Bodemsanering bij bedrijf aangepakt Binnenland Driekwart miljard erbij joor aanleg Betuwelijn Koffiemelk van Becel üit de handel genomen Actie in bomvolle RAI Dertien klachten over borstvergrotingen 'Bezuinigen op WW misschien niet nodig' Berenliefde voor patiëntjes w 'Ze hebben niet door wat ze ermee teweeg brengen' m -,TERDAG 4 DECEMBER 1993 CPD Gemeenschappelijke Persdienst Nederlander in Uganda verdronken m/ipala Een 34-jarige Nederlander is deze week in Uganda erdronken, toen de rubberboot waarin hij zat kapot ging en bnk. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den laag gisteren gezegd. Het ongeluk gebeurde dinsdag, 80 kilo- ïeter ten oosten van de hoofdstad van Uganda, Kampala, waar e Nijl uitmondt in het Victoriameer. Het lijk van de Nederlan- er is pas gisteren gevonden. Het slachtoffer woonde al tien jaar i Uganda en had een bedrijf dal rondvaarten voor toeristen op et Victoriameer organiseerde. Utie Greenpeace bij AKZO verboden otterdam Greenpeace mag niet langer actievoeren bij het che- oieconcern AKZO Chemicals in Rotterdam-Botlek. Dat heeft de iresident van de Rotterdamse rechtbank gisteren bepaald in een prt geding van AKZO. Op elke actie die Greenpeace in de toe- jomst bij AKZO voert, staat een boete van 100.000 gulden per ag. Greenpeace blokkeerde deze week een loswal van AKZO taar zout afkwam dat wordt gebruikt bij de productie van jhloor. Als chloor wordt verbrand, komt het kankerverwekkende Uoxine vrij. Vakcentrum in geweer tegen Avenue ioerden Het Vakcentrum Levensmiddelen wil dat de Econo- ïische Controle Dienst (ECD), optreedt tegen een actie van het jdschrift Avenue. Dat blad biedt lezers een dagpasje aan waar- lee ze hun kerstinkopen kunnen doen in de zelfbedienings- roothandel VEN. Volgens het Vakcentrum kunnen normaal al- __pen ondernemers die zijn ingeschreven bij een Kamer van (oophandel terecht bij de groothandel. Het uitgeven van dag- lassen is oneerlijke concurrentie en een economisch delict, al- lus het Vakcentrum. Volgens de ECD kan het Vakcentrum beter jaar de rechter stappen. Verslaafde pikte voor één miljoen ^alkenswaard Een 32-jarige Eindhovenaar heeft bekend dat hij fie afgelopen acht maanden tweehonderd keer heeft ingebroken woningen. Daarbij heeft hij voor één miljoen gulden gestolen, pvan de buit zijn slechts een paar sieraden teruggevonden. De west is verkocht. Van de opbrengst kocht de man hard drugs. De zijn dit jaar gepleegd in Eindhoven en omgeving. Sinterklaas koopt voor drie miljard Bujswuk Het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond Kchat de omzet van de eerste decemberdagen op ongeveer drie gulden. Dat is tien procent meer dan vorig jaar. Vooral warenhuizen, de grotere winkelketens en de speelgoedbran verkopen dit jaar goed. Dat komt omdat met name de wa dit jaar veel meer aandacht besteedden aan Sinter klaas, aldus het NCOV. tinh let kabinet trekt 750 miljoen ulden extra uit voor aanleg van e Betuwe spoorlijn. Dat bedrag bovenop de 6,4 miljard rulden die nu al voor de goede- enlijn wordt uitgetrokken. Het :[ctra geld zal vooral worden ge doken in oplossing van de knel- junten bij de gemeenten Ba- endrecht en Zevenaar. Hiermee komt het kabinet in jrote lijnen tegemoet aan de ei- nen van de Tweede Kamer. Een kamermeerderheid van CDA en JvdA wilden een miljard gulden ejxtra. Maar na overleg met de gemeentebesturen heeft het ka- Jinet voor een iets goedkopere oplossing gekozen. In Barendrecht-Oost worden de sporen overkapt. Verder is er 100 miljoen voor maatregelen tegen geluidhinder. 525 miljoen gulden wordt gehaald uit een potje van minister Maij (ver- keef) voor tegenvallers op ge bied van private financiering. 225 miljoen gulden, komt de komende jaren vrij omdat er al tijd projecten zijn die vertraging oplopen. Dat geld moet nor maal gesproken terug worden gestort in de schatkist, maar gaat dus nu naar de aanleg van de Betuwelijn. De Kamer debat teert maandag verder over de Betuwelijn. De verwachting is dat CDA en PvdA akkoord gaan. otterdam gpd 'n 250.000 kartonnen pakken van Becel worden uit iagazijnen en winkels gehaald imdat de koffiemelk mogelijk :uur kan worden. Dat komt imdat de nieuwe kartonnen 'erpakking van de koffiemelk ed sluit. Dat heeft het le- 'ensmiddelenconcem Unilever isteren bekendgemaakt. De takken zijn uitsluitend in Ne- lerland op de markt gebracht. De meeste pakken staan nog bij de consument. Unilever ■jschat dat 75.000 mensen een dergelijk pak hebben gekocht. Geen hulp voor gedupeerden van Vie d'Or den haag gpd Minister Kok (Financiën) neemt geen maatregelen om gedupeerden van de levens verzekeraar Vie d'Or te be schermen. Dat antwoordt hij op Kamervragen over het dreigende faillissement bij Vie d'Or. Meer dan 13.000 polishouders dreigen daar door hun pensioen- en le vensverzekeringsgeld kwijt te raken. Volgens Kok zijn de Twee de Kamer en kabinet in 1990 tot de conclusie gekomen dat het treffen van een garantie regeling niet noodzakelijk is en dat het bovendien vrijwel ondoenlijk is zo'n regeling sluitend te maken. Hij is wel bereid de kwestie opnieuw te bekijken, als de ervaringen met Vie d'Or daartoe nopen. Kok vindt het ook niet nodig maatregelen te nemen ter verbetering van het toezicht door de Verzekeringskamer, omdat dat al goed werkt. Geen enkel toezichtssysteem kan een situatie als bij ~Vie d'Or te allen tijde voorko men, meent de bewindsman. 'AH-verdachte waarschijnlijk niet uitgeleverd' arnhem gpd De kans dat de 27-jarige hoofd verdachte van de overval op het AH-filiaal in Oosterbeek (mei 1990) aan Nederland wordt uit geleverd, is uiterst klein. Dat zegt de Utrechtse strafpleiter mr. P. Bovens. Hij treedt op als raadsman van een 29-jarige man uit Bussum die door justi tie ook wordt verdacht van be trokkenheid bij de overval, waarbij twee personeelsleden gedood werden. Volgens Bovens heeft het Chi- leens hooggerechtshof dat moet beslissen over de uitleve ring van de Nederlander staatssecretaris Kosto (justitie) garanties gevraagd dat in de toekomst, als Chili om de uitle vering van een crimineel vraagt, dat verzoek wordt gehonoreerd (het zogeheten wederkerig heidsbeginsel). Tussen beide landen is geen uitleveringsver drag. Volgens Bovens verbiedt de Nederlandse Grondwet de garantie die Chili vraagt. Mr. J. Rijkers, de aanklager in het proces, heeft bevestigd dat Kosto de vragen van de Chi- leens autoriteiten inmiddels heeft beantwoord. Wat er in de brief staat, zegt hij niet. Een 29- jarige mede-verdachte uit Bus sum die sinds juni in voorlopige hechtenis zit, blijft vastzitten tot zijn zaak op 11 januari dient. Twee maanden celstraf voor Haagse iatrosoof den bosch anp Een 41-jarige iatrosoof uit Den Haag is gisteren door het ge rechtshof in Den Bosch veroor deeld tot twee maanden cel en twee weken voorwaardelijk en 2.000 gulden boete. De eerste straf was voor belediging van het openbaar gezag, de tweede voor het belemmeren van een lijkschouwing. De iatrosoof ver geleek de lijkschouwer met de beruchte nazi-kamparts dr. Mengele en betichtte de politie rechter er destijds van dat hij SS-praktijken uitvoerde. Amsterdam Tweeduizend werknemers bij de bedrijfsver enigingen en het GAK hebben gisteren in de Amsterdamse RAI actiegevoerd tegen de voorgenomen afslanking van hun bedrijf. Een woordvoerder van de FNV Dienstenbond was na afloop van de manifestatie zeer tevreden over de opkomst, want de congreszaal barstte bijna uit zijn voegen. In de be drijfstak werken 17.500 men sen. Als de werkgevers de bon den niet tegemoet komen, lig gen verdere acties zoals werk onderbrekingen, in het ver schiet. De bedrijfsverenigingen verzorgen de werknemersver zekeringen (WW, WAO, Ziek tewet). Door diverse wijzigin gen, zoals de loondoorbetaling in de eerste ziekteweken in plaats van ziekengeld en de overheveling van de gehandi captenvoorzieningen naar ge meenten, zullen in totaal 5.500 mensen hun huidige baan ver liezen. foto anpcor mulder Rijk reserveert één miljard den haag. gpd den haag anp Bedrijven die hun vervuilde bedrijfsterrein willen sane ren, maar geen geld hebben, kunnen een voorschot van de overheid krijgen van maximaal 25 miljoen gulden. Naar verwachting zullen 500 bedrijven van de regeling gebruik maken voor een totaal bedrag van één miljard gulden. aangekondigd de bestaande fi nanciële regelingen met staats garantie voor bodemsanering te willen uitbreiden. Belasting technisch kunnen bedrijven nu al geld reserveren voor bodem sanering in eigen beheer. Ook kunnen eigenaren die geen schuld hebben aan de vervui ling de provincie om een bijdra ge vragen in de schoonmaak kosten. Daarnaast komen er nu twee regelingen voor krediet verlening onder gedeeltelijke staatsgarantie. De gisteren ge- Minister Alders (milieu) en mi nister Kok (financiën) hebben daarvoor gisteren met de Natio nale Investeringsbank een over eenkomst gesloten. Het krediet is bedoeld voor middelgrote en grotere ondernemingen met goede vooruitzichten. Alders vindt de overeenkomst ,,een sti mulans voor de grotere grondsaneringen in eigen be heer." Het kabinet had al eerder sloten overeenkomst is de eer ste. Een vergelijkbare regeling voor het midden- en kleinbe drijf ligt voor advies bij de Raad van State. Bedrijven moeten wel een sa neringsplan en saneringsbestek laten zien, dat door de provin cie is goedgekeurd. Ook zal het bedrijf duidelijk moeten maken dat na afronding van de sane ring de bodem niet opnieuw wordt vervuild. Het krediet mag niet meer zijn dan 75 procent van de totale kosten van grond- schoonmaak. Voor de overige 25 procent moet het bedrijf zelf zorgen. Het krediet wordt ver leend voor een periode van mi nimaal drie en maximaal vijf tien jaar. Het bedrijf dat een krediet krijgt, moet de normale marktrente betalen. Het Bureau Bijwerkingen Ge neesmiddelen in Rijswijk heeft dertien meldingen binnenge kregen van complicaties met si liconen borstprotheses die wor den gebruikt bij borstvergrotin gen. Het ging om misvorming van de borst, spierafwijkingen en afstotingsverschijnselen. Dit blijkt uit antwoorden van staatssecretaris Simons van Volksgezondheid op Kamervra gen van Groen Links. Simons wil de borstprotheses waarin siliconen zitten niet ver bieden. Hij wil eerst weten wat de bijwerkingen zijn en hoe groot het risico daarop is. De Consumentenbond wil wel maatregelen. In 1992 plaatste de bond een oproep in de Con sumentengids waarop twee honderd reacties kwamen. Veel vrouwen met borsten van silico nen klaagden over harde en ge voelige borsten, reumatische pijnen, slapeloosheid en huid aandoeningen. De bond vindt ook dat artsen te weinig infor matie geven over risico's bij borstvergroting. Wöltgens wil wachten op meevallers: wassenaar. anp Zij kunnen het terugsturen en krijgen het aankoopbedrag plus portokosten vergoed. Unilever benadrukt dat er geen gezondsheidsrisico's zijn. Pakken waarvan de inhoud is bedorven, zijn makkelijk te her kennen want ze staan bol. Melk die erin zit is zuur, net als oude melk. Het is de vierde keer dit jaar dat produkten uit de handel worden genomen die niet deu gen, zoals recent de potjes Olva- rit van Nutricia, chocolademelk van Campina Melkunie en babymelkpoeder van Friesland Frico Domo. Een woordvoerster van Unile ver benadrukt dat de onregel matigheid zelf is ontdekt en dat het bedrijf niet door de Keu ringsdienst van Waren op de vingers is getikt. „We hebben ook geen ldachten van consu menten gehad. Het terughalen is uitsluitend en alleen uit voor zorg." Het is niet bekend hoe groot de schade is. utrecht De bekende Nederlander Jos Brink geeft een teddybeer aan een zieke baby in het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht. De stichting Good Bears of the World deelt aan alle patiëntjes met kanker of AIDS beren uit voor extra troost en warme berenliefde. Jos Brink is beschermheer van de stichting. f.oto anpruud hoff Voor PvdA-fractieleider Wölt gens staat nog niet vast dat er nieuwe bezuinigingen nodig zijn in de WW, nu is gebleken dat eerder aangekondigde maatregelen onvoldoende ople veren. Wöltgens vindt dat eerst moet worden onderzocht of zich elders in de sociale zeker heid meevallers voordoen. Dat zei de PvdA-voorman na afloop van een bijeenkomst in Wassenaar, waar hij gisteren ten overstaan van ondernemers in debat ging met zijn collega's Brinkman (CDA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66). Staatssecretaris Wallage van sociale zaken maakte donder dag bekend dat een voorgeno men bezuiniginsgoperatie in de WW een kwart miljard minder zal opleveren dan geraamd en dat er dus nieuwe bezuinigin gen nodig zijn. Hij wil de eisen 'Gezinszorg met kruiswerk levert niets op' utrecht anp De samenwerking tussen ge zinszorg en kruiswerk levert tot 1997 geen winst op. In de perio de 1998-2002 is een voordeel van 65 miljoen en daarna van 100 miljoen per jaar mogelijk. Maar als bij deze raming ook re kening wordt gehouden met de kosten van het in elkaar schui ven van de twee CAO's, kost de integratie eerder geld dan dat ze wat oplevert. Dat zegt het Ne derlands instituut voor onder zoek van de eerstelijns gezond heidszorg (NIVEL). I let ministe rie van WVC is er altijd van uit gegaan dat de integratie 150 miljoen gulden winst zou ople veren. Delftse school tekent contract met leerlingen over anti-racisme delft maurice wilbrink Jaike Belfor is een vrolijke vijftienjarige meid, een niet te stoppen praatster, eentje met humor en pit. Laat niet over zich heenlopen, neemt initiatief. Jaike migreerde vorig jaar van Suriname naar Nederland. Eind mei 1993 werd ze zoals velen ge schokt door het nieuws dat bij een aanslag in het Duitse Solingen vijf Tur ken (twee vrouwen en drie kinderen) waren omgekomen. Nog groter was haar ontzetting toen ze een mede-leer ling de dag erop hoorde zeggen: „Mooi zo, weer vijf Turken minder." Jaike: „Ik had nooit gedacht dat iemand zoiets kon zeggen!" Letter bleek dat die racistische uit spraak gesteund werd door meer leer lingen. „We hebben er ruzie om ge maakt. Ik heb me verdedigd tegen de genen die zeiden dat buitenlanders ba nen en huizen inpikken." Nadat ze bij l een leraar haar beklag had gedaan, werd het idee geboren een anti-racisti sche daad te stellen. Er werd een pos ter gemaakt met een foto van een aan tal leerlingen en teksten zoals:You ha ve the right to remain silent if you're a racist' 0e hebt het recht te zwijgen als .je racist bent). Het poster-initiatief kwam niet uit de lucht vallen. Op haar school, de Hugo Grotius-scholengemeenschap in Delft, wordt racisme al jaren heel actief be streden. Nieuwe leerlingen worden bij de start van de brugklas meteen met het thema geconfronteerd. Ze krijgen als opdracht regels op te stellen, waar in wordt afgesproken dat ze elkaar niet pesten om hun uiterlijk of afkomst. La ter worden die regels in een contract gezet, dat de leerlingen ondertekenen. De naam die 'Hugo Grotius' hiermee heeft opgebouwd, levert de school een eervol bezoek op: dinsdag komt Da- niëlle Mitterrand, echtgenote van de Franse president, op bezoek. Mevrouw Mitterrand is die dag in Nederland ter gelegenheid van de introductie van het Europese paspoort tegen racisme. Het paspoort, waarvan er in Frankrijk al 300.000 zijn uitgereikt, is bedacht door de mensenrechtenorganisatie France Libertés, die door de presidentsvrouw wordt voorgezeten. Dat de permanente aandacht voor za ken als discriminatie, pesterijen en ra cisme belangrijk is, blijkt wel uit het feit dat veel leerlingen er vrijwel dage lijks mee worden geconfronteerd. Sha- manga Kooistra (achttien jaar, een Tanzaniaanse moeder en een Neder landse vader) heeft een zus met wie ze soms Swahili spreekt. „Als ik dat in een winkel doe. dan hoor ik wel eens ach ter ons in het Nederlands: Hé, hou die twee buitenlandse meiden in de ga ten." Deniz Kirhan (zeventien, Turkse vader, Nederlandse moeder): „Weet je dat het dan vaak moeilijk is om er wat van te zeggen. Ze maken het verwijt dat je het te snel op discriminatie gooit." Dat verwijt klinkt niet op 'Hugo Grotius', waar men gewend is om een leerling die een racistische opmerking heeft ge maakt in klassikaal verband aan te pakken. Die leerling heeft immers het contract getekend. Toch blijven er genoeg moeilijke geval len over. Er duikt wel eens een leerling op die duidelijke sympathieën heeft voor de Centrumdemocraten. Vaak blijkt zo iemand zijn ideeën thuis op te doen, maar dat is niet altijd het geval. Shamanga Kooistra: „Bij ons in de klas zat zo'n jongen. Die bleef maar roepen dat de buitenlanders het land uit moesten. Veel leerlingen hebben met hem gepraat, maar dat hielp niet echt." De school heeft vervolgens con tact opgenomen met zijn ouders, maar ook dat leverde weinig op, omdat het CD-geloof er diep in zat. Conrector Marijke Smit, die gesprek ken voert met leerlingen die bij herha ling discriminerende opmerkingen maken, constateert dat de scholieren, zeker op jongere leeftijd, vaak gewoon slordig zijn in hun taalgebruik. „Ze hebben niet door wat ze bij anderen teweeg brengen. Als je ze vertelt hoe een mede-leerling zich na een rot-op- merldng kan voelen, dan schrikken ze daar meestal hevig van." Wat voor effect discriminatie heeft, maakt Shamanga Kooistra met een simpel voorbeeldje duidelijk. Toen zij voor het eerst op bezoek ging bij de grootouders van haar vriend, was ze bang dat ze door die mensen zou wor den afgewezen omdat ze een bruine huid heeft. „Dat vond ik heel erg. Maar mijn neefje praat nu over die klote-Ne derlanders. En dat is net zo erg." waaraan iemand moet voldoen voor hij recht krijgt op een uit kering, aanscherpen. Volgens Wallage zou de lagere op brengst het gevolg zijn van een verkeerde raming van zijn de partement. Dat baseerde zich op cijfers uit 1985, omdat re centere gegevens niet voorradig waren. Wöltgens noemt dat onbegrij pelijk. „Het kabinet doet er goed aan te zorgen dat zijn ge gevensbestand eerst op orde komt voor het nieuwe maatre gelen voorstelt." De vakcentrale FNV vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met het bezuinigen op uit keringen. „Het kabinet gebruikt de sociale zekerheid als meikoe. We zitten in een tijd van oplo pende werkloosheid. Er is ons veel aan gelegen dat mensen die ontslagen worden een goe de uitkering krijgen", aldus een FNV-woordvoerder. Eigen geld van bejaarde in tehuis getoest utrecht anp Gemeenten moeten vanaf 1995 gegevens over inkomen en ver mogen van bewoners van be jaardentehuizen controleren bij de belastingdienst om even tuele fraude tegen te gaan. Dat heeft minister d'Ancona van WVC bekendgemaakt. I)e controle moet volgend jaar bij wijze van proef in een klein aantal gemeenten beginnen, aldus d'Ancona aan de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Met haar plan neemt ze een advies over van de Algemene Rekenkamer. Het Bijdragebesluit bewo ners van bejaardenoorden maakt het gemeenten mogelijk gegevens van bejaarden over inkomen en vermogen te toet sen aan de gegevens van de be lastingdienst. Soms geven be jaarden te weinig vermogen of inkomen op, zodat ze minder hoeven bijbetalen voor hun verblijf in het bejaardenhuis. Volgens de bewindsvrouw frauderen heus niet alle be jaarden. Ze wil slechts voorko men dét er wordt gefraudeerd. „Het ligt geenszins in mijn be doeling in deze toch al roerige tijden een soort heksenjacht op mensen te maken." AUTOKRAAN TRANSPORTEN Il'Pir/-*

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3