9 NOVO heeft vertrouwen Dertigste zege Alberto Tomba Mannen van DAC sneuvelen eervol Sport Vier overwinningen Nederlandse judoka's V VIE ZEI DAT MAANDAG 6 DECEMBER 1993 23 CHEF* AD VAN KAAM. 071-356464, PLV CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 LUSV kansloos tegen Sille/Jupiter In de derde divisie D krijgt NOVO steeds meer zelfver trouwen; dit keer moest de nummer twee van de ranglijst Zaanstad er aan geloven (3-0). In de derde divisie E waar Gemini, Leython en LUSV in uitkomen, verloren de stu denten van het toch ook niet zo sterke Sille/Jupiter heel regelmatig met 3-0. Voor zowel LUSV als Leython moet er snel iets gebeuren, willen beide ploegen volgend sei zoen niet in de promotieklasse spelen. LEIDEN GER RENES Voor de derde ronde van de nationale beker had het lot de mannen van DAC tegen de nummer drie uit de eerste divisie Rentokil 2 gebracht en dat was een te zware opgave (3-0 verlies). De ploegen in de districtsbeker boekten meer succes. Donar won met 3-2 van promotieklasser VCS en RW versloeg Velomet 3-0. Bij de vrouwen versloeg DAC uit DOS met 2-3. Rentokil 2-DAC 3-0 (15-5,15-12,15-9) Het geroutineerde Rentokil, met spelers die twee jaar geleden nog eredivisie speelden, durfde toch niet zijn jeugdspelers in te zet ten, om DAC er onder te houden. De eerste set was voor DAC heel snel afgelopen; Ren tokil maakte gewoon veel en veel minder fouten. De opslag van DAC was te simpel en de eigen aanval kwam er niet uit. De twee de ging iets beter, er was meer servicedruk en de betere pass leidde tot leuke aanvallen. Tot 11-11, toen deden wat slordigheidjes DAC weer verliezen, omdat het te moeilijke oplossingen zocht, daar waar Rentokil het simpel hield. Ook de derde periode ging re delijk gelijk op; alleen de paar punten ach terstand, die het opliep, kon het niet weg werken, zodat Rentokil eigenlijk op zijn ge mak uit kon maken. Bij de vrouwen had VCS vrijgeloot en komt dus automatisch in de derde ronde. RW-Velo 3-0 (15-5,15-8,16-14) Promotieklasser RW had tegen eersteklas ser Velo de moed om zijn complete jeugd- ploeg in te zetten bestaande uit Matthijs Poelman, Tanau Saa, Arjen de Mare, Keryl Poelmans, Michiel Schoo en Ronald Ver- hey, gemiddeld ruim 17 jaar. Het vertoonde spel zag er leuk uit en het vertrouwen van trainer/coach Martin Broere werd niet be schaamd. Alleen in de derde set liep het wat stroever, door het uitproberen van allerlei opstellingen. Donar-VCS 3-2 (8-15, 15-13, 15-12, 6- 15,17-15) VCS was nog geteisterd door het griepvirus en miste daardoor onder anderen Chris van de Hove. Gelukkig was Hans Geerlings na drie weken weer aanwezig. Helaas ontbrak het ritme nog geheel, al lag de pass in te genstelling tot vorige week al een stuk be ter. Echter de set-ups bleven vaak te veel hangen, waardoor de aanval wat steriel overkwam. Daardoor werd het klassever- schil opgeheven en kon Donar deze span nende bekerstrijd nipt in de vijfde set in ei gen voordeel beslissen. DOS-DAC 2-3 Het onderaan in de eerste klas staande vrouwenteam van DOS speelt of heel goed of heel slecht. Tegen DAC had het zijn dag, zodat ook hier het klasseverschil amper merkbaar was. DAC moest eerst nog met 2- 1 achterkomen, voordat het concentratie verlies voldoende wist te beperken om de volgende ronde te bereiken. Tijdens een internationaal ju dotoernooi in Bazel hebben de Nederlandse deelnemers vier eerste plaatsen veroverd. Drie overwinningen kwamen terecht bij de vrouwen, een bij de mannen. Een verrassing was Myra Versteeg. In de klasse tot 52 kilogram zegevierde de 17-ja- rige Haarlemse, die pas sinds twee en een half jaar actief is als judoka. Op weg naar de zege versloeg ze gerenom meerde tegenstanders als Ast- rid Brand (Dui), Veronique Kieffer (Fraj en Nic Borne- mann (Oos). In de finale trof ze Isabelle Schmitz, vijfde tij dens het EK dit jaar. De Zwit serse werd door de onervaren Nederlandse met een vol punt door een prachtige tilbe- weging verslagen. Harry Hollander reikt de brieven uit aan de spelers. In de tekst roept hij ze op om de fluit ter hand te nemen. It-EIDEN GER RENES yOLLEYBALMEDEWERKER Novo-Zaanstad 3-0 (15-10, 15- 6, 15-11) In zijn algemeenheid kan ge- steld worden, dat Novo heel ge- concentreerd speelde en Zaan stad eigenlijk weinig kansjes gunde. Het speelde zijn eigen spel en dat betekende een hoge servicedruk en snelle aanvallen. Spelverdeler Cees Ouwehand speelde waarschijnlijk de wed- li strijd van zijn leven en lanceer de zijn teamgenoten keer op keer uitstekend; ook de herstel de Rik Dobbinga droeg zijn steentje bij. Daar speler/coach I Hans Broere niet aanwezig kon zijn, nam Dick Draayer (vader van speler Onno), de oud-voor zitter van Novo, deze taak met veel verve op zich. LUSV-Sille/Jupiter 0-3 (10-15, 11-15,10-15) De studenten kwamen in deze wedstrijd karakter en kwaliteit te kort, zoals Paul 't Lam het kernachtig uitdrukte. Omdat LUSV wat geblesseerde spelers had, kon het niet op zijn sterkst uitkomen en moest er wat in de i| opstelling geschoven worden. Zonder Frank Knops toonde het alleen in de eerste set wat I vechtlust, toen men van 7-13 te- rug kwam tot 10-13. Toen die set verloren was kwam het in de volgende sets snel op een ach terstand, die nooit meer ingelo- pen kon worden, omdat men achter de feiten aanhobbelde. A Z-trainer Piet Schrijvers in GPD-bladen: „Er wordt veel gerookt in de voetballerij. Cruijjf, Van Hanegem, Jongbloed, wij moesten ook allemaal net voor de wedstrijd nog even naar het toilet, even vier, vijf trekjes. En dan het veld op. Promotieklasse In de promotieklas dit keer slechts twee wedstrijden. Bij de vrouwen verloor Gemini/K 2 thuis met 2-3 van Dosko en DAC met 3-0 bij Tonegido/V 4. Gemini/K 2-Dosko 2-3 (15-6, 15-9, 12-15, 4-15, 9-15) In de eerste twee sets was er niets aan de hand en won Ge- mini heel makkelijk en regelma tig van het veel lager geklass- seerde Dosko. Daarna ging men wat met de opstelling romme len, omdat iedereen moest spe len en dat bracht onrust en ver storing van het ritme in de ploeg. Vooral op mid liep het niet meer en Gemini gleed steeds verder weg. In de vijfde set leek het zich hervonden te hebben, maar na 4-1 en zelfs 8- 4 ging het weer zo onzuiver spe len, dat Dosko eigenlijk moeite loos de winst nog kon grijpen. Tonegido/V 4-DAC 3-0 (15-10, 15-9,15-11) DAC speelde van het begin af een zwakke partij en was geen moment in de wedstrijd. Het ar riveerde vrij laat, was amper in gespeeld en kreeg daarom al di rect geen grip op het geheel. In de derde set kwam het nog knap terug van 14-8 tot 14-11, maar toen de scheidsrechter een bal uit gaf, die eigenlijk in was, was het over en uit. Coach Wilfred Boerefijn had intussen alle wissels en mogelijke opstel lingen geprobeerd, maar helpen deed het allemaal niet. beeld. 35,92, dat is een wereld record. Heinze Bakker 's avonds in de herhaling over dezelfde race: „Het kan een verschrikkelijk snelle tijd worden...Jansen zet nog even aan en daar finisht hij...35,92...een wereldrecord voor Dan Jansen. Schitte rend. Harry Hollander is op 22 november zestig geworden. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat de Noordwijker nog steeds elke zondag op een voetbalveld te vinden is om een wedstrijd in de lagere regionen van de afde ling Leiden te leiden. Vanwege zijn leeftijd moet Hollander aan het eind van dit seizoen zijn scheidsrechterscarrière beëindi gen. Net zoals hij na het berei ken van de 47-jarige leeftijd moest stoppen met het arbitre- ren van KNVB-wedstrijden. Af scheid nemen in stilte is echter niks voor Harry Hollander. Hij besloot tot een actie. Hollander:Hoewel ik alleen af delingselftallen mag fluiten, ben ik dit seizoen alweer drie keer ingevallen voor KNVB-wedstrij den. Reserve vierde klasse. Ei genlijk is het bedroevend dat ik daar als zestigjarige rondloop. Ik vind het wel leuk hoor, daar niet van, maar in mijn plaats zou een jonge vent moeten flui ten. Vandaar mijn actie. Ik heb een briefje opgesteld, waarvan ik 's zondags, na afloop van de wedstrijd die ik geleid heb, alle spelers een exemplaar geef. In die brief roep ik ze op te gaan fluiten. Op de zaterdag uiter aard." „Vroeger heb ik niet anders ge daan. Ik voetbalde op zaterdag voor SIZO en Noordwijk en floot op zondag. Als ik vier jon gens zo ver krijg dat ze zich aanmelden voor de scheids- rechterscursus, dan is mijn actie geslaagd. Want er moet iets ge beuren. Het aantal scheidsrech ters is de laatste jaren drastisch teruggelopen. Voor een deel ligt dat aan de clubs. De verenigin gen moeten ervoor zorgen dat die mensen beter worden opge vangen. Scheidsrechters moe ten het gevoel krijgen dat ze ge waardeerd worden. Hollander, toen nog woonachtig in Hil- legom, begon als twintigjarige te fluiten in de af deling Haarlem. Na er een tijdje tussenuit geweest te zijn hervat te hij zijn fluitactiviteiten op 33-jarige leeftijd in de afdeling Leiden. „Daar werd ik begeleid door Dirk van der Klugt," herin nert hij zich. „Al na twee jaar promoveerde ik naar de KNVB, waar ik dertien jaar actief ben geweest. Het hoogste niveau dat ik heb gefloten is de tweede klasse voor standaardteams. Daarnaast heb ik bij de B-elftal len van de profs gevlagd." „Toen ik 47 werd kreeg ik van de KNVB een onpersoonlijk stenciltje met de mededeling dat ik niet meer nodig was. In de afdeling mocht ik nog wel fluiten. Eerlijk gezegd heb ik het daar wel even moeilijk mee ge had. Die lagere elftallen zijn veel minder serieus. En als KNVB- -scheidsrechter werd je altijd keurig ontvangen. Bij wedstrij den voor de lagere teams zit er, zeker als je vroeg begint, vaak niet eens iemand in de be- stuurskatner. Een overweging om toch te blijven fluiten is dat het goed is voor mijn conditie." „En het is gewoon een leuke hobby. Je komt met allerlei mensen in contact en je maakt nog eens iets mee. Neem een wedstrijd bij Oranje Groen op de Boshuizerkade, alweer een paar jaar geleden. Een speler van Oranje Groen zegt iets van 'He joh, zou je niet eens fluiten' tegen me. Waarop ik antwoord 'Hebben we soms in dezelfde klas gezeten?' En hij weer 'Nee, had je maar meer je best moe ten doen.' Dat zijn toch mooie dingen. Meestal ben ik verbaal de sterkste. Moeilijkhe den los ik bij voorkeur op door even met een speler te praten. De kaarten die we tegen woordig op zak hebben heb ik nog niet gebruikt." „In de 35 jaar dat ik fluit héb ik misschien vier spelers het veld uitgestuurd. Een keer heb ik halverwege de tweede helft een wedstrijd moeten staken. Dat was nog een vriendschappelijk duel ook. Een avondwedstrijd, met heel slechte verlichting. Ik zag niks. Toen ze elkaar achter mijn rug aan het schoppen wa ren heb ik gezegd 'Bekijk het maar.' Bij Ooievaars in Den Haag ben ik een keer na af loop uitge scholden. Tot in de bestuurs kamer toe. Maar voorde rest: nooit een centje pijn ge had." „Een paar tips voor begin nende arbi ters? Die heb ik zeker. Zorg ervoor dat er op je kleding niets is aan te merken en gedraag je netjes. Zowel binnen als buiten het veld. Blijf altijd rustig. Voor al in de benadering van spelers. Blijf na afloop niet te lang han gen in een bestuurskamer en drink daar zeker niet te veel. En STONEHAM/TIGNES AFP/SID Alberto Tomba begint in vorm te komen. Niet toevallig, want het olympisch jaar nadert. De drievoudige olympisch kam pioen was gisteren in het Cana dese Stoneham de sterkste op de slalom. De Italiaan boekte de dertigste overwinning in de we reldbekercompetitie vóór de Oostenrijker Stangassinger en de Sloveen Kosir. Deborah Compagnoni heeft iets met Franse pistes. Gisteren behaalde de Italiaanse in Tignes haar eerste overwinning op de reuzenslalom. Voor de Oosten rijkse Anita Wachter en de Zweedse Pernilla Wiberg. Het was de vierde zege van Com pagnoni in de wereldbekercom petitie. Alle behaald op Frans grondgebied. De afdaling zater dag kwam op naam van wereld kampioene Kate Pace voor het Duitse duo Katja Seizinger en Regina Hausl. De laatste triomf van Tomba dateert uit januari dit jaar. Hij zegevierde toen in Garmisch Partenkirchen. „Het is ontzet tend belangrijk aan het begin van het seizoen te winnen. Dan wordt de druk minder, zeker met het oog op de Olympische Spelen", vertelde de winnaar. Mi FOTO LOEK ZUYDERDUIN probeer in het veld niet alles te horen. Soms moet je gewoon even doof zijn. Het is de bedoe ling datje een leider bent, geen politie-agent. Persoonlijk vind ik scheidsrechters die niet op vallen de beste." e strijd op twee fronten heeft afge lopen weekeinde de verwarring in hippische kringen aangescherpt. De organisatoren van de concoursen in Frankfurt en Bordeaux hielden elkaar met scheve ogen in de gaten. In Duitsland hield de onlangs opgerichte ProShowjumping Al liance (PJA) het eerste testgala, gewonnen door de Duitse ama zone Helena Weinberg, in de Franse wijnstad voelde de Britse ruiter Michael Whitaker zich in zijn element. Hij won de zeven de wedstrijd voor het Europese circuit van de wereldbeker. La Bomba had zijn zenuwen goed in bedwang. Want hij liet zich niet van zijn stuk brengen door een valse start. Na enkele meters werd hij teruggefloten. Hij was in beide manches het snelste in 1.47,57. In Stoneham liet hij zijn negentiende zege op de slalom noteren. De reuzen slalom werd zaterdag in Stone ham afgelast wegens de mist. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Compagnoni moest veel risi co's nemen om haar eerste overwinning te behalen. Na de eerste manche leek het erop dat Anita Wachter de derde sei zoenszege zou pakken. De Oos tenrijkse had 0,44 voorsprong op de Italiaanse, maar deze sla lomde als een bezetene naar beneden in de tweede serie. Wachter raakte uit balans en zag haar voorsprong wegsmel ten en veranderen in een ach- terstanbd van 0,24. In eigen land staat Compag noni voortdurend onder kritiek omdat ze daar nog nooit een wedstrijd heeft gewonnen. Ook vorige week in Santa Caterina faalde ze door de prestatiedruk. Op haar erelijst prijken twee Su per G-zeges in Morzine en het olympisch goud op de Super G in Meribel vorig jaar. Een tweespalt in de nabije toe komst is niet ondenkbaar. Het Zweedse autoconcern Volvo, die pas voor vijf jaar bijtekende als hoofdsponsor van de we reldbekers springen en dressuur van de Internationale Hippische Federatie, heeft een ontsnap pingsclausule in het nieuwe contract laten opnemen. Die behelst onmiddellijke terugtrek king als de PJA tussen oktober en april zoals aangekondigd wedstrijden in een Westeurope- se hal houdt. De Zweden beta len alleen al voor de wereldbe ker springen rond veertien mil joen gulden, de jaarlijkse af dracht aan de FEI bedraagt 2,5 miljoen gulden. In Frankfurt hingen de vraagte kens in de lucht. Waarom waren slechts vier ruiters uit de mondiale top tien op het be loofde geld in de Stadthalle af gekomen? Was elke deelnemer wel tevreden met het gevolgde knock-out systeem? En is de PJA-finale volgend jaar in het eerste echte seizoen inderdaad in Frankfurt, ook als de FEI geen toestemming verleent? Olympisch kampioen Ludger Beerbaum, vijfde met Ratina Z (voormalig troeteldier van Piet Raymakers) wist het wel: „Als volgend jaar in Frankfurt in de finale een berg geld op de rui ters ligt te wachten, komt ieder een. Ook al wordt er tegelijker tijd ergens anders voor de we reldbeker gereden." Maar hij zei ook: „Ik sta weliswaar honderd procent achter de PJA, maar denk dat het gevolgde systeem onuitvoerbaar is." Franke Sloot haak (tweede) zag het zo: „We zijn met iets nieuws begonnen, dat veel toekomst heeft. Enkele zaken moeten nog worden ver anderd. Mogelijkheden zijn er volop." Gemor kwam er vooral van de deelnemers, die voor de laatste ronde afvielen. „Tot de slotfase moesten we steeds een parkoers met het karakter van een Grote Prijs rijden. Maar als beloning kregen we maximaal 5.500 gul den", zei de Duitser Holger Het- zel. De PJA wil met 64 ruiters beginnen, van wie de helft al in de voorronde afvalt. De beste acht rijden in de barrage om de vette premies. De Amerikaanse diamantair Isaac Arguetty, met de Mexicaan Alfonso Romo, mede-initiatiefnemer van de PJA, stelde voor de finale van volgend jaar een totaal aan prij zengeld van 2,5 miljoen gulden in het vooruitzicht. Idem: „In Italië en Spanje is het nor maal dat de spelers bij het eten een paar glazen wijn drinken. Slapen ze lekker op. Ik zeg dus altijd: 'Neem maar twee pilsjes bij het eten.Dat heeft twee voordelen: a) ik ben een toffe coach en b) ze slapen Mieke Tijsterman over de rally Parijs - Dakar, in NRC Handelsblad: „Iedereen vindt de woestijn eng en gevaarlijk. Ik vind het Idem: „Anderen draaien, als ze de mensen zien aan- Wim van Hane gem in de Volks krant: Wat ik dus niet begrijp, is dat wij de meeste kritiek krijgen, terwijl wij toch de nor maalste gasten van het hele spul zijn. Ik denk wel eens: laat ik ook maar eens wat raaskallen, want onzin ver koopt het best. Geert Meijer in de Volks krant: „Neem Van Gaal met zijn complottheorie. Die loopt al weken te zaniken datAjax van de scheidsrechters geen kam pioen mag worden. Wat is dat nou voor achterlijk gedoe." Gert van Hanegem in Pano rama: „Als ik Willem nu hoor over schelpjes zoeken voor zijn kin deren of dat hij op de fiets boodschappen gaat doen met de kleine, dan hoor ik een heel andere vader clan ik heb mee gemaakt. Ik heb nooit bij hem op de fiets gezeten toen ik klein was. En in al die jaren bij ons thuis is hij ook nooit in een supermarkt geweest. Schaatsverslaggever Heinze Bakker afgelopen zaterdag in de live-uitzending van Studio Sport over de wereld record-race van Dan Jansen op de 500 meter: „Jansen gaat winnen in een fabelachtige tijd- ...36,30...36,30...niet te gelo ven, wat een prachtige tijd hier...of is het35,92...Ja ik heb me verkeken, ze hebben die tijd een beetje omgedraaid in stormen, gauw hun raampje dicht en doen de deuren op slot. Ik ga er juist uit, probeer op mijn manier een beetje te praten met die mensen. Ik heb weieens een stel kinderen in de woestijn poesje- miauw leren zin gen. Heieen Crielaard, de volleybalster met de bruinste benen, in NRC Handelsblad over de strandvolleybaltoernooien in Rio de Janeiro waarvoor zij lijkt geschapen: „Er lopen daar veel mooiere kontjes rond, hoor. Hennie Cruijff, broer van, in HP/DeTijd: Als broer van Johan Cruijjf door het leven gaan heeft voordelen, vooral zakelijk. Het opent deuren voor me. Maar er kleven ook nadelen aan. Kwade tongen proberen ons geregeld tegen elkaar op te zet ten, door me ervan te betich ten dat ik misbruik maak van Johans naam. Ze roepen al schande als ik iemand de hand schud en me voorstel: 'Cruijjf. Maar ik kan toch moeilijk zeggen dat ik Pieter- sen heet. Ik ben geen leuge naar, en bovendien ben ik trots op mijn familienaam. Soms voel ik me wel eens als Pieter van Vollenhoven: wat hij ook doet, hij blijft de schoonzoon van zijn schoon moeder. Zo zal ik voor de meeste mensen altijd de broer van Johan blijven. Maar ge loof me, Van Vollenhoven en ik weten ons lot te dragen. We zullen trouwens wel moeten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23