Kerken tegen 'afbrokkeling' ontwikkelingssamenwerking Evangelisatieweek in Leiden De Santenkraam houdt op te bestaan Kerk Samenleving Gereformeerde synode worstelt met zending Expositie kerstkribben in Bijbels Openluchtmuseum VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 979 BUITENLAND KORT Mensenrechten De Boliviaanse priester Julio Tumiri (83J is dit jaar onder scheiden met de mensen- rechtenprijs van de Verenig de Naties. Tumiri richtte in 1976 tijdens het bewind van generaal Hugo Banzer de or ganisatie 'Permanente Ver gadering voor de Mensen rechten' op. De priester zei in een reactie verrast te zijn dat hij is uitverkoren 'gezien de duizenden mensen die in de wereld onverschrokken voor de eerbiediging van de mensenrechten strijden en daarom de prijs hebben ver diend'. De prijs wordt op 10 december, de internationale" dag van de mensenrechten, in het gebouw van de VN in New York aan Tumiri uitge reikt. Communiteit De Uruguyaanse rooms-ka- tholieke bisschoppenconfe rentie stelt een onderzoek in naar het functioneren van de orthodox-katholieke Com muniteit Jeruzalem van pater Adolfo Antelo. Deze groepe ring is in opspraak geraakt door beschuldigingen over het gebruik van geweld en het bedrijven van sectarische praktijken. Al een aantal maanden beschuldigen ex- leden Antelo van het uitoefe nen van grote psychische druk die grenst aan hersen spoeling. Bovendien zou hij geweld tegen zijn aanhan gers gebruiken en zich dicta toriaal gedragen. Pakistan Directeur D.J. Groot van Dor- kas Hulp Internationaal en de Tweede-Kamerleden G. Valk (PvdA) en S. van Heemskerk (WD) hebben de Pakistaanse ambassadeur Ja- vid Husain ruim 13.000 handtekeningen aangeboden voor de vrijlating van de 11- jarige christelijke jongen Sa- lamat Masih. De jongen wordt ervan beschuldigd de profeet Mohammed te heb ben beledigd door godslas terlijke teksten aan te bren gen op een moskee. Op grond van de islamitische wet op de godslastering kan hij daarvoor de doodstraf krijgen. De elfjarige Pakis taan is echter analfabeet. Hoewel Salamat Masih mo menteel op borgtocht is vrij gelaten, is hij nog niet ontsla gen van rechtsvervolging en behoort een doodvonnis nog altijd tot de mogelijkheden. Politiemacht Zwarte leiders in Zuid-Afrika roepen de Verenigde Naties en andere internationale or ganisaties op meer aandacht te schenken aan het veran deringsproces in Zuid-Afrika, 'vooral met betrekking tot de opleiding en het beheer van de nationale politiemacht'. Zij hopen zo het geweld tus sen zwarten beter te kunnen intomen, dat sinds juli 1990 aan ongeveer 12.000 Zuid afrikanen het leven heeft ge kost. De zwarte leiders waren bijeen onder auspiciën van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Wiesenthal Nazi-jager Simon Wiesenthal is voor de eerste keer in zijn geboorteland Oostenrijk on derscheiden. Hij ontving uit handen van president Tho mas Klestil het 'erekruis', de hoogste onderscheiding op het gebied van wetenschap en kunst. De onderscheiding is een 'late en demonstratie ve blijk van waardering', al dus Klestil tijdens de plech tigheid in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Wiesent hal heeft met zijn in Wenen gevestigde joodse documen tatiecentrum wereldwijd voormalige nazi-groeperin gen opgespoord. De 'Er is hoop'-bus vormt het middelpunt van de evangelisatie-actie. foto pr ,,Mag ik tegen een ander zeg gen: gij dwaalt. Mag ik zeggen wat ik geloof of geef ik dan ui ting aan een superioriteitsge voel?" Met deze vraag maakte ouderling H. Hoogenhout uit Baambrugge op de gerefor meerde synode duidelijk, hoe zeer gereformeerden tegen woordig met het woord zending worstelen. De Indonesische prof. dr. Th. Kobong, opgeleid aan de theo logische faculteit van de Rijks universiteit te Utrecht, maande Hoogenhout tot voorzichtig heid. Hij mag voor zijn geloof uitkomen, maar moet in de dia loog met mensen van andere godsdiensten de verkondiging zoveel mogelijk vermijden 'om de deuren open te houden'. Ko bong waarschuwde de westerse kerken voor een superioriteits gevoel. Ook al spreken zij voort durend over wederkerigheid in de relatie met de kerken van overzee en bedienen ze zich van de 'mooie theologische for mulering: zending-in-zes-conti- nenten', westerlingen gaan be wust of onbewust in de zending nog vaak uit van het gevoel het beter te weten dan de gespreks partners. Hoogenhout stelde zijn vraag tijdens een forumdiscussie naar aanleiding van een rapport van het deputaatschap (commissie van deskundigen) voor zending en werelddiakonaat. In de visie van de deputaten staan woor den als wederkerigheid en dia loog centraal. Zo wordt onder meer gezegd dat getuigenis van het geloof en dialoog een plaats hebben in de contacten met an ders-gelovigen. Getuigenis moet uitnodigen tot dialoog en de dialoog verdiept het getuige nis. Bovendien moet de dialoog gericht zijn op samenwerking. De voorzitter van de her vormde Raad voor de Zending, mevr. M.B. Jongeneel-Touw had kritiek op de nota. Zij pakt de problemen van de zending niet aan. In feite wordt niet meer over zending, maar over oecumenische relaties gespro ken, zei Jongeneel-Touw. De organisatie Agapa - voor heen het 'Instituut voor Evange lisatie' - heeft de laatste week van dit jaar uitgekozen voor een evangelisatie-actie onder de Leidse bevolking. Van 27 tot en met 31 december wordt een uit gebreid programma afgewerkt, met als centraal punt de beken de 'Er is hoop'-bus. Er wordt een beroep gedaan op mede werkers van de plaatselijke ker ken en individuele christenen om deze week een steentje bij te dragen aan het werk van Aga pe. Als naam voor deze evangeli satie-actie is gekozen 'Let's Go'. Er wordt tijdens de genoemde week onder meer gedaan aan straatevangelisatie, huis-aan- huis evangelisatie, muziek en zang, mime en drama, kinder en jeugdwerk en werk onder ouderen. Vrijwilligers uit Leiden en omgeving kunnen zich opge ven voor een dag of een dag deel. De leden van dit team krij gen op 11 december een dag scholing in de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57. Deelnemers kunnen zich aan melden bij het secretariaat van deze actie: Eric Poelman, Meer burglaan 18, 2353 MA Leider dorp (071-417759). BEROEPINGSWERK gerte Barneveld. Aangenomen: naar Hindeloopen (SoW) (part-time): B.P. de Boer, kan didaat te Leiden; naar Uitwijk: J. Meertens, kandidaat te Houten, die bedankte voor Sluipwijk. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: J G. Schuitemaker, Acacialaan 31, 7621 CN Bennekom, tel: 08389-16132. GEREFORMEERDE KERKEN i: te Dwingeloo: A. Priem, kandidaat te Nunspeet, die dit be roep heeft aangenomen; te Makkum: T.S. Smit te Blija, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: A. Priem, kandi daat te Nunspeet; Mevr. G.M. Alke- ma, Kastanjestraat IA, 8021 XN Zwolle; D.J. van den Berg, Wagenaar- straat 129, 1093 CM Amsterdam. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Veenendaal: C. Sonne- velt te Krimpen aan den IJssel. Op water en brood De drie Samen op Weg-kerken roepen de politieke partij en op zich te verzetten tegen afbrokkeling van de ontwik kelingssamenwerking. Zij steunen minister Pronk in zijn standpunt dat er ook in de komende kabinetsperiode een minister voor ontwikkelingssamenwerking moet worden benoemd en dat diens taak niet aan een staatssecretaris mag worden toevertrouwd. steun voor structurele armoede bestrijding is afgenomen. Zij wijzen op de afname van het in ternationaal overeengekomen percentage ontwikkelingshulp in de afgelopen vier jaar, de be- De Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk menen dat de politieke zuinigingsrondes die ook de be groting van ontwikkelingssa menwerking hebben getroffen en het gebruik van deze post voor activiteiten die daar niet onder kunnen worden gere kend. Ook uit de concept-ver kiezingsprogramma's blijkt dat de ontwikkelingssamenwerking onder druk staat. Volgens de drie kerken is de afgelopen jaren meer dan ooit duidelijk geworden dat het le ven op aarde wordt bedreigd door vaak met elkaar samen hangende bedreigingen van ar moede, etnische en religieuze conflicten, oorlogsgeweld en milieurampen. Ook al is er in de bestrijding van de mensont erende armoede vooruitgang geboekt, de nood van honder den miljoenen medemensen blijft groot en de tegenstelling tussen rijk en arm verscherpt zich. Er dreigt een isolement voor grote groepen van de we reldbevolking en zelfs voor complete landen die in politiek en economisch opzicht afge schreven lijken te worden, aldus de drie kerken. Bij het 'Knooppunt voor jonge renpastoraat en diaconaat' aan de Oude Rijn 44b in Leiden kan komende maandag (6 decem ber) weer worden deelgenomen aan een 'maaltijd uit solidariteit met de mensen die het minder hebben dan wij'. Op het menu staat water en brood. Gastspre ker is deze keer priester-student Paul Stolwijk, die vertelt over wat hem beweegt om voor deze opleiding te kiezen. Iedereen vanaf 17 jaar is welkom op deze bijeenkomst, die onder leiding staat van de dekenaal mede werkster voor het jongerenpas toraat, Jeanine Vermeulen. De maaltijd begint om 18.00 uur en duurt tot ongeveer 19.30 uur. EA-werkmap met evangelisatietips BOSCH EN DUIN.ANP HEILIG LANDSTICHTING Een verzameling van 800 kerst kribben uit de hele wereld is van 12 december tot en met 23 januari te zien in het Bijbels Openluchtmuseum op de Heilig Landstichting. Het thema van de expositie - 'Een kind is aan ons toevertrouwd' - is dit jaar vastgesteld door Ria Lubbers. Zij koos ongeveer 120 kerstgroe pen die het beste bij deze in valshoek passen. De kerstexpositie wordt ge houden in het hoofdgebouw van het museum en vormt het beginpunt van de kerstroute van de VW Rijk van Nijmegen. De toegangsprijs bedraagt volwassenen vijf gulden, gi pen en 65-plussers betalen gulden en kinderen tot en met 12 jaar twee gulden. Het buiten museum is in de winterperiode gesloten. i de 800 kerstkribben die op de tentoonstelling is te zii UTRECHT. ANP De Santenkraam in Utrecht - 'een stichting en werkplaats voor bijbelse spiritualiteit en creativiteit' - houdt op te bestaan. De Her vormde Kerk en de Gereformeerde Kerken weigeren een jaarlijks bedrag beschikbaar te stellen om de oplopende kosten te be strijden. Ze hebben De Santenkraam enige jaren financieel ondersteund. Het bestuur heeft daarop besloten de stichting te ont binden en de enige betaalde kracht te ont slaan. Wel zal worden geprobeerd de werk zaamheden zoveel mogelijk te laten door gaan. Dit heeft coördinator Elien Lammers desgevraagd medegedeeld. De Santenkraam wil gelovigen wakker schudden door dansspel, tekenen, muziek, beweging en theater. De betekenis van de aloude bijbelse verhalen kan in gespreks groepen duidelijk worden, maar dit kan vol gens Lammers ook door lichaamstaal, spel, fantasie en intuïtie. Een mens is meer dan een hoofd; hij heeft ook nog een lichaam. De Santenkraam streeft ernaar de scheiding tussen lijf en verstand ongedaan te maken. De activiteiten, in het begin zo'n 30 acti viteiten per jaar, zijn uitgebreid tot 3 a 400 per jaar. „We treden op in alle kerkgenoot schappen." De Evangelische Alliantie, een verband van ongeveer 70 evan gelische groepen en organisa ties, wil dat plaatselijke ge meenten het evangelisatiewerk in eigen omgeving versterken. Zij heeft daartoe gisteren de werkmap 'Kerk in Uitvoering' gepresenteerd waarin veertig in de praktijk beproefde evangeli satie-ideeën van kerken en or ganisaties zijn gebundeld. Plaatselijke gemeenten kun nen aan de hand van deze idee ën lokale evangelisatieprojecten opzetten. Zo wordt gesugge reerd onkerkelijken te benade ren met een film naar aanlei ding van het evangelie volgens Lucas. Ook kan men een Mars voor Jezus houden, zoals dit jaar in Amsterdam en Rotter dam is gebeurd. Bovendien staan in de werkmap tips voor de aanpak van het jaarlijkse lan delijke evangelisatieproject Kerk in Uitvoering, dat de Alliantie met hulp van een aantal andere organisaties komend voorjaar voor het eerst zal organiseren. Al ongeveer 120 gemeenten hebben de map aangevraagd, waaruit de Alliantie afleidt dat er bij de gemeenten grote be hoefte aan bestaat. HET WEER Weennenu: regen en wiru Na al het extreme weer van de laatste weken ziet de weerkaart er sinds gisteren weer op en top herfstachtig uit. Het Russische ho- gedrukgebied is een stuk naar het oosten teruggeduwd. We zien een vertrouwd beeld met een diepe IJs land-depressie, een hoog bij de Azoren en daar tussenin een brede zu id weste I i j ke tot weste I i j ke stro- ming, waarmee de ene na de ande re golf Atlantische warmte over West-en Midden-Europa spoelt. Het kwik maakte gisteren een reu- zesprong naar 9 tot 11 graden; een stijging van 10 graden binnen een etmaal. Ook in de hogere luchtlagen is de atmosfeer overgegaan tot de nor male dienstregeling met een sterke westelijke straalstroom op een ni veau tussen 5 en 10 kilometer. De ze band met zeer hoge windsnelhe den stuurt regenbrengende storin gen diep het Europese vasteland op. Boven onze omgeving is de winterse ban gebroken, maar bo ven Oost-Europa vordert de neer slagzone moeizamer; bovendien is het daar nog koud genoeg voor sneeuwval. Ook in Scandinavië sneeuwt het stevig, al loopt het kwik daar wel tot rond het vries-j punt op. In die gebieden is er n& wel sprake van een strijd om de macht tussen koud en warm, mi de winter maakt ook daar moeil tijden door en krijgt voorlopig oc niet de kans zich weer in onze n. ting uitte breiden. Wij kunnen onze blik beter naari het westen richten, want op de lantische Oceaan wordt het wee menu van de komende tijd sami' gesteld. De scheidingszone tuss) subtropische lucht uit het Azore. gebied en koudere Noord-Atlant sche lucht verblijft morgen in de buurt van Nederland. Dat resul teert in origineel herfstweer met veel regen en wind. Zondag wore het wat rustiger en droog zodra v' in de koudere luchtsoort zijn te-; rechtgekomen. De zon laat zich gelmatig zien en de heldere nacL ten worden weer frisser met mo§ lijk vorst aan de grond. 1 Waarschijnlijk blijft het ook begi volgende week nog tamelijk vriei- delijk, droog weer, maar op wat langere termijn spoedden zich nieuwe lagedruksystemen in de richting van West-Europa. HET WEER IN EUROPA Daar later Oenemarken: Donker weer met bewol king en vooral morgen re gen. Veel wind. Tempera tuur oplopend tot 9 gra den morgen. Engeland, Schotland, Wales Vandaag bewolkt en van b perioden met regen. In de loop van mor gen opklaringen en een enkele bui, het eerst in Schotland en Ierland. Vandaag erg zacht met maxima tussen de 8 en 13 graden. Morgen beduidend koeler. België en Luxemburg: Meest bewolkt. Vandaag bijna overal droog. In de loop van morgen perioden met regen. Tamelijk veel wind. Zacht met maxima van ongeveer 10 graden. In de loop van morgen minder zacht. Noord- en Midden-Frankrijk: Veel wolkenvelden en langs de kusten wat regen. In de loop van vandaag in het midden van Frankrijk riu en dan zon. Morgen bewolkt en nu en dan regen, het eerst in het westen. Maxima van 12 gra den langs de westkust tot ongeveer 8 langs de oostgrens. Portugal en Madeira: Portugal: Droog en flinke zonnige perio den. Morgen in het noordwesten meer bewolking en kans op wat regen. Mid- dagtemperatuur langs de kusten onge veer 17 graden, in de Algarve eerst nog 20. Madeira: Wolkenvelden en vooral morgen een enkele bui. Middagtempe- ratuur ongeveer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Perioden met zon en droog. Langs de Golf van Biscaje vooral morgen bewolkt en wat lichte regen. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden; langs de Costa's tussen de 18 en 22 gradèn. Canarische Eilanden: Droog weer. en flink wat zon, aan de noordkant van de eilanden ook wel wolkenvelden. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 23 gra- Marokko.en Tunesië: Marokkaanse westkust: Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur aan zee rond 19 graden, in het zuiden iets hoger. Tunesië: Veel wolkenvelden en een enkele bui. Maxima aan zee on geveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Warmer met maxima van 12 gra den op het Centraal Massief tot 19 gra den plaatselijk langs de zuidkust en aan Pyreneeën. t gere- midden en zuiden be wolkt met van tijd tot tijd buiige regen. Op Sicilië en Calabrië mogelijk veel neerslag. Iets warmer met maxima uit eenlopend van 8 graden in het noorden tot 17 graden op Sicilië. Corsica, Sardi nië: Wolkenvelden en vooral op Sardinië een enkele bui. Maxima iets oplopend tot ongeveer 18 graden. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden, vooral langs de kusten geregeld zon. Droog. Maxima van 12 ZATERDAG 4 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.29 Zon onder 16." Maan op 22.12 Maan onder 11.L Waterstanden Katwijk Hoog water 06.10 18.25 ,i Laag water 01.56 14.21 Weerrapporten 02 december 19 ui wzw8 10 0 {e Barcelona onbew.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10