Klaar voor 'vuurwerk* 'De kwestie weer uitstellen is een slechte zaak' 'Ik heb er zelf zes groot Randstad Haaglanden verlangt schietdiploma agent 'NZH speelt smerig spel' Opknapbeurt tramstation Ternoot ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 leiden caroline van overbeeke „Ik ben toch niet alleen geschikt voor een stel breipennen, dacht ik bij mezelf. Ik was 46 jaar, had zes kinderen grootgebracht en het werd ineens stil om me heen. Toen zag ik de adverten tie en besloot me aan te mel den. Het onderwijs, kinderen opvoeden, heeft me altijd erg getrokken. Ik ben na een exa men toegelaten - ik had niet de juiste vooropleiding -, en vol gend jaar hoop ik af te studeren aan de Pabo. Ik ben nu 49 jaar maar er zijn volop banen in het basisonderwijs. Ik ga straks ze ker iets doen met mijn diplo- Ank Verlaan is een van de cursisten van de deeltijdoplei ding aan de Oegstgeester Peda gogische Academie Basisonder wijs (Pabo) die als herintreed- ster aan de slag wil als lerares, volgens haar zijn er genoeg ba nen, en haar relatief hoge leef tijd leeftijd kan daarbij zelfs een voordeel zijn. „Ik breng levens ervaring mee en heb ook erva ring met kinderen: ik heb er zelf zes grootgebracht. De arbeidsmarkt voor leraren in het basisonderwijs is nogal wisselend: het ene moment is er een overschot aan banen, het andere moment een tekort. Vol gens de laatste berekeningen zijn er in 1998 maar liefst 25.000 leraren extra nodig. Dat komt omdat steeds minder jongeren kiezen voor het leraarschap. De herintreders, vooral vrouwen, spinnen er garen bij. Fenneke Hengeveld (39) heeft ook eerst haar kinderen opge voed voordat ze aan werken dacht. Zij hoopt volgend jaar haar diploma te halen in Oegst- geest en wil daarna een deel tijdbaan. „De opleiding in Oegstgeest is voor mij ideaal. Lekker dichtbij en het is precies wat ik wil: voor de klas staan. Het kon niet mooier." Cato Vijl- brief (32): „Ik heb eerst mijn kind grootgebracht maar wil nu een voltijdbaan in het basison derwijs. Het is voor mij een soort uitgestelde kans op een In 1989 begonnen de eerste cursisten in Oegstgeest met de Pabo-deeltijdopleiding. Volgens de drie vrouwen zijn de mees ten erg gemotiveerd. Fenneke Hengeveld: „Dat moet ook wel want het kost erg veel tijd en geld en het is een zware belas ting voor het thuisfront. Het wa ren toch vier zware jaren." Het drietal ervaart de eigen leeftijd niet als een handicap voor de opleiding en het vinden van een baan straks. Ank Ver laan: „We hebben zelf kinderen opgevoed dus voor ons is het mindèr moeilijk dan voor jon geren. Dat is een voordeel. Als kinderen in de klas bijvoorbeeld zitten te klieren, schenk ik geen aandacht aan ze. Dat deed ik ook met mijn eigen kinderen en het werkt." De vrouwen zijn enthousiast over de avondopleiding maar 'pittig' was het wel. Ank Ver laan: „FJet is eindeloos leuk, maar je moet elke avond en he weekeinde studeren. Je moe echt plannen en programme ren: je moet je vrije tijd rooste ren. Zónder steun van mijl echtgenoot had ik het niet ge red." Het inkomen van een begin nend leraar in het basisonder wijs ligt iets boven het mini mumloon. Maar het gaat di vrouwen niet om het salaris Verlaan: „Je verdient net iet meer dan achter de kassa bij d| supermarkt, maar het werk i tenminste leuk. Het gaat mi ook niet om het geld: mijn mar heeft een baan dus er hoeft bi ons geen brood op de plank. li wil gewoon weer wat doen er dan het liefst iets wat ik leul vind." De vrouwen zouden de deel tijd-opleiding zeker bij anderen aanbevelen. Cato Vijlbrief: „Ali mensen geen baan hebben en het onderwijs leuk vinden, ij het de ideale kans om weer aan de slag te komen." Het scenario van de gemeente Den Haag voor de berucivai te viering van de jaarwisseling ligt al weer klaar. De 'loqvol ties voor het gedogen van vreugdevuren' zijn al aangewN] zen. Glas- en papierbakken verdwijnen tijdelijk uit b,1^ paalde wijken. Slooppanden worden versneld gesloopt isei dichtgemetseld. Parkeergarages openen gratis hun deicit ren voor een veilige oudejaarsnacht voor auto's. En «i^1 gemeente betaalt weer mee aan feesten die jongeren de straat moet houden. m( den haag meindert van der kaaij grasondergronden, maar daa^.E van zijn er in Den Haag nog ni al te veel van beschikbae Daarom wordt op bepaalt" kruispunten van tevoren e(&e dikke laag zand neergeleg n Brandhaarden op de weg b 1 schadigen het asfalt en beza™. gen de gemeente zodoende e«vvl enorme kostenpost. In tegenstelling tot vorig jaar stopt Den Haag dit jaar met het inzamelen van kerstbomen. Uit een experiment van vorig jaar in twee wijken is gebleken dat de gemeente in geringe mate erin is geslaagd om de bomen uit de vreugdevuren te redden. Zo haalde de ophaaldienst 750 bo men op terwijl dat totaal zo'n 7500 gulden extra kosten met zich meebracht. Het verzame len in de hele stad zou een kos tenpost van maar liefst 60.000 gulden betekenen. En dat is het bepaald niet waard, zo oordeelde het ge meentebestuur. De wijken za gen er vorig jaar bepaald niet schoner uit en de vuilnisophaal dienst had niet het gevoel dat zij minder werk hadden dan in voorgaande jaren. De gemeente Den Haag heeft zich erbij neergelegd dat het verbranden van kerstbomen' niet is te voorkomen. Daarom wordt het maken van brandsta pels toegestaan, mits het op de daarvoor aangewezen plaatsen gebeurt en de omvang niet al te groot was. Dat zijn zand- en Den Haag heeft bovendie 500 bedrijven aangeschreve met het verzoek geen overbod ge materialen aan de jeugd geven. Sterker nog: er ligt ee aanbod om de spullen die bi drijven anders weggooien, gr; j tis op te laten halen door d dienst stadsbeheer. Te grol e voorraden van oude banden t fj beslaggenomen. De relatief rustig verlope jaarwisseling van vorig jaar j Jj volgens de gemeente Den Haa een teken dat de goede weg j ingeslagen. Reden om de reelj van maatregelen van vorig ja? nog eens uit te breiden, zo stat in het verslag van het Ambtelij Coördinatie-orgaan Oud ei n Nieuw. Ank Verlaan (rechts) tijdens een les op de Pabo in Oegstgeest: „Omdat ik zelf zes kinderen heb opgevoed, is v Na 50 jaar debatteren hoop op besluit Verlengde Landscheidingsweg Herintreders weer aan de slag na deeltijdopleiding Pabo den haag meindert van der kaaij Ooit was er een lijd dat Rijkswa terstaat per se de Verlengde Landscheidingsweg wilde aan leggen. Om het landsbelang te dienen. Uit de nieuwste studies blijkt echter dat alleen de regio Den Haag baat heeft bij de aan leg van deze omstreden weg. „De gemeenten moeten nu zelf maar de wijsheid en de moed opbrengen om een duidelijk politiek besluit te nemen", zegt L.T. van 't Hof van Rijkswater staat. Dat er nu maar eens een be sluit moet vallen is overigens niet zo vreemd. Al meer dan 50 jaar wordt er heftig gedebat teerd over de snelwegverbin ding tussen de A44 (Rijksstraat weg) bij Den Haag naar Rijks weg A4, die Voorburg en Leids- chendam pijnlijk doorsnijdt. De huidige initiatiefnemers voor de aanleg van de Noordelijke Randweg Haagse regio (NO- RAH) zijn behalve Rijkswater staat ook de provincie Zuid- Holland en de gemeente Den Haag. MER-studie Zij hebben een zogeheten MER- studie laten verrichten waarin alle effecten van de aanleg op het milieu in kaart zijn ge bracht. Op woensdag 8 decem ber wordt hierover in Den Haag de laatste hoorzitting gehou den. Naar verwachting neemt de minister van verkeer en wa terstaat in het voorjaar van 1994 een besluit óf en zo ja, hóe de NORAH wordt aangelegd. Ver volgens komen er procedures over wijziging van bestem mingsplannen en verlening van bouwvergunningen. In het meest gunstigste geval kan in 1997 de aanleg beginnen en is de weg in 2002 gereed. Maar Van 't Hof beseft dat dit nog toekomstmuziek is, omdat er aan de bouw van de NORAH de nodige nadelen zitten. Zo gaat de weg vlak langs woonwij ken zoals het Zeeheldenkwar tier in Leidschendam, Park Leeuwenstein en de Dr. Beguin- laan in Voorburg, de flats langs de Isabellalaan en het villapark Malot in Den Haag. De weg scheert daar zo dicht langs dat bewoners het langsrazende ver keer zowel kunnen horen als zien. „Op veel plaatsen waar de weg gepland is, zijn nu groene parkjes. Het is logisch dat be woners het bepaald geen prettig vooruitzicht vinden dat daar straks een drukke weg komt te liggen", aldus Van 't Hof. Voorburg Vandaar dat de gemeenteraad van de relatief meest getroffen gemeente Voorburg onlangs zich tegen de komst van de NO RAH heeft uitgesproken. Leids chendam kiest wel voor aanleg, maar wil de meest milieuvrien delijke en tevens meest kostba re variant daarvan: het verdiept aanleggen van de knelpunten. Maar bewoners en gemeen ten moeten volgens Van 't Hof niet vergeten wat de gevolgen zijn van het afketsen van de NORAH. Op dit ogenblik kent de noordelijke regio van Den Haag al ernstige verkeerspro blemen. Dagelijks banen dui zenden auto's dwars door de woonwijken van de randge meenten zich een weg naar Den Haag. „En dat wordt alleen maar erger. Als straks de nieuw bouwwijk Leizo in Leidschen dam is volgebouwd, komen daar nog eens de nodige auto's bij. De Randweg verbetert die situatie aanmerkelijk. Je kunt gaan denken aan wegversmal lingen en aanleg van busbanen. De woonwijken worden daar beslist veiliger door." Toename overlast Het Platform tegen de Verlende Landscheidingsweg, waarin alle milieu- en bewonersgroeperin gen zijn verenigd die de NO RAH aanvechten, deelt die con clusie maar gedeeltelijk. De randweg leidt volgens dat plat form weliswaar tot minder ver keer in de wijken, maar dat valt in het niet bij de toename van de overlast in de buurt van het tracé en de grote aan- en af- voerwegen. Het betekent daar naast een aantasting van de toch al spaarzame natuur in de Randstad. Het platform ziet de NORAH niet als een fundamen tele oplossing voor de verkeers problemen in de Haagse regio. Duidelijk besluit Hoe het besluit van de minister uitvalt zal Van 't Hof bij wijze van spreken een zorg zijn. „Er zijn zoveel collega's voor mij ge weest die beweerden: 'Ik zal die weg even aanleggen'. Mij zal je dat niet horen zeggen. Wel hoop ik dat de politiek nu eens een duidelijk besluit neemt. De MER-studie is zo grondig ge weest dat alles wat maar te be studeren viel, ook bestudeerd is. Alle ingrediënten voor een be sluit zijn nu aanwezig. De kwes tie weer uitstellen zou een slechte zaak zijn voor alle be trokkenen." De donkere lijn is de Noordelijke Randweg Haagse regio. Vanaf de Schevenigse Boschjes tot aan de Rijks straatweg (A44) is de weg reeds aangelegd. Het resterende deel tot aan de A4 is al 50 jaar punt van discussie. kaart rijkswaterstaat Socioloog Van Hoof hoogleraar De socioloog prof. dr. J. van Hoof is als hoogleraar 'algeme ne empirische sociologie' be noemd aan de Rijksuniversiteit Leiden. Van Hoof volgt prof. dr. C. Schuyt op. Van Hoof promo veerde in 1987 op het proef schrift 'De arbeidsmarkt als are na'. De socioloog is gespeciali seerd in arbeidsmarktvraag stukken. Vanaf 1988 was van Hoof deeltijd-hoogleraar aan de Open Universiteit. De kersverse Leidse hoogleraar was ook be trokken bij arbeidsmarktonder zoek van de overheid. Politieagenten van giokorps Haaglanden een schietdiploma halen. Voort aan worden ze jaarlijks getest op hun schietvaardigheid. Agenten die voor de eerste test zakken, krijgen bijscholing en een herkansing. Lukt het dan nog niet, dan moeten ze hun wapen inleveren. Ook het poli tiekorps Hollands Midden over weegt het schietdiploma in te voeren. Korpschef Brand van de regio Haaglanden maakte de plannen gisteren bekend bij de opening van een schietbaan in Leusden. Wie de test met succes door staat, krijgt een certificaat dat een jaar geldig is. Brand Wil hiermee meer druk op de korpsleden leggen om zich te oefenen in het schieten. Uit on derzoek is onlangs gebleken dat politieagenten het schieten on voldoende beheersen. De politiebonden zijn positief over de door de Haagse korpschef aangekondigde maat regel. Agenten zijn verplicht 20 uur per jaar te trainen, maar daarop is volgens de bonden weinig controle. „De minister van binnenlandse zaken is de aangewezen persoon om daar iets aan te doen, maar zij laat op zich wachten", aldus voor zitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond. Wat ons betreft krijgt het plan van Brand navolging van alle korpschefs". Het politiekorps Hollands Midden zit op dezelfde lijn als het korps Haaglanden. Men overweegt een test in te voeren voor de agenten, alhoewel de vorm waarin het een en ander zijn beslag zal moeten krijgen - hoe vaak mag een agent bij voorbeeld zakken alvorens hij zijn wapen moet inleveren - nog allerminst vaststaatOp dit moment is men al wel bezig de schiettraining aan te scherpèn. „Het is niet meer gewoon voor de roos gaan staan en tienen schieten", zegt woordvoerder C. Jongh. „We maken gebruik van de bioscoop." Agenten moeten daarbij reageren op filmbeel den. Het regiokorps Hollands Mid den wil ook de trainingsintensi teit opvoeren van de agenten. „Wie goed wil kunnen schieten, moet in een goede fysieke con ditie zijn", aldus Jongh. Om de problemen bij de NZH op te lossen biedt de CAO vol doende mogelijkheden. Dit zegt bestuurder Elyse Merlijn van de Vervoersbond FNV. Zij reageert hiermee op het bericht van de NZH aan het personeel, dat aan gedwongen ontslagen van on geveer honderd man vrijwel niet meer is te ontkomen. Als oorzaak wordt genoemd de har de opstelling van de vakbond. De streekvervoerder wil chauffeurs van 57 1/2 jaar en ouder vervroegd van de VUT- regeling gebruik laten maken. En de overige werknemers zou den halve ATV-dagen moeten opnemen om voor een deel aan de door Den Haag opgelegde bezuinigingen te kunnen vol doen. Het eerstvolgende gesprek met de Vervoersbond is op 19] januari. „We hebben de NZFlj laten weten eerder te willen praten, maar we krijgen gewoon geen antwoord van ze. Het laten opnemen van halve ATV-dagen is voor ons in elk geval niet be spreekbaar, uitgezonderd dan voor ouderen", aldus Merlijn. ACCOUNTANTS- r EN BELASTINGADVIESBUREAU LUSTRIJK Lange Voort 13D, 2343 CA Oegstgeest tel. 071 -170624 - fax 071 -173517 den haag Nu nog van beton, straks van glas. De HTM, de Haagse Tramweg Maatschappij, heeft grootse plannen met tramstation Temoot aan de Utrechtse Baan, tegenover de Haagse Rechtbank. Om het gevoel van veiligheid bij haar klanten te vergroten heeft de maatschappij besloten tot een ingrijpende verbouwing van het station. Klanten klaagden steeds meer over overlast van junks en zakkenrollers. In januari van het volgend jaar, en mogelijk nog wat eerder, zal worden begonnen met de werkzaamheden. De wachtruimtes worden dan voor een deel opengebroken om ze beter zichtbaar te maken voor de naaste omgeving. Een deel van de betonnen liftschacht zal bovendien wor den vervangen door glas, ook om de zichtbaarheid te vergroten. Verder krijgen de plafonds meer verlichting. De kosten van de operatie bedra gen ongeveer 500.000 gulden. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat subsideert het geheel, in het kader van het project 'Sociale Veiligheid'. De HTM overweegt om alle betonnen delen van het station uiteindelijk te vervangen door glas. foto jan holvast Wordt de fiscus geen te grote belasting voor u In de Strijk Groep wordt samengewerkt met Register accountants, Accountants-administratieconsulenten, Fiscaal-juristen, Federatie-belastingadviseurs en Organisatie-adviseurs. Voorts staat uitgebreide computerservice ter beschikking ter verzorging van financiële en/of loonadministraties. Internationaal wordt samengewerkt met onze kanto ren te Los Angeles en Willemstad (Curagao).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16