Kinder zitjes die mooi staan. Onze Top 5 van deze week. Dales: Regering kan stroom PvdA zet zich toch immigranten niet indammen Wierum herdenkt ramp met vissersboten pnieuw aanhouding n Eper incestaffaire Binnenland in voor plan-Simons Stem tegen Europese Commissie wil geld steken in Betuwelijn FNV eist vierdaagse werkweek voor oudere werknemers vervoer Vlaij wil diepgaand onderzoek laar 'criminele' lozing in Maas INSDAG 30 NOVEMBER 1993 "Vechtpartij extreem-rechts voorkomen totterdamDe Rotterdamse politie heeft gisteravond bij het Hil- on Hotel een confrontatie tussen enkele tientallen demonstran- en en leden van de Centrumdemocraten, inclusief kamerlid anmaat, voorkomen. Leden van deze extreem-rechtse partij ïadden onder valse naam een zaal geboekt in party- en congres- ;entrum Engels, maar ze werden na een tip geweerd. Vervolgens jokken de twintig mannen naar het Hilton, waar ze werden op- ;evvacht door demonstranten. De politie is tussenbeide geko- Derde aanhouding ontuchtzaak Drente iSSENDe politie heeft een derde verdachte aangehouden in verband met een zedenzaak in het Drentse plaatsje Zandpol, ge- neente Schoonebeek. Het gaat om de 45-jarige vrouw van een nede-verdachte. De vrouw is volgens de politie betrokken bij seksueel misbruik van jonge kinderen in haar omgeving. De af- aire kwam enkele weken geleden aan het licht toen een in- voonster van Zandpol haar 26-jarige ex-vriend ervan beschul- ligde haar kind seksueel te hebben misbruikt. De 26-jarige ver- daarde bij de politie dat hij als kind door zijn stiefvader was nisbruikt. De stiefvader bekende op zijn beurt dat hij diverse cinderen, onder wie zijn drie stiefkinderen, had misbruikt. Hongerstaking asielzoekers Den Bosch itrecht In de Isabellakazerne in Den Bosch zijn vorige week vrijdag zestien asielzoekers in hongerstaking gegaan. De stakers uit Iran, Kurdistan, het voormalige Joegoslavië en Sri Lanka pro testeren tegen de sobere voorzieningen in het tijdelijke asielzoe- ceerscentrum. Ze eisen andere huisvesting en willen in elk geval ;en eigen kamer met televisie. Vorige week gingen in de Isabel- akazerne veertien asielzoekers uit Irak in hongerstaking voor :en versnelde asielprocedure. De huidige zestien hongerstakers iijn gisteravond met onbekende bestemming uit de kazerne ver- jokken. 'Ruitentikker' wordt opgenomen )en haag De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 32-jarige -laagse 'ruitentikker' ontslagen van rechtsvervolging. Wel gelast- ,e de rechtbank opname in een psychiatrisch ziekenhuis voor de duur van een jaar. De officier van justitie had twee weken gele den TBS geëist. De Hagenaar wordt ervan verdacht vorig jaar nkele tientallen ruiten te hebben ingeslagen bij de ministeries van justitie en binnenlandse zaken en de Staatsdrukkerij. hiderzoek is vandaag stopgezet e politie in Epe heeft gisteren p de valreep een nieuwe ver achte aangehouden wegens érkrachting van een van de iachtoffers uit de Eper incest- aak en ontucht met een van aar kinderen. Het onderzoek l de geruchtmakende incest- - aak is vandaag gesloten. Hoeveel mensen Justitie heeft ^dagvaard, is niet duidelijk. ',es mensen worden beschul- gd van moord, illegale abor- i ssen, verkrachtingen en on- icht met minderjarigen. Over strafrechtelijke vervolging in twee andere verdachten :emt Justitie de komende we- in een beslissing. Dat geldt voor de man die gisteren is angehouden. Ie De advocaten van twee ïlachtoffers vinden het onzin at Justitie het onderzoek af- l uit. Beiden overwegen een lacht in te dienen bij het ge- Verrassende kado's? IKEA is er vol van. 1, 2 en 3 december is IKEA geopend tot 21.00 uur. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM! -EINDHOVEN/EKKERSRUT SLIEDRECHT 'Uitspraken dat Nederland vol is, zijn ondoordacht' ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Verkiezingsprogramma wordt aangepast Nederland kan in zijn eentje niet de stroom asielzoekers inperken. Dat kan alleen als alle Europese landen samen maatregelen nemen. Minister Dales van binnenlandse zaken heeft dat gisteren gezegd in een kamerdebat over de minderheden. den haag-delft anp-gpd De minister vindt de uitspraak dat Nederland vol is en geen vluchtelingen meer kan opne men ondoordacht. Volgens de bewindsvrouw zijn alle rivier delta's in de wereld „zeer dicht bevolkt" en vormt Nederland dus geen uitzondering. Zij vreest wel dat zulke uitspraken het draagvlak onder het min derhedenbeleid ondergraven en tot „veel ellende" leiden. Zij nam daarmee duidelijk stelling tegen de suggestie dat ons land geen allochtonen meer zou kunnen opnemen. Zij sprak over vroegere denkbeelden waarin Nederland zou moeten uitgroeien tot een 'Manhattan van Europa', verwijzend naar het zeer dichtbevolkte centrum van New York. „Dit moeten wij bij deze discussie maar eens in het achterhoofd houden", aldus de minister. Het parlement is niet bijster tevreden over de inspanningen van het kabinet om werkloze buitenlanders aan een baan te helpen. Dales en haar collega De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid hielden de volksvertegenwoordigers voor dat de niet aflatende stroom vreemdelingen de werkelijke ontwikkeling op de arbeids markt vertekent. De werkloosheid onder al lochtonen is de laatste jaren ge daald van 39 naar 29 procent, maar doordat Nederland steeds meer immigranten krijgt te ver werken, is het werkgelegen heidsbeleid voor deze categorie eigenlijk water naar de zee dra gen, betoogden de bewindslie den. Dales stak de hand een beetje in eigen boezem met haar toe zegging dat zij een aantal mi nisteries op het hart zal drukken meer mensen van buitenlandse komaf in dienst te nemen. „Sommige departementen moeten een inhaalslag maken", zei zij. Op verzoek van de Tweede Kamer komt minister Dales voor de verkiezingen nog wel met voorstellen om het minder hedenbeleid op onderdelen bij te stellen. Vooral de PvdA wil het beleid minder specifiek richten op minderheden zelf, maar op alle inwoners van de grote steden die in een achter standssituatie verkeren. Gemeenten en woningbouw corporaties willen sommige wij ken bewust „wit" houden. Voor andere stellen ze een limiet aan het aantal buitenlanders, ook al ontkennen ze officieel dat ze concentratiepercentages van buitenlanders hanteren. Dat concludeert Jeanette Adrianow, die op 7 december promoveert aan de Technische Universiteit in Delft op het woningbeheer door corporaties. Gemeenten en corporaties ontkennen volgens Adrianow hun handelwijze. „Dat plaat singsbeleid is officieel verboden en daarnaast zijn ze bang om van discriminatie te worden be schuldigd." Volgens haar is het massaal toegepaste spreidings- beleid niet discriminerend be doeld, maar pakt het wel zo uit. „Vooral voor buitenlanders is het steeds moeilijker een wo ning te vinden." rechtshof in Arnhem. Eerder diende de advocaat van een van de vrouwen al een klacht in, omdat zij het niet eens is met de uitslag van het onderzoek van de rijksrecherche naar seksueel misbruik door vier agenten van het Eper politie korps. Officier van justitie Buttinger weigert in te gaan op het ver schil van mening met de politie van Epe over voortzetting van het onderzoek in de affaire. „Op een gegeven moment weeg je alles af. Je beldjkt hoe lang het onderzoek heeft geduurd, hoe lang het nog kan duren en wat je nog kunt bereiken", aldus Buttinger. De politie van Epe wil wel doorgaan met het on derzoek. Politiewordvoerder Top: „Dat zie je altijd bij be langrijke zaken als drugs, dood slag of incest. De politie wil doorgaan, terwijl Justitie een eind aan de zaak wil maken." den haag gpd De PvdA maakt de stelselherzie ning gezondheidszorg (het plan-Simons) alsnog inzet van de verkiezingen. Het partijbe stuur heeft daartoe een voorstel van de PVDA-werkgroep volks gezondheid overgenomen. Het ontwerp-verkiezingsprogram ma wordt aangepast. In de oude tekst werd met geen woord over het plan gerept. De PvdA wenst volgens de nieuwe tekst van het program ma een verplichte zorgverzeke ring voor elke burger. Deze ver zekering moet alle belangrijke zorg dekken. De premie moet grotendeels afhankelijk worden van het inkomen dat iemand verdient. De verplichte zorgverzekering moet bestaan uit alle zorg die nu in het ziekenfonds en de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ) zit. Van de pre mie mag ten hoogste 20 procent bestaan uit een vast bedrag of eigen bijdragen, aldus het P\'dA-voorstel. Omdat de zorg de komende jaren meer geld gaat kosten ter wijl daarvoor maar een beperk te hoeveelheid geld beschikbaar is, zijn keuzen nodig. Daarbij moet voorrang worden gegeven aan ouderen, chronisch zieken, mensen in achterstandsposities die daardoor een zwakke ge zondheid hebben en betere ar beidsvoorwaarden van werkers in de gezondheidszorg, zo staat in het PvdA-plan. In de Tweede Kamer liet de PvdA-fractie giste ren blijken alsnog een systeem van eigen bijdragen in de ge zondheidszorg te willen te aan vaarden. De eigen bijdragen moeten dan wel worden gebon den aan een plafond dat af hangt van iemands inkomen. PvdA'er Van Otterloo heeft dit gisteren gezegd. Zijn CDA-colle- ga Lansink noemde die veran dering in het PvdA'standpunt 'winst'. Het CDA bepleit al lan ger een dergelijk systeem. Ook het kabinet staat er niet afwij zend tegenover. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) hield de Tweede Kamer voor dat een volgend kabinet veel meer geld nodig zal hebben voor de ge zondheidszorg. Jaarlijks zal het budget met zo n 1,8 procent (ruim 1 miljard gulden) moeten stijgen. Het huidige kabinet re kende op een stijging van 1,3 procent per jaar. De bewindsman voorspelde overigens nieuwe financiële te genvallers in de zorg. Het gaat dan om de medicijnen en de uitgaven voor medisch specia listen. Concrete bedragen noemde de staatssecretaris niet. Onder druk van de Kamer be loofde Simons een bezuiniging van 50 miljoen gulden bij de psychiatrische ziekenhuizen zo te verdelen dat instellingen die al problemen hebben, worden ontzien. brussel anp Nederland kan rekenen op fi nanciële steun van de Europese Commissie voor de aanleg van de Betuwelijn. Hoe groot de subsidie wordt, is nog niet vast gesteld, maar minister Maij van verkeer en waterstaat hoopt op een bedrag van 300 miljoen gul den. De bewindsvrouw kreeg deze 'plezierige' mededeling gisteren te horen van Europees commis saris Abel Matutes (transport). Ze ontmoetten elkaar tijdens een vergadering van Europese ministers van transport in Brus sel. Volgens Maij gaat het om een steunverlening over de pe riode 1994-2000. Het bedrag van 300 miljoen was door Verkeer en Waterstaat overigens al ingecalculeerd bij het zoeken naar financiële dek king voor de aanleg van de om streden spoorlijn. numegen Vice-premier en PvdA-voorman Wim Kok werd gisteren bij het wijkcentrum in Hatert (gemeente Nijmegen) opgewacht door iemand die het allesbehalve eens met hem is. De sympathisant van de Socialistische Partij wachtte Kok op met een affiche. Kok ging in discussie met diverse maatschappelijke organisaties. foto anp arthur bastiaanse Werkgeversorganisatie: Looneis de prullenbak in Tien jaar cel voor liquidatie arnhem. gpd utrecht anp De overmatige werktijden in het wegtransport moeten worden teruggedrongen, vindt de Ver- voersbond FNV. Morgen, als de CAO-onderhandelingen begin nen, zal de bond van de werk geversorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) te rugdringing van de arbeidstijd eisen. In het eisenpakket van de bond staat onder meer een vier daagse werkweek voor werkne mers vanaf vijftig jaar, korter werken over de gehele linie en een loonsverhoging van 2,5 pro cent om de verwachte prijsstij gingen in 1994 te compenseren. De looneis van de vakbond kan wat TLN betreft recht streeks de prullenbak in, laat de werkgeversorganisatie weten. Volgens de werkgevers is daar volgend jaar geen enkele ruimte voor. Daarvoor staat de bedrijfs tak er te slecht voor, aldus TLN dat 90 procent van de trans portbedrijven in Nederland or ganiseert. Het CAO-overleg in het be- roepsgoederenvervoer wordt gevoerd onder de dreiging van een rechtsreekse ingreep door het kabinet. Premier Lubbers zei enige tijd geleden dat de be drijfstak compensatie van de stijging van de dieselaccijns wel kan vergeten. Tenminste wan neer in de CAO loonsverhogin gen worden opgenomen. Twee mannen uit Nijmegen en Oosterhout zijn gisteren door de rechtbank in Arnhem ver oordeeld tot elk tien jaar cel voor het vermoorden van een zakenman uit België. De op dracht werd gegeven door een 31-jarige accountant uit Breda. Die kreeg eerder vijftien jaar. De twee portiers van een Golden Ten-casinoketen in Duitsland, 25 en 29 jaar oud, hebben be kend. De moord bleek het ge volg van een ruzie tussen twee aandeelhouders van het Golden Ten-bedrijf over 500.000 gul den. Er was twaalf jaar tegen de twee geëist. Onze CU Snacksalades (bakje 250 gram) 1 gulden goedkoper. 01 Magere vruchtenyoghurt, - diverse smaken, pak 1 liter jLFff l.yy 2 halen, 1 betalen: 01 Frans stokbrood, voorgebakken, qq verpakt, per stuk yy 01 Pale Sherry 887, very dry, medium dry of cream, c for ties 1 liter jL4fT D.y O 01 Al bi afwas, i i n citroen of appel, flacon 500 ml JJiV l.iy Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 december a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. jn haag/brussel» anp finister Maij (verkeer en waterstaat) wil dat haar faalse collega Lutgen snel de oorzaak achter- Halt van „criminele" lozingen van het giftige op- jsmiddel di-isopropylether in de Maas. Wallonië pet van Maij ook goede meetapparatuur instal- tren, zodat lozingen in rivieren eerder worden ptdekt. Dat staat in een brandbrief van de bewinds- rouw aan minister Lutgen. Maij zal de lozingen plgende week in Parijs aan de orde stellen tij- pns bet internationaal overleg over waterverdra- Pn. Volgens haar helpt het als ook andere landen ruk uitoefenen op Wallonië. „De milieugevoelig- pid in het Belgische gewest staat nog steeds op rii laag pitje", aldus Maij. Volgens haar gaat het m opzettelijke grote lozingen. „Dat noem ik dan pmineel." [Afgelopen weekeinde werd bekend dat dat de laas sterk is verontreinigd met 3.000 kilo di-is- propylether. Volgens de Stichting Reinwater is pt spul geloosd door heeft het Belgische kunst- estbedrijf Prayon Rupel. Een woordvoerder van Rupel geeft toe dat zijn bedrijf kleine hoe- lelheden di-isopropylether. heeft geloosd, maar zegt niet verantwoordelijk te zijn voor de nu ge constateerde omvangrijke gifgolf. De verontreiniging van de Maas heeft gevolgen voor de drinkwatervoorziening. Waarschijnlijk moet morgen worden gestopt met de inname van water uit de Maas voor drinkwater. De rivier is namelijk ook vervuild met een ander oplosmid del, pyridine. Pyridines zijn zeer giftige industriële stoffen die mogelijk ook kankerverwekkend zijn. De aanwezigheid in de Maas van de pyridines werd pas bij het meetstation in het Zuidlimburg se Eysden ontdekt, net zoals dat het geval was met de di-isopropylether. De gemeente Rotter dam wil bedrijven die gif lozen in de Maas aan sprakelijk stellen. Er is daarom een klacht inge diend bij de onderzoeksrechter in Luik. Rotterdam heeft het Project Onderzoek Maas (POM) opgezet met als doel de kwaliteit van het Maaswater drastisch te verbeteren. In het POM zijn de gemeenten langs de Maas verenigd. Vorig jaar diende de gemeente ook een klacht in bij jus titie in Luik: die is nog steeds in behandeling. Dat gebeurde naar aanleiding van diverse lozingen van oplosmiddelen. Rotterdam eist een schade vergoeding van 75.000 gulden. wierum gpd Ineens zagen ze het schip op een hoge rug recht op zich af komen. Ze schreeuwden het uit. Dadelijk zou het bovenop hen ploffen! Maar dat gebeur de niet. Het schip sloeg om. Nu waren er nog maar twee schepen over. Totdat ook het laatste in de golven onderging. En Pieter Akkerman kon niets anders meer denken dan: nu is alles verloren, nu zijn wij aan de beurt. Maar de Wierumer visser overleefde het. Nooit meer heeft hij zulke moeilij ke uren beleefd als op die ochtend van de eerste december van 1893. Samen met dertien vissersboten uit het Friese Wierum was hij de nacht tevoren de zee opgegaan. Het weer was redelijk, maar de volgende ochtend kwamen ze boven Ameland in een sneeuwstorm terecht. In het onrustige weer zag Akkerman drie schepen ondergaan, maar hij over leefde de ramp. Toen hij later zijn Zuid wester afnam, zat al zijn haar erin. Hij was helemaal kaal geworden en zijn mooie zwarte baard was sneeuwwit. Morgen is het een eeuw geleden dat het dorp Wierum de verschrikkelijke slag kreeg te verwerken. Tweeënen- twintig vissers uit de plaats, de jongste negentien, de oudste tachtig, verloren hun leven op de Noordzee. Van acht tien vissers werd niets teruggevonden. Slechts vier doden spoelden aan en werden op het Wierumer kerkhof be graven. Tweeëndertig kinderen in Wie rum zagen hun vader niet terug. Omdat het de voorgaande weken meer dan eens flink gestormd had, voe ren op die 30ste november dertien Wie rumer aken de zee op. Ze hadden enige tijd niet gevaren, maar er waren geen inkomsten. En zo voer de vloot uit, de 'Vrouw Johanna' van Pieter Akkerman voorop. Op de Noordzee was het weer onstui mig. Het werd dag, maar land was er niet te zien. Het was stil, maar de lucht betrok helemaal. Om half tien kwam de eerste bui, met sneeuw. Eerst vielen grote vlokken, die al snel overgingen in fijne sneeuw. Toen begon het te waaien en stak er een sneeuwstorm op. D. Kamminga schreef over de ramp: „Eerst uit het noorden, maar langzaam draai de de wind naar het oosten. De deining die uit het zuidwesten kwam, en de storm daartegenin, maakten dat er gro te brekers op het schip afkwamen.'' De golven kwamen hoog opzetten. Pieter Akkerman zag vrij gauw dat er eentje over de kop ging. Het schip vouwde opzij; andere schepen werden op het Amelander strand geworpen. Niet ver van de 'Vrouw Johanna' waren even op de toppen van de golven enke le met de zee worstelende schepen te zien. De golven kwamen zo hoog opzet ten, dat de wind in de laagte tussen twee watermuren geheel stilviel. Akkerman en zijn mannen bonden zichzelf vast om niet van het schip te worden geslagen. Toen sloeg een golf op het voordek. Dadelijk kwam het wa ter met zo'n kracht omhoog, dat de aak van Akkerman omsloeg. Het zeil sloeg op het water en barstte kapot. Daarna kwam de aak weer overeind: iedereen was er nog. Het was een wonder, dat Akkerman en zijn mannen in veiligheid kwamen. Ze raakten op de een of andere manier door het Borndiep. Een felle stroom zoog ze erdoor, het Wad op, de redding tegemoet. De ramp van 1893 was een zware slag voor de Wierumer visserij. Maar nog geen jaar na de tragedie voeren al weer twaalf Wierumer schepen op zee. Pro vincie en gemeente hielpen om de vis serij van Wierum weer te doen opbloei en. De provinciale commissie, die ook had geholpen na de ramp van Modder gat, werd gereactiveerd. Er kwam een fonds om de weduwen van de om bet leven gekomen vissers bij te staan. In 1930 is de commissie opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3