Levenswerk van Toos en Bertje Toerisme Infocentrum Wijkertunnel Wandelboekje 'De Dames' op een gedeelte van hun geesteskind, het bijna 500 kilometer lange Pieterpad. 'De Damesbaanden de weg voor het Pieterpad Het Pieterpad is uitgegroeid tot een geliefd tracé. Tien duizenden wandelaars hebben het de afgelopen jaren ge lopen, in z'n geheel of in etappes. Voor het ontstaan van de wandelroute moeten we vreemd genoeg naar een plaatsje dat niet in het Pieterpad-boek is te vinden. Naar Rekken, in de Achterhoek. Toos Goorhuis en Bertje Jens, werkzaam in de toenmalige inrichting voor gestraften en gestoorden, maakten daar in de oorlogsjaren kennis met elkaar. Hun passie voor het lange-afstand-wandelen leid de tot de 'ontdekking' van het pad, inmiddels het be kendste in z'n soort. ,,A1 is het eigenlijk niet het mooiste", zegt Toos Goorhuis. Bij het Nederlands Instituut r Volksontwikkeling en Na- tuurvriendenwerk (NIVON) denken ze dat inmiddels zo'n honderdduizend wandelaars het pad verkend hebben. De or ganisatie baseert dat op het aantal verkochte gidsen, eigen waarneming en de hoeveelheid machtingen op typische pleisterplaatsen langs de route. De liefhebbers wandelen van Pieterburen naar de Pietersberg of de andere kant op, doen de hele tocht in één keer, met rug zak en tent, of van jeugdherberg r hotel. Anderen trekken ja- uit om in weekeinden en dagjes van noord naar zuid of andersom te komen. En 'weer andere nieuwsgierigen zoeken enkele etappe uit: over en door de Groningse klei, Drentse heide, Sallandse bossen, Achter- hoekse zandgrond of Limburgse heuvelen. Flinke tippel is Goorhuis (78) en Bertje Jens (80), in wandelkringen be- r bekend als 'De Dames', mo gen zich de ontdekkers van het ad noemen. Hun leeftijd staat ?n flinke tippel nog steeds niet i de weg. Beweging doet hen goed. Nog regelmatig is het duo ergens op de route te vinden. „Er verandert natuurlijk wel eens het een en ander", licht Toos toe. „Nu hoor ik bij voor beeld dat de gemeente Zelhem rondweg wil aanleggen. Dat gaat op twee plaatsen ten koste ons pad! Een heel stuk van mooie route foetsie. Je houdt zo'n nieuwe weg natuur lijk niet tegen, maar in dit geval neem ik wèl even poolshoogte om te kunnen bepalèn, hoe we dat stukje in de Achterhoek kunnen veranderen. De Achterhoek en Twente zijn bekend terrein voor Toos en Bertje. Toen ze in de oor logsjaren werkzaam waren in de Rekkense Inrichtingen, werd de omgeving per fiets verkend. Ter gelegenheid van hun vijftigjari ge vriendschap keerden Til- burgse Toos en Groningse Ber tje dit voorjaar terug naar hun roots en vierden ze het 'jubile um' met een hotelverblijf in Winterswijk en een rondleiding langs de paviljoens in Rekken, waar tegenwoordig ontspoorde jongeren, alcoholverslaafden en terbeschikkinggestelden de be volking vormen. Dat 'De Dames' na de oorlog de fiets verruilden voor de wan delschoenen, kvyam eigenlijk door de afkeer van reizen bij Toos' echtgenoot, de predikant Jan Goorhuis uit Enschede. „Mijn man moest niets hebben van vakanties. Daarom heb ik op een gegeven moment, toen de kinderen wat groter waren, de knoop doorgehakt. Jullie kunnen me nu best even mis sen, heb ik ze gezegd, ik ga met tante Bertje op reis." Zo trokken de dames naar de Noordkaap voor een wandeltocht. Er zou den er vele volgen. Kaartengek De verhuizing naar Brabant en Groningen betekende dat de vriendinnen elkaar tegemoet moesten komen voor hun vier vaste maandelijkse wandelda- gen. „Zo kwamen we op dat Nederlands langste wan delroute is dit jaar tien jaar oud. Staatssecretaris Van Zeil mocht indertijd de opening verrichten en dat schijnt hij vooral aan zijn voornaam te danken te hebben gehad. Piet paste namelijk zo aardig bij Pieterpad, de'464 ki lometers zand, leem, kei en, gras en asfalt tussen de Waddenkust bij het Groningse Pieterburen en de mergel van de Sint-Pietersberg in Zuid- Limburg. Geschiedenis van het beroemdste lan ge afstandstraject van Nederland dat evenwel lang 'niet het mooiste is.' Pieterpad", herinnert Toos zich. „Het kwam ook, omdat we zo langzamerhand een beetje uit gewandeld waren op die paad jes van Staatsbosbeheer. Niets kwaads daarover hoor, maar als je in het buitenland zo'n lange- afstand-tocht hebt gelopen, ga je toch nadenken of zoiets in ei gen land niet mogelijk is. Om dat ik een enorme kaartengek ben, was de rolverdeling snel gemaakt. Bertje is niet zo'n type dat alles nauwkeurig zal bijhou den. Zij heeft onze belevenissen onderweg opgetekend. Ik ben een Pietje Precies, die alles exact wil weten. Desnoods wan delen we weer terug naar een vorig dorpje, want zo'n routebe schrijving dient perfect te zijn. Bovendien moet je in twee rich tingen denken. Als je schrijft dat in de verte de kerktoren al te zien is, maar je loopt het Pieter pad in de andere richting, dan heeft niemand iets aan zo'n be schrijving." Aan publikatie van het 'veld werk' dachten Toos en Bertje niet. Stencils voor familie en be kenden, dat was de hoogst denkbare reikwijdte van hun pionierswerk. „Tot iemand ons vertelde dat die route eigenlijk gepubliceerd zou moeten wor den." Een vrijage met de ANWB lag niet voor de hand, want die organisatie had voor de twee vrije vogels teveel het imago van een 'autoclub'. Het werd het NIVON in Amsterdam, waar het project uitstekend bleek te passen in in de Stichting Lange Afstand Wandelpaden (LAW). Wit en rood De wandelroute is in feite te omvangrijk voor publikatie in één boekwerk. Er zijn dan ook twee - inmiddels herziene - uit gaven op de markt, met daarin de tot in details beschreven en rijk geïllustreerde trajecten Pie- terburen-Vorden vice versa en Vorden-Maastricht vice versa. Het Pieterpad mag de bekend ste en langste route zijn, het is niet het enige langeafstands pad in ons land. Officiële LAW's, wit en rood gemarkeerd, zijn er in alle hoeken en gaten. Zo is er een Overijsselpad (Ha- velte-Buurse), Gelrepad (Buur- se-Bennekom), Visserspad, Oe verloperpad, Zwerfsteenpad, Euregiopad (Emmen-Buurse) en recentelijk een Scholtenpad van 87 kilometer rond Winters wijk en een Zuiderzeepad (400 kilometer) rondom het 'Natte Hart' van Holland. Ambitie om na de noord- zuid-verbinding nu een oost west-wandelroute op schrift te stellen, is bij De Dames niet te bespeuren. „Ach, zo lang de ge zondheid het toelaat mogen we graag buiten zijn en genieten van de natuur", meldt Toos. „Bovendien zijn we nog regel matig druk met het bijstellen van het Pieterpad. Een andere route hoeft wat mij betreft niet. Vergis je bovendien niet in het werk dat daarin gaat zitten. Ik ben bang dat ons die tijd van le ven niet is gegeven." Dat ook het Pieterpad niet al tijd over rozen leidt, blijkt op het moment, dat de Pieterpad Milieu Estafette ter sprake komt. Dit evenement, met pro minenten, politici en artiesten, die jaarlijks in estafettevorm met een wandeltocht over de door Toos en Bertje uitgestip pelde route aandacht vragen voor het milieu, roept wrevel op bij de ontdekkers. „Natuurlijk mogen ze gebruik maken van het Pieterpad, niets op tegen. te m ken." Het steekt Toos vooral dat c ganisator Rob van der Eist be doeld of onbedoeld de indruk wekt, dat Pieterpad en Pieter pad Estafette één zijn. „Het lijkt wel of hij het pad beheert. Die estafette moet het altijd hebben van bekende namen, die et stukje van de route afleggen t dan in de krant moeten. Dat pronken met grote figuren niet de stijl van ons en van hi Nivon." Een van Onze Lieve Heers wonderlijkste kostgangers op het Pieterpad is 'Ome Piet', e regelmatige verschijning op het zuidelijk tracé. Toos Goorhuis heeft de als boswachter uitge doste man één keer ontmoet, maar kent legio verhalen o\ hem. „Ik krijg regelmatig v, wandelaars te horen, dat ome Piet ergens zijn tegengeko men, waar hij weer eens bezig was met het veranderen van de route. Herstellen, noemt hij dat. Hij vindt zichzelf kennelijk een deskundige bij uitstek. Voor ons is het alleen maar lastig." Maar het overgrote 'meren deel van de gebruikers van het pad behoort niet tot de catego rie weerbarstige landgenoten, weet ze. „Het is over het alge meen een heel rustig type delaars, graag geziene gasten op de overnachtingsadressen. Het zijn mensen die zo op hun gen manier, in eigen tempo, van de ene plaats naar de ande re lopen." Naam en faam van het pad gaan tot over de landgrens, ge tuige de knipsels die verzame laar Toos Goorhuis overlegt. Pieterpad for fun, bericht een Amerikaans blad, A tale of two women hikers. En ook bij de Duitsers begint de bekendheid te groeien na de publikatie Eine abenteuerliche Frauenwan- derung. Ter geruststelling, het Pieterpad is ook v goed begaanbaar. „Ik vind het succes nog steeds ongelooflijk", zegt Toos op recht. „Dat er van het nieuwe boekje alweer vijfduizend exemplaren zijn verkocht. Zo iets hou je toch niet voor moge lijk?" ZATERDAG4DECEMBER1993 Taj Mahal India verliest glans AGRA MAHESH UNIYAL De Tai Mahal wordt bedreigd^ Badend in het maanlicht is def. eeuwenoude Indiase tempe^ nog altijd van een ongrijpbar# schoonheid. De oplichtende wie marmeren koepel en slanke mi-rjV naretten geven het symmetri-| sche bouwwerk een blauwe; gloed. Maar in het felle daglicht!-' zijn aan het wereldberoemd^ mausoleum de tekenen des tijdstip te zien. De oorspronkelijker' glans van het marmer wordt dol en de stenen zijn gehavendfe door vervuiling en stof. De Taj Mahal werd in hetl midden van de zeventiende);' eeuw in Agra gebouwd in op-? dracht van Moghul-keizer SjalV Jehan als mausoleum voor zijn» favoriete echtgenote. Twintig-|,v duizend arbeiders werkten'- twintig jaar aan het bouwwerk,?, dat 'een unieke mengeling; vormt van hindoeistische en is-L'k; lamistische architectuur. De TajV Mahal heeft vierhonderd jaar!' lang de felle hitte en kou door-; - staan van de vlakten van Rajast-;:- han en zandstormen en stort- - buien in de jaarlijks terugkeren-; de regentijd. Maar nu is smog de grootste bedreiging voor In-| dia's grootste publiekstrekker. Twee maanden terug beval 11 het Indiase hooggerechtshof de. IË sluiting van meer dan tweehon- derd fabrieken die kolendam pen uitstoten in Agra en omge-l j| ving, 180 kilometer ten zuidoos- ten van New Delhi. Volgens een rapport van het Nationale Insti-L|l tuut voor Milieu-Onderzoek ff (Neeri), kleurt het i vuiling. De chemische fabrie-j ff ken, het intensieve vrachtver-! keer, de olieraffinaderijen en de elektriciteitscentrales hebben; lp de luchtvervuiling op een ge-; -.V vaarlijk hoog peil gebracht. Vol-; gens het Neeri overschrijdt het; M dioxide-gehalte in de lucht de! maximum toegestane hoeveel-; heid van 30 microgram per ku-i bieke meter. In Agra zit bovendien extreem1 veel stof in de lucht, ongeveer: acht keer zoveel als in andere - grote steden ter wereld. Tijdens de lange zomer in de Indiase! vlaktes staat de Taj Mahal bloot A aan zeer hete winden en stof- stormen die zand aanvoeren! van de nabijgelegen Westelijke' - Thar-woestijn. Door de eeuwen! 11 heen is de Taj Mahal op die ma- ,Jj nier gezandstraald. Tegenwoordig vindt er een chemische reactie plaats tussen? elementen van de steen en ver-; vuilendé stoffen. Bovendien be- 11 vatten de stofdeeltjes veelal het: 0 residu van zure regen. Volgens milieudeskundigen is de over-! heid de laatste jaren erg laks ge-! weest waar het de uitvoering j van milieuwetgeving betrof.! T Hierdoor konden overal in Agra f en omgeving chemische fabrie ken, ijzersmelterijen en glasfa- brieken worden geopend. Het gebied rond de Taj Mahal werd in 1980 tot een ecologisch: kwetsbaar gebied verklaard. „Als we dit in zo'n speciale zone al toelaten, kan men zich voor- j| stellen wat er in de rest van het land gebeurt", zegt M.C. Mehta, jurist bij het hooggerechtshof. Het bevel tot sluiting van de meest vervuilende fabrieken kwam nadat hij de kwestie het hof had aarigekaart. Het is de eerste keer dat in In- M dia zoveel fabrieken tegelijker-: M tijd moeten sluiten. Nadat; Mehta negen jaar geleden het; |i petitionnement indiende, be- sloot de regering een onderzoek te laten uitvoeren onder 511 van de 2.300 fabrieken in Agra m en omgeving. Daaruit bleek dat ff slechts drie fabrieken 1 waren van vervuiling-beperken- s de installaties. De getroffen fabriekseigena- V; ren in het gebied zijn woedend O over de uitspraak van het hoog- gerechtshof. Ze vinden dat zij: ti de zondebok zijn geworden; A voor de milieuproblemen, ter-; wijl de grootste vervuiler, dej ij olieraffinaderij in Mathura, on-j ft gemoeid wordt gelaten. „Hetj overgrote deel van onze instal-' laties heeft een uitstoot die on-i der de norm ligt", zegt de voor-i zitter van de Vereniging van; Ijzerfabrikanten (Aifa) in Agra.; Hij vindt dat de overheid veel te weinig heeft gedaan om de fa- brikanten technische hulp bieden bij aanpassing van i installaties. Ook Mehta geeft toe dat de sluiting van de fabrieken de lo- m kale economie schade zal be- M rokkenen. Maar hij wijst erop yj dat dit in het niets zinkt vergele- ken bij de economische ramp |!j die Agra te wachten staat als de Taj Mahal zijn schoonheid ver- y;j liest. Vorig jaar kwamen ander- half miljoen toeristen naar Agra om de Taj Mahal te bewonde- ren. De helft van hen was bui- tenlander. Om het publiek op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen rondom de bouw van de Wijkertunnel is naast de bouwput in Velsen-Zuid een informatiecentrum ingericht. In plaats van de gebruikelijke maquette is ditmaal gekozen voor een panorama presentatie. De bezoeker loopt als het ware op de A-22 van Alk maar naar Ijmuiden. Aan de linkerkant de dorpen Uitgeest, Heemskerk en Beverwijk; aan de rechterkant de weilanden. Langs de weg zijn panelen opgesteld met informatie over de ge schiedenis van het gebied. Hoe dichter de tunnel wordt genaderd hoe meer informatie er over de bouw wordt gegeven. De presen tatie wordt elke vier maanden vernieuwd zodat de informatie steeds weer aan de actualiteit is aangepast. De Wijkertunnel moet in 1996 zijn voltooid. Info: Informatiecentrum, Amsterdamseweg 20, Velsen-Zuid, tele foon 02550-22973. De contouren van de Wijkertunnel worden zichtbaar. archieffoto Bij het overleg Samenwerkende Wandelsportorganisaties (OS- WO) is zojuist de 25ste editie van het Landelijk Wandelpro gramma uitgekomen. In het handzame jubileumboekje zijn de gegevens van 1186 tochten opgenomen waaraan in 1994 kan worden deelgenomen. Ook bevat de gids een overzicht van ruim vijftig recreatieve, dage lijks af te leggen trajecten. Het werkje is onder meer te verkrij gen bij de Nederlandse Wandel sport Bond in Utrecht, tel. 030- 319458. Reisberichten Kerststallenshow In het pakhuis 'De Kraai' in de Zaanse Schans wordt van 11 decem ber tot en met 6 januari een tentoonstelling van kerststallen gehou den. De circa 200 exemplaren uit 40 landen zijn uitgevoerd in de meest uiteenlopende materialen zoals blik, steen, papier en karton. De kerststallen (waarbij veel oriëntaalse) zijn eigendom van twee particuliere verzamelaars uit Zaanstad. De expositie is dagelijks te zien van 12.00 tot 17.00 uur, behalve op Eerste Kerstdag. Expositie Amnesty Amnesty International begon onlangs een campagne die gericht is tegen het steeds meer voorkomende verschijnsel van de politieke moorden en verdwijningen. Onderdeel van die actie vormt een fo to-expositie in het Rijksmuseum Gevangenpoort in Den Haag (Bui tenhof 33). Volgens schattingen zijn de afgelopen tien jaar meer dan een miljoen mensen slachtoffer van politiek geweld geworden. Niet alleen in militaire dictaturen, maar ook in democratieën waar de rechten van alle burgers zijn beschermd. De expositie duurt tot het einde van het jaar en maakt deel uit van de normale rondlei dingen door de Gevangenpoort. Openingstijden maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Laatste rondleiding steeds om 16.00 uur. Kerstboomversiering Kerstboomversiering uit de oude doos is tot en met 9 januari te zien in het Kathe Kruse poppenmuseum in Den Helder. De versie ringen op de expositie zijn in veel gevallen gemaakt van dun, zeer breekbaar glas. De verzameling Kathe Krusepoppen is de laatste tijd overigens aangevuld met nieuwe exemplaren, beren en schil derijen. Het museum is gevestigd aan de Binnenhaven 25 in Den Helder. Info: 02230- 16704. In Jeruzalem is de orthodoxe wijk Mea Sharim een van de interessantste bezienswaardigheden. foto rob van den dobbelsteen Het Israëlisch Nationaal Verkeersbureau in Nederland heeft een brochure uitgegeven met daarin de geactualiseerde gegevens van Israël als toeristische bestemming. Ook geeft de folder een over zicht van de evenementen die de komende maanden plaatsvinden. Het toeristisch verkeer in en naar Israël maakt de laatste weken een duidelijk opleving door. Opvallend is de interesse voor een winter zonvakantie in Eilat aan de boorden van de Rode Zee. Info: Israëlisch Verkeersbureau in Amsterdam, telefoon 020 - 624.96.42. Ski- en Countryweken Naast Alpineskiën kan er in Savognin ook uitstekend worden 'ge- langlaufd'. foto pr In Savoging (Graubunden, Zwitserland) vinden van 15 tot en met 30 januari voor de vijfde keer Ski- en Countryweken plaats. Hoogte punt naast het skiën: het optreden van de band 'George Hug and Steak Beans'. Ook de Amerikaanse country-ster Craig Carter ('The singing Cowboy from Texas') heeft aangekondigd naar het in Zwitserland buitengewoon populaire wintersportdorp te komen. Info: VW Savognin, telefoon (vanuit Nederland): 09.41.81.742.222. Deense joden In het Verzetsmuseüm in Amsterdam (Lekstraat 63) is tot en met 30 januari de tentoonstelling 'Oktober '43, de redding van de Deense joden' te zien. Doordat Denemarken onder de Duitse bezetting een grote mate van autonomie genoot, leefden de joden er aanvankelijk onder relatief gunstige omstandigheden. Toen het verzet vanuit de bevolking steeds sterker werd, besloten de nazi's dit te beantwoor-^ den met de deportatie van alle in het land wonende 8.000 joden. De plannen lekten echter uit en de Denen ontketenden een massa le reddingsoperatie, waarbij in enkele weken tijd ruim 7.000 joden werden gered. De expositie laat affiches zien van het Museet for Danmarks Frihedskamp 1940-1945, die in beeld en tekst de Duitse deportatieplannen, de reddingsacties en de gevolgen daarvan be lichten. Ook komen het leven en de cultuur van de Deense joden aan de orde. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. 'De juffrouw van de telefoon' 'De juffrouw van de telefoon' is de centrale figuur van een tentoon stelling in het PTT Museum in Den Haag (Zeestraat 82). In hoofd zaak gaat het om het functioneren van de telefonistes tussen 1900 en 1940. Onder meer komen de toelatingseisen, salariëring, de werkplek en de carrière-mogelijkheden aan de qrde. Met de auto matisering raakte de rol van de lokale en interlokale telefoniste uit gespeeld. De vrouwen die wèl op het post bleven, voor het interna tionale verkeer en het geven van inlichtingen, gingen 'operators' heten. Ook aan hun werkomstandigheden wordt aandacht besteed. In het PTT Museum is verder veel te zien op het gebied van post, telefoon, telegrafie, postzegels en de modernste communicatie technieken. Openingstijden maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Eerste Kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. Brochure Israël

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 26