Simons geeft extra geld voor methadon Rechtstreeks kopen bij Sola I Betonnen woonark heeft in Amsterdam zijn tijd gehad Binnenland IJzig Paard van Marken Reclame voor rookwaar mag NS lijden miljoenenverlies door 'krassiti' op ruiten treinstellen 179,- H"bon" 1265- 6—''362-\ 'Griepprik heeft nog zin ondanks vroege griepgolf 'Bonte Piet' valt goed bij Sintpubliek Amsterdam }IJDAG 3 DECEMBER 1993 5 n Nederlands Persbur schappelijke Persdiens Ontvoerd Turks meisje terecht 0%jn haag Het 17-jarige Turkse meisje dat deze week in Den -laag met een auto werd ontvoerd, is teruggevonden in een wo- ïing in Duitsland. Het meisje is ongedeerd. Er is niemand aan gehouden. De politie denkt dat het meisje werd ontvoerd voor ;en huwelijk. Er zijn aanwijzingen dat een Turkse man met haar ivilde trouwen om een legale verblijfsstatus te krijgen. "\tudie borstvergroting met siliconen jen haag Er komt een onderzoek naar de relatie tussen borst vergrotingen met siliconen en schadelijke effecten die dat kan ïebben op de gezondheid van de vrouw. Staatssecretaris Si- IMi nons (volksgezondheid) wil zo'n onderzoek financieel steunen, ^i^o blijkt uit zijn antwoord op kamervragen van GroenLinks. De ifgelopen jaren hebben ongeveer 25.000 Nederlandse vrouwen pun borsten met siliconen laten vergroten. In dertien gevallen is melding gemaakt van negatieve bij-effecten zoals misvorming de borst, spierwijkingen of auto-immuun verschijnselen. ■Black Decker bladruimer gevaarlijk ^&TTm irup Black Decker raadt kopers van de bladruimers van n -jiet type GW 150 aan het apparaat in te leveren ter - overigens gratis - reparatie. De bladruimer kan namelijk onder stroom ko- men te staan. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. De bladruimer is bedoeld om bladeren weg te blazen of op te zui gen. Als er te veel vocht mee wordt gezogen, kan er kortsluiting ontstaan. In Nederland zijn er ongeveer 2000 van verkocht. Drie jaar cel en boete voor neparts utrecht De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een 40-jarige man uit Hoogland veroordeeld tot driejaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 gulden wegens onder meer het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en wegens seksueel misbruik. Tegen de man was twee jaar cel geëist waarvan zes maanden voorwaardelijk, en een geldboete van 5.000 gulden. De man noemde zich arts en psychiater, hoewel hij nooit een medische studie heeft gevolgd. Hij was achtereenvolgens actief in Amers foort en Hoogland. MARKEN De dooi is ingetreden en het ijs kruit. De vuurtoren 'Het paard van Marken' vormt nog een fraai winters tafereeltje met de samenklonterende ijsschotsen. foto anp cor mulder Vooral problemen in Friesland en Limburg en haag gpd !DA en WD, een meerderheid van de Tweede lamer, zijn tegen de invoering van een reclam- verbod voor tabaksproducenten. Nu de industrie ichzelf op papier aanzienlijke beperkingen heeft pgelegd, moet eerst worden afgewacht of zij zich aar ook aan houdt. Blijkt binnen twee jaar dat de ibrikanten dat niet doen, dan volgt onmiddellijk en reclameverbod. Staatssecretaris Simons /olksgezondheid) was het met deze lijn "eens. VdA, D66 en GPV wilden nu al een verbod. De producenten hebben de overheid toegezegd een reclame voor hun tabaksmerken meer te laken op abri's (bus- en tramhaltes) en bij zie- enhuizen. Het uitdelen van sigaretten, recht- _treeks of via bonnen in advertenties mag ook riet meer. Bovendien heeft de industrie het kabi- iet beloofd haar gezamenlijke reclame-uitgaven p het peil van 1990 te bevriezen. Officiële bedra- en willen de ondernemers niet noemen, maar olgens D66-woordvoerster Groenman gaat het im een budget van 200 miljoen gulden. Vanaf 1996 zal ook bioscoopreclame taboe zijn. Dat zullen de bioscoopexploitanten in hun porte monnee merken, want een kwart van de huidige reclame op het witte doek bestaat uit spotjes voor sigaretten en shag. Maar de nieuwe code die de producenten onderling hebben afgesproken, biedt altijd mogelijkheden voor alternatieve ma nieren van reclame maken. Bijvoorbeeld in de bioscoop zelf in plaats van op het filmdoek. Simons liet er geen twijfel over bestaan dat het bewandelen van sluipwegen wordt opgevat als af wijking van de gemaakte afspraken. „Er moet niet alleen naar de letter maar ook in de geest van de gedragscode worden gehandeld", aldus de staats secretaris. De code geldt voor vijfjaar. Ook imagoreclame het roken van sigaretten dat als stoer wordt voorgesteld moet beperkt worden, ook op de circuits van Zandvoort en As sen. Het CDA wilde dat met de industrie bekeken wordt, hoe bij voorbeeld de TT van Assen in stand gehouden kan worden. Zonder de sponsoring van de tabaksproducenten zou zo'n evenement niet meer georganiseerd kunnen worden, vreesde het kamerlid Esselink. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft 1,5 miljoen gulden extra uitgetrokken om problemen bij de verstrekking van methadon aan verslaafden in bepaalde regio's op te lossen. Het gaat dan onder meer om Fries land en Limburg. den haag gpdgebruikers is laag. Dat geldt ook voor het aantal van hen dat Volgens Simons werkt het ver- AIDS heeft. Via methadon is strekken van methadon prima, veelal ook een goede begelei- Het is een onmisbaar instru- ding van de betrokken verslaaf- ment in de hulp aan verslaafden de mogelijk, en van groot belang in de ge- Via consultatiebureaus voor zondheidszorg. Verloedering alcohol en drugs (CAD), ge- van verslaafden wordt voorko- meentelijke gezondheidsdien- men. De criminaliteit onder de sten, huisartsen, centra en po liklinieken wordt tussen 7000 en 8000 keer per dag methadon verstrekt aan verslaafden. Dat wordt grotendeels betaald via de tijdelijke financieringsrege ling verslaafdenzorg (TFV)- De middelen daarvoor zijn over 23 regio's verdeeld. Volgens Simons is in sommi ge regio's niet genoeg geld voor methadon. Dat komt door een toename van gebruikers, maar ook door de manier van ver strekken. Op plaatsen waar veel verslaafden methadon krijgen, kan dat gebeuren via een auto maat. Dan kost elke verstrek king vijftig cent. Moet het via de apotheker gebeuren, bijvoor beeld in dunbevolkte gebieden, dan liggen de kosten op 12 gul den per verstrekking. In Friesland is het geld op. Gevraagd is aan de huisartsen om methadon te gaan uitdelen. In Limburg is een wachtlijst in gevoerd wegens geldgebrek. Met de 1,5 miljoen wil Simons daar op korte termijn iets aan doen. Man vermoordde studente om plek over te nemen groningen karin zwaan De 24-jarige Groninger die in juli een 22-jarige studente ver moorde, deed dat omdat hij haar als student-assistent wilde opvolgen. Hij was vastgelopen in zijn studie. Door middel van een assistentschap hoopte hij meer studietijd te krijgen. Giste ren eiste de officier van justitie tegen hem vijftien jaar cel plus TBS met dwangverpleging. De man was op de wachtlijst geplaatst voor een assistent schap en koos vervolgens de jonge vrouw uit de drie student assistenten die hij persoonlijk kende als de persoon die plaats moest maken voor hem. In de nacht van 9 juli van dit jaar bracht hij haar door ver- wurging en messteken om het leven. Nadat de man zijn slacht offer had uitgekozen, zocht hij haar eenmaal op. Dezelfde week kocht hij twee messen. De fatale avond fietste hij naar haar flat, wachtte ongeveer een uur totdat haar bezoek vertrok en belde haar even later uit bed. Met een smoesje kwam hij bin nen. Daar wurgde hij de vrouw. Toen ze niet meer ademde heeft hij haar nog vele messte ken toegediend. Ter voorko ming van vingerafdrukken had hij handschoenen aan. De tweelingzus van het slachtoffer vond haar de volgende dag. Via een uitgebreid onderzoek in de familie en kennissenkring van de studente kwam de poli tie op het spoor van de student. Hij viel op door zijn merkwaar dige gedrag, waarna de politie een tweede gesprek met hem voerde. Toen bekende hij de da der te zijn. „Hij heeft op bijna wiskundige wijze een plan op gebouwd en daar uitvoering aan gegeven", motiveerde de officier de lange vrijheidstraf. Een terbeschikkingstelling is volgens de officier ook nodig omdat volgens het Pieter Baan Centrum (PBC) een kans op herhaling bestaat. Volgens het PBC heeft de man emotionele bindingsproblemen. De oorsprong daarvan ligt volgens het PBC in zijn opvoe ding. Hij heeft niet geleerd zich te uiten. Hoewel hij wekelijks naar zijn moeder in Friesland ging, werd er nooit inhoudelijk over iets gepraat. Zijn frustratie hierover zou hij hebben afgereageerd op het slachtoffer. >en haag gpd 9e Nederlandse Spoorwegen ijden jaarlijks een schade van niljoenen guldens, doordat steeds vaker ruiten van de trein- itellen en stationsgebouwen net scherpe voorwerpen wor pen bekrast. De daders van de- 3 'krassiti' zijn moeilijker op te poren dan de makers van graf- iti. j Het gekras in de ruiten van peinstellen levert vooral een _e schadepost op, doordat de feele treinruit in de NS-\yerk- plaats moet worden vervangen pin de boodschap of tekening te Verwijderen. Per raam komt dat 1 snel op duizend gulden. „Al leen als het om aanstootgeven de krassiti gaat, met racistische of fascistische leuzen en symbo len laten we de ruit direct ver vangen", aldus NS-woordvoer- der Witteman. In de overige ge vallen wachten de spoorwegen het groot onderhoud af. In tegenstelling tot de kras sers worden jaarlijks wel veel graffiti-tekenaars betrapt. ,,In 1991 heeft ons vandalismeteam ruim negenhonderd graffiteurs gepakt. Vorig jaar waren het er zelfs meer dan twaalfhonderd. Zodra we merken dat in een be paalde streek de graffiti op bloeit, gaan we er op af. We leg gen vervolgens de rekening van de schoonmaakkosten bij de daders. Voor graffiti, waarvan alle afbeeldingen in een lande lijk computerarchief zitten, be staat een eenheidstarief per vierkante meter. Sommigen moesten tienduizend gulden of zelfs meer vergoeden". Hoe het nieuwe krassen in de ramen effectief kan worden be streden weet Witteman niet. „We hebben er nog geen ant woord op. Wel kregen we laatst een aardige tip om te voorko men dat we een ruit met inge krast hakenkruis meteen moe ten vervangen: er gewoon nog wat lijntjes bij zetten. Het raam ziet er dan nog wel lelijk uit, maar is toch niet meer zo aan stootgevend." Messcherpe prijzen door I directe fabrieksverkoop De mooiste bestekken, pannensets, huishoudelijke artikelen, topkwaliteit kristal en porselein koopt u rechtstreeks bij de Sola Fabriek voor ongekend lage prijzen Kortingen tot meer dan 50% op de vergelijkbare winkelwaarde zijn geen uitzonde ring. Bezoek onze showroom/koopjeshal in Zeist en profiteer van deze unieke dlrekte fabrieksverkoop SOLA FABRIEK Tift van Reenenweg 155 Zeist III sola 4 dellge kookset 2, 3 en 4 Itr. steelpan met deksel 1,5 Itr. grepen: zwart kunststof normaal 202,- nu Komplete cassettes voor ongekend lage prijzen! Er Is al een 6 pers. 28 dellge cassette voor: (model Europa) ^9 jFw Model Haagsen tofje zwaar verzilverd 6 pers. 40 dellg vergelijkbare winkelwaarde 2530,- Nieuwe kollektle serviezen Nu nog meer keusl Bijvoor beeld het hier afgebeelde model "Monte video'. 6 pers. 22 dig. eetservies Fabrieksprijs Openingstijden ma t/m vrij. van 9.00-17 00 uur, Iedere zaterdag van 10.00-16.00 uur Voor alle Inlichtingen, routebeschrijving of uitgebreide Sola dokumentatle kunt u bellen A, 03404-2336^oMe bon Insturen^ Fabrieksprijs %9\9.^mg j utrecht anp Het is voor mensen die tot een risicogroep behoren, zoals ouderen, hartpatiënten en diabetici, verstandig om alsnog een griepprik ie gaan halen als ze dat nog niet hebben gedaan. Volgens de Neder landse Influenza Stichting duurt het weliswaar bijna twee weken voordat de prik echt bescherming biedt, maar is het desondanks nog wel zinvol omdat er na deze eerste golf nog meer griepgolven worden verwacht. De griepgolf lijkt zich sterk uit te breiden. Het aantal griepgeval len is deze maand sterk gestegen; vorige week werden per 10.000 Nederlanders al 20 grieppatiënten geregistreerd. amsterdam .anp De introductie van de 'Bonte Piet', de veelkleurige variant op Zwarte Piet, is onder Amster dammers goed gevallen. Bij de 55-ste intocht van Sinterklaas in de hoofdstad, op zaterdag 20 november, werd de Goedheilig man naast 200 traditionele Zwarte Pieten geassisteerd door dertig groen-rode en geel-blau- we Bonte Pieten. De stichting Regionale Sa menwerking Overheid en Be drijfsleven (RSOB) peilde de waardering voor dit nieuwe fe nomeen. Een meerderheid van de ondervraagden achtte de Bonte Pieten een aanwinst. Eer der rapporteerde de RSOB dat Sinterklaas populair is bij Suri naamse en Antilliaanse Neder landers, maar dat deze groepen ook ambivalente gevoelens koesteren ten aanzien van de fi guur Zwarte Piet. Op advies van de stichting liet het organisatie comité de dertig bontbeschil derde knechten meelopen. De Bonte Piet viel bij 52 pro cent van alle 300 ondervraag den in goede aarde, terwijl 37 procent het idee niet aansprak. De rest (11 procent) stond er neutraal tegenover. Volgens de RSOB werd het gebaar door tweederde van de Surinaamse en Antilliaanse Amsterdammers op prijs gesteld. Twaalf procent vond het geen goed idee, een vijfde had geen mening, Van de autochtone Nederlan ders sprak 49 procent zijn waar dering uit, tegen 41 procent die het maar niks vond. Vooral twintigers behoren tot die laatste groep. De meeste oude ren zijn positief. Wethouder De Grave: 'Op het water mag alles, op de wal niets Sinds wethouder Frank de Grave is benoemd tot „integraal waterbeheerder" van de stad, heeft de omvangrijke Amsterdamse woonbootpopulatie het zweet in de handen. De Grave herschreef de Algemene Plaatselijke Verordening en liet er geen gras over groeiem „Overdreven geregel zonder gevoel voor historie", vindt de belangen organisatie 't Waterig Amsterdams Front. „Waar de belangen botsen moet je als overheid ingrij pen", vindt De Grave. De betonnen woonark moet weg uit de stad, vindt hij. Binnen enkele weken komt de wethouder met een nota, die het grachtenbeheer regelt en woonbootbewoners bindt aan gelijke regels en heffingen als de burgers op de wal. De nieuwe APV is aangevuld met strenge paragrafen over overlast op de gracht. Gisteren tilde De Grave persoonlijk het honderdste wrak uit het water. Hoeveel woonboten er zijn afgemeerd aan de Amsterdamse kaden, is bij de gemeente niet eens bekend. Men houdt het op 'ongeveer 2500.' v De Grave: „Op de grachten is vreselijk weinig ge- regeld. Dat is natuurlijk onderdeel van de char- jU me van het leven op het water, maar het mag niet uit de hand lopen. Ik ontvang signalen van burgers op de wal die zich eraan ergeren dat zij bij wijze van spreken 27 vergunningen nodig hebben om een muurtje neer te zetten, terwijl op het water alles mag." Tot dit voorjaar was er voor de Amsterdamse grachten amper sprake van beleid. De wethou der van verkeer ging over de aanlegsteigers van rondvaartboten, de wethouder van economische zaken over de aantallen boten en weer anderen over de bruggen, de sluizen en andere onderde- len. „Iedereen deed maar wat." Totdat De Grave I zich opwierp als waterbeheerder en meteen ter zake kwam. Behalve de papieren maatregelen in de nieuwe APV en de woonschepennota kreeg de gemeentelijke Sluis-, brug- en havengeld- Het zoveelste wrak wordt uit een van de Amsterdamse grachten gehesen. Ook betonnen woonarken heb ben daar hun langste tijd gehad. foto opd emiel van lint bouwvallige woonschepen te lijf. „Wanneer een vaartuig zijn drijfvermogen heeft verloren valt het onder de wrakkenwet", citeert nautisch inspecteur Brouwer stoïcijns de regels. Op de achtergrond trekt De Grave het tengere lichaam gekleed in glanzend witte over all en gele helm met zichtbaar plezier met een hydraulische grijper een gezonken roeiboot bo ven de waterspiegel van de Keizersgracht. Waar dienst meteen twee patrouilleboten waarmee 'handhavend' wordt opgetreden tegen 'biertoe risten' en ander overlastig varensvolk. In de drukke Brouwersgracht aan de kop van de Prinsen- Keizers- en Herengracht en het Singel hing De Grave spiegels in de bochten, waarna botsingen en files volgens hem zijn uitgebleven en „er uit die buurt geen klacht meer is ge hoord." Met een grijper ging de wethouder het in juni begon met twee halfgezonken opslag plaatsen van de Italiaanse kunstenaar en Water- looplein-koopman Roberto Posar is dit voorlopig de laatste, zegt De Grave. „Het ziet er weer rede lijk uit aan de grachten. We hebben het achter stallig onderhoud ingehaald Voor de vele opgemetselde betonnen arken die sinds de jaren zeventig zijn afgemeerd gaat een uitsterfbeleid gelden. Beton mag alleen wor den vervangen door een stalen boot van een klassiek type. Om de handel in ligplaatsen tegen te gaan voor een vergunning in het centrum wordt soms ondershands tienduizenden guldens betaald worden de vergunningen persoonsge bonden en drie jaar geldig. De Grave wil dat woonboten, net als huizen op de wal, gaan val len onder de schoonheids- of welstandcommis sie. De belangengroep 't Waterig Amsterdams Front maakte kennis met de wethouder via een foto waarop De Grave wijdbeens staande po seerde op de voorplecht van patrouilleboot De Watersnip in de gracht. Dat zette meteen al kwaad bloed en het is er niet beter op geworden, 't Waterig Front voorziet een elitair beleid en een onduldbare opheffing van ligplaatsen in. „De wethouder weet ook wel dat er geen stalen bo ten meer op de markt zijn", zegt woordvoerder Blaauw. „De gemeente gaat volstrekt willekeurig te werk. Amsterdam had twee zandbokken (een historisch schip). De ene is gekocht door het Maritiem Museum in Rotterdam, de andere is zojuist op last van de gemeente Amsterdam ge sloopt in het volle besef van de zeldzaamheid van dit boottype." Waar De Grave tientallen woonschepen van de IJ-lunnelpier en het Oostelijk Havengebied wil verslepen naar de bewaarhaven in de Weste lijke Havens, belooft 't Waterig Front fel verzet. „Er moeten juist meer woonboten komen. Tien tallen kilometer kade is vrij ruimte genoeg."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5