Einde strijd Georgië en Abchazië Israël wacht met vertrek uit Gaza Buitenland Oppassen bij het oversteken China praat niet meer over Hong Kong 'Partijen uitsluiten van verkiezingen illegaal' Parijs en Bonn tegen uitbreiding van NAVO Franse spoorwegen denken bij ongeluk aan sabotage Geweld tegen vrouwen laag op agenda Zuid-Afrika 2 DECEMBER 1993 7 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPl United Press international VN en Rusland ondertekenen akkoord ook Delegaties uit Georgië en Abchazië hebben gisteren in het Zwitserse Genève een basisakkoord gesloten dat een einde moet maken aan hun conflict. Amper twee maan den na het einde van de oorlog in het gebied toonden beide partijen zich tevreden met de bereikte overeen komst. Peking Het gebruik van een telelens zorgt voor een enigszins vertekend beeld op deze opname die is ge maakt bij het vliegveld van de Chinese hoofdstad Peking. Het vliegtuig een Boeing 757 van China Southwest Airlines heeft genoeg ruimte om de weg over te steken en daarbij de lantaarnpalen te laten staan. Het verkeer wordt, als bij een onbewaakte spoorwegovergang, gewaarschuwd door een knipper lichtinstallatie. FOTO AFP ROBYN BECK BONN Rtr-DPA Duitsland en Frankrijk willen Oosteuropese landen niet op korte termijn toelaten tot de NAVO. Dat liet de Duitse bondskanselier Kohl deze week weten na tweedaags oevrelg met de Franse president Mitter rand. „We hebben deze kwestie grondig bediscussieerd en we zijn het volledig eens. We heb ben groot begrip voor de veilig heidsbehoeften van onze oos terburen, maar we zien geen kans hen bij de NAVO te laten utrecht guido de bruin ips In Zuid-Afrika wordt elke an derhalve minuut een vrouw verkracht, maar de mannen hebben het te druk met de aanstaande machtswisseling om daar serieus aandacht aan te besteden. En ook binnen het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) blijken mannen zich aan vrouwelijke kamera den te vergrijpen. Door dat laatste aan de orde te stellen werd Nazeema Moha- med een van de ANC-vrouwen die een taboe doorbrak. Haar pogingen om een gedragscode voor ANC-leden aanvaard te krijgen, strandden echter op de angst van het kader voor nest bevuiling. „In Zuid-Afrika zijn de strijd voor nationale bevrijding en horen", zei Kohl op een person- ferentie. De Oosteuropese lan den, die erg bezorgd zijn over de economische en politieke in stabiliteit in hun regio, oefenen druk uit op de NAVO om hen als lid te accepteren en veilig heidsgaranties te geven. De meeste westerse landen voelen er niets voor landen als Honga rije en Polen te paaien met een NAVO-lidmaatschap op korte termijn. Deze weigering ligt ge deeltelijk ten grondslag aan de waarschuwing van Moskou dat het tegen een uitbreiding van de NAVO in het Oosten is. die voor vrouwenrechten altijd met elkaar in conflict geweest", zegt Mohamed. „De mannen hebben altijd gezegd: straks, als we ons van de apartheid heb ben bevrijd, komen de vrou wen aan de beurt. Maar erva ringen van vrouwen in Mozam bique, Zimbabwe en Nicaragua hebben geleerd dat politieke bevrijding niet automatisch be vrijding van vrouwen bete kent." Nazeema is dezer dagen in Utrecht als spreker tijdens de jaarlijkse Zuid-Afrika Dagen, die dit jaar in het teken van vrouwen staan. Als een doorgewinterd verga- derdier wijst ze de weg in een wirwar van afkortingen die ver wijzen naar de ingewikkelde structuur van ANC-organisa- ties. Ze is jarenlang vrouwen coördinator geweest van het Zuidafrikaansejongerencon- genéve anp In het akkoord staat dat de twee partijen geen geweld zullen ge bruiken terwijl de vredesonder handelingen nog bezig zijn. Verder moeten internationale waarnemers en een VN-vredes macht naar het gebied komen, en mogen de tienduizenden burgers die het gebied zijn ont vlucht terugkeren. De laatste gevangenen zeven Abcha- ziërs en twintig Georgiërs worden vóór 20 december vrij gelaten, en de vermisten wor den opgespoord. Twee maanden geleden wer den de Georgische regerings troepen na ruim een jaar oorlog uit de opstandige autonome provincie Abchazië verdreven. Meer dan 200.000 mensen, het merendeel etnische Georgiërs, vluchtten weg na de Abchazi- sche overwinning. „Het belangrijkste voor de Abchaziërs is dat er, doordat Rusland en de VN het akkoord mede ondertekenden, nu inter nationale garanties zijn om te voorkomen dat de oorlog op nieuw uitbreekt", aldus Michael van Walt van Praag van de UN- PO, de organisatie van niet-ver- tegenwoordigde volkeren, die gres (Sayco) in Westkaap, dat na de legalisering van het ANC opging in de ANC Jongerenliga. Geconfronteerd met gevallen van verkrachting en mishande ling van vrouwen binnen de or ganisatie, heeft ze in 1990 tot op nationaal niveau gestreden voor een betere vertegenwoor diging van vrouwen en een ge dragscode voor ANC-leden. „De meeste mannen vinden het niet nodig dat vrouwen zich organiseren. Maar ja, hoe krijg je seksisten zo ver dat ze hun eigen bewustzijn ter discussie stellen", verzucht ze. Tot op vandaag heeft het ANC nog geen gedragscode. Het lukte de vrouwencommis sie van Sayco in Westkaap slechts met de grootste moeite het thema op de agenda te krij gen. De vrouwen ontmoetten veel tegenwerking. Toegezegde gelden voor vrouwen- de Abchazische delegatie bij stond. Ook Levan Aleksidze van de Georgische delegatie is inge nomen met de internationale bemoeienis. Die betreft immers ook de erkenning van de territo riale integriteit van Georgië, en het recht van de gevluchte Ge orgiërs op terugkeer en terugga ve van hun huizen en bezittin gen. Aleksidze heeft geen moeite met autonomie voor Abchazië: „Voor de oorlog hadden ze al de beste autonomie die ze zich konden wensen, met een eigen parlement, radio en TV en uni versiteit. Nu zullen de buiten landse deskundigen zelf kunnen zien wat de Abchaziërs hadden en wat ze willen." De Russische vice-minister van buitenlandse zaken, Boris Pastoechov, ziet in het akkoord een voorbeeld van hoe Rusland en de VN samen conflicten el ders in de voormalige Sovjetu nie kunnen oplossen. Rusland speelt een cruciale militaire rol in het gebied. Zijn troepen steunden volgens Tbilisi de Ab chaziërs in hun strijd, maar hielpen vervolgens de Georgiërs weer de opstandelingen van ex- president Zviad Gamsachoerdia te verslaan. workshops kwamen niet aan, en vrouwen konden ineens niet meer naar bijeenkomsten ko men omdat mannen die hen vanwege de onveiligheid op straat begeleidden dat niet meer deden, of omdat de auto plotseling vol was. „Dat kwam natuurlijk doordat we in een rapport het gedrag van man nen aan de kaak hadden ge steld." In 1990 leek het er even op dat er beweging in de zaak zat. In Mohameds regio werd er na een demonstratie van vrouwen eindelijk gediscussieerd over geweld tegen vrouwen binnen de organisatie. „Het was onge lofelijk. Na de demonstratie was er ineens een discussie zonder gelach en grappen. Er werd zelfs besloten om de mo gelijkheden voor het opstellen van een gedragscode te onder zoeken. Dat was een grote peking-hong kong ap Wat China betreft is het overleg over de toekomst van Hong Kong voorbij. Dat heeft de rege ring in Peking heeft dat vandaag laten weten, nadat gouverneur Chris Patten bekend maakte dat hij zijn democratiseringsvoor- stellen aan het parlement van de Britse kroonkolonie zal voor- leggen. Sinds april hebben China en Groot-Brittannië 17 vruchteloze overlegrondes gehouden over de verkiezingen in Hong Kong in 1994 en 1995, de laatste voor overwinning voor ons. Maar toen de Sayco opging in de ANC Jongerenliga was het ge daan met de vooruitgang die we hadden geboekt. De vrou wencommissie is om zeep ge holpen." Nazeema is tot de conclusie ge komen dat geweld tegen vrou wen pas kan worden uitgeban nen als de Zuidafrikaan se sa menleving verandert. „Geweld tegen vrouwen is onderdeel van de gewelddadigheid van de hele samenleving. Door de ar moede hebben we geleerd dat je problemen alleen op kunt lossen door geweld te gebrui ken. Alleen als we iets doen aan gezondheidszorg, huisvesting en onderwijs kunnen we seksu eel geweld bestrijden. Zolang in de woonoorden hele families in één kamer wonen, kunnen we het geweldsprobleem niet op lossen." dat de kolonie in 1997 in Chine se handen overgaat. Patten stelde kwam vorig jaar met het plan om de rechten van de kiezers uit te breiden. Het Chinese regime is tegen demo cratisering, uit vrees dat er in ei gen land onrust zal ontstaan. Volgens een akkoord moet Chi na het bestuur van Hong Kong de eerste 50 jaar na de overna me intact laten, maar Peking heeft gedreigd zich niet aan de afspraak te zullen houden. Patten maakte in het parle ment bekend dat hij op 15 de cember zijn voorstellen zal in- Veer gestart voor grootste ruimte-operatie CAPE CANAVERAL Rtr-ANP Het ruimteveer Endeavour is vanmorgen van Cape Canaveral vertrokken voor een missie om de „bijziende" ruimtetelescoop Hubble te repareren, gyrosco pen te vervangen en betere zon nepanelen aan te brengen. Voor de reparatie zetten de zeven astronauten de ruim twaalf ton wegende telescoop ter grootte van een autobus met de robotarm in de laadruimte van het veer. Dit gebeurt op 600 kilometer boven Aarde. Het is de grootste operatie die ooit in de ruimte is uitgevoerd. De in 1990 gelanceerde Hub ble kan zich niet scherp instel len op objecten in de ruimte als gevolg van een onjuiste afstel ling van zijn grote spiegel. Een speciale camera moet dit euvel verhelpen en het instrument eindelijk een scherpe kijk geven. dienen. De gouverneur zet uit eindelijk een afgeslankte versie van zijn oorspronkelijke demo cratiseringsplan door. De de- mocratiseringswet verlaagt de kiesgerechtigde leeftijd van 21 naar 18 jaar en schaft benoe mingen voor zetels in gemeen te- en districtsraden af. In die raden worden de komende ja ren nieuwe leden gekozen. De Chinese regering had eerder de ze week gewaarschuwd dat ook een „uitgeklede" democratise- ringswet niet zou worden aan vaard. Bijna-ramp in Parijs met Franse Airbus PARUS GPD Een Franse Airbus -320 van Air Inter is eind oktober op het nip pertje ontsnapt aan een ramp. Door een ongelooflijke blunder van de piloot hij schakelde twee motoren uit in plaats van het landingsgestel in te trekken verloor het toestel kort na het opstijgen van het Parijse vlieg veld Orly op 22 oktober in am per een minuut duizend meter hoogte. Pas op 500 meter boven de grond, luttele seconden voor een fatale crash, slaagde de pi loot er in het toestel weer onder controle te krijgen en terug te keren naar Orly. De ruim hon derd inzittenden konden de reis naar Lourdes later voortzetten. Het nieuws is pas vandaag bekend geworden. Brits-Iers overleg over Noord-Ierland LONDEN Rtr-DPA Groot-Brittannië en Ierland houden morgen een top over Noord-Ierland. De premiers John Major en Albert Reynolds ontmoeten elkaar dan voor het eerst sinds zij in oktober samen een vredesinitiatief lanceerden in Brussel. Het overleg komt en kele dagen na de onthulling dat de Britse regering en het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA) al geruime tijd contacten onderhouden. Een regeringsfunctionaris waarschuwde voor overmatig optimisme. „Dit is een zeer ern stige en zeer ingewikkelde ope ratie. Ik zou niet de indruk wil len wekken dat zij een conclusie bereiken. Het zou fout zijn ver wachtingen te wekken". Peilingen: winst pro-Jeltsin-partij moskou hansgeleunse correspondent Het Russische Hof van Arbitra ge heeft vice-premier Sjoemei ko gisteren duchtig gecorri geerd. Volgens de rechters van het Hof, een van de hogere rechtscolleges in Rusland, is er geen legale basis te vinden voor Sjoemeiko's verzoek om twee politieke partijen van de verkiezingen uit te sluiten we gens kritiek op de nieuwe Grondwet. Sjoemeiko, behalve vice- premier ook een van de lei dende figuren in de pro-Jelt- sin-partij Ruslands Keuze, had de Communistische Partij en de Democratische Partij Rus land een plaats in het nieuwe parlement willen ontzeggen. Zijn verzoek bij de Centrale Verkiezingscommissie veroor zaakte een storm van kritiek, ook binnen zijn eigen partijge lederen. Sjoemeiko redeneert dat partijen of kandidaten die meedoen aan de verkiezingen automatisch instemmen met de nieuwe Grondwet, die de structuur van het nieuwe par lement bepaalt. Daarom zou den ze geen kritiek op de nieu we Grondwet mogen uiten of oproepen tot nee-stemmen bij het referendum dat op 12 de mentsverkiezingen houden. De Centrale Verkiezings commissie zal morgen een de finitief besluit nemen over Sjoemeiko's verzoek. Individu ele leden hebben aan Russi sche media al laten weten Sjoemeiko's opstelling niet te kunnen billijken. Gisteren publiceerden de Russische kranten de laatste opiniepeilingen voor de ver kiezingsdatum. Volgens een door het dagblad Segodnja ge publiceerde peiling behaalt Ruslands Keuze 102 van de 225 zetels waarvoor de partij en elkaar betwisten in ae staatsdoema, een van de twee kamers van het nieuwe parle ment. Voor de overige 225 ze tels van de Doema zullen re gionale kandidaten in het strijdperk treden. De commu nisten zouden volgens deze peilingen 26 zetels veroveren, de coalitie van de econoom Ja- vlinski 71. Een peiling van het Moskou- se centrum voor publieke opi nie wijst uit dat ruim een der de van de inwoners van Mos kou en andere grote steden Ruslands Keuze steunt. Ja vlinski wint 20 en de commu nisten 10 procent van de stemmen. Verkeerschaos in Noord-Duitsland hamburg Door ijzel spiegelgladde wegen hebben vanochtend in Noord-Duitsland een complete verkeerschaos veroorzaakt. In een paar uur tijds registreerde de politie honderden ongevallen, waarbij zeker drie doden vielen. In Sleeswijk-Holstein en Ne- dersaksen werden de lessen op scholen i Giftig haaievlees doodt 26 Malgassiërs Antananarivo Op Madagaskar zijn 26 mensen overleden en meer dan 340 ernstig ziek geworden nadat zij giftig haaievlees hadden gegeten. Dat heeft het ministerie van volksgezondheid van het eiland in de Indische oceaan gisteren bekend gemaakt. De zondag voor de oostelijke stad Manakara gevangen haai had blijkbaar vis gegeten die zich had gevoed met giftige algen welke tussen september en december in het gebied tot groei komen. De voedselvergiftiging veroorzaakt diarree, braken en adem nood. Rok bij Navy verboden Washington Aan boord van Amerikaanse marineschepen mo gen vrouwen geen rokken meer dragen. Voortaan moeten ze een broek aan, zo heeft een woordvoerder van de Navy (marine) gis teren bekendgemaakt. Tot nu toe werd de keuze van het tenue overgelaten aan de marinecommandanten. Een aantal van hen gaf duidelijk de voorkeur aan de vrouwelijke dracht. Doden bij vliegongeluk in VS hibbing Bij een ongeluk met een pendelvliegtuig bij Hibbing in de Amerikaanse staat Minnesota zijn gisteravond alle 18 inzit tenden omgekomen. Het toestel van Express Airlines II kwam vlak voor de landing in regen en mist terecht en verdween van de radarschermen toen het op 2.200 meter hoogte vloog. De tweemotorige turboprop stortte neer in een park en botste op een afvalberg met ijzererts. Het vliegtuig brak in drie stukken. Dictator wint in Equatoriaal Guinea madrid De partij van dictator-president Teodoro Obiang Nguema heeft bij de parlementsverkiezingen van afgelopen zon dag de absolute meerderheid gehaald, 68 van de 80 parlements zetels. De verkiezingen waren vooraf al door oppositiepartijen en buitenlandse waarnemers als oneerlijk bestempeld. Vooraf gaand aan de verkiezingen heeft Obiang tientallen oppositiefi guren laten oppakken. Velen werden gemarteld en sommigen vermoord. Equatoriaal Guinea bestaat uit de eilanden Bioko en Annobon en Rio Muni, een stukje kust tussen Gabon en Came- roun. Het telt 350.000 inwoners. Veel Finnen tegen lidmaatschap EU helsinki Na Noorwegen en Zweden keert nu ook de bevolking van Finland zich af van het lidmaatschap van de Europese Unie (de nieuwe benaming van de Europese Gemeenschap). Uit een peiling van Helsingin Sanomatblijkt dar41 procent van 950 on dervraagden tegen toetreding tot de EU is, en 36 procent ervoor. Het is voor het eerst sinds Finland in maart 1992 het lidmaat schap van de EG aanvroeg, dat een meerderheid van het volk daartegen lijkt te zijn. Zuid-Afrika staat Walvisbaai af Johannesburg» Het meer-partijenoverleg tussen blank en zwart in Zuid-Afrika heeft gisteren goedkeuring gehecht aan een be sluit van de regering-De Klerk om Walvisbaai en een twaalftal ei landjes in de buurt van de havenstad aan Namibia af te staan. Walvisbaai ligt in Namibia, maar bleef na de onafhankelijkheid van Namibia in maart 1990 onder Zuidafrikaans gezag. Het is de enige diep-zeehaven aan de westkust van Afrika ten zuiden van Angola. Zege Congrespartij in Madhya Pradesh new delhi» De Indiase Congrespartij heeft bij tussentijdse ver kiezingen de absolute meerderheid gewonnen in de belangrijke deelstaat Madhya Pradesh. Daarmee heeft ze de extreem natio nalistische hindoe Bharatiya Janata Partij (BJP) een grote neder laag toegebracht. De Congrespartij kan rekenen op zeker 170 van de 320 parlementszetels en zonder de hulp van coalitiege noten een regering vormen. Nieuwe regering St.Kitts/Nevis basseterre Met de beëdiging van premier Kennedy Simmonds en de rijf ministers van zijn kabinet is St.Kitts/Nevis verzekerd van een nieuwe coalitieregering. Na de algemene verkiezingen maandag was een politieke patstelling ontstaan. De PAM en de oppositionele St.Kitts/Nevis Arbeiderspartij hadden elk vier van de in totaal elf zetels gewonnen. De PAM werkt nu samen met de Nevis Hervormingspartij (NRP), die 1 zetel heeft. Honderden Israëlische bewoners van de westelijke Jordaanoever blokkeerden vanochtend de doorgaande wegen en staken autobanden in brand om te protesteren tegen een aanslag van de Palestijnse beweging Harnas. Bij een aanval van de moslimfundamentalisten, kwamen gisteren twee Israëli's om het leven. De Israëli op de foto heeft tijdens het protest tijd voor het ochtendgebed. foto afp» Patrick baz parus gpdvan de rails, kwam op een naastgelegen spoorwegen uit van mogelijke onacl Het ernstige treinongeval op het station van Saint-Leu-d'Esserént, vlakbij Parijs, dat gis teren aan vier mensen het leven kostte, is mogelijk het gevolg van sabotage. Volgens de Franse spoorwegen ontspoorde de die- seltrein van Creil naar Persan doordat er een zwaar ijzeren voorwerp op de rails lag. De eerste wagon van de dieseltrein schoot door de botsing met het voorwerp van de rails, kwam op een naastgelegen spoor terecht en werd vervolgens geramd door in de andere richting rijdende perso nentrein. Drie inzittenden van de ontspoorde trein, onder wie de machinist, kwamen bij het ongeval om het leven; een derde passagier bezweek enkele uren later aan zijn verwon dingen. In totaal raakten ruim dertig inzit tenden licht gewond. In eerste instantie gingen de Franse Krant meldt akkoord Rabin en Arafat jeruzalem» ap PLO-leider Yasser Arafat gaat akkoord met uitstel van de terug trekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook en Jericho. Volgens het in september bereikte vredesakkoord tussen de PLO en Israël zouden de Israëli's op 13 december beginnen met de te rugtrekking. Die moet op 13 april 1994 zijn voltooid. De Israëli sche premier Rabin had vorige week al laten weten meer te hech ten aan die datum. De Israëlische krant Yedioth Ahronoth meldt vanochtend dat de af spraak over het uitstel dinsdag in Tunis werd gemaakt door Arafat en een adviseur van Rabin. Jacques Neriah. Er zijn teveel onopge loste problemen, zoals de Israëlische jacht op Palestijnse verdach ten in de gebieden die autonoom worden, de omvang van het au tonome gebied rondom Jericho en de controle over de grensover gangen naar Jordanië. Volgende week praten Israëli's en Palestij- nen verder over de uitwerking van het akkoord. Honderden Israëli's hebben vanochtend met het in brand steken van autobanden en het barricaderen van doorgaande wegen op de westelijke Jordaanoever geprotesteerd tegen de laatste aanval van de Palestijnse Hamas-bevveging. Het plan is de hele dag alle routes naar en bij de joodse nederzettingen op de Jordaanoever af te slui ten. Of de protestacties van de kolonisten ook in de bezette Gaza strook worden gehouden was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet duidelijk. In het gebied w^s gisteren de rust teruggekeerd nadat de avond daarvoor een akkoord gesloten was tussen Israël en de PLO om het grootscheepse geweld te beteugelen waarbij de af gelopen dagen één dode en ruim 30 gewonden vielen. spoorwegen uit van mogelijke onachtzaam heid van spoorwegpersoneel. Baanwerkers zouden het twintig kilo zware stuk ijzer bij onderhoudswerkzaamheden hebben verge ten op te ruimen. Gisteravond sloot de re gionale directie van de Franse spoorwegen die mogelijkheid echter uit. Op het betref fende tijdstip werd in de buurt van het baanvak waar de trein ontspoorde niet ge werkt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7