Doorbraak onderzoek darmkanker Politie worstelt met overschot aan 'diefjes' BERICHT VOOR GEBRUIKERS VAN KARTONNEN PAKKEN BECEL KOFFIEMELK Binnenland Buitenland Voorlopig geen succes verwachten van Europese ondernemingsraden Doden in Sarajevo bij zoveelste aanval '"sgjpv Rusland bekent dood 500.000 Japanse krijgsgevangen Amerikaanse familie houdt schuldsanering Brazilië tegen ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 'Als Maij niets doet, dan EC maar' den haag De Europese Commissie moet België voor de rechter dagen voor het vervuilen van de Maas. Dat stellen de Europarle mentariërs Pronk en Oomen-Ruijten (CDA) in schriftelijke vra gen aan de Europese Commissie. Zij wijzen erop dat het Inter nationale Hof van Justitie, sinds het van kracht worden van het Verdrag van Maastricht, grote dwangsommen kan opleggen als afspraken niet worden nageleefd. En er is een internationale overeenkomst over het lozen op de Maas en Schelde. De CDA'ers vinden dat de Europese Commissie stappen moet on dernemen, omdat minister Maij, partijgenoot van de vragenstel lers, dat tot nu toe niet heeft gedaan. Onderhoud schuiven kering al in 1994 middelburg» Rijkswaterstaat wil volgend jaar in plaats van in 2010 al beginnen met het groot onderhoud aan dertig van de 62 schuiven in de Oosterscheldekering. Omdat de verf niet goed is, dreigt daar namelijk roest op te komen. De werkzaamheden worden uitgesmeerd over acht jaar en vinden alleen plaats in de zomer. Op de andere schuiven zitten drie lagen verf, dus die ko men gewoon in 2010 aan de beurt. 'Nederland moet uitlevering vragen' den haag Een 51-jarige vrouw uit Zaanstad kan niet in de Vere nigde Staten worden aangeklaagd wegens cocaïnesmokkel, om dat zij in Nederland tot het misdrijf is uitgelokt. Dat stelt haar advocaat mr. A. Oomen. Hij vindt dat Nederland uitlevering van de vrouw moet vragen. Volgens de Amerikaanse aanklager gaat het om een partij, cocaïne van 2000 kilo ter waarde van 100 mil joen gulden, die van Columbia naar Nederland moest. Volgens Oomen heeft een Nederlandse agent uit Miami de vrouw telefo nisch uitgelokt om mee te werken aan een transport. De vrouw zit in de vrouwengevangenis in Miami. Vrouw overleden aan brandwonden twello Een 52-jarige inwoonster van Twello is in de nacht van woensdag op donderdag in haar woning overleden aan brand wonden. Uit politieonderzoek is gebleken dat de kleren van de vrouw vlam vatten toen zij aan het koken was. De vrouw deed de brandende kleding uit en ging snel onder de douche staan en is daarna naar bed gegaan. Waarschijnlijk is ze 's nachts in coma geraakt en overleden. :e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International ANTWERPEN DAVID-JAN GODFROID Vele duizenden vakbonds- en onderne mingsraadsleden in de Europese Unie staan aan de startlijn. Zij willen een succes maken van de Europese ondernemingsra den in hun concerns. Maar of zij op korte termijn zullen slagen is twijfelachtig. De Europese regelgeving is net stroop, de na tionale praktijken lopen sterk uiteen, de werkgevers spartelen tegen en onderlinge conflicten liggen op de loer. ,,Het zal zeker nog een generatie duren voordat de Europese ondernemingsraad overal naar behoren functioneert", reali seert de secretaris van het Europees Ver bond van Vakverenigingen (EVV), de Duit ser Willy Buschak, zich. „We stappen in een terra incognita, we weten niet eens bij be nadering in hoeveel concerns er een Eu ropese ondernemingsraad moet komen." Toch heeft zijn organisatie zich vol enthou siasme op de Euro-OR gestort. Jarenlang is vruchteloos met de Europese werkgevers, verenigd in de Unice, onderhandeld. Deze maand zijn de eerste stappen gezet op weg naar een Europese richtlijn, die multinatio nale ondernemingen met vestigingen in minimaal twee lidstaten van de Europese Unie, verplicht een Euro-OR in het leven te roepen. Zo'n internationale ondernemingsraad zal niet worden overladen met taken en be voegdheden. Op een EW-congres in Ant werpen bleek afgelopen donderdag dat ve len in eerste instantie al tevreden zouden zijn met een platform voor het uitwisselen van informatie door OR-leden uit de ver schillende vestigingen in Europa. Maar het is de bedoeling dat de taak aan zienlijk breder wordt. Concemdirecties worden verplicht informatie over het beleid van de onderneming beschikbaar te stellen op een moment dat er nog geen besluiten zijn gevallen. De Euro-OR moet tevens wordt geraadpleegd, alvorens er echt kno pen over beslissingen worden doorgehakt. De Europese wetgeving die dat regelt is er echter nog niet. Bovendien moet de richt lijn ook nog wordpn opgenomen in de na tionale wetgevingen. En Buschak vreest dat er nog vele jaren overheen zullen gaan voordat de Euro-OR daadwerkelijk overal praktijk is geworden. „Het is een complex veld, vol met tegenstellingen", zegt hij. Hoewel het nadrukkelijk niet de bedoeling is dat de Euro-OR zich gaat bemoeien met de arbeidsvoorwaarden (bijvoorbeeld lonen en werktijden), zijn er gespreksonderwer pen te over. Verplaatsing van produktie naar goedkopere landen, wijzigingen in produktieprocessen, sluitingen, inkrimpin gen en fusies, om er maar een paar te noe men. De Fransman Jacques Fournier, lid van de centrale ondernemingsraad van het che mieconcern Rhöne-Poulenc, pleitte voor grote aandacht voor veiligheids- en milieu aspecten. „Dat is absoluut onmisbaar", zei hij. Rhöne-Poulenc, waar al een soort Euro- OR bestaat, hanteert een „ethische handlei ding", die alle vestigingen van het concern verplicht milieubelasting zoveel mogelijk te voorkomen. Nu gelden in de verschillende delen van Europa niet overal dezelfde milieunormen. „We hebben die Europese ondernemings raad dus nodig om elkaar onderling goed te begrijpen", zei Fournier. „We moeten el- kaars wetgeving leren kennen en we moe ten leren omgaan met eikaars cultuurver schillen. Het overleg daarover moet in het bereik liggen van werknemers, daar moet niet iemand tussen staan." „Het klinkt allemaal wel erg idealistisch, hè", zegt Buschak. De EW-secretaris zegt zich ervan bewust te zijn dat de praktijk weerbarstig zal zijn. Zolang de positie van werknemers in Europa nog niet overal ver gelijkbaar is,-liggen conflicten op de loer. Udo Rehfeldt, een Duitse onderzoeker bij het Franse instituut voor economisch en sociaal onderzoek, haalde het geval-Hoover maar weer eens van stal. De Amerikaanse moedermaatschappij wilde de produktie van stofzuigers in Europa concentreren in Schotland, wat ten koste ging van de werk gelegenheid in de Franse vestiging. De Schotse vakbond TUC, blij dat er weer wat werkgelegenheid werd geschapen, stemde in met slechtere arbeidsvoorwaar den en louter tijdelijke contracten voor nieuw personeel. De Fransen hadden het nakijken. Buschak reageert gelaten op dergelijke voorbeelden. „We zullen inderdaad ver domd grote conflicten krijgen in de Europe se ondernemingsraden. Daar kom je niet omheen, maar die conflicten zijn te ratio naliseren als je over de juiste informatie be schikt. Dan kun je vooroordelen wegne men. Dan hadden de Franse bonden gewe ten dat de Schotten niet op voorhand heb ben gezegd dat er bij Hoover niet zal wor den gestaakt. Dat dachten ze nu wel." Gen gevonden dat ziekte veroorzaakt Een internationaal team van wetenschappers hebben het menselijk gen ontdekt dat bij één op de 200 mensen darmkanker veroorzaakt. De ontdekking kan, volgens de deskundigen, een keerpunt betekenen in de mogelijkhe den van artsen om met zekerheid te voorspellen wie het risico loopt deze en andere vormen van kanker te krijgen. BETHESDA Rtr Op korte termijn kan een test ontwikkeld worden om vast te stellen welke mensen een erfe lijke vorm van een snel groeien de darmkanker kunnen ontwik kelen. Daarmee kan worden voorkomen dat mensen dood gaan aan deze vorm van kanker. De ziekte is te genezen als zij in een vroegtijdig stadium wordt vastgesteld. De behande ling bestaat uit geregelde on derzoeken en een aangepast di eet, om vet te verminderen en weefsel te vormen dat voorkomt dat de kanker zich uitbreidt. In sommige families wordt een gemuteerde (veranderde) vorm van het gen generaties lang doorgegeven. Volgens de onderzoekers lijkt dit gen ver antwoordelijk te zijn voor een van de gebruikelijkste vormen van erfelijke kanker, de „erfelij ke non-polyposis colourectal kanker" (HNPCC). Een op de zes darmkankers is van dit type, dat gekenmerkt wordt door snel groeiende tumoren in de inge wanden. Vrouwen met dit gen hebben bovendien een hoger ri sico op baarmoederhalskanker. De ontdekking van het gen vloiet direct voort uit het Inter nationaal Menselijk Genoom Project, waarbij wetenschap pers in de hele wereld proberen een compleet overzicht van de menselijk genen te maken. Sarajevo» Een vrouw kijkt verwe zen naar slachtoffers van de mor tieraanval gisteren in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo. Zeker vier mensen vonden daarbij de dood en tien anderen raakten ge wond. De beschieting volgde de dag nadat het vredesoverleg tus sen de strijdende Bosnische partij en in Genéve zonder resultaat werd opgeschort. De Bosnische president Izetbegovic heeft giste ren gezworen de hoofdstad nooit te zullen delen met de Servische FOTO REUTER moskou reuter Een Russische functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren toegegeven dat wellicht meer dan een half miljoen Japanse krijgsgevange nen na de Tweede Wereldoor log in werkkampen in Siberië om het leven zijn gekomen. Dat is tien maal het aantal dat tot nu toe officieel werd toegege ven. Het persbureau Interfaxhaal- de Andrej Krivtsov aan, een Ja pan-deskundige van het minis terie, die zei dat Moskou de Ja panse schattingen van 575.000 gevangenen die op het grond gebied van de Sovjetunie zijn omgekomen aanvaardt. „Over het algemeen kan Rusland zich in dit cijfer vinden, hoewel ge twijfeld moet worden over de mogelijkheid de identiteit van al deze mensen te achterhalen", aldus Krivtsov. De geheimzinnigheid rond het lot van de honderdduizen den Japanners, die gevangen werden genomen tijdens de mi litaire opmars van de Sovjetunie in de laatste dagen van de oor log en die het daarop volgende decennium gebruikt werden als slaven, hebben de betrekkingen tussen Moskou en Tokyo, sinds dien zwaar onder druk gezet. Een geschil over een aantal ei landen die de Sovjetunie in 1945 bezette, vormt nog altijd een hinderpaal voor de onder tekening van een vredesverdrag. De Russische president Jeltsin bood Japan zijn verontschuldi gingen aan voor de dood van Japanse burgers tijdens zijn eer ste officiële bezoek aan Tokyo in oktober. Moskou en Tokyo hervatten in 1956 de diplomatieke betrek kingen en de nog levende ge vangenen werden naar huis ge stuurd. De Sovjetunie zei toen dat maar 4.000 Japanners waren omgekomen. In 1991 werd dit cijfer verhoogd tot 60.000 slachtoffers. De gevangenen werden ge bruikt om flats en kantoren te bouwen in Russische steden, wouden in Siberië te kappen of spoorlijnen aan te leggen door het reusachtige Sovjetgebied. De moeilijkheid om de overle den krijsgevangenen te identifi ceren, houdt verband met het feit dat zij begraven zijn op minstens 700 verschillende plaatsen in de voormalige Sov jetunie. Ook zijn de lijsten met namen militair geheim en op geborgen in verschillende ar chieven. De Sovjetunie sloot in april 1941 een neutraliteitsverdrag met Japan en Sovjetdictator Stalin negeerde verzoeken van de geallieerden om tegen Japan ten strijde te trekken. Hij begon Brigadier wacht nieuw leven als netwerkfunctionaris 'Chefs lege dozen' worden ze oneerbie dig genoemd, de brigadiers, adjudan ten, en opperwachtmeesters die -hun leidinggevende functie met de reorga nisatie van de politie kwijtraken. Bij de nieuwe regiokorpsen is er geen behoef te meer aan de vele chefs uit het mid denkader. Ze moeten achter hun bu reau vandaan en de straat weer op. Bo vendien dreigen ze ook nog hun rang te verliezen. Welk perspectief rest hen nog na de reorganisatie? Dat van 'netwerk functionaris'. Dinsdag besteedt de poli tie er een themadag aan. den haag theo den boer Volgens voorzichtige schattingen van de Nederlandse Politiebond en de Algeme ne Christelijke Politiebond zullen zo'n 1500 tot 2500 politiemensen uit het mid denkader zeer ontevreden zijn als de- rookwolken rond de politie-reorganisatie eenmaal zijn opgetrokken. Nu het plaat singsproces bij de 24 regionale politie korpsen bijna is voltooid, dreigt deze groep tussen wal en schip te raken. Hun leidinggevende functie is geschrapt, ter wijl er in de nieuwe organisatie ook niet direct een passende functie in de uitvoe rende dienst beschikbaar is. Hans van Duijn, voorzitter van de Ne derlandse Politiebond, steekt de hand ook in eigen boezem. „Tot nu toe kon je bij de politie alleen carrière maken door chef te worden. Met als gevolg dat wij als .bonden met de overheid de afgelopen twintig jaar gezorgd hebben dat er als maar meer chefjes kwamen. Daardoor kreeg je een kind met een waterhoofd: op elke zes mensen een chef." Logisch dat daar nu wat aan wordt ge daan, vindt Van Duijn. „Alleen is dan de vraag: hoe ga je met die mensen om? Eerst waren ze nog chef, en nu is daar in eens geen behoefte meer aan. Dus die mensen hebben het gevoel hun status en aanzien te verliezen en op een lager ni veau 'gewoon politiewerk' te moeten gaan doen. Voor hun is de reorganisatie en de functiewaardering, die gelijktijdig loopt, één groot zwart gat waar ze met z'n allen inzitten." Woordvoerster Mariët van Erp van de Algemene Christelijke Politiebond denkt dat de onvrede zich ook uitstrekt tot de agenten die binnen afzienbare tijd voor een chefsfunctie in aanmerking zouden komen. „Die dachten met hun vijftien dienstjaren en het pas verworven B-di ploma voor brigadier op zak nu aan de beurt te zijn. En dan zien ze vervolgens die functies verdwijnen. Zij hebben het idee dat hun B-diploma een waardeloos papiertje is geworden, temeer daar de rang van brigadier verdwijnt." Datzelfde lot is ook de rang van adju dant beschoren. Mogelijk wordt de brigadier straks weer gewoon hoofd agent, maar de adjudant wellicht inspec teur. „Die discussie is nog volop gaan de," aldus Van Erp. Rol Ondanks het sombere perspectief ziet Van Duijn ziet wel degelijk kansen voor het middenkader. „Wil je de kwaliteit van het politiewerk verbeteren, dan moet je de brigadiers en adjudanten een cruciale rol geven door ze op basis van hun kennis en ervaring projecten te laten trekken. Want als je die mensen niet in zet voor een beter functionerende orga nisatie, leidt dat uiteindelijk tot het uit vallen van 1500 tot 2500 mensen. Bij het regiokorps Brabant Zuid-Oost zijn al positieve ervaringen opgedaan. AMSTERDAM ANP Onvoorstelbaar, maar waar: de sanering van de schuldenlast van Brazilië staat of valt met de toestemming van één Ameri kaanse familie, de puissant rijke Dart-dynastie, eigenaar van Dart Container Corporation. Al le 800 banken en institutionele beleggers die bij de plannen zijn betrokken, gaan akkoord, maar de Darts blijven dwarsliggen. De familie heeft begin 1991 op de internationale markt voor tweedehands schulden 4 pro cent van de Braziliaanse schul den weten te bemachtigen. De totale schuldenlast van het land bedraagt bijna 70 miljard gul den, nog eens afgezien van de 32 miljard gulden aan rente die nog moet worden voldaan. De waarde van de leningen van de Darts komt daarmee op ruim 2,5 miljard gulden. Brazilië staat er financiëel ge zien allerminst florissant voor. Daarom onderhandelt het land al een aantal jaren met zijn cre diteuren over een schuldsane ring. Zo werd de private schuld eisers in 1992 de mogelijkheid geboden leningen om te wisse len voor obligaties. De familie koos voor obligaties met een looptijd van 20 jaar en een ren tepercentage variërend van 4 tot 8. Die belegging legde de Darts geen windeieren. Inmiddels be draagt de winst op papier zo'n 700 miljoen gulden. Als een van de laatste Zuidamerikaanse lan den wil Brazilië echter gebruik maken van het plan-Brady, ge noemd naar de voormalige Amerikaanse minister van fi nanciën Nicholas Brady, die in 1989 het idee lanceerde de schuldenlast van de armste lan den te saneren. Brady stelde voor de leningen om te zetten in renteloze obligaties, die wor den gegarandeerd door de Amerikaanse staat. De schuldeisers van Brazilië zouden daardoor nominaal 35 procent minder ontvangen. Voor de meeste banken is dat acceptabel, maar de Darts wil len meer. Dat er in de nieuwe opzet nog altijd een papieren winst resteert van zo'n 500 mil joen gulden, is kennelijk niet voldoende. De tijd dringt. Als er vóór 15 april geen akkoord wordt be reikt, gaat de sanering niet door. Bovendien moet minstens 95 procent van de particuliere schuldeisers akkoord gaan. Dus is er de Braziliaanse regering en de banken er alles aan gelegen de Darts alsnog tot andere ge dachten te bewegen. Dat wil vooralsnog niet lukken. De Darts zijn geen gemakkelijke onderhandelingspartners. Volgens The Wall Street Journal is het niet waarschijnlijk dat de familie door de bocht gaat. De Darts staan in de zakenwereld te boek als keiharde prijsvech ters, meldt de Amerikaanse krant. Bovendien zijn ze „op de centen", aldus Barry Cohen, een bankier van Bear Stearns, die diverse grote transacties voor de familie heeft verricht. De bankiers en de Braziliaanse regering hebben overwogen de sanering door te laten gaan zonder de instemming van de familie, maar heeft daarvan af gezien in verband met mogelij ke gerechtelijke stappen. De kans dat het vóór 15 april alsnog tot een vergelijk komt. acht Rol- lin Dart, een nicht van directie voorzitter Kenneth, uiterst klein: „Onze familie heeft altijd al be staan uit strebers. Ze vechten door totdat ze er dood bij neer vallen." pas troepqn in het Verre Oosten samen te trekken vanaf septem ber 1944 en voerde dat op na de Duitse capitulatie in mei 1945. Hij verklaarde Japan de oorlog op 8 augustus 1945, twee dagen nadat de stad Hiroshima werd vernietigd door een Amerikaan se atoombom. Meteen daarop startte hij een militaire campag ne tegen de inmiddels gedemo raliseerde Japanse troepen. Hij ging zelfs door gebied te verove ren nadat de Japanse keizer Hi- rohito het bevel gaf tot een on voorwaardelijke overgave op 15 augustus van dat jaar. ADVERTENTIE „Wij hebben de regio ingedeeld in acht tien terratoriale eenheden waar zo'n 45 tot 70 mensen werken," licht korpschef Huub Raeven toe. „Op zeer kleinschalig niveau proberen we met buurten, scho len en bedrijven netwerken op te bou wen om de leefbaarheid en veiligheid te bevorderen. Daar hebben we mensen uit het middenkader voor aangesteld. De vergelijking met een wijkagent wijst Raeven van de hand. „Hij heeft een veel breder draagvlak. Als er een ruzie in de buurt is, gaat een wijkagent erop af en probeert die ruzie te sussen. Maar een netwerkfunctionaris overlegt op het ni veau van scholen, woningbouwvereni gingen en bedrijven om tot oplossing van problemen te komen." „Niet iedere adjudant of brigadier is geschikt voor het werk," erkent Raeven. „Maar we hebben hier toch zo'n hon derd mensen uit het middenkader voor deze functies aangesteld. En wat blijkt: ze vinden het nog erg leuk ook. Want ze zijn per slot van rekening toch bij de po litie gegaan om politiewerk te doen. Niet om roosters te maken en de vrije dagen bij te houden." Van den Bergh Foods heeft uit voorzorg besloten alle kartonnen pakken Becel voor de koffie (340 gr.) terug te halen uit de winkels. Het is gebleken, dat deze kartonnen verpakking, in incidentele gevallen, niet aan de hoge kwaliteitsstandaard van Van den Bergh Foods voldoet. Aan eventueel gebruik van dit produkt uit het kartonnen pak Becel voor de koffie zijn geen gezondheidsrisico's verbonden. De nieuwe verpakking die soms niet goed sluit, kan mogelijk voortijdig bederf van de inhoud tot gevolg hebben. In zo'n geval kan een pak bol gaan staan. Heeft u dit produkt in huis dan kunt u het aankoopbedrag terugkrijgen. Stuur hiervoor de streepjescode van het produkt in een enveloppe zonder postzegel naar: Kartonnen verpakking Becel Voor de koffie Antwoordnummer 10035 4870 VB ETTEN-LEUR Voor informatie heeft Van den Bergh Foods een gratis telefoonnummer geopend voor de consument: 06-0224848. Dit nummer is bereikbaar op: zaterdag 4 december van 09.00-21.00 uur en vanaf zondag 5 decemer van 09.00-18.00 uur. Voor het eventueel ontstane ongemak biedt Van den Bergh Foods haar gebruikers haar welgemeende excuses aan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5