'Trillingen funest voor onze huizen' Leiderdorp dreunt naar record vuurwerkoverlast Regio Reddende engel strijkt neer in Leiderdorp Directeur Bijdorp verbij sterf over plan PvdA Voorschotel Fractievoorzitter van Progressief Warmoncf belandt op zijspoor Ex-werknemer wil 45 mille terugkrijgen van oliehandel Gescheiden ophalen afval kost flatbewoners geen cent extra Hoogste punt DONDERDAG 2 DECEMBER 1993 chef gert visser. 071-356430, plv -chef janet van dijk, 071 -356413 Min twee, met hier en daar een roesthui? Verdachte van verkrachting vrijgesproken den haag/oegstgeest De 64-jarige Leidenaar die werd verdacht van de ver krachting van een psychia trisch patiënte op het terrein van Endegeest, is door de Haagse rechtbank vrijgespro ken. Tegen hem was ander half jaar cel geëist. De man zou zich in de bossen rond de inrichting aan de patiënte hebben vergrepen nadat hij haar op de fiets van een café vlak bij Endegeest naar huis had gebracht. De Leidenaar, wiens vrouw ook patiënte is bij Endegeest, heeft de ver krachting steeds ontkend. De Haagse rechters gaan er blijkbaar van uit dat ver krachting niet kan worden bewezen. Dat is precies wat ook de advocate van de Lei denaar tijdens de zitting op 16 november betoogde. De bewijsvoering rustte voor een belangrijk deel op de verkla ring van het slachtoffer, een psychiatrisch patiënte die medicijnen gebruikte en de bewuste avond ook alcohol had gedronken. Grossier in boetes WASSENAAR Een 29-jarige Noordwijker- houder is gisteravond aange houden op de Rijksstraatweg in Wassenaar. De man reed niet alleen in een onverze kerde auto, maar had ook nog eens 24 boetes uitstaan. Het ging voornamelijk om parkeerboetes ter hoogte van in totaal 4000 gulden. Laat uw auto juist nu optimaal reinigen, beschermen en drogen. In de ultramoderne autowasstraat van het Motorhuis wast u boven dien zeer milieuvriendelijk én.voor een uiterst bescheiden prijs. Lè Het Motorhuis Vondellaan 80, Leiden Telefoon 071 - 35 18 00 Leidseweg-Noord wil van 'bultenaf ,,Haal die bulten toch weg." Voorschotenaar Van Aken werd gisteravond tijdens een drukbezochte hoorzitting over de omstreden wegversmallingen en drempels in de Leidseweg-Noord overladen met applaus na deze op merking. De gemeente Voorschoten legde die voorzie ningen onlangs aan op drie plaatsen in het middenstuk van de weg. De Voorschotense PvdA denkt een mooie plek te hebben ge vonden voor de opvang van asielzoekers: een leegstaande vleugel van Huize Bijdorp aan de Veurseweg. Fractievoorzitter P. Dordregter kwam op dat idee toen hij langs het voormalige klooster kwam. ,,Ik zag al die dichtgetimmerde ramen en ik dacht: zou dat niet iets zijn? Als het VROM-kantoor in Wasse naar kan worden aangepast, dan moet dit ook kunnen." Bur- ci gemeester P. Cannegieter is vc middels van het plan op e hoogte gesteld. 1st Directeur Rokebrand y Bijdorp is verrast door de uie tingen van Dordregter. Volgit y de directeur berust Dordregij [- observatie op een misversta „Dichtgetimmerd? Het kloo^0( nog volledig in functie", zegtj c verbaasde Rokebrand. MoJ„ i burgemeester P. Cannegie contact opnemen, dan Rokebrand hem dat duida^ maken. C Slingerland wijkt voor Schavemaker leiderdorp roy klopper Leiderdorp is dit jaar eerder en heftiger dan ooit opgeschrikt door vuurwerkoverlast. Een po litiewoordvoerder meldt dat in middels zo'n vijftien jongeren zijn opgepakt vanwege illegaal afsteken van rotjes. Vooral uit de omgeving van de Winkelhof komen veel klachten. Vanaf vol gende week gaan agenten in burger continu posten. Vorig jaar heeft de politie van het district Rijn en Braassem in totaal 33 jongeren tussen de 12 en 16 jaar opgepakt voor illegaal afsteken van vuurwerk. Op dit moment zijn er in de hele regio al 32 in de kraag gevat, zeker de helft van hen komt uit Leider dorp. „En december moet nog goed en wel beginnen, dat wordt dus nog wat,", zo vreest politiewoordvoerder R. Colijn. Leiderdorp is tot nu toe kop loper voor wat betreft de aangif tes. Al op 7 november kwam de eerste melding van overlast bin nen. Sindsdien zijn er een klei ne dertig bijgekomen. De politie krijgt opvallend veel telefoon tjes uit de omgeving van de Bui tenhoflaan en Muzenlaan. Hoewel de politie pas na 8 december gericht gaat surveille ren op vuurwerk-overlast, is toch al een vorstelijk aantal jon ge Leiderdorpers aangehouden. „De meesten hadden nog rotjes van vorig jaar en werden door het knallen van anderen naar buiten gelokt", aldus Colijn. De opgepakte jongeren wor den naar het Halt-project ge stuurd voor een alternatieve straf. De politie onderzoekt ove rigens per geval of het vuurwerk misschien afkomstig is uit de il legale handel. „Die tiert op dit moment welig." In burger Hoewel de politie niet wil spre ken van een echt vuurwerk team, wordt vanaf volgende week intensief gesurveilleerd op geknal in het hele district. Twee agenten in burger rijden full-ti me op en neer tussen locaties in de regio waar vuurwerkoverlast is. De politie overweegt in de loop van de maand meer agen ten in te zetten als het aantal aangiftes toeneemt. Uitgangspunt bij het district Rijn en Braassem is om zo snel mogelijk te reageren op een melding van vuurwerk-overlast. „Alleen kan er nog wel eens wat tijd verstrijken voordat we ter plekke zijn. Als de agenten in den haag/zoeterwoude persbureau cerberus Een uit in Zoeterwoude afkom stige ex-werknemer van smeer- oliehandel Agar uit Zoeterwou de wil van zijn voormalige werkgever een afkoopsom van 45.000 gulden. Zijn advocaat R. Heeren eiste gisteren in een kort geding bij de Haagse recht bank dat het geld zo snel moge lijk wordt vrijgegeven. De kantonrechter kende de ex-werknemer in april van dit jaar een afkoopsom toe. Maar Agar liet beslag leggen op deze 45.000 gulden omdat het bedrijf de voormalige medewerker van fraude verdenkt. Bij Agar zou den vanaf 1989 een aantal ver- ie' warmond een scheuring kwam het echin niet. De fractie blijft tot mei p Het rommelt binnen Progressief woon haar werk doen op ban Warmond (PW). De partij lijkt van het oude verkiezingspjn een andere koers te willen varen gramma, met Gerard Slingerland als lijst- Schavemaker neemt een trekker voor de komende ge- wachtende houding aan en meenteraadsverkiezingen. De niet te veel commentaar gev^v ledenvergadering van de partij De ledenvergadering heeft ar" verkoos de voormalige wethou- gegeven een nieuwe koers» der boven de huidige fractie- willen, maar heeft dat niet ci^£ voorzitter Bram Schavemaker. creet ingevuld. Dat maakt h)T Deze trok zich daarop terug als voor Schavemaker lastig bij kandidaat. komende begrotingsbehamg, ling. Hij noemt deze onduiip De verkiezing kwam voor lijkheid mede als oorzaak v<y Slingerland als een verrasssing. zijn afhaken. „Je moet kunqb „Ik had niet direct de behoefte staan voor een verkiezingsp(,( om lijsttrekker te worden. Eer- gramma. Bij de begrotingsl^i ste of zesde op de lijst: het handeling wordt toch het bele,^ maakt mij niet zo veel uit." voor de komende jaren vast§,r Toch wierp hij zich op als te- steld. Er staan bij PW maar tw» genkandidaat voor Schavema- dingen vast in het verkiezing ker. „Ik proefde uit de vorige le- programma: er komt go denraad dat er behoefte was sporthal, maar een sportzaal aan een keuze," verklaart hij er wordt niet gebouwd in ir deze stap. Met achttien stem- Klinkenbergerpolder." men voor en dertien tegen werd Tweede op de lijst is nu PieL hij gekozen. Het was opmerke- Herngreen. Hij was al eerc^ lijk druk op de ledenvergade- een korte periode raadslid vqt, ring. „De mensen wisten dat er PW, maar liet dat schieten q,| belangrijke keuzes gemaakt zich aan een promotie-ondej moeten worden", aldus de lijst- zoek te wijden. Op de dery trekker. Slingerland wil niet plaats staat Aad Heemskeu spreken van een motie van Ook Heemskerk was al eerd, wantrouwen tegen de huidige raadslid. Betrekkelijk nieuw a;a fractie. „Het zou jammer zijn het politieke front is John vL, wanneer het werd opgevat als der Veide. De nummer vier vt, een brevet van onvermogen", de kandidatenlijst was een aa^ aldus Slingerland. tal jaren geleden lid van Voor fractievoorzitter Schave- steunffactie van PW en zat i maker was het echter voldoen- burgerlid in de commissie vol de aanleiding om zijn kandida- Openbare Werken. Hij is al tuur geheel in te trekken. Tot komstig uit het onderwijs. i koopbonnen niet zijn geboet Daardoor zou het bedrijf eet schade van 35.000 gulden helj ben opgelopen. Agar heeft aai; gifte gedaan bij de politie en vij nu het onderzoek afwachten. Blijkt uit de naspeuringen va de politie dat de voormalig medewerker onschuldig is, da pas wil Agar de 45.000 guide uitbetalen. In geval van schul. wordt het gefraudeerde bedra op de afkoopsom verminderd.- De Zoeterwoudenaar ontkef echter gefraudeerd te hebbel Volgens zijn advocaat kan ia dereen op het bedrijf een greq in de kas gedaan hebben. Rechter A. van Delden dot op 14 december uitspraak ij V oorwaardelijke celstraf voor ballonvaarder ARNHEM/VOORSCHOTEN ANP j De 49-jarige piloot van een ga^ ballon, die vorig jaar juli ij Duitsland tegen een hoogspan ningskabel vloog, is door d' Arnhemse rechtbank verooi deeld tot vier maanden voof waardelijke celstraf. Daarnaa^ moet hij een geldboete vaj 4000 gulden betalen. Tegen de man uit Velp wA een celstraf geëist van zevel maanden, waarvan vier voot waardelijk. Volgens de Arnhem se rechtbank heeft de man vori jaar juli als piloot van een gas ballon een ongeluk veroorzaali door 'roekeloos en nalatig ge drag'. Daarbij kwamen twee iri zittenden - de Voorschotenare: Hugo den Hollander en Yvonn van Gulik - om het leven ei raakten twee passagiers zwaa gewond. Ook de piloot zelf lie' letsel op. Inzittenden verweten de Vel penaar ijdel en arrogant gedraj Bovendien zou hij in 24 uur tij slechts een uur rust hebben ge had. Omdat het ongeluk bij d ballonvaarder tot ernstige licha melijke en psychische gevolge heeft geleid, is een voorwaarde lijke celstraf op zijn plaats, ooi deelde de rechtbank in Arnherr De bewoners die het dichtst bij de drempels wonen, ergeren zich wild. De wegversmallingen mogen van hen blijven liggen, maar die 'bulten' moeten zo snel mogelijk verdwijnen. Au to's en vrachtwagens bonken er volgens hen ongekend hard te genaan. Dat zorgt in huis voor lawaai en trillingen. Sommige woningen beginnen al scheuren te vertonen. Bewoner Van de Bos sprak van een 'onhoudbare, onaanvaardbare en menson waardige situatie'. „Funest voor onze woningen zijn de trillin gen. Hieraan zullen we nooit wennen. En wat te denken van de waarde van ons huis? Mijn conclusie is dat het waardeloze maatregelen zijn." Het leek zo'n mooie oplossing voor de verkeersproblemen op de Leidseweg-Noord: drie weg versmallingen met drempels erin. De bewoners klaagden im mers over het verkeer dat er veel te hard reed. Het asfalt was amper droog of het regende klachten op het gemeentehuis. Om - alsnog - een hoorzitting kon de gemeente dan ook niet heen. Dat dit geen overbodig initiatief was, bleek gisteravond. Het zaaltje in de Alettahof zat met ongeveer zeventig bewo ners vol. Verkeerswethouder J. van de Poel werd verweten dat hij slechts naar een klein deel van de bewoners had geluisterd: de mensen van het actiecomité Leidseweg-Noord onder leiding van bewoner S. Hiep, die gister avond overigens verstek liet gaan wegens ziekte. Dit comité ging uiteindelijk akkoord met het voorstel van de gemeente voor de aanleg van de wegversmallingen en de drem pels. De wethouder zou er te makkelijk van uit zijn gegaan dat het comité dit deed namens de bewoners. „Maar tussen die actiegroep en de bewoners was geen enkele vorm van commu nicatie", memoreerde bewoner Van Aken, die uit de krant moest vernemen waar het actie comité mee bezig was. „Ik heb wel eens tegen Hiep gezegd: denk er om, je gaat de proble men voor andermans deur leg gen. Ik had alleen nooit kunnen vermoeden dat dat mijn voor deur zou zijn." De wethouder gaf toe dat hij in de veronderstelling verkeerde dat het comité namens de be woners sprak. „Er is vooraf geen avond zoals deze georganiseerd en dat is te betreuren." Toch vond hij dat de bewoners hun klachten wel erg zwaar aanzet ten. „Ik ben bij bewoners thuis geweest en ik heb niet de erva ring gehad dat je daar zit te schudden." Niet alle bewoners bleken met de drempels in hun maag te zitten. Een paar bewoners waren er zelfs wel over te spre ken, omdat het verkeer een stuk langzamer zou rijden. Een be woonster vond het oversteken nu een stuk veiliger. „Voordat de drempels er waren, moest je echt heel goed uitkijken. Nu is het een weelde." Een bewoner die ook vlak bij een van de drempels woont, had een ander verhaal. „Tegenwoordig is het 's nachts 'feest'. Motoren gebrui ken de drempels als spring- schans en auto's klappen tegen de drempels aan. En ik ben al zo'n slechte slaper." Wethouder Van de Poel deed gisteravond nog geen enkele toezegging aan de bewoners. „We knopen allé opmerkingen goed in onze oren." Hij gaf de bewoners wel een waarschu wing mee. „Als de bulten weg zijn, dan verwacht ik dat de klachten over hard rijdend ver keer terugkomen. Maar dan is het voor mij over en uit. Ik weet niks anders: ik kan geen slinger bochten in de weg aanleggen." Inbreker kan ontsnappen oegstgeest Terwijl de bewoner even een kwartiertje weg was, heeft een man gisteravond gouden sieraden uit zijn woning aan de Queridolaan in Oegstgeest gestolen. De dief was de woning binnengekomen door de schuifdeur aan de achterzijde open te breken. Bij thuiskomst trof de bewoner zijn voordeur op de knip. Toen hij door het raam keek, zag hij dat de inbreker via de ach terzijde ontsnapte. De politie heeft de omgeving nog uitgekamd, maar zonder resultaat. Basisscholen op de schaats zoeterwoude De ijsbaan bij Swetterhage in Zoeterwoude was gistermiddag het toneel van de schooljeugd. Winnaars in de ver schillende groepen waren Leonie van der Geest, Ester de Jong, Jeroen van der Poel, Annemiek van der Poel en Sjoerd Luiten. leiderdorp» Leiderdorp had gisteren weer eens een reden om de vlag bij de Stierebrug uit te hangen. In de raadszaal werd de nieuwe burge meester M. Zonnevylle geïnstalleerd. De van Ameland overgestoken eerste burger moet de reddende engel van de geplaagde gemeente wor den. In verschillende toespraken lieten raadsleden blijken er veel vertrouwen in te hebben dat Zonnevylle de klus kan klaren. „U bent wel niet de verwachte regeringscommissaris, maar wij verwachten veel van u", aldus PvdA-raadslid V. Molkenboer. Zijn D66-collega E. Grootaarts: „U kunt vol aan de slag in een gemeente met een vreselijk slechte PR." VVD'er Muller deed ook een duit in het zakje: „U bent nu tafelheer geworden. Er is hier weieens ruzie aan tafel, ik wens u veel succes." Namens de CDA-fractie wenste A. Roest Zonnevylle veel 'bedachtzaamheid' toe. De nieuwe burgemeester verklaarde dat hij vooral openheid nastreeft. „We moeten de burgers al in een vroeg stadium laten weten waarmee we bezig zijn." Zonnevylle meldde Leiderdorp naar de 21ste eeuw te willen brengen. „Want ik behoor hier wel enige tijd te blijven." In één opzicht lijkt Leiderdorp op zijn vorige gemeente Ameland. „Ik hoefde nooit te vertellen waar Ameland ligt. Tegenwoordig kent ieder een ook Leiderdorp, de gemeente haalt bijna dagelijks de landelijke media." foto hielco kuipers Omwondenden van het Stad houdersplein in Wassenaar kunnen vanaf zaterdag 4 de cember hun gebruikte flessen en potten kwijt in speciale bak ken voor wit, groen en bruin glas. De nieuwe bolvormige glasbakken komen op de plaats van de huidige exemplaren. Het Stadhoudersplein is de eerste plek in Wassenaar waar het glas op kleur wordt gescheiden. Op andere plaatsen in het dorp wil de gemeente de komende tijd een aantal glasbakken met compartimenten voor de ver schillende kleuren glas neerzet ten. oegstgeest loman leefmans De bewoners van de hoogbouw aan de Aert van Neslaan in Oegstgeest hoeven geen cent extra te betalen voor het ge scheiden ophalen van hun af val. De reinigingsrechten gaan weliswaar met 40 guldem om hoog, maar dat bedrag wordt door flateigenaar AZL-beheer uit Heerlen weer in mindering gebracht op de servicekosten. „De gemeente heeft dit pro bleem een beetje naar ons doorgeschoven, maar we dach ten dat we daar maar niet te moeilijk over moesten doen", aldus woordvoerder Vossen van AZL-beheer, een voormalig mijnwerkersfonds. De bewoners van de hoog bouw aan de Aert van Neslaan betalen tot nu toe geen reini gingsrechten. Een deel van de servicekosten is bestemd voor het ophalen van huisvuil. Vorige week kregen de inwoners echter een brief in de bus waarin stond dat die situatie per 1 december ging veranderen. Het groen-af- val wordt apart opgehaald en dat gaat veertig gulden per huishouden kosten. Maar, schreef de gemeente stellig, dat bedrag zou de beheerder weer in mindering brengen op de servicekosten. De gemeente en AZL bleken inderdaad overeenstemming te hebben op dat punt, maar de hoogte van het bedrag was nog onbekend. Toen bleek dat het om een som van veertig gulden per huishouden ging, ontston den twijfels bij AZL die zich door de gemeente een flinke bedrag door de neus geboord zag. Ook enkele bewoners kwa men in het geweer. Zij zagen de bui al hangen: wel veertig gul den extra betalen en maar af wachten of AZL-beheer dat ook in mindering zou brengen op de servicekosten. leiderdorp» Bij de bouw van een 'wooncentrum' voor ouderen aan het Van Alphenplein in Leiderdorp is gisteren onder nog winterse omstan digheden het hoogste punt bereikt. Het complex krijgt 75 comfortabel ingerichte woningen, a'ie makkelijk zijn te bereiken voor ouderen in een rolstoel. Verder kent het centrum een aantal gemeenschappelijke ruimten. Het gebouw wordt in mei volgend jaar opgeleverd. foto hielco kuipers Inmiddels zo 'n vijftien jongeren opgepakt bijvoorbeeld Hazerswoude zijn en er komt een melding uit Lei derdorp, duurt het even voordat ze er zijn." Wassenaar gaat glas op drie kleuren scheiden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16