAMILIEDAG MET GROTE GRATIS VERLOTING WÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ MEDEDELING VAN ZORG EN ZEKERHEID Voordracht Bestuur In verband met de verkiezing van de vertegenwoordigers der verzekerden en zorgverleners in de Ledenraad van de Onderlinge Waarborgmaatschappij Zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid U.A. (Ziekenfonds), stellen wij u voor om de volgende verzekerden en zorgverleners te benoemen: Vertegenwoordigers der verzekerden: - mw. A. Boonstra-Keuning te Benthuizen - I.Ph. Cardozo te Ouderkerk a/d Amstel - mw. J.H. van Gent-van Keeken te Leiden - G.Th.J. van Goozen te Leiderdorp - N.H. de Jong te Noorden - H. Kroeze te Leiden - W.S. van der Leek te Leiden - A.A.C. v.d. Meer te Oude Wetering - J.K. Mesker te Noordwijk - B.J.J. v.d. Pijl te Alphen a/d Rijn - L. van Toorn te Abbenes - A. Turnhout te Alphen a/d Rijn - P. Vonk te Aalsmeer - P. Vos te Aarlanderveen - C.J. van der Wiel te Voorhout Vertegenwoordigers der zorgverleners: - P.J. Boot te Alphen a/d Rijn - A.J. Bosch te Hazerswoude-RD - mwi J.P.E.M. v.d. Drift-de Vrind te Leiden - J.G.C.M. van Engelen te Alphen a/d Rijn - mw. P van Heese-van der Gaag te Hoofddorp - B.J. Hornstra te Leiderdorp - E.J. Jongejan te Alphen a/d Rijn - L. Kuiper te Muiden - H.A.M.M. v.d. Lugt te Noordwijk - M.B. Marree te Bodegraven - H.A.M. Robertz te Ter Aar - J.F. Scalé te Noordwijk - J.G.A. Sirks te Voorschoten - R. Tjon Soei Len te Leiden - F.A.C. de Vries te Hillegom Indien binnen één week na plaatsing van deze advertentie bij het bestuur op onderstaand adres geen tegenkandidaten (schriftelijk) zijn gemeld, gaan wij er van uit dat u akkoord gaat met de benoeming. Postbus 400, 2300 AK LEIDEN. Telefoon: 071-357575.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16