Geweld in Rwanda laait op Jeltsin verliest vrienden in Lenins geboorteplaats Feiten &Meningen Clochard-pers helpt daklozen aan warm bed en een maaltijd i Brinkman moet eens goed gaan nadenken USLAND VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 Burgeroorlog Burundi slaat over naar buurland Na het etnische geweld in het Middenafrikaanse Bu rundi van de afgelopen weken lijken de verhou dingen tussen Hutu's en Tutsi's ook in het buur land Rwanda verder te verslechteren. Bij aanval len van Hutu's, die in Rwanda 80 procent van de bevolking vormen, kwa men de afgelopen dagen zeker vijf Tutsi's om het leven en sloegen er 325 op de vlucht. RUHUHA JOHN B. KAYIGAMBA Drie maanden geleden werd een broos bestand gesloten tus sen de opstandelingen van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) en het regeringsleger. Met dit zogeheten Akkoord van Arusha de Tanzaniaanse stad waar de overeenkomst werd ge tekend leek een einde te zijn gekomen aan drie jaren burger oorlog. Maar de afgelopen twee weken zijn Tutsi's op tal van plaatsen weer het slachtoffer van geweld geworden. Een paar honderd gevluchte mannen, vrouwen en kinderen hebben een tijdelijk onderko men gevonden in de katholieke missiepost in Ruhuha, ten zui den van de Rwandese hoofd stad Kigali. Districtsbestuurder Djuma Firmin Gasana was ge tuige van de aanvallen van groepen gemaskerde mannen, die gewapend waren met mes sen, pijl en boog, speren en gra naten. ,,De bendes vermoord den in het dorp Nyakayaga 5 mensen, staken 7 huizen in brand en namen een groot deel van het vee mee", vertelt hij. Ook Tutsi's uit omliggende ge bieden sloegen op de vlucht voor het geweld en zitten voor lopig in Ruhuha. „De aanvallers zijn geen onbe kenden", vertelt een presbyteri aanse priester uit een van de getroffen Rwandese dorpen. ,,Het zijn dezelfden die ons in maart 1992 lastig vielen", zegt de geestelijke, wiens vrouw bij de laatste gewelddadigheden om het leven kwam. Bij aanval len op de Tutsi-gemeenschap in Rwanda kwamen vorig jaar vol gens mensenrechtenorganisa ties zeker 300 mensen om het leven en sloegen 20.000 mensen op de vlucht. De lokale politie heeft de afgelo pen dagen meer dan 50 mensen gearresteerd die waren betrok ken bij de gewelddadigheden. Tevens is speciale politiebewa king ingesteld rond de vluchte lingenkampen aan de grens met Burundi. Die zitten overvol na- Een Hutu-vrouw met haar twee kinderen op weg naar de grens met Rwanda. Maar ook daar verslechtert de relatie tussen Hutu's en Tutsi's. dat in oktober een militaire coup tegen president Melchior Ndadaye van Burundi een golf van etnisch geweld uitlokte. Ook in Burundi vormen de Tut- 's een minderheid, r meerderheid eeuwenlang poli tiek en economisch gedomi neerd. Volgens de jongste schattingen zijn sinds de staats greep 800.000 Burundi's naar de buurlanden Rwanda, Tanzania FOTO AP SAYYID AZIM bergt er zo'n 350.000. ,,Het geweld tegen Tutsi's kan elke keer weer oplaaien doordat de schuldigen niet worden ge straft", zegt Joseph Matata, se cretaris van de Bond voor de dat land hebben zij de Hutu- en Zaïre gevlucht. Rwanda her- Verdediging van de Mensen rechten in Rwanda. „Bewijzen en getuigenissen van executies en verkrachtingen door militai ren zijn door de regering conse quent genegeerd." Volgens Ma tata is de spanning tussen de twee bevolkingsgroepen nooit echt weggeweest. „Er was slechts sprake van een zeer bro ze vrede." Er komen de laatste dagen uit alle hoeken van Rwanda berich ten over slachtingen onder Tut si's. Dinsdag werden in het dorp Kabatwa, vlakbij het drielan denpunt Rwanda-Zaïre-Tanza- nia, 17 mensen vermoord en 26 anderen ontvoerd. Vorige week bracht een gewapende bende 37 mensen in het noordelijke district Ruhengeri om het leven. De regering in Kigali heeft het RPF verantwoordelijk gesteld voor de slachtingen onder de Tutsi's. De in Rwanda gestatio neerde troepen van de Verenig de Naties hebben niet kunnen nagaan of die beschuldiging juist is. Het ironische van de aantijging is dat het RPF wordt gedomineerd door Tutsi's, die in 1990 met een legermacht vanuit Uganda Rwanda binnen vielen. Caesar Cyiza, hoofd militaire operaties van het RPF, verwerpt de beschuldigingen van rege ringszijde. „Met al deze massa moorden en verdachtmakingen wil de regering een aanleiding creëren om de wapens weer op te vatten en de missie van de VN-troepen te doen misluk ken." In de ogen van de com mandant wil de regering op de ze wijze sommige groepen uit sluiten van de verldezingen die volgend jaar zullen plaatsvin den. Sommige waarnemers zien het toegenomen geweld tegen Tut si's in Rwanda als een wraakne ming voor de staatsgreep van het door Tutsi's overheerste le ger van Burundi. Daarbij kwa men president Ndadaye een Hutu en enkele ministers om het leven. Ondertussen verkeren de vluch telingen in de kampen of ze nu afkomstig zijn uit Burundi of Rwanda in schrijnende om standigheden. Doordat het re gentijd is, wordt de kans op het uitbreken van ziekten als chole ra, dysenterie en malaria met de dag groter. Er is bovendien een groot tekort aan voedsel en me dicijnen. Unicef, het kinder fonds van de VN, heeft onlangs voor 30.000 dollar aan medicij nen en waterzuiveringstabletten gestuurd. Het Wereldvoedsel programma van de Verenigde Naties (WFP) liet 9.400 ton voedsel naar Rwanda overvlie gen, maar om alle vluchtelingen hulp te bieden is de komende maanden zeker 8 miljoen dollar nodig. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT „Dames en heren, koopt LeRé- verbère, het blad voor de daklo zen." In de vrieskou staat een pakweg 30-jarige man voor de ingang van een Parijse super markt met een bundeltje tijd schriften onder de arm zijn waar aan te prijzen. De handel loopt uitstekend. In amper een uur tijd heeft Patrick 30 exem plaren verkocht. „Genoeg voor een hotelkamer en een warme maaltijd", zegt hij tevreden. Patrick is een van de vele hon derden clochards en daklozen die dankzij Le Réuerbère (De Lantaarn) en drie soortgelijke tijdschriften zonder al te veel problemen de harde Parijse winter doorkomen. Patrick mag .van de 10 frank die een ver kocht exemplaar oplevert 7 frank houden. De 28-jarige Patrick is afkomstig uit Vierzon in midden-Frank rijk. Sinds hij enkele maanden geleden zijn baan verloor, zwerft hij rond in Parijs, op zoek naar woonruimte en werk. Twee zaken die uiterst schaars zijn. Alleen al Parijs telt volgens schattingen meer dan 40.000 daklozen. Mensen zoals Patrick, die eerst hun baan verloren en vervol gens hun woonruimte niet meer konden betalen, komen terecht in de beruchte vicieuze cirkel. Zonder vaste baan geen kans op woonruimte. En wie op straat leeft, komt vrijwel niet aan een baan. Maar voor Patrick en zijn dui zenden lotgenoten is er sinds kort een sprankje hoop: de 'clochard-pers'. Door het verko pen van dergelijke bladen kun nen ze weer een enigszins menswaardig bestaan leiden. Behalve een bescheiden inko men levert het ze iets op dat mogelijk nog veel waardevoller is. Ze vinden een stukje van hun waardigheid terug. „Via gesprekken met kopers ra ken ze weer in contact met de samenleving, met 'normale' mensen. Dat geeft sommigen de moed om zich uit hun ellen de omhoog te vechten",zegt Anne Kunvary, een van de me de-oprichtsters van het tweewe kelijks verschijnende blad La Rue (De Straat). La Rue is het jongste van de vier bladen voor SDF's (de afkorting staat voor Sans Domicile Fixe, ofwel Zonder Vaste Verblijf plaats) die Parijs inmiddels telt. Bladen die elk tweewekelijks of maandelijks uitkomen in opla gen van vele tienduizenden of zelfs honderdduizenden. In middels hebben ze ook in diver se grote provinciesteden voet aan de grond gekregen. Het opmerkelijke succes van de 'clochard-pers' begon afgelopen Patrick met het blad dat hem weer vertrouwen geeft in de toekomst FOTO HANS CERTSL, voorjaar met Macadam. Het blad dat eerder al in Brussel ver scheen, haalde al snel oplagen van meer dan 200.000 stuks. Van de verkoopprijs van 10 franc gaat 8 franc naar de ver koper. Na Le Réverbère volgden achtereenvolgens Faim de Siècle en La Rue. De markt lijkt nog lang niet verzadigd. Van harde concurrentie is geen sprake, zo leert een telefonische ronde langs de diverse uitge vers. „We zijn geen concurren ten, maar collega's", zegt Frede- ric-Jean Hoguet, hoofdredac teur van Faim de Siècle. Ook de verkopers van de verschillende bladen zien elkaar niet als con currenten, zo blijkt. „We zeggen elkaar vriendelijk goedendag en proberen elkaar waar mogelijk te helpen. We zit ten per slot van rekening alle maal in de zelfde merde (stront)", zegt Gérard, een 36- jarige verkoper van La Rue. Bij de ingang van de supermarkt waar Patrick de laatste exem plaren van zijn stapeltje van Le Réuerbère aan het slijten is, wacht hij geduldig op zijn beurt. Zijn houding en taalgebruik verraden dat hij beduidend be tere tijden heeft gekend. Veel zin om het verhaal van zijn el lende uitgebreid te vertellen, heeft hij aanvankelijk niet. Gérard was twee jaar geleden nog een zeer goed betaalde ac countant, zo wil hij na enig aan dringen wel kwijt. Vervolgens di sloeg de rampspoed toe. Eerst verliet zijn vrouw hem met me z< deneming van zijn twee kinde-ja ren en kort daarna slankte zijn o: bedrijf fors af. Gérard stond vrijir wel van de ene op de andere n dag op de keien. Toen kort daarop ook zijn moeder nog overleed, zag hij het leven niet meer zitten. Gérard greep naar de fles en belandde op straat. Dankzij La Rue gelooft hij weer ben verzekerd. Dankzij mijn sa g larisstrookje kan ik binnenkort f iets huren. Een zolderkamertje of een studio. Als ik dat eenma: heb, kan ik weer gaan sollicite-di ren", zo schetst hij zijn toe komstplannen. V Over de toekomst van hun bla- le den maken Gérard en Patrick si zich niet druk. Wel over hun eFw gen toekomst. Gérard wil zo d snel mogelijk weer woonruimte b en een vaste baan. Patrick kijkt g wat minder ver vooruit. „Als ik L dankzij Le Réuerbère de winter z goed doorkom, dan red ik me- o zelf gedurende de zomer wel. Dan ga ik naar de Cote d'Azur. v Ik koop een koelbox en blikjes b frisdrank in een supermarkt en B verkoop die op het strand aan si toeristen. Als ik 50 blikjes per d dag verkoop, heb ik een leven j s als een prins", zegt hij vastbe- j n sloten. i v DEN HAAG CAREL GOSELING De kop is er af. Natuurlijk, nie mand wil de verkiezingen in een deel van Noord-Brabant een landelijk belang toekennen. Maar toch, de trend is gezet. En die moet de regeringspartijen zorgen baren. Brabant maakte het CDA tot grote verliezer. De PvdA verloor ook, maar minder dan gedacht. WD en D66 groeiden, maar beiden zagen het stemmenaan- tal minder toenemen dan ge dacht of verwacht. Lokale en protestpartijen groeiden als kool, ook al was de opkomst van de kiezers zo'n 30 procent geringer dan vorige keer. De uitslag spoorde vrij nauw keurig met een voorspelling die het bureau Interview uitbracht voor het geval er nu kamerver kiezingen gehouden zouden worden. De PvdA verliest aan zienlijk (maar lijkt toch weer wat op te krabbelen), de WD blijft ongeveer gelijk, terwijl D66, GroenLinks en de CD fors winnen. De prognose klopte al leen niet voor het CDA: dat scoorde een stuk slechter in Brabant dan bij Interview. Wat leert dit alles? Bij de PvdA lijkt de onder Rottenberg inge zette koers van eenheid zijn vruchten te gaan afwerpen. Bij het CDA ligt de zaak anders. Op basis van Interview's werk blijkt dat de christen-democraten de aanhang de laatste maand wis ten te stabiliseren. Brabant laat echter een ander beeld zien: verder verlies. Dat kan aan specifieke plaatse lijke en regionale omstandighe den liggen. Dan hoeft er niet veel reden tot zorg te zijn bij het CDA. Het kan echter ook dui den op het wegtrekken van de traditionele CDA-achterban, zoals de boeren. In dat geval zit het CDA met een echt pro bleem. Binnen het CDA wordt dat gevaar ook onderkend. Het is niet voor niets dat CDA-frac- tieleider en toekomstig lijsttrek ker Elco Brinkman zich de laatste weken steeds meer in de kijker werkt. Brinkman geeft in woord en daad te kennen dat er in de po litiek knopen moeten worden doorgehakt. Dat aktie nodig is, vooral op een aantal terreinen waar volgens hem al te lang sprake is van stilstand. De CDA-voorman heeft daar voor tot nu toe de sociale zeker heid als jachtterrein gekozen. Nieuwe ingrepen in de WAO zijn nodig, ook voor mensen die nu al een uitkering hebben. Be zuinigingen in de bijstand moe ten eindelijk tot stand komen en niet in het luchtledige blijven hangen terwijl de lasten van de burgers wel stijgen. De WAO-lijn zette hij al in toen de Kamer dit voorjaar het om streden WAO-wetsvoorstel be handelde. En de eis dat bezuini gingen echt hard gemaakt moesten worden legde hij in september al op tafel bij de ai- gemene politieke beschouwin gen. Brinkman werd toen niet erg serieus genomen. In ieder geval gebeurde er niets. Dus zette de CDA-voorman de zaak de afgelopen weken op scherp. Daarmee wordt de afstand tot de PvdA groter. Dat kan tot stemmenwinst van de PvdA lei den. Maar ook tot spanningen in de coalitie, die geleid wordt door CDA-idooI Lubbers. De kiezer houdt niet van geruzie. Niet binnen partijen (zie de PvdA), maar ook niet tussen de partijen onderling. De partij die een kabinet opblaast, krijgt de rekening daarvoor bij de verkie zingen. Brinkman weet dat, maar of hij er ook naar handelt is vraag twee. Hoogmoed komt voor de val. Het CDA en Brinkman heb ben heel wat om over na te den ken. OEUANOVSK HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het zal je president maar we zen. Journalist Sergej Titot schudt mismoedig het hoofd, om aan te geven hoe zwaar hij en zijn democratische vrienden in Wolga-stad Oeljanovsk het hebben met Boris Jeltsin. „We blijven hem steunen", zegt Ti- tov, „maar soms..." De progressieven in Oeljanovsk gaan gebukt onder kilo's frus traties. Het begon allemaal in januari 1992, toen Jeltsin even Oeljanovsk aan deed. Begon plots het rode hart weer te klop pen in de geboortestad van Vla dimir Iljitsj Lenin? Wie weet. Feit is dat Jeltsin hoogstper soonlijk een communistische betonkop tot zijn goebernator (gouverneur) voor de regio Oel janovsk benoemde. De democraten, vertelt Titov, waren stomverbaasd. Vanaf dat moment hebben zij harde strijd moeten leveren tegen die gou verneur, Joeri Gorjatsjev, en burgemeester Sergej Jermakov. Omdat Gorjatsjev een machts kliek rond zich had verzameld en de regionale sovjet (raad) in zijn broekzak had, moest de op positie vooral uit de stadssovjet (gemeenteraad) komen. Een week geleden beroofde Jelt sin zijn vrienden in Oeljanovsk ook van dat wapen. Het presi dentiële decreet dat ontbinding van lokaal zelfbestuur en nieu we verkiezingen voor lokale en regionale parlementen voor schrijft, kent geen uitzonderin gen. En Oeljanovsk is een uit zondering in ftusland, omdat het daar niet de lokale Sovjet is die hervormingen tegenwerkt maar de bestuurders, Jeltsins ei gen gouverneur voorop. Verbittering en verslagenheid strijden om de voorrang onder het legertje democraten in Oel janovsk, een industriestad van 700.000 inwoners. De voorzitter van de nu ontbonden gemeen teraad, Nikolai Povtarjev, be twijfelt zelfs of er bij de verkie zingen nog wel goede kandida ten zijn te vinden. „De beste mensen uit mijn raad zijn nu totaal gedesillusioneerd. Het zal moeilijk zijn hen weer voor een plaats in de gemeentepolitiek te winnen." De voormalige militair Povtar jev ziet nu al dat op de regiona le lijsten voor de komende par lementsverkiezingen veel kan didaten voorkomen die dikke vriendjes zijn met gouverneur Gorjatsjev. En hij vraagt zich wantrouwend af hoe eerlijk het straks bij die verkiezingen zal toegaan nu gemeenteraad en regioparlement zijn ontbonden en dus ook niet hun 50 procent aandeel zullen leveren in de kiescommissie die verantwoor delijk is voor organisatie en controle op stembusstrijd en verkiezingsdag zelf. Journalist Titov herinnert zich maar al te goed hoe Gorjatsjev erin slaagde vanaf 1990 'zijn mensen' in regioparlement en bestuur te planten. Ze werden rechtstreeks overgeplaatst vanuit het tot 1991 door diezelf de Gorjatsjev geleide partijbe stuur in Oeljanovsk. De ijzeren greep van deze ex- partijbons valt aan het stads beeld van Oeljanovsk af te le zen. Geprivatiseerd kleinbedrijf is er nauwelijks, 's Avonds na een uur of tien is de Wolgastad uitgestorven. Waar zouden late stappers ook heen moeten? Het enige vertier is het restaurant van hotel Venjets, tegenover het Lenin-museum in het centrum van de stad. Titov: „Gorjatsjev hield hier het Sovjetsysteem op een slimme manier in stand. Hij voorkwam bijvoorbeeld dat de prodoekti (de staatssupermarkten) in pri- vé-handen terechtkwamen. Hij zette gewoon het oude handels directoraat van het regiobe- HERKIEZINGEN De Russische president Boris Jeltsin. stuur, dat verantwoordelijk was voor distributie en prijzen in die winkels, om in een aandeelhou dersmaatschappij. Van onder linge concurrentie tussen de winkels kwam dus niks terecht. Het handelsdirectoraat zette de oude politiek gewoon onder zo genaamde privé-vlag voort." Waarom Jeltsin juist deze man tot zijn 'uitvoerder van de her vormingen' in Oeljanovs be noemde, blijft duister. Titov en Povtarjev houden het onafhan kelijk van elkaar op Jeltsins ge woonte om spontane beslissin gen te nemen. Daarop hebben zijn tegenstanders zich ook in gesteld. Gorjatsjev had er voor gezorgd dat een flink aantal aanhangers zich op het terrein van de vlieg tuigfabriek Aviastar bevond toen Jeltsin daar in januari 1992 een bezoek bracht. Aan het be zoek was een campagne in de FOTO ANP RUUD HOFF lokale media vooraf gegaan waarin Gorjatsjev was afgebeeld als een politicus die het welzijn van de bevolking hoog in het vaandel had staan. Toen Jeltsin, tijdens een gesprek met de fabrieksarbeiders vroeg, wie willen jullie als gouverneur, klonk er onmiddellijk en luid de naam van Gorjatsjev. „Ik zie dat jullie voor hem zijn, ik zal het betreffende decreet vandaag nog tekenen", zei Jeltsin. Titov: „Het was allemaal door gestoken kaart, maar er viel ge woon niks aan te doen." Zijn krant, de Simbirski Koerier (Simbirsk is de pre-revolutio- naire naam van Oeljanovsk) j moet met een oplage van 32.000 optomen tegen de OeljaA nouska Prauda, de voormalige j krant van het partijapparaat, j Dat zit dus wel snor met de pu- bliciteit voor de Gorjatsjev- vrienden. De potentiële kiezers, zo blijkt j uit een groot aantal straatinter views, zien of de gang naar de stembus niet zitten of weten i niet op welke partij ze moeten stemmen. Meest gehoorde re actie: „Het zijn toch allemaal bedriegers." Alle pogingen om met Gor- jatsjov, burgemeester Jermakov of hun naaste adviseurs in ge- sprek te komen, stuitten af op botte onwil. We worden van het: kastje naar de muur gestuurd. 1 Naderhand blijkt dat Gorjatsjev al sinds zijn benoeming in 1992 j elk direkt contact met de pers mijdt. We houden het daarom maar op 'wie zwijgt, stemt toe'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2