Gereformeerde synode wil 'geloofsgesprek' met Bond Kerk Samenleving 'Inloopsamenkomsten' in Leidse Marekerk 'Als je werkelijk contact met Christus krijgt, kun je er niet over zwijgen' Balans opmaken DONDERDAG 2 DECEMBER 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BINNENLAND KORT Partnerpensioen De gereformeerde synode heefl ingestemd mei een partnerpensioen voor de pre dikanten. Partners van hetero- of homoseksuele predikanten die ongehuwd samenwonen, hebben recht op een uitkering uit het pre dikantenpensioenfonds. Tot dusver konden alleen de na bestaanden van gehuwde predikanten rekenen op een uitkering. De synode ver wierp de bezwaren van zes kerkeraden, die meenden dat de invoering van het partner pensioen een verkapte er kenning van niet-huwelijkse relaties betekent. Ter Schure Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft de progressieve San Salvatorparochie in de Brabantse hoofdstad onder curatele gezet. Per 1 decem ber heeft hij een administra tor aangesteld, die de pasto rale taken waarneemt en die de parochie kerkordelijk moet 'normaliseren'. Vicaris E. Verhoeven, in wiens regio de parochie ligt, is benoemd tol administrator. De paro chie volgt naar de mening van de bisschop reeds vele jaren een gedragslijn die op diverse punten in strijd is met de kerkorde van de Rooms-Katholieke Kerk. Het parochiebestuur en de paro chievergadering accepteren de leiding van het bisdom (de bisschop) in onvoldoen de mate. Verder houdt de pa rochie zich niet aan de voor geschreven liturgie. Daar door zijn in de parochie her haaldelijk sacramenten on geoorloofd en ongeldig toe gediend, aldus de verklaring. Verkiezingsprogramma Het ontwerpverkiezingspro- gramma van het CDA stond deze week centraal tijdens de periodieke informele ge- dachtenwisseling tussen het CDA en de rk bisschoppen conferentie. Daarbij kwamen onder meer het euthanasie vraagstuk, de armoede in Nederland, het vluchtelin genprobleem en de positie van de levensbeschouwelijke organisaties ter sprake. Bijbelscholen Vanuit de gereformeerde ge zindte is een stichting opge richt voor het verlenen van geestelijke en materiële hulp aan China. De Stichting Chi na wil bijbelscholen onder steunen, vertaalprojecten van geestelijke lectuur subsi diëren en bij de verspreiding van bijbels in China helpen. De oprichters van de stich ting betreuren het dal de hulpverlening aan China vanuit onder meer de Gere formeerde Gemeenten en de Gereformeerde Bond al jaren ongecoördineerd verloopt. Kerknieuwsredacteur S.C. Bax van het Reformatorisch Dagblad is voorzitter van de Stichting China. Roemenië De synodevoorzi Iters van de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken, dr. G.H. van de Graaf en ds. P. Boom- sma, hebben samen met de Roemeense predikant dr. H. Janos uit onvrede over het gebrek aan coördinatie de Stichting Roemenië Beraad Nederland opgericht. De stichting is een overlegor gaan voor kerkelijke Roeme- nië-groepen, die hoofdzake lijk afkomstig zijn uit Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken. Zij wil tot een goede landelijke coördi natie komen van het werk dat door deze plaatselijke groepen wordt verzet, bij voorbeeld op het gebied van gezondheidszorg, onderwijs en kerkelijk werk. De kerkeraad van de hervormde Marewijk- gemeente in Leiden organiseert, vooruitlo pend op de kerstdiensten, drie korte sa- menzangprogramma's in de Marekerk. De bijeenkomsten op donderdag worden 'in loopsamenkomsten op de koopavond' ge noemd en zijn bestemd voor 'de gaanden, de komenden en de passerenden'. In het historische kerkgebouw aan de Lange Mare 48 wil de kerkeraad iedereen de gelegenheid bieden zich het kerstfeest en vooral hel kerstevangelie te herinneren. Er worden bekende advents- en kerstliederen gezongen bij de muziek van orgel en trom pet. Tussendoor worden korte, verbindende bijbelteksten gesproken. De samenkomsten beginnen steeds om 20.45 uur, de kerk is vanaf 20.30 uur open. Elk programma duurt 30 tot 40 minuten. De eerste bijeenkomst is vanavond, de volgen de op donderdag 9 december en de laatste op donderdag 16 december. De gereformeerde synode wil het geloofsgesprek aan gaan met de Samen op Weg-partners, inclusief de Gere formeerde Bond. Zij heeft het synodebestuur opdracht gegeven na te gaan hoe op zo kort mogelijke termijn tij dens een triosynode (de gezamenlijke vergadering van de hervormde, gereformeerde en lutherse synodes) een ge sprek over het geloof kan worden georganiseerd. naar de gereformeerden. Zo stelde ds. H. Klink de gerefor meerden gelijk aan een 'verdor rende tak'. Voorzitter ds. P. Boomsma van de gereformeer de synode riep maandag ertoe op 'zich niet te laten bepalen LUNTEREN ANP Leden van de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk die Samen op Weg afwijst, heb ben de laatste tijd fel uitgehaald door gevoelens van gekwetst heid' over dit soort uitlatingen. De synode aanvaardde op voorstel van ds. J.A. Bos uit Pa- pendrecht unaniem de oproep tot een geloofsgesprek binnen Samen op Weg 'teneinde in zicht in en begrip te verkrijgen voor de verschillende wijzen waarop ons geloof wordt be leefd en verwoord'. Maar sommige synodeleden gaven blijk van scepsis. Zo sprak de Friese predikant D. Visser van 'een soft voorstel'. „Juist in een botsing worden te genstellingen zichtbaar en is het mogelijk tot een gezamenlijke weg te komen", aldus Visser. Onder druk van mede-synode- leden stemde Visser gisteren toch voor de oproep tot een ge- loofsgesprek. De synode bekrachtigde una niem het besluit van de triosy node om de concept-kerkorde van de Verenigde Protestantse Kerk, zoals de Samen op Weg kerk moet gaan heten, voor be spreking naar de plaatselijke kerken te sturen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepbaar: J.C. Klein, Beukenhof 32. 2982 CD Ridderkerk GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Wolphaartsdijk: Chr. van der Poel te Yerseke. Bedankt: voor Meliskerke: M. Mon- dria te Waardenburg. ZEVENDE-DAGS ADVENTISTEN Beroepen: te Hilversum: R H. Ding jan te Eindhoven en het ESDA-insti- tuut, die dit beroep heeft aangeno- Aangenomen: naar Huis ter Heide (part-time): C.E. van der Ploeg te Middelburg, Terneuzen en Vlissingen, tevens public relations, voorlichting en radiopastoraat; naar Middelburg, Terneuzen en Vlissingen: J. Engel- geer, prop. te Huis ter Heide. NED.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Kampen: F.R Bruintjes te Amersfoort: naar Kam pen: A.W. Vos te Heemstede en te Lisse die bedankte voor Rijswijk(ZH). CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Maarssen: G. van Roe kei te Nieuw-Vennep. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor Middelburg-Zuid: J.J. Taniste Lisse. VRIJE EVANGELISCHE GEM. Beroepen: te Rotterdam-Centrum en Rotterdam-Zuid: G. Sinke te Ni|ver- dal. BAPTISTEN GEMEENTEN Benoemd: als voorganger te Emmel- oord: W. Hessels, wonende te Em- meloord. Aangenomen: te Zoetermeer: Z. Pan neman, prop. te Nieuw-Vennep; naar Deventer: A.G. den Dekker te Gronin- gen-Zuid; de benoeming als voorgan ger te Emmeloord: W. Hessels, wo nende te Emmeloord. DE OEP1NG Normaal gesproken zou A.L.B. Vuijst (56) volgend jaar van zijn werkgever het verzoek hebben gekregen om vervroegd met de vut te gaan. Het landelijk apparaat van de Nederlandse Hervormde Kerk moet tachtig arbeidsplaatsen bezuinigen. En ook het huidige hoofd post- en archiefzaken van het secretariaat van de generale synode ontkomt niet aan de maatregelen om een versnelde natuurlijke afvloeiing mogelijk te maken. Maar Vuijst staat niet alleen aan het eind van een loopbaan, hij begint ook een nieuwe. De afgelopen tien jaar deed hij in zijn vrije tijd een studie theologie, die hij midden januari hoopt te bekronen met de bevestiging tot predikant van het verpleeghuis Mariënhaven in Warmond. Het gaat hier om een part-time baan van één dag in de week, die Vuijst als kandidaat al sinds 1 september van dit jaar vervuld. Hij hoopt dit werk in de toekomst te kunnen uitbreiden met andere betrekkingen, bij voorkeur ook in het ziekenhuispastoraat. WARMOND/LEIDSCHENDAM DICK VAN DER PLAS „Geloven is voor mij niet het aannemen van allerlei waarhe den. Het krijgt pas gestalte door werkelijk contact met Christus te zoeken. Door met Hem te wandelen en troost van Hem te krijgen. En als je dat lukt, kun je er ook niet over zwijgen. Dat is in feite dé ontdekking van mijn leven geweest, dé grote motiva tie ook om deze richting in te slaan. De studie theologie is daarbij in meerdere opzichten een ver rijking geweest. Je moet de bij bel eerst goed lezen om een juist beeld van Christus te krij gen. Als je je verdiept in de bij belboeken, gaan ze ook als een schilderij voor je leven, is mijn ervaring. Het ontrafelen van vraagstukken heeft altijd al mijn belangstelling gehad. En nog steeds. Als ik nu word gecon fronteerd met een probleem of wanneer ik ergens over twijfel, ga ik het uitzoeken en er vervol gens over preken. Kandidaat A.L.B. Vuijst: „Als je je verdiept in de bijbelboeken, gaan ze ook als een schilderij voor je leven." FOTO JAN HOLVAST Door mijn werk bij de synode ben ik de afgelopen periode na tuurlijk heel veel met theologi sche onderwerpen in aanraking gekomen. Ook dat prikkelt de interesse om je verder in de ma terie te verdiepen. Als ik terug kijk op mijn jeugd, besef ik dat de belangstelling voor de theo logie er altijd wel in heeft geze ten. Leraren op de middelbare school verbaasden zich erover dat ik niet direct voor deze rich ting koos. Na mijn gymnasium heb ik echter eerst mijn militaire dienstplicht vervuld en daarna belandde ik bij het Academisch Ziekenhuis Leiden, waar ik een opleiding tot laborant heb ge volgd. Maar het bezig-zijn met theologie en het geloof bleef kennelijk toch trekken. Na een korte periode bij het Neder lands Bijbel Genootschap en het ministerie van financiën te hebben gewerkt, kwam ik uit eindelijk bij de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk terecht. Ik wist voor mezelf dat ik ertoe geroepen was om dit werk te doen. En nu weet ik dat ik het in deze nieuwe rich ting moet zoeken. Mijn universitaire studie ben ik aanvankelijk niet begonnen met het vooropgezette doel om predikant te worden. Je zou kunnen zeggen dat ik het vooral deed voor mijn eigen zieleheil. Er was soms ook wel een beetje een vlucht voor het ambt. Dat is geen schande. De grootste kerk vaders hebben daarmee wel ge worsteld. De part-time baan die ik sinds enkele maanden heb bij het verpleeghuis Mariënhaven, heeft mij de overtuiging gege ven dat ik in deze vorm van pastoraal werk echt op mijn plaats ben. Mijn leeftijd zal daar ook wel een zekere rol in spe len. Van een generatiekloof ten opzichte van oudere mensen merk" ik niets. De omgang met hen roept zelfs hele dierbare ge voelens van herkenning op. Herinneringen aan gesprekken die ik had met mijn grootvader, een heel gelovige man die 100 jaar is geworden. Of aan de pe riode dat mijn vrouw directrice was van een bejaardenhuis en er ook veel contacten met oude- Mariënhaven telt zo'n 200 be woners, waarvan ongeveer een derde deel van protestantse huize is. Een aantal van hen is dement. Vooral die groep is soms moeilijk te benaderen. Maar als dat dan lukt en er breekt bij iemand een lach door... Heel wonderlijk vind ik dat. Dat soort momenten ervaar je ook tijdens de erediensten. Iemand die er op het oog heel apatisch bijzit, zingt wel mee met de liederen van bijvoor beeld Joh. de Heer of de oude gezangenbundel. Dan heeft-ie er toch wat van meegekregen, denk ik dan. Bij het maken van een preek is het streven altijd om je ver haal zo eenvoudig mogelijk te maken. Dat is een kwestie van ervaring, die je niet alleen op de studeerkamer opdoet. Ik kijk bijvoorbeeld tijdens de dienst naar de mensen om hun reac ties te peilen op dingen die ik zeg. Het werk bij Mariënhaven kost me één dag per week. Tot nog toe heb ik daarvoor vakan tiedagen kunnen opnemen. Maar zodra ik ben bevestigd als predikant ga ik in mijn huidige functie bij de synode vier dagen per week werken. En als het mogelijk is wil ik me op termijn helemaal aan het domi neesambt wijden. Om nu al met de vut te gaan, voel ik me nog veel te goed. En hoeveel men sen zijn er die op mijn leeftijd nog zo'n nieuwe uitdaging kun nen oppakken?" COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B M Essenberg, J. de Vries, G.P. Arnold (adj), J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Fran Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel. dag. 9.30- 11.30 uur 071-356215, of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 8M Leiden Telefoon071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521 -19610. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 Fam berichten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vrij. van 08.30-17.00 uur: Tclefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071-128030 bij vooruitbet. (ind BTW) per kwartaal82,85 per kwartaal (post)119,50 per jaar ƒ321,65 per maand 28,75 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12 00 uur. Telefoon071-143241 HET WEER Terwijl een milde zuidwestenwind de winter steeds verder terug dringt, wordt het tijd om terug te blikken op de unieke koudegolf, die grote delen van Europa twee weken lang in zijn greep had. Door de zeer vroege winterinval kan no vember 1993 zich meten met an dere superkoude slachtmaanden uit de historie. De eerste helft van de maand ge droeg zich vrij normaal, althans wat betreft de gemiddelde tempe ratuur. Maar november begon al met enkele uitschieters. De start was meteen koud met op de le niet meer dan plus 3 graden, maar twee dagen later leek het haast weer nazomer bij temperaturen van 15 a 16 graden in onze regio en zelfs 18,6 graden in West-Brabant. De kentering kwam pas na de 14e, een dag waarop een flinke herfst storm over het land trok met aan zee eventjes windkracht tien. Daar na vormde zich een immens Euro- pees-Aziatisch hogedrukgebied, een fenomeen dat vele jaren niet meer op de weerkaarten is gezien. Na een aanlooptijdje met wat vorst in de nacht tussen de 16e en de 20e, werden we overvallen door een golf Siberische kou. Zondag 21 november bleef het de gehele dag 4 a 5 graden vriezen en werd het daarmee de koudste november dag van deze eeuw. Vliegbasis Twente meldde op de 24e het laagste minimum me'l 11,4 graden. De regio's Haarl^ en Leiden meldden als laagstA waarde min 7 graden. Er sneu^ den meer records. De maand 1 vijf ijsdagen (maximum onder graden) en daarmee werd heti record van 1890 met een cfc verbeterd. De laatste decade (1 30 november) bleef met een middelde temperatuur van mn graden maar liefst 7,5 graden der normaal en dat was nimmtj_j vertoond. Sneeuw viel er op ze dagen, maar de sneeuwbedekPt bleef beperkt tot hooguit enkete centimeters. November 1993 gaat met eenjei middelde temperatuur van pl4oi 2,3 graden de geschiedenis in, de op twee na koudste slacht- e maand na 1919 en 1921. Tenslotte nog iets over het winijj getal. Dit is een optelsom van gemiddelde etmaaltemperatuLm onder nul. Aan het einde van cLe winter blijkt uit het totale aantP punten het karakter van het se n zoen, variërend van zeer zacht u zeer streng. Sinds de 18e nove^ ber zijn er elke dag punten ver-ie' diend. De winter van 1993-'9^ti staat inmiddels op 32 punten.n< nooit eerder scoorde een wintejn vroeg al zoveel punten. Het vonn record stamt uit november 19G, en 1921 met 29.6 punten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het algemeen bewolkt en langs de kust van tijd tot tijd regenbuien, verder landinwaarts sneeuw of ijzel. Tamelijk veel wind. Geleidelijk iets minder koud, met morgen maxima langs de kusten rond 5 graden, elders rond het vriespunt. Denemarken: Overgang naar herfstweer met veel bewolking, van tijd tot tijd regen en een stevig zuidwestelijke wind. Temperatuur, oplopend tot 8 graden morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig weer met veel bewolking, op de meeste plaatsen van tijd tot tijd regen en een stevige zuid westelijke wind. In Schot land morgen kans op een onweersbui. Maxima rond 11 graden, op de Schotse Hooglanden vooral morgen beduidend lager. België en Luxemburg: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen, vandaag in de Ardennen eerst kans op ijzel. Langs de kust waait een stevige zuidwestenwind. Hogere middagtempe- raturen, met morgen maxima van 5 gra den in Luxemburg tot 11 graden in wesLVIaanderen. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden. Morgen in het midden van Frankrijk wellicht ook wat zonne schijn. In het noordwesten kans op wat regen, elders waarschijnlijk droog. Zach ter weer met morgen maxima van 12 graden langs de westkust tot circa 7 langs de grens met Duitsland en Zwit serland. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noorden eerst nog vrij veel wolkenvelden en kans op regen. Verder perioden met zon en droog. Maxi ma op veel plaatsen rond 15 graden; langs de Costa's middagtemperaturen van 17 graden aan de Costa Dorada tot iets boven de 20 aan de zuidelijke stran den. Canarische Eilanden: Droog weer en flink wat zon, aan noordkant van de eilanden af en toe ook wolkenvelden. Maxima aan de zuidstranden circa 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden en een stevige Mistral, morgen perioden met zon. Vrij wel overal droog. Verdere stijging van temperatuur, met morgen maxima van 10 graden op het Centraal Massief tot 18 graden plaatselijk langs de zuidkust. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Wisselvallig weer met vrij veel wolkenvelden en op beide dagen vooral in het midden en zuiden kans op buiige regen, misschien met onweer. Maxima uiteenlopend van 6 graden in het noor den tot 17 graden op Sicilië; langs de Adriatische kust is het op beide dagen tamelijk koud. Corsica, Sardinië: Wol kenvelden en een aanhoudende kans op enkele regen- of onweersbuien. Vandaag op Corsica misschien een harde oostelij ke wind. Maxima rond 15 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, vooral langs de westkust. Op de eilanden in de Egeïsche Zee en op Kreta blijft het waarschijnlijk droog. Vooral op de Ionische Eilanden flink wat wind. Middagtemperatuur van circa 10 graden in het noorden tot ongeveer 18 graden op de Ionische Eilanden. Duitsland: Veel wolkenvelden. In het noorden en westen nu en dan regen, vandaag plaat selijk voorafgegaan door ijzel of sneeuw. Elders blijft het op de meeste plaatsen droog. In het noorden een aantrekkende zuidwestenwind. Stijging van tempera tuur, met morgen maxima tussen 6 en 10 graden. Zwitserland: In de dalen kans op wolkenvelden, mist of nevel, in de bergen vrij zonnig weer. Vrijwel overal droog. Geleidelijk zachter, met morgen rond 2000 meter maxima van circa plus 3 graden. Maxima in de dalen morgen uiteenlopend van 4 gra den in het noorden tot circa 9 graden in Oostenrijk: Wolkenvelden, vooral in de bergen flink wat zon. Droog. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot circa plus 3 graden. Maxima in de dalen morgen ongeveer 4 Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN arbew. zzw3 0 -2 VRIJDAG 3 DECEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 08.28 Zon onder 18 Maan op 20.57 Maan onder l| Waterstanden Katwijk Hoogwater05.30 17.50 Laagwater 01.15 13.35 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest 8ordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca zzw3 -3 -7 licht bew. verand 1 -8 half bew. half bew. half bew bew Bangkok Buenos Aires onbew Casablanca regen Johannesburg onbew. Los Angeles onbew New Orleans licht bew. New York zwaar bew TelAviv onbew Toronto onbew.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14