'Antipapisme smeult nog in Nederland' 'Paus houdt wereld morele standaard voor' Kerk Samenleving Vicaris Verhoeven mijdt 'weerspannige parochie' Hervormde Kapel in de steigers Neerslagfronten MAANDAG 6 DECEMBER 1993 Boycot Moefti Mustafa Serci, de hoogste islamitische leider van Bosnië, heeft de mos lims opgeroepen produkten uit Frankrijk en Groot-Brit- tannië te boycotten wegens de 'politiek van discrimina tie' van die landen tegen over Bosnië. Tijdens een conferentie in de Sudanese hoofdstad Khartoum riep de moefti met name vrou wen op geen Franse parfum meer te kopen en drong hij er bij zakenlieden en han- delaien op aan geen zaken meer, met de twee landen te doen. Serci gaf niet aan waarom juist Frankrijk en Groot-Brittannië moeten worden geboycot en onder streepte dat zijn oproep nog nader moet worden uitgewerkt. Misdaadserie De Duitse televisiekijker kan begin volgend jaar voor hel eerst kijken naar een misdaadserie die voor een deel door de rooms-katho- lieke bisschoppen wordt gesponsord. In de 13-delige serie 'Schwarz grijpt in' lost de priester en voormalig re chercheur Henning Schwarz misdaden op in liet stationskwartier van Frankfurt. De serie wordt uitgezonden door het com merciële station SAT-1. De bisschoppen betalen den procent van de 15 miljoen mark (ongeveer 16,5 mil joen gulden) die de serie heeft gekosL Zij hopen zo bij de Duitsers de sympa thie te vergroten voor 'priesters die niet alleen op de televisie, maar ook in werkelijkheid bereid zijn mensen te helpen', zei de gedelegeerde voor de bis schoppen bij SAT-1, Ulrich Fischer, bij de presentatie van de serie. 'Schwarz grijpt in' wordt gedeeltelijk uitge zonden in de wekelijkse zendtijd die SAT-1 aan de beide grote kerken in Duits land heeft toegekend. BUITENLAND KORT Bosnië In de twintig maanden du rende burgeroorlog in Bos- nië-Hercegovina zijn tot nu toe ongeveer 200 katholieke kerken en meer dan 600 moskeeën verwoest. Dat verklaarde bisschop Ratko Perci van Mostar afgelopen zaterdag in de krant 'Ve- cernji List', Over vernietig de orthodoxe kerkgebou wen kon de katholieke geestelijke geen cijfers ge ven. De vernietiging van de religieuze gebouwen van de tegenstander is in Bosnië eën vast onderdeel gewor den van de politiek van 'et nische zuivering', waaraan alle partijen zich schuldig maken. De Serviërs zijn er mee begonnen om in ver: overd gebied moskeeën eii katholieke kerken op te bla zen. Inmiddels zijn echter' ook Bosnische Kroaten en moslims ertoe overgegaan gebedshuizen van de tegen stander te verwoesten. 'Breken niet Taiwan' Bisschop Michael Fu Ties- han van Peking roept paus Johannes Paulus II op de relatie niet Taiwan 'zo snel mogelijk' te verbreken, zo dat de Patriottische Kerk van China zich met het Va- ticaan kan verzoenen. De ongeveer vier miljoen leden van de Patriottische Kerk 'wensen de paus te ontvan gen'. Maar dan moet hij eerst het belangrijkste ob stakel voor een bezoek aan het land uit de weg ruimen door de diplomatieke ban den met Taiwan te verbre ken, zegt Fu. China brak in 1957 met het Vaticaan, na dat paus Pius XII twee bis schoppen die door het communistische regime waren benoemd, had geëx- erd. Studie naar negatief gedrag ten aanzien van RK Kerk LEEUWARDEN GPD „Op de bodem van de Nederlandse ziel smeult een anti papistisch vuurtje." Tot deze conclusie komt drs. Bert Wartena op grond van een studie naar negatief gedrag ten aanzien van de RK Kerk in ons land na de Tweede Wereldoorlog. Het antipapisme dat vroeger vooral reli gieuze wortels had, is nu meer van politieke en sociaal- culturele aard. derzoek vooral gericht op vier gebeurtenissen: het bisschop pelijk mandement van 1954 (waarin rooms-katholieke gelo vigen het PvdA-lidmaatschap van harte werd afgeraden), de overgang van prinses Irene naar de RK Kerk tien jaar later, de snerende VPRO-documentaire 'Godsdienst: RK' uit 1979 en het bezoek van Paus Johannes Paulus II aan ons land in 1985. De schrijver constateert een verschuiving van antipapisti sche uitingen. Het antipapisme met een godsdienstige oor sprong, dat vooral in de zoge naamde gereformeerde gezind- 'Een smeulend vuur' is de titel die Wartena heeft meegegeven aan een bewerking van zijn doctoraalscriptie. Met de titel wil de auteur duidelijk maken 'dat de werkelijke omvang van het verschijnsel antipapisme moeilijk is waar te nemen, maar dat bij veel mensen en groepen antipapisme latent aanwezig is en bij tijd en wijle manifest wordt. Wartena, die ontdekte dat het 'buitengewoon lastig' is om de kenmerken van het antipapis me aan te geven, heeft zijn on- te (in de volksmond 'de zwarte- kousenkerken') was te vinden, is nagenoeg verdwenen. Zoals deze bevindelijk gereformeer den zelf een randverschijnsel zijn geworden, zo is ook het an tipapisme in die kring een rand verschijnsel geworden. Anders ligt dat bij de twee an dere vormen van antipapisme die hij onderscheidt: het politie ke en het sociaal-culturele anti papisme. Het religieus gefun deerde antipapisme werd vol gens Wartena afgeremd door de toenemende onkerkelijkheid, maar diezelfde onkerkelijkheid heeft volgens hem die twee an dere vormen van antipapisme weer in de hand gewerkt. Toen duidelijk werd dat het CDA geen zieltogende partij werd, kreeg het antipapisme de vorm en de bedoeling om het CDA te treffen. 'Een smeulend vuur', uitgave Kok Kampen, 31,50 gulden Vicaris E. Verhoeven is giste ren niet voorgegaan in de San Salvator parochie in Den Bosch. Bisschop Ter Schure had hem dit als tijdelijk be- stuurder van de weerspannige progressieve parochie opge dragen, maar trok kort voor de dienst zijn opdracht in. „Omdat de waardigheid van de katholieke liturgievie ring op voorhand gegaran deerd dient te zijn en omdat het parochiebestuur deze ga rantie niet wil geven, zal de door vicaris Verhoeven ver zorgde eucharistieviering geen doorgang vinden", zo Het het bisdom zaterdag aan de pers, maar niet aan het pa rochiebestuur welen. De parochie, die de benoe ming van de tijdelijk bestuur der heeft afgewezen omdat deze zonder enig overleg heeft plaats gevonden, kon het bisdom inderdaad niet garanderen dat elke kerkgan ger zjch waardig zou gedra gen. „Wij konden niet instaan NOORDWiJK» Waar gewoonlijk het gezang van de gemeenteleden klinkt, raast nu de motorzaag. De Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk krijgt een grote op- de ramen aan de binnenzijde dubbele begla zing en wordt de preekstoel verlaagd. De sta biliteit van de toren wordt vergroot door het s pleisterlaag, krijgen pel worden uitgehakt en gerepareerd. Verder knapbeurt. De komende maanden worden de aanbrengen van vier nieuwe spanten en de i het monumentale pand slechte plekken in de buitenmuren van de ka- wordt de toren voorzien van een carillon. Met de opknapbeurt, die eind februari moet zijn afgerond, is een bedrag van 335.000 gul den gemoeid. foto dick hooewoning voor de gedragingen van indi viduele parochianen", zegt vice-voorzitter G.J. van Rooij van het parochiebestuur. Van Rooij en secretaris J. Claessens zijn vrijdagavond op het bisdom ontboden en hebben daar te horen gekre gen dat 'verregaande maatre gelen' genomen zullen wor den om het verzet tegen de bisschop te breken. Door de weigering vicaris Verhoeven als tijdeUjk bestuurder te er kennen, plaatst de parochie zich volgens de bisdomlei ding 'buiten de kerk'. De parochie denkt daar zelf heel anders over. „Wij leven misschien niet altijd naar de letter van de kerkelijke wet, maar wel naar de geest van het Evangelie", aldus Van Rooij. De parochie accepteert niet alleen onvoldoende de leiding van het bisdom, maat houdt zich tot verdriet van Ter Schure ook niet aan de voorgeschreven liturgie en heeft herhaaldelijk sacramen ten ongeoorloofd en ongeldig toegediend. Kerken spreken voor het eerst over geweld in Zuid-Afrika De vier Nederduitse gerefor meerde kerken in Zuid-Afrika hebben zich het afgelopen weekeinde voor het eerst geza menlijk over het geweld in het land gebogen. Het was tevens de eerste keer dat de vanouds raciaal gescheiden kerken een pohtiek onderwerp bespraken. De conferentie luisterde naar een openhartig betoog van ge neraal J.C. Visser van het uiterst rechtse Afrikaner Volksfront, maar ook naar bijvoorbeeld ANC-voorman Thabo Mbeki. Er werd op eerfijke en nette wijze gediscussieerd, hetgeen opmer kelijk is voor kerken die door gaans heftig ruziënd door het leven gaan. Russel Botman van de NG- Sendingkerk (vroeger voor kleurlingen) riep de vier kerken op gezamenlijk een programma voor vredesopvoeding en poli tieke tolerantie op te zetten. De kerken moeten volgens hem ondubbelzinnig de kant kiezen van de slachtoffers van het ge weld. Ook moeten ze interna tionaal toezicht op de politie macht bepleiten. De conferentie werd niet af gesloten met een gezamenlijk standpunt, maar dat deed voor vele bezoekers niets af aan het belang van de bijeenkomst: zij noemden de discussie alleen al historisch en hadden vertegen woordigers van de blanke NG- Kerk krachtiger dan ooit afstand zien nemen van het poütieke geweld. Ernst deelt vrees van moraal-theologen over encycliek niet Bisschop H. Ernst, de aposto lisch administrator van het bis dom Breda, vindt dat bisschop pen en moraal-theologen met elkaar moeten spreken over de op 5 oktober verschenen ency cliek Veritatis splendor. Daarin behandelt paus Johannes Paulus II enkele fundamentele elementen van de katholieke moraal. De bisschoppen moe ten volgens Ernst over het on derwerp van de encycliek in contact treden met pastores en gelovigen. „Het meest voel ik me aange sproken als bisschop en vervol gens als moraal-theoloog. De bisschoppen als geadresseerden wordt door de paus de rol toe gekend om in de wereld de mo rele standaard te helpen hand haven. De moraal-theologie is het terrein waarop vragen rond ethiek en moraal aan de orde zijn. Omdat ik in deze proble matiek goed thuis ben, de mo raal-theologen goed ken en weet waar ze mee bezig zijn, acht ik me goed in staat met hen in gesprek te gaan. Ik kan me bovendien hun moeilijkhe den goed indenken." De goed van zijn lichte hart infarct herstelde Ernst is de eni ge moraal-theoloog onder de Nederlandse bisschoppen. Hij voelt zich als zodanig door de encycliek niet onder verdenking staan, een vrees die bijvoor beeld wel leeft bij de Tilburgse prof. dr. Karl-Wilhelm Merks in diens reactie op 'Veritatis splen dor'. Moeilijk onderwerp Bisschop Ernst vindt het niet zo vreemd dat de encycliek aan de bisschoppen is gericht en niet zoals gebruikelijk aan bisschop pen en gelovigen en soms ook, bijvoorbeeld sociale encyclie ken, aan mensen buiten de kerk. „Het moraal-theologisch onderwijs valt onder de verant wóórdelijkheid van de bis schoppen. En verder: de ency- cHek bevat een moeilijk onder werp. Je moet er goed in thuis zijn en dus betreft het een spe cifiek stuk voor theologen. De paus bevestigt in 'Veritatis splendor' ook Humanae Vitae, de encycliek van paus Paulus VI over huwelijk en gezin, waarin onder meer het gebruik van voorbehoedmiddelen wordt af gekeurd. Bisschop Ernst pleitte in 1980 op dè bisschoppensy node rond huwelijk en gezin voor een zelfde benadering van seksualiteit door de kerk als van sociale vraagstukken, Hij kreeg toen geen meerderheid voor zijn standpunt. Sindsdien heeft hij meerdere keren laten weten, dat nieuwe pogingen in die richting onhaalbaar zijn. Bisschop Ernst constateert naast veel kritiek ook heel wat positieve reacties op de ency cliek. De kritiek richt zich zijns inziens wel heel eenzijdig op die delen die slaan op de contra ceptie (het gebruik van voorbe hoedmiddelen) en de angst voor verlies van vrijheid bij mo raal-theologen. COLOFON Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, J. de Vries, G.P Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R.D Paauw, tel. dag. 9 30- 11 30 uur 071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. Kanaalstraat 26a Lisse Tdefoon 02521-19353, Fax 02521-19610. 2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Fam. berichten 071-323508 ADVERTENTIES Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet. per jaar (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj is 00- i'.i CO lm zat. 10.00-12 00 uur. 119,50 321,65 28,75 HET WEER HANS VAN ES De zeer krachtige westcirculatie, zoals die zich de laatste dagen bo ven het Europees-Atlantisch ge bied manifesteert, is een logische ontwikkeling die past bij deze tijd van het jaar. In december en janu ari zijn de verschillen in tempera tuur tussen pool en evenaar groter dan in elke andere maand van het jaar. Aan het begin van de winter is de pool al vrijwel afgekoeld tot het jaarlijks minimum, maar de wat zuidelijker streken zijn nog volop in de overgangsfase van de herfst. Zo ontstaat er tussen noord en zu id een 'vernauwing' tussen de isother men, de lijnen van gelijke tempera tuur. Het grootste verval in temperatuur treffen we ongeveer op de 60e breedtegraad aan. Hier vinden we het werkterrein van de straal stroom, met windsnelheden van 200 tot 400 kilometer per uur in de hogere luchtlagen. De straal stroom is een belangrijke stuk ge reedschap voor de atmosfeer om de temperatuurverschillen te veref fenen. In dit proces ontstaan de grote Atlantische stormdepressies, waarin de koude en warme lucht worden vermengd. Anders dan in de voorbije weken toen we warme luchtmassa's in het hoge noorden aantroffen en koude lucht ver naar het zuiden kon op rukken. De natuur is dus nu duide lijk bezig de 'scheve' verhoudingen recht te trekken en dat uit zich in een regelmaat van depressies en ruggen van hogedruk, die van west naar oost voorbijtrekken. Dit circu latiepatroon is een effectieve ther mostaat van de atmosfeer, die de temperatuur gematigd houdt in een groot gebied op de oceaan en bóven Europa. De huidige westelijke stroming houdt het nog wel even vol, naar het lijkt. Zo houden wij deze week een afwisseling van passerende neerslagfronten en opklaringsge- bieden. In de buurt van de fronten kan het er, zoals afgelopen zater dag, onstuimig aan toe gaan. Mor gen regent het tijdelijk; op woens- adempauze met wat De volgende IJslanddepressie, waar we donderdag en vrijdag mee te maken krijgen, is actiever: veel wind en regen dus. Het blijft eerst nog vrij zacht, maar later krijgt het herfstweer gure bekjes. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Denemarken: Vandaag droog en af en toe zon. Morgen veel be wolking, veel wind en pe rioden met regen. Middag- temperatuur ongeveer 5 Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk regen, vooral in Schotland en Ierland. Morgen overal wisselvallig met regen- of hagelbuien. Middagtemperatuur mor gen ongeveer 8 graden, langs de oostkust enkele graden lager. droog. Morgen bewolkt en regenachtig. Middagtem peratuur ongeveer 5 gra den, in de Ardennen enke- lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag perioden rr Kans op mist. In Bretagne wat regen, gen veel bewolking ei droog. Mor in het oosten eerst nog wat zon. Middag- temperatuur ongeveer 5 graden, aan de kust wat hoger, in de Juara en Vogezen eerst nog lager. Portugal en Madeira: Portugal: In het noordwesten wolkenvel- Droog. Middagtemperatuur langs de kusten ongeveer 15 graden, in.de Algar- ve iets hoger. Madeira: Veel wolkenvel den en met name vandaag af en toe re gen. Middagtemperatuur ongeveer, 18 Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Flinke perioden met zon en droog. 1n de Pyreneeën en langs de Golf van Biscaje vooral vandaag regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 11 graden in het noorden en rond 15 graden in het zuidelijke binnenland. Langs de Costa' 119 i 15 graden de .buurt van Ma- i flir laga. Canarische Éi den. Droog. Maxima aan de 2 den ongeveer 23 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur aan zee rond 19 graden. Tunesië: vandaag zonnige perioden. Morgen in het noorden kans op wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur aan zee on geveer 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon, in de Pyre neeën en ook elders in het zuiden meer bewolking en een enkele bui. "Morgen ook in het noorden meer bewolking en toenemende neerslagkansen. De Mistralwind neemt toe. Maxima vandaag rond 5 graden, aan de Cöte d'Azur plaat selijk 15 graden, morgen iets warmer. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag flinke perioden met zon en droog, in het noorden meer bewol king. Morgen wolkenvelden en vooral in het midden nu en dan regen. Middag temperatuur in het noorden ongeveer 7 graden, in het midden rond 15, op Sici lië tot 18 graden. Corsica, Sardinië: Pe rioden met zon en droog. Morgen 'veel meer bewolking en van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur ongeveer 15 Griekenland en Kreta: Droog en tamelijk zonnig weer met maxima tussen 15 en 19 graden. Mor gen toenemende bewolking maar waar schijnlijk droog. Iets koeler. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en op veel plaat sen regen of onweer. Op de Dardanellen blijft het waarschijnlijk droog. Middag temperatuur van 15 graden op de Dar- Duitsland: Wolkenvelden, hier en daar ook wa en vrijwel overal droog. Morgen vee wolking en van het westen uit nu er regen. IJ/laxima ongeveer 5 graden. meeste zon. Vandaag droog, morgen meer bewolking en kans op wat sneeuw. Middagtemperatuur op 2000 meter en kele graden onder het vriespunt. Oostenrijk: Meest bewolkt maar in de bergen ook geregeld zon Eerst droog, later mogelijk wat sneeuw. Temperatuur op 2000 me ter ongeveer min 3 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DINSDAG 7 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.33 Zon onder 16.25 Maan op 00.47 Maan onder 12.56 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.04 21.33 Laag water 04.27 16.46 Weerrapporten 05 december 19 u

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8