CDU krijgt klappen bij verkiezing Brandenburg Buitenland RA sprak ook in het ;eheim met protestanten Vog steeds obstakels voor wereldhandelsakkoord Op de uitkijk Politiek veteraan n Organen doden zonder toestemming verwijderd Getrouwde Anglicaanse priesters welkom in r.k. kerk AANDAG 6 DECEMBER 1993 'inse wolven vinden honden lekker ELSiNKiWolven hebben honden aangevallen en opgegeten bij en aantal dorpen in Finland. De wolven hebben de bossen ver- Iten en zeker vier en mogelijk tien honden te pakken genomen, h een geval grepen zes wolven een kleine hond in aanwezigheid an zijn 14 jaar oude baasje. Wolven grijpen soms huisdieren iridat dat makkelijker is dan wild vangen. 'roces commandanten 'Muurschutters' pRLiJNVoor het eerst zijn zes voormalige officieren van de )DR-grenswacht door de Duitse justitie in staat van beschuldi- jng gesteld. Ze worden verantwoordelijk gehouden voor het chieten op Oostduitse vluchtelingen die via de Berlijnse Muur jaar het Westen wilden. Tot dusver zijn alleen maar soldaten jevonnist. Onder de nu beschuldigden zijn drie brigadegene- aals, twee divisiegeneraals en een legergeneraal. Volgens de Sianklacht moeten de zes terechtstaan voor meervoudige poging Dt doodslag en voor doodslag. [apanse keizerin nog sprakeloos okyo De Japanse keizerin, Michiko, zwijgt zes weken na een enuwinzinking nog steeds. Het keizerlijke paleis maakte zater- jag in een communiqué bekend dat de toestand van de keizerin iet is verbeterd sinds ze op haar 59ste verjaardag instortte. Een juidelijke verklaring voor haar zwijgzaamheid is er niet, volgens i/oordvoerders van het Japanse hof wordt Michiko gekweld door feen groot verdriet'. I Vliljoen mensen lijdt honger in Etiopië jAiROBiIn Etiopië lijden rond 1,3 miljoen mensen honger als [evolg van slechte oogsten. Dat meldde de Etiopische nationale adio zaterdag. Er is al een aantal jaren onvoldoende regen ge- 6 lallen in het Oostafrikaanse land. In het noorden van Etiopië vorden 700.000 mensen direct door de honger getroffen. In ihawa, in het midden van het land, gaat het na vier jaar droogte im 400.000 mensen. Veerboot loopt vast bij Finland ielsinki Voor de Finse westkust is zaterdag de veerboot Wasa \fueen met 1.327 passagiers aan boord tijdens een sneeuwstorm lan de grond gelopen. Alle passagiers zijn zonder ongelukken {eëvacuaeerd. Het schip van de Zweeds-Finse rederij Silja Line i op weg van Vaasa in Finland naar het Zweedse Umeaa. Vol- s de kapitein belokkeerde het roer kort na het vertrek zodat f e Wasa Queen onbestuurbaar werd. Eerste pogingen om het chip met sleepboten vlot te trekken, mislukten. INDEN CEES V et katholieke Ierse Republi- iinse Leger (IRA) heeft de afge- ipen maanden geheime be- jrekingen gevoerd met protes- intse leiders. Dit heeft het Brit- zondagsblad The Observer isteren geschreven. Dezelfde rant onthulde vorige week dat m e terroristen ook met de Britse {gering in contact hadden ge- De IRA zou bereid zijn in te (emmen met een referendum ver de toekomstige status van ~~rioord-Ierland. In feite geeft zij aarmee de protestantse meer- erheid in de provincie het ?cht op een veto over een ver- ndering in die status. De con- icten met de protestantse ge- leenschap zouden bedoeld zijn om de bereidheid tot veran dering te peilen. Volgens The Observer waren van protestantse zijde geestelij ken, zakenlui en gemeen-, schapsleiders bij de gesprekken betrokken. De IRA zou echter niet hebben gesproken met de UFF en de UVF, de twee protes tantse terreurgroepen. Deze ter reurgroepen zouden een enor me toeloop van nieuwe leden hebben, gehad, nadat duidelijk was geworden dat de IRA een 'vredesoffensief was begonnen. Protestantse extremisten heb ben gisteren in Belfast twee mannen doodgeschoten geparkeerde auto. Dit heeft de Noordierse politie bekendge maakt. De verboden organisatie Ulster Vrijdheidstrijders (UFF) eiste telefonisch de verantwoor delijkheid voor de aanslag op. De twee belangrijkste ge sprekspartners binnen de GATT, de Europese Unie en de Verenigde Staten, zijn het nog steeds niet eens over de land bouw, de toegang tot eikaars markten voor industriële pro- dukten en de audiovisuele sec- Of de onderhandelaars van de EU en de VS, Sir Leon Brittan en Mickey Kantor, de resterende problemen vandaag in Brussel uit de weg kunnen ruimen, durfde Sutherland niet te zeg gen. De partijen moeten tot een akkoord komen om de afge sproken datum van 15 decem ber voor het totale wereldhan delsakkoord nog te halen. Lukt dat niet, dan belanden we in een ,,zeer ernstige crisis," aldus Sutherland in Parijs. „Het is echt vijf voor twaalf." )e weg naar een wereldhan-. lelsakkoord wordt nog steeds jeblokkeerd. Voor een aantal bstakels is vooralsnog geen jplossing gevonden. Dat heeft jeter Sutherland, de algemeen jirecteur van de GATT de Al- jemene Overeenkomst inzake [arieven en Handel gisteren kten weten na een gesprek met ie Franse premier Edouard Bal- adur. herkiezingen Gabon zeer chaotisch j)e eerste presidentsverkiezin gen in Gabon waaraan meerde- partijen konden deelnemen, gisteren chaotisch verlopen. officieel zouden de stembu reaus om zes uur sluiten maar Jalrijke stemlokalen sloten uren terwijl andere langer bleven. Door fouten bij de Merspreiding lagen alleen al in het bureau van de gouverneur fan de hoofdstad, Libreville, ilanco stembiljetten tot enkel- loogte op de vloer terwijl ieder- en uit kon lopen. Honderden mensen beweer den dat zij niet niet op de kie- frslijst stonden. Internationale tarnemers konden buiten het kritiseren van deze onregel matigheden wenig uitrichten. Priester Paul Mba Abessole, (lie drie jaar geleden uit balling schap terugkeerde, is van de twaalf tegenkandidaten de kansrijkste rivaal van president Bongo. Die regeert het land sinds 1967 op dictatoriale wijze. Als geen van de kandidaten 51 procent van de stemmen be machtigt, zal 19 december wor den gekozen tussen de twee lei dende kandidaten. Rond het' middaguur waren vandaag nog geen uitslagen bekend. SPD en ex-communisten boeken winst in voormalig Oostduitse deelstaat De sociaaldemocraten zijn de grote winnaars geworden bij de gemeenteraadsverkiezingen in Brandenburg, de enige voormalig Oostduitse deelstaat met een SPD-rege- ringsleider. Ook de ex-communisten behaalden een aan sprekend resultaat. De christen-democraten van bonds kanselier Helmut Kohl moesten zware verliezen incasse ren bij de eerste verkiezingen in de ex-DDR sinds drie jaar. hun verlies van een derde van hun stemmen nu nog maar net de tweede partij achter de soci aaldemocratische SPD. De PDS (21,3 procent), de opvolger van de communistische SED uit de DDR-tijd, is vrijwel even sterk geworden als de CDU. Rechts- radicale groeperingen speelden geen enkele rol, omdat zij ge heel verdeeld aan de verkiezin gen deelnamen. POTSDAM DPA-Rtr-UPI Vergeleken met de vorige ge meenteraadsverkiezingen van mei 1990 is er sprake van een ruk naar links. De SPD kreeg 33,5 procent van de uitgebrach te stemmen, een winst van 5,4. De CDU, tot nu toe de sterkste partij in Brandenburg, zakte naar 22,5 procent (min 9,3). De christendemocraten zijn met De verkiezingen in Branden burg gelden als laatste 'barome ter' voor het Duitse politieke kli maat op de valreep van het 'su per-verkiezingsjaar' 1994, als op Europees, bonds- en deelstaat niveau zeventien keer de gang naar de stembus nodig is. In de hoofdstad Potsdam kreeg PDS-kandidaat Rolf Kutz- mutz, een voormalige commu nistische functionaris die be schuldigd wordt van banden met de gevreesde Oostduitse binnenlandse veiligheidsdienst Stasi, de meeste stemmen. Hij slaagde er echter niet in meer dan 50 procent te halen. Over twee weken volgt de tweede ronde, waarin Kutzmutz het moet opnemen tegen de huidi ge SPD-burgemeester Horst Gramlich, die tweede werd. Bujumbura» Een jonge Tutsi tuurt door de omheining van het vluchtelingenkamp Banga in noord-Burundi. Honderdduizenden Burundezen zijn op de vlucht sinds de etnische twisten tussen Hutu's en Tutsi's eind ok tober losbarstten. Dat gebeurde na een mislukte staatsgreep waarbij president Ndadaye en enkele ministers de dood vonden. foto reuter Stephen dupont PORTRET: RAFAEL CALDERA -genraal van de CDU Peter Hintze sprak van een „absoluut onbevredigende" uitslag. Het goede resultaat voor de PDS noemde hij „beangsti gend". De plaatsvervangend voorzitter van de SPD, Wolfgang Thierse, riep zijn partij op zich niet op het goede resultaat blind te staren. „Het is nog geen uitgemaakte zaak dat de partij dit goede resultaat volgend jaar zal kunnen herhalen", zei hij. SPD-campagneleider Günter Vereugen noemde de uitslag voor de CDU „een catastrofe". PDS-voorzitter Lothar Biskey noemde de grote vooruitgang die zijn partij wist te boeken „een sensatie". In Brandenburg is het gelukt de PDS als linkse partij naast de SPD t ren, zo meende hij. Ex-kinderjuf wil brieven van Di pubiceren LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Intieme brieven die de Britse prinses Diana heeft geschreven aan haar vroegere kinderjuf frouw, zullen volgend jaar in boekvorm worden gepubli ceerd. Volgens News of the World, de Britse krant die dit gisteren onthulde, zal het boek van die kinderjuffrouw in één klap miljonair maken. De onthulling komt twee da gen nadat prinses Diana had aangekondigd uit het openbare leven te stappen. Haar besluit om niet langer als ambassadrice op te treden voor 118 liefdadig heidsinstellingen, was ingege ven door een zucht naar priva- Mary Clarke werd door Diana's vader in dienst geno men als 'nanny toen Diana 9 jaar oud was. Ze was slechts en kele jaren in dienst als kinder juffrouw, maar Diana bleef ge durende twee decennia het contact met haar onderhouden. Haar laatste brief aan Mary Clarke zou Diana in 1991 heb ben geschreven. Astronauten VS sleutelen aan Hubble in ruimte De Venezolaanse kiezers hebben gisteren voor de tweede keer in 25 jaar Rafael Caldera gekozen tot presi dent. Volgens peilingen van de televisie kreeg Caldera (77) ruim dertig procent van de stemmen. AI zes keer eer der deed de voormalige ad vocaat een gooi naar het pre sidentschap; van 1969 tot 1973 bekleedde hij het hoog ste ambt in Venezuela. Cal dera had ditmaal de steun van zeventien partijen vere nigd in de Nationale Conver gentie. Met Caldera komt een poli tiek veteraan op de hoogste trede van de Venezolaanse politiek. Tijdens zijn vorige regeerperiode maakte hij jacht op linkse guerrillastrij ders en marxisten; nu zijn ze zijn bondgenoten in Nationa le Convergentie. Dat is een ei genaardige en wankele coalitie van ultra-rechtse en linkse partijen waarvan waar nemers zich nu al afvragen hoe Caldera ermee moet re geren. In de jaren veertig stichtte Caldera de christendemocra tische COPEI, die met de so ciaaldemocratische Accion Democratica (AD) decen nialang de politiek in het eens zo stabiele en door oliedollars rijk geworden Venezuela zou beheersen. Maar de tijden van het tweepartijensysteem zijn voorbij en Caldera zag dat op tijd in. Hij verliet dit jaar de COPEI, die voor het grote publieke rupt is en evenmin een ant woord weet op de economi sche crisis als de sociaalde mocratische AD. Caldera presenteerde zich in de afgelopen verkiezingscam pagne als een populist, die op economisch gebied afstand nam van de vrije-markther- vormingen van de wegens corruptie afgezette sociaal democraat Carlos Andres Pe rez. Sommige van diens her vormingen wil de nieuwe pre sident zelfs terugdraaien. De leider van de Nationale Con vergentie staat een protectio- nistischer koers voor. Maar om buitenlandse investeer ders en de zakenwereld niet al te zeer af te schrikken, ver klaarde hij het privé-onderne- merschap te steunen. De re gering zal zich niet te veel be moeien met het economisch leven, sprak hij sussend. Toch beseft Caldera dat pijn lijke maatregelen nodig zijn om de nationale economie uit het slop te halen. De olieprij zen zijn laag. het begrotings tekort moet worden vermin derd en de veel te hoge infla tie vereist een strak bezuini gingsbeleid. „Ik zal geen won deren verrichten", verklaarde Caldera onlangs. „Ik zal offers vragen, niet alleen van hen die weinig hebben maar van alle klassen in de maatschap pij en ook van de regering." Premier Rabin verwacht meer terreur Doden bij eerste Palestijnse terreuractie in acht maanden Twee astronauten van het Ame rikaanse ruimteveer Endeavour zijn gisteren op 600 kilometer boven de Aarde begonnen met de reparatie van de 'bijziende' ruimtetelescoop Hubble. Voor de reparatie pikten de zeven as tronauten de ruim twaalf ton wegende telescoop ter grootte van een autobus zaterdag met de robotarm uit de ruimte en zetten hem in de laadruimte Story Mus- grave en Jeffrey Hoffman maak ten gisteren ook twee nieuwe zonnepanelen van elk twaalf meter klaar voor installatie. De zonnepanelen die nu op de te lescoop zitten, werken niet naar behoren en zorgen voor slechte beelden. Bij vier verdere voor genomen ruimtewandelingen brengen de astronauten nog een soort enorme contactlens aan voor de hoofdspiegel van de in 1990 gelanceerde telescoop, die niet kan scherpstellen op objecten als gevolg van onjuiste afstelling van de spiegel. AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Een Israëlische soldaat is giste ren omgekomen bij de eerste Palestijnse terreuractie in Israël sinds acht maanden. De aanval ler, een aanhanger van de isla mitische Jihad, werd doodge schoten nadat hij het vuur had geopend op een bus in Holon. Eerder in het weekeinde vielen al een dode en een aantal ge wonden toen Israëlische kolo nisten schietend door de stad Hebrori op de westelijke Jor- daanoever trokken. Premier Rabin zei dat de ter reuractie van gisteren de eerste was „in een van de grote bevol kingscentra" sinds de afsluiting van de bezette gebieden, acht maanden geleden. Hij verwacht meer terreur bij de nadering van de dag waarop de Israëli sche terugtrekking uit de Gaza- strook en Jericho begint. Vol gens het vredesakkoord zou dat op 13 december moeten gebeu ren, maar PLO-leider Arafat herhaalde gisteren akkoord te gaan met een later tijdstip van terugtrekking. Russische gedood in Algerije tenlanders Algerije voor 1 de cember zouden verlaten. Zaterdag werd een Italiaanse zakenman beschoten. Hij werd door drie kogels getroffen maar verkeert buiten levensgevaar. Donderdag werd een Spaanse zakenman doodgeschoten. Een Russische vrouw is gisteren op de markt in Algiers door aanvallers met messteken om het leven gebracht. De vrouw is het derde slachtoffer van ge weld door fundamentalisten, die eind oktober eisten dat bui- derzoeksinstellingen", aldus Der Spiegel. De nabestaanden van de overledenen „worden meestal niet geïnformeerd of zelfs maar om toestemming ge vraagd". In een ziekenhuis in Kassei werden van een overle dene de ogen door glazen pro theses vervangen zonder ook maar eventuele tegenstand van de familie af te wachten. Dokter Manfred Stolte, de woordvoerder van de Duitse Vereniging voor Pathologie, erkende in een reactie dat „de ze praktijk voorkomt in klinie ken". Hij voegde daar aan toe dat er op deze minste iets goeds wordt" voor zieken keersslachtoffers. Het betalen van financiële vergoedingen noemde hij echter „ethisch en juridisch onverdedigbaar". Verscheidene ziekenhuizen in Duitsland verwijderen syste matisch weefsels en organen van overledenen zonder toe stemming van de nabestaan den. Deze organen worden vervolgens tegen een financiële vergoeding geleverd aan on derzoekers. Dat meldt vandaag het Duitse tijdschrift Der Spie gel. Uit onderzoek van het blad is gebleken dat het organen- verkeer zich over heel Duits land uitstrekt. „Naast hersen- en spierweef sel worden ook in het geheim hersens, ogen, botdelen en heupprotheses van lijken ver wijderd. Meestal worden deze tegen een 'vergoeding voor di verse kosten' overhandigd aan medewerkers van de patholo gische afdeling" die de doden verzorgen „of direct aan on- ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag zijn goedkeuring gegeven aan de intre de van 200 priesters en een bisschop van de Britse Anglicaanse Kerk. Een his torische gebeurtenis, vooral omdat de helft van de geestelijken getrouwd is en kinderen heeft. Het Vaticaan heeft ech ter laten weten dat het om een uitzon- derinsgeval gaat en dat de regels voor het celibaat onveranderd blijven. De Briste geestelijken hadden zich vorig jaar tot Rome gewend omdat zij het niet eens waren met de beslissing van de synode van de Anglicaanse Kerk vrouwen toe te laten tot het priester ambt. De verwachting is dat meer leden van de Anglicaanse Kerk die de nieuwe lijn niet onderschrijven, tot de rooms- katholieke Kerk zullen toetreden. De toestemming van de paus volgde op een conferentie waaraan drie katho lieke Engelse bisschoppen, het hoofd van de bisschoppenconferentie van En geland en Wales, kardinaal Hume, de prefect van de Congregatie voor de Ge loofsdoctrine, Ratzinger en Edward Cassidy, voorzitter van de Pauselijke Raad voor de Eenheid der Christenen, hadden deelgenomen. Zij hebben een document uitgewerkt voor de overgang van de anglicaanse geestelijken naar de kerk van Rome. Deze overgang zal geleidelijk zijn en worden gereguleerd door een commis sie die bestaat uit de Britse episcopale conferentie en het Huis van de Bis schoppen van Engeland, een soortgelijk orgaan van de Anglicaanse Kerk. De geestelijken die overstappen, moeten volgens het document de autoriteit er kennen van de paus inzake de moraal en het geloof. Zij zullen verder een soort bijscholing krijgen op het gebied van li turgie en de theologie. Benadrukt wordt dat de anglicaanse priesters al langer ontevreden waren over het beleid van hun kerk en dat het besluit om vrouwen toe te staan tot het priesterambt slechts 'de druppel was die de emmer deed overlopen'. De woordvoerder van de paus, Navarro Valls, zei dat de getrouwde priesters niet hun huwelijk hoeven op te geven. Dit heeft echter geen consequenties voor de regels van celibaat die blij ven zoals ze nu zijn, aldus de woord voerder. Navarro Valls zei verder te hopen dat de oecumenische discussie, zoals die dertig jaar geleden werd gestart tijdens het Tweede Vaticaanse Concilie, niet zal worden geblokkeerd door de over gang van anglicaanse priesters naar de kerk van Rome. De verwachting is ech ter dat het besluit van het Vaticaan de problemen binnen de Anglicaanse Kerk verder zullen aanscherpen. Al ruim een eeuw is het zo dat de 'ho ge kerk' zich meer verwant voelt met Rome, terwijl de 'lage kerk' meer op heeft met het protestantisme van de hervormde lutherse en calvinistische kerken. De Anglicaanse Kerk bevindt zich in feite halfweg tussen de katholie ke en de protestantse kerk. De kerk heeft een organisatiestruc tuur die veel lijkt op die van de katho lieke kerk, maar aan het hoofd staat de Britse vorst of vorstin, een erfenis van Hendrik VIII, die in 1531 de Engelse Kerk losmaakte van Rome. De kerk werd 'de facto' protestants, ook al wer den later wijzigingen ingevoerd die meer in overeenstemming zijn met de principes van Rome. De vorst(in), of be ter het Britse parlement, mag niet de geloofsdoctrine veranderen, maar heeft wel juridische macht over al het perso neel van de kerk. De overgang van de getrouwde angli caanse geestelijken wordt door het Vati caan gebagatelliseerd, maar de ver wachting is dat het kan leiden tot een meer 'vrouwvriendelijke' houding van Rome. De uitspraken die Johannes Paulus II het afghelopen weekeinde deed, versterken dit idee. De paus zei dat de vrouw 'haar genie in de maat schappij moet laten gelden, opdat een nieuwe cultuur van de mens en een nieuwe sociale samenleving kan post vatten'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5