"De telefoniste is een platte Leidse' 'Soms beet de kou de oren van je kop' 'Mijn lichaam is beschikbaar voor botsproeven' Een griepje tegen de griep Emmer-theorie tegen pekel Het Gesprek van de Dag Theo Bakker Condoomcompetitie Pechvogels _ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 «/Ontslagen vanwege haar Neder landse accent. Het overkwam een nieuwslezeres van Holland se afkomst bij een Australisch televisiestation. Haar nieuwe baas was niet zo gecharmeerd haar uitspraak. Die moest hem echt Australisch wizijn. Dat wilden de kijkers het liefst horen. Hoe zit dat hier? Worden men- in de regio Leiden die solli- leiciteren naar een representatieve ^functie, telefonist bijvoorbeeld, beoordeeld op hun accent? Wil- clen werkgevers dat hun werkne mers cliënten aanspreken in het ABN, het Algemeen Beschaafd Nederlands? Dat is na te gaan. „GemeenteLeiden. Goedemor- Jgen." "j® Deze telefoniste heeft een pri- 1 ma uitspraak. Prettige stem. Of T wij doorverbonden kunnen worden met Personeelszaken. „Momentalstublieft." De 't' op het eind van het woord klinkt zuiver. Niet als 'tss'. een uitspraak die typerend is voor het Leids („Ik hou nietss van rr! kërsiihtaartss, omdatss er pitts- siih in zittssiih"). Is zij geselec- teerd op haar voortreffelijke uit- spraak van het Nederlands? We j komen het niet te weten. Bij Personeelszaken is op het mo ment dat wij bellen (vrijdagmorgen) niemand aan- e wezig die ons daaromtrent in- lichtingen kan verschaffen. De volgende dan maar. „GAKLeiden. Goedemorgen." Daar hebben wij niets op aan te e' merken. De stem van de telefo niste, die een tikkeltje nasaal klinkt, blijft prettig hangen in de oorschelp. De vrouw blijkt ook zeer kundig. Binnen een paar Een receptioniste in actie. Ze spreekt ABN. Wedden? tellen heeft ze ons doorverbon den met Personeelszaken waar wij de secretaresse aan de lijn krijgen, Linda Moesman. Die vertelt ons dat degene die nor maal gesproken zorg draagt voor de sollicitatiegesprekken de hele dag in bespreking is." Moesman wil ons gelukkig wel zelf te woord staan. „Hoe het hier precies gaat, weet ik niet, maar ik denk dat er wel op ac centen gelet wordt. Je kunt na tuurlijk niet de telefoon opne men als je heel krom praat. Trouwens, de telefoniste die u aan de lijn*kreeg is een platte Leidse." Die heeft dat dan mooi weten te verbergen. Wij richten onze blik buiten de gemeentegrenzen. Alphen aan den Rijn. Staat bepaald niet be kend als een plaats waar men uiterst zorgvuldig met het Ne derlands omspringt. Goedemorgen. Hypotheekvisie Leiden en Alphen. Keurig. Algemeen Beschaafd Nederlands. We kunnen niet horen waar de telefoniste van daan komt. „Gelukkig", zegt ze. „Ik kom oorspronkelijk uit Kat wijk. Daar hebben ze niet zo'n Burenruzie Buurman A wil dat buurman B zijn struik wegsnoeit boven de brandgang. B beweert echter dat hij dat niet hoeft te doen omdat de brandgang zijn eigendom is. Buurman A reageert hier verontwaardigd op en controleert of de brandgang inderdaad eigen dom van B is. Daaruit blijkt dat de garage van buurman B voor een deel is gebouwd op grond van buurman A en C. Die buren willen dat B zijn garage tot op de grond af breekt. Burenruzie dus. Hele buur ten kunnen te lijden hebben van gezinnen die met elkaar overhoop liggen. De ontwik kelingen in de kwestie wor den veelal bij de melkboer en bakker uitgebreid bijgehou den. Het Gesprek van de Dag wil aandacht besteden aan dit soort conflicten door bei de partijen in de krant aan het woord te laten. Ruzies kunnen worden aangemeld bij de redactie van het Gesprek van de Dag, Postbus 54. 2300 AB Leiden of telefonisch van 9.00 tot 16.00 uur, 071-356440. Van Fer Moerland mogen ze zijn lichaam na zijn dood zo met veiligheidsgordels vastne men in het nieuwste model Mercedes en vervolgens tegen de zwaarste betonnen wand la ten opknallen. Het bericht vori ge week dat de universiteit van Heidelberg (Duitsland) dode menselijke lichamen gebruikt voor botsproeven schokte de halve wereld. Maar niet Fer Moerland uit Haarlem. „Ik vind het heel vreemd dat mensen zich daar zo druk om maken. Mijn lichaam mogen ze na mijn dood gebruiken voor welke proef dan ook. Enige tijd geleden waren in het nieuws beelden te zien van de ontzielde lichamen van Ameri kaanse soldaten die in Somalië over straat werden gesleurd. Ook daar blijft Fer koud onder. „Voor de nabestaanden is dat natuurlijk niet zo'n prettig ge zicht, maar zelfben ik daar vrij nuchter in. Naar mijn idee is een lijk een dood ding dat geen gevoel meer heeft, geen geest meer heeft. Als ik dood ben, ben ik geen Fer Moerland meer, maar gewoon iets doods." Fer Moerland doorstaat de stor men van volksverontwaardi- ging. Laten de mensen zich lie ver druk maken over het lot van proefdieren. „Voor botsproeven gebruiken ze ook levende var kens. Dan heb ik liever dat ze dat met een lijk doen." Hij lijkt één van de laatste idea listen die het no-nonsense-tijd- perk heeft overleefd. Een be zoek aan het slachthuis maakte hem vegetariër. In Zijn vrije tijd zet hij zich onder andere in voor de dierenambulance en de dierenbescherming. Aan het ge bruik van zijn dode lichaam voor onderzoek stelt hij dan ook zijn grenzen. „Voor militaristi sche doelen mogen ze het niet gebruiken. Ik ben niet voor niets dienstweigeraar. Maar kijk, op dit moment onderzoe ken ze de kogelinslag door te schieten, op dieren, met name op varkens. Als dat dan toch moet gebeurep, neem dan lie ver mijzelf." KEES BALS Tegen de Russen hadden we kruisraketten, tegen de opdrin gerige zee legden we dijken aan. Maar hoe wapenen we ons te gen de griep, die met de Sint ons land is binnengekomen? We legden deze brandende vraag voor aan de GGD, hopend op hèt recept tegen deze genie pige volksvijand. De hoop bleek ijdel, leerden de woorden van de Leidse GGD-arts infectie ziekten, dr. S. Wijnands. De kans dat je griep krijgt, kun je volgens haar hooguit verklei nen. Bijvoorbeeld door vol doende te rusten en door op re gelmatige lijden 'gevarieerd te eten' met veel vitaminen. Je bouwt dan weerstand op, noe men medici dat. Gek genoeg helpen ook griepjes tegen griep: als je een bepaald soort griep hebt gehad, weet je dat die soort voortaan aan je deur voor bij gaat. Alleen, er zijn veel verschillende beestjes die allemaal hun eigen soort griep kunnen veroorza ken. Daarbij is de een veel agressiever dan de ander. Om het nog erger te maken zijn ze kleiner dan bacteriën en 'ver mommen' ze zich om de tien, twintig jaar. En dan duurt het altijd even voordat de doktoren daar weer wat op gevonden hebben. Ook het Beijing-virus dat nu rondwaart, is weer zo anders dan de variant van vorig jaar, dat mensen die toen de griep kregen opnieuw geveld kunnen worden. De griepprik is dan ook nooit volmaakt, meldt dr. Wijnands. De prik beschermt alleen tegen de ergste griepsoorten, maar niet tegen de mindere en nieuwste varianten. Toch krij gen vooral bejaarden en hart-, cara-, nier- en suikerpatiënten het advies om zich te laten inenten: door ziekte of ouder dom zijn ze extra vatbaar. En als ze een griepje krijgen, kan dat extra vervelend uitpakken. Eenmaal door griep geveld, hebben we de keus. Steken we anderen aan of sparen we ze juist? Dat laatste kunnen we doen door een hand voor de mond te houden bij het hoes ten. De piepkleine beestjes die griep veroorzaken, vliegen dan niet via de speekselspettertjes door de lucht, maar komen op de hand terecht. En dat is pas weer 'gevaarlijk' als een griep- patiënt iemand die hand geeft en die persoon zijn vingers af likt of eet zonder zijn handen te wassen. Want de griepdieren komen het lichaam binnen via het maag-darmkanaal. Snuiten doe je natuurlijk in je zakdoek, al moet je wel uitkij ken wélke zakdoekje gebruikt. Een ouderwetse snotlap heeft als nadeel dat de beestjes heer lijk kunnen broeden in je war me broek- of rokzak. Zodra de lap rondslingert, is-ie een bron van besmetting. Dus grieppa- tiënt: neem papieren zakdoek jes en gooi de volgesnoten exemplaren in de vuilnisbak. Wie dat zo hoort, durft nooit meer in een treincoupé van Lei den naar Groningen te reizen, laat staan een stukje te car poolen. Want tja, in die afgeslo ten ruimten 'gebeurt het'. Klas lokalen zijn natuurlijk helemaal uit den boze. Want de jeugd van tegenwoordig houdt mooi geen hand meer voor de mond... De arts weet dat zo net nog niet: „Als ik meester zou zijn, zou ik er in ieder geval wat van zeggen als kinderen niet de normale hygiëne in acht nemen." En verder hangt het er maar net van af of je weerstand hebt op gebouwd, hoe agressief de 'beestjes' zijn en of iemand par does in je gezicht hoest. Kortom, al die dingen die wij als lezer net in ons hoofd hebben gestampt. Natuurlijk kan de grieppatiënt ook gewoon thuisblijven. „Ik zou het zeker doen als je je naar voelt, spierpijn, rillingen en koorts hebt", zegt de arts. En dan maar hopen dat je je lieve huisgenoten niet aansteekt... PAUL VAN DER KOPIJ leuk accent." Zijn wij niet met haar eens, maar goed. De heer Molog (je zult maar iemand met zo'n naam boven je hebben!) is de man die de sollicitatiege sprekken afneemt bij Hypo theekvisie. Maar helaas, hij heeft het te druk om ons te woord te staan. We vestigen onze'aandacht op Katwijk. „Kruiswerk Rijn en Duin, goede morgen. Een telefoniste die smetteloos praat. Geen zweempje Katwijks te ontdekken. Bij Karin Bakker ARCHIEFFOTO HANS VAN WEEL van Personeelszaken evenmin. Omdat zij zelf geen sollicitatie gesprekken voert, is zij niet he lemaal op de hoogte van de gang van zaken. Niet helemaal. „Maar hoewel ik de criteria niet ken, kan ik me niet zo goed voorstellen dat er hier op gelet wordt bij de sollicitatiegesprek ken. En ik zou het wel erg raar vinden als iemand werd ontsla gen vanwege zijn accent." Volgens ons hoeven de telefo nistes in de regio zich geen zor gen te maken. HERMAN JOUSTRA. In de Pieterskerk is een wed strijd 'condooms omdoen' af geblazen, meldde deze krant woensdag. Mooi alibi om over seks te schrijven, maar dat ter zijde. Het gaat erom tot een weloverwogen afweging te ko men. Zodat u vanavond in het café ook een mening te berde kunt brengen. Want reken er op, dat seks meer tongen los maakt dan de oorlog in Bosnië. Iedereen doet aan seks. Borsten, billen, wie heeft er geen oog voor. We dromen van seks, denken eraan en praten erover. Of proberen dat niet te doen. Sommigen praten er hooguit besmuikt over. Men sen zijn dat, die vinden dat je aan seks geen plezier behoort te beleven. Dat de 'daad' alleen op de voortplanting gericht moet zijn. Daar is niks ver keerd mee, iedereen heeft recht op een mening. Als het maar oprecht blijft. Geen ver borgen gedachten, of bedoe lingen. Seks en verborgen gedachten. De geilheid die verborgen gaat achter het burgermansfatsoen. De tong die recht praat, de ogen die schuin kijken. Hoe te gen de borst stuit vaak niet de hypocrisie rond seks. Nóg her inner ik me de feestelijke bij eenkomsten, waarop ouderen met rode konen spraken over 'die viezerik zus en die viezerik zo'. Vanavond zullen er weer ver jaardagen zijn en zullen weer opstandige jongeren, voor zo ver die nog bestaan, zich te weer stellen tegen de 'heersen de moraal van de meerder heid'. Die vindt het 'juist heel goed', dat burgemeester Goe- koop samen met de heren Ba tenburg en Boon voorkomen heeft dat 'de Pieterskerk ver laagd werd tot een bordeel'. Maar onze ruimdenkende pleitbezorgers van de con doomcompetitie zullen aan voeren, dat God alle heimelijke gedachten kent van iedereen die de Pieterskerkdiensten be zoekt en dat die op zichzelf ge noeg ontheiliging zijn om di rect met de afbraak van het godshuis te beginnen. Dat is waar. Of hij zal erop wijzen, dat Jezus iedere gulden die ooit werd uitgegeven aan de bouw of herbouw van de kerk liever anders besteed zag. Ook waar. Maar toch zijn het geen deugdelijke argumenten om het doorgaan van de wedstrijd te verdedigen. Het gaat erom, dat de redenen om zo'n wedstrijd te organise ren vals zijn. Onder de moder- nigheid van 'moet toch kun nen' gaat ordinair effect- en winstbejag schuil. Want is dat zo? Krijgen jonge homoseksue len aids. omdat ze niet weten hoe je een condoom om moet doen? En doen ze dat door zo'n wedstrijd straks wel? Niet dus. Het Amsterdamse theater- en organisatiebureau Ffortissimo wil zijn geld waarmaken, zoekt aandacht voor de Wereld Aids Dag en bedenkt een wedstrijd condooms omdoen'. Zoals disco's soms moddergevech- ten organiseren om publiek te lokken. Die wedstrijd is terecht afgelast. Niet omdat de Pieter skerk een te heilige plaats van handeling zou zijn. Maar om dat er een geur van hypocrisie aan kleeft. Het eerste het beste bordeel zou deze bedenkelijke competitie ook moeten weige ren. Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Ge sprek van Dag bombardeert met een zekere regelmaat een re- giogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tij dens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071 - 356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Ge sprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Met al die pekel op straat glijft een auto weliswaar niet meer uit, maar dat zoute zand bijt verschrikkelijk. Als een wagen niet tegen roest is behandeld, is het helemaal oppassen gebla zen. Je hoort wat dat betreft de ergste verhalen over aangevre ten carrosseriën en andere el lende. Maar wat doe je ertegen? Na zo veel dagen krabben wil je als autobezitter ook weieens uitrus ten, of je durft je auto amper nog een sopje te geven, bang als je bent om voor milieuvervuiler te worden uitgemaakt. Op zo'n moment brengt het Motorhuis uitkomst. In een ad vertentie meldt het Leidse be drijf dat de vernieuwde was- straat klaar staat om de ingepe kelde autobuiken eens flink af te spoelen. „En inderdaad, de au to's staan er tot het hek", zoals een wasstraatmedewerker te vreden constateert. Is het drukker dan anders? „Nee hoor, net zo druk", antwoordt de man met de spuit. „Mensen zijn altijd zuinig op hun spulle tjes. Van die regen van tegen woordig krijg je ook al doffe plekken, gaat je auto verweren." Een woordvoerder van de ge meente Leiden stelt de automo- biliste'n gerust. „We proberen al jaren zo weinig mogelijk zout in de pekel te doen, om auto's èn milieu zo veel mogelijk te spa- Één deel zout tegen vijf delen zand, werd het vorig jaar. Om dat de straten toch iets te glad bleven, bestaat de pekel dit jaar uit vier delen zand tegen een deel zout. Maar als het even meezit, kan het misschien weer richting 'een op vijf. Om het milieu nog meer te spa ren, presenteert de gemeente ambtenaar de 'emmer-theorie': spuit de auto niet eindeloos on der, maar ga de pekel te lijf met wat emmertjes water. PAUL VAN DER KOOU Gladheid, mist, ijzel en sneeuw. Elk jaar komen ze terug, die gemene paladijnen van Koning Win ter. En elk jaar zijn er weer mensen die deze barre weersomstandigheden in hun werk moeten trot seren. Kunnen ze een beetje tegen de kou? En hoe vinden ze het om buiten te werken terwijl ande ren in een goedverwarmde kantoorruimte of fabriekshal zitten? In deze serie laten we een aantal van deze kribbebijters aan het woord. Karei Groenendijk heeft jaren lang als ijzervlechter in de bouw gewerkt. Veel kwaad heeft hem dat niet gedaan. Hij heeft een stem waar Pavarotti jaloers op zou zijn en staat als ex-bokser met zijn 64 jaren nog steeds ga rant voor een dodelijke, rechtse hoek. Ook de kou heeft hem niet klein gekregen. En kou heeft hij veel, erg veel, geleden. „Ja", zegt hij, „in de winter was het slecht op de bouw. En nou heb ik het over de jaren vijftig. Je had bepaalde doorwerkpro jecten en dan kon je nog zoveel voorzieningen aanbrengen, als het echt goed vroor, hielp dat niet. Het vlechtijzer dat buiten lag, werd niet afgedekt en vroor vast. Dat moest je dan eerst met een breekijzer losstoten. En ijs, dat is sterk hoor! Dan stond je de hele ochtend met dat ijzer in je handen. Soms was het zo koud dat het gewoon aan je huid bleef plakken, je stond je uit mekaar te trekken. Het was nog allemaal nog niet zo gemo derniseerd als nu. Vreselijk zwaar werk, een hondebaan. In de winter tenminste. Ik heb het meegemaakt dat we voor Sin terklaas dertien weken in de vorstverlet gingen. Het vroor zo hard dat je het echt hoorde kra ken 's nachts." „Pas als het zo'n vijf tot zeven graden vroor, pas als de pegels echt aan je neus hingen, kreeg je vorstverlet. Het was dan net Nova Zembla op de bouw. Als je even stil bleef staan, liep je kans een standbeeld te worden. Dan was je aan het werk op de vier de of vijfde verdieping van een bouwwerk, terwijl de vrieswind de oren van je kop afbeet. Daar kon je je echt niet op kleden. Die kou gaat overal doorheen. Maar bij een sneeuwstormpje of een hagelbui bleef je gewoon staan. Daar ging je niet voor naar binnen. Sommigen kon den er niet tegen, die waren als opgewarmde lijken met dat ijzer in de weer. En die gingen dan Ex-ijzervlechter Karei Groenendijk: „In de winter was het een hondebaan." de ziektewet in. Maar je had eerst een zogenaamde wacht - week en dan kreeg je pas na die week iets betaald. Dat kon je je met een paar kinderen niet vef- oorloven." „Ik kon geweldig goed tegen de kou. Maar er waren wel jongens die de hele dag liepen te vloe ken. Die zichzelf om de haver klap warm moesten slaan. Maar ja, het werk moest doorgaan. Er moest op vrijdag beton worden gestort. En dan ging je 's mid dags een beetje bijkomen in de schaftkeet. waar je je flesje melk naast de kachel had gezet en je je boterhammetje met tevre denheid opat. Het was vuil en zwaar werk, maar je verdiende altijd iets meer dan een ander. Dat hield je in die bouwsfeer." „Als je dan 's avonds thuiskwam en de warme pot achter je kie zen had, was je zo vertrokken. Dan gingen je ogies wel dicht. Maar het was toch geweldig werk. Als ik jonger was, zou ik weer in hetzelfde vak gaan. In de zomermaanden stond je te fluiten op de steiger. Voelde je je zo vrij als een vogeltje. Als ik jonger was. ging ik weer in het zelfde vak. Maar je moet een ge zonde body hebben, geen kreu- kelaar zijn. Want dan red je het niet." „Je had altijd wat. elke dag wel. Dan weer een snee in je hand, dan weer iets aan je voet. Nee. voor zijn handen zal een ijzer vlechter nooit de schoonheids prijs krijgen. Ik had verschrikke lijke kloven van de kou. Maar we deden ons werk met veel FOTO LOEK ZUVDERDUtN pleziér. We zongen zelfs, we zongen van die echte bouwerij- liederen. De huizenlxjuwerij, dat zijn wij. We leven vrij, we le ven vrij, want wij zijn de hui- zenhouwerij. En jagerij is er niet hij, want de huizenhouwers blij ven wij. Ia, als ik het zo bekijk, heb ik heel wat huizen mee hel pen bouwen. In heel wat villa's liggen de zweetdruppels van Karei." CEES VAN HOORE

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17