Honderd woonboten weg van Kagerplassen Prins wordt prinses bij Rijnschuimers Druiven zijn zuur voor afgedankt VVD-raadslid 'Eiland van Ome Nick' onderscheiden Regio Sint op ziekenbezoek Hoge Rijndijk laat verkeerslichten slopen 'Meijendel ondergeschoven kind' ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 Bijna honderd woonboten raken hun ligplaats in de Ka- gerplassen kwijt. Ondanks heftige protesten van de eige naren, heeft de provincie Zuid-Holland besloten dat woonboten vanaf 2023 alleen in speciaal aangewezen ge bieden mogen liggen. De helft van de boten ligt nu bui ten deze gebieden, en niet voor alle woonboten is straks nog plaats op de Kaag. den haag monica wesseling De meerderheid van de com missie groen van de provincie is gisteren akkoord gegaan met een nieuw en veel strenger woonbotenbeleid voor de Ka- gerplassen. De provincie wil na tuur en landschap in het gebied beter beschermen en gaat daar om de woonboten in bepaalde gebieden concentreren. De woonbooteigenaren zijn furieus. Ruim 100 van hen maakten gistermorgen tijdens de vergadering van de commis sie hun opwachting. De bootbe woners vrezen daling van de waarde van hun ark en vinden het niet eerlijk dat alleen de woonboten worden aangepakt, terwijl natuur en landschap ook door anderen worden bedreigd. Gedeputeerde L. Blok van na tuur en landschap zou boven dien veel te weinig hebben overlegd. Vrijwel alle politieke partijen hielden gedeputeerde Blok voor dat zij een juridisch gevaarlijk spel speelt. Er is geen regeling voor compensatie van de scha de die woonbooteigenaren mo gelijkerwijs lijden. Dat kan, zo merkte RFF/GPV'er Blokland op, de provincie duur komen te staan. Schadeclaims van enkele miljoenen guldens zijn volgens Blokland niet ondenkbaar. Blok deed de vraag om meer onder bouwing in eerste instantie af met de opmerking dat juridisch advies te duur is, maar zegde la ter in de vergadering dat advies toch toe. Voor de WD is de rechtson gelijkheid tussen de verschillen de eigenaren, voldoende reden om tegen het voorstel te stem men. Ook SGP en RPF/GPV zien niets in de regeling. Groen- Links weigert eveneens in te stemmen. ,,De tienduizenden plezierjachtjes kunnen wel ge woon blijven varen. Waarom dan opeens die paar honderd woonboten streng aanpakken. Dit is niet eerlijk", aldus C. van Laar. D66, de partij waartoe ook gedeputeerde L. Blok toe be hoort, is voor. Ook de PvdA stelt zich achter het plan. CDA'er Hörchner kwam met een groot aantal eisen die overi gens direct door PvdA en D66 werden overgenomen. Het CDA vindt dat Blok hard moet zoe ken naar méér plaatsen voor woonboten op de Kagerplassen. Daardoor zouden er minder mensen uit het gebied weg hoe ven. Tegelijkertijd moet worden bekeken waar in Zuid-Holland nog wel plek is voor wat extra woonboten. Gedeputeerde Blok willigde al die eisen direct in. Op zeer korte termijn worden woonbooteigenaren en ge meenten bij de provincie uitge nodigd om te gaan praten over de uitvoering. Voorschotens restaurant goed toegankelijk voor invaliden Een invalideparkeerplaats vlak bij de ingang, lage drempels en een ruim invalidetoilet. In res taurant 'Het eiland van Ome Nick' aan de Veurseweg in Voorschoten kunnen gehandi capten zonder problemen ko men eten. Uit waardering hier voor kreeg de directie van het restaurant gisteren uit handen van wethouder F. ten Have het Internationaal Toegankelijk heids Symbool (ITS) uitgereikt. De onderscheiding wordt toe gekend aan bedrijven en instel lingen die in hun gebouwen aanpassingen hebben aange bracht voor invaliden. Ook het bestuur van de Hervormde Jeugdraad, en beheerder van het gebouw Ontmoeting-plus aan de Van Evertsenlaan in Voorschoten kreeg gisteren een ITS. Dat viel eerder in Voor schoten ten deel aan het ge meentehuis, gezondheidscen tra, scholen en winkels. „Het is gewoon een 'must' om toegankelijk te zijn voor ge handicapten," vindt bedrijfslei der R. Eekhof. Toen het oude 'Eiland van Ome Nick' vorig jaar werd gesloopt om plaats te ma ken voor een nieuw gebouw, besloot hij subsidie aan te vra gen om het pand toegankelijk te maken voor gehandicapten. „In Provincie houclt ondanks felle protesten voet bij stuk Gemeente krijgt voordeel van de twijfel kees van kuilenburg De bewoners van de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude leggen zich neer bij het plan om de ver keerslichten te verwijderen bij de Stadhouderslaan. In oktober kondigden zij nog acties aan. Hoewel schoorvoetend, zijn de bewoners nu toch bereid om de voorstellen van de gemeente Zoeterwoude en Rijkswaterstaat het voordeel van de twijfel te geven. „Wethouder Ringersma heeft ons de garantie gegeven dat de verkeerslichten terugko men als blijkt dat de situatie voor de voetgangers en de fiet sers nog steeds onveilig is. Naar mijn idee is dat een wat krom me redenering. Je kunt beter la ter kijken of de verkeerslichten niet meer nodig zijn. Nu heb ik het idee dat er eerst een- onge luk moet gebeuren", aldus be woonster B. Bruin. De bewoners geven de ge meente het voordeel van de twijfel na het verschijnen van een rapport van de Raad voor de Verkeersveiligheid en Rijks waterstaat. In dat rapport wordt gesteld dat de verkeerslichten kunnen verdwijnen omdat de andere maatregelen om de Ho ge Rijndijk autoluw en veiliger te maken afdoende zijn. „Het rapport is gemaakt door weten schappers. Daar moet je ver trouwen in hebben", aldus Bruin. Toch heeft Bruin nog steeds twijfels over het effect van de maatregelen die genomen wor den als in 1997 de nieuwe rijks weg 11 klaar is. „De berekenin gen dat het aantal auto's dat van de Hoge Rijndijk gebruik maakt teruggaat van 25.000 naar 13.000 per etmaal neem ik met een korreltje zout. Door de aanleg van drempels en boch ten worden automobilisten min of meer gedwongen om de nieuwe rijksweg te nemen. Toch heb Lk het idee dat vele automobilisten nog steeds van de oude route gebruik blijven maken. Al kan ik dat niet hard maken. De tijd zal het leren." Zoals de Zo'eterwoudse ook twijfels heeft over het effect van het haaks parkeren op de Hoge Rijndijk bij de Rijndijkstraat. „Dat is bedoeld om het verkeer te dwingen langzamer te rijden Maar het is1 niet bevorderlijl voor de veiligheid als een par keerder op deze manier moei insteken. Om over eventuele schade aan auto's maar te zwij gen." Bruin is ook niet te spreker over het effect van de zoge noemde klankbordgroep, waai zij deel van uit heeft gemaakt Deze commissie is indertijd sa mengesteld uit bewoners var: de Rijndijk, de Stadhouderslaar en vertegenwoordigers van op het industrieterrein Grote Pol der gevestigde bedrijven. „Hei vervelende was dat iedereen voor zijn eigen belang op kwam. Op die manier kon je ook geen vuist richting gemeen-! te maken." leiderdorp* Sinterklaas heeft gisteren zijn jaarlijks bezoekje aan het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. De Goedheiligman werd op gewacht door enige tientallen zieke kindertjes. Daarna vertrok hij per boot naar de andere vestiging het Rijnland-ziekenhuis, Rijnoord in Al phen aan den Rijn. Ook daar wachtte St. Nicolaas een warm onthaal. foto hielco kuipers het oude Eiland konden gehan dicapten echt niet naar naar binnen. De drempels waren veel te hoog." Om aanpassingen mogelijk te maken stelt de gemeente jaar lijks geld beschikbaar: sinds 1980 ongeveer 275.000 gulden. Eekhof kan niet zeggen dat er door de aanpassingen zeer veel meer gehandicapten het restau rant bezoeken. „Gehandicapten zijn toch niet erg mobiel, we lig gen hier natuurlijk vrij afgezon derd. Wel komen er vaker dan vroeger groepen eten. We heb ben bijvoorbeeld om de zoveel tijd een groep gehandicapten uit Den Haag die hier met hun begeleiders komen eten. Dat kan maar op weinig plekken." Wethouder F. ten Have plakt de rolstoel-sticker op een van de ruiten van 'Het eiland ome Nick'. In het restau rant aan de Veurseweg in Voorschoten kunnen gehandicapten zonder problemen naar binnen. foto jan holvast Unicum in Leiderdorp leiderdorp kees van kuilenburg Albertina Spaargaren hoopt een trendsetter te zijn voor meer carnavalsverenigingen. „Bij veel verenigingen is het nog steeds een macho-mannenwereld. Al moet ik zeggen dat de laatste ja ren vrouwen toch wat meer in beeld komen. Maar niet als prinses carnaval. Leiderdorp is duidelijk een unicum. Wat dat aangaat loopt onze vereniging De Rijnschuimers flink voorop", merkt zij trots op. De 50-jarige Leiderdorpse werd half november vrij onver wacht uitgeroepen tot prinses carnaval. De beobgde prins be landde op de operatictafel en was voor lange tijd uitgescha keld. „Hebben ze mij gevraagd om dat baantje over te nemen. Overigens was ik al gekozen als zijn vrouwelijke adjudant. Dat ze gelijk aan mij dachten vond ik heel erg leuk. Toch een teken dat ik word gewaardeerd bij de club. Nee, het is niet het gevolg van het weggeven van veel ver snaperingen om het erebaantje te krijgen, zoals wel voorkomt bij sommige verenigingen. In het geheel niet. Bij De Rijn schuimers moet je er hard voor werken." De geboren Leidse is al gerui me tijd actief binnen de 17 jaar oude carnavalsvereniging. Als eerste vrouw werd ze in 1977 in het bestuur gekozen. „Ook dat was indertijd toch iets zeer op vallends. Nu heb ik inmiddels twee vrouwelijke collega's in het bestuur. Een bewijs dat de emancipatie bij De Rijnschui mers hoog in het vaandel staat. Want er is ook een vrouwelijke president. Dat is jammer ge noeg bij veel verenigingen an ders." Prinses Albertina de Eerste is nu een week of drie actief in haar functie. „Al enkele bijeen komsten meegemaakt met be vriende verenigingen in de re gio. Aanvankelijk werd er wat verbaasd gekeken bij mijn komst, maar er kwam geen en kele vervelende reactie. Waar schijnlijk toch het gevolg van het feit dat ik al heel wat jaren meedraai in het bestuur. Zelfs ben ik nog een poosje voorzitter geweest. Dan leren de mensen jewel kennen." Albertina Spaargaren ver wacht veel haar 'baan' als prin ses. „Vooral de bezoeken met de verenigingen aan de ouderen en zieken in het dorp. Als be- stuurslidvvas ik betrokken bij de voorbereidingen uitvoering van die bezoeken. Dan merk je dat de bewoners van de verpleeg- en verzorgingshuizen er naar uitkijken. Dat is toch schitte rend. Nu kan ik het meemaken in een geheel andere rol. Dat lijkt me fantastisch." Minder enthousiast is de Lei derdorpse over de belangstel ling van de dorpsgenoten voor de activiteiten van De Rijn schuimers. „Dat is werkelijk mi nimaal. In het begin ging het nog wel, maar het wordt steeds minder. Ik ben wel eens jaloers als wij met de vereniging te gast zijn in bijvoorbeeld Noordwij- kerhout of Roelofarendsveen. Daar is iedereen bij het feest be trokken." Volgens prinses carnaval is die uiterst matige belangstelling ook debet aan het afschaffen van de gebruikelijke sleu teloverdracht door de burge meester aan prins carnaval. „Dat was vanuit het standpunt van de gemeente gezien begrij pelijk, maar betekende wel een verdere teruggang doordat die traditie werd afgeschaft. Geluk kig was het bij het laatste prin senbal in de Muzenhof onver wacht druk. Hebben we in ons roerige Leiderdorp toch nog wat gezelligheid kunnen brengen." monica wesseung De toekomstplannen voor het duingebied Meijendel in Was senaar geven de recreatie te veel ruimte. Er worden kilo meters lange nieuwe fiets- en wandelpaden aangelegd, maar de natuur wordt als onderge schoven kindje behandeld. Dat is de reactie van de Stich ting Duinbehoud op het ont wikkelingsplan voor Meijen del, opgesteld in opdracht van het Overlegorgaan Duinen. Centraal in het ontwikke lingsplan staat vermindering van het autoverkeer uit de val lei Meijendel, het opheffen van honderden parkeerplaat sen. verbetering van de voor zieningen voor fietser en wan delaar en verwijdering van de springtuin voor paarden. Duinbehoud is, zo blijkt uit de reactie, teleurgesteld over de uitwerking van het plan. „Wél 18 kilometer extra fiets en wandelpaden, maar geen natuurontwikkeling in Rogge- woning en Groenendaal. De natuur die verloren gaat door de aanleg van paden, wordt onvoldoende gecompen seerd." Bij de plannenmakerij is naar de mening van Duinbe houd. niet 'genoeg gekeken naar de mogelijkheden om re creanten naar andere plekken, zoals de stadsparken van Den Haag, te leiden. Dat zou het aantal bezoekers van Meijen del verkleinen en dat komt de natuur ten goede. Vooral de aanleg van een wandelpad van de vallei naar de Wassenaarse Slag (gepland in de periode tot 1996), stuit de natuurbeschermers tegen de borst. Voor de aanleg van dit pad moet waardevol stru weel worden gekapt. De aan leg van een fietspad van Was senaar naar het hart van het natuurgebied, (na de eeuw wisseling) is evenmin naar de zin van Duinbehoud. Zo'n fietspad gaat ten koste van de natuur. Duinbehoud kan met de aanleg van het pad ak koord gaan als alle parkeer plaatsen uit Meijendel zou den verdwijnen. Het plan voorziet hierin echter niet. De ontwikkeling van Meij endel komt in januari ter sprake tijdens de vergadering van de commissie groen. oegstgeest loman leefmans jaloefs als wij met de vereniging te gast zijn ii „Ik heb niet gefaald, daarom zijn de druiven extra zuur dat ik op een lagere plaats ben terechtgeko men. Mijn keuze vóór een nieuw raadhuis is mij niet in dank afgenomen." Zo reageert Nico Moonen, het 5l-jarige raadslid voor de WD in Oegstgeest, dat door zijn partij is gestraft voor zijn onafhankelijk opstelling in de 'raadhuis-affaire'. Het partijbestuur zette Moonen, financieel-des- kundige binnen de afdeling en beleidsmedewer ker van de WD in de Tweede Kamer, op een der de plaats van de kandidatenlijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Maar door de leden vergadering werd Moonen gepasseerd en naar de zesde plaats verwezen. „Voor het eerst mochten de raadsleden over wie gesproken werd ook aan- wez'ig zijn. Het wafc een beetje een georkestreerd gebeuren. Er stonden er een paar op die mijn handelen hekelden en dan is er snel stemming gemaakt. Feiten kwamen niet naar voren. Ver-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14