Vakbond wil opleidingen sluiten Vocht vertraagt opening van kinderdagverblijf Jacobswoude Buurtbus trekt voldoende passagiers 'Het ontbreekt vrouwen niet aan interesse, maar aan leF Rijn- en Veenstreek Geen hondenveld bij 'De Lasso' Alphen maakt eindsprint in sociale woningbouw ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 jOntslagen bij Oudshoorn teken aan de wand 'erpleeghuizen moeten hun interne opleidingen voor ;iekenverzorgers enkele jaren sluiten. Alleen op die ma- ier kan worden voorkomen dat er de komende tijd mas- ;aal mensen worden ontslagen bij de Nederlandse ver- ileeghuizen. Bovendien voorkom je op die manier dat jeschoold personeel plaats moet maken voor onge schoolde krachten. Dat stelt regiovoorzitter Anton Mak van de vakbond voor verplegenden en verzorgenden Nu 'ST1. Hij reageert daarmee op het ontslag van veertien zie kenverzorgers bij het Alphense verpleeghuis Oudshoorn. ALPHEN AAN DEN RIJN RUUD SEP gingen van het Rijk. Door ver schillende maatregelen heeft De ontslagen bij Oudshoorn het verzorgingshuis volgend zijn een gevolg van de bezuini- jaar ongeveer acht ton minder te besteden. Naast bezuinigin gen op zaken als het eten en het wassen ontkomt Oudshoorn volgens directeur J. Mulder niet aan inkrimping van het perso neelsbestand. pmdat het perso neelsverloop volledig tot stil stand is gekomen, valt hierbij niet te ontkomen aan gedwon gen ontslagen. Het geval Oudshoom staat niet op zichzelf. Alle verpleeg huizen krijgen de komende tijd te maken met kortingen op het budget. De vakbond ABVA/KA- BO verwacht zelfs dat er in heel Nederland tien- tot vijftiendui zend ontslagen zullen vallen in de verpleeghuizen. Oudshoorn is slechts de voorbode van een ware ontslaggolf. Directeur Mulder ziet weinig heil in de oplossing die Nu '91 aandraagt.',,Op termijn zulllen er zeker weer gediplomeerde verpleegkundigen nodig zijn. We willen daarom onze oplei ding beschermen", aldus Mul der. Hij erkent dat de mensen die nu ontslagen worden, het slachtoffer worden van dat be leid. ,,A1 hebben zij natuurlijk wel een opleiding en werkerva ring. Wanneer ze bereid zijn te reizen of een baan te aanvaar den in de thuiszorg of de zwak zinnigenzorg kunnen ze wel aan de slag komen. Maar ik erken dat het voor de betrokkenen heel vervelend is." Mak vreest dat de kwaliteit van de verpleeghuiszorg door de bezuinigingen ernstig wordt geschaad. „Ervaren mensen moeten plaats maken voor goedkope, ongeschoolde krach ten. Als staatssecretaris Simons zijn zin krijgt, worden er 7500 ongeschoolde verpleeghulpen aangesteld die de dure mensen moeten vervangen. Zoiets moet gevolgen hebben voor de kwali teit van de verpleeghuiszorg." Niéuw kerkhof in De Veen of Nieuwe Wetering ALKEMADE MAR]ETA KROFT Een nieuwe begraafplaats kan het beste worden aangelegd aan dé Alkemadelaan in Roelo- farendsveen of aan de Ripselaan in Nieuwe Wetering. B en W van Alkemade hebben een lich te voorkeur voor de Alkemade laan nabij de katholieke kerk Maria Presentatie. De meeste ambtenaren adviseren om de begraafplaats bij de Ripselaan aan te leggen, j In totaal zijn vijf locaties on derzocht op kosten, uitbrei dingsmogelijkheden en de mo gelijk geluidsoverlast in de om- I geving. De kosten variëren van 1 tot 1,3 miljoen gulden. De andere locaties zijn er twee bij het kassengebied in Nieuwe Wetering en een aan het eind van de Sotaweg, nabij het aquaduct. Nadeel van de 1 terreinen bij het kassengebied is dat deze niet centraal liggen. De Sotaweg heeft als minpunt dat er te veel lawaai van de rijksweg komt. De Ripselaan biedt als voor delen dat de totale kosten voor de aanleg het laagst zijn en dat de begraafplaats kan worden i uitgebreid. Wel wordt in het 1 rapport opgemerkt dat het la- - waai in de toekomst door de aanleg van de hoge-snelheids- lijn kan toenemen. Een ander nadeel van deze plek is dat de begraafplaats midden in een veenweidegebied komt te "lig gen. De voorkeur van B en W gaat uit naar de Alkemadelaan om dat de gemeente deze grond al in haar bezit heeft. Bovendien hoeft het bestemmingsplan niet te veranderen. Ook heeft deze locatie als voordeel dat het ter rein aan de begraafplaats van de rooms-katholieke kerk Maria Presentatie grenst. Tevens blijkt het prijsverschil met andere plekken niet zo bijzonder groot te zijn. De kosten van de aanleg worden geschat op 1,3 miljoen gulden. Het terrein aan de Alkemade laan kwam in juni ook al ter sprake in een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Besloten werd toen dat eerst nog bekeken zou wor den of er niet een goedkopere oplossing was. De commissiele den vonden bovendien dat deze plaats bij een industrieterrein, een school en de drukke Alke madelaan te 'lawaai-gevoelig' is. De begraafplaats moet ruimte bieden aan 820 graven. Het grootste deel is bestemd voor katholieke overledenen en dan vooral voor degenen die ver bonden waren aan parochie Ja cobus de Meerdere. Deze paro chie in Oude Wetering heeft na melijk geen eigen begraafplaats. Het andere deel wordt een alge mene begraafplaats. Alkemade heeft die nu nog niet en huurt daarom een stukje grond van de hervormde kerk in Oude Wete ring. Over de bouw van een mortu arium wordt met geen woord gerept in het onderzoeksrap port. „Eerst wachten we de ont wikkelingen af rond Huize Jaco bus", zegt A. de Kok van de ge meente Alkemade. Wellicht kan er een mortuarium komen bij het nieuwe verzorgingshuis." De Kok verwacht dat het nog wel een jaar of drie duurt voor dat de begraafplaats is aange legd. RIJNSATERWOUDE» KEES VAN KUILENBURG Een te natte vloer gooide roet in het eten. De opening van het kinderdagverblijf 'Jacobswou de'. gepland op 13 december, is met twee weken uitgesteld. „Jammer, maar het is niet an ders", zegt coördinator Els Kol- denhof. „Alles liep voorspoedig, maar door het vocht kan de vloerbedekking nog niet worden gelegd." Het eerste kinderdagverblijf in Jacobswoude is gebouwd pal naast peuterspeelzaal Torentje Bussekruit aan de Herenweg in Rijnsaterwoude. Het pand heeft twee groepslokalen, een aparte verschoningsruimte, een keu kentje, slaapruimten en een kantoortje. Het is gebouwd in opdracht van de gemeente Ja cobswoude. *De kinderdagop- vang is in handen van de stich ting Humanitas, een landelijke organisatie die in zo'n 345 ge meenten de kinderopvang ver zorgt. Zowel Els Koldenhof als de twee groepleidsters zijn in dienst van de stichting. De voorziening is bedoeld voor in woners van Leimuiden, Wou- brugge en Rijnsaterwoude. Koldenhof is tevreden over de belangstelling van de inwoners van Jacobswoude. „We begin nen met een groep van negen kinderen. Wanneer de tweede groep kan gaan draaien, is nog niet duidelijk. Het is een nietiw initiatief, dat nog bekend moet worden. Bij de gemeente had den zich in principe twintig ou ders opgegeven die een plaatsje Els Koldenhof: „Als het kinderdagverblijf wat bekender wordt loopt het vanzelf vol." zochten. Een deel daarvan heeft waarschijnlijk zelf al een oplos sing gevonden. Als het dagver blijf eenmaal goed loopt, ko men er wel meer aanmeldin gen. Als ik ook kinderen uit Al phen zou mogen aannemen waren alle plaatsen al lang be zet. Daar is de nood enorm hoog. Maar het dagverblijf is al leen bedoeld voor Jacobswou- FOTO JAN HOLVAST de", vertelt de in Alphen wo nende Koldenhof. Verticaal Het dagverblijf is bedoeld voor kinderen tot vier jaar. Kolden hof begint met een zogenoem de verticale groep. Dat is een groep die is samengesteld uit baby's, peuters en kleuters. „Het voordeel is dat je een kind niet naar een andere groep hoeft door te schuiven als ze een bepaalde leeftijd hebben bereikt. Dat is wel het geval als je met aparte groepen werkt. Vandaar dat we voor dit sys teem hebben gekozen." De ouders betalen een bijdra ge voor de opvang van de kin deren. Hoe hoog die bijdrage is, hangt af van het inkomen. „Dat inkomen bepaalt ook hoeveel subsidie de gemeente Ja cobswoude bijpast per kind", verklaart Kolderhof. Daarnaast kunnen ook bedrijven plaatsen kopen voor de opvang van kin deren van werknemers. Behalve het kinderdagverblijf coördineert de Alphense ook het zogenoemde gastouderpro ject in Jacobswoude. In dat pro ject is het mogelijk dat ouders hun kind voor een dag of een deel van de dag aan de zorg van een gastouder kunnen toever trouwen. „Dat is goedkoper en volgens sommige ouders te ver kiezen boven een kinderdagver blijf', zegt Koldenhof. Inmid dels hebben zich vijf gastouders opgegeven. Niet iedereen komt in aan merking voor de opvang. Aan de hand van een lange vragen lijst, een persoonlijk gesprek en de indruk van Koldenhof wordt bepaald of de gastouder ge schikt is. „Een afwijzing kan het gevolg zijn van slechte huisves ting, maar kan ook een andere reden hebben. Uiteindelijk ver trouw je kinderen van anderen aan een gastouder toe. Dan moet je zeker niet over één nacht ijs gaan." FOTODICK HOGEWONING VRIJE TIJD Fimoklei In de openbare bibliotheek van Leiderdorp is vanaf dinsdag 7 december de tentoonstelling 'Kerstfiguurtjes van Fimoklei' te zien. De figuurtjes zijn gemaakt door Monique Verburg uit Lei derdorp. De tentoonstelling is tot 6 januari geopend. Kerst-Bingo In het vrijetijdscentrum de Rid derhof in Koudekerk aan de Rijn wordt vrijdag 10 december om 20.00 uur een Kerst-Bingo gehouden. Ook is er een rad van avontuur. Van de buurtbus tussen Alkemade en de Bollenstreek wordt vooral tijdens marktdagen gebruik gemaakt. ALKEMADE MARIETA KROFT Het voortbestaan van de buurtbus tussen Alkemade en de Bollenstreek lijkt verze kerd. Er worden nu wekelijks zo'n 100 pas sagiers vervoerd. B. Strikker van de vervoer maatschappij Centraal Nederland toont zich tevreden omdat de bus nu 'rendabel' is. „Als het aantal reizigers op dit niveau blijft, blijft de bus rijden", zegt hij. Met de buurtbus wordt momenteel geëx perimenteerd. Over een half jaar wordt be keken of de bus permanent blijft rijden. In tussen onderschrijft Strikker de mening van coördinator J. Dijker en zijn opvolger W. Goedhart dat het aantal passagiers eigenlijk nog iets omhoog moet. „Een kleine winst marge maakt de bus minder kwetsbaar", legt hij uit. Het aantal passagiers blijft sinds' het begin van de herfst ongeveer gelijk. Daarvóór lag het aantal veel lager. De eerste maand dat de bus reed, maakten totaal 230 mensen gebruik van de bus. Goedhart die behalve coördinator ook dienstleider is, hoopt dat het aantal passa giers toeneemt door promotie in kranten en blaadjes. „Ook bekijken we of de route moet worden gewijzigd. Misschien is het aantrekkelijker om de bus direct van Lisse naar Sassenheim te laten rijden in plaats van via Buitenkaag." Misschien verandert ook de route in Roelofarendsveen. Dat heeft te maken met FOTO BEN DE BRUYN Tiny van Rijn: „Vrouwen kunnen vaak met hele andere ideeën komen." Tiny van Rijn wil CDA-vrouwenberaad in Alkemade oprichten ALKEMADE MARIETA KROFT Politiek is nog steeds een man nenzaak in Alkemade. De Veen- se Tiny van Rijn (46) kan daar over meepraten. Ze is de enige vrouw in het bestuur van het CDA-Alkemade en ziet met lede ogen aan dat op de voorlopige kandidatenlijst geen enkele vrouw op een verloesbare plaats staat. De huidige gemeenteraad telt slechts één vrouw: CDA'er C. Vermij. Maar ook zij zet er na de gemeenteraadsverkiezingen een punt achter. Tiny van Rijn betreurt de wel erg ongelijke verhouding. „Vrouwen kunnen immers vaak met hele andere ideeën ko men", meent ze. Om vrouwen vertrouwder te maken met de politiek in het gemeentehuis, het provinciehuis en in Den Haag, wil ze een CDA-vrouwen beraad in Alkemade oprichten. „Het is de bedoeling dat we als vrouwen onder elkaar over al lerlei politieke onderwerpen praten en dat er sprekers wor den uitgenodigd", legt ze uit. „In eerste instantie zullen we vooral reageren op datgene wat er in Alkemade zelf gebeurt en wat de politiek daaraan kan doen. Ook kunnen ideeën in de groep worden gegooid. Dit alles wordt doorgespeeld naar het CDA, dat met onze adviezen re kening houdt." Van Rijn heeft afgelopen zo mer al eens een oproep aan CDA-vrouwen geplaatst in het contactblad van de partij. Ze kreeg geen enkele reactie. Toch wil ze niet geloven dat de vrou wen in Alkemade niets van de politiek moeten weten. Een jaar of tien geleden organiseerde ze politieke cursussen bij de Land en Tuinbouwvrouwen (LTV). „En toen bleek die interesse er wel degelijk te zijn." Volgens Tiny van Rijn is de drempel voor velen nog te hoog. „Het vrouwen beraad verlaagt die drempel. Door als vrouwen onder elkaar in kleine groepjes te praten over politieke onder werpen, wordt de overstap naar een bestuursfunctie of het raadslidmaatschap kleiner", veronderstelt ze. Van Rijn is bekend in Alkema de van functies in diverse orga nisaties en verenigingen. Ze is al zo'n acht jaar^bestuurslid van de WLTO en ze zit al negen jaar in het bestuur van de LTV. En onlangs zette ze na negen jaar een punt achter activiteiten voor de Vakantiespelen Alkema de. Uit hoofde van die functies had ze nogal eens te maken met de besluitvorming in het ge meentehuis. De drempel om in het CDA-bestuur te stappen was voor haar dan ook niet zo hoog als die volgens haar voor de meeste andere vrouwen in Alkemade zou zijn. Nu ze in het bestuur zit, er vaart Van Rijn dat politiek nog boeiender is dan ze had ver wacht. „Ik besef nu pas wat er allemaal achter zit voordat een politiek besluit wordt geno men." Overigens heeft zij zelf geen ambities om ooit in de ge meenteraad te gaan. „In ver band met een gehoorstoornis moet ik me te veel inspannen om in een grote groep goed te kunnen luisteren en alert te kunnen reageren." Ze bekent dat het ook te maken heeft met onzekerheid om in een grote groep te praten. „Ook dan is deelname aan het vrouwenbe- •raad ideaal", zegt ze enthou siast. „Je kunt immers tqch je ideeën kwijt." Vrouwen die iets voor deelna me aan het vrouwenberaad voelen, kunnen contact opne men met Tiny van Rijn (tel.: 01713 - 13844). De vrouwen hoeven niet per se CDA-lid te zijn. Wanneer ze zich aanmel den worden ze aspirant-lid, hetgeen niets kost. Pas na twee jaar wordt verwacht dat ze lid worden van de partij. ROELOFARENDSVEEN LOMAN LEEFMANS In Roelofarendsveen komt geen nieuw honden veld bij De Lasso. Tenminste als het aan het colle ge van B en W van Alkemade ligt. Het gemeente bestuur blijft bij zijn voornemen om het onge bruikte stuk grond voor opslag te gebruiken en niet als 'uitlaat'terrein te bestempelen. Dit on danks een actie van enkele inwoners die 706 handtekeningen ophaalden vóór het officieel in stellen van een dartelveldje voor honden. Initiatiefneemster C. Kerkvliet die de actie be gon voor een door hekken omgeven stukje grond nabij de A4, laat de moed echter niet zakken. „De gemeenteraad moet ook nog beslissen en er is nog zoiets als spreekrecht. Dat ga ik zeker probe ren", aldus Kerkvliet. Volgens de hondenbezitster is de grond op De Lasso ideaal voor de viervoeters. Omdat het stukje zo dicht bij de rijksweg ligt, mag er niet op wor den gebouwd. De honden kunnen ongestoord spelen en de overlast van hondenpoep en geblaf neemt in de bebouwde kom af: Maar de gemeente wilde grond voor de eigen opslag van bomen, planten eri struiken gebruiken en een deel van rond de 800 vierkante meter ver kopen, eveneens voor opslag. Gemeentesecretaris van Elk liet bij de bespreking van het besluit van B en W doorschemeren dat wel wordt uitgekeken naar een alternatief hondenveld. 255 koophuizen in de wijk bij. De koophuizen komen voor het grootste deel in de prijsklasse tussen de twee en tweeënhalve ALPHEN AAN DEN RUN de gewone bus, die over de Alkemadelaan gaat rijden en niet meer over het Westein de. Van de buurtbus wordt voornamelijk in de zogenoemde daluren gebruik gemaakt en dan vooral op marktdagen. „De markt op maandag in Lisse, op donderdag in Sas senheim en op vrijdag in Oude Wetering trekt meestal meer mensen de bus in", weet Goedhart. Scholieren en mensen die naar hun werk moeten, blijken de buurtbus nog nauwelijks te pakken. De toekomstig coördinator weet niet wat de oorzaak daarvan is. „Het is moeilijk om aan te sluiten op de wisselende school- en werktijden", veronderstelt hij. De laatste kans om met rijks subsidie woningen te bouwen, wordt door Alphen aan den Rijn met beide handen aangegre pen. De gemeente bouwt vol gend jaar 84 sociale huurwonin gen en 161 gesubsidieerde koophuizen. In 1995 vervalt de huidige subsidieregeling die het mogelijk maakt goedkope hui zen te bouwen. In Alphen worden volgend jaar volgens de planning 541 huizen gebouwd, allemaal in de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen. Naast de gesubsidieerde wonin gen komen er nog 41 niet-ge- subsidieerde huurwoningen en Door het Groene Hart-beleid mag Alphen de afgelopen jaren steeds minder huizen bouwen. In 1991 had de gemeente nog toestemming voor de bouw van 820 woningen. Volgend jaar mag Alphen eigenlijk nog maar 450 huizen bouwen. Dat er nu toch meer gepland staan, is mo gelijk doordat niet alle bouw plannen van vorig jaar zijn uit gevoerd. Verder teert de ge meente in op de contingenten voor de komende jaren. VRIJE TIJD House In discotheek Madonna in Al phen is zaterdag 11 december een 'housefeest' onder de naam 'Eternal Beats'. De organisatie wil nog niet zeggen wat er gaat gebeuren, dat moet een verras sing blijven. De toegangsprijs bedraagt 12,50 gulden en de zaal is vanaf 22.00 uur open. Turks In het wijkcentrum 'De Oude Wereld' in Alphen wordt vanaf januari een cursus 'Turks op Vakantie' gegeven voor mensen die in de zomermaanden naar Turkije op vakantie gaan. In de tien lessen wordt op een speelse manier geprobeerd de beginse len van de taal duidelijk te ma ken. Voor opgave en informatie: lelie Vaartjes tel. 01720-92896 Huizenbelasting Alphen omlaag Voor de achtste keer op rij ver laagt de gemeente Alphen aan den Rijn de huizenbelasting. Per 3000 gulden waarde gaan bewoners van een koophuis volgend jaar 8,55 gulden belas ting betalen. Huurders worden aangeslagen voor 3,80 gulden per 3000 gulden waarde. In 1986 waren die bedragen nog 12,00 en 5.15 gulden. Door de achtereenvolgende verlagingen behoort Alphen wat de huizenbelasting betreft in middels tot de goedkoopste ge meentes van Nederland. Het ta rief voor huiseigenaren varieert landelijk van 8,50 tot 14,50 gul den. Door de waardestijging van de huizen blijft het bedrag dal Alphenaren sinds 1986 voor hun huis betalen gelijk. De ge meente wil elk jaar eenzelfde bedrag voor een woning bin nenhalen aan belasting. Nu de Alphense huizen het afgelopen jaar gemiddeld zes procent duurder zijn geworden, is daar om ook de belasting met zes procent verlaagd. De gemeente verwacht volgend jaar iets meer dan 14 miljoen gulden aan hui zenbelasting te innen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15