Leiden dienst kan werk nog net aan _Grote verschuivingen op PvdA-kieslijst blijven uit Ondernemer belooft speelparadijs zonder verslavende fruitautomaten j: Kantongerecht filiaal Haagse rechtbank Overal fietsen CHTERGROND ftTERDAG 4 DECEMBER 1993 11 )e medewerkers van de Leidse sociale dienst worden iwaar belast. Met een gemiddelde van 120 klanten per iS )ijstandsmaatschappelijk werker zit de dienst vlakbij de n: kritische grens'. Toch leidt de kwaliteit van de dienstver- ening niet onder deze zware werklast, zo blijkt uit het >7 apport van onderzoeksbureau Moret, Ernst Young. streekjes laten vallen bij de uit voering van de Algemene Bij stands Wet (ABW). Leiden ein- t digt bij de drie hoogst scorende gemeenten. Het onderzoeksbureau heeft geconcludeerd dat 125 klanten per medewerker het absolute maximum is. „Heb je er meer dan werkt dat niet goed", aldus Noorman. „Wij zitten dus op de rand." Gemiddeld hebben de door Moret onderzochte dien- 80 klanten per medewer- We vragen het uiterste van on- je mensen", zei directrice S. rs boorman gistermiddag bij de presentatie van het rapport, ,Maar tegelijkertijd scoren we ;oed vergeleken met diensten vaar de werklast lager is." Moret onderwierp de Leidse iociale dienst aan hetzelfde on- lerzoek dat de commissie Van Her Zwan eerder dit jaar liet ver achten bij 28 andere sociale Üiensten. De resultaten van het pnderzoek geven aan dat de ^.eidse ambtenaren weinig ieiden/den haag jan kuys 1 Het kantongerecht aan het Rapenburg in Leiden blijft bestaan als nevenvestiging van de rechtbank Den Haag. Het kantongerecht in Alphen aan den n Rijn wordt opgeheven. Minister Hirsch Ballin van justitie heeft dat gisteren meegedeeld aan de Tweede Kamer. In het kader van een herziening van de rechter lijke organisatie worden alle kantongerechten in Nederland opgeheven. Voorts is een nieuwe inde- ling gemaakt in arrondissementen met zoge noemde rechtbanken nieuwe stijl. Door een sa menvoeging van rechtbanken en kantongerech ten beoogt het kabinet onder meer de arrondisse- mentsgrenzen aan te sluiten bij de nieuwe poli tieregio's. Voor een goede spreiding van de rechtsafhan- deling in Nederland heeft Hirsch Ballin het nodig geoordeeld naast de plaatsen met een rechtbank ook nog 24 nevenlocaties, waaronder Leiden, aan te wijzen. Achttien kantonhoofdplaatsen, waar- '_Ed van der Veen stijgt, Anke de Vries zakt de directie tevreden. „Het bete kent niet dat we nu rustig ach terover kunnen gaan leunen", zegt hoofd sociale zaken A. Vermeulen. „Het blijft werken op het scherpst van de snede. Want geen enkel ander uitvoe ringsorgaan wordt met een ver grootglas zo in de gaten gehou den als de sociale diensten", al dus Noorman. Noorman had eerder dit jaar veel kritiek op de conclusies van de commissie Van der Zwan. Als reactie daarop koos Leiden er voor de socale dienst aan eenzelfde onderzoek te onder werpen. Noorman: „Het onder zoek was op zichzelf best repre sentatief. Maar wij deelden de interpretaties van de commissie niet. Wij hebben de component van het onderzoek die wij nuttig vonden er uit gehaald en ons daarmee vergeleken." Kunnen flipperkasten worden beschouwd als pure behendig heidsmachines of moeten ze op één lijn worden gesteld met de fruitautomaten? Om deze vraag draaide het gisteren bij de commissie beroep- en be zwaarschriften. Daar stond de eventuele vergunning ter dis cussie die nodig is om een speelautomatenhal in Leiden op te zetten. Het initiatief is afkomstig van de The Hague Business Group, maar in feite gaat het om een plan van CB Amusement, een speelautomatenbedrijf van Lei- depaar C. Bronk aan de Rijn straat. Bronk wil een 'Electronic Paradise' opzetten in een pand nabij de Breestraat of in de buurt van het centraal station. De Leidse ondernemer richt zich vooral op behendigheids spelen, die volgens Bronk niet verslavend zijn, in tegenstelling tot de fruitautomaten. Electro nic Paradise zal dan ook geen gokautomaten bevatten. Wel zullen er flipperbakken staan, tafelvoetbalspellen en video- spelmachines. Ook is het de bedoeling een educatieve hoek in te richten met interactieve CD-spelers en computers met grafische programma's. Op vi deoschermen wordt aandacht besteed aan de bestrijding van alcoholmisbruik, anti-vandalis me en soortgelijke zaken. Bronk werkt ook samen met het de buurt- en clubhuizen in Leiden om jongeren op een verantwoorde wijze bezig te houden met niet-verslavend elektronisch amusement. Het probleem voor Bronk is dat de wet op de kansspelen geen onderscheid maakt tussen fruitautomaten en flipperbak ken en vergelijkbare spelauto- maten. Fruitautomaten keren geld uit, flipperbakken keren premies uit in de vorm van vrije spelen. Voor de gemeente was de zaak snel duidelijk: een vergunning is niet mogelijk, omdat Leiden geen verorde ning heeft die de vestiging van een spellenhal toelaat. Het on- breken van een verordening is een bewuste keuze van de ge meenteraad. Die heeft zich in het verleden steeds sterk verzet tegen speelhallen, vooral om dat het steeds ging om hallen met gokmachines. Tientallen aanvragen zijn in het recente verleden afgewezen. Volgens advocaat mr. D. Ise- bia, die namens de The Hague Business Group sprak zal er in het Electronic Paradise geen sprake zijn van spelautomaten die onder de wet op de kans spelen vallen, omdat de moge lijkheid van vrije spelen uit de machines wordt verwijderd. „Dat betekent dat we eigenlijk helemaal geen vergunning no dig hebben op grond van die wet, en dat we zo met de hal zouden kunnen beginnen. We willen echter in overleg met de gemeente met dit project be ginnen, om eventuele conflic ten te vermijden." Volgens de woorvoerder van bijzondere wetten van de poli tie, die in deze zaak namens de burgemeester optreedt, is er echter nog steeds sprake van apparaten die onder de wet op de kansspelen vallen, omdat er ook competities in het Electro nic Paradise worden gehouden. „Er is dus toch sprake van het uitkeren van premies en prij zen." Voorzitter mr. Olivier van de commissie stelde dat het niet makkelijk zal zijn om in deze zaak een afweging te maken. De commissie doet over enkele weken uitspraak. onder Alphen aan den Rijn, worden opgeheven. Het belangrijkste uitgangspunt voor de herin deling was een goede bereikbaarheid van de ge rechten. Op grond van dit criterium zijn zestien plaatsen aangewezen. Daarnaast zijn vier plaat sen aangewezen op grond van het uitgangspunt dat in alle politieregio's zittingen gehouden zul len worden. Dankzij dit uitgangspunt is ook Lei den aangewezen als nevenlocatie. Ten slotte heb ben vier steden de juridische werkplek gekregen vanwege de omvang van het aantal thans te be handelen kantonzaken. De bedoeling is dat de nieuwe indeling op 1 juli 1996 van kracht wordt. Twee politierechters zul len met ingang van januari volgend jaar al bij het Leidse kantongerecht zitting nemen. Dat bete kent dat de behandeling van meer ernstige delic ten, begaan door inwbners van de Leidse regio, straks van het Paleis van Justitie in Den Haag worden overgeheveld naar Leiden. De politie rechter heeft zitting op de tweede en de vierde maandag van de maand. - De kieslijst van de Leidse PvdA voor de gemeenteraadsverkie- j zingen is gisteravond met slechts enkele verschuivingen in de lagere regionen door de le denvergadering overgenomen. I Het grootste slachtoffer van de kleine wijzigingen lijkt zit tend raadslid Auke de Vries. Hij zakte van de negende plaats die het bestuur hem wilde geven naar de elfde. Bij de PvdA wordt ervan uitgegaan dat de huidige elf zetels kunnen worden be houden. Maar gezien de som bere prognoses zou de lichte tuimeling De Vries weieens zijn raadslidmaatschap kunnen gaan kosten. Hij heeft zijn ne derlaag te danken aan zijn idee om foto's van criminelen in de Stadskrant af te drukken en ambtenaren in uniform toezicht op straat te laten uitoefenen. Deze uitlatingen, zo bleek gis teravond, zijn slecht gevallen bij de achterban. De Vries zei dat als hij van tevoren van zijn ne derlaag had geweten hij toch precies hetzelfde zou hebben gezegd. Grote winnaar van de avond J was raadslid Ed van der Veen. Het bestuur had hem vanwege J zijn voornemen om de komen- 1 de raadsperiode te onderbreken voor een reis van een jaar op de onverkiesbare twaalfde plaats gezet. Van der Veen wil na dat j jaar weer op zijn zetel terugke- j ren. Het bestuur vreest dat als j het deze wens honoreert de fractie een duiventil wordt. I Tweeënveertig van de 67 le den zetten Van der Veen echter op zeven. Zij vinden het geen absolute voorwaarde dat een kandidaat de vier jaar volmaakt. Bij die 42 zat ook nieuwkomer mhypotheken verzekeringen financieringen pensioenen Tel. 071-12 0006 MFtck Makelaardij B.V. Doezastraat 21, Leiden NVM Fax 071 -1414 50 Gerda van der Berg, die zelf op zeven was gezet door het be stuur. Zij nam echter genoegen met de achtste positie. Hoewel grote verschuivingen uitbleven, was er veel tumult. Veroorzakers daarvan waren de PvdA'ers E. van Seggelen en H. Kwik, die aan het begin van de vergadering met een eigen top twaalf kwamen. Daarop was lijsttrekker T. van Rij naar de negende plaats gezakt, wethou der H. Koek helemaal verdwe nen en stond van Seggelen zelf op zeven. Met deze lijst wilden hij en Kwik hun onvrede uiten over het gebrek op de ont- werplijst aan 'herkenbare men sen die echt weten wat er in de wijken leeft.' De twee schoven wethouder S.'de Vreeze naar voren als lijsttrekker. Deze was daar echter zelf helemaal niet van gediend, adviseerde ieder een op Van Rij te stemmen en zei erbij dat hij dat zelf ook ging doen. Van Rij werd dan ook met 60 stemmen lijsttrekker. De Vreeze kreeg er vier. De eerste twaalf op de kieslijst zijn: T. van Rij, Hennie Koek, S. de Vreeze, H. Baaijens, Roeli van Opijnen, R. Hill ebrand, E. van der Veen, Gerda van der Berg, H. El Houari, P. Hendriks, A. de Vries en D. Wijfje. Veel PvdA-vrouwen deden enkele vergeefse pogingen meer seksegenoten hoger op de lijst te krijgen. Auto rijdt tegen huis 'Ik dacht dat er een bom naar binnen werd gegooid' leiden Bij een ongeval aan de Ten Katestraat in Leiden zijn gister middag twee fietsers gewond geraakt, toen een automobilist om onverklaarbare reden het trottoir opreed. Daarbij liepen ook nog enkele woningen voor tienduizenden guldens schade op. De twee slachtoffers, een 52- jarige vrouw en een 54-jarige man uit Leiden, liepen met de fiets aan de hand over de stoep. De man kon de auto net ontwij ken maar kwam toch op de grond terecht en liep lichte ver wondingen op. De vrouw werd wel geraakt door de auto en liep letsel op aan haar heup. Beiden zijn naar het ziekenhuis overge bracht. „Ik dacht dat er een bom naar binnen werd gegooid", aldus de bewoonster van een van de be schadigde huizen aan de Ten Katestraat. Door de klap werd de voorgevel van haar woning enkele centimeters naar binnen gedrukt. Zelfs haar televisietoe stel liep schade op. Over de oorzaak van het on geval tast de politie nog in het duister. Zeker is dat de 78-jarige automobilist niet had gedron ken. Mogelijk heeft hij de auto matische versnellingsbak ver keerd bediend. Buurtbewoners suggereerden gisteravond dat de man, die hartpatie"nt is, mo- Rita yt 2 Rita gaat na twintig I J jaar weg bij de SOS Telefonische Huldienst voor Leiden en omgeving. Ze handhaaft echter haar anonimiteit. Prinses Een unicum in Lei derdorp. Carnavals vereniging De Rijnschui mers wordt geleid door een vrouw: prinses Alberti- na de eerste. In de tweede helft van de jaren tachtig leken de gemoederen aardig tot bedaren te zijn geko men. Over rijksweg 11 was alles wel zo'n beetje gezegd, voor- ep tegenstanders en hun argumen ten waren genoegzaam bekend en omdat de weg toch niet voor 2010 op het programma staat, had verder bekvechten weinig Daarbij was er een ijzersterk pact van de gemeenten Voor schoten en Leiden. Beide had den zich stellig voorgenomen de aanleg van de verbindings weg tussen A4 en A44 te blokke ren. Nu de gemeente Leiden in het structuurplan tot inkeer is gekomen en pleit voor de aan lag van Ril, worden oude argu menten, pamfletten en vlug- schiften weer uit de kast ge haald. De ommezwaai van de gemeente heeft zelfs geleid tot de oprichting van een nieuwe werkgroep: 'Sneltram voor Rijksweg'. Voor Voorschoten, dat nog maar een paar maanden gele den de protestborden 'Rijksweg 11 NEE' verwijderde, zijn de druiven uitermate zuur. Het ge meentebestuur reageert ronduit woedend op het feit dat Leiden haar in de,steek laat. Voorscho ten herinnert er atfl dat in een plan voor bouwlocaties in de re gio nog maar enkele maanden geleden ook door Leiden werd vastgesteld dat 'aanleg van Ril-west niet wordt voorge staan'. De inkt is nog nauwelijks droog of Leiden gaat om, stelt Voorschoten spottend vast: „Wij achten het absoluut onaan vaardbaar dat zonder overleg vanjiit standpunt wordt terug gekomen. Dat belooft weinig Buurtbus yi j- De buurtbus die I 3 tussen Alkemade en de Bollenstreek pendelt, blijft voorlopig rijden. De bus trekt voldoende passa giers en is dus rendabel. Het enkele maanden geleden uitgebrachte structuurplan voor Leiden heeft de discussie over de aanleg van rijksweg 11 - west weer in alle hevigheid doen oplaaien. Onlangs werd de inspraaktermijn op het structuurplan gesloten. In veel reacties neemt de omstreden rijksweg een prominente plaats in. goeds voor de regionale samen werking." Overbelast Het zijn de plannen voor de au tovrije binnenstad die Leiden op haar schreden heeft doen te rugkeren. De gemeente wil het doorgaand verkeer uit het cen trum weren en om te voorko men dat de Chuchilllaan/Dr. Lelylaan overbelast raakt wordt gekozen voor de aanleg van Ril. De weg is tussen de Voor- schotense wijken Adegeest en Noord-Hofland gedacht en sluit aan op de Ril - Oost (evenwij dig aan de Hoge Rijndijk) waar mee in de toekomst een snelle uitvalsweg van de Bollenstreek naar de oostelijke Randstad is gerealiseerd. De tegenstanders betogen dat de aanleg van niepwe wegen leidt tot toename van het auto verkeer waardoor ook op be staande wegen het aantal auto's niet zal afnemen. Bovendien betekent aanleg van deze weg een nieuwe aanslag op het toch al schaarse groen in deze regio, zo wordt gesteld. Zij pleiten Terugkeer yt /- Ank Verlaan (49) I O werkt volgend jaar als herintreedster in het onderwijs. Zij volgt nu nog de deeltijdopleiding aan de Pabo in Oegstgeest. D66 wil geen lijstverbinding leiden wim koevoet Er komt geen lijstverbinding van de drie grote progressieve partijen in Leiden, nu D66 is af gehaakt. De ledenvergadering van de PvdA heeft gisteravond uitgesproken dat ze dan maar met GroenLinks alleen zo'n ver binding wil aangaan. Bij Groen Links valt daarover maandag een besluit. Bij de PvdA wordt gerekend op bijval van Groen Links. De bedoeling van de lijstver binding is om zoveel mogelijk reststemmen ten goede te laten komen aan 'het progressieve blok'. Van een verdere samen werking hoeft geen sprake te zijn. D66, dat van meet af aan het minst enthousiast is geweest over een lijstverbinding, denkt geheel op eigen kracht verder te kunnen komen. De PvdA vindt het afhaken van D66 van grote politieke be tekenis. PvdA-onderhandelaar H. van Dam zei gisteravond dat steeds meer partijgenoten ervan overtuigd begonnen te raken dat het nieuwe college van bur gemeester en wethouders niet zonder D66 kan. Had D66 zich bij de lijstverbinding aangeslo ten, dan had de PvdA zich in de college-onderhandelingen sterk willen maken voor één of meer wethouderszetels voor de de- Bij PvdA-wethouder Tj. van Rij, gisteravond tot lijsttrekker benoemd, valt het D66-besluit slecht. „Is een partij die zich niet bij een progressief blok wil aansluiten wel echt progressief? vroeg hij retorisch. Bij D66 was gisteravond niemand be reikbaar voor commentaar. voor uitbreiding en verbetering van het openbaar vervoer. Ook de voorstanders van weleer laten weer van zich horen. Zoals de gemeente Wassenaar die Leiden enigszins triomfantelijk uitnodigt 'gezamenlijk stappen te ondernemen die tot spoedige realisering zullen leiden'. Ande re voorstanders zijn vooral af komstig uit ondernemerskrin- gen zoals de Leidse Vereniging voor Industrie en de Kamer van Koophandel die de Leidse stap van harte toejuichen. Herhaling Hoezeer er sprake is van een herhaling van de discussie uit de jaren tachtig, bewijst de bij drage van het Platform tegen aanleg Rijksweg 11 -west. Het platform waarin milieu- en be- wonersgroepen zijn verenigd, heeft de gemeente Leiden nog maar eens het pamflet toege stuurd waarin alle argumenten tegen de nieuwe weg zijn ver vat. Het betreft een kopie van het stuk dat in maart '89 al werd rondgestuurd. Nieuwkomer in dit regionale koor is de werkgroep 'Sneltram voor Rijksweg' waarin onder meer het voormalige Leidse PPR-raadslid Frits van Oosten een belangrijke rol speelt. Zelfs hij heeft in de loop der jaren geen nieuwe argumenten kun nen verzamelen. Hij beperkt zich tot de waarschuwing dat de geloofwaardigheid en de be trouwbaarheid van het Leidse gemeentebestuur met deze om mezwaai niet groter wordt. Daar lijkt men zich binnen Lei den tot nu toe echter weinig zorgen over te maken. leiden Het stallen van fietsen bij het Leidse station was en is een probleem. Her en der op het Stationsplein werden voorheen rijwielen neergekwakt, tot ergernis van de Nederlandse Spoorwegen en de gemeente Leiden. Nu de NS bezig zijn met het slopen van de oude sta tionshal en de gemeente kabels en rioleringen aan het verleggen is, zoeken treinreizigers die met de fiets komen andere plekken om hun karretje kwijt te kunnen. De Schipholweg blijkt een geliefd alternatief. Tientallen fietsen worden nu langs het voetpad tegen en zelfs bo- in het hek geparkeerd. Vermoedelijk tot ergernis van voetgangers, die amper ruimte over hebben om te passeren. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De auto van de 78-jarige automobilist is tegen de gevel komen. De fiets tussen auto en muur is overigens niet v, buurtbewoner gestald. gelijk een black-out heeft ge had. Volgens buurtbewoonster me vrouw J. Holswilder is het onge i een huis aan de Ten Katestraat tot stilstand ge- een van de slachtoffers, maar was er door een FOTO HIELCO KUIPERS val uiteindelijk nog redelijk kinderen langs. Je moet er niet goed afgelopen. „Kort voor de aan denken dat die auto even klap ging de speeltuin hier in de eerder de stoep op was gere- straat uit en liep er een groepje den". PRIJSVRAAG Wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening maakt op dinsdag 7 december de winnaars bekend van de Archi tectuurprijsvraag. De prijsuitreiking heeft om 16.00 uur plaats in de hal van het stadhuis. Op 1 juli 1993 schreef de Kring Rijnland de Bond van Nederlandse architecten een prijsvraag u' genheid van de Dag van de Architectuur. Dat gebeurde werking met de gemeente Leiden, die de prijsvraag sponsort. Het was de bedoeling architecten de gelegenheid te bieden ontwerpen in te dienen voor een bouwproject aan het korte Vliet-kanaal achter de Cesar Franckstraat in Leiden. Op dit moment staat daar een school. Maar de gemeente wil er gestapelde woningbouw. Met de inzendingen wordt een expositie ingericht in het stadhuis. Die is tot eind december te bezichtigen. door: Gert Visser Oude discussie over rijksweg 11 laait weer op

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11