'De vezels doen het, niet de longen' Het grensgebied tussen sport en folklore 'Ik wist meteen hoe laat het was ikenrelatie ex-preases ÏVV was sponsor Utrecht Sport Rooks is een koopje voor Priem 1SDAG 30 NOVEMBER 1993 iware blessure Lankhaar phen aan den run» Joop Lankhaar is voorlopig uitgeschakeld. e 27-jarige Alphenaar in Belgische dienst liep zondag tijdens e wedstrijd Cercle Brugge - Lierse SK (4-2) een enkelbandbles- ïre op. „Het gebeurde een minuut voor rust. Ik tikte een bal eg en een tegenstander kwam met een sliding boven op mijn ikel terecht. Ik voelde 'm opzwellen", herinnert de voormalige leler van ARC zich het voorval. De geroutineerde verdediger in Lierse SK, die aan een tweejarig contract bezig is, verdwijnt iet een ingescheurde band zeker een maand uit de roulatie. Vrijdag moet ik naar het ziekenhuis om te kijken of er niet meer an de hand is. Maar dat verwacht ik eerlijk gezegd niet." 'weede test Gerasch ook positief HpjjNNDe Duitse zwemster Sylvia Gerasch kan een schorsing te- imoet zien wegens dopegebruik. Gerasch werd onlangs bij de aropese titelstrijd sprint in Gateshead betrapt op het gebruik in het verboden middel caffeine. Gisteren werd bekend, dat )k de contra-expertise positief is uitgevallen, e voormalige wereldkampioene zwemmen Astrid Strauss is ;n dag voor de beëindiging van haar internationale schorsing egens vermeend dopegebruik volledig gerehabiliteerd door de uitse bond. Voorzitter Klaus Henter verklaarde gisteren op het jegveld van Frankfurt, dat de bond er vanuit gaat dat Strauss ischuldig is. 'lubs akkoord met toekomstplan er si* Het sectie-bestuur betaald voetbal heeft gisteravond in :ist de beleidsplannen voor de komende drie jaar voorgelegd in de algemene vergadering. Nagenoeg alles dat van belang as, werd goedgekeurd. Dat was geen verrassing. Het betrof een twerking van de ideeën, die eerder door de zogenaamde infor- atie-commissie onder leiding van toenmalig PSV-voorzitter its waren ontwikkeld. De opdracht van het bestuur van voor tter Staatsen, ongeveer een halfjaar in functie, was simpelweg armee verder te gaan. onk terug naar Nederland ,yi|LAANIn navolging van Marco van Basten is ook Wim Jonk igens een blessure naar Nederland teruggekeerd. De midden- lder van Inter kampt met irritaties aan de linkerknie. sjl, rich van Gobbel komt de komende weken niet in actie voor yenoord. De verdediger brak zondagavond in de wedstrijd te- n PSV een teen van zijn rechtervoet, na een duel met Wim rd( he an der Ende in de race voor WK lofriCHMario van der Ende maakt kans volgend jaar tijdens de ireldtitelstrijd voetbal in de Verenigde Staten tot het arbiters- rps te behoren. De Hagenaar is door de wereldvoetbalbond igenomen in de voorlopige groep van dertig arbiters. De FIFA !es tevens 25 grensrechters aan. Tot dat gezelschap behoort de Iderlander Jan Dolstra. eiejCI onder druk gezet ^.JtusDe organisatoren van de belangrijkste klassiekers in het bfessionele wielrennen eisen van de Internationale Wielren oniiie (UCI), dat de topteams verplicht worden in de wereldbe- rïjwedstrijden aan de start te komen. De leden van AIOCC Q£igden gisteren met het schrappen van wedstrijden als er geen er(randeringen in de opstelling van aan aantal teams komt. iTRICHT/UTRECHT GPD [Utrecht is één seizoen, 1/1992, gesponsord door zakenrelatie van oud-MW- Izitter Bert L. Het gaat om -^aannemingsbedrijf Van de elaar bv uit Velddriel. Om keel geld het precies gaat, is jniet bekend. e Brabantse aannemer^nam |988 het bedrijf BLM van L. voor 75 procent over. s van de Biggelaar is sinds- i toezichthoudend directeur BLM, Bert L. is adviseur van dat bedrijf, waarvan hij nog steeds voor de landere 25 pro cent eigenaar is. Hans van de Biggelaar was voorts de contact persoon namens Aanemingsbe- drijf Van de Biggelaar bv als 'business-associate', zakenrela tie, naar FC Utrecht toe. Van de Biggelaar begon met het sponsoren van de Domste- delingen in een periode die kort volgt na de wedstrijd MVV-FC Utrecht, waarvan de van fraude verdachte administrateur Wim K. beweert dat dat duel ver kocht is. HAATSKALENDER fl't Strandpaviljoen. De IJzeren Man 10-25-25-50-75-100 km, v.a. 10.00 uur 073- g[3 Afgelast n Ankeveen. )REBORD lETBAL LAND: Southampton - West Ham 0- JSVRAGEN 10 van maandag 29 november 8 - 13 - 22 24 - 25 - 37 - 40 - 41 7 - 49 - 51 - 56 58 - 68 - 72 - 73 - voorbehoud) I 47: Eerste prijs: geen winnaar; J prijs: 2 winnaars, elk bruto f. nza5,50; derde prijs: 156 winnaars, elk lgt 1,40; vierde prijs: 5.985 winnaars, ,pn 1,20; vijfde prijs: 81.655 winnaars, 1,00. vepsPEL 47. Zes cijfers goed: 1 win- l rrt'Jf goed: 3 winnaars; vier goed: 36 Irs; drie goed: 250 winnaars; twee ns- .593 winnaars. 2. Van Zwienen (Lekkerkerk), 3 Boelsma (Nootdorp), 4. Kooystra (Haastrecht). Siddeburen. Gewestelijke kampioenschap pen marathon: Ouderkerka/d IJssel Marathon, 75 ronden, mannen: 1 Stam (Kaatsheuvel), op één ronde 2. Van Kem pen (Nieuwveen), 3 Borst (Hoogmade), 4. Vergeer (Warmond), 5. Meijer (Utrecht), 6. Van de Hoorn (Ter Aar). SCHAKEN SQUASH 'HAATSEN Karachi WK teams. Finale: Pakistan - Australië 3-0, om de derde plaats: Engeland - Finland 3- 0, om de vijfde plaats- Nieuw-Zeeland - Egypte 3-0, om de zevende plaats: Zweden - Duitsland 3-0, om de negende plaats: Schotland - Ierland 2-1, om de elfde plaats: Nederland - Canada 2-1. In totaal namen 28 landen deel. sk.e)RT OP TV i, hi cht i (veiAG DO-17.15 Did 2 Sport heute. 30-18.30 EURO: American football: NFL-wedstrijd: Indianapolis-San Diego )Okj!5-17.40 BRT 1 Sports: serie over sporten in Europa. Vandaag golf. ireiBO-19.30 EURO: Eurogoals: Europees voetbal, ee 11-18.51 Ned 2: Sportjournaal. tani5-19.10 RTL Sport. .i(130-20.00 EURO: EURO:sportnews, O1~80-20.00 BRT 1: Sport. ;rstC)0-22.00 EURO: Handbal: WK voor vrouwen vanuit Noorwegen, live. JO-22.00 BBC 1A question of sport: sportquiz. Alf?0-22.00 BRT 2: Sport. r. J5-22.05 Ned 2: Die 2: Nieuwe koeien, satirisch sportmagazine. 'D0-23.00 EURO: Boksen. &I5-22.30 Ned 3: Sportjournaal. enio-23.05 BRT 1: Sport. weOO-OO.OO EURO: Snooker: World Classics. Da^0-01 00 EURO: Golf: de Dunlop Phoenix Open vanuit Miyazaki (Japan). jjn >0-01.30 EURO: Eurosportnews. 10-10.00 EURO: Golf: de Dunlop Phoenix Open vanuit Miyazaki (Japan). yPl0-ll .00 EURO: Aerobics: Amerikaans kampioenschap, jaaio-12.00 EURO: WK handbal in Noorwegen. 10-13.00 EURO: Europees voetbal. 10-14.30 EURO.- American football: NFL-wedstrijd: Indianapolis-San Diego. 10-15.00 EURO: Eurofun. CHEF AD VAN K. i. plv -chef rob onderwater, 071-356463 zwolle rob van der zanden Cees Marbus: „Niemand is onvervangbaar." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN Cees Marbus is fysiek een 'gebroken man'. Maar mentaal is hij geenszins geknakt. In de wedstrijd Ajax - Go Ahead Eagles brak hij zondag zijn linkerenkel en het zal de Noordwijker voorlopig even uit de basis houden bij de eredivisionist uit Deventer. Uit het veld geslagen is hij echter niet. „Ik hoop maar dat het een strenge winter wordt, dan mis ik misschien wat minder wedstrijden," zegt de 24-jarige voorstopper monter. Vanuit zijn ziekbed in het Sophia-zieken- huis in Zwolle laat Cees Marbus maandag middag - vlak voordat hij aan zijn middag dutje begint - weten dat hij het goed maakt, maar dat het uiteraard beter kan. „Ik ben hier gisteravond geopereerd door onze clubchirurg Ponsen en het blijkt dat niet mijn scheenbeen, maar mijn enkel is gebro ken. Verder is de binnenband afgescheurd en zit er een plaatje in. Al met al zal ik er toch wel zo'n drie maanden uit zijn ver moed ik." De robuuste verdediger, die vijf jaar gele den de w Noordwijk verliet en voor betaald voetbal koos, kan zich het moment in de negentiende minuut nog precies herinne ren. „Ronald de Boer en ik gingen naar de bal. Ik wilde met mijn rechterbeen de bal trappen en leunde met mijn volle gewicht op het linkerbeen. Toen ktoam onze keeper Frans Ensink aanglijden en kon ik mijn been niet meer wegkrijgen. Ik voelde het meteen knakken en wist hoe laat het was. Nee, Ronald de Boer had met de actie niets te maken." Ajax-fans Wat er na de actie gebeurde, weet hij amper nog. „Ik heb nog van alles gezegd kennelijk, maar dat ben ik allemaal kwijt. Pas in het VU-ziekenhuis van Amsterdam hoorde ik om kwart over vier de uitslag (4-0 voor Ajax, red.). Er liepen daar alleen maar Ajax-fans rond geloof ik." Het is de zwaarste blessure die hem ooit overkwam. „Vorig jaar schoot mijn kuit been uit de kom tegen Vitesse. Dat was op 14 november, nu ga ik op 28 november door mijn enkel. Dit is mijn maand niet ge loof ik. Het is trouwens ook toevallig dat mijn broer Bram (speler van Excelsior, red.) op de tribune zat bij zowel Vitesse toen als Ajax nu. Terwijl hij toch niet zo vaak komt kijken, zou dat met elkaar te maken heb ben?" Cees Marbus is aan zijn vijfde seizoen be zig bij de Eagles, waarvan de laatste vier jaar als full-prof. Tijdens zijn verblijf in De venter maakte hij zijn studie aan de hogere landbouwschool af. Nu traint hij twee keer per dag, maar doet er nog wel een cursus makelaardij en onroerend goed bij. „Als ik alleen met voetbal bezig zou zijn, word ik gek." Ten Cate Door zijn trainer Henk ten Cate wordt de leider van de defensie geroemd om zijn ver dedigende capaciteiten. Ten Cate noemde het wegvallen van Marbus zondag een fikse tegenvaller. Hij zou de enige echte verdedi ger binnen de selectie van de 'adelaars' zijn. Marbus: „Ik speelde wel lekker de laatste tijd, maar niemand is onvervangbaar. De trainer vindt hier heus wel weer een oplos singvoor." Het bewijs van Marbus' vorm is terug te vinden in het wekelijks opgemaakte pun tenklassement van Voetbal International. Hij staat op de ranglijst op een gedeelde elf de plaats met Vitesse-spits Hans Gillhaus. Aan die dingen denkt hij nu even niet. „Het is zaak goed terug te komen van die blessure. Een van mijn medespelers, Den- nis Hulshoff, heeft vorig jaar een soortgelij ke blessure gehad en maakte een succesvol le rentree. Daar klamp ik me maar aan vast. Als ik uit het gips mag, maak ik meteen af spraken met mijn looptrainer voor een re- validatieprogramma. Ik ga niet bij de pak ken neerzitten." Cees gaat slapen. „Bedankt voor het bel len en doe je de groeten aan alle voetballers in de bollenstreek?" Bij deze. Achmed de Kom blij als sprinttrainer van De Bataven Als het aan Achmed de Kom ligt, wordt Leiden het Ne derlandse 'mekka' voor sprinters. De 34-jarige Amster dammer, nationaal recordhouder op de 100 meter (10,25) en 200 meter (20,60), prijst zich als nieuwe sprint trainer van De Bataven gelukkig met het talent dat hij er aantrof. De Kom kan als geen ander een vergelijking trek ken, want hij geeft behalve in Leiden ook training in Vlaardingen en Bussum. leiden tim brouwer de koning De kans bestaat dat de sprint koning van weleer zijn trainers- activiteiten nog verder uitbreidt. Elke vereniging die hem een passende onkostenvergoeding kan betalen, is welkom. In Zie- rikzee hebben ze getuige een advertentie in de Atletiekwereld nog een trainer nodig, dus De Kom noteert snel het telefoon nummer. „Ik doe op het ogen blik niet veel meer dan training geven voor de kost", zegt hij er ter verklaring bij. „Dat is het enige wat ik kan." Die bezigheden dateren ove rigens van recente datum. Het vereiste trainersdiploma haalde de Amsterdammer pas na de zomervakantie. „Ik had een herexamen. Mijn eigen schuld. Vóór mijn examen in het voor jaar vertrok ik naar Italië, maar ik had niet al mijn stencils bij mij. Daardoor kon ik mij niet volledig voorbereiden en haalde ik één vijf. In de herkansing ben ik er hard tegenaan gegaan. Ik ging voor een tien en kreeg uit eindelijk een zeven. Ruimschoots voldoende om zijn grote sprintkennis vervol gens bij atletiekverenigingen in praktijk te brengen. „Maar ik moest de clubs wel zelf benade ren. En sommige vonden mij te duur. In Vlaardingen kon ik wel terecht: daar train ik volwasse nen. In Bussum zijn het pupil len. Hier in Leiden tref ik het helemaal: jongens en meisjes van een jaar of 16, 17. Zij ont wikkelen zich snel. Ik ben be nieuwd hoe ver ze over een jaar zijn." In zijn woonplaats Amster dam kan de atleet van AAC zich zo'n situatie niet voorstellen. „Daar is geen jeugd, of die heeft wel wat anders te doen in zo'n wereldstad. In plaatsen als Lei den en Bussum valt voor een trainer veel meer eer te"behalen. Friesland lijkt me helemaal ide aal. Daar zijn de ouders van jeugdatleten ook fanatiek. En je hebt er nog ruimte om te spe len." Suriname Want dat vindt De Kom belang rijk voor sprinters. Als school jongetje van negen jaar kon hij in zijn geboorteland Suriname ook letterlijk goed uit de voeten. „Dan liep ik te sprinten op de galerij. Maar ja, ik was ook niet te houden. Ik denk dat dat van grote invloed is geweest op mijn loopbaan." Die verliep met pieken en da len. Voor Nederlandse begrip- pén steeg De Kom tot grote hoogten, maar ook hij moest aan den lijve ondervinden.hoe kwetsbaar een mensenlichaam is dat wordt blootgesteld aan de meest explosieve onderdelen van de atletiek. „Zo kreeg ik eens kramp tijdens een wed strijd in het Tsjechische Brati slava, omdat ik daar dagenlang geen behoorlijk voedsel had kunnen eten. Dat luistert name lijk allemaal heel nauw." De Kom, die zich ooit liet ont vallen geen overwegende be zwaren te hebben tegen het ge bruik van bepaalde vormen van doping, zweert namelijk bij een uitgekiend dieet. „Donkere groenten, fruit en en veel eiwit ten in de vorm van sojabonen, vis, kip en wit vlees zijn belang rijk voor sprinters. Ik denk dat zo'n dieet belangrijker is dan anabole steroïden." Behalve zijn dieet heeft de sprinttrainer nog een belangrij ke pijl op zijn boog. „Ik zet voor sprinters nooit duurlopen op het schema. Daardoor raken ze alleen maar snelheid kwijt. Ik kweek sprinters. Die moeten het hebben van hun vezels en niet van hun longen. Voor be langrijke wedstrijden zei ik vroeger wel eens - om mijn concurrenten uit te schakelen - dat ik nog een lange duurloop ging maken. Dat deed ik na tuurlijk niet, maar ik hoopte dat zij het wél zouden doen. Dan had ik vervolgens niets meer van ze te duchten." Foefjes Als zijn pupillen er rijp voor zijn, zal De Kom hun soortgelij ke foefjes leren. Want voor sprinten komt meer kijken dan alleen spiervezels. „Intelligentie is ook belangrijk. Zelf was ik el ke dag bezig met mijn sprint. Dan droomde ik dat ik heel snel vloog: 100 meter in 2,75 secon den. Op sprinten raak ik nooit uitgekeken." Hoewel De Kom, voormalig fotomodel, beweert dat zijn li chaam 'op' is, pikt hij nog spo radisch zijn wedstrijdje mee. „Ik ga er alleen niet meer maan denlang voor trainen. De voor bereiding moet kort en krachtig zijn. Afgelopen zomer plaatste ik mij op die basis bij de Neder landse kampioenschappen toch Achmed de Kom: „Op sprinten raak nog voor de finale." De zware trainingsarbeid laat hij nu over aan zijn pupillen. „De maand december zie ik wat dat betreft met zorg tegemoet. Dan moet er weer op spikes worden getraind en ik ben altijd bang voor blessures. Als trainer ben je toch bezig met de licha- ik nooit uitgekeken." men van anderen." Als alles goed uitpakt, kan De Kom al tijdens de Nederlandse indoorkampioenschappen ge nieten van de prestaties van zijn pupillen. Dat zij het een eind kunnen schoppen, staat voor hem vast. Huidskleur doet vol gens hem niet ter zake, ook al Tilburg Interpolis-toernooi, halve finales, tweede wedstrijd: Beljavski (Oek) - Karpov (Rus) 0- 1. Eindstand: 1/2 - 1 1/2, Karpov naar fi nale. Sjirov (Let) - Ivantsjoek (Oek) 1/2- 1/2. Eindstand 1-1, vandaag volgt barrage. nieuw-lekkerland govert wisse gpd-verslaggever Het decor in de Alblasserwaard heeft veel weg van een oud- Hollands schilderijtje. In de ver te de bekende molens van Kin derdijk en de slingerende Lek dijk. De streekroman-achtige sfeer rond Nieuw-Lekkerland is niet compleet zonder bevroren water, rietkragen en schaatsers. De natuur heeft voor de eerste twee elementen gezorgd, de ijs- club 'De Molenhoek' voor het laatste. De leden van de schaatsvere niging lopen trots rond. Voordat de dooi eind deze week defini tief inzet, heeft de KNSB de or ganisatie van het Nederlands kampioenschap kortebaan voor mannen op de laatste novem- ber-maandag van dit jaar toege wezen aan Nieuw-Lekkerland. Om één uur is Nieuw-Lekker land helemaal klaar vóór het eerste startschot van het evene ment, dat zich afspeelt in het grensgebied van sport en fol klore. Er hebben zich 31 deelne mers aangemeld. Titelverdedi ger Arie Loef ontbreekt. Opval lend is de geringe opkomst uit Friesland, dat slechts zeven deelnemers heeft afgevaardigd. Daarmee wordt nog eens bewe zen, dat het kortebaan schaat sen niet langer voorbehouden is aan de noordelijke provincie. In Nieuw-Lekkerland worden de zeven Friezen zelfs voortijdig uitgeschakeld. Simon Visser is er beduusd van. De sportverslaggever (58) Twee boertjes op het ijs hebben weinig oog voor een deelnemer van de NK kortebaan in Nieuw-Lekkerland. van de Leeuwarder Courant volgt het kortebaan-schaatsen al 32 jaar. „Maar dit heb ik in al die tijd nog nooit meegemaakt. Geen enkele Fries in de halve fi nales, dat kan toch niet waar zijn." Drie Zuidhollanders en een tot Nederlander genaturaliseer de Pool blijven over in de afval race. Favoriet voor de paar hon derd toeschouwers is Rob van Zwienen. De klompenmaker komt, per pont, van de andere kant van de rivier, uit Lekker kerk. Hagenaar Hans Peter Kooistra valt vooral op door zijn klapschaats, die na enkele expe rimenten een paar jaar terug in een schaatsmusuem leek ver dwenen. Simon Visser hoopt een beetje op oud-kernploeglid Menno Boelsma. „Zijn naam klinkt Fries...misschien komen zijn voorouders bij ons uit de buurt." De man met de minst Hollands klinkende naam is uit eindelijk in de finale, verreden in een halve competitie, voor ie dereen te sterk. Wojciech Biziuk (afkomstig uit Polen, maar al twee jaar Nederlander) wint alle drie zijn ritten. Wanneer de avond valt over het natuurijs- baantje, klinkt voor hem het Willielmus. Hij is er blij mee. „Het is mijn eerste grote titel",- zegt hij meteen na zijn overwi ning in de microfoon van de speaker, wiens onophoudelijke woordenstroom drie uur lang als mitrailleurvuur door de Al blasserwaard ratelt. Biziuk is niet verstaanbaar, de speaker niet te stuiten: „Praat maar wat harder. We leven in een demo cratisch land, dus je mag alles zeggen." FOTO HENK BOUWMAN lijkt de sprint („sinds Ben Johnson") het domein van uit sluitend donkere atleten. „Tus sen 1970 en 1980 gaven Italia nen de toon aan. Het enige wat telt zijn de goede spiervezels. Als je blank bent en je spierve zels zijn goed, dan ben je ge knipt om te gaan sprinten." DIRKSHORN ANP Een bedrag werd niet genoemd, maar Steven Rooks heeft fors ingeleverd. De marktwaarde van de Noordhollander is de af gelopen twee jaar net zo snel gedaald als zijn prestaties. De 33-jarige professional stond vier jaar geleden nog voor een sala ris van bijna één miljoen gulden op de loonlijst bij Panasonic. Zijn nieuwe werkgever TVM, waarmee hij gisteren tijdens een persconferentie in het Noordhollandse Dirkshorn een verbintenis voor een jaar met zijn handtekening bekrachtigde, betaalt de miljonair het voor wielerbegrippen modale salaris van rond de anderhalve ton. Desondanks een aardige be loning voor een renner, die voor het laatst in 1991 prestaties van enige betekenis neerzette. Toen werd hij nationaal kampioen en eindigde hij tijdens het WK in Stuttgart als tweede achter Bug- no. Vorig jaar was de oogst nog magerder slechts een tweede plaats in Luik-Bastenaken-Luik en een vijfde plaats tijdens het WK en dit seizoen werd de naam van Rooks louter in nega tieve zin genoemd. „Als je geen prima resultaten kunt overleggen, kun je ook geen eisen stellen", zei Rooks met gevoel voor realiteit. „Ik heb de goede periode nog mee gemaakt. Daar ben ik blij om."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19