Akzo saneert bodem tankpark Door anonimiteit leken we soms een sekte9 Ambtenaren van Rijnsburg furieus De Stemming Geen nieuwe loting voor 'Postwijk' Leiden Regio 7ATERDAG 4 DECEMBER 1993 RUNSBURG DORITH LIGTVOET ei De Rijnsburgse ambtenaren zijn verontwaardigd over de bezuinigingsvoorstellen van het college. Ze vinden dat het personeel te zwaar wordt ge- troffen, terwijl er aan de ver- i goedingen v,oor raadsleden en wethouders niets verandert. Een ambtelijk voorstel om de kosten van het gemeentebe stuur te verlagen, kreeg geen steun van het gemeentebe stuur. Alleen de WD is bereid de vergoedingen de komende drie jaar niet te verhogen. De medezeggenschapscom missie wil niet dat de gemeen teraad tornt aan de gratifica ties voor het personeel. Bo vendien wil ze het huidige sys teem van arbeidsduurverkor ting handhaven en de salaris administratie in eigen hand houden. Drie zaken die het college van B en W ter discus sie wil stellen. De commissie vindt het pri ma dat gemeenten om de paar jaar bekijken of ze doelmatiger kunnen werken. Maar ze heeft nu sterk het idee dat de ene af deling veel sterker moet bloeden dan de andere. Mede werkers van de buitendienst spraken eerder dit jaar de ver wachting uit dat hun functie als eerste ter discussie zou staan. Uit de lijst bezuinigin gen blijkt inderdaad dat bij de buitendienst de klappen val len: binnenkort volgen onder zoeken naar het uitbesteden van het groen, de straatver lichting en het^onderhoud van wegen en bruggen. Dat de gemeente taken wil uitbesteden, tenzij kan wor den aangetoond dat het doel matiger is om ze in eigen be heer uit te voeren, is de MZC in het verkeerde keelgat ge schoten. „Veel goed gemoti veerde en hardwerkende colle ga's voelen zich hierdoor in de rug aangevallen. Waarom wor den zulke beschuldigingen aan het personeel geuit?" De commissie heeft verder kritiek op het feit dat met haar mening geen rekening wordt gehouden. „Er wordt niet echt naar ons geluisterd", is idee van voorzitter G. Imthorn. De medezeggenschapscom missie wilde niet alleen de ver goedingen voor raadsleden verlagen, maar ook subsidies voor buurtverenigingen schrappen. Ook promotie-ac tiviteiten zoals de subsidiëring van het bloemencorso en in ternationale contacten wilde de commissie staken. Het zijn allemaal suggesties waar de politiek niets voor voelt. „Het staat niet zo netjes om men sen te ontslaan en wel met een praalwagen te rijden", schrijft de commissie in een brief. Burgemeester F. Jonkman begrijpt best dat ongerustheid is ontstaan bij de medewer kers, omdat er arbeidsplaatsen ter discussie staan. „Maar de overheid moet diensten verle nen aan de burger, we moeten uitkijken dat we dat niet gaan omdraaien en de organisatie als doel gaan zien", zei Jonk man eerder deze week. De burgemeester was vanochtend niet bereikbaar. Rijnsburg probeert gedwon gen ontslagen te vermijden door ambtenaren die hun werk kwijtraken aan een ande re baan te helpen. Voor de an deren zal "een sociaal plan gaan gelden. SASSENHEIM ROZA VAN DER VEER Twaalf toekomstige huizen bezitters uit Sassenheim kunnen opgelucht ademha len. De gemeente hoeft de al aan hun toegewezen vrije- sectorwoningen in Postwijk niet opnieuw te verloten on der potentiële kopers. Dat heeft de Haagse rechter B. Punt vandaag besloten. Der tien kandidaten meenden dat de gemeente bij de hui zenloting had 'geknoeid' en eisten vorige week vrijdag een nieuwe loting. De groep meende dat de huizenloting niet zorgvuldig genoeg was verlopen. De ge meente bepaalde dat alleen mensen mochten meeloten die een woning achterlieten met een kale huur van min der dan 510 gulden per maand. Doordat de woning bouwvereniging het begrip kale huur anders interpre teerde dan de gemeente, konden mensen meeloten die maandelijks enkele tien tjes meer huur op tafel moe ten leggen. Dit tot woede van degenen die tijdens de loting moesten concurreren met 49 concurrenten in plaats van 21. Hun kans op een van de twaalf begeerde woningen werd hierdoor beduidend kleiner. De gemeente Sassenheim bestreed vorige week dat er onzorgvuldig was gehandeld. Bovendien werd erop gewe zen dat inmiddels al tien wo ningen waren verkocht. De laatste twee huizen waren juist wel bestemd voor men sen die een huis met een huur onder de 510 gulden achterlieten. De rechter heeft de gemeente nu in het gelijk gesteld. Teleurgesteld M. van Hilten, woordvoerder van de dertien Sassenhei- mers, is teleurgesteld over het oordeel van de rechter. „Het was duidelijk dat er fouten waren gemaakt. Daar ging de discussie ook niet over. Het ging over wie voor de gevolgen van de fouten moest opdraaien. Het lijkt er op dat wij dat nu zijn." Van Hilten wil eerst de exacte motivatie van de rechterlijke uitspraak afwachten. „Afhan kelijk daarvan besluiten we, in overleg met de advocaat, om eventueel verdere stap pen tegen de gemeente te ondernemen. Bijvoorbeeld het eisen van een schadever goeding of het aanspannen j van een bodemprocedure. Maar nogmaals, dat hangt van de exacte inhoud van het j vonnis af." BURGERLIJKE STAND GEMEENTE LEIDEN Geboren 4 Jel- mer Ruben, zv. A.A. Kingma en C.C.E.M. Koopmans Ricky Bruin, zv. D.B.J. van de Water en G.J. Brinks Thomas Matthijs, zv. B. BÖgaards* Ry- anne, dv. G, van Duijn en J. van Duiven voorde Stephan, zv. I R. Falcëo Fer- reira en T.M. de Vreede Frédérique Cé line. dv. R.G. Hoareau Pieter Gijsbert. zv. A.T. de Vreugd en W.R. Tavenier Wendy Marcella, dv. H.L.M. Koemans en M. Mulder Bram Willem, zv. J.J. Langeveld en G.A. M. Heemskerk Dem- se, dv. G.L. van Steegen S.J.H. Selhorst Ashly, dv, G.L. van Steeg en S.J.H. Selhorst Sebastiaan Theodoor Adri- aan, zv. J.H. van de Wortel en M van der Luijt Santor Benvenuto, zv. P.J.H. Warmerdam en J.l. Scheppink Fabiën- ne, dv. W. van de Vendel en F.D.J. l'E- cluse Tess Elizabeth Johanna, dv. G.J. van der Ham en E.H.M.M. Westra Ca rol Ans, dv. K.A. Veldmaat en M.J.T. van Leeuwen Othman, zv. A. Bouarfa en A. Srour Serkan, zv. H, Barut en B. Barut Jonas Feije Matthijs. zv. W.M.A. Smit en M. Jellema Marjolein, dv. H. Krijgs man en C.J. de Bruijn Dorus, zv. L.J.M. Vleer en J.L.M.N. van Haarlem Yentl, dv. M. van der Meij en M.l. de Haas Sean Dumas, zv. H. Dumas en E.J. Roman Anne-Fleur, dv. H.H Klui vers en T. Huisman Rik, zv. D. Lange veld en A.M. Stikvoort Paulien, dv. A.R. Hemeriken M. Koper Aron, zv. J.C.E.E. Bakker en M. Voetelink Kevin Edgar Vincent, zv. C.T. Karremansen A.C. de Mooij Anouk. dv. R.L.H. van der Veer en A. Hogerhuis Anouk Maria, dv. M.H.M. Aanhane en M. Batenburg Daniël Martinus Josephus, zv P M C. Florijn en M.M. Bresser Roeland, zv, R.C.M. Andriessen en C.S. Cohen Rick, zv. B. Star en M.M. van Starken- burg Jordy. zv. F.W. van Egmond en I.M. SchoJiaus Robbert Joseph Paulus Maria, zv. J.F.M.J. Mathijsen en M. Schilperoort Djim Johannes, zv. M W.M. van Capel en A.C. Bader Lucia Victoria, dv. S. van Egmond en D.C. Ra- vensbergen Matthijs Jan Pieter, zv, G.J.M. Akkersdijk en L.J. Greup Cindy, dv. M van Dam en G. Witteman Wille mina Dineke, dv. A. Schaap en W.J. Bij- lenga Ricardo, zv. F. de Wit en H. ter Haar Celeste Lindsey Constance, dv. W.F. Wegman en Y.C. Schornagel Mar got Janine, dv. H.C. Rovers en B A Hoekstra. Overleden A Monfils, geb. 11 dec. 1914, geh. gew, met J Privé *W. Ver ver. geb. 15 dec. 1917, man A. Corne lisse, geb. 11 april 1918. echtg. van M Brossmann M.B.G. Friedrichs. geb. 1 okt. 1914, geh. gew, met A H.J de Vis ser I. Slootweg, geb. 1 7 mei 1922, man J.E. Delfos, geb. 12 (eb 1916, echtg. van J.F, Bakker C.H. Starren- burg, geb. 1 juli 1903. man A. Noort, geb. 20 juli 1924, man P A.O. Rood- erkerk. geb. 6 aug. 1958. man «HE Fikki, geb. 29 maart 1934,-man A. de Vos, geb. 31 jan. 1919, man S.J.A. van Es. geb. 18 maart 1910, man J.C. Hartevelt, geb. 3 april 1927. vrouw B H. Hermsen, geb. 14 juni 1923. man C. van Duin, geb. 18 mei 1926. man S. Straathof, geb. 8 dec, 1990, dochter H. Heemskerk, geb. 19 juni 1926, man «DA. Hooyer. geb. 30 me> 1919, man J.J.M Oudshoorn, geb, 24 jan. 1914, echtg. van H.W.A. de Bruijn J.J.M. Dool, geb. 20 mei 1908, geh. gew. met C.P. Stieding C. Mieloo, geb. 11 juli 1911. geh. gew. met H Montan je T. van Rijn, geb. 7 dec. 1916. geh gew. met G. Hasenoot C.J. de Kri|ger, geb. 27 mei 1923, echtg. van P.S. Brandt H.W. Bergers, geb. 12 juni 1928. vrouw A L Brand. geb. 10 april 1924. man M D. de Jong, geb. 14 juni 1923, man A.H. Smazen, geb. 28 mei 1902, man. Gehuwd G. Spaans en T.O.J. Otte M van Ouijl en A.G.M. Rómers J.H Spuijman en A.J. van Wanrooi) F. van Haarlem en J M den Brmker P.P. Ker pel en W L M van Gaaien Khaled Naeim Meliw Mesaeil en M .M.H Abdel Rahman. VRIJE TIJD Akzo Coatings in Sassenheim begint volgende week met de sanering van de bodem onder het cellulose tankpark, waar oplosmiddelen voor verf liggen opgeslagen, op het eigen bedrijfsterrein. De grond is daar in de jaren zeven- 6 tig en tachtig door vervuild met oplosmiddelen als to- 2lueen en xyleen. Inmiddels is gebleken dat ook het grondwater is verontreinigd. Om te voorkomen dat de vervuiling zich via het grondwater verder verspreidt moet nu worden ingegrepen. Het park omvat een aantal on- j dergrondse opslagtanks die al enige tijd niet meer in gebruik zijn. Die tanks moeten worden verwijderd. „En daar komt een sanering bij om de hoek kij ken", zegt Akzo-directeur W. Sanders. Die sanering kost het, bedrijf 'enkele miljoenen' gul dens. Het bedrijf, begonnen als Sik- kens-vestiging, is al sinds 1939 in Sassenheim gevestigd en op het terrein is een aantal veront reinigingen in kaart gebracht dat de komende jaren moet ver dwijnen. Het terrein van het tankpark moet tot een diepte van vier meter worden afgegraven. Het grondwater is echter tot zeker tien meter vervuild. Om dat schoon te maken is een aparte sanering nodig waarbij het wa ter wordt opgepompt en gezui verd. Daarvoor moet echter nog een apart saneringsplan worden opgesteld, waar de overheid nog mee moet instemmen. Ak zo zelf verwacht dat de sloop van het tankpark en het afgra ven van de grond maanden ver gen. De grondwatersanering duurt zeker een halfjaar. Akzo benadrukt dat de ver- ontreinigiging en de sanering ervan geen gevaar voor de volksgezondheid opleveren. De vervuiling zelf zou pas op ter mijn, na verspreiding via het grondwater, gevaarlijk kunnen worden. Akzo wijst er echter op dat in de omgeving van het be drijfsterrein geen drinkwater wordt gewonnen, waardoor er langs die weg geen direct gevaar ontstaat. Tijdens de sanering worden metingen verricht van de lucht, grondwater en de vrij komende grond om de veilig heid daadwerkelijk te kunnen garanderen. Gastouders Het Gastouderbureau organi seert op dinsdag 14 december een informatie-avond (aanvang acht uur) voor aspirant-gastou ders in het gebouw van de Stichting Welzijn in de Bree- straat 117. Belangstellenden moeten zich vooraf (werkdagen 9-12 uur) opgeven: 122441. Kerststadswandeling De KNBLO organiseert op 18, 19 en 26 december stadswande lingen door Leiden. Er zijn wan delingen van 5, 10 en 15 kilo meter. Starten kan tussen 9 en 3 uur bij de ijshal. Rita legt na 20 jaar telefonische hulpdienst hoorn neer POLITIEKE RUBRIEK—I Geen nieuws is goed nieuws. Dat geldt echter niet voor stadsbestuurders. Zij moeten minstens de indruk wekken dat ze verschillende treintjes op de rails hebben staan. De Leidse wethouder van cultuur, onderwijs, emancipatie en sociale vernieuwing, PvdA'er Hennie Koek, kwam er niet aan te pas tijdens de begrotingsbehandelingen. Dat zou erop kunnen duiden dat zij haar zaakjes dik voor elkaar •heeft en de raadsleden haar begrotingen ongezien kunnen fiatteren. De werkelijkheid is echter anders. Koek heeft best wat treintjes op de rails gezet maar haar boemeltjes leggen het het nu al driejaar af tegen de voortdenderende TGV's van haar mannelijke collega's. Het probleem van Koek is dat zij met al de projecten waarmee ze naam kan maken volledig afhankelijk is van haar louter mannelijke collega's. Dames gaan voor, maar ook dat geldt niet voor stadsbestuurders. Neem de Stadsgehoorzaal, waarvan zij het muziekcentrum van Leiden wil maken. Dat plan kan alleen maar een succes worden als de Sleutelhof van de grond komt, het pakkie-an van wethouder Joop Walenkamp (CDA). Walenkamps Sleutelhof komt in een autoluwe binnenstad te staan. Daarvoor heeft hij PvdA-wethouder Hennie Koek was heel even de wethouder van alles. Zij I De stadsbestuurder is de afgelopen drie jaar zo afhankelijk geworden van ga-wethouders dat ze toch liever wethouder van niets is. parkeergarages aan de rand van de stad nodig. Zo kan het gebeuren dat de gemeente wel enkele miljoenen guldens op tafel legt voor de aankoop van een parkeergarage en Koek nog altijd geen enkel zicht heeft op geld voor de uitbreiding van de Lakenhal. Koek verliest de strijd om geld ook van CDA-wethouder Aart Van Bochove. Die weet toch geld los te peuteren voor het openhouden van een toekomstloos openluchtzwembad (De Vliet). Voor atelierruimte voor Leidse kunstenaars blijft dan niets meer over. En zo gaat dat maar door. Aan het einde van het afsluitendebegrotingsdebat, eerder deze week, kon Koek echter de slag van haar wethoudersloopbaan slaan. Zonder dat ze daar zelf ook maar een regel tekst voor had hoeven uitspreken was ze ongemerkt 'wethouder van alles' geworden. Veel van de torenhoge stapel moties en amendementen moesten volgens de indieners worden betaald met geld dat voor sociale vernieuwing is bedoeld. Bij de andere wethouders hadden de fracties nul op rekest gekregen. Koek werd echter bloednerveus van al die strakke voorzetten voor open goal. Ze had het sociale gezicht van haar partij in een klap kunnen kon en wilde die rol echter niet aan. het reilen en zeilen van haar colle- foto loek zuyderduin redden door met geld voor een sociaal pension voor zwervers voor de dag te komen. De wethouder sociale vernieuwing had al het verzuim van haar mannelijke collega's kunnen rechtbreien. De verkokerde Koek trekt echter liever aan dode paarden in haar eigen stal dan dat ze de veulentjes in andermans manege een kans geeft. en volle maand is I verstreken en er is M 4 heel wat water door de Rijn gestroomd. We zijn vier avonden vergaderen verder, nog even afgezien van commissievergaderingen en fractieoverleg. Het is zo'n 1400 koppen koffie en evenzovele glazen frisdrank en sapjes later. Het is 292 boterstaafjes geleden dat burgemeester Goekoop de aftrap gaf voor de algemene beschouwingen in de Leidse gemeenteraad. Een 59-tal moties en 22 amendementen, in laten we zeggen 75-voud gecopieerd, leidde tot een stapel van 6005 A4-tjes. Met het tussentijds wijzigen van moties legden de raadsleden daar nog eens 835 velletjes bovenop. Er werden 45 kladblokken volgeschreven met aantekeningen. De kantoorboekhandel beleefde weer gouden tijden. Maar aan de begroting voor het jaar 1994 der gemeente Leiden is in de tussentijd, om het eens in de tale Kanaans te zeggen, geen tittel of jota veranderd. Wat volgens PvdA-wethouder Steven de Vreeze de finale afrekening voor de zittende wethouders had moeten worden, met de verkiezingen glorend aan de einder, werd een schijngevecht om niks. De beraadslagingen over moties en amendementen, op de slotavond van wat wel het hoogtepunt van het politieke jaar wordt genoemd, maakten dat pijnlijk duidelijk. Van de 81 moties en amendementen werden er vijf door de indieners ingetrokken. Een tiental werd door de geestelijke vaders en moeders zodanig uitgehold dat er niets meer in stond, en vervolgens door het college grootmoedig aanvaard. Dertien namen burgemeester en wethouders er in pre-advies, wat wil zeggen dat zij in een lade verdwijnen, waar zij bij wijze van wonder nog weieens uit te voorschijn willen komen. Zeven werden er aangehouden, wat bijna hetzelfde betekent. Verreweg de meeste werden verworpen. Een paar voorbeelden. D66 diende een motie in om de tariefsverhogingen van de EWR zo laag mogelijk te houden. Om er vervolgens achter te kómen dat die tarieven al waren vastgesteld. De motie verdween van tafel. De Democraten dienden ook een motie in waarin B en W werd gevraagd graffiti ook buiten de binnenstad snel van de muren te halen. Om er vervolgens achter te komen dat wethouder Jan Laurier dat een maand geleden al had toegezegd. De motie verdween van tafel. Het CDA stelde in een amendement voor de verhoging van afvalstoffenheffing en OGB te matigen, door een reëlere stijging van het prijsindexcijfer te hanteren. Maar trok dat amendement schielijk weer in toen bleek dat B en W tegen waren. De harmonie in het college was fractieleider Paul Kluck toch het meeste waard. GroenLinks, CDA, PvdA, D66 en SP vroegen 100.000 gulden extra voor het maatschappelijk werk. Maar aan het einde van de avond waren zij tevreden met de belofte van De Vreeze, dat hij op zoek gaat naar dat bedrag. Daarmee de mogelijkheid open latend dat de wethouder over drie maanden komt vertellen, dat hij het niet gevonden heeft. Burgemeester en wethouders werden er bijkans jolig van. D66 wilde een eigen motie aanhouden, totdat een motie van de WD zou zijn uitgevoerd. „Aangehouden ad infinitum", baste Goekoop en hij liet de hamer vallen. En over een motie van het CDA over sportvelden zei wethouder Tjeerd van Rij: „Die is overbodig, dus die moesten we maar overnemen. Politieke Agenda Ledenvergadering GroenLinks vergadert maandag 6 december in Het Gulden Vlies aan de Breestraat over de kieslijst. De raadscommissie Algemene en Bestuurlijke Aangelegenheden vergadert dinsdag 7 december in de raadszaal van het Stadhuis over hetpolitie-beleidsplan 1994. WIM KOEVOET EN AAP RIETVELD Telefoon: 071-356428 Ook nu Rita ophoudt vrijwilliger te zijn bij de SOS Telefonische Hulpdienst (THD) voor Leiden en omgeving handhaaft ze de anonimiteit waarbinnen ze twintig jaar heeft geopereerd. „Zou ik met m'n volledige naam en met foto in de krant komen, dan moet ik de rest van m'n leven 24 uur per dag men sen met problemen te woord staan, zowel op straat als aan de telefoon." De THD bestaat 22 jaar. Ze werd opgericht door twee hoog leraren van de Rijksuniversiteit Leiden en was aanvankelijk al leen bedoeld voor studenten. Volgens Rita zaten daar veel 'suïcidale gevallen' bij. „Het is natuurlijk ook een enorme overgang voor een knul van pakweg het Drentse platteland om in provotijd in een stad als Leiden te belanden." Het publiek voor de telefo nische hulpdienst bestond al snel niet meer uit studenten al leen. „Jan Rap en z'n maat gin gen bellen. Alleen ouderen", zegt Rita, „die bereiken we tot op de dag van vandaag in on voldoende mate. Dat heeft met trots te maken. Ouderen heb ben geleerd zichzelf te redden." De groeiende behoefte leidde tot een openstelling met 24 uur per dag. „Vergeet niet dat er in die tijd bijna niets was op dit gebied. Ja, je kon naar het maatschappelijk werk maar dan moest je met je smoel en je so res naar een of ander bureau. Maar dat is toch wel even wat anders dan dat je midden in de nacht een nummer draait om te zeggen dat je je zo rot voelt, zonder dat je direct krijgt te ho ren: zeg maar 'ja' tegen het le ven." Eenzaamheid In de 20 jaar („Dat is een re cord") dat ze aan de telefoon heeft gezeten, heeft Rita de pro blemen van mensen horen ver anderen. In het verleden ging menig gesprek over geaardheid en van huis weggelopen men sen. De laatste jaren rijn incest, verkrachtingen en eenzaamheid veel voorkomende onderwer pen. Rita: „Het mag dan een cli ché zijn maar het is ook waar dat als de bladeren van de bo men vallen mensen zich meer bewust zijn van hun eenzaam heid. De hele wereld lijkt zich tegen hen te hebben gekeerd en ze voelen zich onbegrepen. Dat gaat soms wel een half uur zo door. Totdat ik zeg: „Deed je ook zo tegen je bezoek. Niet zo gek dat er niemand meer komt." Rita en haar collega's, die voortdurend worden getraind, hebben niet overal een oplos sing voor. „We zijn geen thera peuten. 'Helpen' is ook zo'n groot woord. Degene aan de an dere kant van de lijn kan alleen zichzelf helpen. Wij proberen zijn inzicht in zijn problematiek te vergroten." Soms verwijzen De THD'ers door met behulp van een 'sociale kaart' waar dui zenden adressen op staan. An dere keren kunnen ze volstaan met luisteren. Rita vindt de vrijwilligers 'een bijzondere groep mensen'. „Ze hebben gemeen dat ze er ook eens voor een ander willen zijn. De een vanuit rijn of haar ge loof, de ander vanwege maat schappelijke betrokkenheid. De bevrediging van hun werk ligt niet voor het opscheppen. Ze blijven immers te allen tijde anoniem en weten lang niet al tijd welk effect de gesprekken sorteren want sommige bellers laten maar een keer van zich horen. Zelfs familie en kennis sen w.eten niet af van hun vrij willigerswerk, dat geregeld 's nachts wordt verricht. „M'n kin deren weten het wel. Ik kan hen telkens op de mouw spelden dat ik naar de tandarts moet. Heb jij zo'n slecht gebit, vragen ze dan. Maar ze weten niet waar de telefonische hulpdienst kan toor houdt." Democratisch Volgens Rita is de Leidse hulp dienst een van de best functio nerende van het land. Een aan wijzing is dat mensen uit heel andere delen van het land Rita en haar collega's verkiezen bo ven hun 'eigen' hulpdienst. „Bij ons werken meer mensen van deze wereld. Wij zijn democra tischer ingesteld. Andere dien sten zijn opgezet door een dorpsnotabele of de dominee, die als hij zelf geen tijd had, zijn vrouw bij de telefoon liet zit ten." Een van de moeilijkste ge sprekken die Rita heeft gehad was met een mevrouw die heel erg in haar maag zat met een gebeurtenis uit de Tweede We reldoorlog. Uit het verhaal van de vrouw kon Rita afleiden wie zij aan de lijn had. Met moeite kon zij de neiging onderdruk ken zich voor te stellen. Want namen, die zijn uit den boze bij de Telefonische Hulpdienst. „De mensen doen de gekste dingen om onze identiteit te achterhalen. Met sommige veel bellers hebben we dan ook een persoonlijke band gekregen. De gesprekken zijn soms zeer in tiem. Tegen ons zeggen ze wat ze tegen hun partner nooit durfden te zeggen. Ook ge sprekken over seksualiteit gaan we niet uit de weg. We helpen niet bij het klaarkomen, daar rijn andere nummers voor." Soms werkte de anonimiteit verstikkend, erkent Rita. „Dan leken we wel een sekte. Ik vind het daarom een goede zaak dat de Telefonische Hulpdienst steeds meer naar buiten treedt. Met lezingen bijvoorbeeld. Ook zoeken we vaker de publiciteit op." De telefonische hulpdienst in Leiden is een van de best functionerende diensten in het land. Maar: „Degene aan de andere kant van de lijn kan alleen zichzelf helpen."/1 foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13