Goellner brengt Duitsers nieuwe tennishoop Dreumes klimt op judotroon c Kans op 'slakom' klein voor Aussies Sport chterlijn ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 CHEF AD VAN KAAM, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 DUSSELDORF ROB VAN DER ZANDEN Australië is in de geschiedenis van de Davis Cup een van de succesvolste landen. Maar de kans dat de Aussies dit week einde in Düsseldorf voor de 28ste keer met de grote 'slakom' aan de haal gaan, is klein. De Duitsers hebben in het hallencomplex van de Dus- seldorfer Messe een trage gravelbaan aangelegd. Austra liërs, die nog steeds leren ten nissen op grasbanen, hebben daar een hekel aan. Het thuis voordeel en de goede vorm waarin kopman Michael Stich steekt (hij werd twee weken geleden ATP-Master) maken de Duitsers eens te meer tot torenhoog favoriet voor het duel dat gisteren begon en vandaag of morgen zijn ont knoping krijgt. Laatste triomf Australië stond sinds de in voering van de Davis Cup in 1900 maar liefst 43 keer in de eindstrijd. Het land veroverde de bokaal 27 keer, de laatste triomf was in 1986, de laatste verloren finale in 1990. Duits land heeft een beduidend kleinere Davis Cup-historie. Het bereikte vier keer de laatste twee en pakte de cup twee keer, voor het laatst in '89. De bezoekers kwamen in de finale door achtereenvol gens de Verenigde Staten, Ita lië en India te verslaan. Duits land versloeg Rusland, Tsje chië/Slowakije en Zweden. De Duitse bondscoach Niki Pilic moet het doen zonder Boris Becker, die besloot een seizoen lang geen Davis Cup te spelen. Hij heeft de be schikking over Michael Stich, Mare Kevin Goellner, Patrick Kühnen, Carl Uwe Steeb en Bernd Karbacher. De ver wachting is dat de twee eerst- genoemden de enkelspelen voor hun rekening nemen en dat Kühnen op zaterdag dub belt met Stich. Gepasseerd De Australische coach Neale Fraser (hij won in 1960 Wim bledon) heeft de 30-jarige routinier Wally Masur, begon nen aan zijn tweede jeugd, merkwaardig genoeg gepas seerd als kopman. Hij heeft naast Richard Fromberg de lange Jason Stoltenberg aan gewezen voor de Singles. Het sterke dubbel wordt vandaag gevormd door Mark Woodfor- de en Todd Woodbridge. De 'Woodies' vormen een van de beste combinaties ter wereld, al verloren ze vorig weekeinde in Zuid-Afrika de finale van de Masters tegen Paul Haar huis en Jacco Eltingh. Op .een oppervlakte waar vijftig tennisbanen inpassen heeft de Duitse tennisbond een centrecourt gebouwd met daaromheen zitplaatsen voor 11.800 toeschouwers. Duitsland zocht een nieuw tennisidool en denkt hem gevonden te hebben. Boris Becker is op zijn retour en de als arrogant afgeschil derde Michael Stich wordt, ondanks alle successen, nog steeds niet in de ar men gesloten door het volk. De naam van de nieuwe held luidt Mare Ke vin Goellner, een in Brazi lië geboren speler en in Duitsland op dit moment de snel rijzende ster. Sa men met Stich wordt hij geacht dit weekeinde de Davis Cup binnen te halen door in de finale af te reke nen met Australië. Het etiket van 'tweede Boris Becker' is hem al op geplakt, want zo snel gaat dat in de sport. Maar de vergelijking met 'Boom Boom Boris' gaat mank. Qua spel zijn ze amper ver gelijkbaar, afgezien van de 'power' die ze beiden in hun slagen stoppen. Bec ker is vooral een service- volleyspeler en Goellner valt aan van achteruit. Bec ker won op zijn zeventien de al Wimbledon en Goell ner moet nog maar bewij zen dat hij ooit zo'n grote prijs wint. En de nieuwe held is bovendien voor een speler die de beloftes nog moet inlossen al vrij oud, 23. Kortom, een hemels breed verschil. DÜSSELDORF ROB VAN DER ZANDEN Toch is het wel een beetje te be grijpen dat Duitsland Goellner tot een toekomstige vedette be stempelt. Hij is namelijk, net als Becker, 'een beetje anders'. Goellner heeft iets dat hem on derscheidt van de rest. Hij heeft de uitstraling die Stich (en met hem honderden andere tennissers) mist. Goellner is een beetje een 'Einzelgan- ger' en wijkt graag af van de protocols. Toen Duitsland enkele maanden geleden voor de halve finale van de Davis Cup aantrad tegen Zweden, eiste Goellner dat zijn eigen begeleidingsteam (coach Andreas Maurer en bewe gingstherapeute Christina Walber) meeging. Waar haalde hij het lef vandaan, zeiden de Duitsers. De man die nog maar net de top hon derd van de wereld had bereikt en toevallig medio juli in zijn debuutinterland (thuis in de kwartfinale tegen het toen nog samen optredende Tsjechië en Slowakije) goed had gepres teerd (hij won onder anderen van Petr Korda) ging hier al even uitmaken wat er moest ge beuren. Het was een typische Goell- ner-actie. Hij boekte overigens succes met zijn eisenpakket, al liet bondscoach Niki Pilic niet na om zijn nieuwe troef eraan te herinneren dat hij nog maar net kwam kijken en dus niet al te hoog van de toren moest bla zen. De volgende zet was weer voor Goellner. In Zweden won hij even van Stefan Edberg en legde daarmee de basis voor de 0-5 overwinning van Duitsland. De 1.95 meter lange tennisser houdt van imponeren en bluf fen, ook al heeft hij nog niet de status die dat rechtvaardigt. Maar hij bluft al vanaf zijn jeugd. Als nieuweling kwam Goellner vijf jaar geleden bin nen bij de topclub Blau Weiss Neuss. Bij zijn entree droeg hij een enorme, op volle toeren draaiende 'ghettoblaster' op zijn schouder waarmee hij alle aanwezigen overviel. Ook nu heeft Goellner de draagbare radio-casetterecorder van een halve meter lengte nog altijd bij zich, waar ter wereld hij ook tennist. ,,Ik vergeet bij buitenlandse reizen eerder mijn paspoort dan mijn muziek," zei hij onlangs in een interview met het Duitse Tennismagazin. Mare Kevin Goellner - „Ik ben een wereldburger, spreek vijf talen en weet niet wat heimwee is" - werd ge boren op 22 september 1970 in Rio de Janeiro. Maar hij heeft geen Zuidamerikaans bloed en genoot het groot ste deel van zijn tennisoplei- ding in Duitsland. Wel moest hij een typische top- spin-greep (op het gravel in Brazilië leerde hij een 'ver tragende' bal te spelen) bij stellen om tot zijn snelle en harde forehand - nu zijn ge vaarlijkste wapen - te ko men. Andreas Maurer, een ex-prof, ontfermde zich in Duitsland over het talent en pas in '91 kwam het eerste succes, Goell ner steeg van nummer 660 naar 230 in een jaar tijd. In april van dit jaar won hij zijn eerste echte prijs, nadat hij in '92 al wat Challengers (zeg maar de B- toernooitjes) had gewonnen. In Nice won hij een ATP-evene- ment waarin hij onder anderen Stefan Edberg en Ivan Lendl versloeg. Vanaf dat moment telt-ie echt mee. Een prettige bijkomstigheid in de samenwerking Maurer- Goellner was dat de speler en trainer beiden door de bond werden aangenomen. Goellner als speler van de Duitse B-selec- tie (een soort Jong Oranje) en Maurer als jeugdcoördinator. Nu kunnen ze privé- en bonds- trainingen prima met elkaar combineren. Want Goellner is een trainingsbeest. „Ik wilde vroeger al zes uur per dag trai nen. Ik baalde als het winter werd want zes uur per dag een zaal huren was veel te duur." Maurer stuurde hem ter vervan ging van de indoortraining wel eens naar een bokstrainer. Voor het voetenwerk, de discipline en de mentale hardheid. Maurer noemt zijn oogappel een 'ruwe diamant'. Dat zou kunnen slaan op zijn gedrag cn tenniscapaciteiten. Volgens de trainer moet Goellner (die zijn pet achterstevoren draagt en tij dens de pauze graag wegduikt onder een handdoek) nog veel leren, maar bezit hij een perfec te mentaliteit om de top te ha Mare Kevin Goellner heeft uitstraling en wijkt graag van de protocols af. len. „Maar," zegt Maurer, „hij staat nog maar aan het begin en Thomas Muster heeft het al eens gezegd: elk schouderklopje doet je een plaats zakken op de wereldranglijst." Dit weekeinde zijn alle schijn werpers weer op hem gericht. Michael Stich - de nieuwe ATP Master - zal zijn partijen wel winnen, zo is de verwachting. Maar waar zal Mare Kevin Goellner, die als tweede man optreedt, toe in staat zijn in de hallen van de Düsseldorfer Messe? Bondscoach Pilic vraagt zich af of Goellner klaar is voor de enkelspelen die hij als twee de man achter Stich (Becker laat verstek gaan) moet spelen. In Der Kicker liet de keuzeheer deze week weten dat hij twijfels heeft over de man die nog niet faalde voor Duitsland. „Mare heeft tot nu toe een slecht in- doorseizoen. In acht toernooien won hij maar een of twee pot jes." Maar: weinig indoortoernooi- en worden op gravel gespeeld en in Düsseldorf ligt er juist een speciale zandbak'. In die bak voelt Goellner zich ongetwijfeld thuis en kan hij het succes op het indoor-gravel van Zweden doortrekken. Zoals gebruikelijk twijfelt hij er weer niet aan. want aan geloof in eigen kun nen heeft het Goellner nog nooit ontbroken. In 'Die Welt' liet hij deze week weten dat hij er zal staan. „Druk ken ik niet. Ik sla elke bal gewoon net alsof het de laatste bal is." Typisch Goellner. n I door: Gert-Jan Onvle pelers die een blessu- re simuleren krijgen geel. Grensrechters moeten scheidsrechters assis teren bij het nemen van vrije schoppen. En: spelers die bij een vrije trap van de tegenpar tij niet snel genoeg afstand ne men, 'dralen', ontvangen even eens zo'n lichtgekleurde prent. Het komt u bekend voor? Dat klopt. Dit waren de voorstellen van 'Task Force 2000' (met Ruud GuJlit) die een maandje terug door de FIFA als ware ontdekkingen werden gepre senteerd. Regels die volgend jaar, tijdens het WK voetbal, van kracht zullen zijn. De con clusie in deze rubriek was dat de inbreng van 'de commissie Gullit' zo gering is, dat Porto ook in het jaar 2000 in staat moet worden geacht met veelal uiterst negatief voetbal de Champions League winnend af tesluiten. Een stelling die, zo heb ik ge merkt, door velen werd onder schreven. Bijval dus. Maar ook kritische kanttekeningen, zo dient eerlijkheidshalve gezegd te worden. Kritiek die zich toe spitste op een simpele vraag: kan jij het dan beter? M'n ant woord luidde onveranderd: ja. En ik geloof nooit dat ik de eni ge ben die denkt met wat een voudige aanbevelingen te kun nen komen waardoor het voet balspel in korte tijd aanzienlijk aantrekkelijker en schoner is. Bij deze een poging. Zonder ook maar de illusie te koesteren compleet te zijn. Daartoe volstaat de plek die deze rubriek biedt absoluut niet. Trouwens: het lijkt me ook niet meer dan logisch dat er ruimte voor vragen en ver beteringen overblijft. Anders kan die Task Force onmiddel lijk worden opgeheven. En dat gaat zelfs mij wat te ver. Laten we eens beginnen met een algemene regel. Louis van Gaal heeft er de laatste weken de mond van vol en hij heeft gelijk. Om aanvallend voetbal mogelijk te maken, dienen aanvallers meer en beter te worden beschermd. Antivoet bal, negen van de tien keer door verdedigers (tegelijkertijd met een aanvaller) op de gras mat gelegd, moet strenger wor den bestraft. Hoe vaak wordt wel gefloten voor een overtre- ding die rond de middencirkel wordt begaan, terwijl diezefde overtreding binnen de de 'be ruchte lijnen' met de mantel der scheidsrechterlijke liefde wordt bedekt? Een duw in de rug staat voor een directe vrije schop. In het strafschopgebied betekent dat dus een penalty. Ik zie die overtreding met grote regelmaat; bij elke hoekschop bijvoorbeeld, en dan vaak in veelvoud. Maar die trap van elf meter blijft 99 van de 100 keer (of nog vaker) uit. Goed. ik geef het toe. Hier kan tegenover worden gesteld dat de scheidsrechter geen ogen in zijn rug heeft. En dat aanval lers, door de nood gedwongen, zich in het hedendaagse voet bal eveneens nogal regelmatig met het betere duw-werk be zighouden. Klopt. De beoorde ling is niet eenvoudig. Maar het moet voor een scheids rechter toch mogelijk zijn meer overtredingen uit dergelijke si tuaties te halen dan nu het ge val is. Ik zou voorlopig al tevre den zijn als een op de drie hoekschoppen indirect een strafschop oplevert. Op straat was dat vroeger ook al het ge val en die regel moet toch er gens vandaan zijn gekomen. Maar, even nog iets serieuzer, er zijn natuurlijk heel wat an dere verbeteringen van het voetbalspel aan te geven, waar mee een scheidsrechter ge makkelijker uit de voeten kan. Wat dacht u van de regel dat spelers van de bal af moeten blijven als er is gefloten? Pas nadat de scheidsrechter heeft aangegeven welke ploeg de vrije schop of uitbal meekrijgt, mag een speler van die ploeg de bal pakken en weer in het spel brengen. Ik geef u op een briefje dat deze regel (zoals de basketbalsport die ongeveer kent) heel wat irritatie voor komt. Hoe vaak gebeurt het immers niet dat een speler van de partij die de overtreding heeft gemaakt er met de bal vandoor gaat? Te vaak. als u het mij vraagt. Zoals het in dat soort gevallen ook te vaak ge beurt dat juist de 'goede partij' de gele kaart getoond krijgt, omdat die niet geheel volgens de reglementen achter de bal is aangegaan. Ook aardig is: het invoeren van zuivere speeltijd. Tweemaal dertig minuten 'schoon' lijkt me een redelijk beginnetje. Tijdrekken heeft dan geen zin meer. Prettig: want er zijn in de loop der jaren heel wat ma niertjes bedacht om het bloed op vertraagde wijze onder de nagels van de opponent en het publiek weg te halen. Overi gens: vrije schoppen moeten wel binnen, pak 'm beet, tien seconden worden genomen. Anders kan die andere partij de zaak weer veel te veel vertra gen. Resteert (in ieder geval) nog de buitenspelregel. Die moet dus - zeker in deze vorm - uit het voetbalspel verdwijnen. De re gel is absoluut niet hanteer baar voor scheidsrechter of grensrechter. Natuurlijk, acht van de tien keer hebben de al dan niet goede mannen in het zwart er niet of nauwelijks pro blemen mee. Maar: die andere twee keer staan ze voor een onoplosbaar raadsel. Bijvoor beeld bij een pass over dertig meter of meer. De grensrechter moet niet alleen het moment van spelen van de bal consta teren, maar ook op hetzelfde moment de situatie voor zijn neus beoordelen. Volstrekt on mogelijk, als u het mij vraagt. En zoals u ook allen met grote regelmaat zelf kunt constate ren. Pleit ik daarmee alle falende scheidsen en grenzen vrij? Nee, dat niet. Maar, zegt u eens eer lijk: u zag toch ook pas in de herhaling dat dat doelpunt van Frank Rijkaard tegen Engeland zelfs niet op buitenspel leek? Wat me afsluitend zeker nog van het hart moet is dat de in middels ingevoerde goede ver anderingen vooral niet terzijde moeten worden geschoven. De verdediger die een doorgebro ken speler onreglementair stopt, moet die rode kaart blij ven krijgen. Overtredingen die dat verdienen moeten (veel eerder dan nu gebeurt) worden bestraft. En dat moet lang en consequent gebeuren. Want dat bijdraaien als clubs, spe lers, trainers en supporters gaan mekkeren is al te vaak ge beurd. En we zien wekelijks tot wat voor soort voetbal dat heeft ge leid. Tamara Meijer was tot zondag een betrekkelijk onbeken de judoka in Nederland. Maar in Den Bosch stapte de 14- jarige Alphense in een klap uit de anonimiteit door als jongste in de geschiedenis van de judobond een senio- rentitel te veroveren. In de klasse tot 48 kilogram toonde de dreumes van 1.57 meter zich te sterk voor al haar op ponenten. Na eerder al drie jeugdtitels op haar naam ge schreven te hebben, bleek de MAVO-scholiere op de mat voor iedere senior in de open categorie een onneembare veste. ,,Het gaat haar voor de wind. Ze kan een hele grote worden", zegt vrouwenbondscoach Cor van der Geest, in de Haarlemse sportschool Kenamju ook haar persoonlij ke trainer. Zijn voornaamste zorg is alle euforie rond de opmerkelijke Meijer in goede banen te leiden. ,,Ze is nog zo jong. Ik hoop dat ze het hele hosanna-gebeuren van dit moment goed kan verwerken. Want ze heeft nog een hele weg te gaan", neemt hij zijn pupil in bescherming. ALPHEN AAN DEN RUN WIM VAN WANROOY Van der Geest heeft hoge ver wachtingen van Meijer. Hij ziet in haar een potentiële topper, die in de komende jaren ook in Europa hoog zal kunnen scoren. „Maar we moeten haar tijd gun nen. Voorlopig moet ze het leuk blijven vinden en naast het judo ook andere dingen blijven doen. Ik hoop dat ze kan relativeren, want als ze straks in een zwaar- dere klasse terecht komt, zal ze het heus nog wel eens meema ken dat ze niet altijd de beste is. Maar dat ze talent heeft, staat buiten kijf. Ik ben echt blij met haar", erkent de succesvolle Haarlemse trainer. Hij mocht Meijer met haar eveneens talentvolle broer Den- nis twee jaar geleden in zijn sportschool begroeten. Tamara en Dennis - ieder drievoudig jeugdkampioen - meldden zich bij Van der Geest toen zij uit Veendam naar Alphen aan den Rijn verhuisden. „We hadden daarvoor bij sportschool Vos in Emmen getraind. Dennis, die twee jaar ouder is, kende door zijn wedstrijden al leden van Kenamju en daarom hebben we ons in Haarlem aangemeld. In AJphen konden we niet op ons niveau terecht. Het bevalt ons bij Van der Geest prima. Hij geeft goede trainingen en weet ons te motiveren. Op de mat scheldt hij je wel eens uit, maar daarbuiten heeft hij weer een knuffel voor je. Dat hij ook nog bondscoach is, is een leuke bij komstigheid. Daardoor is hij er bij buitenlandse wedstrijden ook bij", weet Tamara. De kersverse seniorkampioe ne, geboren in Zoetermeer, heeft een voordeeltje ten op zichte van haar broer. „Ik mag in mijn categorie al met de se nioren meedoen. Dennis zit in de klasse tot 55 kilogram en moet wachten tot hij vijf kilo zwaarder is voor hij datzelfde mag doen. Wie van ons het meeste talent heeft? Ik zou het niet weten. Maar we zijn in ie der geval even fanatiek." Moeder Jane weet wat dat be tekent. Drie keer per week rijdt zij haar kinderen voor de trai ningen op en neer naar Haar lem. Daarnaast wordt twee keer in de zeven dagen de centrale trainingen in Nieuwegein aan gedaan. „Ik heb geen tijd voor andere dingen", zegt Tamara, „Maar ik mis niks hoor. Ik ben totaal niet jaloers op mijn vrien dinnen van school. Zij doen na tuurlijk dingen samen, die ik mis, maar wat ik met judo mee maak, missen zij weer. Als ik naar open kampioenschappen in het buitenland ga, krijg ik steeds vrij van school. Dan moet ik die lessen wel weer in halen. Maar dat gaat prima. Op school heb ik zevens en achten voor mijn vakken, dus dat is goed te combineren." Tamara vindt zichzelf be hoorlijk fanatiek. Kan ook niet tegen haar verlies, bekent ze. „Ik beschouw het als een uitda ging om van iedereen die beter is winnen. Ik judo ook beter te gen meisjes die beter zijn." Van der Geest beaamt dat. „Haar ju do is op techniek gebaseerd. Ze is in staat om een punt te ma ken en daarin onderscheidt ze zich van anderen. Tijdens een partij kan ze trouwens nog na denken ook. Ze weet hoe ze een Tamara Meijer pronkt met de kampioensbeker. „Ik beschouw het als een uitdaging om van iedereen die beter is te winnen." foto ben de bruyn tegenstander moet aanpakken. Tamara beschikt over judo-in telligentie." Vlak voor haar geslaagde greep naar de macht moest Ta mara Meijer toch een teleurstel ling incasseren. Tijdens de Eu ropese jeugdkampioenschap pen - een week eerder in Neder land - eindigde ze 'slechts' als vijfde. „Ik had mijn zinnen daar helemaal op gezet. De eerste dag ging het ook goed. Door twee overwinningen kwam ik in de halve finale. Maar een dag later ging het volledig mis. Ik verloor van een Spaanse en een Roemeense, waar ik al eerder van gewonnen had. Toen baal de ik verschrikkelijk." „Dat zijn momenten waarop ze zichzelf even tegenkomt", beaamt Van der Geest, „Ze vol deed bij die EJK niet aan haar tactische opdrachten. Dat komt omdat ze nog zo jong is. Als ze dat soort tegenslagen kan ver werken, komt ze er wel." De strijdlustige Alphense is zelf ook overtuigd van haar ju dotoekomst. „Ik weet wat ik kan en ook dat ilj nog beter moet worden. Van werken of knokken moet ik het niet hebben. Pun ten scoren, daar draait het om. In Den Bosch heb ik ook vier van de vijf partijen in de punt gegooid. Ik ga niet voor een worpje, als ik een gaatje zie duik ik er in. Met mijn schouder- en beenworpen kom ik als klein meisje - want dat ben ik toch - een heel eind. Ik kan makkelijk onder mijn tegenstanders krui pen. Eigenlijk kan ik me tegen groteren ook goed wapenen." Jessica Gal is het grote voor beeld voor Tamara Meijer, die minstens zo succesvol hoopt te worden. Ver in de toekomst blikken, heeft voor haar geen zin. „Ik wil wel iets bereiken. Al les wat ik doe wil ik zo goed mogelijk doen. Voorlopig heb ik mijn zinnen gezet op het EK en WK voor junioren van volgend jaar. Om daaraan mee te mogen doen, moet ik wel weer Neder lands kampioen worden. Dat is dan ook mijn eerstvolgende, doel." Broer Dennis heeft alle ver trouwen in zijn zus. „Je ziet van buitenaf hoe iemand met zijn sport bezig is. Ik heb altijd wel geweten dat ze Nederlands kampioene zou worden. Tama ra heeft gewoon een grote toe komst."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25