'Kleine psychiatrische ziekenhuizen ontzien' PRimm Duitse boeren heffen blokkades eerder op Binnenland 4 'Nederland slaat goed figuur in ouderenjaar' Wake voor Bosnië )pnieuw brandstichting in >and Almelose allochtonen Hoge celstraffen geëist tegen drie verdachten in drugzaak CLEMENTINES FONDUE/ GOURMET SCHOTEL jINSDAG 30 NOVEMBER 1993 Kinderen gewond door vuurwerkbom Amsterdam gen zelfgemaakte \aiurwerkbom heeft gistermiddag (wee kinderen van twaalf en dertien jaar oud ernstig letsel toege bracht. De bom ontplofte op de galerij van een flat in de Amster damse Bijlmermeer en richtte ook de nodige materiële schade aan. Volgens een politieverklaring hebben de twee kinderen de iruurwerkbom gevonden en vervolgens aangestoken. Bij een van pen werd door de explosie een aantal vingers afgerukt. Vorige iveek ontplofte in Amsterdam-Noord een vuurwerkbom die twaalf'woningen beschadigde. eGeen celstraf voor jeugdige schutter ^otterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren beslist dat voor doodslag berechte 17-jarige Rotterdammer niet vol gens het volwassenenrecht gestraft wordt voor zijn daad. De gjongen doorzeefde op 21 april van dit jaar in een café in Rotter dam een bezoeker met kogels. Tegen de Rotterdammer was een gevangenisstraf van vijfjaar geëist. De rechter veroordeelde hem Jchter op grond van het jeugdstrafrecht tot opname in een in lichting tot zijn achttiende. Nieuwe burgemeester Bergen op Zoom irgen op zoom» De Haagse oud-wethouder A. van den Berg (51) benoemd tot burgemeester van Bergen op Zoom. Van den lid van'de WD, was tot 11 maart wethouder van financiën, :ultuur en milieu in Den Haag. Ze trad af nadat was gebleken lat het Haags gemeentemuseum onder haar verantwoordelijk- leid het beschikbare budget ruimschoots had overschreden, 'an den Berg volgt drs. P. Zevenbergen op, die een functie aan- ardde bij het waterschap Delfland-Zuid. Staatssecretaris Simons wil problemen bij bezuiniging voorkomen ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappeli|ke Persdiens D 'Ancona tijdens speciale vergadering: den haag anp Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft de Tweede Kamer gisteren beloofd dat hij kleine psychiatri sche instellingen die in 1994 in de problemen komen door een bezuiniging van drie procent, zoveel mogelijk zal ontzien. Hij wil daarmee vooruitlopen op een diffe rentiatie van de korting, een per instelling verschillend percentage. Die moet in 1995 worden doorgevoerd. den haag. anp Volgens,, Simons is het niet al leen mogelijk dat de korting in sommige gevallen wordt aange past, het kan ook zijn dat psy chiatrische ziekenhuizen een hogere bijdrage krijgen uit het vernieuwingsfonds voor de psy chiatrie. De psychiatrische ziekenhui zen moeten volgend jaar 50 mil joen inleveren. Dat is niet om dat zij hun budgetten hebben overschreden, maar om zorg vernieuwing (kleinschaliger hulp) mogelijk te maken en te korten op te vangen die bij de Riagg's zullen ontstaan. Bij de behandeling van het Fi nancieel Overzicht Zorg 1994 bleek dat de Kamer vindt dat de psychiatrische ziekenhuizen te hard worden aangepakt. Ze vreest dat vooral instellingen de dupe zullen worden die de afge lopen jaren al veel aan zorgver nieuwing hebben gedaan. Simons' toezegging ging een deel van de fracties niet ver ge noeg. De PvdA en D66 kwamen met een motie om de 25 mil joen die voor de Riagg's is be stemd ook in het vernieuwings fonds te storten. Het totaalbe drag daarvoor wordt dan 48 miljoen. Het kan weer worden teruggesluisd naar instellingen die serieus met zorgvernieu wing bezig zijn. Het gat van 25 miljoen dat dan ontstaat, zou moeten wor den weggewerkt door een extra verlaging van de tarieven van de vrijgevestigde psychiaters. Si mons wil deze mogelijkheid wel bekijken, maar zo lang niet ze ker is of het lukt, zullen de 25 miljoen nog niet voor zorgver nieuwing mogen worden ge bruikt. Nederland heeft volgens minis ter D'Ancona van WVC een uit stekend figuur geslagen in het Europees Ouderenjaar. „Veel evenementen zijn georgani seerd en er is veel losgemaakt bij de ouderen. Dat is ook in Brussel al geconstateerd", aldus D'Ancona tijdens het zogeheten „Parlement der Generades" dat gisteren bijeenkwam in de ple naire vergaderzaal van de Tweede Kamer. Dit eenmalige parlement was samengesteld uit afgevaardig den van ouderenorganisaties, jongerenorganisaties, werkne mers- en werkgeversorganisa ties, en kwam bijeen op initia tief van het Nationaal Comité voor het ouderenjaar. De MELQ. de Almelose wijk Kerkelan- |n is het afgelopen weekeinde )nieuw brand gesticht. Het lur ontstond in de berging van ;n flatgebouw waarin buiten- nders wonen. De rook ver- ireidde zich in het trappen- kis maar de brandweer kon er- ir voorkomen. Dit heeft een ilitiewoordvoerder gisteren r'kendgemaakt. jOok het confectie-atelier van 'in Armeniër, elders in Almelo, as het afgelopen weekeinde lelwit van brandstichting. Er érden resten van een molo tovcocktail gevonden. Het pand brandde geheel uit. Op dezelfde wijze ontstond onlangs brand in twee confectie-ateliers van buitenlanders. Ook is ge poogd tijdens het weekeinde brand te stichten in een Neder landse rijwielhandel Een speciaal rechercheteam onderzoekt de reeks branden. In de wijk Kerkelanden, waar veel buitenlanders wonen, houdt de politie extra toezicht. De politie beschikt niet over aanwijzingen dat de aanslagen op bezittingen van buitenlan ders hebben te maken met ra cisme of vreemdelingenhaat. istricht anp Nederlands verkeersonderwijs krijgt een dikke onvoldoende De verkeersopleiding op school verdient grote belangstelling en de verkeersvaardigheid moet ook na het behalen van het rij bewijs worden onderhouden, vindt Van Vollenhoven. Hij waarschuwde voor het la ten vallen van de verkeersveilig heid als vak op de lagere school, wat mogelijk gebeurt als vakken als rekenen en taal in het ge drang komen. „Niet alleen is het voor de kinderen zelf van le vensbelang om zich op deze leeftijd in het verkeer te redden, maar verkeerseducatie op de basisschool vormt een onmis bare basis voor de verdere edu- Pieter van Vollenhoven, irzitter van de Raad voor de Irkeersveiligheid, vindt het Irkeersonderwijs in Nederland [voldoende. Dat bleek van- prgen in Maastricht, waar Van [llenhove het symposium duurzaam veilig in het voort iet onderwijs" opende. Hij rak zelfs van een „verwaar- isd terrein". 'ngeveer 90 procent van alle igevallen in het verkeer kan lgens Van Vollenhoven wor- In toegeschreven aan mense- falen. Bij de jeugd vormen keersongevallen de meest irkomende doodsoorzaak. den haag Het comité voormalig Joegoslavië is gisteren begonnen met een doorlopende wake op het Hofsingel plein bij het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Het comité wil hiermee aandacht vragen voor de situatie in „parlementsleden" discussieer den onder meer over de stellin gen dat de VUT-regeling moet worden afgeschaft en dat de AOW onvoorwaardelijk gekop peld moet blijven aan het ge middelde van de CAO-lonen. Beide stellingen werden door een meerderheid van het parle ment afgewezen. De belangentegenstelling tus sen ouderen en jongeren op de arbeidsmarkt kwam onomwon den naar voren. Leden van jon gerenorganisaties vonden dat bij grote werkloosheid voorrang moet worden gegeven aan ba nen voor jongeren. Dit stand punt werd heftig bestreden door de ouderen, zodat de na gestreefde „solidariteit tussen de generaties" soms ver te zoe ken was. Het Parlement der Generaties werd 's middags opgeluisterd door de aanwezigheid van „echte" Kamerleden en enkele ministers. De vertegenwoordigers van de vier grote politieke partijen (CDA. PvdA. D66 en WD) ble ken het wat betreft de VUT on eens met het 'parlement'. De VUT is volgens de Tweede-Ka merleden niet te handhaven omdat de regeling te duur wordt. Een onvoorwaardelijke kop peling tussen AOW en CAO-lo nen noemden zij niet reëel. Eis Arnhemse moordzaak: twaalf jaar cel arnhem anp De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren 12 jaar cel geëist tegen een 34-jarige man uit Deventer en zijn 39-jarige zwager. De twee worden verdacht van de moord op een plaatsgenoot. De rechtbank in Zutphen veroor deelde beide mannen eerder tot celstraffen van 12 jaar. Tegen twee medeverdachten in deze zaak eiste de procureur gevangenisstraffen van drie en vier jaar wegens het leveren van het moordwapen. De zaak te gen een derde medeverdachte is aangehouden. De Deventenaar werd op 1 november 1992 doodgeschoten in de woning van een van de twee verdachten. Dit gebeurde na een slepende ruzie in de re latiesfeer. Het slachtoffer kwam 's avonds wraak nemen op een eerder poging van beide hoofd verdachten hem te vermoorden. Bij dat bezoek vond hij de dood. veraren positief ver basisvorming iraren in het voortgezet on- [rwijs zijn positiever over de isisvorming dan een half jaar [leden, toen de nieuwe onder wijsaanpak nog moest worden igevoerd. De eerste ervaringen jn gunstiger dan ze hadden [rwacht. Dat blijkt uit een on- erzoek van de dienst Kijk- en steronderzoek van de NOS, opdracht van de VARA en de iderwijsbond ABOP. De basis- rming is op 1 augustus van tjaar ingevoerd. ervoersbond vil voorman D royeren issingen gpd middelburg gpd MORA KROKETTEN OF BITTERBALLEN j kilozak i® J BORREL- |fj| FRIKANDELLEN P zjïïkï 1 zak 520 gram van^39SC e Vervoersbond FNV wil de :euwse voorman van Jan- laats Centrumdemocraten :D), A. Poppe, als lid royeren, sppe is kaderlid van de Ver- )ersbond. In die hoedanigheid hij vorig jaar betrokken bij AO-onderhandelingen met de W Haven van Vlissingen. Hij ordt uit de FNV gezet tenzij hij e CD vaarwel zegt. Dat is hem te verstaan gegeven. Poppe is bij de CD hoofdbe- voorzitter van de [ing Zeeland en lijsttrekker de komende gemeente- in Vlissingen. rekent erop dat zijn par- j hem ook de Tweede Kamer innenloodst. De CD-er heeft )t 13 december de tijd om zich 'bekeren', maar peinst daar og niet over. „Ze bluffen maar rat. Ze krijgen mij niet weg. Ie- wegsturen wegens lid- van een politieke artij is tegen de wet. Als ze die doorzet- stap ik naar de rechtbank." KEMPENAAR STOKBROODt voorgebakken j 2 pakken a 200 gram l/-r. van 298 net ,1 KILO Tegen drie verdachten van een van de grootste drugzaken in Nederland zijn gisteren in Middelburg langdürige ge vangenisstraffen en hoge boetes geëist. De 44-jarige Zaandammer die ervan wordt verdacht de invoer van 3200 kilo cocaïne te hebben georganiseerd, hoor de vijftien jaar cel en een boete van een miljoen gulden eisen. De eis tegen een 50-jarige man uit Hulst was negen jaar en 100.000 gulden boete. Tegen een 56-jarige Amsterdam mer werd acht jaar en 100.000 gulden boete geëist. De straatwaarde van de ge smokkelde cocaïne bedraagt volgens of ficier van justitie mr H. F. Mos tussen de één en anderhalf miljard gulden. De drug werd in twee afzonderlijke partijen van duizend en 2152 kilo vanuit Venezuela overzee naar Antwerpen ge bracht. De cocaïne was verpakt in zwarte brokken kunststof die in partijen cokes waren verborgen. De cokes zat in grote kunststof zakken, die in containers wer den verscheept. De politie kreeg er eind 1992 lucht van dat de man uit Zaandam zich met cocaï nehandel bezighield. Uit afgeluisterde telefoongesprekken bleek dat hij gere geld contact onderhield met de twee an deren en dat er in augustus vorig jaar een partij van duizend kilo was inge voerd. Van de vijftig containers met 800 ton cokes gingen er 38 naar de loods in Zaandam, die door de hoofdverdachte was gehuurd. Twahlf container werden vervoerd naar de opslagplaats van de 50- jarige brandstoffenhandelaar in Hulst. Juni dit jaar werden in Antwerpen honderd containers met cokes gelost die bestemd waren voor het importbedrijf van de Zaandammer. Omdat de politie op de hoogte was van de komst van het transport, werd de hele partij onder schept. Bij de grenspost Hazeldonk werd de hand gelegd op vijf containers, die onderweg waren naar Zaandam. De rest werd in de Antwerpse haven in beslag genomen. De rechtbank doet op 13 december uitspraak. driebergen «anp De demonstrerende Duitse boe ren hebben gistermiddag nage noeg alle blokkades bij Neder lands/Duitse grensovergangen opgeheven. In de loop van de avond werd de laatste blokkade, bij de grensovergang Kotten- Oeding bij Winterswijk, opgehe ven. Dat alles was wat eerder dan aangekondigd, maar vol gens de boeren was het doel be reikt: veel publiciteit. De grensovergangen werden zondagavond bezet. De Duitse boeren protesteerden tegen de maatregelen van de Europese Commissie tegen de versprei ding van de varkenspest. Die zeer besmettelijke ziekte heeft de afgelopen weken enkele ke ren de kop opgestoken in Duits land. Om verspreiding tegen te gaan, geldt in een groot aantal gebieden een vervoersverbod. De Europese Commissie koopt de varkens waarvan het vlees dan wordt ingeblikt en afgezet buiten de EU (voorheen EG). Overigens heeft dat ook nega tieve gevolgen voor de Neder landse Vleesindustrie, zo vreest het produktschap voor Vee en Vlees. De verwerking van de verdachte varkens gebeurt door kunnen werken. Inmiddels zijn Duitse vleesbedrijven en dat de regels iets aangepast en zou concurrentievervalsend dreigt dat gevaar minder. In totaal bezetten de Duitse boeren zondagavond zo'n 25 grensovergangen. Alleen in Gro ningen en bij Winterswijk werd alle verkeer tegengehouden. Bij de overige blokkades mochten personenauto'sdoorrijden. De blokkade riep één tegen actie op. Nederlandse vracht wagenchauffeurs hielden gis terochtend bij Oldenzaal ruim twee uur lang verkeer tegen dat vanuit Duitsland Nederland in wilde. De actie leverde geen problemen op. De Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitex- porteurs heeft gisteren bij de Duitse ambassadeur geprotes teerd tegen het uitblijven van politie optreden bij de blokka des. Volgens de bond konden door de blokkades tientallen vrachtauto's met bederfelijke groenten en fruit alleen met grote omwegen, onder Winters wijk door, hun bestemmingen bereiken. De schade die expor teurs daardoor oplopen wordt niet vergoed, aldus de bond. De bond wil dat de politie in Duits land in ieder geval de doorgang van bederfelijke waar bevordert. De Duitse boeren kondigden gisteren overigens aan weer in actie te komen als er geen land- bouwvriendelijker beleid komt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5