Universiteitsbibliotheek wil extra beveiliging Noordzee is mestbassin Alarminstallatie laat zilverfabriek in steek 'Gewone buurt' 150 geestelijk gehandicapten rijker Lid van Alphense bende moet 'hele tijd van straat' Randstad 'Schiphol heeft geen effect op gezondheid' VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-356439, PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071-35 Apparatuur moet nieuwe diefstallen voorkomen De Leidse Universiteitsbibliotheek (UB) wil de beveili ging verbeteren nadat ze eerder dit jaar werd gedupeerd door een diefstal van waardevolle boeken en kaarten. Ook zag een kunsthistoricus vorig jaar kans om kostbare prenten uit eeuwenoude boeken te snijden in het pand aan de Leidse Witte Singel. LEIDEN PAUL VAN DER KOPIJ Geld voor de maatregelen moet komen van het College van Be stuur van de universiteit. Toe zeggingen heeft dat college nog niet gedaan, maar waarnemend bibliothecaris A. Linmans ziet de besprekingen hoopvol tege moet: „De bibliotheek, en zeker een oude bibliotheek, is een van de kostbaarste bezittingen die een universiteit heeft. Ik ga er van uit dat er middelen voor te vinden zijn om die te bescher men, het liefst zo snel moge lijk." „Ik wil niet zeggen dat de be veiliging over de hele lijn super- slecht is. Dat kan ook niet bij een gebouw dat in 1983 is neer gezet. Maar de gebeurtenissen hebben wel aangetoond dat er kwetsbare plekken zijn en dat verbeteringen mogelijk zijn", zegt de waarnemend bibliothe caris, die uitputtend heeft ge sproken met beveilingsdeskun- digen van politie, universiteit en andere instellingen. Elektronica Wélke verbeteringen hij op het oog heeft en hoe duur die zijn, laat hij in het midden. I lij moet zijn plannen nog naar het Colle ge van Bestuur sturen en wil meelezende criminelen niet in de kaart spelen: „Laten we het houden op elektronische voor zieningen en niet op extra be wakers." Het publiek hoeft van de extra elektronica niets van te merken, want de UB wil die vooral in het magazijn installeren. Daar zijn namelijk met Pasen boeken en kaarten gestolen. Enkele weken nadien vond de politie in Am sterdam gestolen spullen terug, maar die zouden slechts een deel van de buit vormen. Enkele maanden later houdt de bibliothecaris het erop dat het toch de hele buit was. Maar op de samenstelling en waarde ervan wil hij niet ingaan: „We hebben in elk geval geen echte aanwijzingen dat er méér ver dwenen is. Zeker weten doe je dat echter nooit. In ons maga zijn ligt zoveel opgeslagen, dat niet te zien is wat ontbreekt. Soms ook zijn boeken gewoon op verkeerde plaats teruggezet." „Hoewel de ervaring leert dat het bij dergelijke inbraken niet ongewoon is dat er perso neelsleden bij betrokken zijn, hebben we geen enkel bewijs dat dat ook hier het geval is. Van concrete verdenkingen is dan ook geen sprake", aldus Linmans. Alert Overigens heeft hij niet de illu sie dat de extra beveiliging wa terdicht zal zijn: „Zeker in de ruimtes waar het publiek bij kan, is absolute beveiliging niet mogelijk. Ie laat toch werken in zien en leent ze uit." Hij hoopt wel een heel eind te komen met extra alert personeel in de pu blieksruimten en met elektroni ca in het magazijn. De extra be veiligde ruimten, waar de duur ste werken liggen, zijn volgens de deskundigen 'voldoende be veiligd'. Extra alert personeel in de publieksruimten en elektronische apparatuur in de magazijnen moeten de Leidse Universiteitsbibliotheek behoeden voor diefstallen. archieffoto loek zuyderduin Nog te veel stikstof en fosfor in water HOOFDDORP RICHARD MOOUMAN Het is niet waarschijnlijk dat luchtverontreiniging door vlieg tuigen rond Schiphol leidt tot meer luchtwegaandoeningen of longkanker bij omwonenden. In de nabijheid van Schiphol wor den niet meer mensen in het ziekenhuis opgenomen met hart- en vaatziekten of longaan doeningen dan elders in de re gio. Dit concludeert het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in een onderzoek naar de gevolgen van de uitbreiding van de luchtha ven Schiphol. De resultaten van deze Integrale Milieu-Effect Rapportage (IMER) werden gis teren in Hoofddorp gepresen teerd. Het RIVM zegt wel dat omwo nenden van Schiphol door het vliegverkeer vaker last hebben van lawaai en luchtverontreini ging dan andere Nederlanders. Ook zijn omwonenden van de luchthaven vaker bezorgd over mogelijke gezondheidseffecten door startende en landende vliegtuigen en hebben ze meer vrees voor een vliegramp. Het is de eerste keer in Ne derland dat er op een dergelijke schaal onderzoek is gedaan naar geografische verschillen in de gezondheidstoestand. Overi gens houden de onderzoekers een slag om de arm, omdat niet alle gevallen leiden tot opname in het ziekenhuis. Mogelijk ko men veel mensen met gezond heidsproblemen door lawaai of vermeende hoge nivo's van luchtverontreiniging niet verder dan de huisarts. Het risico dat omwonenden van Schiphol lopen om bij een vliegramp te worden gedood, is meestal niet groter dan de kans op een dodelijke steek door een bij. Dat verklaarde M. Piers van het Nationaal Lucht- en Ruim tevaartlaboratorium tijdens zijn toelichting op de risicobereke ningen. - Bij de aanleg van een vijfde baan parallel aan de Zwanen- burgbaan daalt het risico dat in dividuen in de omgeving het slachtoffer worden van een vliegramp. Het risico dat groe pen mensen getroffen worden door een neerstortend vliegtuig, neemt dan echter toe. Volgens Piers is vervoer per vliegtuig een zeer veilige vorm van transport, maar kan een on geval nooit worden uitgesloten. DEN HAAG «JAN KUYS De Noordzee is één groot mest bassin. Stikstof, fosfor, fosfaat en andere stoffen blijken fantas tische voedingsmiddelen voor sommige waterplanten en zee dieren. Zij groeien tegen de klippen op met als gevolg dat andere soorten het onderspit delven. Van een natuurlijk evenwicht is aldus geen sprake meer. Vermesting is daardoor een van de grootste problemen van het Nederlandse milieube leid. Deze stelling poneert Water- pakt in een vandaag verschenen rapport over de vermesting van grote wateren. Waterpakt is een samenwerkingsorgaan van de landelijke vereniging Tot Be houd van de Waddenzee, de stichting Werkgroep Noordzee en de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer. Samen met de stichting Reinwater, de stich ting Natuur en Milieu en het Wereldnatuurfonds is de water verontreiniging bestudeerd. Een van de belangrijkste vervuilers blijkt de landbouw. Door mor sen en slecht waterbeleid ko men enorme hoeveelheden meststoffen in het water te recht. Met alle kwalijke gevol gen vandien. Vermesting heeft blijkens de analyse geleid tot het vijf- tot twintigvoudige van de natuurlij ke concentraties stikstof en fos for in de Noordzee en de zoete wateren. Vertroebeling, verstik king, schuimvorming, afschei ding van giftige stoffen en zuur stofgebrek waren het gevolg. Planten- en diersoorten ver dwenen, de kwaliteit van het drinkwater is aangetast. De nota van Waterpakt laat aan duidelijkheid niets te wen sen over. Er zal in het milieube leid nog veel moeten verande ren. Alleen een fundamentele Europese aanpak kan de ver mesting drastisch terugdringen, concludeert Waterpakt. Mede om die reden hebben de milieu-organisaties hun ana lyse vandaag gepresenteerd. Volgende week buigen minis ters van de Noordzeelanden zich namelijk over maatregelen ter bescherming van de Noord zee. Al eerder is afgesproken dat de naar de Noordzee afgevoer de hoeveelheden stikstof en fos for in 1995 zijn gehalveerd ten opzichte van 1985. Een week la ter buigt de Tweede Kamer zich over de zogenoemde derde fase van het Nederlandse mestbe leid. Waterpakt is allesbehalve op timistisch over de resultaten van de doelstellingen om de vervuiling terug te dringen. Vol gens de organisatie zijn nieuwe afspraken nodig tussen de Noordzeelanden om de lozin gen van stikstof en fosfor vol doende te verminderen. Waar schijnlijk wordt de hoeveelheid fosfor in 1995 wel met vijftig procent teruggedrongen, maar dat is volgens Waterpakt niet voldoende, een reductie met 75 tot 90 procent is noodzakelijk om het probleem van de ver mesting uit te bannen. De lozingen van stikstof zijn de laatste jaren nauwelijks ge daald. Bovendien verwacht Wa terpakt niet dat de stikstoflozin gen uit de landbouw de komen de jaren drastisch zullen afne men. Daarom moeten de Noordzeeministers afspreken dat de hoeveelheid stikstof 75 procent minder moet zijn in 2000. Ook Nederland zou zich daarvoor moeten inspannen, omdat het Nederlandse mest beleid 'absoluut ontoereikend' is om aan de internationale ver plichtingen te kunnen voldoen. Eis drie jaar en zes maanden celstraf DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN PERSBUREAU CERBERUS Voor de rechtbank in Den Haag is gisteren een gevange nisstraf van drie jaar en zes maanden geëist tegen een 21- jarige inwoner van Alphen, die in augustus en september een reeks mishandelingen pleegde rond de Zegerplas. De man was het oudste lid van een bende, die voorbijgangers zwaar mishandelde en van hun portemonnee beroofde. Zo werd op 20 augustus een wandelaar door twee groepsle den, onder wie de verdachte, geslagen en getrapt en ten slotte met een honkbalknup pel bewerkt. De dag erna gingen acht bendeleden een 16-jarige fiet ser te lijf. Ze mishandelden hem zo zwaar dat hij bewuste loos raakte. Daarna verdwe nen ze met zijn portemonnee. De buit was 35 cent. Twee we ken later gooide de Alphenaar een andere fietser op de grond en sloeg hem met een stroom stootwapen. Van het buitge maakte geld werd onder meer patat gekocht. Tijdens de zitting kwam naar voren dat de verdachte door grote problemen thuis en door alcoholgebruik tot de mishandelingen was geko men. Voor de officier van justitie was dat geen reden om hem te sparen. „Hij moet een hele tijd van de straat. De reeks ge welddaden heeft voor grote onrust in Alphen gezorgd. Veel mensen durfden de straat niet meer op." De andere verdach ten, die nog minderjarig zijn, komen binnenkort voor de kinderrechter. De uitspraak is over veertien dagen. Waarde gestolen voorraad bestek half miljoen gulden Het gebouw van zilverfabriek Van Kempen en Begeer in Zoetermeer waar inbrekers ongestoord hun slag konden slaan. ZOETERMEER THEO HAERKENS GPD-VERSLAGGEVER De roof van een voorraad zilver ter waarde van een half miljoen gulden bij zilverfabriek Van Kempen en Begeer te Zoeter meer kon slagen doordat de ge avanceerde alarminstallatie tij dens de overval niet werkte. Zo konden de dieven in de nacht van 15 op 16 november onge stoord hun gang gaan. Het gere- nommeerdere bedrijf werd in een klap beroofd van zijn volle dige voorraad kostbaar zilveren bestek. Na twee weken van volstrekt stilzwijgen wil directeur K. Al- bronda van de zilverfabriek al leen kwijt er niet van uit te gaan dat zijn eigen mensen bij de in braak zijn betrokken. „Het on derzoek richt zich vooral op de techniek", zegt hij. De dieven wisten precies wat ze zochten in de magazijnen aan de Zilver- straat in Zoetermeer. Ze namen uitsluitend lepels, messen en vorken mee van het kostbare Stirling-zilver. De spullen van minder kwaliteit werden onge moeid gelaten. De directeur van het enkele jaren geleden uit Voorschoten verhuisde bedrijf spreekt over een waarde van enkele tonnen. „We praten dan over de kost prijs." Ook de politie in Zoetermeer heeft zich de afgelopen weken uiterst terughoudend opgesteld. Maar gisteren verklaarde com missaris M. Heerschap dat het onderzoek zich vooral richt op de vraag hoe het kan dat de alarminstallatie niet heeft ge werkt. Onder meer wordt daar voor een buurtonderzoek ge houden. Er zijn nog geen aan houdingen verricht. De handel gaat ervan uit dat de lepels, vorken en messen al lang de grens over zijn. Al- bronda noemt zijn produkt 'su per-herkenbaar' waardoor het in Nederland en ook in Duits land of België onverkoopbaar is. „Er zitten drie merken in: ons meesterteken 'VKB', het jaar merk - een letter - en het waar- borgstempel dat garant staat voor het zilvergehalte. Iedereen ziet zo dat het uit onze fabriek komt." De directeur gelooft niet dat de daders het materiaal zullen smelten. De waarde van ruw zil ver is daarvoor te gering en smelten kost ook geld. Die visie wordt gedeeld door mevrouw H. Bosma van de fir ma Drijfhout, de Amsterdamse handel in edelmetalen. Rüw zil ver is in Nederland nauwelijks te slijten omdat de handel zich afspeelt in een klein circuit waar iedereen elkaar kent. Verkoop naar het noorden of het zuiden van Europa acht zij meer waar schijnlijk. „Daar is een giganti sche markt. Wij zijn er te zuinig voor, we hebben liever een 36- delige set van Ikea." Inmiddels heeft het bedrijf de produktie van het hoogwaardi ge bestek - een cassette doet in de winkel tussen de vijftien- en vijfentwintigduizend gulden - ijlings hervat in een poging voor Kerstmis alsnog een deel van de bestellingen af te leveren. „De voorraad grondstof is versneld aangeleverd en we hebben de produktielijnen wat verlegd", verklaart Albronda. „Het perso neel hoeft geen overuren te ma ken." Oegstgeestena^ kandidaat vooi topfunctie VV1 DEN HAAG/OEGSTGEEST Oegstgeestenaar R. Haafker voorgedragen als ondervoo ter van de WD. Kandidaat het voorzitterschap van de 1 rale partij is W. Hoekzema Huizen. In mei 1994 kiezer leden van de WD definitief 1 voorzitter en ondervoorzittei Haafkens (60) is lid van WD-bestuur Oegstgeest en lid van de partijraad. Van 1 tot 1991 was Haafkens vooi ter van de Kamercentrale in den. Op dit moment maakt deel uit van de partijcommi 'Milieuhygiëne' en is hij lid de commissie Tweede Kan de commissie Van Aarden Haafkens heeft gewerkt bij i schillende werkmaatschapp van Shell. Kandidaat-voorzitter Hoek ma (54) was in het kabinet L bers van 1982 tot 1986 staat: cretaris van Defensie voor j soneelszaken. In 1987 is hij noemd tot burgemeester Huizen. Aanhouding in moordzaak Var AMSTERDAM ANP Het rechercheteam uit de re Haarlem heeft een 27-ja Hoofddorper aangehouden gens medeplichtigheid moord op de 29-jarige Micl Vane. Dat heeft de politie kendgemaakt. De verkoolde resten van V werden begin november gev den in een uitgebrande auto het recreatiegebied Spaarnw de. Hij bleek slachtoffer te geworden van een afrekeninj het criminele milieu. Later bleek dat Vane de kl was van het failliete effect kantoor Nusse Brink dat i geld zou hebben witgewass Justitie meent dat Vane betri ken is geweest bij drughandel;! Volgens mr. B. Moszkowi' die de verdachte rond de moe) verdedigt, is nog niet beke welke rol de Hoofddorper 3 hebben gespeeld. Duidelijk! wel dat hij verdacht wordt \e: medeplichtigheid en niet vt medeplegen. Dit laatste is el veei zwaardere rol. Vandal wordt de verdachte door i rechter-commissaris gehoof Hij ontkent in alle toonaardl iets met de moord te makeni hebben. il Telefonische hulp Turkse vrouwen DEN HAAG ANP Er komt een telefonische hulj dienst voor Turkse vrouwen i Den Haag en omstreken. Heil de eerste in haar soort, zegt Inl ke Wienese van het Riagg Zuifl hage in Den Haag. Zij nam sa men met een aantal Turki wouwen het initiatief voor fl dienst. Circa vijftien Turkj vrouwen, speciaal opgeleij staan vanaf 17 december klaa om hun zusters in nood in q eigen taal op te vangen. Die problemen kunnq enorm zijn, vertelt Wienese ij de ervaring die zij in vijftien jaj werken voor het Riagg opdeei Eenzaamheid en isolement, g| brek aan persoonlijke ontwikki ling, mishandeling, slecht huisvesting,huwelijksprobk men, ruzie met de schoonfanj .lie en zorgen om de kinderen q hun relaties zijn problemen d de vrouwen wanhopig kunnf maken. Ze hebben vaak nr mand om mee te praten of hok den hun mond uit angst vee geroddel. Via de nieuwe te,t foonlijn (070-3622629) kunnl ze voortaan elke vrijdag ach niem hun ei kwijt. Wienese is er vast van ovr tuigd dat de hulptelefoon in e grote behoefte voorziet en tere ellende zal voorkomi Turkse vrouwen durven ot het algemeen niet naar algem ne hulpverleningsinsteliingei l gaan of weten niet eens da i bestaan. De gemeente Den Haaggt looft ook in de zaak en kvar voor volgend jaar met een sjb sidie van 63.000 gulden. Zov< in 1995 als in 1996 wordt erio eens 54.000 gulden in het po ject gestoken. Van het el wordt onder meer de projcl coördinator betaald. Deze bge leidt de vrijwilligers continu. Een tuin als een plaatje? Wassenaarseweg 71 Telefoon (01718) 7 56 27 Telefax (01718)756 27 Tussen Katwijk en Wassenaar. HEEMSKERK MARJAN MEUER Heemskerk is een nieuwe woonwijk rijker: Harteheem. Het lijkt een gewone buurt, maar het is onderdeel van Stichting De Hartekamp uit Heemstede. Dc wijk biedt plaats aan 150 verstandelijk gehandicapten. De bewoners zitten niet meer in een traditioneel instituut, ze bewonen twaalf ruime huizen, gelegen aan gewone straten op een niet omheind terrein en zonder toegangspoort. Harteheem is zo normaal als mogelijk en zo aangepast als Iedere Heemskerker kan op het terrein ko men en wordt daartoe zelfs gestimuleerd; zo verhuisden er onlangs een speel-o-theek en sociaal-cultureel centrum naar toe. In januari worden daar ook een theaterzaal en de expo sitieruimte in gebruik genomen. De bewoners gaan in de toekomst gebruik maken van het zwembad: integratie staat hoog in het vaan del. Na een voorbereidingstijd van vier jaar en een bouwtijd van anderhalf jaar, konden de bewoners begin november verhuizen naar het complex, dat in totaal 42 miljoen gulden kost te. Er wonen tachtig oudere mensen. Ruim twintig patiënten komen van De Hartekamp zelf. De overige plaatsen zijn opgevuld met gegadigden die op de wachtlijst stonden. De mogelijkheid is al ingebouwd om uit te brei den tot tweehonderd bewoners en bovendien kunnen de woningen worden opgesplitst, zo dat de groepsgrootte kan worden terugge bracht tot zes bewoners per huis. Elk huis heeft twee ingangen en twee ruime badkamers en iedere bewoner heeft een eigen zit/slaapkamer. Een centrale keuken kent Harteheem niet. Per woning wordt de warme maaltijd gekookt door medewerkers die daar speciaal voor zijn aangenomen en die ge schoold zijn in het toepassen van diëten. Voor De Hartekamp is het inmiddels niet meer de vraag of de woningen in deze nieuwe opzet voldoen. Zodra de eerste tekeningen op papier stonden, is in een leegstaande bedrjfs- hal een complete 'spaanplaten' woning nge bouwd waarin bestaande groepen bewoien een dag doorbrachten. De gang van zaet werd met een hoogwerker van bovenafgej filmd en een deskundig bureau evalueerdeid project. Op basis van die bevindingen zijl e nog enkele wijzigingen aangebracht, maaiDf Hartekamp had daarmee meteen het bevij geleverd dat het qua vierkante meters zc moest, zoals het was voorgesteld en uitgepo beerd. li

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14