Drugkartel overweegt overgave Buitenland Spion ex-DDR ontmaskerd Doe het gewoonen 'haal de onderste steen boven John Bongo zeker van zege in Gabon 'Monsters' van tsaar Peter te zien in Sint Petersburg Kip ik heb je ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International Belager Von Weizsacker wil rechtzaak bonn» De man die donderdagavond de Duitse president Ri chard von Weizsacker voor een theater in Hamburg in het ge zicht sloeg, heeft verklaard dat hij voor een rechter wilde ver schijnen om het oorlogsverleden van de president aan de kaak te stellen. Dat heeft een Hamburgse politiewoordvoerder giste ren meegedeeld. De 48-jarige aanvaller .bleek de voormalige Duitse kampioen gewichtheffen in de zwaargewichtsklasse Günther Horst Rörsch. Oostenrijkers ontvangen bombrieven wenen Een Oostenrijkse televisiejournaliste en een priester, die beiden betrokken zijn bij vreemdelingenzaken, zijn gisteren ge wond geraakt toen zij ieder afzonderlijk een bombrief ontvin gen. De 35-jarige journaliste Silvana Meixner verloor een vinger toen zij de brief op haar kantoor bij de Oostenrijkse televisie in Wenen opende. De oorspronkelijk Kroatische Meixner presen teert een programma voor etnische minderheden in Oostenrijk. Eerste imam in Amerikaans leger Washington In de Amerikaanse krijgsmacht werkt sinds giste ren een imam. De 40-jarige Abdul Raschid Muhammad, imam en maatschappelijk werker in Buffalo in de staat New York, heeft de rang van luitenant gekregen en neemt nu aan de opleiding tot geestelijk verzorger deel. Volgens gegevens van het Ameri kaanse ministerie van defensie werken er ongeveer 2.500 mos lims in de krijgsmacht. Voor christenen en joden zijn 3.152 gees telijkverzorgers beschikbaar. Twintig doden bij geweld in Malawi Harare» In Lilongwe, de hoofdstad van Malawi, zijn gisteren ge welddadigheden en plunderingen uitgebroken toen soldaten en leden van de paramilitaire jeugdgroep van de regering - de Jon ge Pioniers - slaags raakten. Daarbij zouden twintig doden zijn gevallen. Het was de bedoeling van de presidentiële raad om de Jonge Pioniers te ontwapenen wegens het doodschieten van twee soldaten afgelopen woensdag. Mijn doodt zes kinderen in Rwanda kigali In Rwanda zijn gisteren zes schoolkinderen gedood door een exploderende landmijn in de buurt van de hoofdstad Kigali. De mijn ontplofte toen de kinderen een bankbiljet van honderd frank (ongeveer 1,50 gulden) wilden oprapen dat met een draad aan de mijn bevestigd bleek te zijn. Achttien andere kinderen raakten gewond bij de explosie. In Rwanda is het ondanks een in augustus gesloten vredesakkoord opnieuw onrustig. Politica's Polen willen soepele abortuswet Warschau Een groep vrouwen in het Poolse parlement heeft gisteren een wetsontwerp ingediend dat beoogt de nieuwe, strenge abortuswet te versoepelen. De wet, die in januari in de plaats kwam van de liberale abortuswet uit het communistische tijdperk, staat vruchtafdrijving alleen toe als de gezondheid van de moeder wordt bedreigd, als de zwangerschap voortkomt uit verkrachting of incest, of als de foetus zwaar beschadigd is. Art sen die illegaal aborteren kunnen twee jaar gevangenisstraf krij gen. Politie arresteert topman Camorra milaan De Italiaanse politie heeft een topman van de Camorra, de Napolitaanse maffia, gearresteerd. Het gaat om Renato Unio- ne (60), die gezocht werd wegens moord en internationale drugshandel. Unione werd donderdagnacht opgepakt in Milaan, kort nadat hij uit de Venezolaanse hoofdstad Caracas was terug gekeerd waar hij plastische chirprgie had ondergaan om zijn ge zicht te veranderen. Unione, die,sinds jppi voortvluchtig was, had valse papieren bij zich. Frankrijk verlaagt prijs condooms parijs In de strijd tegen AIDS heeft de Franse regering gisteren verklaard dat de prijs van comdooms drastisch wordt verlaagd. Vanaf maandag zullen comdooms in zo'n 22.000 drogisterijen voor een franc per stuk te koop zijn. Normaal gesproken kost een condoom in Frankrijk ongeveer vijf franc. Een recent onder zoek leerde dat 79 procent van de Franse tieners condooms te duur vond en deze daarom niet regelmatig gebruikte. De Duitse justitie heeft voor de tweede maal binnen een maand op het ministerie van buiten- landse zaken een spion voor de voormalige DDR ontmaskerd. Dit keer gaat het om een 39-ja- rige diplomate. De vrouw is donderdag in staat van beschul diging gesteld. Zij werkte reeds tien jaar voor het ministerie van buitenlandse zaken. Volgens het openbaar ministerie heeft zij vanaf 1988, toen zij in Parijs werkte, Oost-Duitsland infor matie verstrekt. De inlichtingen hadden betrekking op de in spanningen van westerse lan den om het wegstromen van technologische kennis naar de communistische landen te ver hinderen. londen cees van zweeden correspondent 'Doe Het Gewoon!' Die boodschap, vervat in de kop boven een hoofdre dactioneel commentaar, gaf een Brit se krant gistermorgen aan premier John Major mee op diens missie naar Dublin. Eerder had de Amerikaanse president Clinton in een telefoonge sprek de Britse premier een soortge lijke prikkel gegeven. „Haal de onder ste steen boven, John", had Clinton naar verluidt gezegd. Dus: staat de wereld aan de vooravond van alweer een historische doorbraak, te weten vrede in Noord-Ierland? Het commentaar in de gezaghebbende krant Independent ,,Er zijn momenten in de geschiedenis waarop staatslieden ofwel hun kans grijpen ofwel die kans verliezen. Dit is een van die momen ten". De kans die Major voor het grijpen zou hebben, is een politieke oplossing voor de door geweld verscheurde provincie. De premier zou zich moeten bevrijden van de protestantse molensteen om zijn nek, en zijn zwaarden moeten ver smelten tot ploegijzers. ,,De essentie van politieke visie is verder te kijken dan de realiteit die ieder ander aan vaardt. 'Realisme' houdt op realistisch te zijn wanneer de feiten veranderd kunnen worden". Het waren woorden die Plato niet mis staan zouden hebben. Maar: kunnen de feiten wel veranderd worden? Vanuit een historisch oogpunt bezien, is er weinig hoop voor Noord-Ierland. Na de Ierse vrijheidsoorlog van 1919- 1921 erkenden de Britten in het jaar 1922 de onafhankelijk van het groene eiland, maar behielden wel de zes noordoostelijke graafschappen voor zichzelf. De nieuwe regering in Dublin ging schoorvoetend akkoord met de vorming van een Brits Noord-Ierland, maar legde in haar grondwet haar claim op 'Ulster' vast. Grofweg is dat nog altijd de situatie. Noord-Ierland kende periodes van zelfbestuur, maar de protestantse meerderheid heeft nooit de band met Groot-Brittannië willen doorsnijden. En Ierland maakt in de artikelen 1 en 2 van zijn grondwet nog steeds aan spraak op Ulster. Zelfs de contacten tussen IRA en Britse regering, waarvan het bestaan het af gelopen weekeinde werd onthuld, zijn niet nieuw. In 1972 reisde oppositielei der Harold Wilson met goedkeuring van de toenmalige regering-Heath af naar Dublin voor gesprekken met de IRA, en sindsdien is er met onderbre kingen voortdurend gecommuniceerd met de terroristen. William Whitelaw, een Conservatieve minister, troonde de IRA-leiders zelfs in een luchtmacht-he likopter naar Londen. Volgens cynici heeft deze halfslachtige houding jegens de IRA het terrorisme juist bestendigd. Conor Cruise O'Brien, de Ierse journalist en ex-minister, sneerde in dezelfde Independent „Het enige dat met zekerheid kan worden gezegd over de toekomst van Noord- Ierland, is dat het er eerst slechter gaat alvorens het beter wordt, als het al be ter wordt". Het scenario van de doemdenkers gaat aldtts: de Britse regering doet een klei ne concessie, de IRA kondigt een wa penstilstand aan, de protestantse ter reurgroepen reageren met een aantal wreedheden tegen de katholieke ge meenschap, en de IRA neemt de wa pens weer op om haar achterban 'te beschermen'. Ditls, zeggen de doem denkers, ook wat na het laatste IRA-be- stand geschiedde. Er is echter een reden waarom de kans op een blijvende vrede nu een ietsje groter is: de Britse concessie aan de IRA zou voor de terroristen groot ge noeg kunnen zijn om vast te houden aan het bestand, wat voor bloedbaden de protestantse terreurgroepen ook aanrichten. Terwijl de IRA olijftakken uitwisselde met de Britse regering, onderhandel den de terroristen ook met John Hume van de katholieke SDLP (de Noordierse Labour Party). Die onderhandelingen resulteerden in een akkoord, dat twee interessante IRA-concessies bevatte. Ten eerste: de IRA stelde een aftocht van het Britse leger niet langer als voorwaarde voor een bestand. En twee: een politieke oplossing voor Noord- Ierland zou de instemming behoeven van de Noordierse bevolking (de pro testantse meerderheid dus). De besprekingen tussen Major en Al- bert Reynolds, zijn Ierse ambtgenoot, zijn gericht op het vinden van zo'n po litieke oplossing. Als de beide regerin gen het eens kunnen worden over een 'formule' voor Ulster, zou die formule vervolgens in aparte referenda moeten worden voorgelegd aan de bevolkingen van Ierland en Noord-Ierland. De cynici hebben altijd aangenomen dat de protestanten 'nee' zullen zeggen tegen ieder alternatief voor de huidige band met Groot-Brittannië. Maar pro longatie van die band betekent ook prolongatie van het geweld, en wellicht is na een kwart eeuw ellende de geest rijp voor alternatieven. Dat alternatief zou de regering in Du blin een stem moeten geven in het be stuur van Noord-Ierland, in ruil waar voor Ierland zijn aanspraken op de provincie uit de grondwet zou schrap pen. De provincie zou dan onder soe vereiniteit komen van zowel Londen als Dublin. In de praktijk zou dat kun nen betekenen dat bijvoorbeeld de Noordierse politie, die nu voor 97 pro cent uit protestanten bestaat, versterkt zou worden met eenheden van de Ier se (dus katholieke) gardia. Als de IRA kan worden overgehaald 'ja' te zeggen tegen een dergelijke formule, wordt de verleiding voor de protes tantse middenklassen wel heel groot om hetzelfde te doen. ACHTERGROND BANJUL PETER DA COSTA IPS Het is voor het eerst sinds Bongo in 1967 aan de macht kwam dat er in het Centraalafrikaanse land meer- partijenverkiezingen worden gehouden. Bij voorgaande gelegenheden had Bongo geen last van tegenstanders. Nu is er een alternatief in de persoon van Paul M'Ba Abbesole. ITij is een vroegere katholieke priester, die in 1989 na een ballingschap van dertien jaar in Parijs, terugkeerde naai' Gabon. Abbesole's Nationale Houthakkerspartij Rassemblement Nationale des Bücberons, RNB)-kan vanwege haar hoge organisatiegraad stemmen winnen in de stéden waar de onvrede met Bongo's systeem het grootst is. Bongo's zege zou kunnen afhangen van de mate waarin hij in is geslaagd op het platteland bij de etnische Fang-gemeenschap de machtsbasis van Abbesole zelf een Fang te ondermijnen. De RNB is afgesplitst van de grootste oppositiegroep, de Morena-beweging. Deze gematigde oppositiegroepering ontstond begin jaren tachtig toen de economie, die een decennium eerder snel was gegroeid door Gabons' overvloedige hout- en olievoorraden, begon in te zakken. Gabon, met een bevolking van ruim 1 Omar Bongo die het olierijke Gabon al bijna drie decennia regeert mikt mor gen op niets minder dan een absolute overwinning in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen. Waarnemers voorspellen dat hij meer dan 50 procent van de stemmen zal krijgen, wat de voor 19 december geplande tweede ronde overbodig maakt. miljoen en een overdaad aan natuurlijke hulpbronnen, heeft het hoogste bruto nationaal produkt in Afrika van 3.780 dollar (mim 7000 gulden) per inwoner. Veel van 's lartds rijkdom is echter verkwist door de kliek rondom Bongo. Zij sluisden routinematig miljoenen naar Europa en droegen zo aanzienlijk bij aan de economische neergang van het land. Morena, die vooral onder studenten aan de universiteit van Libreville aanhang geniet, beschuldigde Bongo van verkwisting, corruptie en begunstiging van zijn eigen Bateke-clan. De president moet ook met andere tegenstanders rekening houden. Twee voormalige leden van de regeringspartij, Jean-Pierre Lemboumba-Lepandou en Jules Aristide Bourdes Ogouliguende kunnen de positie van Bongo verzwakken door In een glazen stolp drijft een kinderhoofdje met een kanten kapje. Daarnaast staan een foetus met een wit hoedje en een handje met een manchet eraan. Deze ongewone objec ten zijn te zien in de Sint Pe- tersburgse Kunstkamer die in dertijd speciaal door tsaar Peter de Grote werd ge bouwd voor zijn collectie anatomi sche curiositeiten, of monsters'. Een groot deel van de verzame ling is het werk van de Hol landse ontleedkundige en bal- semer Frederik Ruysch, die van tsaar Peter 30.000 gulden kreeg voor zijn werk. In die tijd kon men daar een volledig uit gerust oorlogsschip voor ko pen. Onder de meesterwerken van Ruysch zijn kinderskelet ten omgeven met bloemen. Peter, die Rusland van 1682 tot 1721 bestuurde, begon in Drie-vingerige Foina is niet gebalsemd 1718 ook Russische anatomi sche curiositeiten en invalide mensen te verzamelen. Hij wilde daarmee laten zien dat mismaakte mensen voorko men, „niet door machinaties van de satan, maar als onder deel van de natuur". De overheid ging tot 1930 door met het aankopen van „monsteïs", vol- gens hoofdconser vatrice Anna Rad- zjoen. Een aantal van hen woonde zelfs in het muse um. Een man die bekend stond als „drie-vingerige Fo- ma" werkte tot zijn dood in 1920 als stoker in het muse um, zei Radzjoen. „Maar ze hebben hem niet gebalsemd." Toen de Sovjet-autoriteiten i 1959 besloten het museum te renoveren, werd de collectie opgeslagen. De „monsters" worden nu weer tentoonge steld om geld binnen te krij gen voor de Kunstkamer, het oudste museum van Rusland. Joden Hebron schieten blind op Palestij nen HEBRON-GAZA Rtr-AFP-ANP Ongeveer tien joodse kolo nisten hebben gisteren in Hebron op de Westèlijke Jor- daanoever in het wilde weg het vuur geopend op de Pa lestijnse inwoners van de stad, hun auto's en hun hui zen. Drie Palestijnen raakten gewond door kogels van ko lonisten en het Israëlische le ger. De rellen in Hebron be gonnen donderdag nadat een dag tevoren leden van de fundamentalistische Hamas- beweging twee Israëli's in El- Bireh (Westoever) hadden doodgeschoten. Harnas pro beert met geweld de afspra ken teniet te doen die de Is raëlische regering en de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO) hebben gemaakt over zelfbestuur in de Gaza- strook en de stad Jericho op de westelijke oever van de Jordaan. In Hebron wonen enkele honderden zeer militante ko lonisten temidden van zo'n 100.000 Palestijnen. Club van Rome eist hervorming in heel Europa HANNOVER DPA Ter gelegenheid van de 25sle verjaardag van Club van Rome heeft de organisatie „radicale hervormingen" in de structuren en de mentaliteit van de Euro peanen geëist. „Knoeiwerk en kleine veranderingen voldoen niet meer", aldus het slotdoku- ment uitgegeven na een drie daagse bijeenkomst van de jari ge Club van Rome in Hannover. De Club van Rome zegt in het dokument dat „veel afhangt van een nieuwe regeringsvorm". De Europese Unie moet de toene mende armoede in Europa be strijden en een nivellering van levenstandaards in Oost- en West-Europa nastreven. De technologie van de volgende eeuw moet volgens de Club van Rome „grondstof-doelmatiger" zijn als de huidige technologie. Energie en grondstoffen moeten zwaarder belast worden, terwijl arbeidskracht „gunstig voor de werkgevers moet worden". 'EifgenomenEscobar na dood drugbaron doelwit van Colombiaanse autoriteiten k J* *TV -.W grozny Op zoek naar verse kip op de centrale markt van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. De opstandige bevolking in het zui den van de van Rusland afgescheiden republiek Tsjetsjenië is tegen de verkiezingen die deze maand worden gehouden in Rusland. foto reuter viktor korotayev Soldaten van het Colombiaanse leger trachten de enorme mensenmassa in goede banen te leiden die gisteren afkwam op de begrafenis van de donderdag doodgeschoten drugsbaron Pablo Escobar. foto reuter zoraida diaz Radiozenders in de Colombiaanse hoofdstad Bogota hebben gisteren gemeld dat leiders van het inmiddels grootste kartel van drughandelaren, dat van Cali in het westen van Colombia, via advocaten willen onderhande len over hun overgave die volgende maand al kan begin nen. Er zou één dag na de dood van de leider van hfet ri valiserende Medellin-kartel van Pablo Escobar, contact gezocht zijn met de openbare aanklager van de republiek Gustavo de Greiff. bogota dpahandelingen op elk gewenst moment kunnen afbreken. De Een gerechtelijke bron meldde Colombiaanse autoriteiten had dat de gezochte leden van het den hun aandacht gericht op de Cali-kartel wel hebben laten arrestatie van Escobar en zou- weten dat ze eventuele onder- den zich nu volledig op het Ca li-kartel gaan richten. Nergens werd het bericht van de dood van Pablo Escobar evenwel met zoveel vreugde en opluchting ontvangen als in Ca li in het westen van Colombia. De meer dan anderhalf miljoen inwoners tellende stad is het hoofdkwartier van het „Cali- kartel" van cocaïnehandelaren van Gilberto Rodriguez. In tegenstelling tot Escobars stijl, autoritair en traditioneel misdadig, wordt het Cali-kartel zeer eigentijds geleid als een „zelfbewuste" onderneming die „uitdagingen" aandurft. Niet de baas persoonlijk, maar een soort directieraad neemt alle belangrijke beslissingen. M.arkt- strategiën en het verantwoord en legaal beleggen van zwart geld worden zorgvuldig overwo gen. Terwijl Escobar zijn puisante rijkdommen voor zichzelf ver gaarde, wordt in het Cali-kartel de winst gedeeld met een uitdij end middenkader, dat gekleed in jasje-dasje zich in banken en financiële instellingen nuttig maakt. Deze zich netjes presen terende „drugondernemers" slaagden erin de door amnestie regelingen uit de roulatie gelok te Escobar in de loop van 1991 als grootste cocaïnehandel ter wereld voorbij te streven. Hun „holding" beheerst de handel en kweek van cocaïnebladeren in Bolivia tot de verkoop van straatdealers op de meest afge legen punten. Ondanks beweringen van Gil berto Rodriguez dat geweld niet zijn stijl is, houden de Colom biaanse autoriteiten het Cali- kartel verantwoordelijk voor honderden moordaanslagen, waarvan 80 dit jaar op handlan gers van Escobar. stemmen uit zijn Gabonese Democratische Partij (RDG) te verwerven. RNB-aanhangers beweren de laatste weken dat de RDG 300.000 nepkiezers uit naburige landen op de kiezerslijst te zetten.Als er fraude wordt gepleegd, zal dat op kleine schaal gebeuren. Genoeg om de schijn van respectabiliteit op te houden en om Bongo van meer dan 50 procent van de stemmen te verzekeren", aldus Kaye Wliiteman, hoofdredacteur van West Africa en expert in Franstalig Afrika. Door een open verkiezingscampagne toe te staan wekt Bongo de indruk dat er een vrij democratisch proces gaande is. „Men accepteert vrij algemeen dat Bongo, met zijn oude despotische inslag, als democraat ver is gevorderd. Hij heeft door de jaren een politieke sluwheid ontwikkeld waarmee hij nog een heel eind kan komen." Atlantische Oceaan

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7