itiinland maakt iiieuwbouwplan Rijnsburg moet fors bezuinigen Kunstwerk op het Jan Kroonsplein Leiden Regio Goekoop: geen taboes op veiligheidsconferentie Gehandicapten moeten hobbels blijven nemen m f 'Birds' in Leiden DERDAC 2 DECEMBER 1993 CHEF CERT VISSER 071 -356430. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 leiden aad rietveld Wat burgemeester Goekoop be treft gelden er geen taboes voor de conferentie over veiligheids beleid. die in februari in Leiden wordt gehouden. ..We moeten zo creatief mogelijk dit pro bleem aanpakken en niet meteen zeggen dat iets niet kan of mag. Voor de conferentie worden vertegenwoordigers van politie, gemeente en justitie, raadsle den en afgevaardigden van or ganisaties als de GGD, het Cen trum voor Alcohol en Drugs (CAD) en de stichting Welzijn uitgenodigd. Goekoop rekent op 150 deelnemers. Zij zullen praten over zaken als het toe zicht op straat, wijk en veilig heid en. zoals de burgemeester het noemde 'het enthousiasme ren van jongerengroepen voor onze samenleving'. PvdA'er A. de Vries be schouwde de woorden van Goe koop als een steunbetuiging aan zijn adres. Het raadslid heeft de afgelopen weken opzien ge baard met plannen om foto's van criminelen in de Stadskrant af te drukken en de veiligheid op straat te vergroten door meer ambtenaren in uniform de straat op te sturen. Hij werd het mikpunt van kritiek van na genoeg alle partijen. Dat de burgemeester zei dat er op de veiligheidsconferentie geen ta boes gelden beschouwde hij als een hart onder de riem. Op 22 februari debatteert de gemeenteraad over de uitkom sten van de conferentie. Die wordt gehouden in het stad huis, op 11 of 18 februari. noordwuk paul de vueger Op het Jan Kroonsplein in Noordwijk aan Zee wordt waar schijnlijk een negen meter hoog plastiek van de kunstenaar Bert Neelen geplaatst. Het kunst werk is voor het grootste deel een geschenk van supermarkt Vomar, die binnenkort een ves tiging opent aan de Binnenweg. De winkelketen betaalt 30.000 gulden aan het beeld, de reste rende 10 mille zijn voor reke ning van de gemeente, die daar over nog wel een beslissing moet nemen. Het kunstwerk van Neelen bestaat uit een stalen mast die wordt geplaatst op een beton nen funderingsplaat. De negen meter hoge mast is op drie plaatsen geknikt en in elk knik- punt is een horizontale koker aangebracht. Doordat de mast naar boven toe steeds dunner wordt, wordt de hoogte geac centueerd. In het kunstwerk, dat op de grond geel is en naar de top toe steeds meer oranje wordt, is verder een aantal plexiglazen delen verwerkt. Het werk symboliseert volgens de maker de vier windrichtingen. Het kunstwerk is volgens de ambtenaren die zich er op het gemeentehuis over hebben ge bogen 'een aanwinst voor de badplaats'. Ondanks dat de pro vincie niet bereid is een deel van het werk te betalen, omdat bij het verstrekken van op drachten aan kunstenaars spra ke dient te zijn van een open in schrijving. adviseert de ambte lijke afdeling op het aanbod van de Vomar in te gaan. ..Het is een buitenkansje als wij voor slechts 10.000 gulden aan eigen middelen een dergelijk plastiek kunnen verwerven", aldus een passage uit het advies aan de Noordwijkse politiek. noord wuk paul de vlieger De gemeente Noordwijk heeft voorlopig geen geld om open bare gebouwen toegankelijker te maken voor rolstoelgebrui kers. Dat laten burgemeester en wethouders weten naar aanlei dingvan het rapport 'Noordwijk voor iedereen' dat de Belangen vereniging Gehandicapten afge lopen voorjaar heeft uitge bracht. In dit rapport werd een overzicht gegeven van de obsta kels die gehandicapten in Noordwijk op hun weg tegenko men. De conclusie die de gemeente uit het rapport trekt, is dat de gemeentelijke gebouwen goed 'scoren'. Voor wat betreft de winkels en andere bedrijfsge bouwen, die de Belangenvere niging Gehandicapten ook in haar onderzoek heeft betrok ken, wijzen B en W erop dat de gemeente geen dwangmiddelen heeft om verbetering te eisen. De klachten van de gehandi capten met betrekking tot de openbare gebouwen gaan voor al over buitendeuren die te zwaar opengaan. Onder andere is dit het geval bij de biblio theek. 't Trefpunt. De Jutter en de Northgohal. Elektrische schuifdeuren zouden hier een oplossing kunnen zijn, maar de ze kosten volgens de gemeente 30.000 gulden pier gebouw en daarvoor ontbreekt voor de kor te termijn het geld. De investe ringen worden nu op het de be groting voor de jaren 1997 en '98 gezet. Een uitzondering maakt Noordwijk voor dienstencen trum 't Trefpunt. De Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk Noordwijk wil haar ruimte be gin volgend jaar renoveren en heeft daarvoor al twee ton gere serveerd. Voor elektrische schuifpuien heeft de stichting geen geld maar als het aan B en W van Noordwijk ligt, betaalt de gemeente die. Tekort van 2,3 miljoen RUNSBURG DORITH UGTVOET Rijnsburg moet tot 1998 zo'n zes ton per jaar bezuinigen. Daarom wordt grootscheeps ge sneden in de gemeentelijke uit gaven. Het bloemendorp sluit zelfs gedwongen ontslagen van ambtenaren niet uit. Het college van burgemeester en wethou ders heeft inmiddels een lange lijst bezuinigingsvoorstellen ge maakt. Die variëren van het af schaffen van het schoolzwem men in 1995 tot het verminde ren van de personeelskosten. De bezuinigingen pakken gi gantisch uit. omdat de gemeen te tot 1998 een tekort van 2.3 miljoen gulden moet wegwer ken. Rijnsburg verwacht jaar lijks 200.000 gulden aan bezui nigingen op het gemeentefonds te moeten opvangen. Daarnaast krijgt het bloemendorp waar schijnlijk nog eens een ton min der door een andere verdeling van de rijksgelden over alle Ne derlandse gemeenten. De reste rende drie ton per jaar moet Rijnsburg bezuinigen om oude tekorten in te lossen. Oplossin gen voor kostbare problemen zoals de verbouwing van het te klein geworden raadhuis zijn dan nog buiten het gemeentelij ke huishoudboekje gehouden. De bezuinigingsvoorstellen zijn legio. Zo willen B en W de kerstpakketten voor de politie volgend jaar schrappen (bespa ring 1.170 gulden) en bekijken of ze de gymnastieklokalen aan de Katwijkerweg en de Korte Vaart kan privatiseren. Onder zoeken naar het afstoten van de gemeentereiniging en het uitbe steden van het onderhoud van groen, bruggen, wegen en openbare verlichting zitten ook in de pen. Alle ideeën zijn tijdens een besloten vergadering reeds door de politieke partijen beoor deeld. Sommige suggesties, zoals het afschaffen van ae sub sidie voor het bloemencorso, zijn inmiddels afgeschoten. An dere voorstellen kunnen wel op ieders instemming rekenen. Burgemeester Jonkman ver wacht dan ook dat ze eind de cember tijdens een zogeheten kerntakendiscussie zonder al te veel discussie worden goedge keurd. Rijnsburg is niet de enige ge meente die bekijkt welke taken ze kan afstoten. Wel is de druk om flink te bezuinigen groter dan in andere gemeenten om dat Rijnsburg via de artikel 12- status extra geld van het Rijk krijgt. Bovendien wil het bloe mendorp in 1998 graag weer op eigen benen staan en een slui tende begroting presenteren. Gysbreght van Aemstel van Joost van den Vondel: voor velen verplichte kost op de middelbare school. Een treurspel dat je niet zo snel in een café opgevoerd ziet. En toch gaat dat gebeuren: Gysbreght van Leyden in café de Vergulde Kruik aan de Haarlemmerstraat 22 op woensdag 29 december, de ongekuiste versie. 8 Joost van den i Vondel zou zich 4 misschien 2 I omdraaien in zijn graf, als hij de bewerking zou l ten die stamgast Hans j ïrfuss van zijn werk gemaakt :eft. Saaie monologen zijn i gekort en het werk is heel wat i ttiger geworden, al is het 1 ad-Hollands in feite niet Ingelast. De Gysbreght speelt |n het eind van de dertiende iuw, als de populaire graaf oris de Vijfde door Gerard van tlzen, Herman van Woerden I Gysbreght van Aemstel brdt vermoord. Het volk temt wraak en gaat onder iding van Egmond en Diederik rer tot de belegering van Jjircht en klooster van Vtsterdam. Door een list valt i stad en Gysbreght moet lichten. Moris de Vijfde was helemaal iet zo'n braaf mannetje", irtelt Hans Seisveld, eigenaar In de Vergulde Kruik. „In de [schiedenisboekjes staat niet "kt hij de dochter van sbreght, tevens de htgenote van Gerard van lzen, had verkracht en dat dat directe aanleiding was voor |jn dood." Gysbreght van Leyden •gint al direct met deze brute lad van Floris. Op bezoek in t Muiderslot laat de hitsige aaf een welgevallig oog vallen Machteld van Velzen. Maar e zag ik, toen ik binnenreed, lachteld van Velzen, die kkere scheet. Ze liep ^upwiegend weg, waar zou ze toch zijn. O wacht, misschien achter dit gordijn.' Floris vergrijpt zich aan Machteld, wordt in het verhaal betrapt door Gysbreght en de anderen en ter plekke met zwaarden doorboord. Kerstspel „De aanleiding om dit stuk te gaan doen was het kerstspel, dat we vorig jaar hebben opge voerd. Dat was een groot succes en toen hebben we besloten om een serieus toneelstuk beet te pakken. Het stuk is aangepast en 'verleidst', Hans Sierfuss heeft daar heel veel werk van gemaakt", vertelt Seisveld. De omstreeks 27 rollen worden gespeeld door stamgasten van de Vergulde Kruik. „Zelf ga ik waarschijnlijk Floris de Vijfde spelen, die wordt in het eerste bedrijf vermoord, zodat ik snel weer achter de bar kan gaan staan. De meeste rollen zijn in gevuld, maar eigenlijk hebben we nog behoefte aan drie goede toneelspelers, die de zware rol len van Gysbreght, Badeloch en de spion Vosmeer voor hun re kening kunnen nemen." Het is woekeren met de ruimte in de Vergulde Kruik om het ge zelschap toneelspelers enige be wegingsvrijheid te geven. „Ge lukkig staan er zelden meer dan drie mensen op het podium. Het stuk leent zich voor een compacte uitvoering. Het wordt geen stuk waar veel mensen naar kunnen komen kijken, daarvoor ontbreekt eenvoudig de ruimte. Maar het is daar ook niet voor bedoeld. We doen het Hans Sierfuss en Hans Seisveld presenteren de eerste opvoering van de Gysbreght van Leyden in de Vergulde Kruik. voor onszelf en de gasten. Het wordt ook maar een keer uitge voerd", aldus Seisveld. Het treurspel wordt niettemin serieus genomen. „We staan de teskt niet van blaadjes te lezen, er moet echt werk worden ver zet om de rol in te studeren. En er komen twee generale repeti ties." Qua kostuums wordt de Gysbreght eenvoudig gehou den. De edelen zijn herkenbaar aan hun nette kostuums, het volk draagt eenvoudige boeren- zakdoeken. „Het stuk is eigen lijk van alle tijden. De edelen bestaan nog steeds, dat zijn nu de politici en de machtige in dustriëlen en het volk is nog steeds het volk, al zijn het dan meestal geen boeren meer maar stedelingen", concludeert Seis veld. De beroemde monoloog van Gysbreght aan het begin van het tweede bedrijf is vrijwel on veranderd gebleven: 'Het he melse gerecht heeft zich ten lange leste, ontfermd over mij en mijn benauwde veste. Uit is het met het dagelijks geschrei van mijn belegerde burgerij. We hadden niet beter kunnen ho pen. De vijand is, zonder slag of stoot, vanzelf het veld uitgelo pen. Mijn broer Arend jaagt hen na. Zij namen rap de wijk en vluchten langs de Maredijk', zegt Gysbreght, als de vijand zich lijkt terug te trekken. Maar de vijand keert weer. Een Rijns- burgse infiltrant opent de poor ten en 's nachts worden Gysbre ght en de zijnen overrompeld. Gysbreght overweegt de hel dendood te sterven, maar de engel Rafael verschijnt en brengt hem op andere gedach ten. 'Verdelgde stad, wij gaan, en komen nimmer meer. Vaar wel mijn Rijnland, verwacht een ander heer', zo luiden de laatste woorden. Gelegenheidsacteurs kunnen zich voor een eenmalige rol aanmelden bij Hans Seisveld, tel. 210509 of 120509. Op woensdag 8 december worden vanaf 19 uur audities gehouden. De uitvoering van de Gysbreght van Leyden begint op woensdag 29 december om 19.30 uur. Frank Buurman en Loman Leefmans PvdA-fractieleider aangeslagen door kritiek op kieslijst Aangeslagen en machteloos. Zo voelt PvdA-fractievoorzitter Hans Baaijens zich nu twee PvdA-leden een actie op touw hebben gezet om 'herkenbare Leidenaars' aan hoge noterin gen op de kieslijst te helpen. Morgenavond neemt de leden vergadering een besluit over de volgorde op de lijst. Aan de vooravond van die vergadering hebben de PvdA'ers Evert van Seggelen en Henny Kwik een brief geschreven aan het afde lingsbestuur waarin ze zowel de zittende fractieleden als de nieuwkomers volledig afbran den. De twee willen proberen een heel nieuwe fractie samen te stellen. Alleen zo zou de PvdA een stembusnederlaag kunnen voorkomen. Baaijens zegt 'heel veel ener gie' in deze discussie te hebben gestoken. Die begon afgelopen zomer al toen een groepje PvdA'ers onder aanvoering van Van Seggelen probeerde de sa menstelling van bestuur en fractie te wijzigen. Van Seggelen en zijn aanhangers zijn zeer on tevreden over het functioneren 'van al die grijze muizen, die veel te veel vergaderen en el kaar al veel te lang het balletje toespelen.' Baaijens: „Ik dacht tot deze brief dat de gelederen weer ge sloten waren. Ik ben zelf na de eerste ruzies die over dit onder werp uitbraken gesprekken aangegaan met deze zichzelf 'vernieuwers' noemende PvdA'ers. Ik ben weer wegge gaan in de stellige overtuiging dat het conflict voorbij was. In recente vergaderingen over het verkiezingsprogramma en over de criteria waaraan kandidaat raadsleden moeten voldoen, heeft Van Seggelen noch Kwik ook maar een woord gezegd. En dan deze vernietigende brief, waarin heel erg op de man wordt gespeeld. Echt, dat doet me pijn." Baaijens vindt dat Kwik cn Van Seggelen hun eigen zaak en de partij 'grote schade berokke nen'. Zo heeft het opstandige duo, dat beweert een groeiende achterban te hebben, PvdA- wethouder Tjeerd van Rij, de beoogde lijsttrekker, afgeschil derd als een arrogante bestuur der die lukraak dure huizen bouwt en daaraan het groen op offert in wijken met goedkopere huurwoningen. Volgens Baaijens kan zulke vernietigen de kritiek vanuit de eigen gele deren wel eens ten koste gaan van 'de onderhandelingspositie van Tjeerd in het algemeen'. „Ook al wordt Tjeerd straks met grote meerderheid van stem men lijsttrekker, het leed is dan al geschied want hij is in de krant door z'n eigen mensen af gemaakt." Baaijens vindt dat Kwik en Van Seggelen zich op hun posi tie moeten beraden als de le denvergadering vrijdag korte metten met ze maakt. „Ze zitten niet in de fractie en ook niet in het bestuur dus ze kunnen niet aftreden. Ook ben ik er niet voor om ze te royeren. Maar ze moeten zichzelf toch wel eens gaan afvragen of ze nog wel bij de PvdA willen blijven." Hij vervolgt: „Ik kan zo weinig met hun roep om 'echte Leide naars' in fractie en bestuur. Zelf kom ik uit Eindhoven maar toen ik hier een jaar woonde zei m'n vader dat hij aan mij merk te dat ik hier al meer thuis was dan ik in heel m'n Eindhovense leven ben geweest." „Toch ben ik volgens hun de finitie geen echte Leidenaar. Maar ik weet zeker dat er op de kieslijst enkele 'echte' Leide naars staan, die Van Seggelen en Kwik zelf niet eens kennen." Volgens Baaijens is de twees palt in de Leidse afdeling van de PvdA voortgekomen uit 'het tra ditionele spanningsveld tussen intellectuelen en arbeiders.' „Mensen als Kwik en Van Seg gelen willen dat de arbeiders het voor het zeggen krijgen bij de Leidse PvdA. Maar ook met zo'n onderscheid kan ik niets. Mijn vader was timmerman en ik heb mogen leren. Mag ik me nu niet meer met arbeiders be moeien? Ik voel me niet eens een intellectueel. Ik reageer net als Kwik en Van Seggelen vaker emotioneel en primair dan ana lytisch." Baaijens is het over een ding wel eens met Kwik en Van Seg gelen: „Ed van der Veen, nu op een onverkiesbare twaalfde plaats, moet hoger op de lijst. Ik zal tijdens de ledenvergadering proberen hem op de zevende plaats te krijgen. Dat betekent dat Gerda van den Berg (nu ze vende), Hassan el Houari (acht ste) en Auke de Vries (negende) een plaats zakken." aand l mW dhïtl i 1 ■aden )r parkeerterrein aan Boommarkt nmmtHoogheemraadschap van Rijnland heeft bij de ge- ledekPte plannen ingediend voor bebouwing van het par- enketerrein aan de Boommarkt. Nieuwbouw is nodig om- net Hoogheemraadschap kampt met ruimtegebrek, (t eenjemeente wil het terrein van Rijnland gebruiken voor in p'4ouw van een parkeergarage en ziet Rijnland liever jchJH een plaats elders in de stad verhuizen. !t Wini GERT VISSER i van ;ratuLind kondigde enkele we- van dge|ecjen aan onderzoek te lefsel naar a'ternatieve huisves- 'acht Daarbij zou zowel worden i nov^en naar nieuwbouw ach- n ver-iet huidige pand aan de 3-'94traat als naar nieuwbouw iten.ndere lokaties of huisves- «intejn een bestaand pand el- 't.v°Ön Leiden. r 4gens wethouder J. Walen- p (CDA/verkeer), die regel- g met Rijnland contact l over de ontwikkelingen de Boommarkt, betekent -r-T-ndienen van het bouwplan f f iszins dat Rijnland al een :e heeft gemaakt. „Het At deel uit van de voorbe dingen. Stel dat de keuze van land valt op uitbreiding van J huidige pand, is die proce- dure dan al in gang? Alle varian ten zijn nog in onderzoek." Het Hoogheemraadschap zelf kon gisteren geen commentaar geven op deze ontwikkeling. Eerder deze week liet een woordvoerder weten dat er nog geen definitieve keuze voor de huisvesting was gemaakt hoe wel Rijnland eerder aankondig de in november te zullen beslis sen. Volgens Walenkamp wordt nu rond de jaarwisseling de knoop doorgehakt. Hoger Het plan van Rijnland omvat de bouw van een kantoorgebouw dat de hele oppervlakte van het huidige parkeerterrein aan de Boommarkt beslaat. Onder het gebouw komt een parkeerkelder terwijl ook de begane grond ge heel voor parkeren is bestemd. In totaal komen er 84 parkeer plaatsen. Daarboven komen vier kantoorverdiepingen. Het nieuwe gebouw moet iets hoger worden dan het hoofdgebouw aan de Breestraat. Voor de gemeente is er veel aan gelegen dat Rijnland kiest voor verhuizing naar een ander plaats. Het kantoor aan de Bree straat wordt dan afgebroken waarna tussen Breestraat en Boommarkt een parkeergarage kan worden gebouwd. De bouw van deze garage is van groot be lang in verband met het ophef fen van parkeerplaatsen in de toekomstige autovrije binnen stad. Hoewel de gemeenteraad zich formeel nog moet uitspre ken over de garage, is duidelijk dat een raadsmeerderheid hier mee akkoord gaat. Walenkamp benadrukt dat 'het heel goed zal zijn als op de ze plaats een parkeergarage kan worden gebouwd'. Wanneer zijn streven wordt gedwars boomd door nieuwbouwplan- nen van Rijnland, gaat de wet houder op zoek naar een nieu we lokatie voor een garage aan de westzijde van het centrum. ifeifjefe PvdA-fractieleider H. Baaijens: „Zelf kom ik uit Eindhoven, maar toen ik hier een jaar woonde zei mijn vader dat hij aan mij merkte dat ik in Leiden al meer thuis was dan ik ooit in Eindhoven was.fl foto hielco kuipers Zeemeeuwen, ganzen en eenden in het Plantsoen kijken dagelijks uit naar 'bezoek'. Grote groepen stromen toe als er oud brood wordt uitgedeeld. Door het winterse weer zijn de dieren voor hun da- "tlijkse kostje aangewezen op deze traktaties. Fietsers en voetgangers op de brug ter hoogte van de Kraai- -straat denken daardoor soms dat ze in een scène van Alfred Hitchcock's film 'Birds' zijn beland. 2 foto'holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15