Leiden Tijd dringt voor jouwplan polder I ■t Wethouder is gegraai uit pot voor vernieuwing beu 'Ik weet niet of ik wel naar buiten iiy/JvanLeest Onvoldoende geld voor een sociaal pension Monumentaal huis gerestaureerd -MDERDAG 2 DECEMBER 1993 cert visser, 071-356430, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Schadeclaim De firma Alcorn overweegt I een schadeclaim in te dienen omdat de bouw van een compostfa- briek in Alkemade voorlopig van de baan is. Tessa de Loo signeert DE TWEELING en ander werk op donderdag 2 dec. 19.30 - 20.30 uur bij DEKKER ...uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45 Leiden Parkeergarage De aankoop door de gemeente van de parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat wekt bevreemding. Het toeval wil dat CDA-wet- houder J. Walenkamp deze transactie van 3.6 miljoen gulden be kend maakte in een raadsvergadering waarin de verkoop van de gemeentelijke dienst stadskabei centraal stond. Het privatiseren van stadskabei levert netto 25 miljoen gulden op en dat geld is hard nodig om de slechte financiële positie te ver beteren. Daarbij vindt de gemeenteraad dat de exploitatie van stadskabei geen verantwoordelijkheid van de gemeente is. De verkoop past in beeld van de terugtredende overheid die steeds meer activiteiten aan het bedrijfsleven overdoet. De vraag rijst of de exploitatie van een parkeergarage wel een taak van de gemeente is. Zeker als die parkeergarage de eige naar tot nu toe alleen maar verlies heeft opgeleverd. Die vraag heeft echter geen rol gespeeld. De aankoop van deze garage is vooral een politieke daad. Walenkamp wil de tegenstanders van de autovrije binnenstad voor zijn plan winnen door te laten zien dat hij hard werkt aan betere parkeergelegenheid rond het cen trum. Overigens is Walenkamp er vast van overtuigd dat de Leidse be lastingbetalers van zijn aankoop niet slechter worden. In tegen stelling tot de huidige eigenaar verwacht hij winst te kunnen ma ken op de exploitatie van de garage. Of zijn optimistische ver wachtingen uitkomen staat nog te bezien. Duidelijk is dat aan de ze aankoop de nodige financiële risico's kleven. Dat maakt de beslissing tot aankoop des te merkwaardiger. De gemeente doet stadskabei, waarmee in de toekomst bij de intro ductie van betaal-tv, stadstelefoon en telewerken, wellicht geld valt te verdienen van de hand en stort zich in zaken waarvan de financiële toekomst ongewis is. De logica van dit ondernemers schap valt moeilijk te ontdekken. Het had meer op de weg van het Leidse bedrijfsleven gelegen om geld te steken in parkeerfaciliteiten. Dat heeft zich daartoe echter nooit bereid getoond. De Leidse ondernemers klagen voortdu rend over een tekort aan parkeerplaatsen zonder daar verder iets aan te willen doen. Hoewel de hele Leidse gemeen teraad het erover eens is dat er 'nog morgen' een sociaal pen sion voor zwervers moet ko men, kunnen de deuren op z'n vroegst over een jaar open. De benodigde 80.000 gulden zijn volgens burgemeester en wet houders niet te vinden in de ge meentebegroting voor 1994. Al le fracties namen gisteravond in de gemeenteraad genoegen met de toezegging van B en W, dat zij op het plan terugkomen. Uit een gezamenlijk onder zoek van het Centrum Onder dak, GGD, gemeente en her vormde diaconie is vast komen omdat ze geen raad weten met de pioblemen van de zwervers. Zo meldden zich bij Centrum Onderdak in 1992 2043 perso nen van wie er 1643 niet terecht konden om bovenvermelde re denen. Zeventig procent kwam overigens van buiten Leiden. De GGD gaat ervan uit dat in Lei den tussen de dertig en vijftig daklozen rondlopen. Het con sultatiebureau voor alcohol en drugs zegt 24 zwervers met een drugs- of alcoholprobleem te kennen. In het gebouw 'De Bak kerij' van de hervormde diaco nie lopen wekelijks zo'n vijf zwervers binnen en in het jeugdhotel 'Lits Jumeaux zijn vier probleemgevallen bekend. Vreemd is het, om omringd te zijn door tientallen lotgenoten die je niet kunt verstaan. De 22- jarige man uit Afghanistan wijst naar zijn Srilankese kamerge noot. Ze hebben elkaar net ont- te staan dat er in Leiden zo'n 50 zwervers rondlopen. Zij zijn dakloos geworden door huisuit zetting of ernstige verslaving. Bij de bestaande instellingen kun nen ze niet terecht omdat deze geen plaats voor ze hebben of Het sociaal pension moet ko men in een ruimte van De Bak kerij. Hier moeten de zwervers terecht kunnen voor voeding, een bad, kleding, gezondheids zorg en het beheer van hun per soonlijkedocumenten. moet in het nieuwe noodop- vangcentrum voor asielzoekers, in een voormalig schoolgebouw aan de Leidse Flevoweg. Gela ten zitten ze aan een tafeltje, wachtend op wat komen gaat. ,,Ik weet niet wat ik moet doen, ik heb geen ervaring met dit I soort situaties." De aspirant-asielzoekers zit ten in de kale 'recreatiezaal' van het nieuwe opvangcentrum. Om de tijd te doden wordt er getafelvoetbald, videoclips ge keken en koffie gedronken. De Afghaanse vluchteling is gisteravond aangekomen. Hij is met een vriend van zijn vader, vanuit Pakistan, naar Nederland gevlucht. Ruilde op zijn achtste, samen met zijn moeder, zijn ge boorteland in voor Pakistan. Een vlucht voor de oorlog. Va der stierf in de oorlog, moeder overleed aan de gevolgen van een ziekte. Na het vertrek van de Russen uit Afghanistan moest hij van de Pakistaanse re gering terug naar zijn geboorte land. Maar het is nog steeds een gevaarlijk land, zegt hij: „Every body kills each other.Een week geleden kwam hij in Nederland aan. Verbleef eerst zeven dagen in Vlissingen en werd toen naar Leiden gestuurd. Met het adres, een plattegrondje van Leiden en een openbaar-vervoerkaart. Hij wil het liefst terug, in te genstelling tot zijn 32-jarige ta felgenoot uit Sri Lanka. Die heeft geen enkele hoop op epn spoedige terugkeer naar zijn ge boortegrond. Zijn familie is op gepakt, hij kon als enige vluch ten. Mogelijk lukt het zijn vrouw om ook naar Nederland te ont komen. „Je moet nel het geluk hebben dat je iemand tegen komt die je kan helpen." Maan dag kwam hij aan in Leiden en sindsdien wacht hij op wat ko men gaat. Naar buiten, om een Asielzoekers wachten gelaten in Leidse noodopvang Twee asielzoekers vinden uit hoe de wasmachines werken. foto hielcokuipers wandelingetje te maken of de stad te bekijken, is hij nog niet geweest. „Nee, nee, nee, ik weet niet of dat wel is toegestaan. Ik denk het niet." Het lijkt hem verstandiger te blijven zitten waar hij zit; hij heeft al proble men genoeg en hoe moet hij zich buiten redden zonder dat hij de taal spreekt? Zakgeld Directeur Herke Smitstra vindt de ligging van het Leidse op vangcentrum ideaal, zo midden in de stad. Hij komt uit Putten, waar een asielzoekerscentrum midden in de bossen ligt, ver van de bewoonde wereld. „Dan komen de mensen er niet uit. Hooguit een keer in de week gaan ze weg, als ze net hun zak geld hebben gekregen. Hier kunnen ze makkelijk naar de stad toe, een wandelingetje ma ken. Ej is altijd wat te zien en hier vlakbij is een winkelcen trum." Maandag kreeg het asielzoe kerscentrum de eerste gasten en sindsdien druppelt het lang zaam vol. Per dag worden 50 asielzoekers naar Leiden door verwezen, totdat het centrum vol zit. Bij de portier melden zich voortdurend nieuwelingen. "Hello, is this the pre-oc? (pre- opvangcentrum, red.)", vraagt een van hen aan een voorbij ganger in de hal. Nieuwsgierig kijken hij en een paar metgezel len om zich heen. Ze staan op de deurmat, zonder bagage. Even later worden ze opgehaald voor de 'intake'. Een admini stratief medewerker zet hun naam in de copiputer en vertelt de huisregels. Om tien uur 's avonds moet het rustig zijn en eten mag niet op de slaapzaal. Dan gaat het groepje naar de beheerder van het magazijn. Ie dereen ontvangt beddegoed, een beker en bestek. Na het aanwijzen van een bed worden de vluchtelingen alleen gelaten. Hun is verteld dat ze drie dagen tot drie weken in Leiden blijven. Op volgorde van binnenkomst worden ze doorverwezen naar een asielzoekerscentrum, waar pas een verblijfsvergunning wordt aangevraagd. De bewo ners van het Leidse opvangcen trum zijn officieel 'aspirant asielzoekers'. Hoewel de voormalige meao al half vol zit met nieuwe tijde lijke bewoners wordt er nog druk gewerkt aan elektriciteit, telefoonverbindingen. Het is al lemaal nog niet echt af en ook al is het af, dan nog blijft het be helpen. Smitstra: ,,'t Is geen pretje om in een slaapzaal met zestien bedden te slapen en het aantal douches is ook gering.. Er is nauwelijks ruimte om een af scheiding te maken tussen een vrouwen- en mannenafdeling. Maar dit is natuurlijk ook be doeld voor kortstondig verblijf." PvdA-wethouder H. Koek was gisteravond in de laatste raads vergadering over de gemeente begroting voor 1994 'de wet houdervan alles'. Met deze sati rische aanduiding reageerde zij zich af op verschillende fracties die voor tal van doeleinden geld wilden halen uit de pot die is bedoeld voor sociale vernieu wing. Koek kan met ingang van 1994 rekenen op zes ton extra voor sociale vernieuwing in Lei den. De gemeentebegroting laat voor het overige weinig tot niets toe. Nieuwe plannetjes maken alleen maar kans als de indie ners direct aangeven van welke begrotingsposten ze geld willen afhalen. Niet één fractie kwam met een plan dat aan die voor waarden voldoet. „De Leidse raad lost zijn bezuinigingspro blemen op door ineens alles on der de noemer sociale vernieu wing te scharen", aldus een op vallend humeurige wethouder Koek. Er lagen voorstellen op tafel voor extra geld voor gehandi captenbeleid, Raad Daadwin- kels, de stichting maatschappe lijk werk Leiden, buitenschoolse opvang en zwangerschapsgym- nastiek. D66-raadslid E. Snelders vond dat Koek juist blij moet zijn met haar nieuwe functie van wet houder van alles. ,,U heeft de sleutel tot tal van oplossingen." •iden en Oegstgeest moeten snel subsidie aanvragen I fjor het plan voor woningbouw in de Broek- en Si- ™"4ntjespolder is het vijf voor twaalf. Die waarschuwing t wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) gister- Ipond horen in de Leidse gemeenteraad. Als Leiden en igstgeest niet voor 31 december bij het ministerie van Ikshuisvesting aankloppen voor een locatiesubsidie, rspelen zij de kans op een bijdrage van tien miljoen Iden. ,,En da's op een investering van 35 miljoen toch n belangrijk bedrag", vond Van Rij. gebied over te nemen. „Oegst geest zegt alles te willen doen om die subsidie binnen te ha len", zei Van Rij gisteravond. „Maar door alle vertraging wordt de kans op die bijdrage steeds kleiner." Hij wijt de ver traging met name aan het ge meentebestuur van Oegstgeest. „Als Leiden zich zou permitte ren wat andere gemeenten in de regio zich menen te kunnen permitteren, dan zou de ruzie niet meer uit de wereld raken." Leidse wethouder heeft gro- Itwijfels bij de bereidheid van buurgemeente om mee te rken aan woningbouw in de Ider, die nu nog Oegstgeester ■mdgebied is. Oegstgeest left geen geld om de nieuwe Ijk aan haar kant te ontsluiten. Indat de Broek- en Simontjes- llder daarmee een op Leiden jrichte wijk zou worden heeft "n Rij aangeboden het grond- Betrapt met vuurwerk .eiden De politie heeft gisteravond twee jongens aangehouden die illegaal vuurwerk afstaken nabij winkelcentrum Stevens- bloem. Ze werden, na diverse klachten uit de buurt over geluids- pverlast, betrapt met 'abnormaal grote strijkers'. De twee, een 21 -jarige en een 16-jarige Leidenaar, zijn aangehouden en voor ben alternatieve straf doorverwezen naar bureau HALT. Mede werkers van dit bureau schotelen illegale vuurwerkafstekers on der meer een film voor over ernstige brandwonden. iefstal gereedschappen leiden Uit een kantoor aande Hogewoerd zijn bij een inbraak boormachines en decoupeerzagen gestolen ter waarde van in totaal 1700 gulden. De achterdeur van het gebouw is geforceerd jom binnen te komen. Ruim 36 mille voor Jantje Beton leiden De collecte voor Jantje Beton heeft in de week van 7 tot 13 november 36.259 gulden opgebracht. Het geld is ingezameld in Leiden en Leiderdorp. De helft van de opbrengst gaat naar het jeugdwerk in de ge meenten waar is gecollecteerd. Met de andere helft financiert Jantje Beton jeugdprojecten in het hele land. In de discussie over bebou wing van andere polders in de Leidse regio gokt Van Rij nog steeds op het beschikbaar ko men van marinevliegveld Val kenburg. „Maar in het overleg over het vertrek van de Orions daar zit geen beweging. Bij De fensie denken ze nog dat ik een rebelse linkse jongen ben, die het leger om zeep wil helpen. Ik vond het overigens leuk om dat te ontdekken, want hier in de stad hoor ik weieens heel ande re geluiden." Van Rij denkt dat het komen de voorjaar een goed moment is om weer actief te gaan lobbyen voor bebouwing van Valken burg. De Tweede Kamer praat dan over de patrouilletaken van het leger en daarbij zullen de Orions zeker aan de orde ko men. „Dan is een lobby kans rijk." Leiden krijgt avondwinkels Wethouder Walenkamp gaat avondwinkels naar Leiden ha len. Hij geeft hiermee gehoor aan een motie van D66, die gis teravond in de gemeenteraad unaniem is aanvaard. De democraten menen dat avondwinkels goed zijn voor de stadseconomie en voor het leef klimaat. Het liefst heeft D66 avondwinkels in de directe om geving van het station en in het stadshart. In die gebieden kan wat extra 'sociale veiligheid' geen kwaad. Volgens Walenkamp biedt de winkelsluitingswet mogelijkhe den. Daarin is bepaald dat een gemeente per 15.000 inwoners een avondwinkel mag hebben. Leiden heeft met zijn 114.000 inwoners recht op zeven avondwinkels. Koek kon de bijdrage van de de mocraat niet waarderen. „Sociale vernieuwing is toch niet hetzelfde als het wegwer ken van vuiltjes op andere deel begrotingen", riep ze uit. De wethouder bleef het geld voor sociale vernieuwing af schermen, ondanks de grote druk vanuit de gemeenteraad. Koek wil dat de fracties eerst duidelijk maken welke kant het op moet met de sociale vernieu wing. Alle moties die waren ge dekt met geld uit de pot sociale vernieuwing brachten het dan ook niet verder dan de status 'in pre-advies'. Dat wil zeggen dat burgemeester en wethouders gaan bekijken of en hoe de plannen kunnen worden uitge voerd. W«> siga De leukste] - kodo-video's en CD's vind je nil in de speciale Van Leest-kinderhoek. Neem bovendien de GRATIS I kleurploat mee en moak kans op een originele SEGA Megodrive spel computer t.w.v. 398,- of één von de tientallen SEGA-spellen! /ff Nu alle favorieten op video bij Van leest! leiden Het was puur toeval dat Peter van de Sande en Carolyne Brown de huurders werden van het monumentale woonhuis aan de Oude Singel, pal naast De Lakenhal. Toen zij bij de woningbouwver eniging Leiden (WBL) naar een bepaald huis gin gen informeren, kregen zij te horen dat dat niet meer beschikbaar was. „Maar we hebben wel iets anders voor u", zei de medewerker. En dat bleek het achttiende-eeuwse pand te zijn, waarvan Van de Sande en Brown gistermiddag uit handen van wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) de sleutel kregen. Van de Sande is in zijn nopjes met zijn compleet gerestaureerde huis. „Waar vind je zoiets?"ln het verleden wilde de dienst kunst en cultuur van de gemeente het monument betrekken. Maar voor de restauratie van het pand, die 800.000 gulden kostte, kreeg de gemeente alleen subsidie als er woningen in zouden komen. Bij de restaura tie werd achter de lambrizering een schouw gevon den en onder het verlaagde plafond zaten nog de autenthieke balken. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13