Leiden Progressief blok valt uit elkaar |ES 79 DIGROS Is Ming Tjong een jongen of meisje? c?i5uttó/ Dierenasiel weer gekraakt Spoorbrug verdubbeld Brutale zakkenroller snijdt tas met mes open Bouw Vijf Meilaan gaat door 3-DAAGSEJSUPERK00PJES gloeilampen WORTELT* Actie tegen plannen Walenkamp MAANDAG 6 DECEMBER 1993 -chef hans koenekoop. 0 Overlast 9 Burgemeester M. Boe len dreigt het jonge rencentrum Stek in Ha- zerswoude-Dorp te sluiten wanneer de jeugd voor geluidsoverlast blijft zor gen. Vrouw gewond na aanrijding leiden Bij een aanrijding op de Haarlemmerweg is vrijdagmid dag een 36-jarige Leidse vrouw gewond geraakt aan haar elle boog. Zij moest naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp worden overgebracht. De vrouw fietste vanaf de Stadspolderweg de Haarlemmerweg op en verleende geen voorraang aan een 53- jarige automobilist uit Leiden. De bestuurder kon de vrouw niet meer ontwijken. Messentrekkers opgepakt leiden Twee mannen (22 en 25 jaar) uit Leiden, zijn vrijdag nacht door de politie opgepakt, omdat zij een 25-jarige plaatseg- noot met een mes hadden gestoken. Het slachtoffer liep een die pe wond aan de rug op en moest worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. De steekpartij had plaats op de Breestraat. zonder enige aanleiding. Het duo bedreigde later op de nacht in de Haarlemmerstraat een andere man. Deze kon de inmiddels gewaarschuwde politie de daders aanwijzen. Na een korte achtervolging werd het tweetal op het Vrouwenkerkplein gearresteerd. De daders zitten vast op Leidse politiebureau. Diefstal uit sportschool leiden Bij een inbraak in een sportschool aan de Apollolaan zijn dit weekeinde een stereotoren, een cd-speler. een rek met sportkleding en attributen voor krachtsport buitgemaakt. De da ders zijn binnengekomen na het inslaan van een ruit. Tien krakers zijn vrijdagmiddag in het toekomstige dierenasiel aan de Kenauweg getrokken. Het pand, eigendom van Rijks waterstaat, staat al geruime tijd leeg. Het bedrijfspand werd al eer der gekraakt. Begin september werd het door de politie ont ruimd. Hoewel de gemeente geen bezwaar had tegen tijdelij ke bewoning door krakers, werd gevreesd voor overlast. Volgens een woordvoerder van de huidi ge krakers is het nu alleen de bedoeling om het pand te be- Er wordt al geruime tijd ge werkt aan de vestiging van het dierenasiel dat-van de Besjes laan moet verdwijnen in ver band met de bouw van een nieuwbouwwijk. Daarvoor moet het pand ingrijpend worden verbouwd. Het is de bedoeling dat het dierenasiel komend voorjaar naar de Stevenshof verhuist. leiden Na Rotterdam met zijn dubbele Brie- nenoordbrug heeft nu ook Leiden een dubbe le brug: de spoorbrug over de Rijn, nabij de Stevenshofdreef, die officieel Vinkbrug heet. Veel belangstellenden kwamen zaterdag een kijkje nemen toen het stalen gevaarte door een drijvende bok en een grote kraan op zijn plaats werd getild. De harde wind vertraagde de werkzaamhe den enigszins, maar uiteindelijk kwam alles toch op zijn plaats. Vanaf zondag waren de ingenieurs druk bezig met precisiewerkzaam- heden: het monteren en afstellen van de hy draulische- en elektrische installatie, zodat de hef brug straks ook open kan. Dat werk gaat deze week nog door. Het scheepvaartverkeer is tot en met 13 december gestremd. Overigens is de nieuwe brug hoger dan de oude, er kunnen derhalve meer schepen on gehinderd passeren. De dubbele brug is no dig in verband met de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Den Haag. Elke brug bevat twee sporen. De jongste brug zal er voorlo pig werkeloos bijliggen, omdat de verdubbe ling van de spoorlijn nog niet gereed is. Het treinverkeer kon ongehinderd over de be staande brug doorgang vinden. FOTO DICK HOCEWONINC Leerlingen Stevenshofschool corresponderen met scholieren in Amerika VRIJE TUD leiden cantal maes De leerlingen van groep acht van de Stevenshofschool leren spelenderwijs Engels: ze corres ponderen in die taal met leef tijdgenootjes in Amerika. De een heeft wat meer moeite met het schrijven van een brief dan. de ander. Waar mogelijk helpen ze elkaar. Hoe schrijf je 'to know', 'month' of 'march', zijn vragen die over en weer gaan. Ze willen de brieven zo goed mogelijk richting Amerika laten gaan. Prachtig versierde brieven gaan de deur uit. Sommigen sluiten foto's bij, anderen ko men met meer creatieve ideeën en tekenen een zelfportretje. De meest uiteenlopende onderwer pen komen aan bod. Het huis dier, de inrichting van het huis en Nederland worden allemaal uitvoerig beschreven. De reactie van de kinderen uit Amerika is al even enthousiast. Een maand geleden begonnen de leerlingen met de briefwisse ling en hebben nu al een reactie terug. Veelal zijn het typisch Amerikaanse brieven, geschre ven op Walt Disney-postpapier en voorzien van kauwgum of koekjes. De initiatiefnemer van de cor respondentie is de vader van een van de leerlingen. In Ameri ka kwam hij in aanraking met een school in Temple City, waar voornamelijk kinderen van im migranten uit Peru, China en Mexico lies krijgen. Ze wonen nog niet zo heel lang in de Noordamerikaanse stad en hun Engels is gebrekkig. Beide par tijen hebben dus baat bij de briefwisseling. Ming Tjong Het is zeker niet zo dat meisjes met meisjes schrijven en jon gens met jongens. Yvonne merkt wijselijk op dat „schrijven met jongens zelfs leuker is, want met meisjes heb je al zo veel contact. Op deze manier kom je nog eens iets over een jongen te weten." Paula weet niet goed waar ze aan toe is: ,,Ik weet niet of ik met een jongen of een meisje schrijf. Als het goed is, is het een jongen, maar zeker weet ik het niet. 'Hij' heet namelijk Ming Tjong." De leraren van de twee groe pen acht die de Stevenshof school heeft, Ronald Fik en Wil lem Ciere, zijn zeer te spreken over de briefwisseling. „Het is heel praktisch en leerzaam. De schroom om Engels te praten en te schrijven moet er op deze manier uiteindelijk afgaan. Het Engels van de kinderen zal er zeker door verbeteren." De brieven worden gezamen lijk in een groot pakket opge stuurd. De leraren kijken het Engels nog wel even na, maar laten opzettelijk wat fouten zit ten. „Het is niet de bedoeling dat de brieven vlekkeloos zijn. We controleren het aan de hand van het niveau dat we van de kinderen mogen verwachten. Liever laten we ze zelf de woor den opzoeken in het woorden boek." Op de Stevenshofschool wordt veel aan Engels gedaan. Naast het schrijven van de brie ven wordt er drie kwartier per week gewijd aan Engelse les, worden Engelse videobanden bekeken en Engelse liedjes ge zongen. En bij Engels blijft het niet. In de sinterklaastijd, heeft de school besloten, wordt er ook wat aandacht aan die ande re belangrijke wereldtaal be steed: het Spaans. Moeite Op de schoolborden van groep acht staan de dagen van de week in het Spaans geschreven. „De kinderen hebben hier wel wat meer moeite mee dan met het Engels. Het is natuurlijk een volkomen vreemde taal voor ze" legt Ronald Fik uit. De kinde ren zingen ook Spaanse liedjes, die leraren vertalen. En om het Spaanse plaatje compleet te maken, worden de leerlingen zo nu en dan getracteerd op een stukje'tortilla'. Geen afspraken over college PvdA, D66 en GroenLinks hebben afgelopen weken ge tracht, vooruitlopend op de verkiezingen, afspraken te maken over de vorming van een progressief college. Af gelopen weekeinde is het progressieve blok echter defini tief uit elkaar gevallen. D66 wilde daaraan niet meewer ken en ook de leden van de PvdA voelden er weinig voor. Bingo (1) Buurthuis Comelis Joppensz aan de Oppenheimstraat 6a or ganiseert op vrijdag 10 decem ber van 20.15-23 uur een bingo- -avond. Bingo (2) Carnavalsvereniging De Spoor- bumpers organiseert zondag 12 december een bingomiddag in buurhuis 't Spoortje aan de Ber- nardkade 40. Er zijn onder meer een kleuren-televisie, een CD- -speler en een mand met bood schappen te verdienen. Aan vang 14 uur. Nederland 2 De popformatie Nederland 2 treedt op zaterdag 11 december op in jongerencentrum het Stat- huys aan de Breestraat 19. Het gaat om het laatste optreden van de groep in haar huidige bezetting. Nederland 2 brengt hartverscheurende gitaarpop. De formatie gaat zich vrijwel compleet vernieuwen, maar speelt zaterdag nog met Evert Schreuder, Gerline van den Berg, Ronald de Vos, Rob Zaal berg en Willem en Jacob Over- duin. Aanvang 22 uur. Voor de vorming van zo'n colle ge was het nodig dat de drie partijen een politieke lijstver- binding aangingen. Daarbij spreken deelnemers af dat ze bij het behalen van een raadsmeer- derheid met elkaar een college zullen vormen. Dat maken ze ook duidelijk in de verkiezings campagne, bijvoorbeeld met een program, waarin de over eenkomsten van de verkiezings programma's van de deelne mers worden benadrukt. Ook een technische lijstver- binding is inmiddels van de baan. Een technische lijstver- binding heeft geen grote politie ke betekenis en is alleen maar bedoeld om te voorkomen dat reststemmen aan rechtse partij en ten goede komen. De PvdA wees vier jaar geleden een tech nische lijstverbinding van de hand omdat ze bang was dat al leen de kleinere linkse partijen er voordeel bij zouden hebben. Er zijn geen verdere inhoudelij ke afspraken aan verbonden. Na de verkiezingen kan elke deel nemer aan de technische lijst verbinding doen en laten wat hij wil. Dilemma Monique Oomes, voorzitter van de Leidse afdeling van D66, zegt dat ze voor een dilemma heeft gestaan. „Aan de ene kant is het best verleidelijk om voor de ver kiezingen al enige zekerheid te hebben over een of meer plek ken in het college. Aan de ande re kant heeft D66 zeker als het om dit soort dingen gaat be langrijke principes. Wij vinden dat de kiezer eerst moet spre ken. Een politieke lijstverbin ding maakt het er voor de kiezer niet eenvoudiger op. En D66 is juist opgericht om de vertroebe ling van het politieke spel tegen te gaan." PvdA-voorzitter Koen Holt- zappfel begrijpt vooral die laatste uitspraak niet. „Als je zo redeneert moet je ook tegen een technische lijstverbinding zijn. maar daar is D66 wel voor te porren." Een ander breekpunt voor D66 is het op voorhand uitslui ten van het CDA geweest. Vol gens Oomes hadden ook 'pro grammatische verkenningen' met deze partij moeten worden uitgevoerd. De democrate wijst erop dat juist de aanhang van die partij moet worden over tuigd van de voordelen van de autoluwe binnenstad, een pro ject waaraan D66 grote waarde toekent. Holtzappfel benadrukt dat de politieke lijstverbinding 'niet als negatief signaal' aan het adres van het CDA moet worden uit gelegd. „We werken nu bijna vier jaar samen met het CDA en we zijn tevreden over deze coa litiepartner. Dat wij het CDA niet hebben benaderd is om de doodeenvoudige reden dat we een politieke lijstverbinding met progressieve partijen wil den aangaan. Het verbaast ons dat dat D66 niet aanspreekt. Een brutale methode van zakkenrollen is dit weekeinde in Leider geïntroduceerd. Een 53-jarige vrouw was zaterdagmiddag hei slachtoffer. Tijdens het winkelen in de Hema liep een man leger haar op, die razendsnel met een scherp voorwerp haar boodschap pentas opensneed. Vervolgens griste hij de handtas van de vrouw weg. Daarin zaten onder meer portemonnees, bankpasjes en ande re persoonlijke bescheiden. leiden aad rietveld De bouw van 120 huizen aan de Vijf Meilaan gaat door. Woningbouwvereniging De Sleutels heeft, ondanks verzet van een groepje leden, het bouw plan bij de gemeente aangemeld voor subsidie. De tegenstanders krijgen vandaag een brief waar in dat wordt gemeld. Die brief gaat vergezeld van een uitnodiging voor een gesprek met het dagelijk bestuur van De Sleutels. De leden van De Sleutels besloten in een verga dering op 23 november al, dat de bouw aan de Vijf Meilaan moest doorgaan. Volgens een groep leden echter, was die vergadering 'ondemocra tisch'. Een maand eerder hadden de leden van de woningbouwvereniging namelijk hun veto uitge sproken over de bouw, waartegen in de buurt veel verzet bestaat. Volgens de protesterende leden gaf het geen pas, hetzelfde bouwplan nog eens in een vergadering te behandelen. „Het dagelijks bestuur heeft zich over de zaak gebogen en is tot de conclusie gekomen dat de le denvergadering van 23 november correct is verlo pen". zegt directeur A.P. Lepelaar van De Slcuteb „Het bestuur heeft begrip voor de teleurstellin bij een aantal leden, maar ziet geen enkele redei om terug te komen op een democratisch geno men besluit." Volgens het dagelijks bestuur van De Sleutel was er nieuwe informatie, die de tweede vergade ring over het bouwplan voor de Vijf Mcilaai rechtvaardigde. De commissie volkshuisvestin van de gemeente had zich op 4 november i overgrote meerderheid achter het bouwplan ge schaard. „Wij wisten dus dat er gebouwd zo worden", zegt Lepelaar. „Hoe dan ook." Om nog in aanmerking te komen voor de n nog geldende subsidieregeling moest het bouw plan voor 1 december worden ingediend. „Dat i op het nippertje geluktzegt lepelaar. Volgen jaar zijn de subsidies voor nieuwbouw aanmerkt lijk lager. „Hadden wij het plan later ingedient dan konden er geen sociale huurwoningen met gebouwd worden. Dan waren het allemaal koop woningen geworden." III 11 III VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! 1 I ORIGINELE PHILIPS zoek uit: 25,40,60 of 75 watt STUK ELDERS Z MAGERE r SPEKLAPJES^ ZONDER ZWOERD SSBi JH OVENVERSE J| VOLKOREN- i| BOUEN 1 ELDERS M L49 PONDSZAK ELDER Lifted FRUTTIS \W\R00M- DESSERT m aardbei - framboos 4"iQQ ELDERS 199 2M |f ufl JKLARE M Jk sj^l W 'Niet de auto, maar loop Walen kamp de binnenstad uit'. Dat is het nieuwe motto van een aan tal winkeliers in het centrum van Leiden. Hiermee proteste ren ze tegen de plannen van CDA-wethouder om de auto uit het centrum te weren. Acties kwamen enkele weken geleden op gang toen pamflet ten werden uitgereikt waarin men zich tegen de plannen kon uitspreken. Dit protest werd ge steund door familie van de wet houder, allen winkeliers. Op het Stadsbouwhuis zijn inmiddels zo'n duizend van de ze pamfletten binnen gekomen. De vlugschriften zijn wel onder tekend maar adressen ontbre ken zodat niet is na te gaan wie de ondertekenaars precies zijn. Dezer dagen prijken op de winkels rond de Haarlemmer straat en Breestraat geel/zwarte posters waarop winkeliers dui delijk maken wat zij vinden van de plannen voor een autovrij centrum. Een van de felste te genstanders van Walenkamps beleid is banketbakker Nachte gaal. Hij plaatste de afgelopen week een advertentie in ver schillende huis-aan-huisbladcn waarin hij op zoek was naar een 'burgemeester voor een nieuw te vormen stad Leiden, ergens in de Flevopoldcr'. De eisen die aan een nieuwe burgemeeste werden gesteld zijn onder mee het aanleggen van fietspader terrassen, trambanen en be weegbare bruggen. Verder moe de eerste burger in bezit ziji van een boot en een vaarbewij? allemaal kwalificaties die refere ren aan Walenkamp, waarme Nachtegaal wil zeggen dat d CDA-er wat hem betreft maa beter kan vertrekken. Walenkamp houdt voet b stuk. „Ik sta er nog steeds ach Ik i kcr i die a ties maar ik blijf er vertrouwe in hebben dat een mcerderhei van de I.eidenaars vóór het vei aangenamen van de binnensta is, aldus Walenkamp.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7