Leidsch Dagblad Autorijden weer zwaarder belast Op patrouille Aldi eist verklaring goed gedrag van personeel Anglo-Iers overleg nog zonder resultaat Wiana trekt zich terug uit het openbare leven Deel Rotterdam ruim uur zonder stroom Miljoenentekort bij Rijksgebouwendienst VANROYC.S. GOED NIEUWS MERDAG 4 DECEMBER 1993 j) Het succes van Fini en JL Mussolini veroorzaakt lardbeving' in Italië. Het iscisme is bezig aan zijn weede jeugd. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40330 LOSSE NUMMERS 1,60 Spannend Accent /t -y Telefonistes in de dan gedacht. Leidse I I Leidse regio hoeven s| 2 Het is spannender Afra Wamsteker voelt zich thuis in top Nederlands Hervormde Kerk. niet te vrezen voor ontslag vanwege hun accent, zo blijkt uit een steekproef. Onderdeel vertrouwelijke ontwerp NMP-2 [utorijden wordt de komende jaren fors duurder. De ac- jijns op benzine gaat de komende jaren verder omhoog, li 2000 moet brandstof 60 procent duurder zijn dan in .986. In de jaren daarna volgt nog een verhoging met iwee kwartjes. Dit blijkt uit het nog vertrouwelijke ont- jverp Nationaal Milieubeleidsplan Plus, NMP-2. Dat yordt binnenkort openbaar. haag «piet arp /erder zijn extra maatregelen jodig om de milieudoelstellin- len van het Nationaal Milieu beleidsplan Plus (NMP) te ha- pn. Vooral het vrachtverkeer zal Jors moeten bijdragen om tot een vermindering van de verzu rende stikstofoxide (NOx)-uit stoot te komen. In de tuinbouw moeten de kassen nog eenderde Deel op energie besparen om de uitstoot van kooldioxide terug te dringen. I Automobilisten kunnen over [wee tot drie jaar rekenen op in voering van het spitsvignet, in samenhang met rekeningrijden. De maximumsnelheden op de hoofdwegen worden verder be perkt. voor vrachtverkeer zou idat geleidelijk op 70 kilometer per uur komen. I Overwogen wordt een snel- peidsbeperker in personenau to's aan te brengen. Nieuwe wa gens worden, als daarover inter nationaal afspraken komen, minder snel. Op de snelwegem verschijnt de racewacht, die snelheidsovertreders direct be keurt. Nieuwe auto's moeten over een paar jaar veel stiller zijn, ze worden periodiek aan een milieukeur onderworpen. Hoewel het Nederlandse vrachtwagenpark het modern ste is van Europa, blijft de uit stoot van NOx veel te hoog, vooral door de verwachte ver dubbeling van het aantal voer tuigen. De motoren moeten tot 2010 nog veel schoner worden. Oek wil de overheid komen tot afspraken met de industrie. Dit alles moet leiden tot een vermindering van de milieube lastende produkten, zoals reini gingsmiddelen en produkten met schadelijke of ziektever wekkende chemische stoffen. Door talrijke maatregelen in huishoudens en bedrijven moet het energieverbruik worden te ruggedrongen. Dit vergt een ex tra investering van zo'n 570 mil joen gulden. De energiebedrij ven hebben beloofd omstreeks de eeuwwisseling drie procent van hun energie te halen uit windenergie, biomassa, water kracht, zonne-energie en stort gassen. Veel wordt de komende tijd verwacht van vernieuwende hoogwaardige milieutechnolo gie. Tot 1998 is zo'n vijfhonderd miljoen gulden beschikbaar voor het versneld saneren van vervuilde grond die bestemd is voor woningbouw. Hout mag op termijn niet meer worden weggegooid, het zal of opnieuw gebruikt, of voor energieopwek king verbrand worden. De kosten van alle aanvullen de maatregelen van NMP-2 lo pen, volgens de huidige schat ting, op van 87 miljoen gulden in 1995 tot 623 miljoen bij de eeuwwisseling. In 2010 bedra gen de extra kosten (bovenop de dan al bestaande 25 miljard) 2373 miljoen gulden. zrilici Twee vrouwelijke Servische soldaten beschilderen hun gezicht met camouflageverf. Een gebruikelijk tafereel voordat zij beginnen aan een patrouille in het gebied rond de stad Zrilici in de door de UN beschermde Servische enclave Krajina in Croatië. foto reuter utrecht anp Supermarktketen Aldi heeft het personeel in zestig filialen gevraagd bij hel gemeente huis een verklaring van goed gedrag" op te halen. De FNV Dienstenbond is daar woe dend over, te meer omdat Aldi als reden hiervoor volgens de bond opgeeft dat het om een sollicitatie gaat. „Terwijl sommige "limensen er al vijftien jaar werken", aldus bestuurder M. Maassen. Voor zover bekend is het formulier ver spreid onder alle ongeveer 600 medewer- ffkers in zestig filialen. Volgens Maassen heeft een klein aantal werknemers zo'n ver klaring opgehaald. Een werkgever kan een sollicitant een verklaring van goed gedrag laten opvragen bij het college van B en W. De gemeente onderzoekt dan of tegen de aanvrager nog rechtszaken lopen of dat hij bij de politie bekend is. Maassen: „Als een bedrijf een boekhou der in dienst neemt, of als het gaat om een politieke functie, kan ik me dit nog voor stellen. Maar voor een vakkenvuller of cas- sière slaat het natuurlijk nergens op. Het is schandalig." De FNV-bond heeft bij Aldi opheldering geëist. Ook, wil de bond weten wat er ge beurt als een werkgever géén verklaring van goed gedrag van de gemeente meekrijgt. Volgens directeur W. dé Wit van Albrecht Culemborg bv, waar de Aldi-supermarktke- ten onder valt, berust het verhaal op een vergissing. „Aldi vraagt een bewijs van goed gedrag als onderdeel van een sollicitatie procedure. Door een misverstand is dit ver zoek in een enkel uitzonderingsgeval on langs ook neergelegd bij personen die reeds bij ons in dienst zijn. Het betreft hier dan ook een incident", zo laat De Wit weten. Ouder personeel beter beschermd bij ontslagen den haag gpd londen cees van zweeden correspondent In een emotionele toespraak tot 500 mensen uit de wereld der liefdadigheid heeft de Britse prinses Diana gisteren gezegd haar werk voor hen goeddeels te zullen staken. Diana, die als een soort Moeder- Teresa-in-designer- kleding door het land ging, zal vanaf januari een terug getrokken leven lei den. De prinses, die van tafel en bed ge scheiden is van kroonprins Charles, verklaarde te zijn bezweken onder de belangstelling van de pers. „Twaalf jaar geleden wist ik dat de media in mij geïnteresseerd zouden zijn", zei ze. „Maar ik besefte toen niet hoe overweldi gend die belangstelling zou zijn." De druppel die de emmer deed overlopen, waren volgens Britse 'royalty-watchers' -de re cente foto's van haar in de Daily Mirror. Die foto's, in het geheim genomen met een, op afstand bedienbare camera, toonden Diana in een gymzaaltje. Diana leek nerveus tijdens het Foto 's in Daily Mirror druppel die emmer deed overlopen uitspreken van haar rede, waar van de inhoud tevoren reeds was uitgelekt. Na afloop, toen ze een minutenlange ovatie kreeg, moest ze zichtbaar vechten te gen de tranen. Haar werk voor 118 verschil lende liefdadigheidsinstellingen bracht haar vaak in de open- baarheid. Bijna da gelijks bezocht ze centra voor AIDS- patiënten of drugs verslaafden, kinder tehuizen en andere instellingen. En altijd werd ze gevolgd door een schare fo tografen met telelen- Diana had de konin gin en haar gemaal, prins Philip, tevoren ingelicht over haar besluit. Ook prins Charles, formeel nog steeds haar echtgenoot, was ervan op de hoogte. Charles zou het be sluit van Diana hebben toege juicht, omdat hij er soms nau welijks in slaagt de aandacht van de pers te trekken. Charles en Diana maakten vorig jaar bekend elk hun eigen weg te gaan. In Londen wordt verwacht dat zij nu binnen 12 maanden formeel hun echt scheiding bekend zullen maken. Nadat prinses Diana bekend had gemaakt minder in het openbaar te verschijnen, werd zij wederom gevolgd door een horde persfotografen. foto reuter kenny rodcer HELP ONS OPRUIMEN PARTIJ COMPUTERS: Laser 286, 20MB. compleet f 639,- Unisys 386. 2MB. 52MB. 3.5drive I SVGA kleurenscherm 1595, - Deze 386 met PRINTER f 1.850,-! rotterdam gpd Een groot deel van Rotterdam- Noord heeft gisteravond ruim een uur zonder stroom gezeten. Ook trams reden niet. Als gevolg van een storing in een transfor matorhuisje op het Hofplein raakte een schakelstation bui ten werking. Zo'n veertigdui zend huishoudens moesten het uitgerekend op het moment dat Medisch Centrum West be gon zonder stroom en kabel stellen. De regiopolitie Rotter dam-Rijnmond werd over spoeld met vragen van burgers. Winkels en bedrijven belden echter nauwelijks. Calamiteiten hebben zich niet voorgedaan, aldus de politie. GEB-woordvoerder Beringer spreekt van een flinke storing. „Het ging om ongeveer een tiende van het totale aantal aansluitingen, dat is echt buiten proporties. Voor we het wisten, werden we overstelpt met klachten.' Kortsluiting is moge lijk de oorzaak van de storing. „De beveiliging van het mecha nisme, dat de kabel behoort uit te schakelen, werkte niet per fect. Daardoor vloog alles er in één keer uit. Het heeft opval lend lang geduurd, omdat we de omvang van de storing niet exact konden vaststellen," zegt Beringer. Rond kwart voor tien waren de meeste problemen weer achter de rug. Oudere werknemers worden beter beschermd bij gedwongen ontslag. Het kabinet maakt per 1 januari een eind aan de rege ling dat werknemers van 55 jaar en ouder bij inkrimping van het bedrijf er het eerst uitvliegen. Premier Lubbers zei dat giste ren na afloop van de minister raad. Minister De Vries (sociale za ken) had deze week werkgevers organisaties en vakbonden nog verzekerd dat de 'voorkeursbe handeling' voor ouderen bij ontslag zou blijven bestaan. De sociale partners vrezen dat de oplopende werkloosheid anders de groep 40-plussers nog zwaarder zal treffen. Deze groep heeft nauwelijks uitzicht op een andere baan en belandt na eni ge tijd in de bijstand. De 55- plussers zijn verzekerd van een hogere werkloosheidsuitkering tot hun pensioen. Lubbers be aamde dat het pleidooi van De Vries geen weerklank in het ka binet had gevonden. Phil Collins: meer problemen met de wereld dan met zijn midlife-crisis. De zorgen van een popster. Zwavel en vorst regeren de 'gijzelaars' van Ruslands Noordpool. Een bezoek aan Norilsk. Spanningen in Leids gastgezin. Problemen rond de opvang van Bosnische vluchtelingen. De 'Leidse Sleuteltjes' prominent in discografie. Oprichter Henk Franke blikt terug. Biotechnische atleten. Het toekomstbeeld van de topsport na 2000: genetische manipulatie. Onze Taal: Lopers. Directeur René van der Maas neemt afscheid van KondorWessels. 'We zijn echt tot de bodem gegaan.' Denkwijzen Onbegrepen Ouders. londen cees v correspondent De premiers van het Verenigd Koningkrijk en Ierland zijn er gisteren nog niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over Ulster. Na zeven uur van „openhartig overleg" meldden John Major en Albert Reynolds echter vooruitgang te hebben geboekt. Zij zetten hun overleg volgende week voort in Brussel. Op de Anglo-Ierse top had een akkoord moeten worden bereikt over een nieuwe status voor Noord-Ierland. Reynolds zou er bij Major op hebben aan gedrongen het recht van het Ierse volk op zelfbeschikking te erkennen. Een verklaring van die strekking zou de IRA. aldus Dublin, tot een wapenstilstand bewegen. Major op zijn beurt wil dat Ierland eerst de artikelen 2 en 3 in zijn grondwet schrapt, waar in de republiek aanspraak maakt op Noord-Ierland. Reynolds zou daar alleen toe bereid zijn als onderdeel van een alomvattend akkoord. De beide leiders gaven na af loop van het overleg een geza menlijke persconferentie, waar op zij echter weigerden in de tails te treden. Opmerkelijk was dat geen van beiden een uitein delijke mislukking van het over leg uitsloot. „We willen een overeen komst", zei Major. „Maar als dat niet lukt, zullen we door gaan met het overleg." Reynolds voegdè er aan toe: „Het is beter het te hebben ge probeerd en geen succes te hebben gehad, dan het hele maal niet te hebben gepro beerd." De vergadering in Brussel, die plaats vindt in de marge van de Europese top. zal een week later nog een vervolg krijgen in Lon den. Op 'eigen' terrein zou de Britse regering wellicht eerder bereid zijn tot concessies. den haag gpd Door fouten bij de Rijksgebou wendienst (RGD) kampt het rijk met een teveel aan overbodige kantoorgebouwen en een ver lies van meer dan 100 miljoen gulden. De RGD zal samen met de Dienst der Domeinen, on derdeel van het ministerie van Financiën. binnenkort een diepgaand onderzoek starten naar deze zaak. De RGD, die alle departe mentsgebouwen beheert, heeft in de jaren tachtig te weinig leeggekomen rijksgebouwen af gestoten. Omdat de dienst de opbrengst van de overtollige kantoren niet zelf mocht hou den, hield men de verkoop be wust tegen. Toen in 1988 werd besloten dat de RGD wel het grootste deel van dal geld mocht behouden, reageerde de dienst te traag met het afstoten van gebouwen. Daardoor profiteerde de RGD destijds onvoldoende van de grote vraag naar kantoren. De RGD zit daarom de komende bodige gebouwen en een sterke waardedaling van die gebou- ADVOCATEN Rapenburg 55, 2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN E. Laurillard Leven voor goud geeft een ziel van ijzer. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's- Randstad Regio Religie Sport 11,13,14,15 VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 26 HET WEER Verwachting van het KNMI Aanhoudend zacht Veel bewolking, vanuit het westen regen. Middagtemperatuur 10 graden. Zuidwestenwind, krachtig, windkracht 6, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormach tig, 7'a 8. Heiti Chrispijn wen ter grootte van zeker 100 miljoen gulden, maar waar schijnlijk veel meer. Het onderzoek naar de af stoot van overtollige gebouwen zal ook betrekking hebben op de wijze waarop de verkoop plaatsvindt. Nog steeds moet de RGD lijdzaam toezien dat Fi nanciën de panden verkoopt, wat veel tijdverlies oplevert. Bo vendien verdwijnt de winst bij verkoop van panden recht streeks in de schatkist. De RGD kan dat geld goed gebruiken, omdat veel ministeries al jaren kampen met achterstallig on derhoud. Ook wordt de rol van ge meenten doorgelicht. Zij kopen veel oude rijksgebouwen om die vervolgens weer te verkopen aan projectontwikkelaars. Deze verbouwen of slopen de panden voor woningen en nieuwe kan toren en strijken de winst op. De Tweede Kamer heeft er al eerder op aangedrongen dat cte RGD zelf oude kantoren laat verbouwen tot woningen. Meer over 'De molensteen van de Rijksgebouwendienst' in het Zaterdagbijvoegsel. I ,eidsch C* Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Naam: ]Tel: j (I.v.m. controle bezorging) Per maand automatisch I 29,30) J Per kwartaal via acceptgiro 85.55) I automatisch 8435) Nr. bank/giro:. cnvrlop «inde* powrgrl

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1