X Het stalletje is in trek Lange kaars in hoge kandelaar stoort het minst Leven en wonen Razendsnelle telefoonklapper Juinkabouter 100 jaar Cadeautje 'Trade not aid' Met muziek REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN Kaarsen op tafel vragen een goed doordachte keuze en opstelling. Zet tijdens het kerstdiner liever geen schaal met drijfkaarsen of theelicht jes neer, bij het aanreiken van het zout kun je hieraan je arm branden. Kies bij voorkeur voor hoge kande laars met lange kaarsen. Dat praat ook makkelijker met de disgenoten aan de andere kant van de tafel. Een veelarmige kandelaar op een hoge voet leent zich ook goed als tafel versiering. Door een glazen kandelaar te kie zen wordt deze nog minder als een obstakel ervaren. Een kandelaar van glas met lange dinerkaars kan wel wat opsmuk hebben. Er zijn alle mogelijke modellen en kleuren kaarsenkransjes te koop. Kies een kleur die past bij servies of servet ten. Voor een gedekte tafel met klas siek servies, bestek en glaswerk blijft de witte kaars favoriet. Hebt u een modern effen servies in wit, dan kunnen fel gekleurde kaarsen met bijpassende servetten een heel apart accent geven. Bij een effen servies in kleur doen kaarsen in exact dezelfde tint het prima. Niet altijd zijn kaars en kandelaar voor elkaar geschapen. Is de kaars te groot, ga dan niet met een mesje krabben en schaven. Dompel de onderkant van de kaars in een bakje met warm water en rol hem dan tussen de handen. Efficiënter is een kaarsenslijper, die twee slijppunten heeft, waardoor vrijwel elk model normale diner- of huishoudkaars op maat kan worden gemaakt. Voor kaarsen die te klein zijn voor de houder zijn doosjes met kaar senpassingen te koop. Dit zijn ge plooide kuipjes van aluminiumfolie, die in de houder worden geplaatst. Staat de kaars hiermee nog wankel, gebruik dan twee of meer passin gen. Voordeel van deze opvullers is dat ook na het volledig opbranden van de kaars meteen weer een nieuwe in dezelfde passing kan worden ge zet. Je hoeft ook het stompje niet moeizaam uit de kandelaar te peu teren. In glazen kandelaars kun je een kaars zonder passing beter niet helemaal laten opbranden. De kans bestaat dat de kandelaar knapt. Snuiten Koop voor de dinertafel bij voorkeur eerste kwaliteit kaarsen. Die wal- Het Amsterdamse softwarebedrijf BiSC heeft een ra zendsnel computerprogramma voor het opvragen van telefoonnummers bij 06-8008 geschreven. Het heet SnelGids en geeft zo'n tien telefoonnummers, compleet met adressen en postcodes in 30 tot 60 seconden. Bovendien zijn de verkregen telefoonnummers te ge bruiken als basis voor of in te passen bij een van de ge bruikelijke archiefprogramma's zoals Access, FoxPro. dBASE III en IV. Daardoor is het ook nog eens heel makkelijk om met dit programma bestanden aan te leggen of te actualiseren. SnelGids wordt gestart in Windows. Men krijgt dan een soort spreadsheet te zien, dus met kolommen. Die kolommen dienen voor het invullen van gegevens die men weet, zoals naam, voorletters, straat en nummer, woonplaats. Alle gegevens vult men op zijn gemak in. Pas daarna geeft men opdracht de benodigde telefoon nummers op te halen. Het programma zal vermoedelijk binnenkort in de Primafoonwinkels, mogelijk zelfs bij computerwinkels te koop zijn. De SnelGids kost 75. Een soortgelijk en veelzijdig Videotex Windows-communicatieprogram- ma van BiSC kost 125. Beide pakketten samen kosten tot het einde van dit jaar 145. Kerstversiering groeit uit tot woningdecoratie De kegelvormige Picea glauca wordt in een pot gekweekt en is daar door een sterke mini-kerstboom. foto jaap werstland kunstkerstbomen. Het ligt wel voor de hand dat een 'syntheti sche' boom waarop je tien jaar garantie krijgt duurder is dan een exemplaar dat veel minder jaren meegaat. Let bij aankoop ook op de constructie. De consument blijkt, voor wat de bomen-met-kluit betreft, een voorkeur te hebben voor de blauwspar en de zilverden. Om hergroei in de tuin een goede kans te geven, mag de boom niet al te lang binnen staan. Twee weken in huis is wel het maximum, zet hem daarna di rect in de tuingrond en geef veel water. De prijzen van natuurlijke kerstbomen liggen ongeveer op het niveau van vorig jaar. Kunstbomen lijken iets goedko per te zijn. Stalletjes De vraag naar kerststalletjes met toebehoren blijft aanhou den. Ze zijn er in talloze uitvoe ringen. De prijs van de stal en van de beeldjes apart is meestal duidelijk vermeld. Je kunt een stal voor ongeveer 15 gulden kopen, maar er zijn er ook die tegen de 800 piek kosten. En een doos met de complete Hei lige Familie kost, mede afhan kelijk van het aantal herders en dieren, vanaf 24 tot 725 gulden. Er zijn ook losse figuurtjes te koop. Die zijn vaak heel mooi en niet zo duur. Uit Polen wor den bij voorbeeld uit hout ge sneden beeldjes geïmporteerd, en uit Mexico van aardewerk. Natuur en geur Kerstmis is niet alleen een feest van kleuren, maar ook van geu ren. Die komen uit natuurlijke materialen zoals kaneelstokjes, paprika's, schijfjes gedroogde appel of sinaasappel en citroen. Ster- en groene appels worden aan een gebogen draad geregen en als een krans opgehangen. Allerlei kruiden zijn in zakjes te koop, evenals de ouderwetse 'potpourri's. Ook in bloemstukjes spelen kruiden èn vruchten een be langrijke rol. Sommigen hangen mini-tomaatjes in de kerst boom. Bloemisten verwerken in kerststukken walnoten, zoet hout, oudemannetjesdrop of ta baksbladeren. Zeesterren en kleurige schelpen zijn eveneens in trek als kerstdecoratie. Ze worden op guirlandes en in bloemstukjes of boeketten van droogbloemen verwerkt. Puur natuurlijke attributen voor de kerstdecoratie in huis zijn verder kransen van raffia, olijftakken, brem, rijshout, den- ne-appels, noten en allerlei soorten vruchten. Nieuwe zijn de zon-, maan- en sterrendeco raties op servetten, linten, tafel kleden, kerstballen, enz. Mobil: de rolstoeldouche Greet Buchner UI In illustratie Han van der Ven 7U„ wj uinkabouters waren er al in mijn jeugd, ze zijn er nu -^og en nooit heb ik me afgevraagd hoe ze in onze tuin przeild zijn geraakt. In Duitsland is een studie gewijd an de oorsprong van de tuinkabouters. Om het com pleet te maken werden er zelfs heuse exposities gewijd an alles wat maar met kabouters te maken had. Ggju weten wij dat afbeeldingen van kleine mensen al Weekend waren bij de Egyptenaren en de Romeinen, ^jelfs nu nog vindt men op menige buitenplaats sculp- vrijiren van kleine mensen als tuinsieraad. En een be mand etser, Jacques Callot, heeft talloze etsen gemaakt, vs'evolkt door abnormaal kleine mensen, ic^laar dat zijn geen kabouters, laat staan tuinkabouters. hai)e echte tuinkabouter is per definitie van het manne lijk geslacht, getooid met rode puntmuts en voorzien ,4aan een lange witte baard. Zijn gezicht is vriendelijk, pjjpak lachend. Zijn handen dragen potten, sjouwen met M^uiwagens of houden gereedschap vast. De échte tuin kabouter is een behulpzame antiheld. Geschikt voor de ate|iin van mensen die het liever eenvoudig houden, vs^aarschijnlijk heeft hij zijn ontstaan te danken aan de Mfrimm-sprookjes, die eind vorige eeuw algemene be kendheid kregen. Toen is een onbekend gebleven Auseeldhouwer op het idee gekomen om de behulpzame jannetjes, die onder andere Sneeuwwitje onder hun u fjoede namen, een stenen vorm te geven. Dat was in de ojqiren negentig van de vorige eeuw. Deze stenen kabou- 7«r heeft model gestaan voor miljoenen tuinkabouters, 2ii steen, gips en nu ook in plastic. Maar altijd is en blijft Chiet een vriendelijk, vrolijk figuur, verre van elke vorm kjan statussymbolen. ecjie kleine man heeft het honderd jaar vol weten te 3te!ouden in onze tuinen en dat alleen al is een prestatie. tAat mij betreft komen er nog honderd jaar bij. Diep in nijn hart houd ik van tuinkabouters. Er staat er ook _en in mijn tuin. Ietsje verscholen, maar toch. ,EZERSVRAAG JM NETTE MEURS-DOKTER UIT LEIDEN maakt zich orgen over haar crocussen en blauwe druifjes. Daar- an komen nu al groene puntjes boven de grond uit. Ik d- an haar gerust stellen. Dat doen ze vaak als de winter •n lat begint of heel zacht is. Dat groen kan heel goed v00oude verdragen. De bloemen zijn kwetsbaarder, maar ie zijn er nog lang niet. Bij mij hadden ze vorig jaar al chte blaadjes toen het begon te vriezen. Ze hebben lesondanks prachtig gebloeid. )h wat jammer, dat J.P.A. LAMB UIT LEIDEN nu pas ise chrijft. Nu is er al een hoop opgezet van afgestoken raszoden. Graszoden leveren na vertering een van de leste compostsoorten. Maar... dan moet er wel flink alk worden gestrooid tussen de lagen gras met grond.» )us mijn advies: zet de hoop opnieuw op met om de 5 cm een laag landbouwkalk. Net zoveel kalk, dat alles r wit uitziet. Dan weer zoden enzovoort»; Op die ma- lier wordt het prachtige compost. Flet is wel even werk, naar de moeite waard. Zorg dat de lagen horizontaal •lijven, dat geeft meer succes. De kalk is nodig, omdat ich tijdens het verteringsproces humuszuren vormen m teveel zuur houdt verdere vertering tegen. )RINGEND VERZOEK AAN ALLE LEZERS: wilt u alstu- ilieft nooit gedroogde, verse in plastic verpakte, gete- ende, delen van planten, bomen of struiken opsturen. n )oorgaans zijn die opgestuurd om achter de naam en Ie behandelingswijze te komen. Dat is onmogelijk, let blijft raden, met als gevolg dat u met een totaal ver leerde naam en - wat erger is - met een verkeerd ge- se iruiksvoorschrift wordt opgezadeld. Dat geldt ook voor 1 iniet takje met bloemen van mevrouw L. THOMAS UIT IMUIDEN. Daarom nogmaals het verzoek: wendt u net levend materiaal tot een goede bloemist, een des- xindige op een kwekerij of een tuincentrum. Vraag - eiligheidshalve - een second opinion bij een andere aak. )ver verkeerde adviezen gesproken: enkele jaren gele ien kocht ik een Callistemon. Ik kreeg de mededeling 'e lat deze plant uit Nieuw Zeeland afkomstig was en vol- ;omen winterhard. Eenmaal thuis ben ik op nader on- lerzoek uitgegaan. Wat blijkt: de Callistemon is vorst - {evoelig. Mag alleen als kuipplant of in een koude kas vorden gehouden. Mijn advies aan HANNIE OLDEN- COTTE UIT HAARLEM: haal de kuip als een haas bin den. Zet de plant, die al een tik van de vorst heeft ge- ïad, op een koele maar vorstvrije plaats. Geef iets warm vater op de grond, in de hoop dat de wortels nog leven m vocht opnemen. Laat de plant, na de eerste schrik, •verwinteren in een ruimte waar de temperatuur mini- naai 8 graden is. Laat de grond net niet uitdrogen. Ver- •ot de plant in het voorjaar in goede voedzame grond, iet de plant pas na de nachtvorsten buiten, houdt hem 'ochtig en geef af en toe iets mest. Zoek een plaats in jj.le volle zon. Hoe meer zon hoe liever. )ei a_ (omt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur )0;en vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het inintwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar jp)amiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem, ag.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. >P Kerststalletjes zijn er al vanaf 15 gulden. foto united photos de boer babette stapel men en druipen niet zo gauw. Een walmende, te lange pit moet wor den 'gesnoten'. Er zijn speciale schaartjes te koop om de pit van een brandende kaars in te korten (snuiten), zodat hij weer rustig gaat branden. Het kan ook met een ge wone schaar doen, maar neem dan een oud exemplaar en reserveer die speciaal voor dit doel. Een ander stuk gereedschap is de dover. Denk niet dat een dover een luxe is. Bij het gewoon en stevig uitblazen van een kaars vliegen vaak de spatten kaarsvet in het rond. Kaarsencollage Op een met veel servies en glaswerk gedekte dinertafel houden we het 't liefst bij allemaal dezelfde, eenvou dige kandelaars of een grote veelar mige. In de zitkamer kunnen we wat speelser met kaarsen omgaan. Op een lage kast of de salontafel een collage maken van kaarsen in alle mogelijke verschillende kande laars, in theelichtglaasjes of drij vend in een schaal(tje). En wat de kinderen altijd erg mooi vinden: een kaars in de vorm van een huis je, een engel of de kerstman. Kandelaars, van modem tot klassiek en voor evenzoveel ta fels. Voor rolstoelgebruikers komt Art- weger met de extra brede douche ruimte Mobil. Je kunt er met een rolstoel gemakkelijk inrijden. De ge leiding van de deuren loopt aan de bovenzijde via een kogelgelagerd rolsysteem en aan de onderkant via een telescoopprofiel. De entree is hierdoor mogelijk. In de deurope ning is tussen de onderkant van de deur en de vloer een ruimte van on geveer 1 cm. Om te voorkomen dat er via deze kier water .weglekt heeft de vloer een afschot naar een afvoerrooster toe. De deuren zijn traploos verstel baar, hebben zeer degelijke en fraai afgewerkte aluminium profielen, doorlopende grepen en panelen van 3 mm kunststof. Het geheel kan dus tegen een stootje. De cabinemaat kan in de breedte variëren van 100 tot 200 cm. De douchewand is er met twee- of drie delige schuifdeur, bestaande uit een vast deel en een of twee bewegende delen. Als in een dergelijke douche een thermostaatkraan (met één- Kleurige ballen hangen niet al leen in de kerstboom, ze doen het ook goed op een schaal. Zoals bij voorbeeld de fraaie met de hand uit boombast ge maakte exemplaren. Lichtjes in de echte of kunstkerstboom krijgen concurrentie van illumi natie in taxus of jeneverbes in de tuin. Binnenshuis zijn kaarsen in de modekleuren donkerblauw, bordeauxrood, lindegroen, of wat traditioneler wit, zilver, goud en rood, passend bij het tafellinnen en de servetten, sterk in trek. Bij de bloemist of in het tuincentrum zijn in deze tijd ook kroonluchters met lichtjes, glazen en bestek te koop. Voor de kinderkamer zijn er dozen van Deco-Ball met door schijnende bollen die de kinde ren zelf kunnen vullen, advents- kalender en kerstkleurboeken. Opvallend is de rol van de Dis- ney-figuurtjes, zoals Mickey- Mouse, vanaf een Mickey in kerstmanvermomming tot Mic key's klokkenwinkel of Mickey's Marching Band die 35 liedjes tingelt. Uiteraard komen ook hier de dinosaurussen aange- denderd. Kunstbomen Ze zijn nauwelijks van echt te onderscheiden, de (duurdere) handbediening) is aangebracht, is de kraan gemakkelijk te openen en bestaat geen kans op onverhoeds verbranden. Als extra accessoire zijn nog te koop: een toilethouder en een roestvaststalen greep van vloer tot plafond. De douche Mobil is te koop vanaf 1.300 gulden. Informatie: Burgmans Agenturen, 010-4508451. De boom optuigen is tegenwoordig niet genoeg meer om 'de kerst' in huis te halen. Groene guirlandes draperen we boven de kamerdeur of langs een grote spiegel. Die smukken we dan verder nog op met strikken, linten, kra len, kwasten met ijspegels van glas of 'nep-diamantjes'. De krans met rode pepers die vroeger aan de voordeur werd bevestigd, wordt aangevuld met stroken (kunst- )groen, waarop larix- of denne-appeltjes zijn vastge maakt, om het deurkozijn te decoreren. Een schaal met pot-pouri, bij voorbeeld geurend naar mandarijn en ka neel, doet het goed in deze tijd van het jaar. foto marks spencer Wie voor de feestdagen de eau de toilette Amance, Joshi, of Passé Partout 14,95) koopt, krijgt het geurtje in een doosje, waaraan een geurkaarsje is toegevoegd, dat qua kleur overeenkomt met de eau de toi lette. Voor de heren is er ook een cadeautje, want bij de drie verschillende geuren van Amando after-shave 14,95) hoort een pen met vulling. Onder het motto trade not aid" - hulp door handel - knoopt The Body Shop handelsbe trekkingen aan met gemeenschappen in ontwikkelingslanden. De resultaten zijn te rug te vinden in de winkels. In India bij voorbeeld koopt het concern houten mas- sagerollers voor voeten 9,50 en 12,50) en lichaam (v.a. 9,50), gemaakt van het hout van de acacia nilotticca. De papieren cadeautasjes 2,95) worden gemaakt in een papierfabriek in Nepal, waar gebruik wordt gemaakt van organische grondstoffen als waterhyacinth en vezels van bananen. Body-scubartikelen worden vervaardigd van Mexicaanse cactusvezels, waarin de Nanhu-indianen handelen en in Brazilië werkt The Body Shop samen met de Kayapo-indianen. die onder andere para notenolie produceren, die gebruikt wordt voor de Brazil nutconditioner (v.a. 4,95). In Zambia koopt het bedrijf de honing en de bijenwas voor de honingstift a 5,95 en in Nieuw-Mexico is in samenwerking met de Pueblo-indianen het blue-comproject opgezet, mais dat wordt gebruikt in het ge lijknamige gezichtsmasker 18,75). vertrouwde stofzuiger. foto pr Handzame dweilzuiger Professionele schoonmakers werken al vele jaren met dweilmachines, maar tegelvloe ren en andere harde vloerafwerkingen wor den in huis nog steeds met de hand (en een mop of dweil) gereinigd. De Vaxmop is een compacte natte stofzui ger, waarmee harde vloeren in een han domdraai nat gereinigd worden en meteen gedroogd. Direct na gebruik van deze hand zame dweilzuiger is de vloer beloopbaar. Het apparaat heeft twee reservoirs: één voor het schoonmaaksop en één voor de opvang van het vuile sop. Het schone sop ver spreidt zich regelmatig over het vloeropper vlak. Bij het terugtrekken van de zuigmond wordt het vuile water in het daarvoor be stemde reservoir opgezogen. Het schoon maaksop blijft daardoor schoon. Het voetje van de dweilzuiger is zó gevormd dat alle hoekjes en randjes goed worden geraakt. Om de Vaxmop te kunnen opbergen wordt er een wandophanger bijgeleverd. Prijs: 199. Meer informatie: 079 614055. Thuisplanner Drukkerij-uitgeverij Dekkeren Huisman (Wildervank) beveelt de Thuisplanner aan: de agenda rpet een plusje, bestemd voor gezinnen die niet meer dan vier leden tel len. Die gezinsleden kunnen op de maand- kalender per dag invullen of ze een vrije dag hebben, welke afspraken ze hebben, of de auto naar de garage moet, wanneer de af spraak met bij voorbeeld de oogarts is, en zovoort. Iedereen weet dus waar de ande ren zijn en wat ze (hebben te) doen. De Thuisplanner heeft de grootte van een A- viertje, kan worden opgehangen en kost 8,90. Te koop in boek- en kantoorboek handel. 'De muzikale wereldprimeur in tijdmeting' - zo noemt Swatch het nieuwe horloge met muziek 110,-), dat in beperkte oplage ook in Nederland te koop is. Drie verschillende MusiCall-horloges hebben een gecombi neerde waarschuwings- en herinnerings functie. Wie het muziekje wil horen, be hoeft slechts de kroon in te drukken, waar mee alle functies van het horloge zijn te be dienen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25