Feyenoord ziek van gelijkmaker Weer knoeiwerk van Barcelona in Nou Camp Sport PSV mag blij zijn met deling bij NAC Eintracht koploper af Voorsprong Manchester United slinkt Anderlecht speelt toch en wint met 2-1 MAANDAG 6 DECEMBER 1993 rob onderwater, c Aad de Mos, die een rapport over de toekomst van PSV schrijft, zag hardloper Van An keren vlak voor het einde van de partij bij NAC een flinke kans missen, maar eigenlijk mocht hij blij zijn met 2-2. NAC stond twee keer voor, door doelpun ten van de spitsen hammers en Van Hooijdonk. Numan en Kieft maakten gelijk. Voor Kieft was het de honderdste treffer voor PSV. Hij wachtte daarop al sinds het begin van het seizoen. Ruim 11.000 toeschouwers waren dik tevreden over de kwaliteit van het avondje NAC. Willem II, dat Europees voet bal nastreeft, won de derby te gen RKC met 4-1RKC-doelman Teeuwen kreeg al na 24 minu ten een rode kaart, toen hij Van Hintum neerlegde. Feskens miste de strafschop. Tot de laatste tien minuten hield RKC de Tilburgers bij. Na de ope ningstreffer van Van, Hintum had Decheiver gelijk gemaakt. In de slotfase zorgden Meijs, Stewart en Van Geel voor 4-1. Volendam, dat zich probeert uit de staart omhoog te werken, won voor de tweede keer op rij thuis. Op MW volgde Vitesse. Bijna on-Volendams legt trainer Steegman, de opvolger van Kor- bach, de nadruk op soberheid en gaat hij uit van een gesloten defensie. Steur, een grootheid in de zaal, belette vooral Cocu het spelen. Volgens Neumann was de slappe instelling van Vi tesse een gevolg van zelfge noegzaamheid. Wasiman en de Serviër Stefanovic scoorden. FC Twente, afgegleden naar de middenmoot, behield zicht op een Europese plaats door concurrent Roda JC te verslaan. Mols, die op de bank begon, maakte het beslissende doeb punt. Eerder scoorden Hoogma, dat was het eerste Twente-doel- punt in 345 minuten, en Hofste de. MW, getroffen door een mo gelijke fraudezaak, behaalde na een achterstand van 2-0 een punt bij Go Ahead Eagles. „We hebben geprobeerd wat terug te doen voor Ron Weijzen", zei Roberto Lanchohr na afloop. Weijzen is de algemeen direc teur die ruim twee weken in het gevang zat. Lanchohr had zeven minuten voor tijd 2-2 gemaakt. Heering en Rorije brachten Go Ahead op 2-0, Roelofsen benut te nog voor rust een strafschop. WV, de laatste kampioen van de eerste divisie, won met 1-0 van Cambuur, dat onder Fritz Korbach nog geen punt heeft behaald. Laros scoorde. Ook met een andere ploeg uit het noorden gaat het slecht. FC Groningen wist ook zijn laatste thuiswedstrijd voor de korte winterstop niet te winnen. Ster ker: het verloor met 1-4 van Sparta. Trainer Vonk riep maar weer eens dat Groningen spe lers dient aan te trekken, maar dat daarvoor geen geld is. Hij constateerde dat plichtmatig was gespeeld, dat dat een kwa lijke zaak was. Zou een trainer geen invloed op de instelling hebben? Groningen was een halfuur gelijkwaardig. Na de 0-1 van Dennis de Nooijer benutte Milco Djurovski een vrije trap. Valke en Bogarde (2 keer) be zorgden Sparta de eerste zege buitenshuis. Groningen heeft in het Oosterpark twee keer een punt gehaald. EREDIVISIE EERSTE DIVISIE Alex Pastoor van Volendam zoekt ruggesteun bij Philip Cocu van Vitesse. De wijdbroeken AZ vlak bij Dordrecht '90 den haag AZ, vorige week al winnaar van de tweede periode, is lijstaanvoerder Dordrecht '90 tot op één punt genaderd. De win naar van de eerste periode namelijk liet beide punten in Sittard aan Fortuna en AZ won ruim van Veendam, 3-0. Opmerkelijk is dat naast Dordrecht ook de twee andere degradanten, Fortuna Sittard en FC Den Bosch een plaatsje in de kopgroep hebben ge vonden. Fortuna dankzij doelpunten van Szalma en Nysather in de eer ste helft, Dordrecht kwam pas kort voor tijd terug door een straf schop van Breetveld in een duel met zes gele kaarten. Ook op dat punt waren de Limburgers dubbel zo produktief als Dordrecht. Den Bosch maakte zijn sprong door een duidelijke overwinning op TOP, 4-1. Hij kon zich wel voor zijn kop slaan. „Doodziek ben ik ervan," verzuchtte Henk Fraser, „het was mijn schuld. Ik lette niet goed op. Ik liep met Van der Ark mee, de verkeerde. Toen ik me dat realiseerde en me omdraaide om De Koek te dekken, was ik te laat." rotterdam gpd De 1-1 in blessuretijd van Utrechts voor stopper lag al achter Ed de Goey, omdat de poging van John Metgod om de kopsterke De Koek alsnog buitenspel te zetten door onoplettendheid van twee ploeggenoten was mislukt. Vijf jaar achtereen heeft Feyenoord niet in de Kuip van Utrecht kunnen winnen, gis teren zag het er lange tijd naar uit dat aan deze reeks een eind zou komen. Weliswaar niet overtuigend, maar toch... Het leek het zelfde liedje te worden: een povere verto ning, die twee punten zou opleveren. Daarom kwam de 1-1 toch nog hard aan. „Van Vitesse hadden we ook moeten win nen en mag je nog blij zijn dat je ^én-één maakt. Nu heb je de winst in je zak! Henk Fraser schudde nog maar eens zijn hoofd. Hij baalde nog steeds. „Het verve lende is," greep hij terug naar vorige week, „dat je tegen PSV eigenlijk een extra punt pakt, maar nu weer weggeeft. Dat vind ik zo zonde." Het misverstand was een indirect gevolg van de wisselwerking met John Metgod, in valler voor Harvey Esajas, die de voorkeur had gekregen boven de gepasseerde vrije verdediger. „Omdat," verklaarde trainer Geert Meijer, „Hénk Fraser als vrije verdedi ger het middenveld meer impulsen kan ge ven en sneller is dan Metgod. Bovendien wilden we eens bekijken hoe Esajas zich in een wedstrijd houdt. Op de training doet-ie het goed, maar als hij nooit speelt, kom je nooit te weten of-ie capabel is voor het eer ste." Feyenoords gediplomeerde trainer moest erkennen dat Esajas zijn 'trainingsvorm' niet haalde. Hij weet het aan nervositeit, „maar hij kan 't wel." Dat toonde Esajas acht minuten na rust, toen zijn enige goede pass van de wedstrijd 'binnendoor' op Gas ton Taument de inleiding vormde tot de 1-0 van Feyenoords black beauty. Invalbeurt Vervolgens trof John Metgod het niet dat zijn invalbeurt (ondanks de absentie van De Wolf, Van Gobbel en Scholten) ongelukkig uitpakte, waardoor hij amper verhaal kan halen bij de technische staf over zijn plaats op de bank, al moet hij zijn passeren als een dolksteek in de rug hebben gevoeld. „Ik had ook verwacht," erkende Fraser, „dat Met god zou spelen. Aan de andere kant was ik weer niet zo verbaasd, omdat De Wolf meestal in de mandekking speelt tegen een kopsterke spits en ik als vrije verdediger er achter." Kiprich had de 2-0 op zijn schoe nen. De smeekbede om Feyenoords spits werd na rust verhoord, omdat John van Loen zichzelf weer eens in de weg liep, ter wijl de Hongaar als aanspeelpunt meer in het spel betrokken kan worden dan de on handige voormalige Utrechter. Maar de vrije doorgang die Regi Blinker hem in de voorlaatste minuut offreerde zag Kiprich op de voet van Jan Willem van Ede afketsen en FC Utrechts drang naar de gelijkmaker groeien. Feyenoord kreeg het zowaar nog benauwd, John Metgod kon zelfs de eerste poging van De Koek op de gelijkmaker nog voorkomen, maar de voorzet van Ferdy Vierklau richting diezelfde De Koek kon nie mand onderscheppen (1-1). Feyenoord: De Goey; Refos, Fraser, Esajas (67. Met god) en Heus; Maas, Bosz en Witschge; Taument, Van Loen (46. Kiprich) en Blinker. FC Utrecht: Van Ede; Vierklau, Van der Net, De Koek en Van der Meer; Bijl, De Kruyff, De Jong (79. Kel ders) en Plugboen Van der Ark en Smolarek (56. Oos terhuis). TOPSCORERS 1. Litmanen (Ajax) 16, 2. Lammers (NAC) 13, 3. Hofstede (Roda JC) 11, 4. Gillhaus (Vitesse) 10, 5. Van Hooijdonk (NAC) 9, 6. Graef (VW), Roelofsen (MW) 8, 7. Kam- meron (Eagles), Van Loen (Feyenoord) 7, 10. Lamptey (PSV), Rorije (GA Eagles) 6. EERSTE DIVISIE 1. Van der Laan (ADO Den Haag) 15, 2. Hoop (Telstar) 14, 3. Breetveld (Dordrecht) Operatie voor Marco Roelofsen heerenveen «anp Heerenveen kan vanavond in de thuiswedstrijd tegen Ajax niet beschikken over Marco Roelofsen. De Friese midden velder werd zaterdag geope reerd aan de rechterknie, daar bij werd een deel van de bin- nenmeniscus verwijderd. Roelofsen is enkele weken uit geschakeld. In een toenemende crisissfeer bereidt Barcelona zich voor op de tweede wedstrijd in de Champions League, woensdag tegen AS Monaco. De lands kampioen raakte zaterdagavond de koppositie in de Spaanse competitie kwijt. Barcelona ver speelde voor eigen publiek een punt tegen het laag geklasseer de Logrones: 2-2. De voorgaan de thuiswedstrijd tegen Lleida ging met 0-1 verloren. Concurrent La Coruna ont snapte in het thuisduel met Ra cing Santander aan puntverlies: 1-0. Het doelpunt viel pas ver in blessuretijd en kwam op naam van de Braziliaan Bebeto. De nieuwe lijstaanvoerder staat na de veertiende speelronde één punt los van de achtervolgers. Real Madrid klom naar de ge deelde derde plaats dank zij een zege van 2-1 op Athletic Bilbao. De Chileen Zamorano maakte de treffers voor de „Koninklij- Barcelona revancheerde zich zaterdag allerminst voor de ne derlaag drie dagen eerder in de eerste wedstrijd tegen Real Ma drid (3-1) in het kader van de Spaanse Super Cup. De ploeg van trainer Johan Cruijff speel de het grootste deel van de wedstrijd met tien man. Verde diger Nadal werd in de twintig ste minuut uit het veld gestuurd na een overtreding op de Rus Salenko. Koeman kwam pas na de rust in het team als vervan ger van aanvaller Stoitsjkov, die met Laudrup en Romario in de eerste helft het buitenlandse trio vormde. De thuisploeg opende sterk dank zij een doelpunt van Ro mario, die zijn seizoentotaal op dertien bracht. Lang kon Bar celona niet genieten van de voorsprong. Binnen één minuut herstelde topschutter Salenko het evenwicht na een defensie ve blunder bij een uittrap van doelman Zubizareta. Tien mi nuten voor de rust nam Logro nes zelfs afstand met een treffer van Erana. Kort na de rust bracht Koe man zijn ploeg terug in de wed- Eintracht Frankfurt blijft verlie zen. Na drie nederlagen met 3- 0, werd de ploeg van trainer Toppmöller zaterdag met 1-0 verslagen door Werder Bremen. Frankfurt dient de eerste plaats te delen met Bayer Lever kusen, dat met 1-1 gelijkspeelde tegen Bayern München. Ham burger SV verspeelde in de laatste minuut één punt aan KarlsruherSC. Sinds Frankfurt de herfsttitel op zak heeft, is het team de weg kwijt. De onkreukbaar geachte lijstaanvoerder incasseerde in vier duels tien treffers en kwam zelf niet tot scoren. Ook zater dag niet. Voor 26.000 toeschou wers maakte Rufer direct na rust voor titelverdediger Breinen het winnende doel punt. Het was de zevende com petitietreffer van de Nieuwzee- lander. In het Olympisch Stadion van München begeleidden de toe schouwers zaterdag de spelers tijdens de rust met een strie mend fluitconcert. Het publiek was zeer ontevreden over de verrichtingen van de heren voetballers in het eerste deel. Zowel Bayern München als Bayer Leverkusen trok zich aan vankelijk het gejoel na de her vatting aan. Het resulteerde na zeven minuten in een treffer van Rydlewicz voor Leverkusen, zes minuten later was de gelijk maker, gescoord door Labbadia, een feit: 1-1. Vervolgens daalde het niveau van het duel weer schrikbarend. Hoewel Jan Wouters in de 70e minuut werd gewisseld, was de Nederlander een van de weinige spelers in het veld die een dikke voldoende verdiende. Vóór de wedstrijd verlengden Thon (2 jaar) en Nerlinger (3 jaar) hun contracten bij Bayern Mün chen. strijd. De libero scoorde uit een strafschop, toegekend na een overtreding van Herrero op Ro mario. Het was de vijftigste competitietreffer van Koeman, die in 1989 van PSV overkwam, in Spaanse dienst. Na de gelijkmaker van de Ne derlander ging Barcelona, dat nog nooit in de Spaanse com petitie een punt verloor aan Lo grones, vergeefs op jacht naar de zege. Het eindsignaal werd begroet met een striemend fluitconcert van de 70.000 onte vreden toeschouwers. Italië In de Italiaanse Serie A moest Parma de koppositie prijsgeven. De komende tegenstander van Ajax in de kwartfinales van het Europese toernooi voor beker winnaars verloor verrassend met 2-Ó bij middenmoter AS Roma. Het was de derde com petitienederlaag voor Parma, dat slechts één puntje haalde uit de laatste drie duels met Ro- AC Milan profiteerde van de nederlaag van de rivaal. De ti telverdediger meldde zich aan de top van de ranglijst dank zij een krappe zege op Torino: 1-0. Bij rellen raakten zeven perso nen gewond, onder wie een po litieman. Er werden tien arres taties verricht. Sampdoria raak te een punt achterop bij Milan door in de late avondwedstrijd tegen stadgenoot Genoa op 1-1 te blijven steken. Genoa, met de Nederlanders Van 't Schip en Vink op de tri bune, nam voor circa 40.000 toeschouwers al na 36 seconden de leiding door Ruotolo, die lis tig profiteerde van een blunder van de te ver uitgekomen doel man van Sampdoria. Bijna maakte Ruud Gullit een minuut later gelijk, maar hij zag zijn in zet nog juist gestopt. Gullit speelde in de rest van het duel een tamelijk onopvallende rol. Drie minuten voor rust sloeg de Engelsman Platt voor Sampdo ria toe met zijn zesde competi tietreffer. Het bleef 1-1, ook na de rode kaart van Sampdoria Mancini in de 63e minuut. De Hongaarse uitblinker Detari schoot voor Genoa zes minuten voor tijd tegen de paal. Bruce Grobbelaar graait de bal weg voor het kopgrage hoofd van Ryan Jones van Sheffield. foto epa Manchester United zag zijn enorme voorsprong aan de kop van dé Engelse eerste divisie zaterdag met twee punten teruggebracht tot twaalf. De Mancunians kwamen op Old Trafford niet verder dan 2-2 tegen Norwich City. Achtervolger Leeds United profiteerde van de halve misstap door thuis tegen het in degrada tienood verkerende Manchester City met 3-2 te winnen. Leeds dankte de zege aan een late treffer van Deane. Arsenal, dat op gelijke hoogte stond met Leeds, stelde danig teleur door bij Coventry City met 0-1 te verliezen. Blackburn Rovers kroop naar de derde plaats. De ploeg van coach Dalglish vesloeg zondag Chelsea met 2-0. De treffers kwamen op naam van Le Saux (15) en Shearer (90). Manchester United nam twee keer de leiding tegen Norwich, eerst door Welshman Giggs uit een pass van de Franse international Cantona na een half uur en vervolgens door de Schot McClair. De bezoekers, woensdag in actie voor de UEFA- Cup tegen Inter, hadden echter twee keer een i Sutton (een minuut en Fox (uit een straf- i/an Pallister) verant- iim 44.000 toeschou- antwoord klaar. Daar warei na het doelpunt van Giggs) schop na een overtreding woordelijk voor. Er waren r wers. Cantona ontsnapte aan de rode kaart. Hij trap te Culverhouse vol in het kruis. De verdediger van Norwich belette hem voordien de doortocht door hem eerst vast te houden aan zijn shirt en vervol gens beet te pakken bij zijn keel. De scheidsrech ter weigerde een kaait, geel of rood, te trekken. Hij deed het incident af met een 'handshake' van beide spelers. Leeds nam een voorsprong van 2-0 door doel punten van Wallace en Speed. Manchester City liet zich niet uit het veld slaan en slaagde er in de tweede helft in door Sheron en de na rust ingeval len Griffiths weer op gelijke hoogte te komen. Die inspanningen bleken vijf minuten voor het einde tevergeefs door de winnende treffer van Deane. Na drie nederlagen in de eerste vijf wedstrijden is Leeds United in de laatste dertien' competitie wedstrijden ongeslagen gebleven. PROGRAMMA Vandaag: Heerenveen - Ajax, vrijdag 10 de cember: Roda JC - Feyenoord, Cambuur - FC Twente, zaterdag 11 december: PSV - Volendam, MW - Heerenveen, Tien doelpunten in Charleroi en ruzie in Brussel markeerden de zestiende speeldag in de Belgi sche competitie. Charleroi ver sloeg op eigen veld Club Luik met 6-4, een seizoenrecord. An derlecht streek de winst op te gen AA Gent, 2-1na een laaien de ruzie tussen beide clubs. Anderlecht - AA Gent werd donderdag afgelast. Het veld in het Constant Vandenstock-sta- dion wSs onbespeelbaar in de ogen van de bondsconsul. AA Gent protesteerde heftig tegen het vroege besluit en sprak ver ontwaardigd over competitie vervalsing en voorkeursbehan deling. Het Gentse bestuur kreeg de steun van de andere clubs en de bond kwam ijlings terug op haar beslissing. Tot ontzetting van Anderlecht dat vier belangrijke spelers mis te en zich in alle rust had willen voorbereiden op het duel van woensdag in en tegen Werder Bremen in de Champions Lea gue. Manager Verschueren pro beerde AA Gent nog te paaien het duel te verplaatsen, maar vond geen gehoor bij de tegen stander. Zonder Nilis, Degryse, Albert en de zieke Versavel begon An derlecht zaterdagavond met for se tegenzin aan de wedstrijd. Emmers en Kooiman hadden een plaats 'in de basis en Bos man werd in de aanval geassis teerd door Walem. Die laatste schoot de thuisclub in de 20e minuut naar 1-0. Vijf minuten later maakte Foeke Booy met een vlammend schot op aange ven van Viscaal gelijk, 1-1. Het was Viscaals laatste daad. Hij viel uit met een kuitblessure. Na de rust was AA Gent de betere ploeg. Het creëerde vele kansen, maar stuitte constant op doelman De Wilde. Twintig minuten voor het einde bezorg de Boffin Anderlecht zelfs de winst. Hij scoorde in een scrim mage, 2-1. Voor Lommei dat Cercle Brugge met 5-1 versloeg, was Berghuis in goede doen. Hij had een aandeel in twee treffers en maakte de vijfde zelf. Maia-Boavista 1-4. SCHOTLAND: Celtic Gl-St.Johnstone 1-0, Dundee Utd-Kilmarnock 0-0, Hearts-Aber deen 1-1, Motherwell-GI.Rangers 0-2, Par- tick Th-FC Dundee 3-2, Raith-Hibernian 1- ZWITSERLAND: Grasshoppers-Krit Lausanne-X.Neuchatel 2-0, Lugano-Aarau 1-3, Luzern-FC Zürich 0-1, Sion-Yve'rdon 4-1, Young Boys-Servette 4-2. NLAND: nios-Doxa'Dr. 4-3, Levadia-Panahaiki Naoussa-Kalamaria 0-1 TURKIJE: Kasyserispor-Galatasaray 0-2, Samsunspor-Fenerbahce 2-0, Zeytinbi zonsporO-2, Besiktas-Gaziantepspor 1-u. Rangers weer terug aan kop Glasgow Rangers is terug op de plaats waar een lands kampioen thuis hoort: de eerste. Dank zij twee doel punten van de nieuwe aan koop Gordon Durie tegen lijstaanvoerder Motherwell namen de Rangers de leiding over. Motherwell, dat twee punten achterstand heeft met een wedstrijd minder gespeeld, staat nu op een ge lijk aantal verliespunten met Rangers. Durie, afkomstig van Tot tenham Hotspur, betekende voor Rangers een investering van 2,7 miljoen gulden. Het bleek zaterdag geen wegge gooid geld. In de 37e minuut sloeg Durie voor het eerst toe. Een kwartier na rust had Durie andermaal succes, met een kopbal na een voorziet van David Robertson (2-0). Celtic plaatste zich in pun ten naast Motherwell, maar heeft een wedstrijd meer ge speeld. De ploeg won met 1- 0 van St. Johnston. McGinlay zorgde in de 68e minuut voor de treffer. Mark Hateley van Rangers blijft topscorer van de Schotse premier divi-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16