Aanleg tweede Vinkbrug mbrattüJ forestier De schoen als kunstobject Leiden Regio Kaalslag in Sassenheim Kat wij kers in actie voor behoud iepen I -| -Y Sunljpurö (Ert IJDAG 3 DECEMBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071-356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Hl 'erk neemt hele weekeinde in beslag mi iy iy ze tweede spoorburg over de Oude Rijn bij station De pk in Leiden wordt komend weekeinde geplaatst. Deze wordt naast de huidige nieuwe ingebracht en de 1 de oude vervangen. Met het plaatsen van deze tweede komt weer een stukje van het viersporen-traject tus- tussn Leiden en Den Haag gereed. De werkzaamheden ne- 1anfn ^iet weekeinde in beslag, maar hebben geen ge in delgen voor het treinverkeer. Wel geldt een langdurig sul-arverbod. met WOfOEN CHANTAL MAES werk begint zaterdagoch- in beslag zal nemen, gebeurt om negen uur. De onder- met behulp van een 30-tons naclen worden dan vanuit sche- kraan en een drijvende bok met m ter plekke in elkaar gezet en een capaciteit van 130 ton. De onderdelen die in Maars- sen en Rotterdam zijn gefabri ceerd, zijn op pontons per schip naar Leiden vervoerd. Deze vol geladen schuiten liggen al op de plaats van bestemming. Na het installeren van de brug is het werk nog niet voltooid. Dan moeten de hydraulische- en elektrische installaties nog worden gemonteerd en afge steld. Met dit tijdrovende kar wei houden de Nederlandse Spoorwegen zich van zondag 5 december tot 13 december be zig. Als gevolg van de plaatsing van de brug geldt in de periode I een groene oase veranderd in een kale vlakte. Alle grote bomen zijn gekapt door de provincie z Zuid Holland, die het kruispunt beheert. Het is LL de bedoeling dat er nieuwe bomen, inlandse j eiken, worden geplant langs de kant van de ge- ^meente-enbrandweergarage. I De Jcap-partij heeft te maken met .ae'aanleg van I de oOsbaan eërdértlit jaar. Daardoor is de weg in zuidelijke richting verschoven. Daardoor moest al eerder de bijl in verschillende bomen worden gezet. De resterende bomen zouden volgens W. Kosters van de gemeentelijke dienst openbare werken een zeer regelmatig onder houd nodig hebben. Reden voor de provincie om bij het Sassenheimse gemeentebestuur te vragen of de beplanting mag worden vervan gen. Dat is inmiddels goedgekeurd. Het is de bedoeling dat aan beide zijden van de Van Pal- landtlaan nieuwe bomen worden geplant. FOTO DICK HOGEWONINC /RIJ E TIJD 161 1 lomnidmarkt /luziekvereniging Con Fuoco ioudt morgen van 10.00 tot ,4.00 uur een rommelmarkt in iel clubhuis aan de J. C. de nne^ijpstraat 23 in Leiden. Er is een o {evarieerd aanbod. Drumfanfa- o [e Allegro Vivace houdt op zon- lag 12 december van 10.00 uur jol 16.00 uur een grote rommel markt in het clubgebouw van de arumfanfare aan de J.C. de Rijp- 1 straat 27. Kleifiguurtjes In het Tuya-lokaal van de Kaas- marktschool aan de Koppen- hinksteeg 13 geeft Andrea Ou wehand op zondag 12 decem ber een workshop over het ma ken van Boliviaanse beeldjes van Fimoklei. De workshops be ginnen om 13.30 uur en 15.30 uur. Postzegels De Leidse Postzegelvereniging 'De Postzegelvrienden' houdt maandag 13 december de maandelijkse veiling-, ruil- en contactavond in de zaal van het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169. De zaal gaat om zeven uur open en vanaf half acht zijn de postzegels te bezichtigen die la ter op de avond worden geveild. van 3 december tot 13 decem ber een vaarverbod op dit ge deelte van de Oude Rijn. De aanleg van de tweede Vinkbrug zal geen vertraging voor het treinverkeer met zich meebrengen. De treinen rijden namelijk al vanaf mei 1992 over de eerste nieuwe spoorbrug. Bovendien wordt het werk van af het water verricht. De twee nieuwe bruggen, die er precies hetzelfde uitzien, zijn hoger dan de oude. Hierdoor zullen trein- en scheepvaartver keer in het vervolg nog minder last van elkaar hebben. KATWIJK CONNY SMITS Het behoud van de iepen aan de Helmbergweg in Katwijk. Dat is kort maar krachtig het doel van de handtekeningenac tie die omwonenden deze week hebben gehouden. Ruim zestig handtekeningen zijn overhan digd aan directeur gemeente werken Van der Griend en hoofd plantsoenendienst Ouds hoorn. De gemeente vatte onlangs het plan op om de iepen, op de groenstrook tussen de weg en de sloot, te kappen als de weg zelf ook opnieuw wordt inge richt. Oudshoorn: „Elk jaar moeten we op deze groenstrook zieke iepen weghalen. Alleen dit jaar al heeft dat de gemeente tienduizend gulden gekost. Als we nu alle iepen kappen, halen we de ziektehaard weg en voor komen we hoge kosten in vol gendejaren." De ambtenaren hebben de ongeruste omwonenden giste ren beloofd zich opnieuw over het vraagstuk te buigen. Ouds hoorn: ,,We hebben wel in de gaten dat een aantal mensen grote moeite met het kappen heeft. Maar de politiek zal uit eindelijk moeten beslissen of de iepen moeten blijven of niet." Volgens mevrouw Ouds hoorn, bewoonster van de Vloedstroom, zou het zonde zijn om "zo'n uniek stukje Kat wijk" te verliezen. „Het gaat om een groenstrook die nog niet zo geciviliseerd is, het is nog echte natuur. In het voorjaar bloeit het hier volop en kinderen ma ken er hutten zonder direct planten te beschadigen. We hebben al gezegd: als hier de kettingzagen komen, gaan wij als bewoners en masse naar buiten om te protesteren." Schoentechnicus Rene van den Berg over zijn laarzen: „Ze ogen nogal agressief". Noordwijker haalt inspiratie uit griezelfilms FOTO DICK HOCEWONINC NOORDWUK IRENE NIEUWENHUUSE Orthopedisch schoentechnicus Rene van den Berg uit Noordwijk wil kunstenaar wor den. Tot 31 januari 1994 exposeert hij met een paar schoenontwerpen in het Rheini- sches Landesmuseum in Bonn. De schoen niet meer onder, maar op de tafel. Een ver haal over de dromen en daden van een be vlogen ambachtsman. Rene van den Berg weet het zeker. Bin nen niet al te lange tijd breekt hij door. Van orthopedisch schoentechnicus wordt hij kunstenaar. En omdat een schoenmaker bij zn leest dient te blijven, zullen zijn kunst werken voorlopig schoenen zijn. Of zoals dat in de kunst heet: schoenobjecten. Kunst die te omschrijven is als buitennissig, ex treem, eng. „Mijn schoenen en laarzen noem ik wel eens mijn verboden wapenbe zit. Ze ogen nogal agressief „Dit werk is al lang geen hobby meer, het is een noodzaak geworden om deze schoe nen te maken. Als ik dit niet zou doen, zou ik in een depressie komen, begint Rene (29 jaar) zijn uitleg over zijn gedrevenheid om binnen niet al te lange tijd tot de bon-ton van de kunstwereld te behoren. Verschillende exemplaren van de schoe nen van Rene zijn inmiddels op tentoon stellingen en in galerieën in het buitenland geëxposeerd. Aanvankelijk wilde het in ei gen land niet zo lukken, maar langzamer hand begint de Noordwijker ook hier furore te maken, mede door de positieve bemoeie nis van top-ontwerper Jan Janssen. Zo wa ren ontwerpen van de Noordwijkse schoen maker tijdens een vaktentoonstelling in de Beurs van Berlage te zien. Voorts zullen tij dens Moda-Mas 1994, de modeshow voor- beginnende ontwerpers, mannequins op zijn schoenen rondlopen. Eksterogen Want dat is nog steeds het uitgangspunt van Van den Berg: zijn schoenen, hoe ex treem of experimenteel ook, moeten - even - draagbaar zijn. Dat de drager na een lan gere looptijd geheid met eksterogen, blaren of andere mankementen wordt opgezadeld, is zijn eigen verantwoordelijkheid. „Maar door de keuze van mooi en draagbaar word ik gedwongen waanzinnig creatief te zijn. Een damesschoen met hoge hak biedt ove rigens een scala aan creatieve mogelijkhe den. Wat geeft meer kansen tot expressie dan een open hielpartij? Door die tweespalt, die ambivalentie, ge combineerd met zijn hang naar alles wat eng, griezelig en agressief is, wordt hij opge zweept tot creëren. „Ik zal en ik moet iets bereiken in de kunstwereld. Ik geloof in mijn eigen kunnen. Ik wil bereiken dat over een tijdje een aantal kunstliefhebbers in plaats van een schilderij mijn schoenen ko pen. En dat puur alleen om de schoonheid ervan? Dat uitstekels, punten, grilligheden en stekels het beeld bepalen vloeit vanzelfspre kend voort uit zijn griezeligé voorliefdes. „Hoe enger, hoe beter. Zijn objecten doen denken aan voorwereldlijke monsters, rep tielen, schorpioenen, die nog het een en an der in hun leven te behappen hebben. „Maar, veronderschuldigt hij zich, „met echte agressie wil ik daarentegen niets te melken hebben. Mijn schoenen die nu in Bonn staan, zijn tentoongesteld in een spe ciale sm-afdeling, want zwart, leer en hoge- hakken worden geassocieerd met sm. Dat vind ik vreselijk, want ik wil dat mijn kunst niet in een speciaal hoekje komt? Griezelfims De inspiratie van zijn schoenen haalt de Noordwijker uit muziek, griezelfilms en de schilderkunst van de Zwitser H.R. Giger. „Toen ik voor het eerst werk van die kun stenaar zag, was ik verloren. Ik wist het ze ker: de schrikbeelden die hij op het doek maakt, wil ik met mijn schoenen teweeg brengen? Van den Berg heeft een vast werkprocédé. Eerst tekent hij een zij-aanzicht, dan maakt hij de ruimte waarin hij werkt donker („ik hou niet van al dat lichfj, zet een plaat met, hoe kan het anders, éngé muziek op en laat het potlood boven het papier zweven. „Het potlood zoekt dan door de kracht en de emotie van de muziek de weg naar het ont werp. De Noordwijkse schoentechnicus gaat daarna de schets strak intekenen en zorgt ervoor dat het idee technisch uitvoerbaar wordt. Het maken van een paar kost hem dan nog zeker een volle werkweek. Tijd die hij soms steelf van zijn gewone werk. „Maar als ik echt aan het werk ga, dus mijn schoe nen ga modelleren, wil ik geen sores aan rfin hoofd. Dan neem ik vakantie op? Voor de schoenobjecten van Rene van den Berg moet minstens 3000 gulden wor den betaald. De draagbare laarzen daaren tegen gaan voor 2500 gulden van de hand. Zijn telefoonnummer is 01719-15572. Het 3 oktober-feest ligt al lang weer achter de rug, maar uit het het buitenland stromen nog steeds de brieven binnen over de vieringen. Ook de Leidenaar in den vreemde kan maar geen genoeg krijgen van de haring en het wittebrood. Leidens ontzet wordt over de hele wereld gevierd, van Los Angeles tot Tokio en van Moermansk tot Sidney, om maar wat plaatsen te noemen. Waar )ud-Leidenaars zitten gaat het criebelen als de oktobermaand lanbreekt, en als het eenmaal sover is wordt geprobeerd op wat voor wijze dan ook de sfeer van het oeroude Leidse volksfeest op vreemde bodem te econstrueren. Een hapje haring )f een flintertje hutspot kan al /oldoendezijn. n Japan wordt in tegenstelling :ot een land als Engeland niet /reemd tegen rauwe vis aangekeken, maar een verschijnsel als de combinatie van peen met uien doet menig lapanner de wenkbrauwen optrekken. In de vorm van het 0 Holland Village in Nagasaki hebben die dekselse Hollanders latuurlijk wel het instrument bij uitstek om de Japanners kennis te laten maken met litgelezen gerechten, afkomstig 'a'n de andere kant van het Euraziatische continent. Het zorgvuldig gekopieerde Huis ten Bosch in Holland Village was de plek waar de drie oktoberviering gestalte kreeg. Dankzij de medewerking van de gemeente Leiden en enkele sponsors kon de internationale Corenwijn- en haringactie worden opgezet, waardoor 700 Iaringen, 10 flessen Corenwijn n 50 exemplaren vari het eidsch Dagblad hun weg naar lagasaki konden vinden, én Steenkist van Holland Village meldt dat 3 oktober ook in Japan een doorslaand succes was. „De 20 Leidse studenten Japanologie die hier hun tweede studiejaar doorbrengen hebben twee keer een uur spelletjes georganiseerd en tijdens en na dit gebeuren werden de Corenwijn en haring, onder de naam specialiteit uit Holland, aan de bezoekers uitgedeeld. De haring was voor deze gelegenheid in vier stukjes gesneden en werd met uitjes op een stukje witbrood aangeboden. Op deze wijze hebben ongeveer 2500 bezoekers van de haring kunnen proeven. De Corenwijn werd in plastic bekertjes in kleine hoeveelheden uitgedeeld en dat was een groot succes", aldus Steenkist. Niet zo verwonderlijk, want in de Gouden Eeuw werd door de Hollandse kooplieden, die als enigen een handelspost in Japan mochten hebben, al jenever meegevoerd, die in goede aarde moet zijn gevallen bij Japanners, als variant op hun rijstwijn. Het Leidsch Dagblad was vpor de de Japanse bezoekers qua tekst een niet te overbruggen hindernis, maar de foto's kwamen wel over. De Japanse media bleken overigens zeer gecharmeerd van het hele gebeuren. Het landelijke dagblad Mainichi Shimbun en het regionale televisiestation maakten er reportages over. Ook de Rembrandt Club in St. Mary's nabij Sidney in Australië viert 3 oktober. Willem van As, de voorzitter, werd geboren in de Leidse Pieterkerkchoorsteeg, maar woont al geruime tijd in LIJSTVERBINDING - Het CDA in Katwijk ziet niets in een lijstver- binding waaraan alle partijen die nu in de gemeenteraad zitten deelnemen. D66/Gemeentebelangen kwam met dit idee om te voorkomen dat bij de komende verkiezingen een mogelijke restzet el bij de Centrum Democraten terecht komt. Met de vorming van een politiek blok tegen de CD vreest het CDA dat de Centrum Democraten iri de aanloop naar de verkiezin gen 'te veel reclame krijgen'. 15 JAAR LE FORESTIER December, de feestmaand bij uitstek, zeker nu we dit jaar in die maand ons 15 jarig bestaan vieren, Daarom nu: l van 3 t/m 12 december voor iedere Japanse schoolmeisjes lachen zich een breuk als als Leidse studenten en Alkmaarse kaasdragers het haringhappen demonsteren in Holland Village in Nagasaki. foto pr dit ruige werelddeel, waar Tlying doctors' goede 'neighbours' zijn. Dat is ook te horen aan zijn Nederlands, dat na al die jaren doorspekt is geraakt met Engelse termen. De Rembrandt Club viert 3 oktober op 6 oktober. Niet vanwege het tijdsverschil, maar voor het gemak van de leden. De woensdag die het dichtst bij 3 oktober ligt wordt als feestdag geselecteerd. Omstreeks 150 emigranten doen zich dan tegoed aan de hutspot en andere zaken. Ook de Rembrandt Club wil graag in aanmerking komen voor de gast een GRATIS /CHAMPAGNE COCKTAIL §1 üaryB H23-33BD A.C.N. 003 925 111 heerlijkheden en dagbladen die zo kwistig worden rondgestuurd. Misschien dat de gemeente Leiden en enkele I Frank Buurman en Loman Leefmans sponsors uitkomst kunnen tel: 071-356425 bieden. restaurant met frans getinte gerechten Alle dagen geopend van 18.00 tot 24.00 uur (keuken tot 22.00 uur) Rembrandtstraat 2-4/hoek Noordeinde Tel. 071-122115 Leiden. Ook voor recepties, afstuderen, promotie, huwelijksdmers of personeelsetentjes. Voor groepen van 8 tot 80 personen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11