Leidsch Dagblad Haven blijft bij regeling voor ouderen PREI EN BACONBURGER. Links wint lokale Italiaanse verkiezingen Ijsmeester Butter: TJs in Hamar was niks' 1.99 I Straathof solliciteert naar olympisch optreden BEL: 071-128030 Muzikale vernieuwer Zappa overleden Schimmel in en uit water GOED NIEUWS jjiAAANDAC 6 DECEMBER 1993 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40331 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 ia mar» ëroen Straathof heeft zich ge- Tield aan het olympische front. Dp de ijsbaan waar het in febru- iri tijdens de Olympische Win- ierspelen allemaal moet gebeu- fen, het snelle Vikingskipet in Hamar, verbeterde de Zoeter- ivoudenaar gisteren zijn per soonlijk record op de 1500 me er tot 1.52,99. Daarmee was Itraathof vijfde van de wereld, naar 'slechts' vierde Nederlan- ler. Hoe goed de dolblije specia- ist op de schaatsmijl ook was, jlympische zekerheid verschaf zijn topprestatie hem niet. Jaarvoor waren de prestaties zijn ploeggenoten Arjan Jchreuder, Rintje Ritsma en :alko Zandstra, die fracties van en seconde sneller schaatsten lan Straathof, te bedreigend, let Nederlandse kwartet moest i'erigens Johann Olav Koss nog voor zich dulden. Hij won de 1500 meter in 1.52,62. Zaterdag had de Noor zijn wereldrecord op de 5000 meter met een se conde verbeterd tot 6.35,53. Behalve Koss benutte ook de Amerikaanse sprinter Dan Jan sen de wereldbekerwedstrijden in de olympische ijshal van Ha- mar voor het aanscherpen van een wereldrecord. Hij schreef zaterdag geschiedenis door als eerste onder de 36 seconden te duiken (35,92). Een dag later voorkwam een misslag bij het uitkomen van de laatste bocht, dat hij nog sneller rondging. De voetballers van Lugdunum en SJC haalden gisteren in de Kikkerpolder niet eens de rust. De beladen streekderby tussen de tweedeklassers uit Leiden en Noordwijk ontaardde vlak voor de pauze in een klopjacht op Michiel Steenbergen van SJC, die in Leidse ogen betrokken Jeroen Straathof sloot zich in de olympische ijshal van Hamar aan bij de wereldtop op de 1500 me ter. foto aa was bij een incident rond Cees van Tongeren van Lugdunum. Eerder was diens ploeggenoot Harm de Vos al door de Rotter damse scheidsrechter Verbeek het veld uitgestuurd. De leids man vond het welletjes en staakte de wedstrijd. Rendierenjacht 2 In Norilsk kan het nie mand wat schelen wie er in Moskou de baas is. De Russen daar gaan liever op rendierenjacht. Griep 3 De griep heeft zo fors toegeslagen in het Merwedeziekenhuis, dat een afdeling dicht moet door gebrek aan personeel Brandenburg 5 De christendemocrati- che CDU heeft klap pen gekregen bij de ver kiezingen in de deelstaat Brandenburg. Maximum Bob 1 a Het trio Maximum I I Bob heeft in het kraakpandencircuit geleerd om helemaal tot de bo- I dem te gaan. Nog geen abonnee? johnoomkes Frank Zappa, eén van de be langrijkste en invloedrijkste rockmusici, is zaterdag op 52- jarige leeftijd overleden aan prostaatkanker. Hij stierf in zijn huis in Los Angeles en werd gis teren in besloten kring begra ven, voordat het nieuws wereld kundig werd gemaakt. Tot het laatst toe bleef Zappa actief. Zijn artistieke belang kan moeilijk worden overschat. In de 27 jaar die zijn verstreken sinds de uitgave van zijn de buutalbum de eerste dubbe- lelpee in de geschiedenis van de pop, Freak Out heeft hij een catalogus bij elkaar gespeeld, gecomponeerd, gearrangeerd en opnieuw gerangschikt die meer dan vijftig titels telt. Zijn grote produktiviteit ver raadde een enorme werklust, tekende een gedreven geest die al bij zijn leven uitgroeide tot een fenomeen zonder weerga. Zappa was het geweten van een generatie van kritische geesten, een artiest die de grenzen van het métier overschreed en uit- eindelijk iemand die afrekende met de vermeende vrijheden van de jaren zestig. Zappa nut tigde nooit alcohol of drugs en was de felste anti-cocaïne-cam- paigner die je je kunt voorstel len. Dat alles ging gepaard met een onvoorstelbaar bijtende sa- De uiterlijkheden die zijn car rière hebben omgeven, en de velé incidenten die daaruit voortvloeiden, hebben de aan dacht vaak afgeleid van Zappa's grote betekenis als gitarist. Hij was een voortreffelijk improvi sator, een man met absolute macht over zijn instrument en een volstrekte vernieuwer. Zap pa's oosters aandoende soli op één enkel akkoord dragen de schoonheid in zich van Indiase Pagina 11: Curieuze mengeling Frank z ,,ari bescheidenheid en domi- Verzet tegen afschaffen ouderenrichtlijn Werkgevers en vakbonden gaan er nog steeds van uit dat de regeling voor vrijwillige uittreding van ouderen in de Rotterdamse haven mag worden uitgevoerd. Hierover is beroering ontstaan nadat het kabinet afgelopen vrijdag -besloot dat vanaf 1 januari 55-plussers niet meer als eer sten moeten uittreden bij collectief ontslag. CDA, PvdA en WD steunen het kabinet. rotterdam gpd De ouderenrichtlijn was be doeld om 55-plussers met voor rang (vrijwillig) te laten uittre den in geval van collectief ont slag. Het kabinet maakt die richtlijn ongedaan. Dat bete kent volgens minister de Vries (sociale zaken) dat het onlangs gesloten CAO-akkoord in de ha ven ongeldig is. Volgens dat ak koord gaan binnen vijftien jaar 4.100 werknemers vervroegd met pensioen. Werkgevers en vakbonden vinden dat het vertrek van ou deren de enige manier is om so ciale problemen in de haven te voorkomen. Bovendien is er in de haven geen sprake van col lectief ontslag maar van vrijwil lige uittreding. FNV-bestuurder Van Nimwegen rekent er op dat de soep uiteindelijk niet zo heet wordt gegeten als die is opge- Deurwaarders durven Alphens woonwagenkamp niet in Geen enkele deurwaarder is be reid naar het woonwagenkamp aan het Goudse Rijpad in Al phen te gaan om gemeentelijke schulden van de bewoners te innen. Zelfs met uitgebreide po- litiesteun willen zij niet naar het kamp. De deurwaarders kunnen verregaande maatregelen ne men om de bewoners te dwin gen te betalen: ze kunnen bij voorbeeld de wagens laten weg slepen. De gemeente Alphen ziet riu geen enkele kans om de schul den te innen. Die zijn ontstaan doordat de woonwagenbewo ners weigeren de verhoogde staanplaatsgelden te betalen. De bewoners betalen nog het diend. ,,Wij hebben nooit over eenkomstig de ouderenrichtlijn gewerkt. Alle mensen die de ha vens verlaten doen dat vrijwil- lig" De Vervoersbond CNV vindt dat De Vries een politieke blun der van jewelste maakt als hij het havenakkoord wil openbre ken. „Er is al onrust in de ha ven. Wil je dat aanwakkeren, dan moet je zulke dingen gaan roepen", zegt bestuurder W. Ra makers. Het argument dat de ouderenrichtlijn discriminerend zou werken, noemde hij „je reinste lariekoek". Directeur L. Jansen van de havenwerkgeversvereniging SVZ noemt het „uiterst beden kelijk" dat het kabinet de richt lijn - ondanks een tegengesteld advies van de Stichting van de Arbeid - afschaft. De SVZ zal er samen met de bonden alles aan doen het akkoord te redden. Na Bijlmerramp lichaamsdelen op vuilstort amsterdam runsburg» Rijnsburgse kinderen raakten gisterochtend enigszins in de war. Zou het met de viering van de verjaardag van Sinterklaas nog wel goed komen? Het paard dat, zwemmend in het Oegstgeesterkanaal, werd aangetroffen, toonde immers verdacht veel gelijkenis met de schimmel van de Goedheiligman. Het dier raakte vermoedelijk in Oegstgeest te water. Omdat het niet meer op de kant kon komen, zwom het een stukje in het Oegstgeesterkanaal. Daar werd het dier door een voorbijganger ter hoogte van het Kanaalpad Noordoost opgemerkt. De brandweer heeft de schimmel weer op het droge gezet. Naar verluidt zijn alle sinterklaascadeautjes gisteravond keurig bezorgd. foto dick hogewoning Lichaamsdelen bij de Bijlmerramp in oktober 1992 om het leven zijn geko men, zijn op de vuilstort terecht gekomen. Dat blijkt uit de do cumentaire 'Iemand moet het toch doen', over het werk van het Rampen Identificatie Team (RIT) van de politie. De documentaire gaat verder over het werk van het RIT bij de ramp in Faro, Suriname en Nepal. De RIT bestaat sinds 1982. De documentaire wordt morgen uitgezonden bij de NOS. Volgens Rinus Jeremiasse van het RIT, die optrad als leider van de bergers in de Bijlmer, zijn de lichaamsdelen op de vuilstort terecht gekomen om dat burgemeester Van Thijn een tijdslimiet voor de berging stel de. „Omdat wij dus in ijltempo moesten proberen die klus te klaren, had dat voor ons tot ge volg dat we op een andere loka- tie nog weer hebben moeten zoeken in de puinresten. Voor mezelf betekende dat in ieder geval nog een week aan het werk, omdat de Bijlmer voor een gedeelte was afgegraven." Na een week werd het puin en zand afgevoerd naar de vuil stort. Tussen dat puin vonden mensen die naar vliegtuigdelen zochten menselijke resten. Neo-fascisten verliezen zowel in Rome als in Napels 4 der linden cor- oude tarief, omdat zij de verho ging van de gemeente te gortig vinden. De afgelopen vijf jaar is het staanplaatsgeld meer dan verdubbeld. Een rondje langs verschillen de gerechtsdeurwaarders heeft de gemeente geleerd dat zij niet verder willen gaan dan een be slaglegging op lonen en uitke ringen. Maar die maatregelen werken niet. In sommige geval len kan de gemeente op deze manier slechts een deel van het bedrag binnen krijgen, omdat de mensen anders onder het bestaansminimum komen. An deren krijgen geen loon of uit kering omdat ze een eigen be drijf hebben. Pagina 9: Gemeente kiest voor zachte aanpak. De tweede stemronde van de tussentijdse burgermeesterver kiezingen, in Italië heeft een gro te overwinning opgeleverd voor de linkse allianties rond de ex- communistische PDS. Zij leve ren de burgemeesters in Rome en Napels, maar ook in Genua, Venetië en Triëst. Grote verlie zer. is in Rome en Napels de neo-fascistische MSI en in Ge nua en Venetië de separatisti sche protestpartij Lega Nord. De burgemeesterverkiezin gen, waarvoor 8 miljoen Italia nen in 129 steden naar de stem bus gingen, zijn een belangrijke indicatie voor de landelijke poli tiek en de in het komend voor jaar te houden parlementsver kiezingen. De secretaris van de PDS, Achille Occhetto, sprak gisteren van een historische overwinning. „Het electoraat heeft begre pen dat links in staat is tot alli antievorming en het presente ren van geloofwaardige pro gramma's en kandidaten", al dus Occhetto. De onderling verschillende linkse allianties wonnen in een groot aantal steden in het hele land. De Lega Nord incas seerde haar eerste grote verlies, maar levert niettemin de burge meesters in zo'n zes Noorditali- aanse steden. De neo-fascis- tische MSI verloor in Rome en Napels, maar bevestigde haar opmars: in zes grote steden in Centraal- en Zuid-Italië is de burgemeester afkomstig van de MSI. In Rome kreeg Francesco Ru- telli, lid van de groene partij en gesteund door een groep linkse partijen 54,6 procent van de stemmen. Gianffanco Fini, kan didaat van de MSI bleef steken op 46,4 procent. Fini accepteer de gisteren gelaten het verlies, maar benadrukte dat de MSI-de grootste partij van Rome is ge worden. Zijn partijgenote Alessandra Mussolini, kandidaat in Napels, zei dat de MSI de 'politieke win naar' is van deze verkiezingen. De echte winnaar hier is Anto nio Bassolino, lid van de ex- haarlem govert wisse Dan Jansen doorbrak zaterdag in de olympische schaatshal van Hamar de historische 36- grens op de 500 meter en Johan Olav Koss reed een wereldre cord op de vijf kilometer. Hoed je af dus voor de Noorse ijsma- kers. Bertus Butter, algemeen beschouwd als een van 's we relds beste ijsmeesters, houdt zijn hoed echter ondanks de re cordregen op. Geen compli menten vanuit Groet, waar But ter woont, voor Hamar. De.Noordhollander, die tot en met de winter van '92 werk zaam was op de Kennemer kunstijsbaan in Haarlem, lag voor de World Cup krom van het lachen toen hij vernam, dat de Noren zijn collega uit Cal gary hadden uitgenodigd voor adviezen. „Als ze superglad ijs willen en wereldrecords, moe ten ze mij nemen", aldus But ter. die verleden jaar tijdens de interland Noorwegen-Neder- land de schaatsvloer in het 'Vi- Bertus Butter: „ledereen zal me wel s kingskipet' legde niets meer Noorse plaats. Zonder Butter, maar met de Canadese ijsman langs de kant en Thialfs Jan de Jong als zeer nieuwsgierige gast, ging het het afgelopen weekeinde in Hamar wel degelijk heel, heel hard» Twee wereldrecords, veertig na tionale records en 163 persoon lijke toptijden. Dus toch supe rijs? Butter: „Nee. Het ijs, was ondanks twee wereldrecords niks. Dat zag ik meteen op tele visie. Het klinkt betweterig, rhet is zo/" „Niemand gelooft me nu, en iedereen zal me wel strontei genwijs vinden. Het zij zo." Hoe zijn de prestaties van met name Jansen en Koss dan te verkla ren? Butter: „De Noren hebben de mazzel gehad, dat er zater dagmiddag om één uur een zeldzaam lage drukgebied van 970 millibar boven Hamar hing. Daardoor is er zo snel ge schaatst, niet omdat er goed ijs lag. Hoe lager de luchtdruk, hoe sneller de tijden. Dat was een paar jaar geleden ook zo in Heerenveen, toen het tijdens het WK sprint heel slecht weer was en er daardoor re cords gereden werden. Per 100 millibar gaat de tijd met negen honderdste van een seconde naar beneden. In Berlijn reed Jansen een week eerder 36,74 bij een druk van 1040. Als hij daar het weertype van Hamar had gehad, had Jansen in Ber lijn al rond de 36 seconden ge reden. Ik denk, dat Jansen zelfs op 35,5 was uitgekomen, als ik HET WOORD IS AAN Simon Carmiggelt Het duurt in huwelijken heel lang tot je zó lang kunt zwijgen, zonder dat een van de twee denkt: zou d'r wat wézen? VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Regen en veel wind Veel bewolking en regen In de middag enkele opklaringen. Mo gelijk ook onweer. Temperaturen 8 graden. Wind zuidwest tot zuid, vrij krachtig. Aan dl kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig. communistische PDS. Hij sprak van een overwinning van het 'eerlijke Napels', dat 45 jaar van christendemocratisch wanbe stuur heeft willen uitwissen. Umberto Bossi, leider van de Lega Nord, zag zijn kandidaten zowel in Venetië als Genua ver slagen worden door de linkse allianties. Bossi benadrukte, net als Fini dat deed, dat de Lega al leen heeft gestreden en als par tij in veel steden de grootste is. Overvallers gevat Een arrestatieteam van de poli tie heeft afgelopen weekeinde drie mannen opgepakt die wor den verdacht van diverse gewa pende overvallen. De drie, een 17-jarige Hagenaar en twee 18- jarige Zoetermeerders, hebben in elk geval de overval op de benzinestations aan de Leidse Plesmanlaan en de Oegstgeester Geversstraat bekend. Deze wer den gepleegd op 29 november. Ook heeft het trio de gewa pende overval op een sportzaak van Wout Bergers aan de Rijns- burgerweg in Leiden (op 18 no vember) en de overvallen op pompstations in Boskoop en Zwammerdam (op 19 en 20 no vember) bekend. I ridsch O, Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE F.ERSTL 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. in Hamar de ijsvloer had mogen leggen." Butter is teleurgesteld door hetgeen is gebeurd. „Men vindt mij nu ongeloofwaardig. Maar dit is vooral slecht voor de sport. Die Noren leunen nu trots en tevreden achterover, terwijl het nog veel beter kan, omdat ze lang niet het maxima le uit het ijs halen en niks doen met de onderzoeken van de VU in Amsterdam. Vraag maar aan Veldkamp. Die trof het stukken slechter met de omstandighe den en reed op het laatst voor geen meter op de vijf kilometer. Dat lag niet aan hem, maar aan het ijs. Helaas rijdt men zelfs in de hal niet onder gelijke omstan digheden. Dat is triest voor de sport en triest voor de sporters. Helaas ben ik nu helemaal een roepende in de woestijn gewor den." (t.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: O Rpt maand automatisch I 29,30) Per kwartaal via acceptgiro 85.55) I automatisch (f 84,55) Nr. bank/giro:. Of bel 071-128030 Prei, kort afgesneden, kilo Baconburger, kilo 129CT 10.90 1 IQ 100 gram JL.-Lc/ Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 december as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1