Korting op de bijstand van de baan Opbergdozen waar je iemand echt mee inpakt. Euthanasiewet maakt geen einde aan onduidelijkheid Binnenland Willekeur bij uitleg van werkgeversboete WAO'er Kamer: Minder accijns heffen op frisdranken Kamer wil verlaging van huurwaardeforfait Ondergrondse aanleg wordt gunstiger In de rij voor Windfonds JOENSDAG 1 DECEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst Een alleenwonende bijstandsgerechtigde moet een wet telijk recht houden op zeventig procent van het mini mumloon. Dat staat in een brief van staatssecretaris Wal lage van sociale zaken over de herziening van de Bij standswet. CDA, PvdA en D66 ondersteunen de plannen, de WD is fel tegen. De herziening van de bijstand moet in drie jaar een besparing van 380 miljoen gulden opleve- den haag anp-gpd Met de toevoeging 'wettelijk recht' preciseert Wallage het ak koord dat hij dit najaar met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) sloot over vernieuwing van de Bijstands wet. Volgens dat akkoord zou den alleenwonenden in aan merking komen voor een uitke ring van zeventig procent van het minimumloon. De wettelij ke status van de laatste twintig procent was tot nu toe echter niet duidelijk. De angst was dat gemeenten volstrekt willekeurig te werk zouden gaan bij het al of niet aanvullen van de bij standsuitkering. Wallage wil niet tornen aan de huidige uitkeringsnorm in de bijstand voor gehuwden en sa menwonenden. Zij krijgen ook straks een uitkering van hon derd procent van het mini mumloon. Alleenstaanden met kinderen krijgen zeventig pro cent, alleenstaanden zonder kinderen zoals woningdelers, kamerhuurders, schoolverlaters of krakers krijgen een uitkering van vijftig procent. Alleen als mensen kunnen aantonen dat ze niet met iemand anders de kosten delen, hebben ze recht op de toeslag van twintig pro cent uit de gemeentekas. PvdA-woordvoerder Schoots is „verheugd" dat het kabinet het minimum voor echte al leenstaanden wettelijk blijft ga randeren en de uitkering voor samenwonenden met rust laat. Het CDA wil dat Wallage precies aangeeft waaraan een bij standsaanvrager moet voldoen om in aanmerking te komen voor een gemeentelijke toeslag van twintig procent. Wallage negeert de waarschu wing van de commissie-Van der Zwan die vooral de rol van de gemeenten kritiseert in hun soms gebrekkige uitvoering van de Bijstandswet. Volgens hem is de grotere financiële verant woordelijkheid van de gemeen ten bij de uitvoering van de Bij standswet „juist cruciaal". Ge meenten moeten de toeslagen van twintig procent voor bij standsgerechtigden nu uit eigen budget betalen en dus zullen ze wel beter opletten, aldus Walla ge. Tot nu toe kregen gemeen ten van elke verstrekte bij standsuitkering negentig pro cent van de rijksoverheid en be taalden ze slechts tien procent zelf. Volgens Wallage maken ge meenten meer werk van fraude bestrijding omdat ze dat meteen merken in hun porte monnee. Ook zullen sociale diensten meer doen om bij standsontvangers weer aan het werk te krijgen. „Gemeenten worden strenger aan de poort en actiever bij de uitgang", al dus Wallage. De gemeenten verenigd in de VNG vinden de nieuwe Bijstandswet veel te ge detailleerd en daardoor inge wikkeld. De nieuwe wet zou volgens de VNG fraude in de hand werken. den haag» anp De wet die voorschrijft dat be drijfsverenigingen werkgevers een boete moeten opleggen van maximaal een half jaarsalaris voor een personeelslid dat de WAO in gaat, is voor verschil lende uitleg vatbaar. Het Hugo Sinzheimer Instituut van de Universiteit van Amsterdam signaleert dat in een nog niet gepubliceerd onderzoeksrap port voor het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid. Volgens de onderzoekers zijn het ABP, het Spoorwegpen sioenfonds en enkele bij het GAK aangesloten bedrijfsvereni gingen strikt in de leer. Zij vor deren de boete in als de werk nemer na een jaar Ziektewet en een jaar WAO nog geen vervan gend, betaald werk heeft. Andere bedrijfsverenigingen zien echter af van de boete als de werknemer na die twee jaar niet volledig arbeidsongeschikt is (minder dan tachtig tot hon derd procent), en niet is inge gaan op een reëel aanbod voor vervangend werk bij de eigen werkgever. Als de werkgever wel een aanbod heeft gedaan, en de werknemer weigert, wordt geen boete opgelegd, terwijl de werk nemer wel in de WAO loopt. den haag gpd De accijns op frisdranken (zoals limonades en alcoholvrije dran ken) en alcoholarme dranken, kan omlaag. Dat liet een meer derheid van CDA, PvdA, VVD en D66 gisteren in de Tweede Ka mer weten bij de behandeling van het Belastingplan 1994. CDA, PvdA, WD en D66 willen de prijsverlagingen de eerstko mende vijf jaar herhalen totdat de accijns op frisdrank uitein delijk verdwijnt. Volgens het voorstel kunnen frisdranken vijf cent per liter goedkoper wor den. Limonadesiroop en alco holvrije of -arme bieren mogen respectievelijk met vijftien cent per liter en 1,5 cent per flesje goedkoper worden. Een flesje bier daarentegen moet één cent duurder wordeh. Een liter sterke drank (veertig procent alcohol en meer) zelfs vijftig cent meer. Verrassende kado's? IKEA is er vol van. 1, 2 en 3 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNKBM'IINDHOVEN/EKKERSRIJT SLIEDRECHT den haag anp Wat het effect zal zijn van de euthanasiewet, die gisteren na een maatschappelijke discussie van ruim twintig jaar door de Eerste Kamer is aange nomen, zal pas op den duur blijken. Formeel blijft euthanasie (levensbeëindiging op uitdrukke lijk verzoek) strafbaar, maar in de praktijk zullen artsen die zich aan de voorgeschreven zorgvul- digheidsregels houden, niet worden vervolgd. De mate waarin Justitie tot vervolging overgaat, kan in de toekomst nog wel degelijk aanleiding zijn voor politiek geharrewar. Dat het zo lang heeft geduurd voordat de Neder landse politiek tot afronding van de euthanasie discussie kon komen, is vooral veroorzaakt door het CDA. Onder de politieke partijen is al lange tijd een duidelijke meerderheid (PvdA, WD, D66 en Groen Links) die vindt dat de strafbaarheid van euthanasie moet worden opgeheven, mits de be trokken artsen zich houden aan nauwkeurig om schreven zorgvuldigheidsregels. Het CDA heeft de discussie almaar vertraagd door de opeenvolgen de coalitiepartners WD en PvdA onder druk te zetten om niet met de oppositiepartijen in zee te gaan. Het duidelijkst deed zich dit voor tijdens het eer ste kabinet-Lubbers van CDA en WD, toen de minister-president de liberale fractievoorzitter Nijpels binnenskamers met een kabinetscrisis dreigde als hij steun zou geven aan het wetsvoor stel van D66, dat euthanasie onder voorwaarden wilde legaliseren. Mocht de CDA-fractie in de Eerste Kamer nu op nieuw wetgeving hebben geblokkeerd, dan was de kans groot geweest dat deze partij bij toekom stige wetgeving buitenspel zou komen te staan. Als start van het euthanasiedebat in Nederland kan een uitspraak van de rechtbank in Leeuwar den in februari 1973 worden gezien. Die sprak toer\ een veroordeling uit over de Friese arts G. Postma. Mevrouw Postma kreeg een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een week omdat zij eu thanasie had toegepast op haar ernstig zieke moeder. De vrouw had daar herhaaldelijk om verzocht. De affaire leidde tot de oprichting van de Nederland se Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie, die vanaf dat moment een belangrijke factor was bij het stimuleren van de maatschappelijke discussie over dit vraagstuk. Het duurde daarna nog een jaar of tien voor eu thanasie een vooraanstaande rol in het politieke debat ging spelen. In 1982 zette een staatscom missie zich aan een ontwerp voor een wettelijke regeling, waarbij zij kon voortbouwen op een rap port van de Gezondheidsraad. Voordat de staats commissie klaar was, presenteerde het D66-ka- merlid Wessel-Tuinstra een wetsvoorstel waarin euthanasie onder voorwaarden uit het strafrecht werd gehaald. In 1986 debatteerde de Tweede Kamer voor het eerst over euthanasie. Ter discussie stond een 'proeve tot wetgeving' van het kabinet. Maar de WD voelde meer voor het plan van Wessel-Tuin stra, zeker nadat zij haar voorstel had aangepast in de richting van het liberale gedachtengoed. Voor het CDA ontstond een lastige situatie waarin het premier Lubbers gepast leek met zware poli tieke dreigementen te komen. De WD draaide bij. In 1987 diende het tweede kabinet-Lubbers een echt wetsvoorstel in. De discussie daarover ver zandde doordat de coalitie van CDA en WD in mei 1989 strandde. Het huidige kabinet-Lubbers stelde vier jaar geleden de commissie-Remmelink in, die moest onderzoeken hoe euthanasie werd toegepast. Buiten de coalitie werd deze manoeu vre beschouwd als een nieuwe uitsteloperatie. Remmelink rapporteerde binnen een jaar. Het rapport was lovend over de zorgvuldigheid van de euthanasiepraktijk. De commissie meldde dat ge middeld per jaar 2.300 mensen door euthanasie overlijden, minder dan twee procent van het tota le aantal sterfgevallen. Verder had zij vierhonderd gevallen van hulp hij zelfdoding en duizend zie ken met levensbeëindiging zonder uitdrukkelijk verzoek geteld. Bij dit laatste moet worden ge dacht aan coma-patiënten, zwaar demente be jaarden en anderen die hun wil niet meer ken baar kunnen maken. Slechts twee maanden had hel kabinet daarna nodig om met een definitief voorstel te komen. De Wet op de lijkbezorging, zoals zij officieel heet, voorzag in een meldingsregeling waaraan artsen die euthanasie plegen, moeten voldoen. De strafbaarstelling werd niet opgeheven. „I let CDA het principe, de PvdA de praktijk", zo om schreef een ingewijde destijds het compromis. Omstreden was het kabinetsvoorstel levensbeëin diging op uitdrukkelijk verzoek en levensbeëindi ging zonder verzoek in dezelfde regeling onder te brengen. D66-kamerlid Kohnstamm sprak in dit verband van „een hellend vlak" waarop het kabi net zich had begeven. De christen-democraten in de Senaat hadden daar aanvankelijk ook grote moeite mee. maar onder zware politieke druk van hun coalitiepart ner en van de premier kozen zij uiteindelijk voor het langste eind. Twee jaar voor voormalige bankchef Rotterdam De voormalige chef van de Verenigde Spaarbank in het Rotterdamse Overschie heeft vanochtend twee jaar cel [waarvan acht maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar) gekregen voor het stelen van driekwart miljoen gul- et den en geknoei met paspoorten. De 35-jarige man werd dit voorjaar in Thailand gearresteerd. Officier van justitie Oskam had bij de Rotterdamse rechtbank 2,5 jaar gevangenisstraf ge- ëist, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Hongerende asielzoekers duiken op utrecht De zestien asielzoekers die vrijdag in hongerstaking zijn gegaan in de Isabellakazerne in Den Bosch, zijn gisteren op gedoken bij het asielzoekerscentrum in Eindhoven. Dat heeft de j. politie van Den Bosch meegedeeld. De asielzoekers, uit onder andere Iran en ex-Joegoslavië, verlieten maandagavond het op vangcentrum in Den Bosch. Ze wilden andere huisvesting en be- n tere voorzieningen. De asielzoekers worden verspreid over een aantal andere asielzoekerscentra in Nederland. Ze hoeven in elk geval niet terug naar Den Bosch. rk Negen jaar voor neerschieten agenten Maastricht. Een 30-jarige Heerlenaar is gisteren door de recht bank van Maastricht veroordeeld tot negen jaar cel voor twee pogingen tot doodslag op twee Brunssumse politie-agenten. Te- gen de man was dertien jaar en vier maanden geëist. De Heerle naar reed in augustus zonder helm op zijn motor in Brunssum. Toen de politie-agenten hem wilden aanhouden, trok de man een pistool en schoot de agenten neer. De slachtoffers raakten levensgevaarlijk gewond. Volgens de rechtbank zullen ze het 1 dramatische voorval fysiek en psychisch nooit meer te boven ko- Een kamermeerderheid van EDA en WD wil dat het huur- vaardeforfait, de belasting voor huiseigenaren, volgend jaar met \,2 procent daalt tot 2,7 pro- pent. Dat bleek gisteravond bij le behandeling van het Belas tingplan 1994 in de Tweede Ka mer. PvdA en D66 steunen voorals- Tog het kabinet. Dat wil het "orfait op 2,9 procent handha- /en. De PvdA vindt daarentegen dat de huren volgend jaar niet met circa 5, maar met gemid- deld 4,25 procent moeten stij- I gen. Ook D66 denkt dat de hu- V ren wel wat lager kunnen uitval- dan het kabinet heeft aan- gekondigd. ag Het huurwaardeforfait en de Ehuurstijgingen zijn enkele jaren geleden aan elkaar gekoppeld, d Stijgen de huren, dan moet ook het forfait omhoog. Volgens CDA en WD zijn de huren de afgelopen jaren minder ver hoogd dan was geraamd. Bo vendien zijn woningen fors in waarde gestegen. Huiseigena ren zijn daardoor meer kwijt aan huurwaardeforfait. Dat forfait wordt namelijk berekend over zestig procent van de vrije verkoopwaarde van een huis. Beide argumenten zijn voor CDA en WD reden aan te drin gen op een verlaging van het huurwaardeforfait. Volgens de WD moet het forfait zelfs met 0,7 procent omlaag, maar de li beralen zullen een CDA-voor- stel voor een vermindering met 0,2 procent steunen. Een derge lijke verlaging zou de schatldst 130 miljoen kosten, aldus het ministerie van financiën. Voor de huiseigenaar betekent het CDA-WD-plan vele tientjes voordeel per jaar. I pTwee doden door gladheid Maij stapt niet naar rechter over vervuiling Maas DEN HAAG ANP Minister Maij (verkeer en water staat) is niet van plan naar de rechter te stappen over de ver vuiling van de Maas vanuit Wal lonië. Maar de minister heeft er geen bezwaar tegen als gedu peerden als het waterwinbedrijf de Brabantse Biesbosch en de gemeente Rotterdam, dat wel doen. Die laatste heeft overi gens een formele klacht bij de onderzoeksrechter in Luik ge deponeerd. Als de Nederlandse staat een juridische procedure tegen Wal lonië aanspant, zal de Belgische deelstaat de onderhandelingsta fel onmiddellijk verlaten, zei Maij gisteravond tijdens een overleg in de Tweede Kamer. Volgens haar zou een harde aanpak getuigen van „domme tactiek", die de bereidheid van de Walen om een schonere Maas te krijgen niet zal vergro ten. De regering van Wallonië neemt volgende week voor het eerst deel aan een internatio naal overleg in Parijs over de waterverdragen. WD en Groen- Links vinden dat inmiddels is gebleken dat praten alleen niet helpt. De partijen willen dat Maij de civiele rechter inscha kelt, bij voorkeur tegen het be drijf dat de vervuiling heeft ver oorzaakt. D66 is bereid eerst het overleg in Parijs af te wachten. utrecht» anp Ondergrondse aanleg van we gen en spoorwegen wordt fi nancieel aantrekkelijk. Op dit moment is bovengrondse aan leg van infrastructuur vrijwel al tijd goedkoper. Als echter niet alleen bouw en exploitatiekosten maar ook kosten van milieuschade en verkeersopstoppingen worden meegerekend, wordt het ver schil in prijs tussen boven grondse- en ondergrondse aan leg aanzienlijk verkleind. Door in stedelijke gebieden ook nog rekening te houden met dubbel grondgebruik, slaat de balans veelal door in het voordeel van ondergrondse aanleg. Tot die conclusie komt de stuurgroep 'Ondergrondse Ver voersinfrastructuur' in een ad vies aan minister Maij van ver keer en waterstaat. Voorzitter H. Schroten van de stuurgroep overhandigde het eerste exem plaar van het rapport 'Onder gronds Overwegen' vanmorgen aan de minister tijdens een con gres in de Jaarbeurs. In de stuurgroep zitten deskundigen van overheid, bedrijfsleven en onderzoeksinstituten. De stuurgroep vindt dat de extra risico's van tunnelbouw worden overschat. In Nederland is echter nog onvoldoende be kend over de effecten van het boren in slappe grond. De rege ring wordt dan ook geadviseerd zo snel mogelijk te starten met proefprojecten om ervaring op te doen met geboorde tunnels. Minister Maij besloot onlangs bij de aanleg van de Hei- nenoordtunnel en de Botlek tunnel alvast ervaring op te doen met een geboorde tunnel. Amsterdam De mensen stonden gisteren in Amsterdam in de rij om te beleggen in wind energie. Op een transformatorhuisje (foto) was een intekenblad geplakt, waarop aspi rant-deelnemers hun handtekening konden zetten. De Triodosbank, die werkt volgens de antroposofische principes van Rudolf Steiner, zegt dat voor een forse uitbreiding van de opwekking van windenergie dringend be hoefte is aan risiscodragend kapitaal. De bank stelt dat de komende vijf jaar 250 mil joen nodig is voor projecten. Voor 100 gul den per aandeel kunnen particulieren mee doen in de ontwikkeling van nieuwe molen parken. Het aandeel van schone energie in het totaal in Nederland is nu 0,8 procent. De rijksoverheid wil dit rond de eeuwwissseling op 8 procent hebben. De bank is op dit mo ment rechtstreeks betrokken bij projecten voor 60 miljoen gulden, goed voor 26 mega watt vermogen, een kwart van het huidige windvermogen in Nederland. De grote par ken bij Lelystad en bij de Oosterschelde-ke- ring zijn met hulp van de bank tot stand ge komen. De ontwikkelingen van de laatste ja ren hebben windenergie geleidelijk financieel aantrekkelijk gemaakt. Triodos meent dat een gemiddeld rendement van 7 procent op belegging in windmolens in de komende vijf tien jaar haalbaar is. De eerste paar jaar zal het percentage echter niet veel hoger komen dan drie. foto anp frans vanderlinde driebergen. anp De ijzel heeft Nederland giste- ren flink parten gespeeld. In to taal eiste het winterweer twee doden en diverse gewonden als gevolg van valpartijen. Hoewel het weer vandaag duidelijk be ter was, zorgden gladheid en "lichte sneeuwval vanmorgen toch nog voor meer dan 100 ki- lometer file. Dit ondanks dat de afgelopen nacht met sneeuwschuivers en strooiau- to's de belangrijke doorgaande routes waren schoongemaakt. De ijzige kou van gisteren heeft november 1993 overigens een record opgeleverd. Novem ber telt maar liefst vijf ijsdagen, •- dagen waarop het de gehele dag er vriest. Dat is de eerste keer deze eeuw. Volgens het KNMI in De - Bilt komen ijsdagen in de slachtmaand toch al zelden voor. 'i- De dodelijke ongevallen von den plaats in Rotterdam en Den Haag. In Rotterdam kwam een automobilist om het leven na- dat zijn wagen na een glijpartij te water raakte. In Den Haag kwam een 78-jarige man zo on- gelukkig ten val, dat hij ter plek ke aan zijn verwondingen over leed. De man was uitgegleden en tegen het trottoir gesmakt. it n Het verkeer had gisteravond veel last van de ijzel. Deze foto werd genomen ter hoogte van het viaduct bij Vianen. foto anp arthur bastiaanse Hrr Windfonds

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3