Sauna? Ja, maar eerst naam en adres 'Verslingerd aan winnen' Het Gesprek van de Dag 'Vierdaagse werkweek lijkt me vreselijk' RIJDAG 3 DECEMBER 1993 De wildgroei aan registratiesys temen kent geen grenzen. Ook in de sauna zit je tegenwoordig, ondanks de verhullende dam pen, niet meer anoniem. Zo is er, om de veiligheid van de klant te waarborgen, bij de Sau na 5 Mei aan de Telderskade in Leiden onlangs een klantenregi stratiesysteem geïntroduceerd. Dat betekent datje bij binnen komst je naam en adres moet opgeven en moet invullen of je wel of geen saunanieuws op je postadres wilt ontvangen. De meeste klanten maken geen be zwaar. Maar sommigen gooien meteen de handdoek. Die wil len hun hemd in de sauna wel uitdoen maar weigeren perti- nent zich het hemd van het lijf te laten vragen voor zoiets als j een uurtje ontspanning. Kan ei genaar C.G. Vis zich dat voor stellen? „Nee, niet echt", zegt hij. „Want ik zou niet weten waarom je I hier anoniem moet blijven. Er gebeurt hier niets dat het dag licht niet kan verdragen. We hebben voor dit systeem geko zen uit oogpunt van veiligheid. Dan weten wij wie er binnen zijn en de klant weet ook dat zijn naam in ons systeem staat. De klant krijgt een pasje waarop zijn naam staat en met dat pas je kan hij de volgende keren I naar binnen. Het is wel eens voorgekomen dat iemand zijn i oude schoenen hier in de kleed- i ruimte achterliet en er met een paar nieuwe vandoor ging. Nu mensen hun naam bekend j moeten maken, wordt zoiets toch wat moeilijker gemaakt." Solide Dat klinkt allemaal zeer solide, maar het zal toch niet zo zijn dat men bij de sauna ook nog eens vraagt om je te legitime ren? „Nee', zegt Vis, „zo ver gaan we niet. Het moet preventief wer ken. Het is echt alleen maar voor de veiligheid van de cliënt dat we dit doen. Ons systeem sluit bovendien nauw aan bij de boekhouding, zodat we aan het De balie van Sauna 5 Mei aan de Telderskade in Leiden waar onlangs een klantenregistratiesysteem werd geïntroduceerd. foto jan holvast eind van de maand de BTW makkelijk kunnen uitsplitsen. En voor de administratie van de mensen die een tienbaden- kaart hebben is het ook erg makkelijk. Wij zijn overigens niet de enige sauna die dit sys teem hanteert. Ik ken ook colle ga's die het hebben. Ik wil niet verhelen dat het voor ons ook een stukje reclame betekent. Je hebt mensen, die komen hier voor de eerste keer en die zeg gen na afloop: 'Het is mij zeer bevallen. Ik kom zeker nog eens terug.' Maar dan hebben ze de volgende week een verjaardag en de week daarna een paar vergaderingen en dan vergeten ze het. Als iemand zo'n pasje in zijn portemonnee heeft, zal hij misschien iets sneller aan onze sauna terugdenken. Mr. A.E. Schilder van de Rijks universiteit Leiden is een ken ner op het gebied van de priva- cy-wetgeving. Hij heeft van het registratiesysteem bij de Sauna 5 Mei gehoord. Volgens hem is deze vorm van persoonsregi stratie toegestaan. „De wet heeft er niets op tegen. Per soonsregistraties mogen echter slechts aangelegd worden voor een doel waartoe het belang van de houder redelijkerwijs aanlei ding geeft. Dat doel mag niet in strijd zijn met de wet, de open bare orde of de goede zeden. En ze mogen de gegevens niet aan derden verstrekken. „De mensen zijn huiverig voor persoonsregistraties via compu ters. Ze denken dat handmatige administraties minder makke lijk toegankelijk zijn dan regi straties per computer. Maar een kaartenbak kan eigenlijk veel makkelijker blijven rondslinge ren op het bureau. Je ziet bij verbouwingen van ziekenhui zen wel eens dat ze in een vuil container ineens een heel pa tiëntenbestand vinden. Ik kan me wel goed voorstellen dat de mensen zo'n registratiesysteem eng vinden. Het is dan toch maar weer de zoveelste instel ling waar je naam geregistreerd staat. Stel: in de buurt van de Sauna 5 Mei wordt een misdaad ge pleegd. Een getuige zegt dat hij de dader uit de sauna heeft zien komen. Kan de politie dan inza ge vragen in het registratiesys teem van de sauna? „Ja", zegt Schilder, „dat kan. Een dergelijke instelling heeft geen verschoningsrecht, zoals bijvoorbeeld artsen of geestelij ken dat hebben. In theorie is dus inzage door de politie mo gelijk. De sauna kan het be stand dan natuurlijk vliegens vlug wissen. Maar dan krijgt ze wel ruzie met justitie." CEES VAN HOORE Peter Nix, werkzaam bij autobedrijf Heemskerk in Leiden: „Stel: ik ben bezig u een auto te verkopen en dan ben ik er de volgende dag niet. Dat lijkt me vreselijk." foto loek zyuderduin De discussie over de vierdaagse werkweek laait weer op. Als al les mis gaat, krijgen 1600 werk nemers bij het GAK de profiel- zool in hun rug. En om dat te voorkomen heeft de ABVA/KA- BO voorgesteld de mensen daar vier dagen in plaats van vijf te gaan laten werken. In Duits land, waar toch het arbeids ethos nog hoog aangeschreven staat, is het bij sommige bedrij ven al zo ver. Geen slecht plan dus, zou je denken. Maar denkt iedereen daar net zo over? Hoe zit het in onze regio? Wil men ook bij ons wel een dagje min der in het zweet des aanschijns zijn brood met beleg verdienen? Eric Schuitemaker werkzaam bij vishandel Schuitemaker in Katwijk: „Het lijkt me een heel leuk idee, maar bij ons werkt het niet. We hebben veel te veel werk en dan zouden we extra personeel moeten aantrekken. Voor mij hoeft het niet. Ik werk met ple zier. Maar ik ben dan ook waar schijnlijk een workaholic. Meneer Harteveld, eveneens werkzaam bij vishandel Schui- temaker in Katwijk: „Als ik de uren die ik maak bij elkaar optel, werk ik zeven da gen. En dat vind ik prima: ik werk het liefst dag en nacht. Ik ben een nachtmens, dus anders ga ik toch maar stappen. Maar als u het me niet kwalijk neemt, ga ik nu verder. Ik heb me al in mijn hand gesneden." Assistentbedrijfsleiderbij Bouwmarkt/Bouwvaria in Lei den: „Ik werk niet mee aan deze en quête." Dit is geen enquête, meneer. Dit is voor de krant. „Ik werk hier niet aan mee." Vertrouwt u ons niet? „Ik werk hier niet aan mee." Thecla de Jong, werkzaam bij Cosmo Hairstyling in Leiden: „We werken hier allemaal al vier dagen. Als je als leerling be gint, werkje vier dagen en dat blijft dan vaak zo. Het bevalt me prima. Op die extra vrije dag maak ik mijn huis schoon." J.L. Ouwerkerk, van timmerbe drijf J.L. Ouwerkerk uit Leiden: „Dit is een kleine zaak, een een manszaak. Maar af en toe neem ik via een uitzendbureau wel eens mensen in dienst. En ik heb ook wel eens een vast ie mand aangenomen, maar de mentaliteit van de jeugd is niet echt geweldig. Ze melden zich om het minste of gerinste een week ziek. Heel anders dan in mijn tijd. Toen stak je de han den uit de mouwen. Of die vier daagse werkweek meer werk zal brengen? Nou, ik heb zo mijn twijfels. Ik vraag me af of som mige werklozen zo'n kans zou den aangrijpen." Peter Nix, werknemer bij Auto bedrijf Heemskerk in Leiden: „Een vierdaagse werkweek? Nee hoor, dat lijkt me vreselijk. Ze ker in mijn branche. Stel: ik ben bezig u een auto te verkopen, en dan ben ik er de volgende dag niet. Dat zou ik jammer vinden. Dan zou ik echt niet meer rustig thuis zitten. Ik vind het leuk om een order te schrij ven en daarin steek ik veel ener gie. Als ik u nou zeg dat ik 24 vakantiedagen heb en dat ik er dit jaar nog 18 over heb, dan weet u het wel. Ik krijg mijn vrije dagen gewoon niet op. Ik vind twee dagen vrij meer dan genoeg. Ik heb altijd op de woensdag vrij en dat is erg pret tig. Kun je de week doormidden zagen." „Maar als een en ander echt goed wordt uitgewerkt, heeft zo'n plan voor een vierdaagse werkweek natuurlijk wel kans var. slagen. Misschien iets voor als ik 65 ben en de kinderen de deur uit zijn. Dan zou ik mis schien wel wat salaris willen in leveren. Je hebt je uitgavenpa troon nu toch afgestemd op het salaris dat je krijgt voor vijf da gen werken. Ik denk dat, als je het de mensen op de man af vraagt, niemand minder wil gaan verdienen. Of zo'n vier daagse werkweek meer arbeids plaatsen zal opleveren, betwijfel ik zeer. Nee hoor, voor mij ge woon vijf dagen." Anonymus, werkzaam bij Mul der Montage BV in Alphen aan den Rijn: „Ik ben vervroegd gepensio neerd en val hier nu tijdelijk in. Ik vind vier dagen werken dus nogal veel. Maar nee, dat is na tuurlijk scherts. Als ik nog zou werken, zou ik zoiets best wel zien zitten. Vrije tijd is voor een mens heel belangrijk. Ik geloof echter niet dat er door zo'n vier daagse werkweek meer mensen aan de slag zullen komen. Zo'n werkgever moet dan zijn ge bouw gaan uitbreiden en dat zal hij niet gauw doen. Want als je het omrekent, heb je zo'n twin tig procent meer ruimte nodig. Of je moet in ploegen gaan wer ken. En ik geloof ook niet dat mensen veel salaris zullen wil len inleveren. Ach, je hebt het toch gezien met die ATV-dagen. Hebben die zoveel meer werk opgeleverd? Nee toch." CEES VAN HOORE Leidse laat geen prijsvraag oningevuld voorbijgaan Ze heeft een niet alledaagse hobby, namelijk winnen. Het winnen van prijsvragen wel te verstaan. Lydia Wisse vult elke maak-deze-slogan-af-opdracht in. De Caballero 'reis-om-de- we rel d - pr i j s vr aagp rij svr agen van waspoeders, biermerken, noem maar op. „En bij elke op dracht bedenk ik dingen als, waar zal de jury van in de lach schieten, hoe maak ik het zo bijzonder dat ze mijn opdracht er wel uit moeten pikken. Prij zen winnen, dat is voor mij niet meer een onbekend feno meen", aldus de 28-jarige Leid se. Afgelopen zaterdag verbleef ze een hele dag in een Hilversum- se studio, samen met haar vriendin Angela Collé. Het ge volg van een prijsopdracht van het biermerk Amstel. Lydia en Angela hadden een film-script opgestuurd over dé manier waarop ze hun vrienden en fa milie gelukkig nieuwjaar wilden wensen. Duizenden inzendin gen waren er, maar het script van de twee Leidse dames viel samen met de ideeën van nog 29 deelnemers in de prijzen. De film-opnamen van Lydia en An gela worden op 25 videobanden gezet en op oudejaarsdag op evenzoveel adressen van vrien den en familie bezorgd. „Het was ontzettend leuk om te doen", aldus Lydia. „Een hele dag in de studio met een pro fessionele filmploeg. Dit is nu eens een echt leuke manier om mensen een gelukkig nieuwjaar te wensen, maar te kostbaar om het zelf allemaal te verzorgen. We mochten trouwens ook bij de opnames van de andere prijswinnaars zijn. Het was alle maal heel erg grappig. Vooral de hond Woody, die meespeelde in een ander filmpje. Die had trek in een pilsje en dronk accuul een glas leeg. Nee, dat stond niet in het script." Hoe de video van Angela en Ly dia er precies uitziet, wil de laatste natuurlijk nog niet ver klappen. De boodschap moet voor de ontvangers nog een ver rassing blijven. Lydia heeft inmiddels een in drukwekkende lijst van 'over winningen' op haar conto staan. De keren dat ze in de prijzen viel, zijn inmiddels niet meer op de vingers van twee handen de tellen. De prijzen va riëren van een badhandoek, 25 gulden, een ontbijtset tot een dag zweefvliegen en een reis van twee weken naar Amerika in mei van dit jaar. „Dat zweef vliegen was een prijsvraag van King pepermunt. Ie moest een lijst opsturen met die spullen die je zou meenemen als je een tocht met een zweefvliegtuig zou maken. Natuurlijk stonden er op mijn lijst ook serieuze din gen, zoals een hoogtemeter. Maar ook een schone onder broek voor als ik het 'in mijn broek zou doen' en een foto van mijn moeder." „Ik ben al vrij lang bezig met het opsturen van prijsvragen, maar de laatste tijd doe ik het steeds vaker. Het begint echt een gewoonte te worden", zegt Lydia. Ze is nu druk aan het na denken over de Caballero-prijs- vraag voor een reis om de we reld. „En ik ben aan het onder handelen over een weekend voor twee personen in een kuuroord in Spa. Dat heb ik so wieso gewonnen maar nu blijkt dat je alleen de overnachtingen en schoonheidsbehandelingen krijgt. De reis naar Spa moet je zelf betalen en dat vind ik ei genlijk niet terecht. We zijn dus nog in gesprek over de kwestie of we nu zelf de reis moeten be talen of dat de prijsuitschrijver dat doet" Lydia Wisse samen met haar vriendin Angela Collé (rechts) zijn verslaafd aan maak-deze-slogan-af-opdrachten. foto-jan holvast en in razende vaart brengt een ambulance haar naar het zie kenhuis. Daar blijkt dat ze een leverinfectie heeft, veroorzaakt door een zak galstenen. Ze moet dus van die galstenen af, maar een gordelroos maakt opereren onmogelijk. Nu de gordelroos weg is, heb ben doktoren een datum voor de galsteenoperatie geprikt: 20 december. Als alles goed gaat is ze de dag voor kerst thuis. Maar wie durft na zoveel ellende nog op iets goeds te rekenen? Me vrouw Koenen! Ondanks alle pech, zegt ze: „Ik ben blij met elke dag die ik beleef. Je moet gewoon doorgaan. Positief blij ven denken." En gelukkig zijn er ook licht puntjes. Haar kleinzoon bij voorbeeld. Toen haar hartin farct haar buiten bewustzijn bracht, zei haar man steeds: „Bijblijven, je krijgt een klein kind." Het was de eerste mede deling die ze oppikte. En inder daad: ze krèèg een kleinkind. Hij heet Ben en grootmoeder vindt het een schat van een jon gen. Voor die vochtige vakantie in Overijssel kreeg ze 100 gulden terug, via een slecht-weer-ver zekering. En na cursussen van de vakbond kan ze veel kernachtiger vertellen, ook over haar eigen pech. Toch wil ze de ellende niet eindeloos oprake len: „Anders durf je helemaal niet naar buiten. En ik wil juist actiefblijven." De pechvogel-taart beziet ze met Hollandse nuchterheid: „Ik mag er pas van eten als de gal stenen emit zijn. En dus vries ik maar een stukje in." PAUL VAN DER KOOU Leidse mevrouw C. Koenen-Merbis vriest een stukje van haar taart ii ze hebt mensen die niet voor geluk in de wieg zijn gelegd \tn soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. elet Gesprek van Dag bombar- met een zekere regel- naat een regiogenoot tot oPechvogel van de week', diet Leidsch Dagblad verrast de niitverkorene met een mooie ilagroomtaart van banketbak - terij Van Dam. Vindt u dat izeLf voor deze eervolle ver melding in aamerking komt, *iwijfel dan niet om met ons l lontact op te nemen. Ook mag i familieleden, vriendenlof bu- jen voor deze prijs nomineren. J kunt bellen tijdens de werk dagen van 8.30 tot 16.30 uur »p het nummer 071-356440. kunt u schrijven: Leidsch InOagblad, t.a.v. Het Gesprek de Dag, Postbus 54, 2300 SÜJ Leiden, cüs de Leidse mevrouw C. Koe- (60) alle pech van eHe laatste anderhalf jaar moet kost dat haar al cnel een kwartier. Ze is daarom ilij dat de krant haar verhaal Optekent. Dat scheelt haar weer lijd, want als oud-caissière van ja«le Hema kent ze natuurlijk ont- ïejettend veel mensen. gSn die vragen, als ze weer eens ^k4e straat op mag, hoe het met :hiaar gaat. Welnu lezers, ga atnaar even zitten, hier komt een merhaal dat je niet zomaar ver- l «int. diet begint in april 1992. De Me- kampt met pijn en en armen. Artsen ontdek- oken een vaatvernauwing. Met ceen ballonnetje willen ze de va bij haar hart wat ruimer ma kken, maar de nacht erna blijkt choe verkeerd dat dotteren is uit gepakt. Als de artsen om half twee 's nachts bekijken waarom haar buik zo opgezwollen is, ontdek ken ze dat de patiënte 3,5 liter bloed heeft verloren. Haar bloeddruk is nul, haar hartslag 20. Met andere woorden: de Leidse heeft een heel zwaar hartinfarct en als haar man er om vier uur bijgeroepen wordt, hebben doktoren weinig hoop. Toch blijft meneer Koenen pra ten tot zijn vrouw, om vijf uur, bijkomt. In januari begint ze voorzichtig weer te werken en in juni kan ze inderdaad met de VUT. Alles lijkt rozegeur en maneschijn, tot ze begin september voor een zebrapad stopt en haar nieuwe autootje van achteren wordt aangereden: 10.000 gulden schade èn een nieuwe opdoffer voor haar hart. In een Overijssels vakantiehuis je wil ze bijkomen, maar krijgt ze juist griep door alle vochtig heid en een oogontsteking door de stoffige open haard. Als hart patiënte mag ze eigenlijk geen antibiotica hebben. Maar als ze zich na drie weken nog steeds ellendig voelt, volgt toch een 'kuurtje'. En dan wordt ze 's nachts ge wekt door hevige maagpijnen. Ze vreest een tweede hartinfarct

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15