Spannend avondje met Kraak van de Eeuw Vrije tijd Denneboom Boerenbont Indirect Kaartspel in monsterformaat Wasbox Wastafel op zuil Krokodil houdt glaspaneel vast ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN DINGEN Henriëtte van der Hoeven NIEUWE CD'S POP/POPUIAIR Emerson, Lake Palmer - 'The return of the Manticore' - Vic tory/Polygram Aanvankelijk bejubeld als de belangrijkste symfonische rock groep, ten tijde van punk en new wave neergesabeld door de internationale muziekpers maar nu, zo'n tien jaar later, een van de meest overtuigende 'reünie- acts' die weer volle zalen trekt alsof er niets is gebeurd. Orgelvandaal Keit Emerson be werkt zijn Hammond weliswaar niet meer met messen, maar gaat nog altijd weinig zachtzin nig om met zijn spullen. Zoals Jimi Hendrix de bijgeluiden uit zijn gitaar cultiveerde, zo maakt (e) Emerson kunst van ver vormde klaviergeluiden. Een controversiële groep met een geschiedenis, een enorm oeuvre en daarom bij uitstek geschikt om er een CD-box aan 'te wijden. Bill Levenson, die al naam maakte met de boxen van onder anderen Eric Clapton en The Allman Brothers Band, kreeg ruim baan in de archie ven van ELP. De set van vier CD's (voor zo'n honderd gulden) bevat niet al leen bekend en onbekend oud materiaal, maar begint Verras send met nieuwe versies van onder meer 'Pictures at an exhi bition' en '21st Century Schizo id Man' van King Crimson, waar zanger/gitarist/bassist Greg La ke nog heeft gespeeld. Levenson heeft de juiste keuzes gedaan. De lange plaatkantvul- lende stukken zoals 'Tarkus' (20 minuten) en 'Karn Evil 9' (een half uur) is hij gelukkig niet uit de weg gegaan. [Vlaar ook ELP's single-successen 'Lucky Man' en 'Peter Gunn' mochten niet ontbreken. Een andere lekkernij is het niet eerder uitgebrachte 'Rondo', li ve opgenomen in 1970, met een drumsolo van Palmer. Hoewel hij toen veel minder trommels en bekkens had, zorgt hij voor veel spektakel. Inxs - 'Full moon, dirty hearts' - Mercury Slechts veertig minuten muziek biedt het Australische gezel schap op zijn nieuwe CD en toch voelt de luisteraar zich niet bekocht. Dat komt door de gro te variatie in de 12 nieuwe nummers, die door een rijkdom aan ideeën en een bevlogen uit voering een tintelfrisse indruk maken. Inxs verstaat als geen ander de kunst van het wegla ten. In de korte nummers ge beurt bijzonder veel maar alles is zo geconstrueerd dat de lied jes heel logisch overkomen. Fascinerende voorspelbaarheid. Nog altijd heeft Inxs ten on rechte het imago van een bak vissen-act. Zanger Michael Hut- chence en de zijnen maken echter voldragen, herkenbare rock en blijven hun eigen gren zen verleggen. Op deze plaat klinkt de groep ais een kruising van U2 en de Rolling Stones. Hoe breed het spectrum is dat de Aussies inmiddels bestrijken blijkt ook uit de moeiteloos in gepaste bijdragen van Chrissie Hynde en Ray Charles. 'Full moon, dirty heart' verdient het terug te keren in de CD-lijstjes van 1993. WK JAZZ Arthur Taylor's Wallers - 'Wai- lin' at the Vanguard' - Poly gram Na zijn terugkeer als bandleider is dit de tweede leiders-CD van drummer Art Taylor. Veel is er aan de vijfmansbezetting niet veranderd; op bet pianokrukje zit nu in plaats van Mare Caiy Jacky Terrasson, net als bassist Tyler Mitchell een zeer even wichtig musicerende jongeling. Art Taylor lijkt met zijn Wailers de rol van wijlen Art Blakey overgenomen te hebben door jonge, begaafde musici veel speelervaring aan te bieden in het hard-boprepertoire. Taylor is zelf een ongemeen precies spelende slagwerker, die wars is van onnodig spektakel. Zijn grootste kracht ligt in zijn strak ke, maar toch asymmetrische begeleiden. Iets wilder dan de anderen gaan de twee blazers te keer, altsaxo fonist Abraham Burton en teno rist Willie Williams. In de snelle, met veel energie gespeelde s, lijken ze razendsnel en zonder omwegen naar een climax toe te werken om vervol gens met enige moeite het een maal bereikte energieniveau vast te houden. Een dergelijke spelhouding geeft natuurlijk ex tra diepte aan het stevige, ietwat conservatieve repertoire, een combinatie van originals van vaste componist Walter Bolden en bekende standards. Een minpuntje is de weliswaar na tuurlijk klinkende, maar ook te afstandelijk gemengde live-op- CARLA BLEY bIG bAND THEORY Carla Bley - 'Big Baud Theory' -VIA Nog altijd een van de interes santste moderne big bandlei ders, heeft Bley dit keer het ze kere voor het onzekere geno men en enkele opvallende solis ten een grote rol gegeven in haar huidige Europees-Ameri kaanse orkest. De Oostenrijkse driftkikker Wolfgang Puschnig op altsax, de hese Britse tenor saxofonist Andy Sheppard, de immer van eën growl voorziene trombonist Gary Valente en de hard spelende big bandtrom pettist par excellence, Lew So- ioff, maken dan ook een groot deel van de aantrekkingskracht van deze CD uit. Bley's arrangementen zijn in mijn oren soms een beetje ge zocht in hun lineaire opbouw, zoals in 'On the Stage in Cages', maar veel wordt goedgemaakt door de uitstekende harmoni sche combinaties in de ensem ble-stukken. Als discografische eigenaardigheid kan ook het so- lowerk van Alex Balanescu - in derdaad van dat bekende kwar tet - in het nogal bombastische 'Birds of Paradise' genoemd worden. Zijn spel past goed in dit verband, maar heeft weinig jazz-achtigs. De twee resteren de, minder pretentieuze stuk ken komen wat dat betreft wat natuurlijker voor de dag. On danks deze kritiekpunten is de ze CD aanbevelenswaardig, ze ker om de stevige solo-improvi saties. KV KLASSIEK Mahler - Symfonie nr. 4 in G. Sylvia McNair (sopraan), Berli ner Philharmoniker o.l.v. Ber nard Haitink - Philips Het wordt eentonig, maar ook deze nieuwe opname in Hai- tinks Berlijnse Mahlercyclus heeft zijn Amsterdamse versie overtroffen. Twee Amsterdamse versies zelfs, want zowel die uit '67 als die uit '83 blijven in klank en in intensiteit achter bij deze derde opname. Daarbij is opvallend dat Haitinks tempi heel geleidelijk en over de gehe le linie steeds langzamer wer den. Objectief gezien is het po- co adagio van 22 minuten mis schien zelfs te langzaam, maar Mahler laat zich nu eenmaal moeilijk objectief bekijken. De manier waarop Haitink hier zijn kaarten uitspeelt, is bovendien van een bijna onaardse schoon heid en brengt deze symfonie in sfeer dicht in de buurt van de Vijfde. Ook op het punt van de soliste overtreft deze opname de vori ge versies. Elly Ameling had meer warmte, Roberta Alexan der nam een middenpositie is, maar als er één sopraan is wier stem werkelijk klinkt als die van een engel, is het Sylvia McNair. Mozart - Rondo KV 371; Hoornconcerten KV 412, 417, 447 en 495. Ab Koster (natuur hoorn), Tafelmusik o.l.v. Bru no Weil - Sony Mozart voert niet meer alle klassieke hitlijsten aan, maar een actie 'Aangenaam... Barok Plus' zonder zijn muziek is on mogelijk ondanks het feit dat Mozart toch echt niet tot de ba rok behoort. Hoe het ook zij, de CD met de vijf bekende compo sities voor hoorn en orkest is een van de leukste uitgaven uit deze actie, al was het maar om dat het zo duidelijk 'authentie ke' opnamen uit de derde gene ratie zijn. Authenticiteit is hier niet het doel. maar het uit gangspunt, en verder wordt er gewoon lekker op los gemusi ceerd met alle levendigheid die voor ons 20ste eeuwers in deze muziek aanwezig is. Ab Koster en Tafelmusik is dat wel toever trouwd! PK Heel sfeervol is dit kerstboom pje van glas waarachter een waxinelichtje flikkert, dat no- geens wordt weerkaatst door de spiegel. Er is ook een uitvoering met een engel. De lichtjes kos ten 29,95. Meer informatie: Inspiration, tel 01718 - 23334. Boerenbont servies is al generaties te koop. Brabantia heeft nu he recht gekocht dit motief op een serie accessoires aan te brengen. Het is te zien op bij voorbeeld de pedaalemmer, broodtrommel, schotelwarmer. voorraadbussen enz. Meer informatie: Brabantia, 04904 - 82222. Dierenvriendjes Voor jeugdige verzamelaars (vanaf 4 jaar) is deze serie 'Mijn kleine dierenvriendjes' be doeld. Elk diertje heeft een eigen huis en met behulp van magneten kun je er heel leuk mee spelen. Bovendien is er een schat aan accessoires. De Dierenvriendjes, een idee van Kenner, zijn te koop vanaf 18,95. Meer informatie: Hasbro BV, 030 - 809609. Kinderservies Wellicht dat het slechte eters aanmoedigt, dit speciale kin derservies van Rosenthal. Het decor is ontworpen door de Duitse auteur van kinderboeken Janosch. Hij versierde het ser- 1 vies in kerstfeer met tijgers, be ren eenden enz. en voegde daar voor de winterse sfeer een kerstboompje en wat sterren aan toe. Een ontbijtbordje kost f34,25. mm Dit is de halogeen lamp Tallo, die het licht tegen het pla fond straalt. Belang rijk bij halogeen is de veiligheid en daar is bij Tallo scherp opgelet. De lamp is voorzien van veiligheidsglas, dat er voor zorgt dat als het lampje explo deert het glas zich niet door de hel ruimte verspreidt. Bovendien voor komt het stofafzet- ting op reflector en lamp. De veilig heidsschakelaar zorgt ervoor dat de stroom wordt on derbroken als de lamp omvalt. De in gebouwde zekering voorkomt het uitval len van de eind- groep bij kortslui ting in de lamp. Naast deze uitvoe ring, die 969 kost, is er een wand-Tallo voor/440. Meer informatie: Lumiance, tel 023 - 158250? SPELLETJES Jolanda Oukes Het Heist-museum, dat zojuist zijn deuren voor het publiek heeft ge opend, wordt later op de dag al be zocht door een inbreker. Doelwit is de enorme collectie kostbare schilderijen die het museum te leen heeft van particulieren. De inbreker, verbolgen over het feit dat hem een baantje als suppoost door de neus is geboord, zint op wraak. Terwijl hij door de za len sluipt, mijmert hij al over de kraak van de eeuw. Dat is in het kort het verhaal achter Kraak van de Eeuw, een spel waarin de dief het opneemt tegen videoca mera's, detectoren en gasten. Als hij erin slaagt veilig weg te komen, wint hij het spel. Maar als hij wordt ge snapt, winnen de andere spelers. In de doos vinden we hyt volgende: stickervel, driedimensionaal speel bord, een voorgestanst karton met acht zalen, negen schilderijen, een dievescherm, een dief en zes gasten, zes videocamera's, elf hangsloten, ne gen plastic standaards, planblok voor de dief, zeven pionstandaards en twee dobbelstenen. Het spel kan op twee manieren worden gespeeld. Alle spelers spelen om beurten de dief. Dus als je met z'n vijven speelt, wint degene die na vijf ronden de meeste schilderijen heeft gestolen. Het kan ook sneller. Gedurende een ronde speelt een speler de dief die met tenminste drie schilderijen moet zien weg te komen. Om het spannen der te maken, moet de dief in het mu seum blijven totdat hij door een ca mera wordt ontdekt. Dan pas mag hij zich uit de voeten maken. Het spel begint als de gasten het museum zo hebben ingericht dat het voor de dief welhaast onmogelijk is met de schilderijen te ontsnappen. Intussen beraamt de dief zijn slag. Hij zet het dievescherm op en verstopt daarachter zijn planblok. Daarop houdt hij nauwgezet bij welke bewe gingen hij maakt, zonder dat de gas ten hem zien. Pas als hij wordt ont dekt, zet hij zijn pion op het speel veld. De dief mag maximaal drie vakjes omhoog, omlaag of opzij lopen. Hij mag in één beurt niet terugkomen op hetzelfde vakje en moet zorgen dat hij niet eindigt op een vakje waar een van de gasten staat, want dan wordt hij meteen ontdekt. De dief is voorts in staat de video camera's en detectoren uit te schake len. Dat laatste kan hij slechts twee keer per ronde doen. De gasten werken samen om de dief in handen te krijgen. Zij doorzoe ken het museum en maken daarbij onder meer gebruik van de camera's en detectoren. De gasten gooien om de beurt en verplaatsen zich net als de dief omhoog, omlaag en opzij. De dobbelsteen met cijfers geeft aan hoeveel vakjes de gastpion maxi- maal mag lopen. Op de speciale sym booldobbelsteen staat wat behalve verplaatsen nog meer mag worden gedaan. Het spel eindigt als een van de gas ten zijn beurt beëindigt op het vakje waar de dief staat, ook al bevindt de pion van de dief zich nog niet op het speelveld. De dief moet zich overge ven en de gasten winnen. Als de dief met succes weet te ont snappen met tenminste drie schilde rijen dan is hij de winnaar. In de lan ge versie wint de speler die de meeste schilderijen bij zich heeft. Het spel ziet er prachtig uit en ga randeert heel veel speelplezier. Het is spannend maar niet echt gemakke lijk. Het is daarom zinvol om vante- voren de spelregels goed door te ne men. Kraak van de Eeuw lijkt in de verte op Mister X, het spel waarbij le den van Scotland Yard Londen door kruisen op zoek naar de criminele Mister X. Degene die dat spel leuk vinden, zullen ongetwijfeld ook aan Kraak van de Eeuw veel lol hebben. Het spelen van de dief is veruit het spannendst maar ook als gast sta je voor een uitdaging. Het succes het vangen van de inbreker vergt veel overleg en een goede samenwerking. Bovendien moet zowel dief als gast het overzicht behouden. Daardoor is het spel niet geschikt voor kinderen jonger dan een jaar of twaalf. Kraak van de Eeuw van Parker. Richtprijs: 70 gulden. Jumbo heeft de Walt Disney-serie uitgebreid met een kaartspel met supergrote kaar ten, waarin Mickey de rol van koning en Minnie de rol van koningin speelt. Het zal niemand verbazen dat Goofy de joker is. Het spel is geschikt voor twee tot zes spe lers vanaf zes jaar. Richtprijs: 20 gulden. foto pr Kwartaalblad over spellen en puzzels Begin oktober is het eerste exemplaar van het kwartaalblad Het Spel van de persen gerold. Daarin staan gezelschapsspellen en puzzels centraal. Het blad behandelt nieuwe spellen maar duikt ook in de historie. Het hoofdartikel in het eerste nummer gaat bij voorbeeld over spellen en puzzels rondom de Tweede Wereldoorlog. In het hart van het blad bevindt zich het aparte katern Het Spelverloop, boordevol nieuws en actualiteiten. Het Spel ligt in een aantal lectuurwinkels en warenhuizen in Nederland en België, maar spelliefhebbers kunnen zich er ook op abonneren. Voor 35 gulden ontvangen zij vier nummers van het blad thuis. DOE-HET-ZELF De wasbox van Abu Sanitair is een wastrog van kunststof die, letterlijk en figuurlijk, te gen een stootje kan. Hij is gemonteerd op een onderbouwkast en kan zij-aan-zij met de wasmachine worden geplaatst. De deur kan links- of rechtsdraaiend worden ge monteerd. De sifon in de kast is voorzien 1 van een wasmachine-aansluiting. De vier poten onder de kast zijn verstelbaar. Tegen de binnenkant van de deur kan een (apart te koop) emmerrooster voor plaatsing op de wasbak worden opgehangen. Zo'n rooster is trouwens ook erg handig om er een trui op te leggen die liggend moet drogen. Of om er potplanten op te zetten die afge- sponsd moeten worden. Deze handwas/opbergcombinatie is niet breder en dieper dan de wasmachine zelf (60 cm). Een vloeroppervlak van 60 x 120 cm is al voldoende om de combinatie te plaatsen. De wastrog: handig naast de wasmachine of voor een handwasje. Een mooie badkamer staat of valt met een 'mooie installatie', waarbij allerlei techni sche voorzieningen geheel aan het oog ont trokken zijn. Een fraai voorbeeld daarvan is de wastafel van Villeroy Boch, die geheel vrijstaat van de wand en bovendien een ui-1 terst royale maat (75 cm) heeft. Deze wasta-1 fel maakt deel uit van het retro-klassieke badkamerprogramma Amadea, waarin ver der een wandhangend toilet en bidet, 1- en 2-persoons baden, douchebakken en bad meubelen zijn opgenomen. De stijl van hangend toilet en bidet wordt geaccentueerd door edelstalen (montage)platen, die gemakkelijk zijn te onderhouden en die de montagepunten uit het zicht houden. Er is keus uit dehnten Al- pinewit, Edelweiss, Pergamon en Alba. Naast een hoge badkamerkast is er ook een commodemeubel. In combinatie met de in- bouwwastafel, gezet in een fijnmarmeren plaat op zuilen, doet dit geheel denken aan de klassieke wastafel van weleer. Meer informatie: V&B Nederland, 073- 426900. Een nieuw assortiment glaspanelen voor het interieur, onder de naam Mac-Glass, omvat twee kwartronde modellen (35 x 35 mm en 50 x 50 mm) en zes rechthoekige uitvoeringen, in breedten van 16 en 20 cm, en lengten van 40, 50, 60 en 80 cm. De glas- dikten zijn 6 of 8 mm, afhankelijk van de grootte van de panelen. De panelen zijn gemaakt van veiligheids glas en kunnen heel wat verdragen. On breekbaar zijn ze niet, maar er moet wel grof geweld aan te pas komen om zo'n pa neel kapot te krijgen. Als dit gebeurt valt het glas uiteen in kleine brokjes waaraan men zich niet kan verwonden. Hetzelfde als bij autoruiten. De kanten zijn geslepen en de hoeken afge rond, uit veiligheidoverwegingen, maar ook om het aanzien te verfraaien. Het decora tieve aspect wordt nog versterkt door de grappige bevestigingselementen. De fabrikant heeft ze 'Krokodil' genoemd. Zo'n krokodil bestaat uit twee halve bollen. Eén daarvan wordt op de wand gemonteerd en de andere helft wordt daar dan stevig aan vast gemaakt met imbusboutjes, met het glaspaneel tussen de 'krokodillekaken'. Per paneel zijn uiteraard twee van die be- vestigers nodig. Ze zijn te koop in wit, grijs en zwart. In de Mac-Glass serie zijn ook twee wand spiegels opgenomen, 40 x 30 cm en 60 x 40 cm. Combinatietoepassing van spiegels en panelen ligt voor de hand, met name in de badkamer. Voor het monteren van de spie gels zijn er klemmetjes van doorzichtige kunststof. Meer informatie.: Mac Lean, Dordrecht, 078-139500.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 6