Leiden Opknappen Stadhuisplein loopt nodige vertraging op 'U kunt beter uit elkaar gaan' Ambtenaar moet ontvangst relatiegeschenken opgeven Brug 413 bij Vink open VS geven spelletjes weg vanwege overlast Lezing over het Leids Prijs voor gemeente Leidse hoogleraar wil Duitse zender terug op stadskabei BOUWPLANNEN? _IIJDAG 3 DECEMBER 1993 9 ef cert visser, 071-356430, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Kermis >t DeKoninginnedag- I Z kermis in Leider dorp wordt, tot ergernis van omwonenden, in 1994 weer op de Laan van Ouderzorg gehouden. Buurtbus Het voortbestaan I 3 van de buurtbus die vrijwel dagelijk tussen Alkemade en de Bollen streek rijdt, lijkt verzekerd. Nabestaanden verdacht van fraude Nabestaanden van een in januari 1992 overleden Leide- laar worden verdacht van fraude. Zij zouden hebben verzuimd de instanties in te lichten over de dood van het familielid. De edrijfsvereniging is daardoor tot maart van dit jaar doorgegaan net het storten van de uitkering op de niet opgezegde giroreke ning van de Leidenaar. Het gaat om een bedrag van 34.000 gul len. De nabestaanden hebben regelmatig geld opgenomen. 'llu an bedreigt krantenbezorgster ™eiden Een 16-jarige Leidse krantenbezorgster is gisterochtend tagedreigd door een onbekende man van ongeveer 25 jaar met ^len mes. Het meisje was bezig met haar werk in de studenten aan de Rijn- en Schiekade toen ze plotseling van achteren vastgegrepen door de man. Hij hield een hand op haar |nond en duwde het mes tegen haar rug aan. Het meisje wist fcïch toch los te wurmen en zette het op een gillen. De man met net mes sloeg daarna op de vlucht. k Vrouw ligt twee dagen naast bed {.eiden Een 80-jarige Leidse vrouw aan de J. Haydnlaan heeft \an dinsdagavond tot donderdagmiddag naast haar opklapbed- bed gelegen. Ze is door nog onbekende oorzaak bij het naar bed gaan ten val gekomen. Ze kon niet meer opstaan. Buren hebben _He politie ingeschakeld. Die moest enkele deuren openbreken alvorens de vrouw uit haar benarde positie bevrijd kon worden, pe Leidse is naar het ziekenhuis overgebracht voor nader onder- koek. Man tuigt Leidenaars af leiden Een 43-jarige bewoner van de Hooglandse Kerkgracht heeft vanochtend om half vier twee Leidenaars van 20 en 21 jaar afgetuigd. De man verkeerde in de veronderstelling dat het duo (grand wilde stichten. De twee hebben echter verklaard dat ze het brandje in de straat juist wilden blussen. Volgens getuigen spraken de twee mannen de waarheid. De een heeft verwondin gen in zijn gezicht, de ander mist een voortand. Goudse verkrachter in Leiden actief leiden De 38-jarige Boskoper die 17 december moet voorko men in Rotterdam wegens twee verkrachtingen in Gouda, wordt :ervan verdacht dat hij zich ook in Leiden aan vrouwen heeft ver grepen. Het gaat om vier verkrachtingen/aanrandingen, ge pleegd in de periode eind 1990, begin 19§1. Een oud-collega maakte de Leidse politie er op attent dat er veel overeenkomsten £aten in de Goudse en Leidse zakert. De Boskoper heeft inmid dels de twee Goudse en een van de vier Leidse verkrachtingen [bekend. het verlengde van het Maria Montessoripad richting spoor wegstation De Vink. De ope ningshandeling wordt om 15.25 uur verricht. Daarna wordt een receptie gehouden in de Anne Frankschool aan de Zr. Mey- boomstraat 2. De brug zal op 15 december ook de definitieve naam krijgen. Wethouder Tj. van Rij van ruim telijke ordening opent op woensdag 15 december brug 413 over de Dobbewatering in Stevenshof nabij station De Vink. Hij wordt daarbij gehol pen door leerlingen van de An ne Frankschool. De brug ligt in Pleidooi voor ouderenwoningen een ziekenhuis, nog verder zal toenemen. Het karakter van een rustige woonbuurt zou daar door verloren kunnen gaan. De Straatvereniging Mariën- poelstraat neemt een genuan ceerder standpunt in. De ver eniging heeft er begrip voor dat de gemeente wil bouwen in be staande wijken, gezien de wo ningnood. Omdat veel ouderen in de wijken rond de Rijnsbur- gerweg in huizen wonen die voor hen te groot zijn geworden en er geen mogelijkheden zijn om in de eigen buurt kleiner te gaan wonen, stelt de vereniging dat er twee vliegen in een klap kunnen worden geslagen. De gemeente kan bouwen en te vens iets doen aan de sterke be hoefte aan ouderenwoningen. Daarmee wordt dan tevens de doorstroming bevorderd, zodat er grotere bestaande huizen be schikbaar komen. De Straatvereniging Mariën- poelstraat wil dat er ouderen woningen worden gebouwd op de hoek van de Kagerstraat en de Eijmerspoelstraat. Dit omdat er veel behoefte aan bestaat en omdat er in het Houtkwartier en de omliggende wijken, de Raadsherenbuurt en de Mariën- poelstraat, al veel ouderen wo nen. Tegen het ontwerp-bestem- mingsplan Houtkwartier zijn veel bezwaren ingediend, die vooral gericht zijn tegen gesta pelde woningbouw op het ter rein op de hoek van de Kager straat en de Eijmerspoelstraat. De bezwaarmakers hebben er problemen mee dat er relatief veel woningen bijkomen in de wijk, waardoor de verkeersdruk te, die al groot is vanwege de aanwezigheid van scholen en )e treinreizigers die via Leiden kizen ondervinden overlast janwege de ingrijpende bouw werkzaamheden rond het loofdstation. NS onderkennen. en willen op maandag 6 de- :ember voor Sinterklaas spelen, let personeel zal op die dag ussen 7.00 en 15.00 uur zak- -,pelletjes uitdelen aan de reizi gers. Het gaat om spelletjes waarbij leiden* een knikkertje op de juiste ma nier door een doolhof moet worden geleid. Toepasselijk, omdat het station door de ver bouwing soms ook wel wat op een doolhof lijkt. Vooral de rei zigers naar en vanaf Alphen aan den Rijn moeten ver omlopen, nu de toegang aan de stadszijde is versmald door de sloopwerk zaamheden. Begin 1994 zal de looproute weer gewijzigd wor den, zodat het andere deel van de hal kan worden gesloopt. De opknapbeurt van het stadhuisplein heeft de nodige vertraging opgelopen. De werkgroep stadhuisplein, die beloofd had nog dit jaar met een ontwerp te zullen ko men, zal niet eerder dan in de loop van het volgend jaar een definitief plan op tafel leggen. Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) wil bij de werkgroep aan dringen op meer spoed. deze dan ook voor het publiek toegankelijk is. Probleem is dat op de bene denverdieping van het stadhuis afdelingen zijn gehuisvest waar voor niet op stel en sprong een andere ruimte beschikbaar is. De bedoeling is om de drukkerij van de gemeente, die hier de meeste plaats inneemt, naar het leiden* gert visser De vertraging is ontstaan omdat de werkgroep (bestaande uit ambtenaren van de gemeente) de benedenverdieping van het stadhuis bij het plein wil betrek ken. Mogelijk wordt er zelfs een doorgang gemaakt naar de bin nentuin van het stadhuis zodat stadsbouwhuis te verhuizen. Volgens Van Rij is het voor de levendigheid van het plein noodzakelijk dat er een goed terras komt. Dat kan alleen wanneer er op de begane grond van het stadhuis een 'balie' komt van waaruit eten en dran ken worden verstrekt. Daarbij is het volgens de wethouder abso lute noodzaak dat er openbare toiletten komen. Nu maken be zoekers gebruik van de wc in het stadhuis. De ondergrondse toiletten op de Vismarkt zijn al jaren gesloten. De gemeente vindt dat het plein meer en beter gebruikt moet worden. Er moet niet al leen een aardig terras komen maar het dient ook aantrekkelij ker te worden gemaakt voor het houden van manifestaties en concerten. Daarvoor is het vol gens Van Rij noodzakelijk dat de marktkramen, die nu op woensdag en zaterdag op het plein staan, een andere plaats krijgen. Voorlopig is overigens ook nog geen geld beschikbaar voor het opknappen van het plein. Van Rij richt zijn aandacht eerst op het verwezenlijken van een plein op de Beestenmarkt. Pas daarna komt het stadhuisplein aan de beurt. Leiden is een van de drie prijs winnaars van de wedstrijd van de stichting Q waarbij middel grote gemeenten streden om de beste kwaliteit van huizen in nieuwbouwwijken. Voor Leiden werd de Stevenshof beoordeeld. De jury stelde vast dat de kwali teit van de wijk van zeer redelijk niveau is terwijl de prijzen van nieuwbouwhuizen relatief laag zijn. Samen met Leiden won nen ook Ede en Maastricht een prijs. Behalve de eer houden de gemeenten er overigens niet veel aan over. De prijswinnaars kregen een beker voor de prij- zenkast. De stichting Q is opge richt door de middelgrote ge meenten en heeft tot doel de kwaliteit van de volkshuisves ting te verbeteren. De rol die dialecten, en vooral het Leids, hebben gespeeld in de totstandko ming van de Nederlandse Standaardtaal is het onder werp van een lezing die prof.dr. P. van Sterkenburg dinsdag 7 december houdt in de Lakenhal. Sterkenburg is, behalve voorzitter van de 3 Octo ber-Vereeniging, hoogleraar i Nederlandse taal- en letter- kunde aan de Leidse uni- versiteit en directeur van het instituut voor Neder- i landse lexicologie, dat het Groot Woordenboek der i Nederlandse Taal voorbe- reidt. De lezing in de La- j kenhal, georganiseerd door de stichting Oud Lelden, begint om kwart over acht. leiden hans koenekoop De Duitse zender WDR3 kan zeker bijdragen aan een positiever beeld van Nederlandse jon geren over Duitsers. Daarom moet deze zender weer terug op de Leidse stadskabel. Dat vindt prof. M. du Bois-Reymond, hoogleraar jonge- renstudies en jeugdbeleid aan de Rijksuniversi teit Leiden. Sinds oktober beschikt Leiden over dertig te levisiezenders, maar WDR3 zit daar niet bij. De Nederland drie onder de Duitse zenders is ver drongen door RTL 5. ,,Ik vind dat ontzettend jammer. Leiden is een universiteitsstad waar veel intellectuelen wonen. Voor deze inwoners is een zender weggevallen die kwaliteitspro gramma's met een culturele en politieke lading biedt." En juist dat soort programma's is in de ogen van de hoogleraar belangrijk voor de beeldvor ming over onze oosterburen. ,,Ik herinner aan dat alarmerende rapport van Clingendael. Waarin naar voren kwam dat Nederlandse jon geren heel negatief denken over Duitsers. Een zender als WDR3 kan een belangrijke rol spelen in de verandering van dat beeld. En dat moet ook vind ik. Beschouw het ook vanuit de Eu ropese eenwording. We moeten een hechte band krijgen met Duitsland." Du Bois-Reymond heeft de gemeenteraad van Leiden een brief geschreven waarin ze de terugkeer van WDR3 bepleit, ook omdat de Leidse stadskabei al vol zit met massaprogram ma's die steeds meer op elkaar gaan lijken en profilerende programma's het steeds moeilijker krijgen." Ambtenaar F. Vervest van de Stadkabel geeft de Leidse hoogleraar alvast enige hoop, ook al bepaalt de gemeenteraad uiteindelijk welke zenders er op de kabel bijkomen. „Maar er zit genoeg ruimte op de kabel. Technisch is het mogelijk om de kabel uit te breiden tot 50 zen ders. Of dat gebeurt, weet ik niet. Dat hangt af van wat de nieuwe eigenaar wil." Die nieuwe eigenaar is de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), die voor ongveer 25 miljoen gulden de stadkabel gaat overnemen van de ge meente. Gemeente hamert op normbesef ü*- J ccc^. Modeshow van kleding voor ambtenaren' leiden» gert visser „Doorgaans worden er hier op het stadsbouwhuis niet zoveel grappen uitgehaald", zegt een ambtenaar op het stadsbouw huis. Het idee van PvdA-raads- lid Auke de Vries om buiten ambtenaren voortaan een uni form aan te laten trekken, heeft onder ambtenaren echter tot grote hilariteit geleid. Dezer dagen circuleert een briefje op het stadsbouwhuis waarin de ambtenaren wordt aangezegd zich voor te bereiden op hun nieuwe dienstkleding. „U wordt verzocht nu reeds te plannen dat u in de eerste week van januari '94 bij Peek en Cloppenburg wordt verwacht voor het opnemen van de ma ten", laat de afdeling Public Re lations van de Concernstaf we ten. Maar dat is nog niet alles. De mededeling vervolgt: „Tijdens de dienstbrede jaarafsluiting op 23 december zal er een kleine modeshow worden gegegeven om u met het door ons gekozen uniform kennis te laten ma ken." Was getekend Piet van der Werf. Vanzelfsprekend een naam die in het bestand van Leidse ambtenaren niet voor komt. De ware identiteit van de schrijver is niet bekend. Het is overigens niet de eerste actie waarmee de aanpak van criminelen die Auke de Vries voorstelt, belachelijk wordt ge maakt. Zijn idee om foto's van wetsovertreders in de gemeen telijke Stadskrant af te drukken, inspireerde de redactie van dit blad tot het plaatsen van een portret van mevrouw Maria Ca- tharina van der Linden-Swa- nenburg, beter bekend als Goeie Mie. Met het verzoek om tips die kunnen leiden tot haar aanhouding. Overigens is dit ideetje van genoemd raadslid inmiddels ge sneuveld. leiden. gert visser Rechter wijst bemiddelaars conflicten Lakenhoeve aan j-eiden/den haag erna straatsma vervolg voorpagina {Het aanwijzen van bemiddelaars in het sle- jpende conflict tussen de huurders van De Lakenhoeve en eigenaar T. Laken be- ischouwt rechter J.W. Westenberg als de op leen na beste oplossing: „Want de beste op- Bossing is dat u definitief uit elkaar gaat." Dat zou kunnen door verkoop van het re creatiepark aan de Vlietweg aan de huur- pers. Zij willen dat wel, maar Laken niet peer. Beide partijen hebben begin dit jaar [geprobeerd te onderhandelen over de Loop/verkoop, maar gesprekken liepen stuk op de hoogte van prijs voor het stuk land [waarop de ruim 90 vakantiehuisjes staan. Pe huurders wilden 1,7 miljoen betalen, de [eigenaar vroeg 7 miljoen. „Beide taxaties lij- |ken me niet reëel", zei Westenberg gisteren. De bemiddelaars zullen opnieuw taxeren. Huurders en eigenaar liggen al jaren met [elkaar overhoop. Ook C. Laken, die achter het bungalowpark een tuinderij heeft, leeft op gespannen voet met zijn broer en eige naar T. Laken. De rechtszaak van gisteren trok grote be langstelling. Drie advocaten vertegenwoor digden de verschillende partijen (T. Laken, C. Laken, huurders). De-rechtszaal was vol ledig gevuld met ruim 50 huurders op de publieke tribune. De rechter kreeg huurders en eigenaar, na enig tegensputteren en een urenlange uiteenzetting van de onderlinge problemen, zover dat ze akkoord gingen met een schrif telijke overeenkomst. Die overeenkomst verplicht de eigenaar en zijn huurders zich te houden aan de uitspraken van nog nader aan te wijzen deskundigen. Westenberg: Jk weet dat u weinig illusies heeft, maar u moet het blijven proberen, anders komt u er nooit. Zo is het ook met de beklimming van de Mount Everest gegaan." Het bereikte akkoord is volgens Westen berg 'onverenigbaar' met de collectieve huuropzegging die alle huurders op het bungalowpark enige tijd geleden hebben ontvangen. De kans bestaat immers dat de onpartijdige deskundigen tot de slotsom komen dat huurders en eigenaar een forse hoeveelheid geld moeten steken in de ver betering van riolering en elektriciteitsnet. Uit onderzoek is gebleken dat beide voor zieningen niet goed werken. Werken huurders en eigenaar niet mee aan deze nieuwe bemiddelingspoging dan worden de conflicten alsnog door de rech ter behandeld. Westenberg: „Wie terug krabbelt wordt gestraft met dwangsom men." De nieuwe toegangsweg naar het park, die gisteren ook ter discussie stond, moeten de huurders van Westenberg blijven gebrui ken tot de gemeente haar mening heeft ge geven over deze kwestie. De nieuwe toe gangsweg, die een doorn in het oog is van de huurders en C. Laken, ligt op gemeente grond. De gemeentesecretaris krijgt van bedrijven geregeld kaartjes voor het theater aangeboden. En op sommige afdelingen op het stadsbouwhuis is het niet ongebruikelijk dat ambtenaren uit eten gaan met ondernemers die opdrachten van de gemeen te uitvoeren. De gemeente Lei den is nu echter van plan dui delijke regels te maken voor het in ontvangst nemen van relatie geschenken en het op kosten van het bedrijfsleven deelne men aan allerhande festivitei ten. Volgens gemeentesecretaris K. de Vries is deze actie mede ingegeven door discussies over het normbesef bij de overheid, naar aanleiding van recente in cidenten in bijvoorbeeld Leider dorp en Gulpen. De Vries Heeft overigens niet de indruk dat er bij de gemeente Leiden onjuist wordt gehandeld. Wel is het een feit dat alle afdelingen eigen re gels hanteren over wat wel kan en niet mag. Voorlopig wordt onderzocht welke regels binnen de gemeente gelden. In afwach ting van nieuwe regels hebben ambtenaren de opdracht gekre gen alles wat zij van relaties ontvangen of krijgen aangebo den op te geven. De Vries heeft zelf de nodige ervaring met 'relatiegeschen ken'. „Ik ben al drie keer uitge nodigd voor het bijwonen van de voorstelling van de Phantom of the Opera. Nee, daar ga ik be wust niet öp in. Daarnaast word ik regelmatig gevraagd om er gens een inleiding te houden. Daar staat soms een forse ver goeding tegenover. Dat gaat al lemaal in de gemeentekas." Nutteloos T. van Rij, als wethouder volks huisvesting een voor onderne mers interessant bestuurder, zegt maar weinig relatiege schenken te krijgen. Hij vindt de gebruikelijke presentjes nogal nutteloos en tracht zich verre te houden van de gestes die on dernemers voor hem in petto hebben. „Men weet van mij dat ik niet gesteld ben op etentjes. Wanneer er een eerste paal wordt geslagen, heb ik liever dat men geld geeft voor een of an der project in de stad dan dat ik weer een vulpen met inscriptie krijg die ik nooit gebruik." Zo werd bij het slaan van de eerste paal voor een bouwplan aan de Hooigracht een fiks geldbedrag uitgereikt aan het anti-discriminatiemeldpunt. Zowel De Vries als Van Rij heeft er geen problemen mee als er eens een keer een fles wijn of een boekenbon aan ambtenaren of bestuurders wordt overhandigd. De Vries: „Het idee dat je als ambtenaar helemaal nooit iets mag accep teren is in al zijn simpelheid wel charmant en makkelijk hanteer baar. Maar of dat goed is voor de relaties"? Van Rij: „Zo lang het in de openbaarheid gebeurt, is het niet zo'n probleem. Openheid is het beste controle middel." Ambtenaren die, om de regels te ontduiken, hun kerstpakket ten zonder het te melden thuis laten bezorgen, hoeven dan ook niet te rekenen op clementie van de wethouder: „Waar zo veel mensen werken, komt de waarheid altijd aan het licht. Ik stel me voor dat dan een ge sprek volgt of bij herhaling schorsing. De meldingsplicht is dan wel een bescheiden stap maar het is geen fake. Ie moet niet met je laten sollen." OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certilicut. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MJBI ACO S93 TbVbU Fabriek en showroom De Lasso 60, Roetofarendsveen, lei 01713-15361 leiefax 01713-15202 deceuninck E

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9