Leidsch Dagblad Politie slordig met bestanden Boxershort bij Pepsi. Busvakanties goedkoper Onderzoek rijksrecherche naar fraude Leiderdorp Lisser stichting vraagt verbod op publicatie Protestanten vermoorden katholiek Noord-Ierland Sloop station begonnen Gladheid treft Zuid-Holland Drie gewapende overvallen in Leidse regio BEL: 071-128030 L CD RESERVEREN? [[(///jllvanLeest GOED NIEUWS DINSDAG 30 NOVEMBER 1993 5 M OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40326 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Plaatselijke politie bewust gepasseerd leiderdorp roy klopper Het Openbaar Ministerie heeft de rijksrecherche belast met het onderzoek naar de fraude bij de afdeling groen in Leiderdorp. Volgens de Haag se persofficier van justitie F. Slits is bewust gekozen voor het passeren van de Lei- derdorpse recherche. „De plaatselijke politie moet als het ware worden beschermd tegen opnieuw een onderzoek op het gemeentehuis", zo meldt hij. Volgens de persofficier kan de politie sinds recente on derzoeken naar andere fraudes het gemeentehuis niet meer binnenkomen zon der dat ambtenaren zich we zenloos schrikken. „Dat leidt tot bijna onmogelijke werk omstandigheden voor de po litie, die natuurlijk in een an der verband nauw met de ge meente samenwerkt", aldus Slits. De persofficier vermeldt nadrukkelijk dat de opdracht aan de Rijksrecherche niets te maken heeft met mogelijke betrokkenheid van de Leider- dorpse korpsleden bij de groen-fraude. „Daar is geen enkele sprake van." Slits zegt nog niet op de hoogte te zijn van de vorde ringen van het onderzoek naar de malversaties op de af deling groenbeheer. „Ik be twijfel zelfs of er al mee is be gonnen." De inmiddels ver trokken burgemeester J. de- Bruin van Leiderdorp deed onlangs aangifte bij de politie, nadat een accountantsbureau aanwijzingen had gesigna leerd voor frauduleuze han delingen bij de afdeling groenbeheer. Nieuwe Revue stelt misstanden aan de kaak lichtenvoorde gpd Pupillen in het jongerenhuis Harreveld kunnen de perso neelsleden ongestoord uitschel den, bedreigen en zelfs mishan delen. De ruim 130 bewoners ten dele zware criminelen maken de dienst uit in het in ternaat. Dat is de kern van een groot artikel dat volgende week in het weekblad Nieuwe Revu zal verschijnen. De directie van het internaat, dat onder de Frentropstichting in Lisse valt, wil dat de rechter de uitgever een publikatieverbod oplegt. Vandaag diende er in Amster dam een kort geding. De directie heeftdnzage in het rtikel gekregen. De mededelin- en van de ondervraagden zijn olgens de directie tendentieps n onjuist, terwijl het internaat aar haar oordeel ten onrechte een kwaad daglicht wordt ge teld. In het internaat is al jaren ote onrust. Vorig jaar decem- r was er een opstand van be- oners, die sindsdien als de ristallnacht bekend staat. Poli- e met honden moest eraan te as komen. Een aantal werkne- ers heeft de AbvaKabo al eens ergeefs om een extern onder zoek gevraagd. Uiteindelijk is gekozen voor publiciteit. In het artikel in Nieuwe Revu BELFAST DPA/Rtr Protestantse terroristen hebben afgelopen nacht een katholiek in de Noordierse hoofdstad Belfast doodgeschoten. Het 47- jarige slachtoffer stapte net in zijn auto na een nachtdienst in de fabriek toen schutters het vuur op hem openden. Hij is het 76ste slachtoffer van het Noordierse geweld dit jaar. Bij een ander incident vielen IRA-strijders het huis van een lid van de veiligheidsdiensten aan. Er vielen geen slachtoffers. De aanslagen volgen op de onthulling dit weekeinde dat de Britse regering de afgelopen ne gen maanden in het geheim contacten met de IRA heeft ge had. Minister Patrick» Mayhew van Noordierse zaken verdedig de de contacten gisteren in het parlement en stelde met nadruk dat er geen sprake was van di recte onderhandelingen met terroristen. Maar volgens Gerry Adams van de Sinn Fein, de politieke Goekoop wil 300 agenten extra leiden. gert visser Burgemeester C. Goekoop wil van het rijk 34 miljoen gulden om 300 extra politiemensen voor het politiekorps Hollands Midden aan te trekken. Dat zegt hij vandaag in een interview in deze krant. Het korps heeft nu ruim 1.300 mensen in dienst. Door een te kort aan mensen komt de poli tie onvoldoende toe aan diverse taken. Het bestrijden van de ge organiseerde criminaliteit is daar een van, zegt de burge meester. die tevens korpsbe heerder is van het politiekorps Hollands Midden. Goekoop hoopt de fracties in de Tweede Kamer bij de kabi netsformatie volgend jaar extra geld uittrekken voor de politie korpsen in de regio's. Van de doelstelling van de reorganistie bij de politie om meer politie mensen op staat te krijgen, is volgens Goekoop niets terecht gekomen. Er wordt volgens de burgemeester met man en macht aan gewerkt om er voor te zorgen dat het huidige aantal mensen op straat niet vermin derd. Pagina 11: 'Geen geld voor aanpak misdaad'. Politieke zwakte 2 De val van de Antilli aanse regering heeft opnieuw aangetoond dat het politieke systeem op de Antillen erg broos is. Asielzoekers 3 Nederland kan in zijn eentje nooit de stroom asielzoekers inperken, zegt minister Dales van binnen landse zaken. Bosnië-overleg 8 De onderhandelingen over een vredesrege ling voor Bosnië worden hervat. Bereidheid totcon- I cessies bestaan niet. Delfts aardewerk d Q Het HaaSse Muse- I O um Paleis Lange Voorhout exposeert Ne derlands aardewerk uit de periode 1550-1700. Onschuldige burgers verdacht en criminelen vrij door vervuiling administratie De politie houdt niet goed bij wie verdacht is en wie niet meer verdacht is, met als gevolg dat geregeld onschuldi ge burgers worden aangehouden. Tegelijkertijd ontbreekt informatie die nodig is voor het aanhouden van crimine len, omdat die niet tijdig in de data-bestanden wordt ver werkt. de vingers te tikken. De leiding van de korpsen die zich niet houden aan de voorgeschreven procedures, hebben hierover onlangs een brief ontvangen. De betrokken ministers dreigen hen zelfs de toegang tot het centraal registratiesysteem het Opsporingssysteem OPS den haag gpd Dit blijkt uit onderzoek van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI). De vervuiling van de bestanden was voor de mi nisteries van justitie en binnen landse zaken, die de politie be heren, aanleiding de korpsen op te ontzeggen. Sinds 1989 is dui delijk dat de verdachten-boek- houding van de korpsen niet goed wordt bijgehouden. Er werden nogal wat fouten ge maakt. Onschuldige burgers stonden geregistreerd als 'ver dacht', terwijl anderen die in deze administratie thuishoren, niet geregistreerd waren. Ook is er een groot aantal dubbelmel- dingen, vermoedelijk zo'n 25 procent. De korpsèn van de rijkspolitie waren bijna voor de helft (46 procent) verantwoordelijk voor fouten in de landelijke admini stratie, die door de CRI wordt bijgehouden; de gemeentelijke korpsen voor 24 procent van de fouten. Door invoering van een systeem van periodieke contro le, is het aantal fouten terugge drongen tot respectievelijk 26 en 20 procent. Naar aanleiding van uitspra ken van de Nationale Ombuds man tot wie verongelijkte bur gers zich wendden nadat zij ten onrechte waren opgepakt, heeft de CRI in 1992 een werkgroep ingesteld die zich bezighoudt met het bestrijden van de be standsvervuiling. Inmiddels wordt maandelijks gecontro leerd of gegevens van de korp sen nog wel deugen. De helft de Nederlandse koprsen slaagt er echter nog niet in de voorgeschreven con troles te verrichten. Volgens de CRI is dat geen onwil, maar zijn de administraties van de korp sen niet ingericht op deze werk zaamheden. Veel korpsen wor stelen met de gevolgen van de reorganisatie van de politie en zijn niet in staat de voorge schreven procedures uit te voe ren. doen (ex-)werknemers anoniem hun beklag over complete anar chie in het jongerenhuis. De di rectie eist via het kort geding dat de auteur van het artikel zijn bronnen prijs geeft. De hoofdredactie van Nieuwe Revu heeft inmiddels besloten de pu- blikatie hangende de procedure uit te-stellen. Ondertussen krijgt de politie in Lichtenvoorde sinds februari een reeks aangiften te verwer ken. Een vrouw uit die plaats, werkzaam in het jongerenhuis, kreeg vibrators, videobanden, seks- en rouwadvertenties toe gestuurd. Ook werden op haar naam grafstenen hesteld. Een woordvoerder van de po litie kon vanmorgen niet beves tigen dat dat de voormalige di rectiesecretaresse hiervoor ver- antwoordelihjk is, „maar we hebben wel sterk dat vermoe den". De politie zit met de zaak danig omhoog, omdat ze be wijstechnisch moeilijk rond te krijgen is. „Je mag dingen per post versturen, dat is niet straf baar, maar hier is wel sprake van terreur", aldus de zegsman. De directiesecretaresse is ont slagen omdat ze seksuele rela ties onderhield met enkele mannelijke medewerkers van het jongerenhuis. Ze heeft dat ontslag tevergeefs, aangevoch ten bij de kantonrechter. tak van de IRA, had de terreur organisatie zelfs een bestand voorgesteld om besprekingen mogelijk te maken. De radicale Noordierse protestanten eisten het aftreden van Mayhew en premier Major omdat zij het parlement zouden hebben voorgelogen. Vooral de militante dominee Ian Paisley kon zijn woede niet verkroppen. Hij werd uit het La gerhuis gezet nadat hij minister Mayhew van 'leugens' had beticht. Paisley, de leider van de Democratie Union Party, mag zich vijf dagen niet in het Britse parlement vertonen. Het is de afgevaardigden verboden elkaar voor leugenaar uit te maken. De regering-Major wist zich eenvoudig te redden uit de poli tieke rel. Mayhew kreeg brede steun. De oppositiepartijen wil den geen politieke munt slaan uit de kwestie, die mogelijk kan bijdragen aan een oplossing voor de Noordierse burgeroor log. leiden Het echte sloopwerk aan het Leidse centraal station is vandaag begonnen. De komende weken zal de oude betonnen voorpui helemaal verdwijnen en plaats maken voor een hypermoderne buizenconstructie met glas. De trappen komen in de nieuwe stationshal niet terug. De en tree wordt gelijkvloers met het Stationsplein. FOTO HIELCO KUIPERS De politie van Holland Midden heeft gister avond en vannacht de handen vol gehad. Op liefst drie plaatsen werden gewapende overvallen gepleegd. In Leiden en Oegst- geest waren benzinestations het doelwit. Volgens de politie ging het in beide gevallen om dezelfde drie mannen. In Sassenheim maakten rovers de kas van de sporthal-kan tine buit. Drie mannen overvielen gisteravond een benzinestation aan de Leidse Plesmanlaan. De pompbediende, een 45-jarige Leidenaar, werd door een van de drie onder bedreiging met een pistool gedwongen op de grond te gaan liggen. De andere twee deden een greep in de kassa. Met een nog onbekende buit gingen zij er te voet vandoor in de rich ting van de Vondellaan. De gealarmeerde politie vond geen spoor van de overvallers. De pompbediende kon slechts een vaag sig nalement geven. Volgens de politie overvielen dezelfde drie mannen even later een benzinestation aan de Geversstraat in Oegstgeest. Om streeks kwart over negen dwongen de man nen de pompbediende onder bedreiging van een vuurwapen het geld af te geven. Het trio wist te voet te ontkomen. Onder bedreiging van een kruisboog en een pistool hebben de eigenaren van het restaurant boven de Sassenheimse sporthal vannacht de inhoud van de kluis moeten afstaan. Het gaat volgens de politie om en kele duizenden guldens. Van de drie over vallers ontbreekt vooralsnog elk spoor. De drie mannen met bivakmutsen over het hoofd getrokken kwamen om half een, na het vertrek van de laatste gasten, via de tribunetrappen het restaurant binnen. Ze eisten dat de nog aanwezige eigenaren de kluis openmaakten. Het geld moesten ze in een meegenomen tas deponeren. Vervol gens maakte het trio zich langs dezelfde route uit de voeten. De dienst verkeer en vervoer van de provincie Zuid-Holland, regio west is met alle materieel uitgerukt om de wegen te strooien. Vanmorgen begon het vroeger dan venvacht te ijzelen. Politie-woordvoerder Cees Jongh van district Hollands Midden verklaarde vanmorgen dat de wegen spekglad werden. „Op het moment ligt de grens bij Warmond. Daar hagelt het flink", verklaarde hij om elf uur. De gladheid had op dat mo ment nog niet geleid tot groot scheepse glij-partijen en onge lukken op de wegen, hoewel de ijzel voor de strooiers toch nog vrij onverwacht kwam. „De ver wachtingen waren dat het pas later op de dag zou gaan ijze len", aldus een woordvoerder van de provinciale dienst ver keer en vervoer. „We hebben op het ogenblik alle strooiwagens ingezet. Wat ik ervan hoor is dat het in bijvoorbeeld Voor hout zo glad is dat je op de te gels niet meer kunt lopen." Eerder vanmorgen begon het in Zeeland en op de Zuidhol landse eilanden te ijzelen. Ver scheidene buslijnen werden uit de dienstregeling genomen of reden met grote vetragingen. In Den Haag deden zich vanmor gen een tiental aanrijdingen voor op klinkerwegen. Daarbij raakte niemand gewond. In Noord-Fralaijk zorgde aan houdende ijzel vanmorgen wel voor een forse verkeerschaos. De twee Parijse vliegvelden Orly en Roissy alsmede het vliegveld Lescun bij Lille moesten van morgen vroeg worden gesloten omdat de start-en landingsba nen spekglad geworden waren. Burgemeester Gulpen ontslagen gulpen anp Minister Dales van binnenland se zaken heeft burgemeester Vossen van Gulpen gisteren ontslagen. Vossen werd begin november door de rechtbank in Maastricht veroordeeld wegens belastingfraude, valsheid in ge schrifte en het aannemen van een gift bij de bouw van de nieuwe burgemeesterswoning. Vossen mag vijf jaar het ambt van burgemeester niet uitvoe- Voordelige pendels naar Italië, Spanje en Hongarije zeist/holten gpd Niet alleen veel vliegvakanties worden goedkoper, maar ook busvakanties. Oad Groep, op het gebied van busreizen de grootste touroperator van Ne derland, verlaagt de prijzen van buspendels aan zienlijk, aldus algemeen directeur ir. Ter Haar vanochtend in Zeist. Voor de Spaanse Costa's kunnen de prijsverlagingen oplopen tot 4Q pro cent, zei hij. Buspendels naar Hongarije zijn 15 procent in prijs verlaagd en tochten naar het Gar- dameer worden 30 procent goedkoper. Vooral met de buspendels naar de Spaanse Costa's wil Oad de strijd aanbinden met de zoge naamde direct sellers, die alleen busvervoer zon der onderdak en dergelijke aanbieden. Alle reizen zijn scherper geprijsd, met speciale extra kortin gen voor voor- en naseizoen, zodat in enkele ge vallen de prijzen 40 procent lager liggen dan afge lopen zomer. Het reisprogramma naar Euro Disney wordt fors uitgebreid, waarmee Óad zijn binnenlands marktaandeel op dit vlak hoopt te vergroten van 60 tot 75 procent. Oad heeft een goed (boek)jaar achter de rug. Volgens Ter Haar is de winst weer toegenomen bij een gelijk gebleven omzet van ongeveer 350 miljoen gulden. Oad rekent in 1994, wanneer de onderneming 70 jaar bestaat, op een groei van het aantal passagiers met 5 procent. De economi sche recessie laat de vakantiemarkt kennelijk on gemoeid, is de ervaring van de touroperator. Het bedrijf streeft ernaar de bussen zoveel mo gelijk rookvrij te maken. Op rondreizen per bus is roken helemaal niet meer toegestaan. Op de an dere reizen is roken alleen toegestaan op de ach terste vier stoelen of in de kleine lounge'. Ter Haar hoopt dat de Oad nog voor de zomer vergunning krijgt voor de 15-meterbus. die 30 procent meer zitplaatsen biedt dan de 12-meter- bus. Hierdoor kan de vervoersprijs met 10 tot 15 procent dalen. Achmed de Kom 4 Q A's aan atletiek- I Z/trainer Achmed de Kom ligt, wordt Leiden het Nederlandse 'mekka' voor sprinters. Nog geen abonnee? ABONNEE -SERVICE HET WOORD IS AAN Chevalier de Méré Pas op voor degenen die u kleine vertrouwelijkheden bekennen; zij proberen u grotere te ontfutselen. VANDAAG Binnenland Buitenland Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag Info Programma's9 Randstad16 Regio11,13,14,15 Religie - Sport VANDAAG OOK AUTO RAI PAGINA 9 t/m 17 HET WEER Om het vriespunt Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Aan de kust kans op mist. Minimumtemperatuur van om het vriespunt in het westen tot min 4 graden in het oosten. Middagtem- peratuur iets boven nul. Weinig wind. De mogelijkheid bestaat dat de krant bij een deel van onze abonnees later dan normaal wordt bezorgd, door plotseling optredende gladheid als gevolg van ijzel en sneeuw. Onze ex cuses voor dit ongemak. DE DIRECTIE Bel lussen 8.30 en 11.00 uur en f je kodo-CD o( video ligt feestelijk I verpakl vanaf 16.00 uur klaar!* Dit is de CD-Hotline J 071-127565 Indien reorroig COMPACT DISCS Leiden, Haarlemmerstraat 119. I eidsch jQr, Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. ja, dat is goed nieuws Dus neem Ik nu een abonnement. j Plaals:_ j Tel: (I.v controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 28.75) Per kwartaal 8 via acceptgiro 82.85) automatisch 82,85) Nr. bank/giro: BI] aankoop van 2 flessen een boxershort met Pepsl- bedrukking en Jeroen van Inkel handtekening voor slechts 5.95. Nieuw: Pepsi max, 1.5 liter of Pepsi regular, 1.5 liter of Pepsi light 1.5 liter of "1 QQ Pepsi light cafëine vrij, 15 liter JZitT l.U J Zie de aktievoorwaarden in de winkel Aanbiedingen gelden van 29 november tot en met 4 december as of zolang de voorraad strekt Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 01

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1