pi 'Verenigde kerk bevrijdend idee' Kerk Samenleving im™: zaterdag 4 december 1993 4at REDACTIE* DICKV UIT DE KERKBLADEN Mijter versus muts (1) Dominee Ruurd van der Weg van de Gereformeerde Kerk in Nieuwkoop begint de ru briek 'Terzijde' in de Rijn landse Kerkoode met een be kentenis. Hij gelooft nog steeds in Sinterldaas. .Daar om ben ik zeer verontrust over de dreigende coup-po- ging van de kerstman die zich nog dikker maakt dan hij al is om Sinterklaas van zijn schimmel te stoten. Veel etalages en reclamefolders zijn vlak na de herfstvakantie (eind oktober!) al helemaal in kerstsfeer. Zo 'kerstmist' het wekenlang zeer hevig. AI die commerciële kerstmistban ken belemmeren ons niet al leen het zicht op het échte feest van Kerst, maar ook op Sinterklaas." Met de tendens om steeds minder aan Sinterklaas te doen, gooien we wél weer een stukje 'cultureel erfgoed' overboord, meent Van der Weg. Mijter versus muts (2) Sinterklaas is niet alleen een kinderfeest, maar ook een uitlaatklep voor volwasse nen, meent Van der Weg. ,,Op pakjesavond mogen al lerlei - opgekropte? - gevoe lens zich ontladen. Mensen verpakken kleine geschen ken op originele wijze en maken er een rijm bij. Daarin wordt de persoon voor wie het pakje bestemd is fijntjes met bepaalde tekortkomin gen of karaktertrekken ge confronteerd. Juist die sur prise en die rijmen vormen het leukste en verrassendste deel van het feest - daar kan toch geen kerstman tegen op?" De predikant gelooft ook heilig in datgene waar Sinter klaas voor staat: een voor beeld van naastenliefde en opkomen voor recht, het el kaar 'zomaar' iets geven, het relativeren van menselijke 'Streberei' door er één keer per jaar de draak mee te ste ken..." Daarom zullen ze bij Van der Weg thuis het Sinter klaasfeest blijven vieren 'en komt die ééndimensionale kerstman met z'n rendieren en arreslee er niet in'. Excuses Het besluit van de meerder heid van de triosynode om akkoord te gaan met de ont- werp-kerkorde van de toe komstige Verenigde Protes tantse Kerk, deed de her vormde dominee J.J. Roodsant van Woubrugge smartelijk uitroepen dat men de Hervormde Kerk had weg gegeven. Daar komt hij deze week nog even op terug in Het Kerkblad.Verdriet vers malt de aandacht. Van u en van mij. Diep verdriet hele maal. Van je verdriet wil je altijd je gevoelsverwanten deelgenoot maken, om dat verdriet met hen te kunnen delen. Gedeelde smart is im mers halve smart! In het vori ge kerkblad heb ik daarom mijn persoonlijke, diepe smart vanwege het komende gebeuren met onze kerk neergeschreven in een per soonlijke hartekreet vanuit de diepte. Helaas heb ik hier bij over het hoofd gezien, dat sommigen in onze gemeente deze hartekreet niet hebben kunnen begrijpen en/of meevoelen, omdat zij de ker kelijke ontwikkelingen heel anders beleven. Ik ben daar heel nadrukkelijk van bewust gemaakt. Hen heb ik blijk baar in onze gemeentekolom geen recht gedaan in de ui ting van mijn persoonlijk lij den vanwege de verwachte toekomst van onze kerk. De genen, die ik hierdoor even tueel gekwetst heb of pijn heb gedaan, bied ik hierbij mijn welgemeende excuses Leidse Afra Wamsteker werkt 'met heel lekker gevoel' bij Nederlandse Hervormde Kerk Een jaar geleden werd de Leidse organisatiedeskun dige benoemd tot secreta ris algemene zaken. Bij het opruimen van de oude kranten had ze bij toeval de advertentie gezien. Zij werd de opvolgster van ds. mr. J. Haeck, die begin 1992 zijn functie neerlegde. Daarvoor werkte ze onder meer bij het ministerie van binnenlandse zaken. LEIDEN/LEIDSCHENDAM ANP Haar enige probleem is dat ze te weinig tijd heeft. Wel heeft ze het gevoel dat ze na zo'n tien maanden al wat heeft bereikt, vooral op het gebied van onder linge verstandhouding. Zij noemt het opvallend dat er in het algemeen zeer gemotiveer de en getalenteerde mensen bij de kerk werken. Terwijl de secretaris-generaal (dr. K. Blei) zich met bestuurlij ke zaken in theologische en kerkordelijke zin bezighoudt, doet drs. Wamsteker het be- leidsvoorbereidende en -uitvoe rende werk, zoals de financie ringsvraagstukken en het stellen van prioriteiten. „Ik moet er voor zorgen dat de dingen ge beuren en dat de Hervormde Kerk een gezonde en prettige organisatie is om in te werken. En verder moet ik de creativiteit van de medewerkers proberen los te krijgen." In de Hervormde Kerk was tot voor kort te weinig in organisa torische termen gedacht. Al haar voorgangers hadden de letters ds. (dominee) voor hun naam. Daardoor was er op or ganisatorisch gebied sprake van achterstallig onderhoud. „Bijna iedereen zat te wachten op ie mand die de organisatorische problemen op z'n nek wilde ne- Afra Wamsteker-Meijer, de eerste vrouw in een topfunctie binnen de Nederlandse Hervormde Kerk, werkt er met een heel lekker gevoel. „Het is veel interessanter en spannender dan ik had gedacht. Een baan en een omgeving waarmee ik me kan identificeren." Afra Wamsteker-Meijer: „Ik moet zonde en prettige organisatie is het beleidsvoorbereidende werk. Onlangs is besloten dat de uitvoering van het (bezuini gingsplan 'Kiezen en delen' be ter bij de CBS kan worden weg gehaald. „Er moeten maatrege len genomen worden die perso nen betreffen. Dan moet er één zijn die ze boos kunnen aankij ken. Dat ben ik." Eén van de aardige dingen vindt zij dat het 'Samen op Weg-gevoel' hand over hand toeneemt. „We houden er steeds vaker rekening mee dat we binnen afzienbare tijd met gereformeerden en lutheranen in de verenigde kerk zitten. Voorsorteren Dat heeft een magneetwerking. Een bevrijdend idee", zegt Wamsteker. Zij is ook betrokken bij het voorbereiden van de boven plaatselijke organisatie van de Samen op Weg-kerk. Vorige maand maakte de commissie structuurvragen bekend dat de kritiek van de classes en orga nen van bijstand herbezinning op belangrijke onderdelen van het plan noodzakelijk maakt. De commissie werd verrast door de omvang van de kritiek. „We hadden niet verwacht dat er zoveel reacties zouden ko- De afwijzing heeft volgens haar enkele oorzaken. In de Hervormde Kerk, van waaruit de meeste reacties kwamen, kon men vanuit een situatie van te weinig aandacht voor de or ganisatie plotseling hierover meedenken. Dat is heel inten sief gebeurd. Als reactie werden soms hele rapporten ingezon den. Prijzenswaardig, vindt Wamsteker. Het grappige was dat het structuurrapport vanuit een or- ganisatiekundige invalshoek was geschreven. Dat riep beel den op die niet pasten in het re ferentiekader waarbinnen ge woonlijk in de Hervormde Kerk over zulke vragen wordt ge dacht. Die andere taal werd uit gelegd als centralistisch omdat in het rapport woorden als be heersing en sturing stonden. Het rapport roept dit wel op, maar minder dan werd aange nomen. Eén van de grote lijnen ervan is dat de dienstverlening vooral op regionaal niveau korrtf te liggen. „Dat is het te gendeel van centralisatie." De medewerking van het ad viesbureau KPMG is volgens Wamsteker bij het opstellen van de bovenplaatselijke organisatie 'hard nodig'. Zo'n bureau heeft niet alleen deskundigheid in huis, maar speelt ook de rol van de buitenstaander. Het heeft geen belang bij de uitkomst. Vaak is zo'n exercitie toch een belangenstrijd. Uit de afnemersanalyse, die vorig jaar in de Hervormde Kerk is gehouden, bleek dat de ge meenten bijna en bloc negatief over de bo\fenplaatselijke orga nisaties denken. „Dat is op zich ernstig genoeg, maar voor mij heeft het ook iets amusants." In de Leidse kerkeraad waarvan zij lid is, bestaat 'boven' nog steeds niet, 'zelfs als mijn eigen hand tekening onder een brief staat', zegt ze lachend. De verhouding tussen de top en de basis is sinds haar aantre den nog niet wezenlijk veran derd. Zij heeft er echter vertrou wen in dat 'Leidschendam' en de gemeenten in de toekomst beter gaan communiceren. De afnemersanalyse heeft ook geleerd dat de gemeenten niet zitten te wachten op alle druk werk dat ze ongevraagd vanuit Leidschendam of Driebergen krijgen. Dat roept irritatie op. „Iedereen hier in huis is daar wel van geschrokken." Mede door het wegvallen van de port vrijdom voor de kerken per 1 ja nuari zal de Hervormde Kerk zich danig beperken in het toe zenden van drukwerk naar de gemeenten. „Dat scheelt cent jes." Nicolaas, de duivel en de doden Als heilige was hij in de late middeleeuwen universeel en onomstreden, maar in Nederland duurt de discussie over de vraag naar de identiteit van Sinterklaas en zijn knecht nog steeds voort. Verwonderlijk, noemt Louis Janssen dat in zijn boek 'Nicolaas, de duivel en de do den', want deze vraag werd al in 1931 afdoende beant woord in een monumentale studie van K. Meisen. Nu het Sinterklaas-feest al enige tijd wordt bedreigd door het oprukken van de kerstman, wordt het volgens Jans sen tijd om het betoog van Meisen voor een breder pu bliek toegankelijk te maken. Maar het was slechts één van zijn doelstellingen. Waar het hem eigenlijk om ging was het spoor van de doden in een christelijke cultuur te volgen en het hou den van een pleidooi voor een 'herwaarding van het omstreden begrip continuïteit'. „Zonder enige vorm van continuïteit zijn zaken als het feest van 6 decem ber, archaïsche gebruiken rond dood en begrafenis en bepaalde verhalen over de doden onbegrijpelijk. Janssen rekent in zijn boek af met vooroordelen en kwalijke geruchten die door de 'stille slopers van het Sinterklaasfeest' in de wereld zijn geholpen. Dat de Sint niet meer zou zijn dan een legende en dat de Rooms- Katholieke Kerk hem van de heiligenkalender zou heb ben afgevoerd, om maar wat te noemen. Onzin, toont Janssen aan. „Sint Nicolaas is en was wel degelijk bis schop: bovendien werd hij nooit van de kalender ge schrapt", zo citeert hij met kennelijke instemming het Genootschap van Bollandisten. De studie van Janssen is daarom zo boeiend omdat allerlei aspecten van de Nicolaas-viering zeer gedegen aan de orde worden gesteld. Er komen antwoorden op de vraag wat de heilige met de duivel en met de doden van doen had, maar ook op wat de oorsprong is van be paalde elementen in de Sinterklaasviering als het wer pen van pakjes in de schoorsteen, de herkomst van Zwarte Piet en het paard als vervoermiddel. 'Nicolaas, de duivel en de doden' is daarmee niet alleen verplichte kost voor de verstokte liefhebbers van het kinderfeest. Ook vertegenwoordigers van het grootwinkelbedrijf die het als hun taak zien de goedheiligman het loodje te la ten leggen ten gunste van de kerstman, zouden het boek morgen in hun schoen moeten vinden. Nicolaas, de duivel en de doden Louis Janssen. - Baarn Ambo, 1993. - 320 p. ISBN 90-263-1275-X. Prijs 59,50 gulden. Het Jezus-Komplot Toen de 'lijkwade van Turijn' in 1988 op verzoek van het Vaticaan door experts werd onderzocht en als veer- BOEKBESPREKING tiende eeuws werd gedateerd, leek de discussie over het vermeende doodskleed van Jezus te zijn gesloten. Voor Holger Kersten en Elmar R. Gruber vormde dit echter het begin van een onderzoek naar de werkelijke ge schiedenis achter deze relikwie. In 'Het Jezus-Komplot' zeggen zij aan te tonen dat niet de lijkwade is vervalst, maar de datering. En niet zonder reden. Door de auteurs wordt gesproken van een 'zorgvuldig geplande manoeuvre van bedrog door middel van een wetenschappelijke test'. Tegelijkertijd openbaarden historische bronnen en 'zelfs de Bijbel' een lang ver huld geheim. „Jezus had de kruisiging overleefd, en met hem een stomme getuige van de gebeurtenis, die door de gunst van het noodlot tot in onze tijd bewaard is: de raadselachtige doek." Kersten en Gruber zeggen zich niet te hebben laten lei den door 'een soort religieuze overtuiging die naast de inhoud geen historische feiten nodig heeft'. Zij lieten juist de feiten beslissen. „We zijn ons er heel goed van bewust dat we met dit boek een gevoelig onderwerp aansnijden", schrijven ze in hun voorwoord. Maar dat weerhield hen niet van een onverbloemde presentatie van 'de waarheid die ertoe kan leiden dat de schat van de ware leer van Jezus - die in tweeduizend jaar van vervalsingen door de kerk bedolven is - aan het licht wordt gebracht'. Het Jezus-komplot het bedrog rond de lijkwade Holger Ker sten en Elmar R. Gruber. - Deventer Ankh-Hermes, 1993. - 407 p. ISBN 90-202-5602-5. Prijs49,50 gulden. Mattheüs, Markus en Lukas Er was al een bijbels dagboek van de bekende Engelse prediker J.C. Ryle (1816-1900) over het Evangelie naar Johannes. Nu verschijnt bij uitgeverij J.J. Groen en Zoon in Leiden een tweede dagboek in de Nederlandse taal over de andere drie evangeliën: Mattheüs, Markus en Lucas. 'Een jaar lezen in Mattheüs, Markus en Lucas' beslaat een compleet kalenderjaar. Elke bladzijde biedt een meditatieve tekst waarin hij de evangeliën uitlegt en het onderlinge verband aantoont tussen de verschillende gedeeltes die hetzelfde onderwerp behandelen. Het dagboek is vooral bedoeld voor 'persoonlijke bijbelstu die'. Een jaar lezen in Mattheüs, Markus en Lucas bijbels dagboek J.C. Ryle. Leiden Groen, 1993. - 370 p. ISBN 90-5030-385-4. Prijs 32,50 gulden. Verschenen bij Kok in Kampen: 'Graankorrels' van Mario de Groot. In dit deel van de serie Trefwoorden schetst de schrijfster een reeks 'ge stalten van hoop'. Dat gebeurt in de vorm van verhalen, gedichten en overwegingingen. Haar woorden be schouwt ze als 'graankorrels'. „Hopelijk zullen zij ont kiemen en vrucht dragen." 112 p. ISBN 90-242-8582-8. Prijs15,50 gulden. DICK VAN DER PLAS WÊÊièr L "i' "AW t£öU LhiS), door Jan Kruis k kbebbsbs COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE: B M. Essenberg, J de Vnes, G.P. Arnold (adj), J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel. dag. 9.30- 30 uur 071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR ABONNEMENTEN 119,50 2875 HET WEER Regen en opklaringen Het klimaat, of met andere woor den, het gemiddelde weer over een langere periode op een bepaalde plaats, is niet zoals vaak wordt ge dacht een constant gegeven. De at mosfeer is voortdurend in bewe ging en in ontwikkeling. Allerlei factoren, zoals de steeds verande rende positie van de aarde ten op zichte van de zon, vulkaanuitbar stingen en ook menselijke factoren zorgen voor een continue verande ring in de dunne schil om de aarde, waarin het weer zich afspeelt. Op een tijdschaal van honderd duizenden jaren wisselden ijstijden en interglaciale tijdperken elkaar af. Tijdens de laatste ijstijd, die 18.000 jaar geleden eindigde, heerste in West-Europa een toen draklimaat. Eigenlijk leven we nu in een tijdvak tussen een aflopende en een nieuwe ijstijd. Maar ook in de nabije geschiedenis schommel de het klimaat voortdurend. De fraaie winterlandschappen van de Hollandse Meesters dateren uit een periode waarin ons klimaat 1 a 2 graden kouder was dan nu, waar bij harde winters veel vaker voor kwamen. Men noemt deze koude periode tussen 1550 en 1800 wel de 'Kleine IJstijd'. In de twintigste eeuw hebben we warmte gekend in U I de jaren '20, '30 en '80 met fraai* zomers; de strengste winter eeuw, die van 1963, viel ons ten deel in een periode tussen 1940 en 1970, waarin het noordelijk halfrond sterk afkoelde. Heel recentelijk, tussen 1988 en 1993 was het ongehoord warm; het beruchte broeikaseffekt zou zijn schaduw al vooruit werpen. Nadat de eerste vijf maanden van 52! 1993 alle te warm waren, kwam ei opeens een kentering. Vanaf juli i De zien we de koude maanden zich zij aaneenrijgen met natuurlijk als be hoogtepunt de wintersurprise in be november. Het ingewikkelde kli- _e maatsysteem is een vaak nog wei-i j nig begrepen fenomeen, vol onver] wachte wendingen en met veel 8° ogenschijnlijketegenstrijdighederj W( Ons toekomstige weer, dat van de He komende dagen althans, lijkt een voudiger. Een regelmatige western cu lat ie zorgt voor een heel gebrui kelijke opeenvolging van regen fronten en opklaringsgebieden. N< een rustiger periode op zondag en maandag wordt het later opnieuw winderig en nat. De temperatuur wijkt niet zo veel af van de normal^ waarde voor begin december. Late t volgende week is er een neiging naar kouder weer, maar wel met een gematigde Atlantische inslag. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag in Engeland re gen, m Ierland, Schotland en later ook in Wales en kele opklaringen en vooral langs de westkusten een bui. Zondag overwegend bewolkt en in Schotland en Ierland af en toe regen, in Engeland droog en een enkele opklaring. Middag- temperatuur ongeveer 8 graden, zaterdag in het zuidoosten van Engeland eerst nog temperaturen tot 13 graden. België en Luxemburg: Zaterdag bewolkt en vooral in de middag perioden met regen. Veel wind. Zon dag in de Ardennen moge lijk eerst nog wat regen, verder af en toe zon en droog. Zaterdag zacht met maxima rond 10 graden, zon dag lagere temperaturen. Portugal en Madeira: Portugal: Droog en flinke zonnige perio den. In het noordwesten meer bewolking en een kleine kans op wat regen. Mid- dagtemperatuur langs de kusten onge veer 15 graden, in de Algarve eerst nog 20. Madeira: Wolkenvelden en verder toenemende regenkansen. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon en droog, maar langs de Golf van Biscaje, en zon dag ook elders.in het noorden wolken velden en plaatselijk wat regen. Middag- temperatuur ongeveer 15, langs de Cos ta's ruim 20 graden, zondag overal iets lager. Canarische Eilanden: Droog weer en flink wat zon, aan noordkant van de eilanden ook wolkenvelden. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 23 graden. Marokko en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog en flinke perioden met zon. Middagtëmperatuur aan zee rond 19 graden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien Middagtemperatuur aan zee zaterdag ongeveer 17 graden, zon- Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. Zon dag van het westen uit wolkenvelden en plaatselijk wat regen, later aan de Atlan tische kust weer enkele opklaringen. Za terdag vrij warm met maxima rond 15 graden, aan de zuidkust en aan de voet van de Pyreneeën plaatselijk tegen de 20 graden. Zondag flink koeler. Italië: lp het noorden droog met geregeld zon, maar zondag in de Alpen en Dolomieten meer bewolking en mogelijk wat regen, de sneeuwgrens daalt daarbij tot onge veer 1200 meter. In het midden en zui den bewolkt met van tijd tot tijd buiige regen. Op Sicilië en Calabrië plaatselijk veel neerslag. Maximumtemperatuur rond 17 graden, in de Po-vlakte onge veer 10 graden. Duitsland: Zaterdag in het zuiden droog en zonnige perioden. In het noorden wolkenvelden, noordwesten regen. Zondag trekt dit re- gengebied over de rest van Duitsland naar het zuidoosten weg. Van het noord westen uit breiden opklaringen zich uit over het land en in Sleeswijk Holstem kan er een bui vallen. Zaterdag maxima rond 10 graden, in het zuiden plaatse lijk 13 graden. Zondag middagtempera tuur rond 5 graden. Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Wind ZA ZO MA 10 40 20 zw6 w4 zw4 WEERRAPPORTEN ZONDAG 5 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.29 Zon onder 16.2 Maan op 23.29 Maan onderl2.1 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.59 19.10 Laag water 02.25 15.07 MAANDAG 6 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.32 Zon onder 16.2 Maan op 00.00 Maan onder 12.3 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.52 20.18 Laag water 03.15 15.56 Weerrapporten 03 december 19 uur: w7 10 9 0.1 Bordeaux zwaar be bewolking en later plaatselijk regen. De sneeuwgrens daalt daarbij geleidelijk tot 900 meter. Temperatuur op 2000 me ter zaterdag ongeveer plus 6 graden, zondag dalend naar omstreeks -5 gra- SARAJEWO, WAT DOET HET ONS NOG? Reportage in Kruispunt Zondag 22.15 uur Nederland 1^0 RKK //C WOU DAT HU 'EM VOf D££D 13 M£T JA-WIST-/K- HET-MAAR UKAlS-ZF JAR/& WAAGOM /CK/J&T- £)AN (5E&V CAA£AUTJBS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12