Compact roek-oordeel van rechter Maximum Bob Cultuur Kunst Publiek storende factor bij volksmuziek in de X The Right Size maakt absurde geloofwaardig AKO kiest voor literaire beroepscritici als jury De Sunshine Boys Pijnlijke foto's uit ex-Joegoslavië Orkest beter dan dirigent MAANDAG 6 DECEMBER 1993 11 Grote schenking voor museum heinoMuseum 't Nijenhuis bij Heino heeft dankzij een parti culiere schenking de beschikking gekregen over een grote collec tie hedendaagse kunst. De schenking betreft enige honderden schilderijen, tekeningen, prenten en sculpturen van Nederland se kunstenaars uit de periode 1970 tot heden. In de collectie zit ten werken van kunstenaars als Henk Visch, Cees Andriessen en J.C.J. van der Heyden. Voorwaarde voor de schenking is wel dat het grootste deel van de verzameling permanent geëxposeerd wordt. De beschikbare tentoonstellingsruimte van het museum is daarvoor te klein maar er is een uitbreidingsplan in de maak. Vredesconcerten van Theodorakis athene» De Griekse componist Mikis Theodorakis, die de melo die gemaakt heeft van het Palestijnse volkslied en van een koor werk, 'de ballade van Mauthausen', ter herinnering aan de Holo caust, wil 'vredesconcerten' organiseren in Israël en in Jericho op de westelijke oever van de Jordaan. ,,Ik ben bereid de grote hoop op vrede te vieren met mijn muziek, voor mij is het een heilige zaak", aldus de 68-jarige componist. Theodorakis hoopt dat de door hemzelf te leiden concerten een groot publiek trek ken. „Ik wil geen spectaculair optreden dat uitsluitend gereser veerd is voor de elite, het moeten concerten worden voor het Is raëlische en het Palestijnse volk." Concert van Texas delft» De Schotse band Texas geeft in februari volgend jaar drie concerten in Nederland. In 1990 was de groep voor het laatst in Nederland te zien op het Pinkpopfestival. Op 20 februari treden ze op in de Oosterpoort in Groningen, op 21 februari in het Noorderligt in Tilburg en op 22 februari in Muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht. De kaartverkoop voor de drie concerten be gint aanstaande zaterdag bij de bekende voorverkoopadressen. recensie dick hermsen Concert: 'Afterhours'. Gezien: 4/12, Cul tureel Centrum de X, Leiden. Met weinig respect voor de prestatie van het viertal op het podium, maakte de eigen aan hang zoveel herrie, dat de mu ziek zo nu en dan nauwelijks hoorbaar was. De Ierse formatie Afterhours speelde zateravond in cultureel centrum de X. Wan neer ze door Nederland toeren reist er voortdurend een grote groep Ierse enthousiastellingen mee, die het de welwillende luisteraar bepaald niet gemak kelijk maakt. Vooral hard en ir ritant door de muziek heen pra ten luidde het devies, zo leek wel. Daarbij werd er onophou delijk heen en weer gelopen door de zaal. Het maakte het al lemaal reuze moeilijk om onge stoord van de muziek te genie- Afterhours speelt van Ierse, Schotse en Engelse muziek. Het is volksmuziek, maar wel hele gecultiveerde. Over het samenklinken van de instrumenten is goed nage dacht. De composities zijn mooi en vaak best complex in ritme en akkoorden. De meer stemmige zang is knap op el kaar afgestemd. De fijne afwer king van de stukken maakt ze tot echte luistermuziek. De afwisseling in het repertoi re is groot. Opzwepende dans muziek, typisch Iers, wordt af gewisseld met ingetogen balla des. De diversiteit wordt ook ge zocht in de veelsoortigheid van de instrumenten. De gitaar en de Bouzouki vormen de belang rijkste basis voor de stukken. Daarnaast klinken er ook flui ten, een doedelzak en een bodhran, een trommel van Kel tische afkomst. De frisheid van de muziek en de vitale uitstra ling van de groep zorgen ervoor dat het viertal een goede repu tatie aan het opbouwen is in heel Europa. Afterhours verte genwoordigt het betere soort Ierse volksmuziek. Voor het eerst in het zevenjarig bestaan van de AKO Literatuur prijs is er een jury benoemd die, met uitzondering van voorzitter en voormalig EG-commissaris mr. F. Andriessen, geheel-be staat uit literaire beroepscritici. Deze jury krijgt tot taak een lijst van zes uitverkoren boeken op te stellen. De uiteindelijke beslissing wie van de zes au teurs de prestigieuze prijs krijgt, wordt genomen door een groep van vijftig „tot oordelen in staat geachte lezers." De inzendingen voor de prijs van 1994 worden beoordeeld door Jessica Durlacher (recen sente voor onder meer Vrij Ne derland), Marcel van Nieuwen- borgh (chef-redacteur 'Stan daard der Letteren'), Arjan Pe ters (literatuurcriticus voor on der meer De Volkskrant), Frans Roggen (literair recensent De Morgen en Nieuwe Wereldtijd- Nijmeegs trio met nieuwe cd, zaterdag in het LVC Collegamuzikanten kennen het Nijmeegse trio Maxi mum Bob niet alleen van de degelijke en stevige rock die ze spelen, maar ook door de eigenzinnige cartoon-graffiti die ze in binnen- en buitenland op kleedkamermuren achterlaten. Sinds kort kunnen platenkopers ook van Bob-bassist Eddie Laps tekenkunst meegenieten. In het tekstboekje bij de nieuwe Maximum Bob-cd 'Get Across'. haarlem peter bruyn Maximum Bob. Eddie Lap, gita rist Michiel van der Zee en drummer Thierry Bellaire ver noemden hun band naar de Amerikaanse rechter Robert Isom Gibbs, die berucht was omdat hij bij schuld altijd de maximum straf gaf. Ook de drie Nijmegenaren gaan voor het maximale. Muzikaal dan. Er zijn duidelijk overeenkomsten met andere Nederlandse 'povver- rock'-trios als Sjako! en het Frie se Lui. Stuk voor stuk bands die er naar streven om niet voor de hand liggende melodie- en rit mestructuren zo in de songs te verwerken, dat het toch ver trouwd klinkt. Maar terwijl bij voorbeeld Sjako! zich op het po dium helemaal - maar dan ook helemaal - op de muziek con centreert, heeft Maximum Bob altijd veel waarde gehecht aan het theatrale aspect van de show. Entertainment is niet „Nee natuurlijk niet," rea geert Michiel. „We willen niet afwachten tot het publiek door onze muziek gepakt wordt, maar pakken dat publiek meteen zelf. Als je zoals wij ja renlang in het kraakpandencir cuit gespeeld hebt, soms voor vijf man, dan leer je om echt helemaal tot de bodem te gaan," valt Eddie bij. „Dan voelt het publiek dat ze echt iets meegemaakt hebben." Maar de tijd van de kraakpodia is voor Maximum Bob inmid dels voorbij. En dat is voor een niet gering deel te danken aan de begin 1992 verschenen en uitstekend ontvangen debuut plaat 'Be my Judge', voorzien van een opvallend hoesje: de drie Maximum Bob muzikanten hangend aan grote houten krui zen, niet op de berg Golgotha, maar ergens in een Hollands landschap. „Nee echt geshoc keerd heeft die hoes destijds niet. Shockeren doe je eigenlijk nergens meer mee in Neder land," zegt Michiel. „Dat was ook niet de bedoeling. Maar het trok wel de aandacht van de muziekpers. Er komen zoveel albums uit die gewoon over het hoofd gezien worden. Nu is zo'n stuntje niet meer nodig. Een nieuwe Maximum Bob-plaat wordt gewoon opgepikt omdat men ons kent. Daarom is de hoes van 'Get Across' ook niet zo opvallend. Daarentegen laat het meer aan de verbeelding over. En dat geldt ook voor de muziek." Jazzcore Liet de rock op 'Be my Judge' zich met enig wringen nog wel in het vakje 'jazzcore' duwen, op 'Get Across' is de Bob een flink eind naar de pop opge schoven. Compacte poprock. Vergelijkingen met The Police dringen zich op. De vroege Poli ce vooral. „Prima!" reageert Ed die. „Dat willen we ook." En Michiel: „We spelen tegenwoor- schrift) en Aleid Truijens (redacteur cultuur bij Elsevier). De keuze voor deze beroeps jury heeft, aldus het bestuur van de Stichting AKO Literatuur Prijs, te maken met het veran derde karakter van de onder scheiding. Tot nu toe wees de jury altijd de winnaar aan, maar daar komt met ingang van 1994 verandering in. Ook het geldbe drag dat de winnende auteur krijgt is aangepast: van 50.000 naar één ton. Een derde verandering ten opzichte van de voorgaande ja ren is de aanscherping van de criteria voor non-fictie. In aan merking voor deelname komt oorspronkelijk Nederlandstalig proza in de categorie literaire fictie voor volwassenen, danwel proza in de categorie literaire non-fictie zoals biografieën, es saybundels of reisverslagen. De bekendmaking van de winnaar vindt eind september 1994 plaats. Frank Zappa 1940-1993) Vervolg van voorpagina Wat Art Blakey was in de jazz, moet Zappa zijn geweest voor de Amerikaanse rock. Van Ge orge Duke tot Steve Vai, de ex- Turtles Mark Volman en How ard Kaylan, van Jean-Luc Pon- ty tot Roy Estrada en Lowell George de opvattingen van Zappa werden door zijn leer lingen uitgedragen in hard rock, funk en jazzrock. Zelfwas Zappa een verwarren de mengeling van dominantie en bescheidenheid. Hij erken de als componist van serieuze muziek zelf volmondig de in vloed van Varèse, Boulez en Maderna. Jammer genoeg werd hij behalve door de Nederlandse dirigent Edo de Waart en de Frankfurter Oper (waar hij vorig jaar nog Yellow Shark in première deed gaan) op dit gebied te weinig voor vol aan gezien. Een overzicht van Zappa kan niet compleet zijn zonder de vermelding van de band waar mee Zappa de eerste mooie schreden op het muzikale pad zette: The Mothers of Inven tion (zë kregen die definitieve naam op Moederdag 1964) waren de eerste band die met grote regelmaat afweek van de vierkwartsmaten die de rock vaak zo loodzwaar maakten. Zij bepaalden de instrumenta le trend voor lange tijd en zet ten de norm voor een grote mate van discipline en muzi kaal vakmanschap die al Zap pa's bands zouden kenmer ken; vaak repeteerden zijn bands maandenlang voordat i gingen. Zappa's mooiste platen met de Mothers waren Absolute Free, We're only in it for the Money, Hot Rats en Chunga's Revenge. Halverwege de jaren zeventig beleefde Zappa een tweede periode waarin zijn muzikale output van zeer hoge kwaliteit was. De samenwer king met Captain Beefheart le verde met Bongo Fury in 1975 een klassiek album op, maar ook Zoot Allures, Sheik Yer- bouti en foe's Garage zullen de tand des tijds weten te weer staan. De stroom van releases en re- releases van Zappa-platen is de laatste vijfjaar bijna on overzichtelijk te noemen: ze ker na de komst van de aan vankelijk door Zappa gewan trouwde cd bracht hij zijn hele repertoire uiteraard op nieuw gemixed en voorzien van tal van extra stukken uit zijn omvangrijke archief opnieuw uit. Zijn vele live-op- namen, met de serie You can't do that on Stage voorop, beho ren tot de ware documenten van de jaren zestig tot en met negentig. „Alleen omdat ik hard werk, benadeelt dat een ander nog niet", vertelde hij me ooit in een interview dat zich verder over de vrijheid van menings uiting, critici, de Reagan-era en cocaïne ging. „Maar het vormt wel een bedreiging voor andere artiesten. Die zijn dan wat luier." John Oomkes recensie susanne lammers Voorstelling: Moose door The Right Sizi Gezien: 4/12, schouwburg. Leiden. Een kluizenaar in de toendra, met als enige levensvreugde de voorbijtrekkende elanden. Het evenwicht van zijn bestaan is wankel en er is weinig voor no dig de balans kwijt te raken. Be zoek is meer dan voldoende. Zeker als dat bestaat uit uitvre ters en moordenaars. Om te be ginnen verschijnen er hopeloos uit koers geraakte ballonvaar- ders, die onderdak zoeken in de blokhut. Daarna komen goud zoekers, die uitgerekend moe ten graven op de plek waar de elanden-man zijn stek heeft ge vonden. Zij vormen allen een bedreiging, hoe verschillend hun doel ook is. De mens is de mens een wolf. Deze toch wel enigszins pes simistische visie wordt door het trio The Right Size uiterst luch tig gebracht. 'Moose' (elanden) is een 'mousse' van slapstick, mime, acrobatiek, clownerie en gegoochel, waarbij het absurde geloofwaardig wordt gemaakt. Men morrelt effectief aan de door het stuk zelf gecreëerde werkelijkheid. Zo wordt bijvoor beeld een klapdeur vergrendeld door een plank. Die is dicht, denkt de toeschouwer. Maar klapdeuren gaan naar twee kan ten open, dus de plank verwij deren is een koud kunstje. Dit straat-theater voor een groot publiek is gelukkig niet geheel woordeloos. De weinige tekst is in de beste tradities van Monty Pythons vaderland. Zoals bijvoorbeeld de ruzie van de ballonvaarders-tweeling, over wie nou eigenlijk de schuldige was aan hun beroerde omstan digheden. Maar om zware thematiek in een vrolijk jasje te hullen, is een goed evenwicht een vereiste. Daar ontbrak het wel wat aan. De scène waarin de ene ballon vaarder de andere probeert uit te leggen dat iemand met zo'n levensstijl in zulke wildernis ab soluut en gevaarlijk gek moet zijn, is virtuoos en bijzonder grappig. En eigenlijk was al het lichte en luchtige uitermate goed getroffen. Het plezier van gezelschap, samen-doen. werd overtuigend getypeerd. Maar de ernstige boodschap van de voorstelling kwam daardoor lang zo goed niet uit de verf. Het bleef, helaas, kolderiek, al vielen er doden op het end. Zuinig premièrepubliek blijft weg bij de Bedelaarsopera eindhoven gpd grotere zalen. En daar pak je het publiek veel minder ge makkelijk met friemel muziek. Je wilt toch ook de mensen ach terin bereiken. Dan moet je ge woon kunnen rocken." Iets dergelijks geldt voor het theater en de clownerie die wat op de achtergrond geraakt zijn: „Humor moet spontaan zijn," zegt Thierry. „Je mag niet her halingen vervallen en als je het forceert verlies je je geloofwaar digheid." Eddie: „Een serieuze rockband met alle clichés die daar bij horen - wijdbeens op het podium en flink headban gen - zo zullen we toch nooit worden." Het publiek dat door het Zuidelijk Toneel is uitgenodigd voor de première van de Bedelaarsopera, aanstaande vrijdag in Eindhoven, laat het tot nu toe massaal afweten. De zaal in de Eindhovense Stadsschouwburg biedt plaats aan 900 mensen, maar er zijn pas 362 stoelen gereserveerd. Volgens een woord voerder van de schouwburg komt dat waarschijnlijk omdat aan de genodigden is gevraagd 30 gulden per persoon te betalen. Dat geld wordt gestort in de kas van het Aidsfonds. Normaliter krijgt het premièrepubliek, bestaande uit notabelen, bekenden vim de medewerkers en relaties van de schouwburg en het Zui delijk Toneel, gratis kaartjes. Daar wordt meestal wel gretig ge bruik van gemaakt. den haag Kraaykamp sr en jr stonden het afgelopen weekeinde samen op de planken van de Koninklij ke Schouwburg in Den Haag, in een try-out van het theaterstuk 'De Sunshine Boys'. Het stuk gaat over een komisch duo dat tien jaar geleden met slaande ruzie uit elkaar is gegaan. Een theateragent probeert het tweetal weer bij elkaar te brengen door ze hun legendarische sketch te laten spelen in een televisie programma. Vanavond is de première in Den Haag. 'De Sunshine Boys' zijn in mei volgend jaar in de Leidse Schouwburg te zien. foto anp beeldendé kunstonder andere de plaatsen Vinkovci, Osijek, Mos- tar, Tuzla en Sarajevo. Voeten toont de toeschou wer in de vorm van de achtergrondreportage de sociale ontwrichting van dit land. Zijn foto's zijn te omschrijven als pijnlijk direct. Bijvoorbeeld het beeld van de twee jongetjes (Kinderen met roze- kransje spelen met speelgocdpistooltjes in een stukgeschoten huis, Grude, Bosnië-Herzegovina, september 1992). De twee kijken vrolijk lachend en hun 'oorlogsspelletje spelend' de camera in. met het lichaam half hangend uit een raamko zijn. De foto lijkt zo vrolijk en onbezonnen te zijn. Een andere gaat nog verder: kinderen in de wijk Skenderija spelen met wapens (bazooka/granaat werper en zelfgemaakt speelgoedgeweertje). Beeld uit Bosnië Herzegovina: de twee kijken vrolijk lachend raamkozijn. i hun 'oorlogsspelletje spelend' de c Mostar, Bosnië-Herzegovina, september 1992: 'Moslem soldaat speelt deuntje op piano in stuk geschoten muziekschool van Mostar, Portret van Tito aan de muur.' Je ziet een jongeman achter een piano zitten. De ruimte waarin de piano zich bevindt is, zoals de titel van de foto vermeldt, een ruimte in een voormalige muziekschool. Op de grond liggen brokken en gruis, de muren verto nen duidelijke sporen van vernieling en verval. Met dit beeld toont Teun Voeten treffend hoe de situatie in het land is. Hij hoeft de toeschouwer geen gruwelijke oorlogsbeelden te laten zien van moord, verkrachting en afslachting. Met dit sobe re beeld, een soldaat in een desolate, vervallen ruimte, waar je bij het bekijken als het ware het geluid van de piano hoort, weet hij je aandacht te vangen en je duidelijk te maken hoe oneindig triest de situatie daar is. Daar heb je geen krante- berichten voor nodig die de laatste ontwikkelin gen vermelden. Teun Voeten fotografeert vanaf 1991 het dage lijks leven in het voormalig Joegoslavië. Hij laat dit leven zien zoals hij dat zelf heeft ervaren in Een Kroatische soldaat die door het oude cen trum rent in een gebied dat onder bereik ligt van Servische sluipschutters, plaatselijke boeren en boerinnen in het gehucht Mala Bosna dat op de frontlijn ligt, wachten gelaten Servische artillerie bombardementen af, volgens eigen zeggen zijn ze 'te oud om te vluchten'. Teun Voeten legt het zin loze van de situatie van het land en de daarbij be horende positie van de bevolking vast, op een wijze die onmiddellijk aangrijpend is. Daarin ligt de zeggingskracht van Voetens fotografie. Daar naast is kenmerkend aan zijn werk dat de betrok kenheid van de fotograaf met de gefotografeerde personen duidelijk tastbaar is. recensie rob van der hilst Concert: Rotterdams Philharmonisch Or kest o.l.v. James Conlon, met vier koren. Gehoord 3/12, De Doelen. Rotterdam Spectaculair is een uitvoering van Gustav Mahlers Achtste Symfonie, bijgenaamd DerTau- send, altijd. Zo ook vrijdag avond in De Doelen, waar het uitgebreide Rotterdams Phil harmonisch Orkest onder lei ding van zijn vroegere chef-diri gent, de Amerikaan James Con lon. met vier koren, acht solis ten en een organist Mahlers machtsgreep naar het univer sum gestalte gaven. De uitvoe ring vormde tevens het slot van de eerste complete Mahler-cy- clus waarmee het Rotterdamse orkest onder leiding van Conlon ooit was begonnen. Dat het 75- jarige orkest alleen al Mahlers symfonieën op het repertoire heeft durven nemen, daarin te kent zich een grote mate van zelfbewustheid af. Namelijk dat het orkest zich qua ensemble cultuur op de toppen der Parn assus beweegt. Getuige de pres taties die de musici het afgelo pen weekeinde leverden: hele maal waar! Terwijl het Rotterdamse or kest in 1954, toen het Mahlers Achtste voor het eerst uitvoerde, eigenlijk aan de grens van het fysiek haalbare en artistiek ver antwoorde verkeerde - deze uit voering was het eerste grote 'statement' van de door de oor log geteisterde stad-in-opbouw - viel thans een uitvoering te be luisteren die in potentie even waardig is aan uitvoeringen door het Concertgebouworkest in Amsterdam. De historische tegenvoeter van de Maasstad én zijn orkest. In potentie slechts, want hoe wel het orkest op fenomenale wijze blijk gaf van ensemble- virtuositeit en overeen rijk palet van onnoemelijk mooie klank kleuren bleek te beschikken, lag de uiteindelijke vormgeving on der leiding van Conlon ver be neden de uitnemende kwalitei ten. Zeker, het koor klonk als een stem en de solisten werden, in de zachtere delen, hoorbaar ten opzichte van de orkestbege leiding. maar het was toch alle maal te veel buitenkant wat Conlon met dat enorme klank apparaat voor hen boetseerde. Zo deed het slot van het eer ste deel, een verheven toonzet ting van het aloude 'Veni crea tor spiritus' mij toch eerder denken aan de circusfinale van Barnum Bailey dan aan een hemelbestormend Gloria aan de Schepper. En miste ik in het tweede deel. slotscène uit Goe the's Faust, de opera-achtige dramaturgie. Helaas weer zo'n voorbeeld van een orkest dat beter is dan zijn (gast)dirigent.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11