Knuffels die 1 je graag zou krijgen. 'Wegsturen burgemeester moet kunnen' Binnenland Philips-fabriek wil langere werkweek Fors verlies voor CDA en PvdA Vluchtelingenbus op pad Ex-geheim agenten Gladio zeggen te zijn ontspoord Groen licht voor akkoord asielzoekers Rechter moet bijstandskastanjes uit het vuur halen 2DONDERDAG 2 DECEMBER 1993 n Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Bestuur Zeeuwse rusthuizen moet weg middelburg» Gedeputeerde Staten van Zeeland eisen dat het da gelijks bestuur van de Stichting Rusthuizen van Gereformeerde Gemeenten opstapt en het algemeen bestuur zich „ernstig be zint" over zijn positie. De secretaris en voormalige pennings- meester van de stichting zouden in drie jaar tijd voor zeker vier ton ten onrechte aan kosten hebben gedeclareerd. Als het dage lijks bestuur niet opstapt, schakelen GS de rechter in. De stich ting beheert twee bejaardentehuizen en tweehonderd bejaar denwoningen. Nullijn voor beroepsgoederenvervoer utrecht De vervoersbonden van FNV en CNV en de werkge versorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) hebben gisteren een CAO voor 80.000 werknemers in het beroepsgoede renvervoer afgesloten. Er komt volgend jaar geen loonsverho ging voor chauffeurs. Daarmee is aan de wens van het kabinet voldaan. Er is ook afgesproken dat werkgevers geen mensen ont slaan als er bij het bedrijf nog gemiddelde werkweken worden gemaakt van 45 uur. Vier jaar voor doodsteken vriendin den bosch Een 34-jarige Amsterdammer is gisteren in hoger be roep door het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot vier jaar cel en TBS met dwangverpleging voor het doodsteken van zijn vriendin in april dit jaar. De Amsterdammer werd eerder door de rechtbank in Maastricht veroordeeld tot zes jaar cel en TBS. De dodelijke steekpartij volgde na een inzie en gebeurde voor de ogen van hun twaalfjarige zoon. Slachtoffers brand moeten land uit strijbeek» De 26 Polen die dinsdagavond een brandende kam peerboerderij in het Brabantse Strijbeek (bij Breda) onvluchtten, verbleven illegaal in Nederland. Dat blijkt uit politie-onderzoek. De illegalen krijgen als het nodig is behandeling en worden dan vermoedelijk al morgen het land uitgezet. Bij de brand is één Pool omgekomen. Zijn identiteit is niet bekend. De brand is ont staan in de keuken. De gemeente biedt de Polen onderdak tot ze het land uit moeten. Belastingverdrag Nederland en VS Washington President Clinton heeft gisteren een nieuw Neder lands-Amerikaans belastingverdrag getekend. Het gaat in op 1 januari 1994. Washington vindt het verdrag belangrijk omdat het belastingontduiking via listige constructies met postbusvestigin gen in Nederland onmogelijk maakt. De Amerikanen zien dit belastingverdrag als voorbeeld voor andere landen in Europa. Man vast wegens ontucht met jongens den haag De politie van Den Haag heeft een 46-jarige man aan gehouden op verdenking van ontucht met jongens van twaalf tot zeventien jaar. Vier van hen hebben aangifte gedaan. De man haalde met zijn auto door heel Den Haag jongens op en nam ze mee naar huis. Daar mochten ze computerspelletjes spelen waarna seksuele handelingen volgden. De verdachte werd in 1989 al een keer veroordeeld voor ontucht met jongens in Kat wijk. Directeur wil produktie chips snel opvoeren nijmegen» gpd juist nu overal in Europa pleidooien worden gehouden voor een vierdaagse werkweek, j dreigen de Europese werkne mers van de Philips-divisie Se miconductors (halfgeleiders en chips) in de nabije toekomst- flink langer te moeten doorwer ken. Directeur Mansveld van Philips Semiconductors Nijme gen zei gisteren bij het veertig jarig jubileumfeest van zijn be- drijf dat de werkweek voor het produktiepersoneel van 33 naar 42 uur per week moet. Bij de Nijmeegse Philips-ves- tiging zeven dagen per week 24 uur in bedrijf werken 2600 mensen, van wie ongeveer 1200 in de produktie. Dat doet die I laatste groep in een vijf ploe- gen-dienst, waardoor ze ruim 33 uur per week werken. Mans veld overweegt het terugschake len naar een vier ploegen dienst, waardoor de werkweek 42 uur zou worden en met het- j zelfde personeelsbestand veel meer geproduceerd kan wor den. Volgens de Nijmeegse Phi- Kamer wil meer macht gemeenteraad Een gemeenteraad moet een slecht functionerende bur gemeester naar huis kunnen sturen. Een kamermeerder heid van CDA en PvdA bleek het hier gisteren roerend over eens. Wel stelt het CDA de voorwaarde dat de ge meente dan moet opdraaien voor het wachtgeld voor de weggestuurde burgemeester. Nu kan alleen de minister van binnenlandse zaken een burgemeester wegsturen. Vandaag antwoordt de regering. den haag »gpd-anp Het debat in de Tweede Kamer is onderdeel van beraadslagin gen over voorstellen van de commissie-De Koning. Onder leiding van oud-minister De Koning heeft de commissie plannen gemaakt voor politieke en staatkundige vernieuwing. Een reeks voorstellen passeer de gisteren de revue. Het me rendeel kreeg geen meerder heid. Zo zijn CDA en WD tegen de gekozen burgemeester. D66 is daar een warm voorstander van. De commissie-De Koning boog zich ook over de vraag of het wenselijk is dat een wethou der lid is van de gemeenteraad. Een kamermeerderheid is voor de mogelijkheid van wethou ders 'van buiten'. Als het kabi net de voorstellen overneemt, mag de gemeenteraad in de toekomst iemand van buiten aanstellen als wethouder. Nu is het lidmaatschap van de raad nog verplicht. Algemene stemmen kreeg voorts het voorstel om het een voudiger te maken om met voorkeurstemmen in de Twee de Kamer te worden gekozen. Nu zijn ongeveer 30.000 stem men nodig, de helft van de zo geheten kiesdeler, maar als het aan de Kamer ligt wordt dat 15.000. Andere voorstellen als de in voering van een verkiezing voor de minister-president en de in voering van een bepaald soort volksraadpleging (correctief re ferendum) haalden geen ka mermeerderheid. Een cruciale rol hierbij speelde het CDA, dat vrijwel alle voorstellen afschoot. De partij werd daarin regelma tig gesteund door de WD. Bij tussentijdse raadsverkiezingen in Brabant Het CDA en in mindere mate de PvdA hebben gisteren aan zienlijke aantallen stemmen verloren bij de vervroegde ge meenteraadsverkiezingen in noordoost-Brabant. De winst is vooral gegaan naar de plaat selijke groeperingen en in mindere mate naar de Socia listische Partij (SP), WD en D66. De verkiezingen in Oss, Lan- derd, Grave, Cuijk, Boxmeer, Sint Anthonis, Veghel en Heesch waren nodig in ver band met een grootscheepse gemeentelijke herindeling, daarbij worden 27 gemeenten met ingang van volgend jaar samengevoegd tot 16. De verwachte grote terugval van de PvdA bleef uit. Een woordvoerder van de landelij ke PvdA vindt de resulaten daarom meevallen. In enkele gemeenten boekte de plaatse lijke PvdA zelfs winst. Aan de ze verkiezingen kunnen echter nauwelijks landelijke conclu sies worden verbonden, om dat er veel plaatselijke lijsten meededen, aldus de woord voerder. In het TV-programma Nova werden gisteravond de resul taten van een opiniepeiling van het bureau Interview be kend. Als er nu Tweede-Ka merverkiezingen worden ge houden, haalt het CDA 44 ze tels (10 minder dan nu), de PvdA 28 (min 21), D66 28 (plus 16) en de WD 25 (plus 3). De PvdA krabbelt, vergeleken met vorige peilingen, langzaam uit het dal, D66 en de WD vallen enigszins terug. De kleinere partijen scoor den nagenoeg hetzelfde als in eerdere opiniepeilingen. GroenLinks komt volgens In terview op 10 zetels (plus 4), de Centrumdemocraten op 7 (plus 6) en de drie kleine chris telijke partijen in totaal op 8 (plus 2). Opheldering over onderzoek Epe-zaak geëist den haag anp Minister Hirsch Ballin (justitie) moet de Tweede Kamer uitleg gen waarom het politie-onder zoek in de geruchtmakende Eper incestzaak is gestopt. Daardoor lijken zeker 15 poten tiële mannelijke verdachten bij voorbaat vrijuit te gaan. Dat vindt D66-fractielid Wolffens- perger. In de Eper incestzaak hebben twee zusjes aangifte gedaan van verkrachting, mishandeling en moord op uit incest verwekte baby's. De gruwelijkheden zou den zijn begaan door familiele den, kennissen en politieagen ten. Wolffensperger wil van Hirsch Ballin weten welke over wegingen een rol hebben ge speeld om het onderzoek af te sluiten. Ook wil hij weten of de procureurs-generaal zich wel over dit besluit hebben gebo gen. Met een kort geding proberen vier beschuldigde politieagen ten inzage te krijgen in het boek van een van de slachtoffers over de zaak. Dat ligt halverwege de ze maand in de boekwinkels. Het geding dient volgende week vrijdag voor de rechtbank in Den Haag. De agenten vrezen dat hun reputatie verder wordt aange tast. Via hun vakbond hebben ze al eerder geprobeerd inzage te krijgen. De vier zijn nooit be schouwd als verdachten en zijn na uitvoerig onderzoek van de rijksrecherche gezuiverd van al le blaam. lips-directeur is het langer wer ken 'met de benen op tafel' al besproken met de onderne mingsraad. „Ze zeiden niet dat nou het idee was waar ze al zo lang op zaten te wachten. Maar ze toonden wel begrip voor het feit dat het straks misschien noodzakelijk is," aldus Mans veld. Na jaren van verlies maakt Philips weer winst op de chips en halfgeleiders, en wil het be drijf meer gaan produceren (nu ligt de produktie op 84 procent van het maximum). Daarvoor wil Mansveld echter zo weinig mogelijk nieuw personeel aan nemen. „Ik begrijp wel dat je je in zo'n tijd van werkloosheid niet erg populair maakt met zo'n pleidooi, maar het is voor ons steeds moeilijker om goed •opgeleid personeel te vinden". Philips leidt nu zijn nieuwe mensen al grotendeels intern op. Het verlengen van de werk week heeft bovendien het voor deel dat er geen mensen ontsla gen hoeven 'te worden als het weer minder gaat met het be drijf. Eis: 4 en 5 jaar voor ajpersing Nutricia Amsterdam Gedurende de hele maand december rijdt in Amster dam de zogeheten 'vluchtelingen- bus' rond. De bus, met poppen als passagiers op het dak, is gemaakt in het kader van een wedstrijd voor busreclame. Met het speciale voertuig, dat overigens in de ge wone dienstregeling rijdt, hoopt de Stichting Vluchteling meer aandacht te krijgen voor de pro blemen van de negentien miljoen den haag«anp Twee mannen die zeggen voor de geheime organisatie Gladio te hebben gewerkt, hoorden gisteren vier en vijf jaar cel te gen zich eisen wegens een po ging Nutricia af te persen. De twee zeggen door hun geheime werk te zijn ontspoord. Een van de verdachten zpgt dat Justitie en Defensie een overeenkomst hebben over de onschendbaar heid van mensen die voor Gla dio hebben gewerkt. Voedingsconcern Nutricia kreeg dit voorjaar brieven waar in werd gedreigd dat vergif in de produkten zou worden gedaan als het bedrijf geen vijf miljoen gulden zou betalen. Eenmaal werd als dreigement een potje Olvarit babyvoeding met land bouwgif gevuld en opgestuurd. Het geld is nooit betaald. De verdachten werden in juni gear resteerd. Gladio, betaald door de over heid, moest in tijden van oorlog sabotage-acties plegen. Daar voor trainden een 44-jarige ma joor, tegen wie vier jaar werd geëist, en een 37-jarige man uit Roosendaal zich jarenlang. In 1992 kwam daar een einde aan toen Gladio werd opgeheven na publikaties over deze schimmi ge oprganisatie in de media. Over operaties als veldwerk, droppings, luchtoperaties en re- crutering moesten zij zwijgen. De majoor verklaarde dat er een 'groene pas' bestond, waar door het kader van Gladio door amsterdam-den haag gpd Minister D'Ancona van WVC heeft gisteren unanieme steun uit de Kamer gekregen voor haar besluit om gemeenten de verantwoordelijkheid te geven i voor de opvang van erkende asielzoekers. Het rijk neemt daarbij de opvang tot aan de eventuele erkenning als asiel- Tot december al 31.000 asielzoekers den haag anp I In november hebben 3.068 bui- I tenlanders asiel aangevraagd in Nederland tegen 2.393 een jaar geleden. Tot en met 30 novem- ber heeft Justitie dit jaar bijna I 31.000 verzoeken om een ver- i blijfsvergunning in behandeling 1 genomen. Dat zijn er ruim elf- i duizend meer dan in de eerste J elf maanden van vorig jaar. Sinds 1 januari hebben ruim 19.000 asielzoekers nul op re kest gekregen. De meeste asielzoekers ko men nog steeds uit het voorma- I lige Joegoslavië, gevolgd door I Trakezen, Iraniëers en Somalië- zoeker op zich, terwijl de ge meenten zich alleen nog hoe ven te ontfermen over de erken de asielezoekers en zich meer kunnen richten op hun inbur gering in de samenleving. Het •nieuwe beleid wordt pas van kracht als huidige tekorten aan woonruimte voor asielzoekers zijn opgelost. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting zei gisteren te verwachten dat de gemeenten de afspraak nakomen om voor 1 mei dertigduizend opvangplaat sen in bestaande woningen te vinden. Overigens zal ook dan een aanzienlijk deel van de asielzoekers nog moeten wor den opgevangen in noodwonin gen. Verrassende kado's? fiifEAl IKEA is er vol van. bfe- 1, 2 en 3 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNKBM*EINDHOVEN/EKKERSRIJT SLIEDRECHT haarlem sjaak smakman Jacques Wallage, staatssecretaris van soci ale zaken, heeft dinsdag weer eens bewe zen hoe tactisch hij kan opereren: door het recht van een 'echte alleenstaande' op een bijstandsuitkering van 70 procent van het sociaal minimum wettelijk vast te leggen, zag hij kans CDA en PvdA op het laatste moment toch nog op één lijn te krijgen. Voor de 'echte alleenstaande' zelf maakt het voorlopig allemaal weinig uit: wettelijk recht of niet, hij zal gewoon moeten af wachten of hij zijn 70 procent houdt. Na ongeveer een jaar bakkeleien ligt er eindelijk een akkoord over een nieuwe Bij standswet. Een paar maanden geleden sprak Wallage met de gemeenten af dat ie dere bijstandsontvanger nog maar de helft van het sociaal minimum krijgt (met uit zondering van een alleenstaande ouder; die krijgt 70 procent); wel kunnen bij de sociale dienst daarbovenop toeslagen wor den aangevraagd van maximaal 20 pro cent. Alleenstaanden zouden zo alsnog aan hun oude 70 procent kunnen komen (en alleenstaande«ouders aan hun oude 90 procent). Echtparen en samenwonenden zouden gewoon hun 100 procent houden omdat beide partners ieder 50 procent zouden krijgen. Wallage blij, Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) blij, CDA blij (mede omdat die nieuwe manier van werken 380 miljoen aan bezuinigingen zou moeten opleveren), maar Wallages eigen PvdA ni'et blij: met deze werkwijze werd de weg vrij gemaakt voor willekeur. PvdA-fractieleider Wöltgens schermde met SGP-gemeenten op de Veluwe die vrij spel zouden kregen om de 'zondige bijstandsmoeder' hard aan te pakken. De PvdA kreeg vervolgens volop munitie aangereikt door de commissie- Van der Zwan. Die constateerde ruim twee maanden geleden dat de meeste gemeen ten er een rommeltje van maken bij de uit voering van de bijstand. Van der Zwan concludeerde dat het geven van meer be leidsvrijheid aan die falende gemeenten ('de norm is zoek') gelijk stond aan vragen om moeilijkheden. Een paar weken geleden ging een spe ciale kamercommissie onder leiding van CDA'er Doelman-Pel er nog eens over heen: die constateerde dat de bijstand al zo laag is, dat er niet op kan worden ge kort. Om dat te waarborgen, moest volgens de commissie het rijk de uitkeringsnormen blijven vaststellen. Met zoveel tegenwind kon Wallage wei nig anders dan gas terugnemen: het recht op een toeslag wordt nu alsnog wettelijk vastgelegd. Gemeenten moéten de toeslag geven als de alleenstaande aanvrager/ou der kan aantonen dat hij /zij écht alleen woont. PvdA blij, CDA blij. De PvdA, om dat de 'echte alleenstaande' recht houdt op wat hij had, het CDA tevreden omdat het wel degelijk mogelijk wordt om te kor ten. Hoe fraai deze formulering politiek ook mag zijn, in de praktijk lost ze niets op. Omdat een alleenstaande 70 procent van het sociaal minimum krijgt, is het voor sa menwonende bijstandsontvangers aan trekkelijk om zich als alleenstaande voor te doen: ze krijgen dan samen 140 procent in plaats van 100 procent van het sociaal mi nimum. Sinds jaar en dag is deze zogehten woonvormfraude een van de grote lekken in de bijstand, vooral omdat hel zo moei lijk is om aan te tonen hoe iemands woon situatie werkelijk is. Sociale recherches hebben om de woonvormfraude daarom ook laag op het prioriteitenlijstje staan. Wallages voorgangster, Ter Veld, stelde al voor om de bewijslast om te keren: niet de sociale diensten zouden moeten aanto nen dat iemand rilet alleenstaand is, maar de betrokkene zelf zou moeten aantonen dat hij wèl alleenstaand is (ook al loste dat de vraag 'hoe moet dat dan' niet op). Wal lage wil de gemeenten nog een extra prik kel voor controle geven door hen een bud get voor de toeslagen te geven. Zijn ge meenten te soepel, dan komen ze te kort aan het budget. Omgekeerd kunnen ze met een streng beleid geld 'verdienen'. Op zichzelf is dat positief. Maar vooral voor gemeenten in grote geldzorgen wordt de verleiding wel erg groot om flink streng te zijn. Natuurlijk, wie geen toeslag krijgt, kan in beroep gaan bij de rechter. Dat zal ook gebeuren, want het maakt nogal wat uit of je als 'echte alleenstaande' 1.200 of 900 gulden per maand te verteren hebt. Uiteindelijk zal de rechter dus moeten uitmaken welke eisen gemeenten mogen stellen aan het geven van een toeslag. Daarmee mogen de rechters voor ds zo veelste keer voor de politiek de kastanjes uit het vuur halen. Vooropgesteld dat de rechters zich al over deze zaak zullen wil len uitspreken, zal het (ook al omdat Justi tie zwaar overbelast is) zeker nog lange tijd duren voordat er voldoende uitspraken zijn over de weigering van gemeentelijke toeslagen. Zeker tot zolang duurt de on duidelijkheid voor de bijstandsontvangers gewoon voort. Dat is de keerzijde van Wal lages politiek vernuft. En het staat hem niet fraai. Justitie ongemoeid werd gela ten. Ook in de poging tot afper sing van Nutricia in Zoetermeer ging hij ervan uit dat hij alleen zou worden gehoord en niet vervolgd. De majoor vertelde dat hij in 1992 een brief kreeg waarin werd meegedeeld dat de orga nisatie was opgeheven en waar in de minister van defensie hem bedankte voor de bewezen diensten. Hij kreeg duizend gul den. Volgens de advocaten mr. Boone en mr. Vermaat is er een duidelijk verband tussen de ac tiviteiten voor Gladio en de af persingzaak. De Staat had kun nen voorzien dat de twee door hun dubbelleven zouden ont sporen, maar er is niet gezorgd voor nazorg. „Je kunt mensen niet eerst opdringen alsof zij in een oor logssituatie leven en ze dan la ten zwemmen", aldus Boone. „Ze werden getraind in het uit voeren van daden zonder be wijs achter te laten, op een ma nier die een gemiddelde crimi neel zal doen watertanden", stelde Vermaat. Maar of de twee nu aan een „ziekelijke stoornis" lijden, daar zijn de deskundigen het niet over eens. Psychiater en psy choloog staan daarin tegenover elkaar. Volgens de eerste is de majoor ten volle toerekenings vatbaar en man uit Roosendaal enigszins verminderd. De psy choloog komt tot sterk vermin derd en verminderd toereke ningsvatbaar. De officier van justitie houdt de hele zaak op „een ordinaire afpersing". Het verleden van de verdachten wordt volgens hem als rookgordijn gebruikt. Uitspraak 14 december. 'Patiënt kan veel vaker buiten inrichting wonen' utrecht gpd De psychiatrische zorg kan een stuk goedkoper. Dat kan door grote inrichtingen af te slanken en patiënten onder te brengen in begeleid-wonenprojecten in gewone eengezinswoningen. Zelfs voor zware, langdurig psy chiatrische patiënten is dal een betere opvang dan die in psy chiatrische ziekenhuizen. Ze hebben minder verpleegzorg nodig en blijken ook minder medicijnen te gaan gebniiken. Dat concludeert het Zelfstan dig Wonen Project Utrecht na een experiment met een woon groep. Dat ook elf langdurig op genomen psychiatrisch patiën ten het daarbij ondanks slechts een paar uur begeleiding per dag goed tot redelijk goed bleken te doen, was ver rassend. Coördinator Bok ver wacht dat het Utrechtse experi: ment snel navolging vindt. „Dit onderzoek toont aan dat patiënten minder zorg en min der medicijnen nodig hebben. Kortom, dat een bezuiniging mogelijk is zonder schade.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3