bloemstelen en plastic hoezen apart Ontslagen dreigen bij Berbée Hillegom' 'Massaal naar goedkope landen' Stand van Zaken r iiiiuiiiip,imiji. nnrxnn'in Video helpt startende ondernemer Grafische industrie krijgt het moeilijk "1 i Soepel ontslag voor ouderen Hoogovens 5AG 3 DECEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356439. PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER K, nsburgse veiling Flora neemt milieumaatregelen g.' bloemenveiling Flora in Rijnsburg wil het afval ge- ïiden gaan ophalen. Bijna vier keer zo veel groenafval Sheiden inzamelen en afvoeren, is de ambitieuze [stelling van de veiling voor het komende jaar. Nu 3 uurdt van de 3600 ton afval die jaarlijks wordt 'geprodu- ;d\ vier procent als apart groenafval afgevoerd. Deze r'a"jveelheid moet stijgen van 144 ton naar 540 ton op pasis. BURG MONICA WESSELING ivel de medewerkers van de uurng het milieu een warm toedragen, erkent beleids- •001ewerker logistiek J.Y. Jan- llter)dat de bescherming van het eu niet het belangrijkste uit- metgspunt was. „Het gaat ge- n om geld. De afvoer van heeljl wordt steeds duurder. Een en groenafval afvoeren kost 17 (jgulden, voor niet-groen af- noet je 215 gulden betalen." Dorlichter P. Kralt van de jng legt uit dat het meeste ezo^l dat op de veiling wordt ge- duceerd, bestaat uit 'afsnijd- ivan bloemen (stelen en bla- sn) gemengd met verpak- d gsmateriaal. Karton zit er vrij riig doorheen: jaarlijks wordt al 1300 ton karton geschei- ™"odra de bloemen via de vei- ;klok verhandeld zijn, wor- f er door de kopers boeket- van gemaakt of worden de emen overgepakt voor de ex- Z|rit. In de veilinghal komt op. Irdoor veel verpakkingsmate- |zl|l vrij. f,o maar vragen of de boeket- ^errjkers en exporteurs groen en 1 geit-groen willen scheiden, h^akt volgens Kralt en Jansen ^ans- worclt in de nbouwsector keihard ge- imerkt om een paar centen te (dienen en elke extra hande- 2, g (zoals het scheiden van af pas) kost tijd en dus geld. Er vabet een economische prikkel om afval bij de bron te scheiden. Jansen: „We gaan vol gend jaar geld vragen voor elke container afval die een bloe- menkweker of -koper bij de vei ling aflevert. Groenafval kost minder dan gemengd afval. Zo wordt het dus ook voor de bloe menhandelaar voordelig om aan milieu te gaan doen." Kralt verwacht niet dat alle bloemenhandelaren even en thousiast zullen gaan scheiden. „Een voorbeeld. Rozen zijn vrij zwaar. Een bos rozen bij het ge mengde afval gooien kost dus meer geld dan een bosje gips. Daarmee is meteen duidelijk dat 100 procent scheiding niet mogelijk zal zijn. Hergebruik fust De veiling probeert ook het ont staan van afval te voorkomen. Chrysanten bijvoorbeeld wor den op de kwekerij per bos in plastic verpakt. Een koper die van de chrysanten boeketten maakt, haalt de hoes er weer vanaf en doet er een nieuwe hoes omheen. De veiling wil in de toekomst vaker gaan bemid delen tussen kweker en koper. „Een koper die geen hoezen wil, móet de boeketten zonder hoes kunnen krijgen." Overigens lijkt dit systeem eenvoudiger dan het is. Het handelsysteem van een bloe menveiling gaat uit van dagprij zen: de prö'dukten komen voor de klok, de kopers bepalen de prijs. Als er afspraken worden gemaakt tussen kweker en ko- Bij bloemenveiling Flora wordt jaarlijks nu al 1300 ton karton gescheiden afgevoerd. per, wordt de veiling en dus het vrije-marktmechanisme buiten spel gezet en dat heeft risico's. Veiling Flora werkt samen met de andere bloemenveilin gen ook aan vermindering van het afval in de vorm van een malig verpakkingsmateriaal (fust). Potplanten bijvoorbeeld worden nu nog op de veiling aangevoerd in piepschuimen verzamelbakken. De bakken worden na gebruik weggegooid. De bloemenveilingen gaan van af volgend jaar werken met uni form fustmateriaal dat opnieuw te gebruiken is. Voor 1995 moet er ook voor snijbloemen recy clebaar fustmateriaal gebruikt worden. Flora probeert ook op andere manieren het milieu te ontzien. De emmers waarin de bloemen 'voor' de klok worden gebracht, worden in een fustwasinstallatie schoongemaakt. Kralt: „Vroeger werd er met zeep en op 70 gra den gewassen. Nu komt er geen sop meer aan te pas en wordt water van 50 graden gebruikt. Dat spaart geld en milieu." In de veiling wordt daar waar mo gelijk het licht uitgedaan en gaat de verwarming een graadje lager. De manier waarop de veiling met het milieu omgaat, is teke nend voor de hele tuinbouw, merkt Jansen op. „De marges 3l,LEGOM«ANNETV 4!j transportbedrijf Berbée in lllegom dreigen zestien perso- delsleden te worden ontslagen, it zegt districtsbestuurder J. n der Steen van de Vervoers- jnd FNV, die binnen een week de directie van het bedrijf in tafel wil zitten. De onslagen ^uden voornamelijk vallen Van der Steen is door de di aserie van Berbée nog niet op de pogte gesteld van de inkrim ping; hij hoorde de boodschap la chauffeurs die bij de bond ijn aangesloten. „De ontslagen auden al zijn aangevraagd bij let arbeidsbureau", zegt de bondsman. „Aan de mannen is dat ze niet meer op ef/erk bij Berbée hoefden te re- anënen maar verder hebben ze ifiiets gehoord over de redenen f over een sociaal plan. Dat ;an eigenlijk niet op deze ma- ?er'" isj Hij wil volgende week bij het tansportbedrijf op bezoek voor sen dringend gesprek. „We zul- zeker gaan vragen naar de jconomische gronden, jaarre- ceningen en dat soort zaken. De moet eerst maar bewij- .ien dat het slecht gaat." Berbée werd eerder overge komen door een Engels trans portbedrijf. Volgens Van der bteen leidt een constructie ^vaarbij Nederlandse transport bedrijven een Brits moederbe- boven zich hebben er wel toe, dat het met de Ne derlandse poot van de organisa bergafwaarts gaat. „De Ne derlandse bedrijven moeten een FOTO UNITED PHOTOS DE BOER HAARLEM Bedrijfsterrein van transportbedrijf Berbée in Hillegom. bepaald bedrag inleveren bij het nen de bedrijfstak wordt vol- halen. „De slechte situatie in de der Steen, moederbedrijf maar zien niets gens de districtsbestuurder mo- transportwereld zal zeker een De leiding van Berbée wil terug. Die Engelse firma's willen menteel vaak door bedrijven rol spelen maar het wordt ook voorlopig geen commentaar ge- een heel hoog rendement." aangegrepen om de bezem eens wel al te vaak als makkelijk ex- ven op de dreigende ontslagen. De economische recessie bin- door het personeelsbestand te cuus aangegrepen", aldus Van De directeur is onbereikbaar. Vervoersbond FNV waarschuwt voor vertrek transportbedrijven U M Arbeid FOTO DICK HOGEWONING worden steeds kleiner. Milie- maatregelen maken alleen kans van slagen als er ook een eco nomisch voordeeltje aan vast zit." Kralt signaleert overigens dat de tuinders zich wel degelijk bewust zijn van de imagoverbe tering die milieumaatregelen ook opleveren. „Er is geen tuin der meer die niet op de een of andere manier met milieu bezig AMSTERDAM «ANP De economische situatie geeft in de grafische industrie aanlei ding tot grote bezorgdheid. Na de uiterst geringe groei van de omzet in 1992 is deze in de eer ste helft van dit jaar in absolute cijfers met zes a negen procent gedaald. Enige compensatie viel te halen uit de nog sterkere da ling van de papierprijzen, zodat de afzetvermindering reëel tus sen de drie en vijf procent uit kwam. Aldus de voorzitter van het Koninklijk Verbond van Grafi sche Ondernemingen (KVGO), J. van Ginkel, in de ledenverga dering van zijn organisatie. Het bruto-rendement van drukkerij en is in de eerste helft van het jaar naar het zich laat aanzien met tien procent ingezakt of met ruim een half procentpunt meer dan in 1992. Niet allen gaat het dit jaar slecht, maar 1994 zal buitengewoon moeilijk worden. Van Ginkel haalde uit naar het kabinet, dat een „volstrekt bureaucratisch land achterlaat". Zijn kritiek gold vooral de „vol strekt ondoorzichtige en veel geld kostende" terugdringing van het ziekteverzuim en ook de regels voor de arbeidsom standigheden; er is nog steeds geen Arbo-wetgeving, maar die moet wel 1 januari ingaan. Ver der had hij geen goed woord over voor de tientallen miljoe nen kostende administratie die moet worden bijgehouden over te werk gestelde allochtonen, en evenmin voor de 'averechts werkende' malus/bonusrege ling in de WAO. I J nige weken geleden hebben in onze regio twee I symposia plaatsgevonden. Het ene symposium ging uit van de stichting Werkgelegenheid die tien jaar bestond en het andere van het regionaal bestuur Arbeidsvoorziening Alphen waaronder ook het Leidse ar beidsbureau ressorteert. Op beide symposia was aan mij de eer gegeven als ondernemer en werkgever een steentje bij te dragen aan de inleidingen en de discussies. De factor arbeid is onmisbaar in een onderneming, maar veel ondernemers heb ik er niet gezien. Ik schat dat het me rendeel van de aanwezigen bestond uit beleidsmakers. Na tuurlijk moet er beleid worden gemaakt, zonder beleid kun nen wij geen stap voorwaarts meer doen. Zou echter de kleine en misschien ook wel de middelgrote ondernemer geen tijd hebben of willen nemen om beleid te maken? Eerst maar eens ondernemen, hard werken, als het mogelijk is ook nog wat werk geven, beleid komt later wel. De beleidsmakers congresseren veel en er worden ook veel wijze woorden gesproken. Wie echter de beschikbare infor matie leest, moet toch dikwijls tot de conclusie komen dat de toegevoegde waarde van een symposium niet zo groot is, zeker indien de doelgroep voor een belangrijk deel verstek laat gaan. Terwijl er toch honderden personen aanwezig waren. Enerzijds roept dat de gedachte op om maar wat zuiniger te zijn met deze symposia. Anderzijds zijn de ont moetingen ter plaatse, indien je dan toevallig aanwezig bent, in de goed verzorgde omgeving toch wel prettig. Het leven zou toch wel erg saai zijn als je nooit je neus buiten de deur zou steken. De gulden middenweg zal ook hier wel de juiste zijn, maar er moet voor deze symposia wel vraag uit de markt zijn. Overigens hebben de symposia geleerd dat voor de factor arbeid ook in deze regio de toekomst somber is. De kleine onderneming is de hoeksteen van de economie, maar het belangrijkste op dit moment zijn de overlevings kansen. In een stichtingsakkoord is afgesproken dat de klei ne ondernemer ook aandacht dient te hebben voor het in dienst nemen van langdurig werklozen en allochtonen. Maar zonder intensieve begeleiding en hulp, die het ar beidsbureau overigens graag wil geven, zal de kleine onder nemer voor die zaken onder de huidige economische om standigheden weinig aandacht hebben. En dat kan je hem niet kwalijk nemen. Ik kreeg tijdens de symposia het gevoel dat de beleidsma kers het de ondernemer wel een beetje euvel duiden. Dat is jammer. De ondernemer tevens werkgever zijnde wil graag werk geven. Een teken dat het zijn bedrijf goed gaat. Maar dan wil hij er niet te veel romp slomp omheen hebben. Dat is meer iets voor de grote werkge- vers, zoals de overheid. Die hebben ruimte in hun budget- IW&a ten om beleidsmedewerkers op de problemen te zetten, die zij het na enige tijd met uitgekiende plannen kunnen komen. Deze grote werkgevers kunnen veel makkelijker de moeilijke vraag be antwoorden wie je als werknemer moet kiezen wanneer je voor een bepaalde functie de keuze hebt uit een allochtoon of een autochtoon. Voor mij zal de keuze gevoelsma- Mr. M.PJ. van Hoe- tig zijn, maar ik zal dan wel niet ken is voorzitter van voldoende van de symposia heb- de Leidse ondeme- ben opgestoken. Gezellig was het UMUIDEN/DEN HAAG» Minister De Vries (sociale za ken) wil het bij voorrang laten afvloeien van oudere werkne mers bij collectief ontslag hand haven. Als voorwaarde verbindt de minister hieraan dat de res terende werknemers afzien van loonsverhoging. Een maatregel die vooral voor Hoogovens IJmuiden gunstig is, omdat het staalbedrijf de komende drie jaar nog 400 tot 500 werkne mers per jaar wil laten afvloei en. Onder meer met de oude- renregeling kan Hoogovens voorkomen dat mensen ge dwongen worden ontslagen. De Tweede Kamer stemde eerder in met het voorstel van De Vries de ouderenrichtlijn af te schaffen. Die richtlijn maakt het mogelijk werknemers van 55 jaar en ouder bij collectief ontslag als eerste op straat te zetten. Zij zijn verzekerd van een ww-uitkering tot hun pen sioen, veelal aangevuld door de werkgevers. Voor werknemers tussen de 40 en 55 jaar heeft ontslag financieel ingrijpender gevolgen. De groep valt na eni ge jaren terug op de bijstand, terwijl de kans op werk gering is. De datum waarop de oude renrichtlijn zou worden afge schaft is al, op verzoek van de werkgeversorganisaties en vak bonden, verschoven van 1 april dit jaar naar 1 januari 1994. De Vries overweegt tegemoet te ko men aan de wensen van de so ciale partners om dat weer te verlengen. Voorwaarde voor het handhaven van de richtlijn is voor hem echter dat de reste rende werknemers geen loons verhoging ontvangen, de 'nul lijn'. De cao-coördinator van de vakcentrale FNV, Lodewijk de Waal, vindt de opmerkingen van De Vries wat merkwaardig. „Als het in een bedrijf zo slecht gaat dat er mensen uit moeten, dan mag je er toch van uitgaan dat daar ook weinig ruimte is voor loonsverhoging". Volgens De Waal zou De Vries wat meer vertrouwen kunnen tonen in de afspraken die tussen de werkge vers- en werknemersorganisa ties zijn gemaakt. ROTTERDAM GPD Margriet Post en Steef Water willen een eigen zaak beginnen. Zij een vrouwenmodezaak, hij ziet een bistro wel zitten. Voor het zover is moeten ze de weg vinden in van wettelijke regels en voorwaarden. Die weg 'be wandelen' ze per video. Filmproducent Red Admiral Productions brengt in samen werking met de Kamer van Koophandel Haarlem, het Insti tuut voor Midden- en Klein be- idrijf (IMK), de belastingdienst, gemeente Haarlem, Rabobank Nederland, Coopers en Lybrand I accountants, Damave verzeke- I ringen en De Mönninck advo- j catenkantoor de videofilm 'Een eigen bedrijf beginnen' op de markt. De video kost 39,95. De Vervoersbond FNV in Rot terdam heeft aanwijzingen dat de komende vijf jaar een kwart van de 8000 Nederlandse weg- transportbedrijven een vesti ging heeft in een land waar de lonen aanmerkelijk lager zijn dan in eigen land. Dat leidt vol gens districtsbestuurder J. van der Steen tot verlies van ar beidsplaatsen en gemis aan in vesteringen. De vakbondsman baseert zich voor die aanwijzingen op berichten uit de branche. Ten minste veertig tot vijftig trans portbedrijven uit de Randstad en West-Brabant zouden hun bedrijf volgens de FNV-bestuur- der inmiddels al hebben ver plaatst. „Een vestiging in Oost- Europa of in landen rond de Middellandse Zee biedt winst gevende perspectieven", hoor de hij als motief. Volgens de districtsbestuur der maken de verkassende on dernemers 'een kapitale denk fout'. „Ook opdrachtgevers we ten dat vervoerders vanuit een land met lage lonen werken. Zij eisen dat de vervoersprijs wordt aangepast." Als voorbeeld noemt hij een voedingsbedrijf dat veel naar Rusland expor teert. „Zo'n rit leverde vanuit Nederland tienduizend mark op. Nu wordt daar hooguit zes duizend mark voor betaald." Van der Steen van de Ver voersbond weet overigens niet of bij zijn geschatte aantal van zo'n vijftig bedrijven ook trans porteurs uit Leiden en omstre ken zitten. „Transportbedrijven geven liever niet of heel weinig informatie hoewel ze niets doen wat niet mag volgens de wet", aldus de bondsman. De ondernemersorganisatie Transport en'Logistiek Neder land (TLN), het vroegere NOB- Wegtransport, onderstreept dat het zogenoemde uitvlaggen een trend is geworden, maar zet vraagtekens bij de omvang van de uittocht. „Het is voorbehou den aan vooral grotere trans portbedrijven", zegt woordvoer der T. Brands. TLN heeft geen cijfers over het uitvlaggen. De organisatie kent wel voorbeelden maar zegt dat het moeilijk is na te gaan of het inderdaad om uitvlaggen gaat of om het oprichten van een nevenvestiging in het bui tenland. In dat laatste geval wordt het merendeel van de ac tiviteiten vanuit Nederland met Nederlands personeel geregeld. De branche-organisatie zet overigens vraagtekens bij de schattingen van de vervoers bond dat binnen afzienbare tijd 25 procent van de transportbe-' drijven naar goedkope landen zullen verhuizen. „Er is een groot verschil in kwaliteit, in er varing en in opleiding. Tel daar bij andere arbeidsrelaties, cul tuurverschillen en fiscale pro blemen op en een buitenlandse vestiging hoeft niet per definitie goedkoper te zijn." 'S WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19