Aanleg Betuwelijn niet volgens regels Binnenland Ex-top HCS krijgt claim Happen tege i de honger Merwedeziekenhuis deels gesloten door griepgolf Kerstgroep te kijk Milieuvriendelijk gedrag nog ver te zoeken Discussie over de bijstand verziekt sfeer in coalitie WDAG 6 DECEMBER 1993 jMAAN GPD Gemeenschappcli|We I Twee doden door laagstaande zon vleuten-weert» Ben automobilist is gisteren door een aanrijding met de Intercity Utrecht-Den Haag in Vleuten om het leven ge komen. De politie vermoedt dat de man verblind door de laag staande zon de bewaakte overweg is opgereden. Op een over- ens een automobilist gedood de stoptrein Weert-Eindho- weg in Weert werd gisteren door een aanrijding met eei ven. De politie vermoedt ook in dit geval de laagstaande oorzaak was. Piloot vliegtuigje komt om bij ongeluk gilze-rijenDe piloot van een Piper-cup is gistermiddag om het leven gekomen toen zijn toestel door nog onbekende oorzaak neerstortte op het vliegveld Gilze-Rijen. Het toestel was eerder op de dag van het vliegveld opgestegen. De politie stelt een on derzoek in. Jagers vinden twee lijken in bos stroe Op aanwijzingen van jagers heeft de politie zaterdag in een bos bij Stroe de lijken van twee mensen opgegraven. De identiteit van de doden en de doodsoorzaak zijn nog niet be kend. De jagers waren langs een zandpad nabij de generaal-ma- joor Koot-kazerne op zoek naar vossenholen toen zij stuitten op een omgewoeld stuk grond. De politie weet nog niet hoe lang de lijken in het bos hebben gelegen. Bejaarde dood door brand in woning putte» Door een kleine binnenbrand in haar woning aan de Bie- zendreef in Putte is zaterdagochtend een 74-jarige vrouw om het leven gekomen. De brand werd tegen half zes gemeld. De brandweer trof het stoffelijk overschot van de vrouw op de bank aan. De oorzaak van de brand kon niet worden vastgesteld. Wapens gevonden bij controles heerhugowaarp De regiopolitie Noord-Holland-noord heeft bij intensieve controles rond het uitgaanscentrum van Heerhugo- waard een stiletto, 22 patronen, een slagwapen, een korte wa penstok, twee busjes traangas, drie dolkmessen en een honkbal knuppel in beslag genomen. De politie verrichtte wegens het be zit van verboden wapens drie aanhoudingen en één wegens rij den onder invloed. Tijdens het vorige weekeinde raakten twee groepen allochtone jongeren slaags. Kern van het conflict was volgens het Anti Diskriminatie Buro in Alkmaar dat één groep de discotheek The Drome tot exclusief eigen gebied zou hebben ge rekend. De curatoren van. het failliet verklaarde automatiseringscon cern HCS willen enkele directie leden aansprakelijk stellen voor de ondergang van het bedrijf. Het bestuur heeft zijn werk niet goed gedaan, aldus de curato ren die het faillissement moeten begeleiden. Hun opvallendste conclusie is dat de resultaten in 1988 en 1989 minder fraai wa ren dan de directie deed voor komen. Na een onderzoek naar de ja ren 1988 tot en met 1991 con cluderen de curatoren dat „on verantwoorde risico's" zijn ge nomen bij het opkopen van be drijven. Er werd voor die bedrij ven te veel geld betaald en de voordelen van de overnamen werden niet genoeg uitgebuit, zo schrijven de drie curatoren. Wie van de toenmalige direc tieleden een claim aan zijn broek krijgt, is nog niet bekend. Diefstal diamanten Twee Belgische diamantairs zijn zaterdagavond in een hotel in Bussum beroofd van een paar ton aan diamanten. De bero ving gebeurde volgens de politie op een verbluffend eenvoudige wijze. De diamantenhandelaars werden eerst door de dief naar hotel Jan Tabak in Bussum ge lokt en vervolgens beroofd toen ze de edelstenen aan de poten tiële koper lieten zien. Rijkswaterstaat en NS besteden werk niet openbaar aan Nog voordat officieel een besluit is genomen over de aanleg van de Betuwelijn, is al commotie ontstaan over de vraag wie de goederenspoorlijn straks mag aanleggen. Alle afspraken die al zijn gemaakt tussen Rijkswaterstaat, NS en aannemers zijn volgens directeur Rooderkerk van het Euro Info Centre (EIC), een voorpost van de Europese Commissie, strijdig met de Europese richtlijnen. Vandaag zetten CDA en PvdA het licht officieel op groen tij dens een min of meer beslissen de vergadering van de kamer commissie voor verkeer. ,,ln fei te worden al onze wensen inge willigd", aldus PvdA-kamerlid Feenstra het afgelopen week einde in een reactie op het kabi netsbesluit 750 miljoen extra uit te trekken om de overlast van het goederenspoor voor natuur en omwonenden te beperken. Elet CDA spreekt van een „be langrijke handreiking". WD, D66 en GroenLinks hadden zich al eerder voor de Betuwelijn uit gesproken. Inmiddels is wel enige op schudding ontstaan bij de voor aanstaande rol die vooral de Grontmij wordt toegedacht bij de uitvoering. Volgens Rooder kerk zijn zowel de afspraken tussen rijk, NS en aannemers over de aanleg, het onderzoek als de voorbereidende werk zaamheden in strijd met de Eu ropese richtlijnen. Het ministe rie loopt daarmee kans op forse boetes uit Brussel en forse ver traging. Volgens Rooderkerk moet al het werk openbaar worden aan besteed en hij betwijfelt of dat ook is gebeurd en nog zal ge beuren. Minister Maij-Weggen heeft herhaaldelijk gezegd „er voor te zorgen dat zoveel moge lijk Nederlandse bedrijven hier bij worden betrokken". Dat staat volgens Rooderkerk op zeer gespannen voet met de richtlijn dat iedere aannemer moet kunnen 'bieden' op het project. Verschillende voorbeelden versterken de geur van onder handse aanbesteding (waarbij al direct één of meer aannemers worden geselecteerd, met wie dan verder wordt onderhandeld over de prijs). In het blad Bin nenlands Bestuur wordt deze maand melding gemaakt van een bedrijf dat schielijk terug kwam op het besluit een proce dure aan te spannen tegen het uitblijven van een openbare aanbesteding, nadat Rijkswater staat „openlijk zou hebben gez inspeeld op verlies van op drachten op andere terreinen". De Grontmij, huisleverancier van het ministerie en de NS, wil niet reageren „om te voorko men dat boodschappen elkaar tegenspreken". Tijdens voor lichtingsavonden hebben ver schillende vertegenwoordigers van NS en Grontmij zich laten ontvallen dat het ingenieursbu reau op een fors aandeel in de opdracht kan rekenen. Rooderkerk denkt dat hier grenzen zijn overschreden, maar zal niets doen voordat zich een bedrijf heeft gemeld dat een procedure wil begin nen. Zodra dat bedrijf komt, gaat het EIC naar de Europese Commissie. „Die zal de zaak dan onderzoeken. Als dat leidt tot een klacht tegen de Neder landse overheid, dan gaat dat naar het Europese Hof en dan zal Nederland eventueel wor den veroordeeld." Rotterdam Met een hap in een broodje gezond opende minister de Vries van sociale zaken zater dag in Rotterdam de happietaria. In dit tijdelijke eethuis aan de Co- olsingel, een initiatief van chris telijke studentenverenigingen in Rotterdam, bepalen de gasten zelf de prijs voor hun maaltijden. De opbrengst is bestemd voor projecten in de Derde Wereld. De studenten willen met hun actie niet alleen geld inzamelen, maar ook op ludieke wijze aandacht vragen voor de grote noden in de wereld. De 'happietaria' is tot en met 23 december geopend en wordt gerund door ongeveer vijf honderd vrijwilligers. In Londen bracht een soortgelijk project in vier jaar ruim negen miljoen gul den op. FOTO» ANP »KOEN SUYK Vragen PvdA over ramp Fokker 100 den haag De PvdA-fractie heeft de minsters Maij en Andriessen om opheldering gevraagd over de voortgang van het onderzoek naar de vliegramp bij Skopje in Macedonië met een toestel van Fokker. Het toestel, een Fokker 100, stortte in maart dit jaar neer. De Nederlandse gezagvoerder en 82 passagiers verlpren het leven. De leider van de onderzoekscommissie, de Serviër Ziatko Veresh, wacht al geruime tijd op een visum Voor Neder land. Hij wil bij Fokker de rampvlucht in een vluchtsimulator nabootsen. De PvdA-kamerleden Van Gijzel en De Jong willen vooral weten hoe het met de visumaanvraag zit. Claude Wathey voorlopig in vrijheid Willemstad Op verzoek van het Openbaar Ministerie heeft de rechter in Willemstad de voorlopige hechtenis van de St. Maar- tense politieke leider Claude Wathey opgeschort. Wathey wil in de VS zinn hartklachten laten onderzoeken, waarvoor hij al eer der is henahdeld in een kliniek in Boston. Volgens hoofdofficier Piar zijn er gegronde redenen aan te nemen dat bij de uitbrei ding van de haven en luchthaven van het eiland valshheid in ge schrifte, meineeden deelname aan een criminele organisatie een rol spelen. Wathey is intensief bij deze uitbreiding betrok ken. Spookrijder overlijdt bij botsing stampersgat Op de rijksweg Moerdijk-Bergen op Zoom ter hoogte van Stampersgat is vanmorgen een 82-jarige Bredanaar om het leven gekomen. De man reed op de verkeerde weghelft richting Roosendaal en botste frontaal op een tegenligger. De bejaarde spookrijder was op slag dood. De uit Roosendaal af komstige bestuurder van de tegemoetkomende auto is zwaar ge wond overgebracht naar een ziekenhuis in zijn woonplaats. Een griepgolf onder het perso neel van het Merwedezieken huis in Dordrecht heeft ervoor gezorgd dat een verpleegafde- ling met veertig bedden is ge sloten. Diverse patiënten moes ten worden verhuisd toen zich zo veel personeelsleden hadden ziekgemeld, dat het voor de overblijvers niet meer mogelijk was om de afdeling te laten draaien. Van de 1.500 personeelsleden zitten er momenteel 150 in de lappenmand. „We hebben be- Casino neemt maatregelen na overval Van Thijn boos over bijklussen politiechefs sloten personeel en patiënten te concentreren", aldus directeur Sluis van het ziekenhuis. Vol gens hem komt de zorg voor de patiënten niet in de knel, omdat het personeel dat nog op de been is, overuren maakt. Per dag wordt afhankelijk van het aantal betermeldingen bekeken wanneer de afdeling weer open kan. utrecht» Gerard Bloemink van het Utrechtse r Catharijneconvent legt de laatste hand aan de Napolitaan- se kerststal die vanaf morgen voor iedereen valt te bezichti gen in het hartje van de Domstad. De uit 1750 daterende kerstgroep, die 56 figuren telt, is het afgelopen jaar geres taureerd door de Tiendschuur in Tilburg. De kerstgroep is te bezichtigen tot e Burgemeester Van Thijn van Amsterdam heeft de korpslei ding vandaag ter verantwoor ding geroepen omdat vier poli tiecommissarissen in strijd met alle afspraken commerciële ne venactiviteiten hebben. De politiechefs zitten in het bestuur van de stichting Korps sociëteit Politie Amsterdam, die een hotel, een bewakingsdienst en een studiecentrum runt. Waarnemend korpschef Kuiper benadrukt dat hij en zijn colle ga's, drie commissarissen, voor het werk nooit zijn betaald. De vier zullen desondanks per 15 januari uit het stichtings bestuur stappen om de politie „niet in een riskante positie" te brengen. Dit weekeinde werd bekend dat sommige crimine len het wel pikant vonden om in het politiehotel te overnach ten. De WD heeft de ministers van binnenlandse zaken en jus titie dit weekeinde om ophelde ring gevraagd. De WD wil exact weten wat de commerciële ne venactiviteiten inhouden. De WD vroeg vorig jaar ook al om opheldering over de handel en wandel van de stichting, toen bleek dat personeel van het hoofdstedelijke hasjconcern The Bulldog zich had opgege ven voor een cursus. Bovendien bestond de angst dat bijvoor beeld The Bulldog via de politie bewakers zou kunnen huren. Burgemeester Van Thijn beloof de na de Bulldogkwestie dat er in het stichtingsbestuur mensen van buiten de politie zouden zitten. Daar is tot groot onge noegen van Van Thijn niets van terechtgekomen. Holland Casino in Rotterdam gaat maatregelen nemen tegen overvallers. Het afgelopen weekeinde heeft een overvaller 60.000 gulden gestolen, nadat hij een gast had bedreigd met een pistool. Elet is volgens een woordvoerder de eerste keer in zeventien jaar dat een legaal ca sino is overvallen. Holland Casi no exploiteert casino's in Zand- voort, Scheveningen, Valken burg, Amsterdam en Breda. Naaf schatting zo'n honderd bezoekers van het Holland Casi no in Rotterdam waren zater dag getuige van de overval. Het casino heeft een goed beeld van de dader. De man heeft name lijk in het begin van de avond gewoon zitten gokken en is door een van de vele tientallen videocamera's geregistreerd. De politie heeft nog geen arrestatie verricht. Welke maatregelen worden genomen om herhaling te voor komen, is nog niet bekend. Daarover wordt op korte ter mijn overleg gepleegd. Het ministerie van VROM is bang dat er te weinig steun is om de ingrijpende milieu maatregelen uit het vorige week uitgelekte ontwerp Na tionaal Milieubeleidsplan NMP-2 uit te voeren. Vooral de detailhandel, kleine bedrijven en de burger zijn moeilijk over te halen tot milieuvriendelijker gedrag; zo is de ervaring. Sinds het uitkomen van het eerste NMP onder Alders' voorganger Ed Nijpels heeft de overheid bestuurlijke overeen komsten gesloten met doel groepen als de zware-metaal- industrie, verpakkingsindus trie, agrarische sector, chemie en energiebedrijven. In deze zogeheten convenanten ver plichten de deelnemende be drijfstakken zich binnen een beperkt aantal jaren vervuiling, overlast en verspilling van energie terug te dringen. Een convenant is tamelijk vrijblij vend, omdat er geen sancties in zijn opgenomen als de doel stellingen niet worden ge haald. Alleen binnen de indu strie lijken de convenanten te werken, aldus het ontwerp- NMP-2. Jn het nieuwe plan staat vooral de burger centraal. Het enige wapenfeit van betekenis bij de ze doelgroep is het gescheiden aanbieden van afval. Dat ge beurt inmiddels vrij algemeen. Consumenten kijken ondanks de voorlichting daarover bij de aankoop van apparaten nau welijks of die energiezuinig zijn, of het produktieproces schoon was en hoe aan het einde van de levensduur het materiaal verantwoord kan worden weggedaan. Dat zal de komende jaren veranderen, met tal van milieukeuren en aangescherpte voorschriften. In de woning bijvoorbeeld worden hogere eisen gesteld ngsinstalla- Bij het terugdringen van het aantal (auto)kilometers heeft het beleid zelfs volledig ge faald. Meer dan ooit worden bezoekjes afgelegd en rijdt Ne derland recreatief, zoals naar kwetsbare natuurgebieden. Om toch de gestelde doelen van beperking van luchtvervui ling, energieverbruik en la waaioverlast te bereiken, zijn (internationale) richtlijnen in de maak. Zo moeten nieuwe auto's vanaf 1996 twee decibel minder lawaai produceren. Voorts moeten ze lichter en zuiniger worden en langer meegaan. Ook treinen en trams moeten stiller worden, terwijl het gebruik van 'stil' as falt wordt bevorderd. In de steden wil het ministerie het autoverkeer verder terug dringen tot de hoofdver keersaders om autoloze en autoluwe zones te bewerkstel ligen. Het probleem is dat daardoor automobilisten vaker moeten 'omrijden' en dat dus meer autokilometers worden afgelegd. Om het autogebruik te ont- moedingen, moet brandstof flink duurder worden en moet er een spitsvignet komen. Ver der moet de motorrijtuigenbe lasting omhoog en zijn fiscale maatregelen aangekondigd om het gebruik van lease- en za- kenauto's tegen te gaan. Een tweede speerpunt bij het NMP-2 wordt het stimuleren van milieubedrijven. Op dit moment worden nog veel pro- dukten vervaardigd die het ge mak vergroten, zoals milieu onvriendelijke, doch ouder vriendelijke wegwerpluiérs. Jonge ouders kiezen sneller voor katoen indien bedrijfjes schone katoenen luiers leveren en de bevuilde ophalen en rei nigen tegen ongeveer verge lijkbare kosten als het weg- werp-papier. Zo'n initiatief kan de afvalberg in Nederland met vijf procent verlagen, zeker als op de papieren luiers een milieubelasting wordt gelegd. Verder zouden bij winkelcen tra reparatiebedrijven kunnen komen, terwijl winkels voor het ruilen van goederen even eens op de wenslijst van het ministerie staan. Bij veel ideeën is een belangrij ke rol weggelegd voor interna tionaal overleg, omdat veel milieuproblemen grensover schrijdend zijn. Door interna tionale afspraken te maken, zijn maatregelen bovendien in Nederland eerder acceptabel en is het resultaat voor het milieu ook veel groter. Daar naast zijn van de zijde van de overheid extra controle en toe zicht nodig. NMP-2 bespeurt een groeiend belang van de ge organiseerde misdaad in de af valverwerking. Die zal moeten worden bestreden. In NMP-2 worden ook succes sen gemeld. De schadelijke CFK's (die de ozonlaag vernie tigen) verdwijnen binnenkort geheel. Voor andere broeikas gassen dan C02 (kooldioxide, ontstaat door de verbrandig van olie, steenkool en gas) worden de doelstellingen na genoeg gehaald, voor verzu rende stoffen behalve stikstof oxide idem. De mestoverschot ten lijken bijtijds te kunnen worden weggewerkt, de ver spreiding van zware metalen in het milieu is in korte tijd ge halveerd. Verkild en verziekt. Zo omschrijven alle betrokke nen de sfeer tussen de regeringspartijen CDA en PvdA na een week discussie over de nieuwe Bij standswet. De PvdA zal tijdens het bijstandsdebat deze week de ruzie binnen de coalitie proberen te verdoezelen. Het CDA voelt daar niets voor en wil duidelijkheid. PvdA-woordvoerder Istha: „In maart komen de wetsvoorstellen en dan zijn er bijna verkiezingen. Tegen die tijd zien we wel verder. Wij hebben geen belang bij een crisis over de bijstand op dit We zullen daar ook absoluut niet op Wallage evenwel dat dit géén aanpassing was van het akkoord met de gemeenten. Reden voor de oppositie om opheldering te vragen: bepalen de gemeenten nu in alle gevallen de hoogte van de toeslag of niet? Vrijdag kwam het antwoord in de vorm van een brief van Walla ge en de toelichting daarop van premier Lubbers. Daarin lijkt het CDA gelijk te krijgen. Wallage stelt zelfs dik onderstreept in zijn brief dat uiteindelijk de gemeente moet beoordelen of iemand echt al leenstaand is. Premier Lubbers onderstreepte dat de gemeentelijke regels voor de toeslagen „betrekkelijk ruimmazig" zullen zijn. „Ik denk dat de PvdA het nu eindelijk begrijpt", voegde hij er De oppositie denkt daar anders over, evenals de grootste regeringspartij. „Wij zullen ons stand punt heel helder naar buiten brengen. We zijn er niet op voorhand op uit de PvdA te kietelen, maar voelen ons nu lang genoeg in de hoek gemept", aldus een CDA-woordvoerder. Het debat zal zich toespitsen op de vrijheid die gemeenten krijgen. Nu nog zijn de sociale dien sten gebonden aan landelijke regels die de uitke ringshoogte bepalen. Het kabinet kwam met de gemeenten een paar maanden geleden overeen dat de landelijke normen worden verlaagd, waar bij de gemeenten de mogelijkheid krijgen een toeslag te verstrekken tot maximaal het huidige niveau. Op het laatste moment besloot staatsse cretaris Wallage van sociale zaken aan het ak koord toe te voegen dat bijstandsontvangers die kunnen bewijzen dat ze er echt alleen voor staan, wettelijk recht krijgen op hun 'oude' uitkering. Onder druk van Lubbers en De Vries verklaarde glimlachend a Het CDA i alsof haar m laat de partij ?ageerde opgelucht, de PvdA deed bloedde. In een officiële reactie •ten dat haar interpretatie van de kabinetsplannen nog steeds de enige juiste is. Ge constateerd wordt dat Lubbers rookgordijnen op trekt om de rust binnen het CDA te herstellen. De uitleg die Lubbers aan de bijstandsplannen geeft, verwijst PvdA-kamerlid Schools naar het rijk der fabelen. „Als je sociale diensten die vrij heid geeft, kunnen gemeenten bijstandsgerech tigden dwingen te gaan samenwonen omdat dat goedkoper is. Daar krijg je toch geen kamermeer derheid voor." Dat moet nog blijken. Als het CDA wil. kan het met de WD daarover een akkoord sluiten. Het is de vraag of Brinkman deze frontale botsing met de PvdA aandurft. Een kabinetscrisis over het so ciaal minimum kan het CDA veel zetels tosten, terwijl de partij al op verlies staat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3