Leiden Vijftal geeft overvallen pompen toe 'De PvdA is niet links genoeg' Akkoord luchtbrug Pesthuis afgekocht Kraakpand ontruimd na waarschuwing politie Schennispleger betrapt CDA laat lijst intact 'Toch weer in achteraf- afspraken kamertjes' Spelletje voor ongemak DINSDAG 7 DECEMBER 1993 971 11 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Snorfiets en brommer botsen leiden Een 51-jarige Leidenaar raakte gistermiddag gewond na een frontale botsing op het Cronesteinpad. De man reed met zijn snorfiets tegen een 26-jarige plaatsgenoot op een brommer. De snorfietser werd met innwendig verwondingen aan de borst overgebracht naar het academisch ziekenhuis. De bromfietser had lichte verwondingen en kon ter plekke worden behandeld. Veertig cd's gestolen uit woning leiden Bij een inbraak in een woning aan de Van JBemmelen- straat zijn in de nacht van zondag op maandag 40 cd's gestolen. De daders kwamen binnen via een klassieke methode: zo boor den een gaatje in de deur lichtten de deurknop op. Vermoedelijk zijn de inbrekers gestoord tijdens hun werk, want de stereotoren hadden zij laten staan en ook geld was blijven liggen op tafel. Man jaagt overvaller weg leiden Door resoluut optreden van een 48-jarige Leidenaar is de overvaller van een winkel aan de Lage Rijndijk op de vlucht geslagen. De overvaller kwam omstreeks vijf uur 's middags de winkel in, met een sjaal voor zijn gezicht en een boodschappen tas in de hand. Uit de tas stak de loop van een vuurwapen. De overvaller vroeg om geld. De 23-jarige winkelier bedacht zich niet en wilde geld uit de kassa overhandigen. Op dat moment kwam de 48-jarige Leidenaar binnen, de vader van de winkelier. Hij stapte op de overvaller af en maande hem onmiddellijk te verdwijnen. Die was zo onder de indruk, dat hij op vlucht sloeg. De tien krakers die vrijdagmid dag een pand van de gemeente aan de Kenauweg in bezit na men, hebben het gebouw gis termiddag verlaten. Dat gebeur de nadat de politie 's ochtends had aangekondigd dat ontrui ming zou volgen wanneer de krakers niet vrijwillig zouden vertrekken. Het is de bedoeling in het pand het dierenasiel - nu nog gevestigd aan de Besjeslaan - onder te brengen. De gemeente onderzoekt welke verbouwin gen hiervoor nodig zijn. Nadat het pand enkele maan den geleden ook al door de poli tie was ontruimd, kreeg een be wakingsdienst opdracht het in de gaten te houden opdat het niet opnieuw zou worden ge kraakt. Volgens de politie had de bewakingsdienst tijdelijk be zittingen in het pand gestald. Door de laatste kraakactie kon de bewakingsdienst niet meer bij de eigen'spullen. Dat was voor de-officier van justitie vol doende reden om in te grijpen. De krakers kregen tot twee uur gistermiddag de tijd om uit eigen beweging het gebouw te verlaten. Toen de politie gister middag arriveerde, was er nie mand meer. De Leidse politie heeft vannacht op heterdaad een schennisple ger betrapt bij een portiek aan de Vrijheidslaan. De man, een 53-jarige Leidenaar, werd ge pakt op het moment dat hij zich wilde vergrijpen aan een jonge vrouw. Eerder op de avond was de leiden gert visser politie al telefonisch gewaar schuwd door een oplettende omwonende. Die had de man zich verdacht zien ophouden bij het portiek en hem schennis zien pleegde. De politie hoefde de man niet lang in de gaten te houden. Rond middernacht konden de agenten ingrijpen nadat de schennispleger de pas serende vrouw aanviel. Het vijftal heeft bekend in wis selende samenstelling de afge lopen maanden zeker tien over vallen op pompstations in Lei den en de regio te hebben ge pleegd. Daarbij werd gebruik gemaakt van twintig tot dertig gestolen auto's. Jarig Opmerkelijk is dat de twee die vrijdag werden aangehouden vermoedelijk op het punt ston den een nieuwe overval te ple gen. Het tweetal bevond zich bij een pompstation in Reeuwijk- brug toen een arrestatieteam ingreep. Het bleek bovendien de verjaardag van de man uit Den Haag te zijn. De politie sluit niet uit dat nog meer over vallen kunnen worden opgelost. Nieuwe arrestaties worden niet verwacht. Een van de benzinestations die het drietal zou hebben over vallen was het pompstation van het Motorhuis aan de Plesman- laan in Leiden. Dat gebeurde op 29 november. Directeur J. La- man voorspelde daags na de overval in deze krant dat het drietal op meer plaatsen in de regio actief was geweest. Hij verbaasde zich er over dat de politie de overvallers nog niet had opgepakt hoewel er duide lijke videobeelden van hen wa ren gemaakt tijdens de overval. Geen bewijs Volgens woordvoerder T. Stuif bergen van de politie lag de Kermis a De Leiderdorpse I kermis blijft voorlo pig op de Laan van Ou derzorg; een kleine meer derheid van de raad heeft daartoe besloten Stuntteam A K stur|tteam Hell- I Drivers uit Duitsland en de Verenigde Staten mag niet optreden in Alke made, het DOSR-terrein zou daarvoor niet geschikt zijn Politie verricht nieuwe aanhoudingen De politie heeft gistermiddag nog eens twee mannen aangehouden die worden verdacht van overvallen op pompstations in de regio. Het gaat om twee inwoners van Zoetermeer (15 en 18 jaar). Afgelopen dagen werden al twee plaatsgenoten van hen en een Hagenaar (17, 18 jaar) opgepakt. conclusie van Laman voor de hand en hield de politie daar ook rekening mee. „De werkwij ze was steeds hetzelfde. Omdat wij echter geen bewijs hadden, konden we het verhaal van La- man niet onderschrijven", aldus Stuifbergen. Hij bestrijdt dat de videobeel den, die doorgaans worden ge maakt bij overvallen in bank kantoren en pompstations, van grote waarde voor de politie zijn. Het is volgens hem niet zo dat de beeldband de politie di rect naar de daders leidt. Daar voor zijn ook andere aanwijzin gen nodig. „Vaak gaat het om heel onduidelijke beelden waar op personen soms amper te herkennen zijn." Van de videofilms worden doorgaans foto's gemaakt die naar politiekorpsen in de direc te omgeving worden gestuurd. Vanuit Leiden gaan de foto's meestal naar de korpsen in Den Haag, Amsterdam en Haarlem. In deze zaak had een politie man in Den Haag het vermoe den een van de overvallers te kennen. Hij zette de politie op het goede spoor. De politie beschikt wel over een fotoarchief van mensen die eerder bij de politie in verzeker de bewaring zijn gesteld omdat zij verdacht werden van een misdrijf. Het fotoarchief is ech ter zo uitgebreid dat zonder een duidelijk beeld van de overval lers op de videofilm, zoeken zinloos is. leiden 'Station Leiden: nu een doolhof, straks een uitkomst.' Medewerkers van de Nederlandse Spoorwegen deelden gisteren aan alle reizigers speeltjes uit waarop die sloagan te lezen was. Het speeltje symboliseerde de manier waarop treinreizigers door de verbouwing van het sta tion van de ene gang naar de andere worden verwezen om in de nieuwe stationshal te komen. Het was een blauw, plastic doolhofje waar een ijzere kogeltje door kleine handbewegingen van de ene naar de andere kant gemanoeuvreerd moet worden. „Iedereen neemt dat dingetje ook aan, op een paar na die bezwaar tegen plastic hebben. Maar er wordt positief op gereageerd aldus NS-medewerker A. van Mens die onder aan de perrontrap het speelgoedje uitdeelt. Enkelen kijken er naar en steken het weg maar een groepje scholieren begint gelijk te priegelen en met een geperste tong tussen de lippen van concentratie het kogeltje de juiste wending te geven. Het is niet de eerste keer dat de NS in Leiden een klantvriendelijke actie opzetten waarmee begrip wordt gevraagd voor het ongemak dat aan de verbouwing kleeft. Toen enkele maanden geleden de vloeren van de hal en het perron besmeurd waren met allerlei vuil, zaag sel en modder, deelden NS-ers potjes met kleurloze schoenpoets uit. „De sloop is nu echt begonnen en we vonden dat we best een geste richting reizigers konden maken. Ze moeten een heel stuk omlo pen, maar klachten hebben we nog niet gehoord. Er blijft ook het komende jaar een wirwar van looproutes ontstaan. In februari gaat de nieuwe kap erop en langzaam verrijst een nieuw station", zegt woordvoerster B. Keizer van de spoorwegen. foto loek zuyderduin leiden wim koevoet Oud-wethouder Hans de la Mar (GroenLinks) is blij dat zijn par tij, dé PvdA en D66 vóór de ge meenteraadsverkiezing geen overeenstemming hebben be reikt om een nieuw progressief college te vormen. De la Mar, 'lijstduwer', zei gisteravond in de ledenvergadering dat hij het bestuur van GroenLinks zou hebben teruggefloten als dat wel was gebeurd. „Ik weet nog zo net niet of ik de PvdA wel voldoende progres sief vind om me daar als Groen- Linkser nu al aan te binden. De PvdA wil net als het CDA rijks weg 11-west aanleggen en een parkeergarage bouwen aan de Boommarkt, midden in het autoluwe gebied. D66 zit rrret z'n standpunten over deze kwesties weer tussen Groen Links, PvdA en CDA in. Ik vraag me af hoe logisch het is om een progressieve coalitie aan te gaan met partijen die in belang rijke kwesties ver van Groen Links afstaan. Ik denk dat het ook naar onze kiezers niet ver standig is om zoiets te doen." In hoeverre de opvattingen van De la Mar worden gedeeld in GroenLinks-gelederen, bleef onduidelijk. Voorzitter Rob van Lint hield met alle geweld voor stellen tot stemmingen of pei lingen tegen. Volgens hem heeft dat geen enkele zin omdat het progressieve blok, nu het uiteen is gevallen, toch niet meer aan de orde is. Duidelijk werd gisteravond dat GroenLinks onbedoeld de aanstichter is geweest van de besprekingen die tot progressie ve blokvorming hadden moeten leiden. GroenLinks heeft D66 en de PvdA namelijk als eerste voorgesteld om een lijstverbin- ding aan te gaan. Het enige doel was reststemmen aan het pro gressieve kamp ten goede te la ten komen. De PvdA heeft ver volgens GroenLinks en D66 be naderd om tot verdergaande af spraken over coalitievorming te komen.* Het bestuur van D66 was daar echter niet van ge diend, de ledenvergadering van de PvdA evenmin maar het be stuur van GroenLinks wel. Volgens De la Mar had het bestuur de ledenvergadering van GroenLinks moeten raad plegen toen het in de gaten kreeg dat de PvdA meer wilde dan alleen een lijstverbinding. Voorzitter Van Lint is het daar niet mee eens. „Het bestuur is niet buiten zijn boekje gedaan. Als het progressieve blok nog niet was uiteengevallen, hadden wij vanavond de ledenvergade ring geraadpleegd. Dat was op tijd geweest." Overdekte kermis leiden Een overdekte kermis is de nieuwste trend. In de Groen- oordhallen wordt tot en met zondag een 'winterkermis' ge houden. Tot en met vrijdag is het lunapark geopend van 14- 23.30 uur, zaterdag van 11- 23.30, zondag van 16-22 uur. Een bewoner maakt nog bezwaar leiden Mevrouw M. Monteba is de enige bewoonster van de Pesthuislaan (nummer 4) die zich nog verzet tegen de nieuwbouwplannen van het Nationaal Natuurhistorisch Museum. De luchtbrug blijft haar een doorn in het oog, ook al kan ze tegen de komst van de glazen verbinding tussen het oude Pesthuis en het nieuwe museum niets meer doen nu de andere be woners overstag zijn gegaan. Monteba's huisje, dat zit vastgehecht aan het oude ge vangenisgebouw, is het enige dat straks daadwerkelijk zal worden gesloopt. Ze is al ak koord gegaan met de verhui zing naar een ander huis aan de Pesthuislaan, dat wel blijft staan. Omdat die woning weinig hinder ondervindt van de luchtbrug, krijgt Mon teba slechts een geringe fi nanciële vergoeding van de staat. „Maar dat neemt niet weg dat ik vind dat die brug in breuk maakt op het karakter van de omgeving. Het is ge woon een lelijke slurf die he lemaal niet past bij het oude Pesthuis." Monteba heeft daarom opnieuw een be zwaarschrift ingediend bij het college van B en W. Wethouder J. Walenkamp had het CDA nog nooit zo eensge zind meegemaakt. De ledenver gadering toonde zich gister avond zeer tevreden met de kandidatenlijst die het bestuur presenteerde. Walenkamp werd unaniem uitverkoren tot lijst trekker. En ook aan de rest van de lijst wenste de overgrote meerderheid van de leden niets te veranderen. Alleen voor de onderste plaat sen op de lijst droegen een paar CDA'ers op de besloten verga dering in restaurant De Koorn- brug andere kandidaten voor. „En dan ging het er vooral om meer ouderen of jongeren op de lijst te krijgen." Maar die tegen kandidaten haalden het geen van allen. „Het is geloof ik de minst omstreden lijst die wij ooit gehad hebben", aldus Walenkamp. Het is alweer de vierde keer dat Walenkamp door de CDA- leden is gekozen als lijsttrekker. Ook bij de vorige drie verkiezin gen vervulde Walenkamp, die in 1978 in de gemeenteraad werd gekozen, die rol. Nummer twee is wethouder A. van Bochove, op drie staat fractievoorzitter Paul Kluck. WD verbaasd: WD'er A. Geertsema is ver baasd. Uiterst verbaasd over het feit, dat PvdA en GroenLinks ge probeerd hebben voor de ver kiezingen met D66 afspraken te maken over de vorming van een nieuw college. „Het is toch vreemd om te zien hoe gemak kelijk het voor die twee partijen kennelijk is hun huidige coali tiepartner te dumpen." CDA- lijsttrekker J. Walenkamp rea geert wat minzaam op het nieuws: „Ach, het is mislukt hè? Het lijkt Walenkamp niet veel te kunnen schelen, dat PvdA en GroenLinks met D66 een pro gressieve samenwerking wilden aangaan. Terwijl toch juist het CDA de coalitie met PvdA en GroenLinks van de afgelopen vier jaar geprezen heeft en erop leek aan te sturen die zo moge lijk voort te zetten. „Ik heb mij laten vertellen, dat het een stra tegie was om zichzelf sterk te maken, niet om ons eruit te drukken", zegt de lijsttrekker van de christen-democraten. De poging om tot een lijstver binding te komen is, denkt Walenkamp, uit 'het defensief geboren'. „En ik vind dat niet zo sterk. Volgens mij is het veel sterker als je vanuit je eigen overtuiging de verkiezingen in gaat." Dat links het CDA bui tenspel heeft willen zetten ge looft hij niet. „Zo werken wij in Leiden niet meer. Dat is de laatste jaren heel erg veranderd. De standpunten zijn genuan ceerder geworden Geertsema denkt dat links wél het CDA en andere partijen heeft willen uitsluiten van deel name aan het college. „En ik ben blij dat dat niet is gelukt, want nu kunnen wij ons er na de verkiezingen misschien nog bijvoegen. Maar ik vind het wel vreemd dat dit gebeurd is. Ze ker in het licht van uitspraken van die partijen, dat ze open de verkiezingen in wilden gaan, zonder afspraken vooraf. En dan gaan ze toch in achter-afka- mertjes met elkaar zitten pra- 'De bewoners mogen zich in hun handjes wrijven De bewoners van de monu mentale huisjes aan de Pest huislaan in Leiden gaan er met de komst van het nieuwe Natio naal Natuurhistorisch Museum (NNM) in woongenot op ach teruit. Maar financieel worden ze er goed wijzer van. De Staat der Nederlanden, in casu de Rijksgebouwendienst, heeft het akkoord over de omstreden luchtbrug afgekocht met dui zenden guldens. De ene bewoner is wat beter voorzien dan de ander. Het gaat om bedragen die variëren van 5000 tot 50.000 gulden, naar ge lang het ongerief dat de lucht brug in de indviduele gevallen veroorzaakt. „Maar de bewo*- ners mogen in hun handjes wrijven. De staat heeft zich in deze kwestie veel moeite ge troost", zegt landsadvocaat W. de Vries, die namens de staat procedeerde tegen de omwo nenden. De glazen .luchtbrug is het meest besproken onderdeel van het bouwplan, dat komende donderdag officieel wordt ge presenteerd. Het nieuwe Natio naal Natuurhistorisch Museum (kosten 87 miljoen gulden, op pervlakte 25.000 vierkante me ter) zal verrijzen aan de west kant van de Darwinweg. Aan de overkant blijft het Pesthuis, dat uit de zeventiende eeuw da teert, de monumentale entree van het nieuwe museum, De luchtbrug vormt de boven grondse verbinding tussen het oude en nieuwe gedeelte. In de eerste bouwplannen moesten de huisjes aan de Pest huislaan verdwijnen. Daar heb ben de bewoners zich heftig te gen verzet omdat zij niet weg wilden uit het nostalgische buurtje. Het Pesthuis en omge ving is heel vroeger een gevan geniscomplex geweest. De Leid se architect F. Verheijen ont- Het spandoek op de gevel van Pesthuislaan nummer 5 kan weg. De monumentale huisjes blijven gewoon staan tionaal Natuurhistorisch Museum. wierp vervolgens de glazen loopbrug als compromis. Als de bewoners deze futuristische overloop zouden accepteren, hoefden hun huisjes niet tegen de grond. Eindeloos Het is volgens landsadvocaat De Vries niet ongebruikelijk dat de staat in onderhandelingen met particulieren uiteindelijk met geld over de brug komt. „Om dan maar een einde te maken aan een eindeloze geschiedenis. Want dat werd deze kwestie toch een beetje. Wij zien ook wel in dat de luchtbrug voor de mensen verlies van wooncom fort betekent. Aan de andere kant willigt de luchtbrug wel hun belangrijkste wens in en 'die is dat ze kunnen blijven wo nen aan de Pesthuislaan." De overeenstemming tussen de Rijksgebouwendienst en de bewoners kwam kort geleden tot stand. De Vries: „Het waren moeizame onderhandelingen, maar de overeenkomst staat op papier." De gemeente Leiden bemoeide zich ook met de on derhandelingen. „Wij dienden als een soort smeerolie", zegt ambtenaar L. Meijer van stads ontwikkeling. „Het duurde soms maanden voordat de ad vocaten van beide partijen eens een afspraak maakten." Er was de gemeente ook veel aan gelegen orr» de staat en de bewoners van Pesthuislaan tot elkaar te brengen. De gemeen- naast de nieuwbouw van het Na- foto loek zuyderduin teraad van Leiden nam ooit het besluit dat de gemeente alleen een sloopvergunning voor de huisjes zou afgeven indien de bewoners daarmee instemden. Dat de staat de luchtbrug min of meer heeft afgekocht, is in de ogen van Meijer geen onkiese handeling. „Iedereen is het er over eens dat de luchtbrug het woongenot van de bewoners aantast. Dan lijkt het me niet onredelijk om compensatie te zoeken in een financiële vergoe- ding."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11