UIT 'Met dat instrument heb ik een haat-liefdeverhouding' Rtv show V 'Programma over televisie is geen overbodige luxe' Kijkje achter de schermen van rampenteam MAANDAG 6 DECEMBER 1993 Marty's leven kwart eeuw in teken van de trompet M ijn leven wordt be- M heerst door de trom- m té pet. Al vijfentwintig jaar. Het instrument bezorgde hem succes, maar ook ellende. Middenin misschien wel het diepste dal van zijn leven begon Riny Schreijenberg, gescheiden en totaal berooid, aan een nieu: we uitdaging: een eigen studio. Die is de laatste jaren uitge groeid tot een florerend bedrijf waar sterren als Koos Alberts en Marianne Weber hun heil heb ben gevonden. Juist zijn eigen trompet zorgde voor die studio voor het eerste echte succes. ,,Ik heb een haat-liefde verhouding met dat instrument", vertelt hij. Hij vierde vorige maand een drievoudig feest. Allereerst zijn verjaardag (Marty werd 39), ten tweede zijn zilveren artiestenju bileum en tot slot het vijftien ja rig bestaan van zijn studio MM Productions. Marty's leven is van jongsafaan verbonden ge weest met muziek. Gezegend met een slim zakelijk instinct richt hij zijn pijl en boog nu op Duitsland. ,,De markt is daar vijf keer zo groot als in Nederland", noemt hij als één van de rede nen daarvoor. Bij toeval rolde Marty een kwart eeuw geleden het arties tenvak in. Via zijn vader, die voorzitter was van de drum band, kwam hij in aanraking met het instrument dat zijn le ven zou beïnvloeden: de trom pet. Om de lessen bij pedagoog Freddy Grin te betalen, ging zijn moeder huizen en kantoren schoonmaken. ,,Ik kom uit een Riny Schreijenberg, alias Marty, wordt al vanaf zijn veertiende jaar geobsedeerd door de trompet. foto archief arbeidersgezin", zegt Marty. „Toen een oom voorstelde om lessen te nemen bij Grin, vroe gen mijn ouders hem of hij niet goed bij zijn hoofd was." Maanserenade Op 8-jarige leeftijd werd hij door ex-Havenzanger Frans van Londen gevraagd om in een dansorkestje te spelen. Een op treden voor carnavalsvereniging De Spotveters, waar een platen baas hem opmerkte, resulteerde in een uitnodiging voor een wedstrijd bij Rutex in Rotter dam. Marty won die wedstrijd en mocht een plaatje maken. Dat gebeurde overigens niet meteen. „Een tijdje later kreeg mijn moeder het aan haar hart en mocht niet meer werken. Dat zou betekend hebben dat ik Rémi van der Elzen presenteert 'Teevee Studio had moeten stoppen met mijn studie. Toen herinnerde ik me dat die aanbieding voor het ma ken van een plaat er nog steeds lag." Vanaf dat moment ging het razendsnel. Onder leiding van producer Hans van Hemert (la ter verantwoordelijk voor de successen van onder anderen Mouth MacNeal en Luv') nam Marty Maanserenade op. Een optreden in het programma Voor de vuist weg van Willem Duys deed de rest. Nederland liep massaal naar de platenzaak om het singletje te kopen. In korte tijd stond Marty, 14 jaar oud, bovenaan de hitlijsten. „Ik besefte niet wat er ge beurde", zegt hij nu over die tijd. „Iedereen vertelde me dat ik één stond in de hitparade, terwijl ik niet eens wist dat zo iets bestond. Vanaf mijn zeven de had ik klassiek gestudeerd." Vriendjes had Marty destijds nauwelijks: buiten spelen deed hij nooit in zijn jeugd. „Ik stu deerde elke dag urenlang. Uit plichtsbesef. Ik zag mijn moe der elke ochtend vertrekken om te gaan schoonmaken. Dat maakte een enorme indruk op mij." Jarenlang leek het succes niet te stuiten. Zes tot zeven Top 40- hits op een rij en daarnaast nog eens een lange reeks elpees. „We hebben geprobeerd te tra ceren hoeveel platen er van mij in die tijd verkocht zijn. Alleen al in de Benelux gaat het om ongeveer een miljoen exempla ren. In het buitenland is mijn carrière nooit echt van de grond gekomen zoals bijvoorbeeld wel met Heintje in Duitsland ge beurde. Toch heb ik op een paar landen na de hele wereld gezien." James Last Zestig optredens per maand waren voor Marty heel gewoon, net zoals het afleveren van zo'n drie elpees per jaar. Een tournee door Zuid-Afrika bracht hem in contact met James Last, met wie de trompettist aan enkele platen meewerkte. „Ik dacht eerst dat ik voor de gek werd ge houden toen ze mij daarvoor vroegen. Stuur de tickets maar op, zei ik. Een paar dagen later kwamen die tickets inderdaad per post." Er is in die periode gigantisch veel langs hem heen gegaan, verzucht hij. Als producer pro beert hij te voorkomen dat zijn artiesten hetzelfde overkomt. - Naast ziin trompet heeft Marty ook zijn hart verpand aan zijn studio 'MM Productions'. foto cees mooy „Zelf wil ik niet meer optreden. Na vijftien jaar had ik het wel gezien. Alle zalen in Nederland heb ik gehad. Van clubhuizen tot Ahoy'. Als musicus kreeg ik zo'n sik van mijn eigen hits; overal moest ik dezelfde zeven of acht nummers spelen. Eén keer heb ik een black out gehad. Dat was bij een optreden in De Doelen in Rotterdam. Ik ben toen huilend van het podium gelopen. Dat was verschrikke lijk. Anderhalf uur later stond ik weer op de Bühne." Problemen in zijn privéleven resulteerden in de oprichting van MM Productions. „Ik wilde bewijzen dat ik zonder trompet ook iets kon bereiken", legt Marty uit. De eerste zeven jaren verliepen moeizaam. „Ik begon in een keldertje, had allerlei B- artiesten onder mijn hoede en maakte piratenplaatjes en der gelijke. Acht jaar geleden haalde ik Stella van de straat. Het grote succes kwam met De Gouden Trompetten. Daarmee kreeg ik grond onder mijn voeten. Collega's in het muziekvak bleven hem argwanend aankij ken. Ook toen Marty de carrière van Koos Alberts redde. „Met Koos lukt het altijd wel", kreeg hij menigmaal te horen. Maar met de lancering van Marianne Weber toonde hij aan wel dege lijk over de juiste kwaliteiten te beschikken. „De gevestigde or de doet er alles aan om je nek te breken", zegt hij. „De eerste ja ren van niet scoren zijn toch heel goed geweest. Ik probeerde leuke produkten te maken met weinig middelen. Daar leer je veel van." Met man en macht Vier jaar geleden verhuisde MM Productions naar een onderko men op een Arnhems industrie terrein. Daar wordt nu met man en macht gewerkt aan een tweede studio. Het is de bedoe ling dat die vanaf januari opera tioneel wordt. Bij het bedrijf werken nu dertien mensen, dat waren er vorig jaar nog vijf. Marty heeft inmiddels ook het aantal activiteiten uitgebreid. De artiesten dragen voor 'slechts' twintig procent bij aan de omzet. Het bedrijf maakt te genwoordig ook commercials, beschikt over een eigen muziek uitgeverij en platenlabels en kent een afdeling special pro ducts. „Iedereen kan platen verko pen, mits er een goed idee aan hangt. Kijk, ik gok ook wel eens mis. Dat is inherent aan het gokken. Het is een absoluut spel dat gespeeld moet worden. Soms ontbreekt er een schakel- tje. Dan moet je constateren waar het verkeerd is gegaan. Met die kennis moet je wat doen. Daar kun je een giganti sche energie-prikkel van krij gen. Je moet negativisme om bouwen in positivisme en voor al niet inslapen." Volgens het Rampen Identificatie Team is de Nederlandse samenleving, de overheden incluis, onvoldoende 'rampbewust'. Documentaire over de berging van slachtoffers HILVERSUM GPD ANP-fotograaf Paul Stolk hoorde over het plan voor een televisiedocumentaire over de identificatie van slachtoffers van ongelukken door het vergelijken van tandheelkundige gegevens. Deze bena dering vond hij te beperkt en stelde voor een uitgebreider beeld te schilderen van alle aspecten van de berging en de iden tificatie van dode lichamen. De NOS en het Rampen Identificatie Team (RIT) ga ven daaraan Jiun medewerking. Het is de eerste, en voorlopig de laatste keer dat vertegenwoordigers van het rampenteam van de politie in de openbaarheid treden. Paul Stolk legde zijn fototoestel terzijde en nam de came ra op de schouders en ging met intervie wer Oscar van der Kroon op pad. Stolk en Van der Kroon maakten vorig jaar de schokkende documentaire 'Een rustige jaarwisseling' over jeugdige vuur werkslachtoffers in Rotterdam. Hun nieuwe project, genaamd 'Iemand moet het toch doen', nam maar liefst een jaar in beslag. De documentaire kwam tot stand in over'eg met de bergers en de nabestaan den van de slachtoffers. Er wordt al en kele jaren druk op het RIT uitgeoefend door diverse media om een kijkje te mo gen nemen achter de schermen van dit zware en emotioneel beladen werk. Dit wordt steeds geweigerd omdat de men sen tijdens het werk zodanig onder spanning (moeten) staan dat ieder con tact met de buitenwereld leidt tot con centratieverlies. Paul Stolk fotografeerde op de plek van de Bijlmerramp en wilde wel eens weten wat die mensen in die 'hesjes' precies uitvoerden. Vaste afspraken werden gemaakt met de leiding van het RIT, dat een onderdeel is van de politie en bestaat uit 25 vaste medewerkers. Flink wat beeldmateriaal werd door het RIT ter beschikking ge steld en is ook nooit eerder vertoond, zoals technische fragmenten van identi- ficatiewerk, registraties van de berging van slachtoffers, confrontaties van fami lieleden met slachtoffers, maar ook bij voorbeeld beelden van een enthousiast medisch team uit Suriname dat in zin gen uitbarst als een belangrijk deel van de lichamen na de SLM-ramp is geïden tificeerd. Eindredacteur Ad van Liempt: „We wilden niet laten zien hoe erg de rampen waren. Het tonen van schokkende beel den werkt contraproduktief. Onze be doeling was het overdragen van infor matie over het werk van de bergers." In de documentaire worden de verha len van vier leden van het team voorge steld. Zij vervulden een centrale rol bij de berging en identificatie van de slacht offers van de vliegtuigrampen in Surina me, Nepal, de Bijlmer en Faro: Rinus Je- remiasse (de berger), Jan Albers (de be schrijvervan de stoffelijke overschotten), Rinus Broer (inwinner van informatie bij nabestaanden) en Leen van der Pols (lei der van het RIT). Jeremisasse vertelt boos te zijn ge weest op de Amsterdamse burgemeester Van Thijn dat deze de bergingsoperatie in de Bijlmer onder grote tijdsdruk zette, waardoor volgens hem fouten zijn ge maakt. Te vroeg werd de grond afgegra ven en overgebracht naar een vuilstort plaats. Daar bleek dat er nog diverse stoffelijke resten tussen het puin lagen en de bergers moesten op die plaats hun werk weer voorzetten. Verder werden de bergers bij de Bijl merramp door de overheid in eerste in stantie niet serieus genomen over de schatting van het aantal doden. Jeremi- asse en zijn mensen wisten maandag al, de dag na het ongeval, dat het dodental niet hoger dan honderd kon zijn, in weerwil van de mededelingen van Van GESPROKEN Midas Dekkers in éVARATV-Magazine: „Ledigen vult. Haal je braaf een hond uit1 het asiel, kun jeer donder op zeggen dat het leeggekomen hok vrijwel meteen weer vol zit, ongeveer zoals bij die kroket die je uit de voorkant van de muur trekt en van achteren weer wordt aangevuld. Zo komt een mens nooit van zijn kroketten of honden af." Margreet Blanken, alias zuster Rei- ni uit MCW in Privé: ,,lk vind dat het mogelijk moet zijn om de maTtresse van je man uit te nodigen om bij je te komen eten. Een mens is niemands be zit. Als een man van twee vrou wen houdt of een vrouw van twee mannen, moet dat kunnen. Wie ben jij dan om te zeggen: Je mag alleen van mij houden? Ik geloof niet zo in: ik trouw met jou, voor eeuwig tot de dood ons scheidt. Natuurlijk is zo'n maïtresse geen ideale situatie. Gelukkig heb ik het zelf ook niet meegemaakt. Ik hoop alleen dat het ooit zo ver komt dat we een ander mens niet claimen." Als Lisa Stansfield zwanger wordt is zij misschien in staat om van de sigaretten af te blijven, foto ar chief Lisa Stansfield in Veroni- foto archief Thijn die toen nog rekening hield met 250 dodelijke slachtoffers of meer. RIT-leider Leen van der Pols, wiens missie naar Kathmandu gefilmd is, is van mening dat de Nederlandse samenle ving, de overheden incluis, onvoldoende 'rampbewust' is. „Er worden wel com missies in het leven geroepen en ram penplannen gemaakt, maar niemand die eraan denkt om ons op te roepen." Hij en zijn medewerkers moeten vaak hemel en aarde bewegen om hun werk te kun nen beginnen. In sommige gevallen moeten ze uit eigen zak vliegtickets voorschieten om op de plaats des on- heils te komen. Het summum van bu reaucratie ondervond Jan Albers in Suri name. Door belangenconflicten in dat land moest hij twee dagen werkeloos af wachten voordat hij aan het werk kon beginnen. Het werk is zwaar, zeggen alle bergers, maar ze houden rekening met de ver werking van eikaars emoties. „En we we ten voor wie we het doen." Namelijk voor de nabestaanden die niet kunnen leven in onzekerheid over het lot van hun familieleden. „Ik heb alles al geprobeerd om van het roken af te komen: nicoti- ne-kauwgum, acupunctuur, hyp nose, je kunt het zo gek niet ver zinnen. Ik werd er alleen maar chagrijnig van. Ik begon met ser vies te smijten en heel wat men sen in mijn buurt hebben het moeten ontgelden. Alleen als ik ooit zwanger raak kan ik er mis schien vanaf blijven. Maar op het moment dat het kind geboren wordt, gil ik waarschijnlijk al weer om een sigaret." Actrice Julia Roberts in Humo: „Ik probeer een gewoon leven te leiden. Maar kijk: op een ochtend sta ik op. Ik knoop mijn haren sa men, trek snel een jurk aan en ga om de hoek een krant kopen, zon der te merken dat ik vanuit een bestelwagen werd gefilmd. Enke le dagen later zie ik die opnamen in een TV-show, met het com mentaar van een vrouw erbij, die zegt dat ik er slordig bijloop en dat ze me het adres van een goeie kapper kan geven. Alsof ik eerst naar de kapper zou moeten voor ik een krant ga kopen. Wat gaat er om in het hoofd van die vrouw die dit soort onzin 'nieuws' vindt." Actrice Kiki Classen in Privé: „Ik heb mijn relatie en kinderen krijgen altijd los van elkaar ge zien. Misschien wil ik wel een kind alleen opvoeden. Vroeger heb ik altijd gedacht: ik wil wel kinderen, maar geen man. Van dat idee ben ik een beetje afge stapt sinds ik bij vriendinnen heb gezien hoe zwaar het is om in je uppie kinderen groot te brengen. Weliswaar heb je dan niet de last van een man, maar ook niet het gemak." Hans Böhm in Story: „Met welk schaakstuk ik me het meest verwant voel? Met het paard. Het paard is grillig en kan over andere stukken heensprin- gen en bochtjes maken. Ik tracht ook altijd te ontsnappen aan orde en hokjesgeest." Susan Flannery, alias Stephanie uit 'The Bold and The Beautiful1 in Weekend: „Het is keihard werken in een soap. Ziek-zijn is er bijvoorbeeld niet bij. Er wordt van ons ver wacht dat we zo sterk zijn als een paard. Het gebeurt geregeld dat een van ons met koorts voor de camera staat. Vaak krijgen we pas kort voor de opnamen het script onder ogen. Je hebt dan maar weinig tijd om je tekst te leren en je in te leven in situaties. Het is het geld dat me stimuleert iedere dag te komen." Jack Spijkerman in VARA TV-Maga- zine: ,,lk ben nog steeds een idealist, maar wel een met wat meer reali teitszin. In het begin had ik nog de neiging te zeggen: jongens geef mij een hamer en een zaag, dan zal ik de wereld wel eens verbouwen. Ik ben nu op het punt dat ik zeg: geef mij een ha- mer en een zaag, dan ga ik eerst met de keuken beginnen." Een programma dat wordt ge maakt met een laag budget, Böhm), die zijn i hij i 0 zal ge- week op nal-i Pim de la Parra. Zo omschrijft Rémi van der Elzen het pro gramma 'Teevee Studio', dat ze bij de KRO presenteert. „Een zo laag mogelijk budget dwingt je tot de bodem van je mogelijk heden te gaan", zegt Van der El- 'Teevee Studio' is volgens de makers 'een kittig programma over televisie'. Omdat alleen de TV aan bod komt wil Rémi van der Elzen het geen mediapro- gramma noemen. „Dat wekt hooggespannen verwachtingen. ven over wat nij in een weex televisie gezien heeft. Maar zal ook praten over de persoon zelf. De reportage kan over alles gaan dat met TV te maken heeft. Sketches Ook zijn er opvallende en won derlijke TV-momenten te zien. „Het gaat erom wat televisie met mensen doet, en wat men sen met televisie doen. Bijvoor beeld iemand die aan een kwis meedoet en verschikkelijk ver liest. Of mensen die in docu mentaires verschijnen over con troversiële onderwerpen, en de volgende dag weer gewoon over straat moeten." De sketches die in 'Teevee Studio' te zien zijn, schrijft Ré mi zelf, en Stefan Stasse speelt ze. De ze sketches hoeven niet per se over de actualiteit te gaan. „We vinden het veel aardiger ontwikke lingen op televisie te volgen, en daar op een satirische ma nier op in te gaan. Satire is het leukste om te doen, maar ook het interviewen ligt mij. Beide kun je terugvinden in 'Teevee Studio'. Daarom is het voor Rémi van der Elzen: „Een zo laag mogelijk budget dwingt je tot de bodem van je moge lijkheden te gaan." foto erik snoek Je kunt je programma ook aller lei benamingen gaan geven als prikkelend en lichtvoetig. Maar het is aan de kijker om daarover te oordelen. Daarom hebben we het 'een kittig programma over televisie' genoemd. Daar kun je meer kanten mee op. Kittig is een archaïsch woord, ook ou bollig ja, maar daarom juist leuk." Als mensen het wél zien als een mediaprogramma, dan vindt Van der Elzen dat niet erg. „Ik heb laatst alle televisiepro- gramma's geteld die in een week op de vijf' Nederlandse er 872. Dat is een verbijsterende hoeveelheid. Als je dan kijkt naar het aanbod, dan is een programma als 'Teevee Studio' geen overbodige luxe." 'Teevee Studio' omvat een studio-gesprek, een reportage en een aantal sketches. Van der Elzen ontvangt wekelijks één gast (vandaag is dat Hans mij een programma dat ik altijd al wilde maken." 'Teevee Studio' is ontstaan uit 'Heb ik iets gemist', waarin herhalingen van KRO-programma's werden uitgezonden. Hoofd in formatieve programma's, Ton Verlind, wilde stoppen met dat programma 'omdat er meer is', zoals de KRO-slogan luidt. Maar wel meer met minder geld. 'Teevee Studio' is het tweede programma in de nog korte pe riode dat Rémi van der Elzen op televisie te zien is. In augustus van dit jaar was zij voor het eerst op de buis met het pro gramma 'Nou dit weer'. Ze is vooral bekend van de KRO-ra- dio, waar ze nu de mediarecht- bank Het Paleis presenteert, en voorheen onder meer Meden en Perzen, Andere koffie en Damokles. „Ik heb veel te danken aan de radio: routine, ervaring. Bij de KRO worden de laatste tijd de muren geslecht tussen TV en radio. Mensen gaan gebruik maken van eikaars kennis. Ik zweef daar zo'n beetje tussen-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12