Magische sprint van Dan Jansen Arbiter staakt Lugdunum-SJC na 'wilde klopjacht' \DHDT 19SSSJJÜS? 22 Straathof: 'Nog nooit reed ik zo lekker' Record-ijs op Olympische baan AC Milan en Martens wijzen nieuwe operatie Marco van Basten af '.NDAG 6 DECEMBER 1993 Quick Boys Stich i 1 1 W I I wijk en FC Lisse. ARC J het Di -A- werd in een doebuntriik team Michael Stich was de grote man van het Duitse Davis Cup- werd in een doelpuntrijk j team dat gisteren de beker duel met 5-3 verslagen. veroverde tegen Australië. Debuut Atteveld met rode kaart luik» België zal het debuut van Raymond Atteveld op de voet- balvelden niet licht vergeten. De gewezen speler van Haarlem werkte zaterdagavond in Luik zijn eerste wedstrijd af voor Ware- t gein. Zijn optreden duurde slechts 25 minuten. Toen werd de middenvelder van het veld gestuurd. Hij kreeg eerst geel na een forse overtreding tegen Frans van Rooy, die meteen geblesseerd het veld moest verlaten. Slechts enkele minuten later kreeg Atte veld een rode kaart na opnieuw een grove charge. Howard Kendall weg bij Everton londen Howard Kendall heeft zaterdag ontslag genomen als manager van de Engelse eerste divisieclub Everton. Hij nam zijn besluit ondanks de zege van 1 -0 op eigen veld tegen Southamp ton. Kendall gaf na afloop nog zijn normale persconferentie over de wedstrijd en maakte geen melding van het feit dat hij weg was bij de club. Dat werd pas in een communiqué bekendge maakt nadat de trainer het stadion had verlaten. Kendall weiger de een reden te noemen. McLaren praat met Alboreto london McLaren heeft gisteren een gesprek gevoerd met Mi- chele Alboreto. De 37-jarige Italiaan reed het afgelopen seizoen voor het formule 1-team van Lola BMS. Alboreto vierde zijn be langrijkste successen ongeveer tien jaar geleden toen hij voor Ferrari uitkwam. Vorige week vrijdag contracteerde Ron Dennis, de baas van McLaren, de Fin Mika Hakkinen voor driejaar. Ook de Nederlander Jos Verstappen is een van de kandidaten. De Limburger is echter niet de enige. Want McLaren, dat volgend jaar motoren van Peugeot krijgt, heeft de Fransman Yannick Dalmas uitgenodigd voor een test in Barcelona van 13-17 de cember. Dalmas zou vorige week op Silverstone hebben getest. Slechte weersomstandigheden verhinderden dat. Verstappen had gehoopt ook in aanmerking te komen voor een tweede exa men, maar McLaren geeft met het oog op de Franse belangen mogelijk de voorkeur aan een Franse rijder. De Nederlander zit voorlopig in de wachtkamer. Oogonderzoek Leon Vonk leiden» Leon Vonk bezoekt vandaag het Academisch Ziekenhuis in Leiden om zijn ogen te laten onderzoeken. De voetballer van Rijnsburgse Boys ziet 'zwarte vlekken' voor zijn ogen. Vorige week is Vonk door een scanner in het Haagse ziekenhuis Leyen- burg onderzocht, maar toen werd er niets onregelmatigs gecon stateerd. Het ziekenhuis verwees Vonk voor verdere behandeling doornaar hetAZL. Ambtenaren staan voetbal in de weg voorburg Het duel tussen Wilhelmus en UVS dat gisteren in Voorburg gespeeld had moeten worden, was al voor het week einde van het programma verdwenen. Het ontbrak de gemeente Voorburg eind vorige week, door een overmaat aan opgenomen ATV-dagen, aan voldoende menskracht om de voetbalvelden te rollen. De directie groen op het gemeentehuis besloot toen tot een algehele afgelasting. Ook van Tonegido en Voorburg kwamen er zaterdag en zondag geen elftallen op het eigen complex in actie. hamar Zoeterwoudenaar Jeroen Straathof heeft bij de World Cup-wed strijden in de ijshal in het Noorse Hamar een fabelachtige 1500 meter gereden. Straathof reed met de besten mee en eindigde in een tijd van 1.52.99 als vijfde. Met deze tijd verbeterde hij zijn persoonlijk record met meer dan een seconde. Straathof had zich de laatste tijd in het geheel gericht op deze World Cup wedstrijden. Hij wilde aan iedereen laten zien dat hij een goede 1500 meter kan rijden en dat hij dus niet voor niets genomineerd is voor de Olympische Spelen komende februari in Hamar. Straathof, die zich de afgelopen zomer ook meerdere malen heeft laten zien op de Leidse atletiekbaan in de Leidse Hout, om zijn sprintkwaliteiten wat bij te schaven, bevond zich in een bevoorrechte positie omdat hij moest rijden na cracks als Ritsma, Koss en Zandstra. Straathof wist dat hij onder de 1 minuut 53 moest rijden om met de eerste mee te doen. Straathof, na afloop: „Ik wist dat het hard moest gaan vandaag, het ijs lag er goed bij en ik voelde me goed. Tijdens de race heb ik dan ook geen moment van verslap ping gehad. Ik heb mijn krachten goed verdeeld en kon zowaar op de laatste 100 meter nog versnellen. Zo'n lekkere race heb ik nog nooit van mijn leven gereden. Ik heb me nu in de kijker ge reden maar ik zit zeker nog niet aan mijn top. Ik ben nog jong en beleef nog steeds ontzettend veel plezier aan het schaatsen Als het ijs van Hamar lippen zou hebben, had het de helden Koss en Jansen vurig gekust. De opluchting binnen de beroem de Noorse ijshal was overweldi gend na de al even overweldi gende wereldrecords tijdens de eerste internationale test-case van het olympisch seizoén. „Wat een fantastische dag voor Hamar", jubelden de Noorse kranten. En Björn Lind- stroe, de ijsmeester, stamelde vol van ontroering dat het Vi kingschip nu al, ver voor de gro te opvoering, de snelste baan ter wereld bezit. „Wij hebben record-ijs gemaakt". Het gouden ijsvloertje kostte de organisatie ongeveer 60.000 gulden. Maar aangezien er we reldrecords vielen (plus 25 na tionale en meer dan honderd persoonlijke records), nam een sponsor die schadepost voor zijn rekening. Lindstroe draaide er echter niet omheen dat hij zijn trucendoos volledig had open getrokken. Ideaal schaats- ijs wordt volgens geheime pro cessen gebrouwd. „We hebben de nieuwste snufjes toegepast om perfect glij-ijs met de juiste hardheid te maken. Ik kan niet zeggen welke dat zijn. Maar ze ker is dat de omstandigheden verre van ideaal waren door de onverwacht hoge luchtvochtig heidsgraad en de plotselinge dooi. Het kan nog beter". Lindstroe biechtte op dat hij doodnerveus was geweest, de dagen voor de wedstrijd. Alles stond of viel met een wereldre cord. „Wij hebben ongelooflijk veel kritiek gehad. Tegenvallen de tijden waren funest geweest. Maar van de schaatsers hebben wij veel geleerd, daar ben ik hen dankbaar voori'. Volgens de Noren hebben zij de limiet nog niet bereikt. Rond de Winterspelen worden nieu we filters in gebruik genomen, die het 'zachte' water nog ver der zullen zuiveren. „Ook die installatie kost veel geld", aldus Lindstroe. „Maar wij willen niets aan het toeval overlaten". Want niet alleen tussen de top- schaatsers is de rivaliteit groot, ook tussen de ijsstadions is het een voortdurende competitie. Hamar heeft dank zij de we reldrecords de eerste plaats van Thialf Heerenveen overgeno men op de eeuwige ranglijst van snelste banen ter wereld. Jan de Jong, de Friese ijsmees ter. had er vrede mee. „Men heeft hier iets bijzonders ge presteerd". De ijs-kenner had al een dag tevoren de records aan zien komen, getuige de uitroep: „Die baan glimt enorm, dit wor den supertijden". AC Milan acht een nieuwe enkelopera tie bij Marco van Basten niet noodza kelijk. Ook chirurg Martens, die de in ternational de laatste keer opereerde, is die mening toegedaan. „Rust blijft voorlopig de beste oplossing", stelde de Belgische arts gisteren. „Een nieuwe operatie vormt evenmin een garantie voor een volledig herstel." Volgens een mededeling van mana ger Adriano Galliani kwam het bestuur van AC Milan tot de afwijzende con clusie na bestudering van het medisch rapport van orthopeed dr. Antonio Vil ladot, die de Nederlandse spits onlangs in Barcelona onderzocht. Een nieuwe operatie zou voor Van Basten zes maanden revalidatie betekenen. In dat geval komt ook zijn deelneming aan de eindronde van het wereldkampioen schap voetbal, dat op 17 juni in de Ver enigde Staten begint, in gevaar. „Het is nog heel goed mogelijk, dat Marco bij het WK kan spelen", ver klaarde Mariens gisteren nadat hij de enkel van Van Basten opnieuw had on derzocht. „Het genezingsproces laat zich in dit specifieke geval moeilijk voorspellen. Na de operatie verliep de revalidatie aanvankelijk vlot. De laatste fase geeft nu de nodige problemen. Gezien de huidige toestand van de en kel moet Marco voetballen voorlopig nog Vergeten. Pas als hij helemaal fit is, mag hij zijn rentree op topniveau ma ken en dat kan nog wel even duren." Mariens vindt het een goede zaak dat Van Basten ook andere enkelspe cialisten, zoals Villadot. om een dia gnose vraagt. „In het belang van de pa tiënt moet naar de beste oplossing worden gezocht". Het was een explosie van verbetenheid en frustratie. Het was de noodkreet van een getergd man, die vreest dat zijn missie mislukt. Dan Jansen is de snelste sprinter aller tijden, maar zelden als de grootste erkend. In de schaats hal van Hamar waar straks de olympische medailles wor den uitgereikt - medailles die hij nooit heeft kunnen win nen - brak hij een magische barrière. Maar bevrijdde Jan sen zich vooral van zijn obsessie. Met zijn weergaloze wereldrecord op de 500 meter wilde hij alleen zeggen: „Over twee maanden, hier in deze hal, is dat goud voor mij. En voor niemand anders". hamar paul berkhoutdat explosieve lijf. Hij raakte niet buiten zinnen van emotie, hoewel deze historische door braak veel trieste herinneringen boven haalde. Dan Jansen was gewoon 'happy'. „Ik wilde eer ste zijn die onder de 36 secon den dook", verklaarde hij. „Dat is een heel speciaal gevoel. Toen ik in maart plotseling 36.02 schaatste, geloofde ik er in dat het mogelijk is. Nu het zo ver is, zullen anderen spoedig volgen. Ik heb hen er nu ook van overtuigd dat er geen limiet is. En als dit in december al lukt, dan zal het voor mij in februari geen probleem zijn". gpd-verslaggever „Sprinten is een 'state of mind'; een geestestoestand", zo sprak zijn coach. Tegenslag en beze tenheid hebben Dan Jansen ge louterd in zijn gevecht tegen mentale barrières. Binnen de 36 seconden 500 meter per schaats afleggen, was zo'n grens. In het land van de besneeuwde den nen vond hij de optimale ont spanning, de juiste combinatie van macht en souplesse om die muur te verwoesten. Zaterdag middag kwart over een vloog de 28-jarige Amerikaan over het Noorse record-ijs. Een verbijste rende race, die de perfectie be naderde en eindigde na 35.92 seconden. Een dag later impo neerde hij opnieuw: 35.96. Een tijd die, gezien de door de hoge snelheid lastige laatste binnen- bocht, nog hoger mag worden aangeslagen. „Ik had tranen in mijn ogen", zei Peter Muller, de trainer van Jansen, vanachter zijn donkere zonnebril. De eerste woorden van Dan Jansen waren echter veelzeggender. „Ik had sneller gekund. Ik herinner mij zeker twee misslagen". Hij is flegma tiek, hoe zeer dat ook vloekt bij Spelen Dan is het Vikingschip het stra lend middelpunt van de Olym pische Spelen. Het evenement dat van Dan Jansen een ridder van de droevige figuur dreigt te maken. In 1988, in Calgary, be leefde hij onder de vlag met de vijf ringen tragische momenten. Zijn zuster Jane stierf aan leuke mie, enkele dagen voor Jansens start. Zij vroeg hem op haar sterfbed toch deel te nemen, opdat zijn droom haar droom zou mogen zijn. Een ontgoo chelde Jansen kwam op zijn fa voriete afstanden echter beide Voorsprong Peter Muller verwacht na het hoogstandje dat over twee maanden meer schaatsers on der de magische 36 zullen dui ken. „Maar Dan heeft nu een voorsprong. Hij is al over de grens, hij weet hoe dat voelt. Er zit voor hem nog veel meer in. Hij is mentaal sterk nu, traint thuis in Milwaukee en kan zo vaak bij zijn gezin zijn als hij wil. Dat is allemaal belangrijk Dan Jansen heeft zijn missie voltooid. De magische 35-seconden grens is doorbroken Jansen serieuzer dan ooit met zijn sport bezig. Dan Jansen, de hem". Volgens Muller i^ held van de wereldbeker-si in Hamar, is meer dan de eerste gebroken. Ee schaatser ter wereld die de ma- verleden, een gische 36-seconden grens heeft sie. |j leiden»gerard baas voetbalmedewerker De voetbalploegen van Lugdunum en SJC haalden gis teren het einde niet in De Kik kerpolder. Even voor de rust hield arbiterVerbeek uit Rotter dam het voor gezien. De sporti viteit was omgeslagen in een vechtpartij tussen de Leidse en Noordwijkse voetballers en dat was voor de leidsman reden om het tweedeklasse-duel te staken. SJC leidde met 0-1. De partij zal op een latere datum worden uitgespeeld. Als officiële reden voor het staken van de wedstrijd gaf Ver beek op dat hij het niet verant woord vond om verder te spe len. „De wedstrijd zou ontaard zijn in een veldslag. Een 'afkoe lingsperiode', hoe lang dan ook, zou geen enkel effect hebben gehad", aldus Verbeek, die voor het eerst in zijn 17-jarige loop baan als KNVB-scheidsrechter tot staking moest overgaan: „Het begon allemaal redelijk sportief, er werd fel maar met respect voor elkaar gespeeld. Tot ongeveer de dertigste mi nuut. Ik heb toen beide aan voerders gezegd dat ik strakker zou gaan fluiten, omdat de grenzen van de sportiviteit wer den overschreden De actie van de scheidsrechter kwam te laat. De gemoederen waren zo verhit, dat een escala tie onvermijdelijk was. Die ne gatieve climax kwam er ook. Na een aantal keren stevig te zijn aangepakt ging I.ugdunum- spits Harm de Vos te fel in op Noordwijker Menno van Rooij- en. Een gele kaart voor de Lei- denaar was het resultaat. De Vos reageerde zijn frustraties verbaal af op de scheidsrechter waama hij uit het veld werd ge stuurd. Met enig misbaar verliet De Vos het veld. Beide partijen waren hierna klaar om verder te gaan toen Cees van Tongeren opeens op het gras lag. Dit incident was geheel aan de scheidsrechter en een groot deel van het publiek in De Kik kerpolder voorbij gegaan. De 'Leidse' achtervolging op Noordwijker Michiel Steenber gen, in de thuiswedstrijd ver antwoordelijk voor het gebles seerd uitvallen van Jeroen Brus- see, was echter voor een ieder zichtbaar. Steenbergen, die zei de hele wedstrijd het idee te hebben gehad dat hij werd 'ge zocht' door enkele Lugdunum- spelers, werd het doelwit en kon slechts met de hulp van mede spelers aan wraakacties ontko men. De scheidsrechter liet bei de partijen gelijk inrukken en maakte na een paar minuten bekend de wedstrijd niet te ver volgen. Matige wedstrijd Tussen alle schermutselingen door was er sprake van een ma tige wedstrijd met veel onder brekingen voor blessurebehan delingen. Tekenend voor de, toen nog, goede sfeer was dat beide ploegen telkens de bal uittrapten om de verzorgers hun werk te laten doen. De in gooi werd steeds netjes terugge gooid. Die terugkerende teke nen van sportiviteit waren voor de toeschouwers de enige mo menten om de handen op el kaar te brengen. Het spelpeil gaf daar namelijk geen aanleiding toe. Er waren wat kansjes voor SJC, maar Lugdunum-goalie Marcel IJzendoorn had geen moeite om zijn doel schoon te houderu De Leidenaars stelden hier bitter weinig tegenover. Harm de Vos liep zich stuk op de zwartwitte muur en Mifchel Prins kreeg wel veel ruimte, maar werd nauwelijks aange speeld. SJC speelde verzorgder, zonder echt potten te breken. Tot de 35-ste minuut. De lange Paul Pijpers kopte een voorzet van Richard Marijt in de korte hoek. Bij deze treffer ging Mar cel IJzendoorn niet vrijuit, hij dook over de bal heen. Lugdunum was wakker ge schrokken en ging wat agressie ver spelen. Er was immers tijd genoeg om het tij te keren. Cees van Tongeren schoof door naar het middenveld en de thuisclub leek inderdaad in staat om re vanche te gaan nemen voor de 5-0 nederlaag in Noordwijk in de openingswedstrijd van de competitie. Bij een van de aan vallen werd Harm de Vos in zijn ogen onreglementair gestopt. De scheidsrechter liet doorspe len en de hierna volgende actie van De Vos werd de indirecte aanleiding voor het staken van de wedstrijd. Lugdunum-S)C 0-1 (geslaakt na 43 minuten). 35. Pijpers. Toeschouwers: 200. Scheidsrechter: Verbeek. Geel: De Vos (Lugdunum), Hazenoot (SJC). Rood: De Vos (Lugdunum). Lugdunum. IJzendoorn, De Roo. Van Tongeren. De Rooy, Van As. Van der Weijden, Verhoogt. Onstenk, Redcl. De Vos. Prins. SJC: Van der Meer, Brouwer. Van Rooijen, De Haas, Van Kesteren, Smit. Hazenoot. Marijt. Pijpers, Marlens. Steenbergen. keren ten val. Dat verhaal heeft hem getekend, zegt Muller, en geketend. „Het is een deel van zijn leven geworden. In Ameri ka, waar schaatsen een kleine sport is, heeft hem dat bekend heid en sympathie geschonken. Ook dit record zal de nationale televisie halen. Omdat het Dan Jansen is, je weet wel wie... Het drama van toen wordt opnieuw verteld. Hij vindt het vreselijk, maar kan dat niet meer veran deren". Vier jaar later bij de Winterspelen in Albertville kon hij niet afrekenen met dat ver driet. In februari van het vol gend jaar op dezelfde piste moet dat wel lukken. De ontwikkeling op de sprint heeft een opmerkelijk vervolg gekregen. Yevgeny Kulikov, de sprinter die twee barrières doorbrak (de 38 en 37 secon den-grens), dook in 1981 voor het eerst onder de 37 seconden. In 1988 werd over Uwe Jens Mey (record op de eerste 100 meter 9.54!) voorspeld dat hij in no-time de volgende muur zou slechten. Het duurde vijf jaar langer en gebeurde nog wel in december. De maand waarin nog nooit een 500-meter record werd gevestigd. Mpp Het einde van Lugdunum - SJC in beeld. Scheidsrechter Verbeek, die de wedstrijd even later zal staken, houdt - met SJC-doelman Ted van der Meer - Noordwijker Michael Steenbergen in bedwang. Lugdunum-goalie Marcel IJzendoorn (rechts) komt ook een handje helpen. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15