Stich helpt Duitsland aan Davis Cup I Imposante race Koss doet Zandstra niets Sport De Nederlandse sprintploeg is het peloton der naamlozen Neale Fraser stopt ermee MAANDAG 6 DECEMBER 1993 Shorttrackers kwalificeren zich bormioBij wedstrijden om de Europa Cup voor teams in het Italiaanse Bormio zijn de Nederlandse shorttrack-vrouwen als derde geëindigd achter de Russische vrouwen en het Italiaanse team dat in eigen land zegevierde. Op het onderdeel koppel- koers bemachtigde het viertal een knappe tweede plaats. Samen met de behaalde punten op de individueele afstanden beteken de dat brons voor het Nederlandse team, wat inhoudt dat de shorttracksters zich hebben geplaatst voor de Olympische Win terspelen in het Noorse Hamar. Voor de mannenploeg is nu definitief het doek gevallen. Zij wplaatsten zich bij deze laatste kwalificatiemogelijkheid niet voor de Winterspelen van februari 1994. Schalkers vierde bij Masters almere Rick Schalkers reikte in het Masterstoernooi van het winterjeugdcircuit van de tennisbond tot een fraaie vierde plaats in de categorie tot en met twaalf jaar. Van het contingent deel nemers uit het district Leiden leverde de speler van TEAN daar mee de beste prestatie. Jolanda Mens struikelde bij de zestienja rigen in een vroeg stadium over de als eerste geplaatste favoriete Carolijn van Rossum uit Nijmegen en moest uiteindelijk met de strijd om de vijfde en zesde plaats tegen Nathalie Hemmes ge noegen nemen. Bij de jongens haakte Martijn van den Berg wegens griep af. In de groep tot en met veertien jaar doorstond Henrik Kroon in de eerste ronde de aanval van de één jaar jongere Jasper Hunting. De Nieuwvenneper werd achtste. Jurriaan de la Bey sneuvelde in zijn eerste optreden tegen Stefan Weeda. Duitse handbalsters wereldkampioen Oslo» De Duitse vrouwenploeg is wereldkampioen handbal ge worden. In de finale werd Denemarken gisteren in Oslo na ver lenging met 22-21 (17-17, 8-8) verslagen. Het brons wasvoor gastland Noorwegen. Het was voor het eerst sinds de hereniging in 1989 dat een handbalploeg uit Duitsland de wereldtitel ver overde. De vrouwen uit de vroegere DDR werden wereldkam pioen in 1971,1975'en 1978. Price wint 1,8 miljoen gulden sun city Razernij na een jaar opgekropte woede heeft Nick Price 1,8 miljoen gulden opgeleverd. De 36-jarige Zimbabwaan won in Sun City de Million Dollar Challenge. Na vier roncjjes golf ver morzelde hij Faldo, Langer, Pavin en McNulty, toch niet de eer ste de besten. Vorig jaar moest Price de baan van het Zuidafri- kaanse gokparadijs door de achterdeur verlaten. Hij werd in lei dende positie gediskwalificeerd voor een pietluttigheid uit het regelboek. Price trok een reclamebord uit de grond, speelde zijn balletje en zette het reclamebord netjes terug. Fout. Price moest zonder een cent naar huis. Dit jaar kwam hij terug om zich te re vancheren. In bloedvorm. Lausanne olympische hoofdstad lausanne Voorzitter juan Antonio Samaranch van het Interna tionaal Olympisch Comité heeft de Zwitserse stad Lausanne uit geroepen tot 'olympische hoofdstad'. De Catalaan deed dit gis teren tijdens een receptie ter ere van het IOC-bestuur, dat de ko mende dagen in vergadering bijeen is. Pierre de Coubertin, grondlegger van de moderne Olympische Spelen, koos Lausan ne in 1915 als hoofdkwartier voor het IOC. Intussen is daar ook het olympisch museum gevestigd. Duel tegen Australië (4-1) gaat uit als een nachtkaars Duitsland was al wereldkampioen voetbal en mag zich sinds gisteren ook wereldkampioen tennis noemen. Met dank aan Michael Stich, die zowat in zijn eentje de kar trok van het Duitse Davis Cup-team in de finale tegen Australië. Nog even en Duitsland is Boris Becker verge ten. düsseldorf rob van der zanden De Duitsers kennen niet het Davis Cup-sfeertje zoals wij dat kennen. Maar zij hebben wel de 'teamspirit' en spelers die in staan voor succes en dat kan Nederland moeilijk zeggen. Dat de overwinning in Düsseldorf niet gepaard ging met polonai ses en andere dolle taferelen was logisch. De Duitsers heb ben de film al vaker gezien. De eenvoudige overwinning van een bij vlagen sublieme Mi chael Stich op Richard From- berg (6-4, 6-2, 6-2) gaf gister middag de doorslag en bracht de stand op 3-1 voor de thuis ploeg. Dat Mare Kevin Goellner vervolgens nog de 4-1 op het bord zette tegen Jason Stolten- berg (6-1, 6-7, 7-6) deed niet meer terzake. Duitsland haalde opgelucht, adem want de 'Aussies' hadden zich op de trage gravelbaan in Düsseldorf veel beter gepresen teerd dan voor mogelijk werd gehouden. Op vrijdag hadden de 'gravelhaters' uit 'down un der' verrassend een puntje weg gekaapt voor de neus van de zelfverzekerde gastheer. Hoewel de dubbel zaterdag middag door Patrik Kühnen en Stich in vier sets knap en krap werd gewonnen (7-6, 4-6, 6-3, 7-6) tegen Mark Woodforde en Todd Woodbridge, was de twij fel op de slotdag nog volop aan wezig in het Duitse kamp. Stich zou de natie er uiteindelijk toch nog gemakkelijk doorheen sle pen. Met de spanning was het in één klap gedaan, de finale ging onverwacht uit als een nachtkaars. Stich was moe maar voldaan na de laatste klap „Ik had niet verwacht dat het zo ge makkelijk zou gaan. Ik denk dat we zaterdag met de overwin ning in de dubbel toch de basis hebben gelegd. Het zwaarste werk zat erop." Poenerig De Davis Cup-finale tegen Australië leverde alweer de der de wereldtitel in zes jaar op. Na 1988 en 1989 bleken de Duitsers ook nu weer de beste tennissers te hebben. Bij eerdere finales in Duits land was er kritiek over het eli taire karakter van het evene ment. Het zou een te poenerige wedstrijd zijn, waarvoor slechts bemiddelde Duitsers een toe gangskaartje konden kopen. Af gelopen weekeinde in de uitver kochte Düsseldorfer Messe kon de indruk niet worden wegge nomen dat het nog steeds een circus is voor de betere klasse. De kaartjes voor het duel kost ten tussen de 150 en 650 gulden en de beste plaatsen vooraan waren weer voor de weinig en thousiaste zakenlieden van wie sommigen zelfs tijdens de wed strijd in slaap doezelden. Davis Cup-tennis is voor Duitsland door de jaren heen big business geworden. De Duit se tennisbond (DTB) boekte in de afgelopen drie dagen een re cordwinst van vier miljoen gul den. Dat was een half miljoen meer dan in de laatste finale van 1989, thuis tegen Zweden. Van die winst gaat twintig procent naar Ion Tiriac. De Roemeense zakenman regelt al jarenlang de thuiswedstrijden van het Duitse team en wordt in de wandelgangen 'Mister 20 percent' genoemd. Niet alleen Tiriac en de bond varen wel bij het Duitse succes, ook de spe lers pikken mee uit de goed ge vulde ruif. Van de recette in Düsseldorf (er kwam zeven mil joen gulden binnen) krijgt het team tien procent. Maar de ten nissers worden vooral wijzer van het startgeld dat de DTB ze geeft en van de winstpremies die de bond bij succes uitkeert. Stich heeft al voor aanvang van een interland 180.000 gulden op zak, omdat hij de nummer twee van de wereldranglijst is. Goell ner (31 op de lijst) begint met 30.000 gulden aan presentie geld. Alle spelers krijgen per overwinning in een partij 12.000 gulden erbij. Dat tikt op den duur aardig aan. Daarbij is het winnen van de 'lelijkste maar meestbegeerde slakom ter we reld' nog altijd goed voor 700.000 gulden aan prijzengeld van de Internationale Tennis Federatie. Ook dat wordt ver deeld. Stich is de best betaalde spe ler in het team van coach Niki Pilic. Als de 25-jarige kopman dit jaar alle ATP- en Grand Slam-toernooien had overgesla gen was hij nog gemakkelijk miljonair geworden in 1993. De DTB keerde aan hem voor de Davis Cup-klusjes maar liefst één miljoen DM uit. Aanvoerder De aanvoerder van Duitsland bewees dat hij terecht aan spraak maakt op de meeste dui ten. Voor aanvang werd ge vreesd voor de mentale en con ditionele toestand van de aan voerder. Hij won enkele weken geleden de Masters in Frankfurt en moest zich nu weer helemaal geven voor de Davis Cup. Op gravel nog wel, de trage baan- soort die veel vergt van de spe lers en hem niet zo ligt. Maar Stich bewees na de ATP-finales andermaal een ve dette te zijn. In twee weken werd hij twee keer wereldkam pioen. Eerst solist en gisteren als teamspeler. Een teken van absolute klasse. Jim Courier zei het onlangs al toen hij de kwali teiten van Stich onder de loep nam: „Als er een toernooi zou komen met de beste spelers die op hetzelfde moment in top vorm zijn, dan zal Stich dat toernooi winnen." Een veelzeg gend compliment. Stich is een stilist en een killer. Hij zal nooit het charisma van Boris Becker krijgen, maar lijkt hem nu qua prestaties en populariteit toch naar de kroon te steken. Becker (hij wil naar verluidt terugkeren in het Duitse team) liet een jaar geleden weten een seizoen lang geen Davis Cup te De Duitse coach Niki Pilic (links) wordt omarmd door Michael Stich (midden) en Patrik Kühnen. ker: Becker is n spelen. Omdat hij nummer één van de wereldranglijst wilde worden. Die beslissing werd met hoongelach ontvangen, niet in de laatste plaats door Stich zelf. Het is nu een jaar la ter en Duitsland bleek heel goed zonder Becker te kunnen. Ster- het bijn 'Je denkt toch niet dat ik bang voor hem ben?' hamar paul berkhout gpd-verslaggever Grappend en grollend zaten Falko Zandstra en Rintje Ritsma zij aan zij in het omgekiepte Vi kingschip. Johann Olav Koss had Neerlands schaatshoop zo juist in de vernieling gereden met een imponerende 5000 me ter tijdens de Noorse wereldbe ker-sessie, maar Falko en Rintje hadden de grootste lol. Het we reldrecord van hun aartsrivaal leken zij reeds lang vergeten. Zandstra, ongekend zelfbewust: „Natuurlijk is dit een tik. Maar je denkt toch niet dat ik nu bang voor hem ben?" Misschien hield onze wereld kampioen zich groot, misschien was hij werkelijk niet geïmpo neerd. Koss won op de Spiegel van Hamar de 1500 meter (krap in 1.52,62) en de 5000 meter (af getekend in 6.35,53), tijdens een weekeinde waarin door alle kanshebbers behalve Bart Veld kamp hard werd gereden, Zandstra weigerde echter te ge loven dat deze generale repeti tie werkelijk een spiegel was voor de Olympische Spelen in februari. „Vorig jaar deed hij in december toch hetzelfde? Nou dan. Hij is zo sterk dat zware trainingsarbeid op zijn presta ties weinig invloed heeft. Ik heb daar veel meer hinder van." Geen groot alarm dus in het Oranje-kamp, als de stoïcijnse commentaren niet bedrogen. Eerder vreugde over de voor treffelijke schaatsmijl van met name Arjan Schreuder en Jeroen Straaüiof, nu al genomi neerd voor de Spelen. Vier Ne derlanders binnen fracties van seconden. „Het wordt nog een open Nederlands kampioen schap", glunderde Schreuder, de jongeling die slechts zeshon derdste op Koss moest toege ven. „Vooraf had ik gedacht dat Ritsma of Koss het haarscherpe record ging verbeteren. Dat is niet gelukt. Maar dat ik zelf zo'n dikke persoonlijke toptijd rijd, is onvoorstelbaar". Hij besloot zijn optreden met een sjieke slotronde. „Ik denk dat ik voor deze afstand geboren ben. Ik verzuur niet snel." Tussenstop Alles wijst er na de 'tussenstop' in Hamar op dat tijdens de Winterspelen het kostbare goud alleen kan worden verdiend met een wereldrecord. Bondscoach Ab Krook: „Dat is al vaker voor speld. Maar dan spelen ook an dere omstandigheden, psychi sche belasting bijvoorbeeld, een rol. Zeker is dat mijn ploeg op dit moment verder is dan vorig jaar rond deze tijd. Maar ook el ders worden de prestaties waanzinnig opgekrikt. Elf man onder de 1.55, dertig man onder de zeven minuten. Waar gaat dat heen?" Koss wilde op die vraag geen antwoord geven. Hij speelde voor het uitzinnige eigen pu bliek met verve de rol van wolf in schaapskleren. Amper had hij het 'lammetje' Zandstra in een rechtstreeks duel op de 5000 meter verscheurd, of hij deed al weer of er niets aan de hand was. „Ik voelde plotseling dat er een record in zat." En: „Dat Falko mij in het begin zo partij gaf, inspireerde me." Hij zweeg daarentegen over het gemak waarmee hij zijn wereldrecord verbeterde tot 6.35,53. In de laatste ronden vertraagde hij freewheelend zijn tempo, terwijl Zandstra en later Ritsma en Veldkamp moeizaam richting finish ploeterden. „Het was mentaal moeilijk om door te gaan in de wetenschap dat het wereldrecord al binnen was", verontschuldigde de Noorse kopman zich. „Ik ben inder daad niet meer voluit gegaan. Maar mijn benen deden wel pijn hoor." Premie De snelle tijd leverde hem een premie van achtduizend gulden op en een psychologisch voor deel voor de eerstvolgende con frontatie met Oranje, het EK be gin januari. „Het was voor mij geen schok, dat ik deze tijden reed", aldus Koss, terwijl hij in zijn vuistje lachte. „Voor de Ne derlanders zal het evenmin een shock zijn." Zandstra: „Johann is heel sterk. En ik volgde hem niet, omdat ik bang was in te storten." Hij moest bijna vijf se conden toegeven. Ritsma hield vechtend de schade beperkt tot vier tellen (6.39,66), waarmee hij net naast een nationaal record greep. Gis teren bevestigde hij zijn vorm met een persoonlijk record op de boeiende 1500, terwijl hij ok selfris finishte. Veldkamp daar entegen vond geen moment zijn ritme en beleefde zelfs een dramatische mijl. Woest smeet hij zijn schaatsen door de kleed kamer, niet in staat de zorgen van zich af te schudden. Krook sprak sussende woorden. „Bart heeft altijd een periode waarin hij niet alles kan geven wat'hij heeft." De bondscoach twijfelt er niet aan dat de achtervolging met succes kan worden ingezet. Al weet ook hij niet welke pijlen de grootste bedreiging voor Neder* lands schaatsgoud nog meer op zijn boog heeft. „Wij gaan in Collalbo verder bouwen en al vast schaven aan details. De li chamen van mijn schaatsers zijn nog niet voldoende gewend aan verzuring tijdens een wed strijd. Daar begin ik altijd heel laat mee." Zijn hand zweefde door de koude lucht om wilde grafieken uit te tekenen. „We weten nu waar we zitten. De kwestie is op welke hoogte ie dereen afzonderlijk kari uitko- Langdradig Het feest van de supertijden deed gelukkig vergeten dat de Wereldbeker-sessie opnieuw te langdradig was. De zaterdag duurde tien uur, de zondag iets korter. Zelfs de fanatiekste fans hielden het zwaaien met de vlaggen niet zo lang vol. Het stadion zat bovendien alleen tij dens de 5000 meter lekker vol. Dat belooft dan ook de Noorse specialiteit te worden. In het klassement van de beste presta ties, bezet Koss de eerste vijf plaatsen. „Maar alles draait straks alleen om die ene race", sprak Johann Olav bescheiden. In dat opzicht bezien bood Ha mar wel mooie sport en snel ijs, maar geen enkel houvast. Christine Aaftink foto archief De Nederlandse sprintploeg vormde bij de World Cup-wed- strijden in Hamar het peloton der naamlozen. Ontluisterd ble ven zij achter bij de tussen- sprint van de concurrentie. Christine Aaftink bleek lelijk ge blesseerd en staat voor een las tige inhaalrace. Gerard van Vel de tuimelde als een beginneling om. Hij vreest echter absoluut niet voor een wak. „Ik hield zondag bewust in omdat ik het vertik tweemaal in één week einde op mijn muil te gaan. Ik had te weinig grip op dit ijs voor een echte poeier. En dan ben je in dit geweld nergens." Sandra Voetelink doolde let terlijk en Figuurlijk naamloos door het evenement. Vorig jaar veroordeeld tot 'kernploeg-on waardig', nu bij de gratie van de opperhoofden toegelaten tot de sprint-afstanden. Zij faalde ho peloos. Maar op veel steun in het rouwproces hoefde Voete link, eenzaam en alleen, niet te rekenen. „Ik sta een beetje aan de buitenkant, mag mee om le ge plaatsen op te vullen", zei ze een tikje wrokkig. Haar reis werd noodgedwon gen betaald door haar privé- geldschieter. Niettemin moest zij vooraf een contract tekenen waarin zij zich bereid verklaar de de naam van de bondsspon- sor uit te dragen. „Ik heb het maar gedaan om van het gezeur af te zijn. Daarin moest ik onder andere beloven de goede sfeer in de groep te bewaren. Nou, dat valt niet mee met die slech te tijden van mij." Voetelink staat sinds de affaire met Gem- ser toch al zwaar onder druk. „Het wantrouwen om mij heen is groot. Bolletje, waarvoor ik een commercial heb ge maakt, heeft zelfs gedreigd mij er uit te knippen als ik niet pres teer." Ook voor de andere sprinters dringt de tijd. Het ijs leende zich voor een limiet, maar niemand kwam in de buurt. Wat rest is een duizend meter (vandaag) en bange hoop. Aaftink, toch beschouwd als medaille-kandidate, kreeg een knauw door een nieuwe kwets uur. De oude blessure was ont staan door het tillen van ge wichten en het struikelen over een hondje. Die rechterknie is genezen, maar nu is een pees onder haar linkerknie overbe last. „Pas in januari kan zij weer voluit trainen", zei fysiothera peut Arie de Jong. Aaftink durf de een start niet aan. „Ik neb al bijna twee maanden aangepast getraind en kan absoluut niet voluit gaan. Als ik hier belache lijke tijden rijd, ga ik alleen maar twijfelen aan mezelf. En dat kan ik nu er niet bij hebben. Mijn benen zijn leeg, het had geen zin." Ceron: snelste marathon in '93 fukuoka anp Dionicio Ceron heeft de snelste marathon van het jaar gelopen. In de oudste marathon van Ja pan, die van Fukuoka, legde de 28-jarige Mexicaan de 42 kilo meter en 195 meter gisteren af in 2 uur 8 minuten en 51 secon den. Ceron, die op 18 april in de stromende regen in Rotterdam in 2.11.06 zegevierde en op 29 augustus in Mexico Stad in 2.14.47 ook als eerste finishte, werd de eerste loper die dit jaar beneden de 2 uur en 9 minuten komt. Hij loste Vincent Rous seau als snelste van het jaar af. düsseldorf sip Bij de Davis Cup-finale tussen Duitsland en Astralië heeft de tenniswereld afscheid genomen van één van groten uit de ten- nisgeschiedenis. Neale Fraser trok zich terug als non-playing- captain van het Australische team: een functie, die de zestig jarige Aussie 23 jaar heeft volge houden. Als zodanig vormde hij de schakel tussen de huidige generatie en het tijdperk Laver, Newcombe en Rosewall. Van die drie was hij overigens een leeftijdsgenoot. Fraser was een begrip in de tenniswereld. Hij won de Wim- bledontitel in 1960 en vertegen woordigde Australië elf maal in de Davis Cup. Viermaal maakte hij daarbij deel uit van het win nende tam. In 1970 nam hij de leiding van het Davis Cup-team over van de legendarische Harry Hopman en hoewel de bloei van het Australische tennis ten einde liep, veroverde hij vier maal de zilveren beker: in 1973, 1977, 1983 en 1986. Voorts be reikte hij nog tweemaal de fina le. Hij deed zich kennen als een tactisch sterke coach, die niet terugdeinste voor controversiële maatregelen. Zo verkoos hij af gelopen weekeinde tegen Duits land nog Jason Stoltenberg bo ven de hoger geplaatste Wally Masur. Diezelfde Stoltenberg dwong Duitslands eerste man Michael Stich tot een marathon over de volle vijf sets. Pilic, de coach van het winnende Duitse team, gaf Fraser een mooi com pliment: „Soms beschikte hij niet over het beste team, maar won hij wel. Dat kan alleen als de captain goed is." Falko Zandstra moest zaterdag op de 5000 buigen voor de ongenaakbare Johann Olav Koss. foto

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 22