Fascisme beleeft tweede jeugd Grote vliegmaatschappijen VS verliezen steeds meer terrein Staatsgreep dreigt op verkiezingsdag Venezuela Feiten &Meningen ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 „Het democratisch systeem is buitengewoon onge schikt voor Italië, omdat bij ons democratie wordt verward met individualisme. Ik heb er geen twijfel over: als we deze oorlog verliezen en het oude de mocratische systeem keert weer terug, dan zal Italië zich snel op de rand van het faillissement bevin den." Deze woorden sprak Benito Mussolini in 1944, toen zijn ster al dalende was en hij nog slechts de scepter zwaaide, samen met de Duitsers, over de Noorditali- aanse Republiek van Saló. Wie de advocaat van de duivel wil spelen, kan zeggen dat de woorden van de dictator een zekere profetische waarde hadden. An no 1993 zitten de belangrijkste democratische par tijen collectief in de beklaagdenbank. Ze zijn ten on der gegaan aan corruptie, wanbestuur, vriendjespo litiek en zelfs banden met de maffia. Intussen keert de Movimento SocialeItaliano, de erfgenaam van Mussolini's fascistische partij PNF, op glorieuze wijze terug op het Italiaanse politieke toneel. De MSI was in de eerste ronde van de twee weken geleden gehouden burgemeesterverkiezingen de grote overwinnaar in steden als Rome, Napels, Latina en Chieti. Morgen zal blijken of de MSI inder daad de burgemeesters mag leveren. Portret van een partij en haar leider, Gianfranco Fini, die werd over vallen door zijn eigen succes. TOM JANSSEN Gianfranco superstar. Voor de krant Secoio d'Italia, het snel groeiende partijblad van de MSI, is dit de troetelnaam geworden van Gianfranco Fini, de 41-jarige partijse cretaris en kandidaat voor het burgemees terschap van Rome. Fini is vrijwel alle da gen te zien op de televisie. Hij gaat daarbij op Amerikaanse wijze in debat. Hij is een koele, maar intelligente redenaar, die ge kleed in een smetteloos kostuum, bezig is Rome, maar ook Italië, ervan te overtuigen dat fascisten gewone en nette mensen zijn. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Het succes van Fini in Rome en Alessandra Mussolini, klein dochter van II Ditce, in Napels heeft een aardbeving veroor zaakt in Italië, maar ook in de eigen partij. Niemand had reke ning gehouden met een zo grp- le winst. Gianfranco vroeg zich dan ook verwonderd af wie op zijn partij hadden gestemd. Ook voor Fini was het moeilijk te ge loven dat een derde deel van het electoraat in Rome en Na pels plotseling fascist is gewor den. Voor Fini reden om zich te pre senteren als de nieuwe leider van 'gewoon' rechts en zijn ei gen wortels naar de achter grond te drukken. Hij ging vori ge week zelfs zo ver het fascis me dood te verklaren. „Het fas cisme is gestorven met Mussoli ni. Flet betreft een historische periode, we moeten nu vooruit blikken", aldus Fini. Hij kondigde de vorming aan van een modern, rechts blok, de Nationale Alliantie, waarin be halve de MSI, de meest behou dende en in opspraak ge raakte elementen van de ou de partijen zullen opgaan. Het plan kreeg meteen de goedkeu ring van media-magnaat Silvio Berlusconi, voormalig sponsor van de socialist Craxi en nu, zoals velen, zonder politieke be schermheer. Is er sprake van het tot inkeer komen van Fini of van het zo veelste geval van transformis- mo, een gedaantewisseling van zowel een partij als het electoraat ingegeven door de veranderde politieke omstan digheden, met als doel rege- hang. foto ai ringsmacht te krijgen of te be houden? Het transformismo is een constante in de 133-jarige geschiedenis van de Italiaanse nationale staat en heeft er toe geleid dat in het land vrijwel nooit politieke duidelijkheid heeft bestaan. Bij het door Fini aangekondigde afscheid van het fascisme zijn op zijn minst vraagtekens te zetten. Tot de enorme overwin ning van vorige week zondag stond het fascisme absoluut niet ter discussie. Fini noemde Mussolini de grootste Italiaanse staatsman van deze eeuw en een bewijs voor zijn trouw aan II Duce'was de kandidatuur van ex-pin-up Alessandra Mussolini in Napels. Verboden Het valt Fini moeilijk zijn ach tergrond geheel weg te werken, om de eenvoudige reden dat de MSI zijn bestaansrecht enkel en alleen dankt aan het fascisme. De partij werd al in 1946 opge richt, ondanks het feit dat de nieuwe republikeinse Grondwet stelde dat de fascistische partij nooit meer mochëworden her opgericht en dat het verboden was het fascisme te verdedigen ofte verheerlijken. Oprichter en charismatisch lei der van de partij tot het begin van de jaren '80, Giorgio Almi- rante, was een functionaris van de Italiaanse Sociale Republiek (RSI). De RSI, ook wel Republiek van Saló genoemd, werd in 1943, toen de geallieerden vanuit het zuiden oprukten, ge vormd in noord-Italië en stond onder curatele van de Duitsers. Behalve Almirante waren veel MSl-leden van het eerste uur fascisten uit Saló. Ze profiteer den van de vrijwel direct na de oorlog afgekondigde amnestie. Hoewel de partij de democrati sche regels officieel onder schreef, was ze het bolwerk van de fascistische nostalgici. Va derlandsliefde, verheerlijking van geweld en natuurlijk anti- communisme waren de pijlers van de MSI-ideologie. Dit laatste element werd, dankzij de aanwezigheid in Italië van de grootste communistische partij van West-Europa en het uitbre ken van de Koude Oorlog, steeds belangrijker. Leden van de MSI of van aan de partij gelieerde extremistische groepen, duiken steeds weer op in obscure episodes uit de Eer ste Republiek. Twee keer, in 1964 en 1970, bleek de partij te zijn betrokken bij een plan tot een staatsgreep. Bomaanslagen die in de jaren '70 en begin '80 plaatsvonden in het kader van de zogenaamde strategie van de spanning, waren dikwijls het Alessandra Mussolini, kleindochter van II Duce, met haar partij genoten. foto epa werk van neo-fascisten en an dere, door de staat gedekte, rechtse activisten. Fini leidt dus een partij met een bedenkelijk verleden en niet al leen omdat men Mussolini nog steeds adoreert. Fini, een afge studeerd psycholoog, was de protégé van oprichter Almirante en werd in 1987 secretaris. Daarvoor was hij leider van de jeugdbeweging van de MSI, Fronte della Gioventü. Net als Almirante was Fini voor stander van de vorming van een rechtse alliantie, met het doel van de MSI een regeringspartij te maken. Zijn droom is nu bij na werkelijkheid, maar het is zeer de vraag of de MSI-basis bereid is echt afstand te doen van het fascisme. Springlevend Antonio, een drijvende kracht van het 'historische' partijge bouw van de MSI in de Ro meinse wijkAppio-Tuscolano, is volop in de weer met de cam pagne van Fini. Hij deelt pam fletten uit waarin tegenkandi daat Rutelli (van de groenen) de „koning van abortus" wordt ge noemd. Een leus die het nog twijfelende deel van de katho lieke kiezers moet overtuigen morgen op Fini te stemmen. „Het fascisme dood?" Antonio maakt een wegwerpgebaar. „Ik weet dat Fini het heeft gezegd, maar ik denk dat hij verkeerd is geïnterpreteerd. Het fascisme is springlevend en voor ons allen een constante inspiratiebron." Dat het fascisme leeft, of levend wordt gehouden, bewijst het in terieur van het partijgebouw. Een buste van Mussolini staat op een soort altaartje. In een grote lijst hangen de foto's van 24 'martelaren', fascistische jongeren die de dood vonden bij de gevechten en aanslagen in de jaren '70. Verder zijn overal leuzen van II Duce te vin den en natuurlijk een groepsfo to voor het graf van Mussolini in het bij Verona gelegen Pred- appio. Antonio twijfelt, maar zijn baas Tommaso Luzzi, secretaris van Appio-Tuscolano en vertrouwe ling van Fini, absoluut niet. „Fi ni heeft het duidelijk gezegd: het fascisme is dood. Het is een periode in onze geschiedenis die wij, dat wel, positief beoor delen. Ik ben geboren in 1950, Fini in 1952. Wij hebben met het fascisme helemaal niets te maken." Wat leeft er vandaag nog voort van het fascisme in de MSI? Na heel lang aarzelen: „Nationalisme, ja, nationalis- Luzzi is een man van het type 'niet praten maar doen' en noemt zichzelf een vertegen woordiger van de basis. Volgens hem is iedereen, inclusief de oud-strijders, het met Fini eens. Maar waarom dan al die fascis tische symboliek in het kantoor? „Dat is omdat we hier in een historische ruimte zitten. Als het moet, haal ik alles morgen weg", aldus Luzzi. De ommekeer in de MSI-leiding is verbluffend. Volgens Luzzi is dat omdat de tijden zijn veran derd, en de MSI nu moet rege ren. De alliantie-partners zijn leden van de partijen die de MSI al die jaren heeft verket terd, maar dat geeft niet. „We koste wat kost een blok Lega Nord en voor al de communisten te dwarsbo men, anders gaat het land naar de filistijnen", aldus Luzzi. Erfvijand Het hoge woord is eruit. On danks dat de PCI drie jaar gele den afscheid nam van het com munisme, is de er voor in de plaats gekomen PDS de erfvij and gebleven. „Communisten veranderen nooit. En het zou toch te dol zijn als in heel de wereld het communisme uit sterft, wij in Rome en straks ook in Italië een communistische regering krijgen", aldus Luzzi. De secretaris zegt dat de MSI eerlijk zal regeren, de bureau cratie zal zuiveren, de commer cie zal bevorderen en rust en orde zal brengen. Hij zegt dat het fascisme, in tegenstelling tot het nationaal-socialisme, nooit racistisch is geweest en dat ook de MSI zuiver is. Wel moet er r actie worden ondernomen te gen het immigrantenprobleem. „De grenzen moeten dicht. Al leen mensen die werk hebben, mogen blijven. Wij kunnen ze niet allemaal opvangen. Je ziet wat er gebeurt: het worden die ven, drughandelaren en ver krachters." Dat de MSI dus overeenkom sten heeft met het Franse Front National van Le Pen, wijst Luzzi van de hand. „Wij zijn het slachtoffer van de demagogie van het anti-fascisme. Ik ben geen racist; ik heb zelfs een joodse vriend. Alles wordt opge klopt. Hetzelfde geldt voor het geweld. Ik ben helemaal niet gewelddadig." En al die gevech ten en bomaanslagen in het verleden dan? „Wij hebben ons moeten verdedigen. De bom men werden trouwens geplaatst doorAndreotti (de christende mocratische ex-premier, red.) en zijn kornuiten om de aan dacht van hun problemen af te leiden. Maar dat alles behoort tot het verleden. Het regime van de partijen is gevallen. De MSI is klaar om orde op zaken te stellen." iJe< 6ÜH X'ttk itrnwrspAwfrjMki nw S; meaw MWMSt&K Wwsrum0N& 0nk K DEN HAAG TJABEL DALING Venezuela zou het perfecte de cor kunnen vormen voor een politieke thriller. Het in de ja ren tachtig zo stabiele en door rijkelijk vloeiende oliedollars zo verwende Latijnsameri- kaanse land is de afgelopen ja ren in een ongekende politie ke, economische en constitu tionele crisis terecht gekomen. De presidents- en parlements verkiezingen van morgen spe len zich dan ook af in een ge spannen politiek klimaat. Die spanning kan zich op elk mo ment ontladen in een volksop stand of een militaire coup. Sinds 27 februari 1989 beleeft Venezuela het ene trauma na het andere. Protestbetogingen tegen het bezuinigingsbeleid van de inmiddels wegens cor ruptie afgezette president Car los Andres Perez liepen op die dag uit op enorme voedselrellen en eisten 300 doden. De jaren daarop volgden meer dan dui zend grote of kleine demonstra ties tegen het bewind-Perez. Links-nationalistische militai ren probeerden vorig jaar twee keer met geweld de macht te grijpen. De tweede keer, op 27 november, bombardeerden ze urenlang het presidentiële pa leis Miraflores. De couppoging werd in bloed gesmoord: op nieuw 300 doden. De aan Perez trouw gebleven militairen en politie-eenheden sloegen op dezelfde dag een gevangenisop stand in de hoofdstad Caracas neer: tientallen doden. Als de Venezolanen morgen een nieuwe president kiezen, is dat de vierde van dit jaar. Na de af zetting van Perez wegens cor ruptie volgden twee interim presidenten hem op. Perez was niet de enige president die zich dit jaar wegens corruptie voor de rechter moest verantwoor den. Zijn voormalige collega Jai me Lusinchi, staatshoofd in de periode 1984-1989, onderging hetzelfde lot. Hoezeer de spanning in Vene zuela is opgelopen, blijkt uit het feit dat de verloven van alle mi litairen voor morgen zijn inge trokken. Tienduizenden solda ten zullen prominent op straat Rafael Caldera maakt grote kans opnieuw president worden. aanwezig zijn en onmiddellijk ingrijpen bij demonstraties of ongeregeldheden. Wat dat bete kent, daarover kan Amnesty In- 0 i temational meepraten. „Bij elke lististischer en protectionis- ordeverstoring beginnen de vei- tischer koers volgen. foto afp jose cohl leden Caldera's bloed wel kon-r den drinken. Als de 77-jarige v( teraan het hoogste staatsambt^ bekleden, zal hij een popij ligheidstroepen te schieten. Het lijkt erop of ze dit straffeloos mogen doen", zo hekelde Am nesty vorige maand leger en po litie. Sinds begin 1992 gaat er geen dag voorbij of nieuwe coupge- ruchten steken de kop op. Zelfs Washington houdt er rekening mee dat delen van het leger op nieuw naar de wapens zullen grijpen. President Bill Clinton drukte woensdag zijn Venezo laanse (interim-)collega Ramon Velasguez op het hart dat de VS Meer markt-gericht is Copei- e kandidaat Oswaldo Alvarez Paf' die iri Caldera zijn leermeester11 ziet. „Ik geloof in God en de °r markt", is een gevleugelde dit-f1 drukking van de man dié tevërr heeft beloofd meer sociale ele-111 menten in zijn beleid te stop- F1 pen. i De grote schrik van de militai- F' ren is voormalig vakbondsmarf Andres Velasguez, de hoop vair de arbeidersldasse. Hij heeft ee"1 „vreedzame revolutie" in Venei" rzuela aangekondigd, wil tal va$ staatsgreep niet zul- sociale hervormingen doorvoej1 len dulden. De boodschap v Clinton was ingegeven door het feit dat de twee presidentskan didaten die het slechtst vallen bij het leger in de opiniepeilin- oud-president i zal de strijd met de c ruptie aanbinden. De 43-jarige Claudio Fermin I van de Accion Democratica moet opboksen tegen het slech te imago dat de corrupte CarloL Rafael Caldera en vakbondsman Andres Perez de sociaal-demo-| Andres Velasguez. Van de 18 presidentskandidaten hebben er slechts vier een reeë- le kans om te worden gekozen. Caldera, president van 1969 tot 1973, is de grote favoriet bij het Venezolaanse publiek. Hij was de oprichter van de christende mocratische Copei, maar wend de zich daar onlangs van af. Onder de paraplu van zijn Na tionale Convergentie hebben zich ook voormalige guerrilla strijders en marxisten ge schaard, die nog niet zo lang ge- craten heeft bezorgd. Van de j vier kanshebbers op het rege- ringspluche komt hij het slechtst uit de bus. Zijn kansloze positie illustreert een belangrijke politieke ont wikkeling in Venezuela. Steeva: i behaalden de sociaal-democra ten en christen-democraten tussen de 60 en 90 procent va de stemmen. Voor het eerst sinds 35 jaar zullen de ongevee 10 miljoen kiezers morgen deze 'tweepartijen-heerschappij' doorbreken. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT „Tenzij de wereld ineens verandert", zei Robert Crandall in juni, „kopen we nooit meer een vliegtuig. We vervangen versleten toestellen niet en kopen niet meer om te groeien. We kunnen het niet, want we verdienen er niet meer aan. Dus als we maar ver ge noeg vooruit kijken, zal de maatschappij gewoon op houden te bestaan." Woorden die je kunt verwachten van een onderne mer die bijna failliet is, maar niet van de leider van 's werelds grootste luchtvaartmaatschappij. Met 2,5 miljard gulden in kas is Crandalls American Airlines bovendien zeker niet de meest armlastige van Ameri- ka's luchtvaartmaatschappijen. Toch speelt Crandall serieus met de gedachte om de pijp aan Maarten te geven. Zijn pessimisme over de toekomst is nog eens ge voed door de staking van het cabinepersoneel, die de toestellen vorige week vijf dagen lang aan de grond hield. De actie van de 20.000 stewards en stewardes sen kostte American Airlines (AA) 50 miljoen dollar, èn het vertrouwen van veel reizigers. Dat zijn klappen die AA in de felle concurrentiestrijd om het Amerikaanse luchtruim niet kan gebruiken. Ook bij concurrent United Airlines dreigt nog voor de kerst een staking van het technisch personeel. Acties die ongelegen komen voor de grote Amerikaanse maatschappijen, die vorig jaar samen vier miljard dollar verlies leden. Enkele jaren geleden leek het er nog op dat de drie grote maatschappijen American Airlines, United Air lines en Delta Airlines de markt geheel zouden gaan overheersen. Zij waren de overlevenden van de 'slachting' die in 1978 begon met de door president Carter uitgeroepen deregulering van de luchtvaart. Een slachting die grote namen als PanAm, Braniff en Eastern Airlines deed verdwijnen, en USAir, North west, TWA en Continental diep in de rode cijfers deed belanden. De restanten van de ter ziele gegane maatschappijen werden verdeeld onder de 'overlevenden', die een stralende toekomst leken te hebben. Maar dat viel te gen. American, United en Delta lijden verlies, terwijl Continental en TWA juist uit hun as zijn herrezen. Bovendien is een reeks nieuwe, goedkope maat schappijtjes opgekomen. Lagere loon- en exploitatie kosten, minder service en dus goedkopere tickets zijn de basis van hun succes. Alles draait om verlaging van de kosten. De nieuwko mers, zoals Kiwi Airlines, Tower Air, Reno Air, South west Airlines en America West doen dat door de 'franje' te laten vallen. Zij kennen geen Business Class, serveren geen maaltijden, maar slechts een drankje en draaien geen films of muziek. Ze zorgen dat hun toestellen zo kort mogelijk aan de grond staan, onder het motto dat zij alleen geld ople veren als zij vliegen. Door de korte afstanden (vluch ten met Kiwi, Reno of Soiïthwest duren hooguit an derhalf uur) kunnen zij zich dat veroorloven. Zij be strijken daarbij gebieden waar de grote maatschap pijen minder vaak komen. Crandall probeerde het tij te keren door vorig jaar de tarieven met 20 tot 40 procent te verlagen. Dat was leuk voor de consument, maar de tarievenoorlog die daarvan het gevolg was, kostte de maatschappijen honderden miljoenen dollars en vergrootte hun pro blemen. Robert Crandall en zijn collega's Stephen Wolff (Uni ted) en Robert Allen (Delta) richten nu hun pijlen op hun eigen personeel. Crandall weigerde loonsverho gingen en eiste van de stewards en stewardes sen flexibeler arbeidstij den. Wolff bood aan in ruil voor loonconcessies United aan het eigen personeel te verkopen, een aanpak die bij TWA goed heeft gewerkt.^ Het zijn goede maat schappijen, die alleen zuchten onder de last van hun omvang. Daar om zoeken zij nu naar middelen om 'kleiner te groeien'. United over weegt als eerste het 'naaf-en-spaak'-systeem te laten varen, het gou den idee van de jaren '80. waarbij met kleine De drje ,e Amerikaanse vliegtuigen passagiers uit uen,aa„n de provincie naar een beperkt aantal grote ste den werden gebracht om ze daarna met jumbo's naar verdere bestemmingen te brengen. Dat bleek een dure aanpak. Om de verbindingen te laten aansluiten, staan vliegtuigen vaak langer aan de grond. En de goedkope nieuwkomers hebben bewe zen dat juist daar de meeste winst is te boeken. De grote drie moeten bovendien met lede ogen toe zien hoe buitenlandse concurrenten een steeds gro tere vinger in de pap krijgen. British Airways is al de baas geworden bij 'middenmoter' USAir, terwijl KLM een groot belang in Northwest Airlines heeft. Maar United en American willen het op eigen kracht blij luchtvaartmaatschappijen hebben de komende jaren samen al 1 ven doen. Alleen Delta kent een klein belang van 5 procent in Swissair. Ineenstorting van American, United of Delta zal niet alleen gevolgen hebben voor de Amerikaanse lucht vaartindustrie, maar voor die in de hele wereld. Deze drie hebben hun netten over de hele aardbol uitge breid. En alleen om gewoon door te gaan moeten zij de komende jaren enorme investeringen doen. Bui tenlands geld kan daarbij van pas komen. Want volgens David Swierenga, de hoofdeconoom van de Amerikaanse organisatie van luchtvaartmaat schappijen, moeten de grote drie de komende jaren samen al 10 miljard dollar per jaar in nieuwe vliegtui gen steken, ten dele om toestellen te vervangen die straks niet meer voldoen aan de nieuwe, strenge mileuregels van de Amerikaanse regering. Van diezelfde regering hebben zij overigens niet veel te verwachten. President Clinton en minister Pena van verkeer hebben al vaak gezegd juist de kleine nieuwe maatschappijen te willen beschermen tegen de groten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2