Hartpatiënten sterven in afwachting van operatie 'ACS' 'Ik ben bang dat m'n vader me doodschiet' Binnenland Naleving milieuwet jaagt horeca flink op kosten Standaard m etye rbazin g Heerhugowaard zet meer politie in tegen vechters Halsbrekend protest tegen chloor r»vers^ Waddenzee bijna geheel beschermd natuurgebied Meisje door 'voodoo-profeet' jarenlang seksueel misbruikt Wachters voor veiligheid DONDERDAG 2 DECEMBER 1993 GPD Gemeenschappelijke Persdienst Greenpeace: Alles behalve kernenergie amstfrdam Greenpeace International vindt dat alle plannen voor uitbreiding van energiecentrales in de Europese Unie voor lopig in de ijskast moeten. De internationale milieu-organisatie meent dat eerst alle mogelijkheden van energiebesparing moe ten worden benut. Uit een gisteren verschenen studie van Greenpeace blijkt dat in de twaalf landen van de Europese Unie plannen bestaan voor de bouw van meer dan 140 op gas, olie of steenkool gestookte centrales. Als die in werking zijn, zal de uit stoot van kooldioxyde (C02) sterk toenemen. Illegaal vuurwerk in beslag genomen Rotterdam De politie van de regio Rijnmond heeft dinsdag avond in Hoek van Holland 1760 kilo vuurwerk in beslag geno men. Ze arresteerde twee Schiedammers en een Rotterdammer op het moment dat zij het illegale vuurwerk uit een pand aan de Zeekant wilden laden in een auto en een container. De politie ging een kijkje nemen in het pand aan de Zeekant, nadat er een tip was binnengekomen over een mogelijke inbraak. Campagne voor Frans op school den haag „Talen kiezen? Frans, de moeite waard!" Dat is de ti tel van een campagne om leerlingen in het voortgezet onderwijs te stimuleren om Frans te kiezen. Het lespakket, bestaande uit een videoband, een brochure en een folder, werd gisteren gepre senteerd op de Franse ambassade in Den Flaag. De campagne is een gezamenlijk initiatief van de ambassade, het Katholiek Pe dagogisch Centrum en de sectie Frans van de Vereniging van Leraren in Levende Talen. De campagne moet duidelijk maken dat Frans nodig is in veel beroepen. Op de videoband komen dan ook iemand uit het hotelwezen, de accountancy en de om roep (programmamaker Frits Spits) aan het woord. Sommige bedrijven gaan over de kop heerlen gpd De Nederlandse horeca krijgt een flinke saneringsronde voor zijn kiezen. De naleving van de Wet Milieubeheer, die gisteren van kracht werd, dreigt heel wat horeca-ondememers de kop te kosten. Veel zaken moeten uit gebreide, peperdure voorzie ningen treffen tegen stank en lawaai. Wie daarvoor het geld niet kan ophoesten, moet uit eindelijk stoppen. Brouwerijen zijn al bezig een aantal kroegen te sluiten, terwijl er ook cafébazen zijn die hun zaak juist voor drie ton vertim meren. Gemeenten rekenen on dertussen bezorgd uit wat het verbouwen van alle buurthui zen kost. En de producenten van isolatieplaten beleven gou den tijden. Voor de 35.000 Nederlandse horeca-ondernemers is een spannende tijd aangebroken. Sinds gisteren moeten ze alle maal voldoen aan dezelfde strenge voorwaarden van de Wet Milieubeheer, die onder andere de oude Hinderwet ver vangt. En dat heeft verregaande gevolgen. Buiten een horecabe drijf mag overdag hooguit 40 decibel lawaai te horen zijn en 's nachts 30. De wet is eigenlijk al een jaar geleden ingegaan. De afgelopen twaalf maanden hebben de on dernemers de tijd gekregen om hun zaak aan te passen aan de moderne eisen des tijds, bij voorbeeld door de wanden af doende te isoleren, een geluids begrenzer te kopen, dubbelglas aan te brengen of (voor de stank) een afzuiging te installe ren. De wet zorgt voor een zekere onrechtvaardigheid, zegt mr H. Reijnders, adviseur van Horeca Nederland: „Een afgezonderd café in een dorp moet voortaan aan dezelfde stringente eisen voldoen als een café in een stad tussen de huizen in". Volgens Jan Püper is in plaats van een duidigheid, eerder het tegen overgestelde het resultaat. Want in iedere gemeente wordt de wet weer anders nageleefd. Er zijn zelfs gemeenten die alle on dernemers twee jaar uitstel hebben verleend om hun zaak jes alsnog op orde te brengen. Sluw bekrachtiging Standaard! Schuifdeur aan heide zijden. Standaard! Vlakke laadvloer. Standaard3 jaar Totaal Garantie. Standaard! Degelijke, sterke motor. Standaard! Spaarzaam onderhoud Standaard6 jaar garantie tegen corrosie van binnenuit. Standaard! 3 zitplaatsen voorin. Standaard! Vriendelijke prijs Standaard! De standaard extra's op de L300 lijken ongelooflijk, maar kloppen als een bus. De L300 is er \anafJ2l 990.- cxcl BTW Wijzigingen voorbehouden Imp HNG Bedrijfswagens Sassenheim. iel02522-60257. Dealer,idiessen slaan vermeld in.de Gouden Gids Aantal operaties en dotterbehandelingen moet worden verhoogd' Van minstens 107 patiënten in 1991 en 110 patiënten vo rig jaar is vastgesteld dat zij zijn overleden terwijl ze op de wachtlijst stonden voor een hartoperatie. De meesten van hen stierven binnen drie maanden nadat ze op de wachtlijst waren gezet. Daarmee is de sterfte op de wachtlijst voor hartchirurgie in Nederland hoger dan die bij de operatie zelf. utercht anp Dat stelt medisch directeur dr. G. Jambroes van de Nederland se Hartstichting in het weten schappelijk bulletin van de stichting. Uit onderzoek blijkt dat iedere patiënt terecht op zo'n wachtlijst komt en dus echt de operatie nodig heeft. De eni ge manier om sterfgevallen te Vrouw mist haar hondje en eist bezoekregeling lelystad anp Een inwoonster van Lelystad is gisteren naar de rechter ge stapt om een bezoekregeling af te dwingen met het hondje van haar voormalige echtgenoot. Het hondje Remy kwam na een recente scheiding tussen het echtpaar terecht bij de man. De vrouw zegt zo gehecht te zijn aan het 3-jarige huis dier, dat zij in grote psycholo gische problemen is gekomen. Ze eiste gisteren dat haar voor malige echtgenoot de hond aan haar afstaat, of toestaat dat ze hem dagelijks mag be zoeken. De vice-president van de rechtbank in Lelystad, mr. I.M. Blaauw, liet al tijdens het kort geding weten weinig heil te zien in een dergelijke om gangsregeling. Als we daaraan beginnen, vragen mensen mij over een paar weken een om gangsregeling voor de kleuren televisie te treffen", aldus Blaauw. Uitspraak op 8 december Vaticaan noemt euthanasiewet immoreel vaticaanstad ap De door de Eerste Kamer aan genomen euthanasiewet is on eerlijk en immoreel. Dat vindt de officiële krant van het Vati caan, Osservatore Romano. „Hoe durven volksvertegen woordigers, die geroepen zijn om mensenrechten en het wel zijn van de gemeenschap te be vorderen, een wet te maken die strijdig is met het eerste recht van de mens, zonder welk geen ander recht kan bestaan?", schrijft moraaltheoloog Gino Concetti. Hij vervolgt: „Euthanasie be hoort tot de cultuur van de dood, net als abortus. Volgens deze atheïstische en rationalis tische cultuurstroming verdient het leven alleen geleefd te wor den zolang het prettig en nuttig is voor de samenleving." Eutha nasie blijft volgens de nieuwe wet gewoon strafbaar, alleen als artsen bepaalde regels bij het doden in acht nemen, worden ze niet strafrechtelijk vervolgd. voorkomen is daarom het aan tal operaties en dotterbehande lingen te verhogen, vindt Jam broes. De ziekenhuizen moeten een groter budget krijgen. De Begeleidingscommissie Hartchirurgie Nederland (BHN) houdt jaarlijks de cijfers rond hartoperaties en dotteren bij. Mensen die langer dan drie maanden op hun open-hart operatie moeten wachten, beti telt de BHN (net als de Gezond heidsraad) als „te lang wachten den". Tot 1987 nam dit aantal steeds af, maar daarna begon het aantal mensen dat langer dan drie maanden moest wach ten weer toe te nemen. „Ondanks waarschuwingen en adviezen van de BHN aan de verantwoordelijke bewindslie den werd het budget voor open hartoperaties in de loop van de jaren telkens onvoldoende ver hoogd en konden slechts be perkt meer hartoperaties wor den uitgevoerd", schrijft Jam broes. Vorig jaar wachtten 3.200 patiënten langer dan drie maanden. Vorig jaar zijn in Nederland 12.700 open-hartoperaties uit gevoerd. Zo'n operatie kost tus sen de 25.000 en 30.000 gulden. In 1992 zijn 9.990 dotterbehan delingen gedaan. Die kosten 7.000 gulden per stuk. De zie kenhuizen hebben het aantal met de verzekeraars afgespro ken hartoperaties steeds volle dig kunnen uitvoeren. Maar de cardiologen voeren elk jaar weer méér dotterbehandelingen uit dan volgens de afspraken wordt vergoed. Door op andere behandelingen te bezuinigen, Financieren de ziekenhuizen die dotterbehandelingen zelf, aldus Jambroes. heerhugowaard anp De politie zet het komende weekeinde in Heerhugowaard extra personeel in om nieuwe vechtpartijen tussen groepen allochtone jongeren te voorko men. Dat hebben woordvoer ders van de regiopolitie Noord-Holland-noord gisteren meegedeeld. Het afgelopen weekeinde vonden grote vechtpartijen plaats tussen al lochtone jongeren. Van racis me was echter geen sprake, al dus de politie. Zij zegt onvol doende basis te hebben schreeuwers van racistische scheldwoorden op te sporen om ze te vervolgen. Met enkele plaatselijke ho reca-ondernemers zal „op zeer korte termijn" worden gesproken over de nakoming van een enkele jaren geleden gesloten convenant. Daarin kwamen de ondernemers, ge meentebestuur en politie overeen dat de horeca met de tectiepoortjes op verboden wapens zou controleren. Ge zien het aanzienlijke aantal messen en busjes traangas dat zondagochtend in de vecht partijen is gebruikt, wordt be twijfeld of de horeca deze af spraak nog steeds naleeft. Gisteren hebben tientallen bewoners van Heerhugowaard een dreigbrief van de groepe ring White Power ontvangen. Dezelfde brief werd eerder toegezonden aan buitenlan ders in de IJmond en op be perkte schaal als pamflet ver spreid in Alkmaar en Haarlem. In de brief dreigt White Power met „ongeregeldheden zoals in Duitsland" wanneer de ge adresseerden weigeren „zo snel mogelijk te vertrekken" uit Nederland. De politie stelt een onderzoek in naar de af zender van de brief. Rotterdam Actievoerders van de milieu-or ganisatie Greenpeace hangen aan een kraan van Akzo Chemie. Greenpeace heeft met haar actieschip Beluga gistermiddag de losplaats van Akzo Chemie in de Rotterdamse Botlek bezet. Zij protesteert daarmee tegen de de pro- duktie van chloor. Chloor en chloorstoffen zijn volgens Greenpeace „de belangrijkste vervui lers van rivieren, de Noordzee en uiteindelijk de mens". Met de Beluga verhinderen de acti visten het lossen van een zoutschip van Akzo. Zout is de belangrijkste grondstof voor de pro- duktie van chloor. Akzo is met ongeveer een half miljoen ton de grootste producent van chloor in Nederland. Jaarlijks komen duizen den kilo's chloor in het milieu terecht door lo zingen van het bedrijf en gebruikers, aldus Greenpeace. Akzo Rotterdam-Botlek overweegt juridi sche stappen tegen de actievoerders. Volgens het bedrijf kan de schade door de blokkade 'over enkele dagen' oplopen tot 500.000 gul den per dag. Greenpeace voert sinds een maand actie te gen de produktie van chloor. Eerder heeft zij al een chloortrein geblokkeerd. FOTO ANP JOHN DE PA TER Opvallend veel jongeren met garantiebaan ziek den haag anp Het ziekteverzuim onder jonge - ren met een baan van de Jeugd - werkgarantiewet is schrikba-: rend hoog. Dat signaleert de Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad op basis van. de gegevens van de bedrijfsver het GAK signaleert dat het ver zuim dit jaar maar liefst met, een derde is toegenomen van; 4,9 procent in 1992 töt 6.5 pro-' cent dit jaar. Dat is voor de leef tijdsgroep van rond de twintig buitensporig hoog. Het Jeugd-; werkgarantieplan is bedoeld; voor schoolverlaters die na een; half jaar nog geen betaald werk; hebben gevonden. In het eerste half jaar krijgen zij kinderbijslag. Daarna wor den zij door gemeentelijke stichtingen in loondienst geno men. Die plaatsen de jongere; bij instellingen en diensten.; Woordvoerder Verbeet van de; landelijke vereniging van ba nenpools en JWG-organisaties; in oprichting zegt: „Het gaat om jongeren met afgebroken of la gcre opleidingen. Het is moei-! lijk om na dat eerste halve jaar' van thuiszitten niet meer lekker te kunnen uitslapen." Vorig jaar verwezen arbeids-' bureaus 12.000 jongeren naar' de JWG. De rijksoverheid steekt! in 1994 276,5 miljoen gulden in de regeling. leeuwarden anp Bijna de hele Nederlandse Wad denzee, namelijk 85 procent, is beschermd natuurgebied ge worden. Gisteren presenteerde staatssecretaris Gabor (natuur beheer) in Leeuwarden het staatsnatuurmonument Wad denzee II. Daarbij is 80.000 hec tare Waddenzee onder de Na tuurbeschermingswet gebracht. In 1981 was dat al het geval met 125.000 hectare. Jarenlang is discussie gevoerd of er een speciale Waddenwet moet komen of dat de bestaan de wetgeving voldoende be scherming biedt. Door uitbrei ding van de Natuurbescher mingswet is een Waddenwet nu niet meer nodig. De staatssecretaris en de ge deputeerden van Friesland, Groningen en Noord-Holland tekenden gisteren een bestuurs overeenkomst. De aanwijzing van het staatsnatuurmonument Waddenzee II betekent onder meer dat alle activiteiten die na tuurwaarden of natuurschoon in dit gebied schaden of ontsie ren, worden verboden. Dit geldt volgens de staatssecretaris ook voor boringen naar aardgas. „En als schade niet te vermijden is, dan moet die flink gecom penseerd worden." OM eist drie jaar gevangenisstraf arnhem. gpd Instanties maken soms grove fouten bij opvang weggelopen moslimmeisjes en -vrouwen rotterdam jolande van der graaf In Den Haag is gistermorgen een 17- jarig Turks meisje ontvoerd. Ooggetui gen zagen hoe zij hardhandig in een auto werd gesleurd. Tot nu toe is het meisje spoorloos en wordt gedacht aan een ontvoering om een gedwongen hu welijk met een illegaal door te zetten. Dat zou niet voor het eerst zijn. Regel matig duiken alarmerende berichten op over moslimmeisjes en -vrouwen die in grote problemen raken. Niet zel den gebeurt dat omdat politie, hulp verleners of andere, betrokken instan ties de ernst van de situatie niet (wil len) inzien. Een dichte deur bij het opvangcentrum, loslippige ambtenaren, onwetende poli tieagenten. Te vaak worden grove fou ten gemaakt, waardoor weggelopen moslimmeisjes en -vrouwen kunnen worden opgespoord door hun familie. Zo kan het gebeuren dat het meisje als nog wordt uitgehuwelijkt, opgesloten, mishandeld of seksueel misbruikt. Een hulpverlener in Rotterdam, die niet bij name genoemd wil worden, meent dat instanties de problemen vaak on derschatten. „De afgelopen maanden hebben we verschillende malen meege maakt dat het misging. Terwijl de meis jes ongekende risico's hadden genomen door weg te lopen en onder te duiken, zijn ze uiteindelijk door stomme fouten, onwetendheid of pure geringschatting weer in handen van hun familie geval len." Rond de zomervakantie verdween het Rotterdamse meisje Aicha plotsklaps naar haar geboorteland. Kort daarvoor was zij haar ouderlijk huis ontvlucht en belandde ze via de politie in een op vangcentrum voor meisjes. Maar daar werd Aicha de deur gewezen, omdat ze ouder dan achttien jaar is. Omdat ze niet wist waar ze heen moest, zocht Ai cha onderdak bij een vriendin. Snel daarna kwamen haar broers haar op het spoor. „Ook werd een meisje door een opvang centrum in het Rijnmondgebied naar een andere stad gestuurd," vertelt de hulpverlener. „Ze moest daar op eigen houtje naartoe reizen. Dat is absurd. Al lochtone gemeenschappen zijn zeer hecht. Zodra iemand is weggelopen, gaat dat als een lopend vuurtje en wordt de omgeving nauwgezet in de gaten ge houden." Bij het Rotterdamse opvangcentrum Saadet kunnen islamitische meisjes en vrouwen 24 uur per dag terecht. Volgens directeur R. van Plateringen kampen is lamitische meisjes en vrouwen welis waar voor een groot deel met dezelfde problemen als Nederlandse vrouwen, maar zijn er ook hele specifieke aspec ten aan. „Zoals het uithuwelijken. Dat komt nog steeds voor. Bovendien wor den naar weggelopen moslimmeisjes en -vrouwen altijd zoekacties ingesteld." Geheimhouding van het onderduik adres is daarom zeer belangrijk, bena drukt Plateringen. Ook zij meent dat nogal eens 'luchtig' over de problemen van moslimmeisjes en -vrouwen wordt gedaan. „Soms uit onwetendheid, soms uit onwil. Men vergeet dat allerlei zaken zoals familie-eer meespelen en dat deze meisjes wel degelijk eerl groot gevaar lo pen. In Rotterdam en andere grote ste den is het al verschillende keren voorge komen dat meisjes en vrouwen door hun familie werden vermoord." Daar is de 18-jarige Fatima uit Rotter dam ook bang voor. Fatima woont bij een zusje in Parijs. In april pakte zij haar koffer en verliet stiekem het huis van haar ouders. Haar 'echtgenoot' uit Tur kije kwam zijn rechten opeisen. Fatima: „Een paar jaar geleden ben ik in Turkije op vakantie geweest en heeft mijn fami lie een huwelijk geregeld. Ze hebben mijn paspoort meegenomen naar het dorpje waar deze man woonde. Daar hebben ze een ambtenaar wat geld toe gestopt en er is een valse trouwakte op gemaakt. Ik ben nog nooit in dat dorpje geweest. Sterker nog: ik heb mijn eigen bruiloft niet eens bijgewoond." Volgens Fatima wilde haar 'man' alleen maar een verblijfsvergunning. Toen de ruzies haar te veel werden, is ze naar het politiebureau gegaan. Hoewel ze de ver klaring dat haar 'man' illegaal was, niet heeft ondertekend, werd hij toch opge pakt en het land uitgezet. „Nu ben ik heel bang voor wraak." Fatima vluchtte en werd ondergebracht in een opvanghuis in Drenthe. Maar an derhalve maand geleden kwam een fa milielid op het idee bij de afdeling be volking op het Rotterdamse stadhuis naar haar verblijfplaats te informeren. „Een behulpzame dame heeft het adres zo doorgespeeld, weet Hennie Keppel. een vriendin van Fatima. Toen Fatima's broer in Drenthe op de stoep stond, was Fatima net aan het wandelen. Ze kwam bij Keppel terecht, maar werd ook daar opgespoord omdat het arbeidsbureau of de bedrijfsvereniging haar adres doorgaf. Daarom zit Fatima nu in Parijs. Op verzoek van de geïnterviewden zijn de namen Aicha en Fatima gefingeerd. „Een walgelijke, maar ook heel bizarre zaak". Zo kwalificeerde de Arnhemse officier van justi tie mr. J. Wiarda de strafzaak te gen een 46-jarige Amsterdam mer. Jarenlang terroriseerde de man die zich Voodoo-profeet en paranormaal geneesheer noemt zijn in Arnhem woon achtige gezin. Zo gold in huis ondermeer een spreek- en con tactverbod, mocht de woning niet verlaten worden als 'de Meester' er niet was en werd ie der contact met buurtbewoners en vriendjes en vriendinnetjes verboden. „In die sfeer van angst en bedreiging" misbruikte hij zijn twee stiefdochters jaren- lang. Alleen het seksueel misbruik en verkrachting van een van de meisjes was hem ten laste ge legd. Met zijn andere stiefdoch ter heeft de verdachte een duur zame relatie in Amsterdam op gebouwd. „De stuitende en vol strekt onaanvaardbare mentali teit" van 'de Meester' moet vol gens het Openbaar Ministerie worden bestraft met een gevan genisstrafvan drie jaar. Volgens de slachtoffers be weerde 'de Meester' bijzondere eigenschappen te hebben. Tij-* dens de levenslessen, zoals hij zijn seksuele intimidaties noemde, hield hij zijn stief dochters steevast voor dat zij niet zwanger zouden kunnen worden, omdat hij als 'de Mees ter' de capaciteit had dat te ver hinderen. Toch hadden er drie abortussen plaats. 'De Meester' zelf kwam giste ren nauwelijks aan het woord.; Alleen aan het begin van de zit- rechtbank doet op 15 december uitspraak. Amsterdam De flatwachter Winston Brewster en Harold Rustenberg van de Bijlmerflat Gerer.stein wandelen langs 'hun' flats. De flatwachters houden sinds gisteren dagelijks toezicht tot 1.00 uur 's nachts op de semi-openbare ruimtes van de Bijlmer flats en de parkeergarages. Ook houden zij contact met de bewoners. Ze verrichten daarnaast technische werkzaamheden en hebben via de portofoon direct contact met hun eigen meldkamer en het wijkbureau van de politie. De aanwezigheid van de wachters moet de Bijlmer veiliger maken. FOTO ANP COR MULDER

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5