Gokkasten uit snackbars 'Ik mag niet eens zagen met le deuren en ramen dicht9 Jacobswoude wil ®een windmolens Europaweg krijgt verkeersdrempels Rijn- en Veenstreek Eis: twee maanden voor dodelijke aanrijding buurman ergert zich aan "'troep' aannemersbedrijf Vrachtauto kantelt Rijnstreek krijgt meer zenders op radio en tv j Salen hekken worden bij het Vense bedrijf Hebo niet meer gproduceerd. „We mogen ze nog plaatsen en op- slian", moppert de 34-jarige ei- i gnaar Toon van der Bom uit - Hllegom. Hij loopt zenuwach- tij in de loods naar de met sta- la draden omgeven machines. 'JvJe slijptol, die mag niet meer M aai. Een simpele luchtcompres- iIJDAG 3 DECEMBER 1993 bromfietser klapt tegen auto ]i phfn aan den run. Bij een ongeval op het kruispunt van de 'rins Bernhardlaan en de Havenstraat in Alphen is een 16-jarige tfiwoner van deze gemeente aan zijn knie gewond geraakt. De bngen reed met zijn bromfiets over het rijwielpad en kreeg vol- k;ens de politie geen voorrang van een 23-jarige Alphense auto mobilist, die vanaf de Prins Bernhardlaan de Havenstraat inreed. Iet slachtoffer is in een ziekenhuis behandeld. th(yphenaar ernstig gewond aan den rijn Een 66-jarige Alphenaar heeft gisteren zwaar hoofdletsel opgelopen bij een aanrijding op de kruising van de president Kennedylaan en de Sportlaan in zijn woonplaats. De VSian werd op de kruising aangereden door een personenauto, 9eïie werd bestuurd door een 43-jarige man uit Alphen. Volgens J ien woordvoerder van de politie gaf de automobilist de wielrij der geen voorrang. Het slachtoffer is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Autokraken in Alphen dei ^rulphenaandenrun» Op drie plaatsen in Alphen is in de nacht van mevoensdag op donderdag een personenauto opengebroken. Uit auto aan het Helmhof werden een h oeveelheid elektrisch gereedschap en 12 cd's gestolen. De andere twee auto's stonden at geparkeerd op de Wipmolen en de Aardster. Hier bedroeg de 25puit cd's en cassettebandjes. Op het Aardplein werd de achter- mtfuit van een personenauto ingeslagen. Er werd niets gestolen, ld. ^Sieraden en cd's ontvreemd Vphen aan den rijn» In twee huizen aan de Watermolen in Al- phen is ingebroken. In de nacht van woensdag op donderdag ^.werden uit een pand de televisie, videorecorder, sieraden en 100 ^bd's gestolen. Gisteren overdag werd een tweede woning door ePhet inbrekersgilde bezocht. Nu bedroeg de buit een muntenver zameling, de televisie en een cd-speler. In beide gevallen werd tieeen keukenraam opengebroken. licobswoude F angs de provinciale weg 7 (Al- 5 hen - Leimuiden) moeten een windmolens komen. Er ^jn betere locaties te vinden in e provincie of Nederland. Dat indt een meerderheid van de -ommissie ruimtelijke ordening ani Jacobswoude. Hoewel windenergie goede ,anten heeft, zijn windmolens a-ok horizonvervuilend. Volgens ,rs» Hagenaar (Politiek 90) leiden bovendien de automobilisten Voorts passen windmolens e 'en haag/jacobswoude v^rsbureau cerberus e l lj)e buurman van aannemersbe drijf Blaazer in Rijnsaterwoude, j Gonlag, vindt dat de gemeen- erp strengere eisen moet stellen ücian het bedrijf. Gonlag betoog- gisteren bij de Raad van Sta- DÊ dat het bedrijf zich vanaf b(977 'van geen enkele voor vaarde dan wel afspraak met gemeentebestuur ook maar heeft aangetrokken'. v Volgens aannemer Blaazer i] )erusten de aantijgingen van de 06>uurman op 'volslagen waan- liipn'. Hij zei stappen te overwe gen tegen de 'beledigende uitla dingen' van zijn buurman. Die verwees gisteren -naar de aftergunning die het aannemers bedrijf in 1989 kreeg voor de npouw van een loods. Volgens gonlag is de bouwvergunning verstrekt onder de voorwaarde chef gert visser, 071 -356430. plv -chef janet van dijk. 071 -356413 De gokkasten die nu nog in Alphense snackbars staan, moeten voor 1 januari 1995 worden weggehaald. Ter compensatie mogen de gokkasten voor een periode van vier jaar worden vervangen door een extra videospel of flipperkast. Alleen snackbar-exploitanten die met de ge meente een convenant afsluiten, mogen hun gokkast houden. alphen aan den run ruud sep Als gevolg van het nieuwe be leid mogen straks alleen de Al phense cafés nog zonder verde re voorwaarden één gokkast houden. Bij sportkantines en dergelijke zijn gokkasten al lan ger taboe. Overigens staan de meeste Alphense gokkasten in cafés. Het strengere beleid van de gemeente Alphen aan den Rijn is helemaal in de lijn van de landelijke politiek. Daar gaan steeds meer stemmen op om de gokkasten aan banden te leg gen. Doel van het strengere be leid is het aantal gokverslaafden terug te dringen. Directeur W. Arlman van Castellum Automaten, de groot ste Alphense exploitant van speelautomaten, erkent het probleem van de gokverslaving. Maar het mag volgens hem niet worden overdreven. „In de Al phense regio zijn 29 geregi streerde gokverslaafden. Maar die help je niet door de gokkas ten te verbieden. Ze gaan dan gewoon naar een andere ge meente waar ze wel kunnen spelen. Of je krijgt huiskamerex ploitatie. Mensen zetten thuis een paar kasten neer en houden helemaal geen toezicht. In het oosten van het land floreert de huiskamerexploitatie al. Op straat Nog een nadeel van een al te streng gokkastenbeleid is vol gens Arlman dat er hier en daar mensen op straat komen te staan. De horeca draait vaak voor een niet onaanzienlijk deel op de inkomsten via de gokkast. Arlman verwacht zelfs dat het totaal verbieden van gokkasten in andere zaken als cafés twintig tot dertig mensen hun baan zal kosten. Daarom is hij een groot voor stander van het afsluiten van convenanten tussen horeca-on- dernemers en de gemeente. De gemeente is het daar mee eens, maar kan nog niet aangeven hoe die overeenkomsten er uit zouden moeten zien. Regio voorzitter C. Oosterbeek van de organisatie van automatenhan delaren VAN kan dat wel. „De wettelijke minimumleeftijd om te mogen gokken is zestien jaar. Wij willen naar achttien. Verder zouden de mensen die een gok kast in hun zaak hebben een cursus moeten volgen waarin ze leren gokverslaving in een vroeg stadium te herkennen. Mensen die overmatig spelen moeten ze doorverwijzen. Verder zou er een maximum-speelduur van één uur moeten komen." Alleen exploitanten die zich aan deze regels houden, zouden wat Oosterbeek betreft een gok kast in de zaak mogen hebben. „Dan hoeven de goeden niet onder de slechten te lijden." niet in de 'Groene-Hartgedach- te'. Alleen E. Manvis (D66) is niet tegen de plaatsing van windmo lens, omdat ze vreest dat de an dere yormen van energie opra ken. De provincie heeft bij Ja cobswoude een plan gelanceerd om 15 tot 20 windmolens van 35 meter hoog om de 500 meter langs de provinciale weg te plaatsen. B en W hebben nog geen definitief standpunt inge nomen. dat aan de buitenopslag een einde gemaakt zou worden. Ook moest er voldoende be planting worden aangebracht. Gonlag: „Vanaf ons balkon en vanuit onze woonkamer is de ordeloze buitenopslag als ge volg van te weinig begroeiing ook 's zomers volledig zicht baar." De bomen die er staan bieden volgens Gonlag onvol doende soelaas. De Raad van State-rechter merkte tijdens de zitting op dat de eisen waaraan de beplanting moet doen naar zijn oordeel ten onrechte niet in de hinderwet vergunning zijn opgenomen. Datzelfde geldt volgens hem voor de maximaal toegestane hoogte van de zeecontainers die als buitenopslagplaats dienst doen. alphen aan den run Een gekantelde vrachtauto op het kruispunt van de Hoorn en de Leidse Schouw in Alphen heeft gistermiddag gedurende enkele uren voor nogal wat overlast gezorgd. Het zware voertuig kantelde rond twaalf uur. toen de 36-jarige chauffeur uit Noordwijkerhout met zijn auto wilde keren om terug te kunnen rijden richting Leiden. Volgens een woordvoerder van de politie sloeg de wagen vermoedelijk om toen een van de stuurkabels van een achterwiel brak. De vrachtauto kwam op de kast van de verkeerslichteninstallatie terecht. Met behulp van twee takelwagens is de auto na enkele uren weer rechtgezet. Het verkeer ondervond nogal wat vertraging. foto hielco kuipers alphen aan den run/utrecht persbureau argos Een 21-jarige Alphenaar hoorde gisteren voor de Utrechtse rechtbank een gevangenisstraf van twee maanden tegen zich eisen vanwege het doodrijden van een 11-jarige jongen in Utrecht. Bovendien wil de offi cier van justitie de verdachte voor anderhalfjaar zijn rijbewijs afnemen. De Alphenaar reed op 25 juli 1992 met een vaartje van zo'n tachtig kilometer per uur over de Utrechte Vleutenseweg. Veel te hard, zo betoogde de officier van justitie B. Steensma giste ren. Op een vluchtheuvel in het midden van de weg een drietal kinderen stond te wachten. De bestuurder had de 'groene golf mee', dus remde niet af toen hij de kinderen zag. Plotseling stak de 11-jarige over en werd ge schept door de wagen van de Alphenaar. Deze remde pas toen het jochie al op de motor kap lag. Het slachtoffer viel van de auto af en werd nog enkele meters meegesleurd. Een dag later bezweek hij aan zijn ver woningen in het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Getuigen vertelden de politie dat de kinderen door rood lie pen toen ze de ene kant var de Vleutensweg overstaken. Advo caat J. de Dood wilde de recht bank er dan ook van overtuigen dat zijn cliënt onmogelijk op tijd had kunnen stoppen, de jongen was immers heel plotse ling de weg opgelopen. „Wat hier is gebeurd kun je de chauf feur niet kwalijk nemen." De Dood meende dat de rechtbank de Alphenaar moet vrijspreken. Als dan toch een straf wordt opgelegd, neem het rijbewijs dan zo kort mogelijk in beslag, zo betoogde de raads man. „Mijn cliënt heeft dat pa piertje nodig bij het vinden van een baan." De reclassering ad viseerde een alternatieve straf op te leggen. De officier van jus titie verzet zich hiertegen, om dat de verdachte al eens eerder dienstverlening heeft gedaan. Uitspraak 16 december. runstreek marieta kroft Rijnstrekers die hun televisie op de kabel hebben aangesloten, krijgen er begin volgend jaar zes zenders bij. Naast de twintig huidige zenders kunnen de in woners die voor het zogenoem de volledige pakket kiezen, ook kijken naar de kabelkrant, Duitsland 3, Discovery Channel en FilmNet 2. In de loop van het jaar wordt het televisieprogram ma TV-Plus hieraan toege voegd, zodat er naar breed- beeld-uitzendingen kan worden gekeken. Daarnaast maakt het bestuur van Casper (de ge meenschappelijke regeling sig- naalvoorziening/plassengebie- d/Rijnstreek) op 13 december een keuze uit France 2, Euro- news ofRaiUno. De kabelabonnees die voor een zogenoemd beperkt pakket hebben gekozen, krijgen alleen een uitbreiding van de Kabel krant. Het radioprogrammapak ket wordt uitgebreid met de programma's Eurojazz, Con certzender, Radio 538 en Radio Noordzee Nationaal. Aan de uitbreiding van het aanbod zijn geen verhoogde abonnementskosten verbon den. Het tarief blijft voor de af nemers van het volledige pakket 21,75 en voor de abonnees met een beperkt pakket 14,55 gul den per maand. „Door het aan bod te vergroten, hopen we dat meer mensen zich laten aan sluiten op de kabel", legt secre taris P. van Eijk uit. „In de Rijn streek is ongeveer 70 tot 75 pro cent van de woningen op de ka bel aangesloten. In een stedelijk gebied waar de aansluitingskos- ten toch al veel lager liggen, is die dichtheid rond de 90 pro cent." De uitbreiding van het aantal televisiekanalen en radiopro gramma's is mogelijk door de 60 kilometer glasvezelkabel die momenteel in Alkemade, Ja cobswoude, Ter Aar, Nieuwveen en Nieuwkoop wordt aange legd. Het nieuwe glasvezelka belnet biedt ruimte aan 50 tele visiekanalen, 32 FM- en mini maal 32 digitale radiozenders. Als de glasvezel er eenmaal ligt, kunnen bedrijven via hun com puter gegevens met elkaar uit wisselen. Jaarvergadering ijsclub Alkemade IJsclub Alkemade houdt op vrij dag 10 december haar algeme ne jaarvergadering voor de le den. De bijeenkomst is in bar- restaurant 't Veen, Langeweg 16 in Roelofarendsveen. Naast de gebruikelijke agendapunten ko men voorstellen tot contributie verhoging en het verplicht leve ren van vrijwilligers van IJsclub Alkemade aan de Leidse Ijshal aan de orde. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. roelofarendsveen marieta kroft De Europaweg in Roelo farendsveen krijgt mogelijk twee verkeersdrempels. Een meerderheid van het college van B en W van Alkemade schaart zich achter dit advies van de verkeerswerkgroep. Het college komt daarmee tege moet aan de wensen van om wonenden. Wel moet Rijkswa terstaat over de brug komen Wethouder L. Beelen (financiën) is als enige van het college faliekant tegen de aan leg van de drempels. „Als er te hard wordt gereden, moet de politie maar vaker controle ren", legt hij uit. Beelen wijst op de twaalf drempels die en kele jaren geleden op de Ach terweg in Nieuwe Wetering zijn aangelegd. „De eerste is al weg omdat die te veel trillingen en schade aan een nabijgelegen woning veroorzaakte. En nu liggen er weer aanvragen van bewoners om twee drempels weg te krijgen." Volgens de wethouder is Alkemade vanwege de slappe veengrond helemaal geen ge schikte gemeente om verkeers drempels aan te leggen. Er wordt nu ook gepraat over der gelijke snelheidsremmers op de Kerkstraat en de Langeweg. Hij vindt het allemaal maar niets. „Een drempel kan hooguit tot zijn recht komen in wooner- Los hiervan wijst Beelen er op dat de gemeente het geld er niet voor heeft, ook al draagt Rijkswaterstaat 6000 gulden bij. Onderscheiding voor Vener Zoet P. Zoet uit Roelofarendsveen heeft gisteren de bronzen ere medaille verbonden aan de or de van Oranje Nassau gekregen. Burgemeester A. Meerburg reik te gisteren de koninklijke on derscheiding uit in restaurant De Woelige Baren in Oude We tering. Zoet vierde daar zijn 40- jarig dienstverband bij Jacht- en Scheepswerf C. van Lent Zo nen op Kaageiland. /eense hekkenproducent 'terug bij af na ingrijpen gemeente rtelofarendsveen marieta kroft sor, waar niemand last van heeft, mag niet meer aan. Las sen mag niet meer." Zuchtend stapt hij op de zaagmachine af. „Die mag ook niet meer aan." Machines met een totale waarde van 75.000 gulden staan stil, sinds de gemeente Alkema de ze heeft verzegeld. Als reden voeren B en W aan dat het be drijf zonder hinderwetvergun ning werkt en veel lawaai ver oorzaakt. Herhaaldelijk kwa- Nugteren: Hebo gewaarschuwd lebo BV is herhaaldelijk erop gewezen dat er iets aan de ge- liidsoverlast moest worden gedaan. Het bedrijf wist dat de ma- hines anders zouden worden verzegeld. Dat zegt wethouder W. Dugteren. Bij zijn komst kreeg eigenaar Van der Born wel een «stigingsvergunning^ maar later werd geen hinderwetvergun- ling afgegeven. Nugteren: „Hij moest eerst maatregelen treffen im iets aan de geluidsoverlast te doen. Dat gebeurde echter liet, terwijl de klachten van omwonenden maar aanhielden." Dat de gemeente het transportbedrijf Van der Meer voor een chijntje aan een terrein op De Lasso hielp, spreekt de wethou- ler tegen. „Van der Meer heeft de gewone prijs betaald. Het zou runnen dat hij een stukje in een uithoek van het gebied iets 'oordeliger heeft gekregen. Overigens is de gemeente wel bereid om te onderhandelen net Van der Bom. „Maar dan moet hij wel met een plan ko- hen", aldus Nugteren. men er klachten van omwonen den binnen bij de gemeente. Een van hen zegt: „Zelfs op za terdag was het hier een herrie." Ze is blij verrast met de actie van de gemeente. Van der Bom is teleurgesteld en kwaad tegelijk en heeft het gevoel dat een initiatief van een kleine ondernemer in de kiem is gesmoord. Sinds drie jaar huurt hij het voormalige onderkomen van het inmiddels failliete transportbedrijf Van der Meer. Die repareerde vrachtwagens in de loods. „En in de loods werden vrachtwagens gerepareerd, ter wijl buiten dag en nacht koel wagens stonden te draaien. Toen de omwonenden daarover klaagden, hielp de gemeente het bedrijf aan een plaatsje op De Lasso. Voor een schijntje per vierkante meter mocht het be drijf dat kopen. Als de gemeente met een dergelijk aanbod bij mij komt, grijp ik dat onmiddel lijk aan. Maar je ziet ze niet. Mijn bedrijf is zeker te klein." Van der Bom begrijpt niet waarom hij bij zijn komst een vestigingsvergunning kreeg van de gemeente. „Ze hadden toen al duidelijk moeten zijn", meent hij. „Ik mocht hier zitten. Toen ik er eenmaal zat, kwamen ze verzegelen." Diverse keren heeft hij een hinderwetvergunning aangevraagd. „Maar die kreeg ik niet omdat ik overlast veroor zaakte", verzucht hij. „Het is heel raar. De grond is hier ern stig verontreinigd met diesel en koelvloeistoffen van die vracht wagens. Dat mag wel en ik mag niet eens zagen met de deuren en ramen dicht." De Hillegommer is zich ervan bewust dat hij in het conflict met de gemeente aan het kortste eind trekt. „Ik kan wel een goede advocaat inschake len. Maar dat kost ook heel wat", zegt hij. Sinds drie maan den is hij daarom naarstig op zoek naar een andere plek voor zijn bedjijf. „Alle makelaars in de omgeving heb ik afgebeld. Weet je wat die hebben? Pan den van 1000 vierkante meter of meer. Ik heb genoeg aan 200 vierkante meter. En die zijn er niet. De makelaars zeggen dan 'als ik 25 van dergelijke halletjes had, dan zou ik ze de volgende maand allemaal kwijt zijn'." Zijn vijf werknemers zitten nu nog in het vorstverlet. „Gelukkig maar", zegt Van der Bom die niet al te veel werk voor ze heeft, maar er voorlopig nog niet aan wil denken om ze te ontslaan. „Maandag gaan ze Toon van der Born, eigenaar van Hebo BV laat zien hoe de zaagmachine is verzegeld. Doordat de gemeente alle machines heeft verzegeld, kan hij in zijn bedrijf aan het Zuideinde in Roelofarendsveen geen stalen hekken meer produceren. foto ben de bruyn weer aan het werk. We kunnen werk vinden, ben ik twee goede hebt opgebouwd en goede con- weer een half jaar voordat ik de alleen maar hekken plaatsen, krachten kwijt." tacten hebt met je afnemers. Als gang te pakken heb." De twee mannen die de machi- Toon van der Bom zegt'terug ik over twee maanden een an- ,.'t Is jammer", zegt hij ten nes bedienden moeten dan ook bij af te zijn. „Als beginnend der halletje heb gevonden, zijn slotte. „Het valt vandaag de dag mee naar buiten. Daar hebben ondernemer duurt het wel een de klanten inmiddels naar een niet mee om iets voor jezelf op ze niet veel zin in. Als ze ander half jaar voordat je je bedrijf ander gestapt. Dan duurt het te zetten." •^vervoer

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13